Opportunist Jörg Haider verschijnt weer ten tonele Verband Al Qaeda en Irak niet aangetoond DE TRENDY AVONTURIER. Als u vandaag een hypotheek gaat afsluiten, Aantal aidsgevallen EU daalt 11 procent Treinramp in oosten van India eist zeker 80 levens Amerika blijft zoeken naar bewijzen Rio gevaarlijker dan oorlogsgebied Vier doden door geweld in Algerije Meer rechten homo's Zuid-Afrika Recordaantal 100-jarigen Japan Ontwijken koe kost acht levens Afghaanse leger verdrijft krijgsheer uit stad Khost wilt u daar morgen ook nog plezier van hebben. Dodental overstromingen stijgt Politie doorzoekt Duitse bedrijven woensdag 11 september 2002 RIO DE JANEIRO - In de Braziliaanse stad Rio de Janeiro ko men elk jaar meer minderjarigen om dan in sommige oorlogs gebieden elders in de wereld. Dat blijkt uit een studie van de Britse antropoloog Luke Dowdney. Dowdney heeft met hulpverlenende instanties onderzoek ge daan naar de situatie in de sloppenwijken in Rio de Janeiro. Veel drugsbaronnen zetten minderjarigen in voor de bewa king van hun territorium. In de strijd met politie en rivalise rende benden komen veel jongeren om. In de afgelopen veertien jaar zijn er in vuurgevechten in Rio zeker 4000 jongeren gedood. In dezelfde periode eiste de strijd tussen Palestijnen en Israël de levens van ongeveer vijfhon derd kinderen. ANP ALGIERS - Vier mensen, onder wie twee moslimfundamen talisten, zijn de afgelopen dagen in het oosten van Algerije ge dood, hebben de Algerijnse media gisteren bericht. Bij een krachtige bomexplosie in de buurt van Annaba, 600 kilometer ten oosten van de hoofdstad Algiers, werd zondag een pei-soon gedood en viel een gewonde. In Touzaline, 80 ki lometer ten oosten van Algiers, werd zondagavond een lid van de burgerveiligheidsdienst GLD vermoord door een tiental gewapende mannen. Maandag werden twee moslimmilitanten gedood tijdens een offensief dat het leger sinds een week uitvoert in de Messaad- regio, op 350 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad. AP JOHANNESBURG - Het constitutionele hof van Zuid-Afri ka heeft gisteren bepaald dat paren van gelijk geslacht het recht hebben om kindei-en te adopteren. Wetgeving die dat verbiedt is strijdig met de grondwet en moet buiten beschou wing worden gelaten, aldus het hof. Volgens het hoogste Zuid-Afrikaanse rechtscollege zijn ho moseksuele paren net zo goed in staat als heteroseksuele stel len om een stabiele en liefdevolle omgeving te creëren voor kinderen en zijn er ook geen andere overwegende bezwaren die tegen de adoptie van kinderen door homo's pleiten. De zaak was aangespannen door twee lesbische Zuid-Afri kaanse rechters. AP TOKIO - Japan telt bijna 18.000 mensen die honderd jaar of ouder zijn. Het afgelopen jaar steeg het aantal honderdjari gen met 2459, waarmee opnieuw een record werd bereikt, heeft het ministerie van Volksgezondheid gisteren bekendge maakt. Het totale aantal van 17.934 Japanners die de honderd hebben bereikt, ligt vier keer hoger dan tien jaar geleden. De oudste man en vrouw in Japan zijn respectievelijk 113 en 115 jaar oud. De vrouw, Kamato Hongo, is waarschijnlijk de oudste vrouw ter wereld. AP NEW DELHI - Een vrachtwagenchauffeur in India heeft acht mensen doodgereden nadat hij een koe op de weg had ontwe ken. De man probeerde de koe, die de hindoes als heilig dier beschouwen, niet te raken, maar hij verloor de macht over het stuur. Er vielen ook vier gewonden. De slachtoffers lagen in een hut te slapen toen de vrachtwagen er vol in reed. De chauffeur is opgepakt. De heilige koeien ver oorzaken vaker ongelukken in India. DP A van onze redactie buitenland KABOEL - Afghaanse rege ringstroepen meldden gisteren na drie dagen van gevechten een opstandige krijgsheer te hebben verdreven uit de zuidoostelijke stad Khost. De troepen van Za- dran zouden de bergen in zijn gevlucht, aldus een woordvoer der van de gouverneur Taniwal van de provincie Khost. Volgens woordvoerder Gurbuz zouden de rebellen zich onge veer 15 kilometer ten westen van de stad hebben verzameld. Zadran zou volgens hem nog slechts een klein aantal strijders bij zich hebben. De lokale auto riteiten hopen de krijgsheer spoedig te arresteren. Zadran beweert echter dat zijn troepen nog steeds actief zijn in Khost en de stad proberen te heroveren. Zijn eenheden zou den de stad hebben omsingeld. Maar bewoners van Khost meldden dat het rustig is en dat er niet meer wordt geschoten. Door mortiervuur van de troe pen van Zadran kwam ten wes ten van Khost nabij Badam Bagh een vrouw om het leven en vielen drie gewonden, onder wie twee kinderen. Volgens Gurbuz werden later een mortier en een raketwerper door regerings troepen in beslag genomen. Zadran was na 11 september vo rig jaar een plaatselijke bond genoot van de VS in de jacht op strijders van Al Qaeda en de Ta liban. Hij werd na de val van de Taliban eerste gouverneur van de provincie Paktia. Toen hij straatprotesten ging organise ren tegen het centraal gezag in Kaboel, ontsloeg president Kar- zai hem in februari. RTR van onze redactie buitenland WENEN - Sinds Jörg Haider zich in 2000 terugtrok als be langrijkste man van de rechtse FPO, leek de Oostenrijkse poli tiek weer een beetje genormali seerd. De rust is sinds de val van de coalitie FPÖ/ÖVP maandag verleden tijd. Oostenrijk en het buitenland kunnen zich met parlements verkiezingen dit najaar in het vooruitzicht opmaken voor een nieuwe periode vol populisti sche retoriek en opzienbarende one-liners van de opportunist Haider. Hij heeft nog niet met zoveel woorden gezegd dat hij Advertentie FORTIS BANK ervoor gaat, maar de huidige partijleidster Susanne Riess- Passer heeft hem al aanbevolen voor het leiderschap. Het leek er lang op dat aan de dominante rol van Haider bin nen de FPÖ en de Oostenrijkse politiek een einde was gekomen, sinds hij zich als politiek leider van de partij terugtrok en de fakkel in februari 2000 aan Riess-Passer overdroeg. Haider zei toen niet in de weg te willen staan van de nieuwe re gering en zich voortaan te concentreren op zijn gouver neurschap van de provincie Ka- rinthië. Zijn droom was immers bereikt. Onder zijn charismati sche leiding brak de FPÖ de der tien jaar oude coalitie van de so ciaal-democratische SPÖ met de conservatieve ÖVP. Haiders macht en eerzucht bleek zondagavond toch verder reiken dan zijn Karinthië. Hij uitte scherpe kritiek op vice- bondskanselier Riess-Passer en andere FPÖ-ministers, omdat die niet genoeg zouden doen om de beloofde belastingverlagin gen binnen te halen. Verder wil Haider meer weerstand zien te gen de uitbreiding van de Euro pese Unie naar het oosten. De interne crisis binnen de FPÖ die volgde, werd in het voordeel van Haider beslecht. Riess-Pas ser, ministers Grasser (Financi en) en Reichold (Verkeer) voel den zich gedwongen af te treden. Bondskanselier Schüs- sel van de ÖVP kon daarna niets anders doen dan nieuwe verkie zingen uitschrijven. Later dit jaar gaan de Oosten rijkse kiezers naar de stembus. De korte verkiezingscampagne van Haider zal overtuigend moeten zijn, want zijn partij staat in de peilingen op minder dan 20 procent van de stemmen, Dat is ruim beneden de 27 pro centvan 1999. Onderbuik Verkiezingen zijn aan Haider wel besteed. In de vorige cam pagne wist hij immers met con troversiële uitspraken slim in te spelen op xenofobische onder- buikgevoelens van veel Oosten rijkers. Immigranten uit het vooi'malige Oostblok pikten volgens hem alleen maar banen van Oostenrijkers in en de FPÖ gebruikte campagneleuzen als: 'Stop de invloed van vreemde lingen'. Zelf profileert hij zich het liefst als de geslaagde Óostenrijker. In maatpak met een gebruind ge zicht rijdt hij rond in een Por sche en reist met een helikopter door het land. Dat hij blaakt van gezondheid laat hij zien door te bungeejumpen en bergen te be klimmen. Of hij deze tactiek opnieuw mag uitpi'oberen, zal afhangen van het pax-tijcongres op 20 oktober, wanneer de FPÖ een nieuwe lei der kiest. ANP MARSEILLE - Het dodental door de zware overstromingen in het zuiden van Frankrijk is gisteren tot negentien opgelo pen. Bovendien worden er twaalf mensen vermist. Dat heeft de Franse politie gemeld. Vooral het departement Gard is zwaar getroffen door het nood weer van het afgelopen week einde. In een woning in Ara- mont (Gard) zijn de lichamen van twee vrouwen gevonden. Daar brak in de nacht van maandag op dinsdag een dijk door. Een campingbeheerder en zijn twee dochters uit dit gebied zijn nog vermist. Ook worden mensen veimist uit Collias, Re- moulins en Chusclan, aldus de politie. Premier Raffarin stelde 10 mil joen euro aan noodhulp be schikbaar voor de slachtoffei*s van het noodweer De ANWB had gistel-middag al zestig meldingen gekregen van Nederlandse toeristen in nood. Zij verblijven voornamelijk op campings in de buurt van Alès in Gard. Volgens een woordvoer der is er niemand gewond ge raakt. Het gaat vooral om mate riële schade. Auto's die door het hoogstaande water moesten rij den, raakten beschadigd. AFP van onze redactie buitenland LUXEMBURG - Het aantal nieuwe gevallen van aids in de Europese Unie is vorig jaar met 11 procent gedaald ten opzichte van 2000 tot 8210. In totaal zijn sinds 1981 in de EU 235.000 ge vallen van de dodelijke ziekte geconstateerd. Nederland kent met 2,8 patiënten per miljoen het laagste cijfer in Europa. De daling van het aantal nieuwe uitbx-aken is grotendeels het ge volg van de sterk verbetere me dicijnen voor seropositieven, die met het aidsvirus (hiv) zijn besmet. Tussen 1981 en 2001 blijkt 39,4 procent van de aidspatiënten het virus te hebben opgelopen via gebi-uik van vervuilde injec tienaalden of andex-e besmette vormen van drugsgebruik, zo blijkt uit cijfers van Eurostat in Luxembux-g. Verderverliep 32,6 procent van de besmettingen via homo- of biseksuele contac ten. Onbeschermde seksuele betx-ekkingen tussen hetex-osek- suelen dx-oegenbij aan 17,6 pro cent van de aidsgevallen. Volgens Eurostat stijgt het per centage heterosexuele aidspa tiënten de laatste jaren wel sterk. Voor de hele EU geldt dat per miljoen inwoners er 21,8 aids patiënten zijn. In absolute aan tallen zijn in Spanje de meeste gevallen van aids geconsta- teei'd: in totaal 63.000 sinds 1981. Ook vorig jaar kwamen ex- met 2297 uitbraken in Spanje de meeste nieuwe patiënten bij. Het gebruik van vervuilde in jectienaalden is daaxvoor de be langrijkste reden. Opmerkelijk genoeg is in België 45,4 procent van de nieuwe pa tiënten heteroseksueel. Verder vinden in België met een per centage van 3,8 ook de meeste besmettingen met hiv plaats van moeder op kind. Voor de he le EU ligt dit op 1,8 procent. In Nedei'land geldt dit voor 0,7 procent van de nieuwe patiën ten. In Nederland is homosek sueel contact met 67,4 procent de belangi'ijkste oorzaak van aids. Op dit terrein scoort Nederland het hoogste in de hele Europese Unie. ANP Advertentie KARLSRUHE - De Duitse poli tie heeft gisteren huiszoekingen verricht in enkele filialen van een bedrijf uit het noorden van Duitsland. Zij verdenkt de directeur en zijn familie van banden met een terroristische organisatie. Dat heeft justitie meegedeeld. In een vex-klaring stelt het par ket dat de dix-ecteur, zijn vrouw en hun twee zonen ervan wor- den vex-dacht 'een cx-iminele or ganisatie te hebben gesticht om fundamentalistische moslims te werven, onder de dekmantel van een commercieel bedrijf'. De familie zou documenten hebben vervalst en geld hebben witgewassen. AFP Politiemannen bewaken de bezittingen van de passagiers van de ontspoorde Rajdham Express. van onze redactie buitenland NEWDELHI - Zeker tachtig en mogelijk 120 mensen hebben maaxxdagavond het leven verloren toen een trein in het oos ten van India ontspoorde, van een brug afreed en in een rivier belandde. Zo'n 180 passagiers raakten gewond, aldus rege ringsfunctionarissen gisteren. Tot nu toe zijn 67 stoffelijke resten uit de rivier geborgen. Eén van de omlaag ge vallen wagons nog moet worden openge maakt. Dertien van de gewonden overle den later in een ziekenhuis. Nadat de locomotief met dx-ie wagons over de brug was gereden, ontspooi'den de resterende vijftien wagons, waaron der twee die aan de bx-ug bleven hangen. Van de vijfhonderd passagiex-s, waren er gisteren 350 levend uit de wrakstukken gehaald, van wie meer dan de helft met deels zware vei-wondingen. Volgens minister Kumar van Spoox-we- gen en enkele functionai-issen van de spoox*wegen was het geen ongeluk, maar sabotage. Eerder had ook onderminister Dattatreya van zijn depax-tement gezegd dat er sabotage in het spel was. Maar mi nister Advani van Binnenlandse Zaken en de spooi-wegpolitie wezen die theorie van de hand. Opstandelingen Het hoofd van de spooi-wegpolitie ver klaarde dat twintig minuten voordat de trein ontspoorde een andere sneltrein zonder problemen over de bi-ug was gere den. In liet door armoede geplaagde deel- foto Deepak Kumar/EPA staat Bihar zijn maoïstische opstande lingen actief die opkomen voor de rechten van kleine boei-en. De Rajdhani Express was onderweg van Calcutta naar New Delhi. De trein ont spoorde op een brug nabij de stad Gaya in Bihar, 655 kilometer ten noordwesten van Calcutta. Het ongeluk deed zich voor in een bosrijk heuvelgebied, waar het de afgelopen tijd hard heeft geregend. Het peil van de ri vier onder de brug was daax-door sterk gestegen. RTR/AFP Toyota RAV4. Vanaf €24.150,-/€ 480,- per maand. )e kunt alles overzien. Je hóeft de weg niet af, maar je mag wel. Dat je gezien wordt, staat vast! Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl TOYOTA. 'N WERELD VAN VERTROUWEN. leawpnji (Toyou Least;) o b.v, lull operational lease. 48 mnd. en mv<«mnou 20.000 Lm p,j exd. BTW en brandstol, Gecalculeerd met 75% laim. Pri|S ind. BTW, e<d. kosten n|kla.ir maken en verwi|dennqsbi|drage. Brand- stolvcrbruik vanceitvan 7,1 L/!00km (14,1 Itrn/L) tot 9,3 l/IOOkm (10,8km/l), ÖttÖ TOYOTA COi 175-224 gr/km Wpgtngen voorbehouden Dillr, louwman k Parqul B.V, I VlWln van onze redactie buitenland WASHINGTON - Ondanks strijdlustige taal aan het adres van Irak inzake biologische, chemische en nucleaire drei ging, blijft het in Washington angstvallig stil over de ver meende banden tussen Al Qae da en het regime in Bagdad. De regering-Bush ziet zich genood zaakt hierover te zwijgen omdat ze vooralsnog geen enkel ver band heeft kunnen aantonen. De inlichtingendienst CIA heeft haar archieven nageplozen en heeft het vergax-en van informa tie opgevoerd maar heeft nog geen enkel overtuigend bewijs gevonden, zeggen hoge functio narissen binnen de dienst. Ana listen hebben talloze foto's bekeken, communicatiebood schappen onderzocht en infor matie van eigen buitenlandse agenten onder de loep genomen. Dat ondex-zoek gaat nog steeds door. Leden van de Amerikaanse re geling veiidaarden eerder dat ex- een vei'band bestaat tussen de Iraakse dictator en Al Qaeda- leden in het noox-den van Ix-ak en dat het hoofd van de kapex-s van 11 september, Mohammed Atta, contact heeft gehad met de Iraakse geheime dienst. In de jacht op bondgenoten heeft Bush met Blair in zijn kiel zog nu dan ook besloten zijn kaarten te zetten op de biologi sche, chemische en nucleaire dreiging vanuit Irak. De Britse premier Blair waar schuwde Irak gistex-en dat 'actie zal volgen' als het regime van president Saddam Hoessein de internationale eis om VN-wa- peninspecteux-s weer toegang tot het Arabische land te geven, naast zich neerlegt. Verscheidene landen hebben wel verklaard een aanval op Irak niet zonder meer af te wij zen, maar dan moeten de diplo matieke mogelijkheden uitge- put zijn en dient de Veiligheids- x-aad toestemming te geven. Het hoofd van de VN-wapenin- specteurs, H. Blix, heeft alle re geringen gevraagd hun gege vens over de bewapening van Irak aan zijn commissie be schikbaar te stellen. Hij zal de raad inlichten over de voorbe reidingen voor nieuwe onder zoeken naar massavernieti gingswapens in Ix-ak door VN- specialisten. In zijn verslag schrijft Blix dat grondige in spectie in Irak zeker een j aar zal duren. Bagdad heeft intussen Arabie ren opgeroepen Amerikaanse doelen in het Midden-Oosten te treffen als Washington Bagdad aanvalt. ,,We roepen de Arabie ren op om materiële en mense lijke belangen van de agx-essoi's te treffen waar die zich ook be vinden", in geval van een Ame rikaanse aanval op Ix-ak. ANP/DPA/RTR Een Palestijnse jongen houdt een foto van Saddam omhoog tijdens een betoging in de Gazastrook. foto Ahmed Jadallah/RTR Voor meer informatie of voor het maken van een afspraak met een van onze hypotheekadviseurs UG DBPlK 'kunt u bellen naar: 0900-8174 (ca. 0,10/min.). j V3fï VGPIClclclQ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5