PZC Stationsgebied miljoenen duurder Meer bellen voor minder Onderzoek naar breder aanbod Brogum Poezen blijven ontheemd achter Maritiem museum bijna klaar Middelburgse gemeenteraad geschokt door late informatie over tekorten Politie houdt verdachte van mishandeling in Vlissingen aan How are you? T ransferverpleger moet psychische hulp Schouwen verbeteren Stichting pleit voor kerkelijk geluid in de Zeeuwse media Hard-glazen deuren <s> Vrijwilligers vullen gaten in openbaar vervoer Veere zeeuwse almanak Outfit WALCHEREN woensdag 11 september 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Niet alleen een poppodium, maar ook film, een jeugdtheatervverkplaats, acti viteiten in het kader van CKV- onderwijs, oefenruimte voor bands en een multi-mediacafé zouden ruimte moeten krijgen in het toekomstig Cultuurhuis op de plek van het huidige Bro- gum aan de Julianastraat in Zierikzee. Het dagelijks gemeentebe stuur geeft het adviesbureau Signo S uit Tilburg opdracht de mogelijkheden daartoe de komende weken te onderzoe ken. De kosten voor het onder zoek zijn ruim 23.000 euro. Wethouder A. van der Wouden zegt blij te zijn met de overeen stemming hierover binnen het college van burgemeester en wethouders. Zelf heeft hij al diverse malen aangegeven dat poppodium Brogum toe is aan vernieuwing. Een dure verbou wing uitsluitend en alleen voor een gebouw dat het grootste deel van de week leeg zou staan, acht de wethouder niet haalbaar. Hij bepleit daarom een breder gebruik als Cultuurhuis waar meerdere groeperingen vooral binnen de amateurkunst on derdak kunnen vindenBureau Signo krijgt de opdracht te on derzoeken hoe naast een pop podium meerdere activiteiten in Brogum kunnen worden on dergebracht. Verder is de Stichting Scoop gevraagd te inventariseren welke behoef ten er bestaan binnen de ama teurkunst op Schouwen-Dui- veland. Het gemeentebestuur acht het onverantwoord de ex ploitatie van het huidige Bro gum op de oude voet te laten doorgaan gezien het activitei tenaanbod en de organisatie kosten. 'Pappen en nathouden' was de afgelopen jaren het credo van de gemeente ten aanzien van Brogum. Zo werd in vier jaar tijd tweemaal de huur kwijtge scholden, werd er alleen strikt noodzakelijk onderhoud aan het gebouw verricht en bleef de subsidie ten behoeve van pro grammering en overheadkos ten jarenlang op hetzelfde ni veau. Volgens wethouder Van der Wouden heeft het bestuur van Brogum inmiddels aangegeven zich te willen inzetten ten be hoeve van een Cultuurhuis. Hij verwacht de uitkomst van het onderzoek half november op zijn bureau te hebben. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft een tegenval ler van vijf miljoen euro op het Stationsgebied. Of het tekort nog gecompenseerd wordt door meevallers, is nog niet duide lijk. De tegenvaller werd gister avond bekend gemaakt tijdens de commissie stadsontwikke ling. De leden van de commissie reageerden onthutst. Zij vinden dat de gemeenteraad eerder ge- informeerd had moeten worden. De tegenvaller is ontstaan door extra kosten voor bodemsane ring en de beveiliging van het nieuwe stads- en waterschaps kantoor tegen aanvaringen. Het complex staat met de gevel in het Kanaal door Walcheren. De provincie Zeeland stelde onver wachts hoge eisen aan die bevei liging. Ambtelijk projectleider H. Schild noemde het bedrag, vier en half tot vijf miljoen euro, terloops tijdens een presentatie. Volgens hem was het een half jaar geleden duidelijk dat de kosten voor bodemsanering zouden stijgen. Vlak voor het zomerreces kreeg de gemeente inzicht in de kosten voor de aan- vaarbeveiliging. Gemeenteraadsleden waren ge schokt. „Waarom zijn we als i raad niet eerder op de hoogte ge- i steld van de tegenvallers", 1 vroeg C. Dekker (SGP). Volgens VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag rond 16.00 uur een 40-jarige man uit Vlissingen in zijn woonplaats aangehou den. De man wordt ervan ver dacht een 21 -jarige Vlissinger te hebben mishandeld, die daar door schedelletsel opliep. In de nacht van vrij dag op zater dag hadden de twee mannen een woordenwisseling in een cafe taria op het Bellamypark in Vlissingen. Eenmaal buiten kreeg de 21-jarige Vlissinger een klap van de 40-jarige. De jongere Vlissinger viel als ge volg van de klap met zijn hoofd op een trottoirband en hield hieraan schedelletsel over. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. Mede naar aanleiding van verklaringen van getuigen werd de 40-jarige man gister middag aangehouden. wethouder P. Bruinooge was af gesproken dat de raad twee keer per jaar geïnformeerd zou wor den over de grote proj ectenWe hebben ervoor gekozen de raad direct te informeren wanneer er duidelijkheid is." R. Schonis (D66) nam daar geen genoegen mee. „Dat zou ook één keer per kwartaal mogen." Bruinooge hield vol dat er niet eerder volle dige informatie voor handen was. „Op het moment dat we u kon den informeren, hebben we dat gedaan. Dat is vanavond." Leefbaar Middelburg had re centelijk nog vragen gesteld over de overschrijding van de kosten van het stadskantoor. „Waarom heeft het college dit toen niet gezegd?", wilde P. Kraan weten. Bruinooge legde hem uit dat deze overschrijding waarschijnlijk niet ten laste komt van het budget voor het stadskantoor. De gemeente doet nog wel een poging om bij de provincie, volgens de wethou der de veroorzaker van het pro bleem, aan te kloppen voor geld. „Als het misgaat komen de re keningen bij de gemeente te lig gen. Daar gaan we voorlopig van uit." Kraan bleef erbij dat de raad te laat op de hoogte is gebracht. Hoe het saldo over de eerste fase van het stationsgebied uitvalt, is nog niet duidelijk. Wel is hel der dat er aanzienlijk minder meevallers dan tegenvallers te verwachten zijn. „Plussen blij ken er niet of nauwelijks te zijn", zei Bruinooge. „De min nen zijn buitengewoon groot. Hoe de exploitatie-opzet er de finitief uitziet, weten we over een paar weken. U wordt daar in het najaar over geïnformeerd." De dierenbescherming heeft gisteren al een poes van Ter Mantelinge naar het dierenasiel in Vlissingen gebracht. door Edith Ramakers DOMBURG - Zo'n tien poezen die zich al sinds jaar en dag ophouden rond het voormalige verzorgingshuis Ter Mante linge in Domburg, zijn ontheemd. Ze werden regelmatig gevoerd door be woners van het verzorgingshuis, maar deze zijn onlangs verhuisd naar een nieuw onderkomen op een paar kilome ter afstand van Ter Mantelinge. In hun nieuwe locatie Simnia in Domburg is geen plaats voor de verwilderde katten. „Ze zullen verhongeren", zegt I. Zweedijk van de dierenbescherming af deling Noord- en Midden-Zeeland. De dierenbescherming probeert morgen de katten te vangen in speciale vangkooien. „Daarna zullen we ze laten castreren en steriliseren. Het zou ideaal geweest zijn als we daarna de katten terug hadden mogen zetten bij Simnia. Maar daar wil de locatiemanager niets van weten." Manager J. Zielstra beaamt de versie. „Maar het is niet zo dat we hardvochtig zijn. Ik vind het treurig voor de bewoners dat we de katten niet kunnen meenemen. Het gaf hen afleiding. Een bewoner is zelf nog een paar keer teruggegaan om de katten te voeren. Maar we zijn geen poe- zenasiel. Dat zal iedereen toch begrij pen." Zielstra zegt dat hij zich het wei foto Ruben Oreel zijn van de katten aantrekt. „Ook al om dat we de poezen altijd hebben gevoerd. Misschien vinden ze hun eigen weg als wij er niet meer zijn. maar zeker is dat niet. Daarom heb ik zelf om hulp ge vraagd aan de dierenbescherming." Voor de dierenbescherming strekt die be trokkenheid niet ver genoeg. „Als we de katten vangen, moeten we ze naar een asiel brengen. Maar wie wil nu een ver wilderde kat van een paar jaar oud?" Advertentie Met Vodafone BusinessConnect heeft u een mobiel groeps- abonnement op maat. Hoe meer u belt, hoe lager het tarief. Hoe meer mobiele medewerkers, hoe lager de abonnementskosten. Zo weet u zeker dat u altijd optimaal profiteert. Meer weten? Bel 0800 - 1258 of kijk op www.vodafone.nl Vodafone BusinessConnect. Het meest persoonlijke groepsabonnement. vodafone VLISSINGEN - De laatste hand wordt momenteel gelegd aan het Maritiem Muzeeum Zee land. De verwachting is dat het be langrijkste werk ruim voor de officiële opening van vrijdag 20 september volbracht is. De ope ningshandeling wordt verricht door de Bevelhebber der Zee strijdkrachten vice-admiraal C. van Duyvendijk. Zaterdag 6 juli gingen de deuren al open voor publiek. Tegen ge reduceerd tarief kon het muse um bezocht worden. De bouw en inrichtingswerkzaamheden waren nog niet helemaal afge rond. I. Laboyrie van het Mu zeeum: „Ook na de twintigste door Famke van Loon ZIERIKZEE - Emergis, het Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg, wil de psychische en psychiatrische hulp op Schouwen-Duive- land verbeteren. Bij wijze van project wordt dit najaar een zogeheten transferver pleegkundige op het eiland gestationeerd. Deze moet er voor zorgen dat mensen met psychische problemen snel ler geholpen worden. Jarenlang heeft Schouwen- Duiveland in Zierikzee een eigen vestiging van het Riagg gehad. Bewoners, die be hoefte hadden aan psychi sche hulp, wisten dit eenvou dig te vinden en konden hier ook gemakkelijk terecht. In de vaart der volkeren is deze vestiging enkele jaren gele den centraal ondergebracht in Goes. Met alle gevolgen van dien volgens M. Stijn- man, woordvoerster van Emergis. Schouwen-Duive- landse cliënten houden het vanwege de reisafstand na de eerste paar afspraken voor gezien en raken voor het ge zondheidscentrum 'kwijt'. Daarnaast heeft onderzoek aangetoond, dat 'een groei ende groep inwoners' niet meer op tijd aan de bel trekt omdat ze niet weten waar ze terecht kunnen. Aanpakken Emergis vindt dat deze situa tie aangepakt moet worden: mensen die psychische pro blemen hebben moeten snel en goed opgevangen en ge holpen worden. Komend na jaar start het centrum daar om een project met als doel de hulpverlening aan cliënten te verbeteren en de banden met ondermeer de huisartsen aan te halen. Het gaat daar bij vooral om de mensen te helpen, die nu vaak tussen wal en schip terecht komen. Ook een betere samenwer king tussen de verschillende instanties, die deze groep be woners opvangen, wil Emer gis hiermee bereiken. Om dit in goede banen te leiden wordt met ingang van 1 no vember een transferver pleegkundige voor Schou- wen-Duiveland aangesteld. Deze moet er volgens Stijn- man voor gaan zorgen dat Emergis op Schouwen-Dui- veland een herkenbaar ge zicht krijgt. Nu heeft het ge zondheidscentrum in het voormalige Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis weliswaar een eigen poli, maar de erva ring leert dat zowel voor be woners als voor huisartsen dit een vage bedoeling blijft. „Het is gebleken dat dit toch niet zo prettig werkt. Mensen hebben liever persoonlijk contact. Deze transferver pleegkundige is één persoon. Het contact wordt gemakke lijker en er kan een relatie worden opgebouwd." Met zijn kennis op het gebied van psychische en psychiatrische zorg kan hij zelf mensen hel pen of als extra tussenstation het contact tussen huisart sen, cliënten en Emergis ver simpelen. Voor Zeeland is het de eerste keer dat Emergis met deze nieuwe manier van hulpver lening aan de slag gaat. Op andere plekken als in Am sterdam wordt al langer met succes met een transferver pleegkundige gewerkt. De proef kan nu naar Schou- wen-Duiveland gehaald worden in het kader van het landelijke Diabolo project. Deze ondersteunt projecten die met behulp van lokale sa menwerking deze hulpverle ning dicht bij huis wil bren gen. Een einddatum kan Stijnman niet noemen. „Als het naar tevredenheid werkt zullen we het in de reguliere zorg op Schouwen-Duive- land overnemen." MIDDELBURG - Het christen dom moet een belangrijkere rol gaan spelen in de Zeeuwse me dia. Dat vinden de initiatiefne mers van de Stichting Kerk en Media. Maandag wordt de stichting of ficieel opgericht tijdens de op namen van het programma Morning Glory van de lokale omroep Cool FM. De initiatiefnemers onderzoch ten in 1996 de mogelijkheden om via de regionale omroep te evangeliseren. Er werd contact opgenomen met Omroep Zee land, maar die zag niets in de plannen. Drie jaar geleden werd begonnen met een uitzending bij de Middelburgse omroep Cool FM. Contactpersoon De stichting wil graag dat uit el ke kerkelijke gemeente een con tactpersoon wordt aangewezen. Die contactpersonen moeten activiteiten of bijzondere dien sten doorgeven aan de stichting. Die zorgt er weer voor dat de in formatie de Zeeuwse media be reikt of dat de informatie op de website van de stichting komt te staan. De stichting wordt maandag of ficieel opgericht tijdens opna men van de 11 le uitzending van het programma Morning Glory van Cool FM. Bestuursleden van de stichting worden dan aan de tand gevoeld door het Mid delburgse CDA-gemeente- raadslid H. Kool-Blokland. Het programma is op zondag te be luisteren tussen 8.00 en 9.00 uur en van 18.00-19.00 uur. Advertentie Glashandel MELIESTE Bezoek onze showroom! j Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j DOMBURG - Het Steunpunt Vrijwilligerswerk Veere gaat vanaf oktober een jaar lang vrij - willigers inzetten om het ver voersprobleem in de gemeente op te lossen. Vooral het vervoer naar het ziekenhuis en verzor- gings- en verpleeghuizen is pro blematisch, omdat er nauwe lijks openbaar vervoer is. Alle inwoners van Veere kunnen ge bruikmaken van deze dienst. De meeste klachten komen uit Gapinge, Serooskerke, Vrou wenpolder en Veere. Het Steun punt wil daar dan ook een coör dinatiepunt plaatsen. Mensen die een vrijwilliger willen in schakelen, moeten voor negen uur 's ochtends contact opne men met het coördinatiepunt. Zij beschikken over een lijst met namen van vrijwilligers. Het vervoer kost de klant 25 euro cent per kilometer. J. Kuypers leidt het project van het Steun punt Vrijwilligerswerk. „Onze schatting is dat we per week tien telefoontjes krijgen. Als het een succes wordt, dan zetten we het voort en breiden we het uit." zullen er nog wel enkele dingen aangepakt moeten worden, maar het grootste deel van de klus is geklaard. We zijn te spre ken over onze entree. Het is nu duidelijk voor de bezoekers waar ze naar binnen moeten gaan. De ingang straalt verder uit dat je binnen welkom bent." foto Ruben Oreel De eerste dag naar de brug klas is geen sinecure. Die Middelburgse tiener had er al nachten slecht van geslapen: wat zou ze aantrekken? Want die eerste indruk, daar komt het op aan in een gymzaal vol vreemden. Moeder zag het geworstel aan, streek over haar hart en toog mee naar de stad, waar een hippe outfit in pasteltin ten werd aangeschaft. Nou kon er weinig meer misgaan. Zelfverzekerd ging de bijna- brugpieper de straat op om de ergste nieuwigheid er al vast af te slijten. Daar trof ze haar buurjongen. Drie jaar, nog in de luiers en van mode helemaal geen kaas gegeten. Maar dat zijn buurmeisje er niet-alledaags uitzag, had hij direct in de smiezen. „Waar om heb jij jouw pyama aan?" vroeg hij. „Ben jij ziek?" Ja, daar was ze wel even be roerd van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9