Balkenende fluit Veerman terug Conflictpreventie telt meer mee bij ontwikkelingshulp Week topper 9,95 PZC Hardrijder Heinsbroek kruipt door het stof Benenwagen Accountants leggen regels onder loep Zware kritiek op minister over concessies EU-landbouw Een op de vijf prostituees is slachtoffer van mensenhandel Excuses Kamp voor heibel met huursubsidie Bejaarde schiet zich door het hoofd A27 moet opnieuw geasfalteerd Columnist Leo Derksen overleden Hazes pest politica weg Genoeg beloning uitzendbewakers Nederlanders zeer kritisch over buitenlandbeleid VS woensdag 11 september 2002 van onze redactie binneland DEN HAAG - Minister Heins- broek van Economische Zaken heeft zijn lesje geleerd. De LPF-bewindsman zei giste ren in de Tweede Kamer dat hij als ieder ander wetten en nor men dient na te leven en dat het dus fout is om te hard te rijden op de snelweg. De LPF-bewindsman moest zich tijdens het vragenuurtje verantwoorden voor uitspraken in een vraaggesprek. Daarin had hij gezegd dat een agent hem aanhield, omdat hij acht tien kilometer te hard reed. Heinsbroek zei de politieman daarop dat hij zich ergert aan het 'geld innen op de rijksweg'. Hij had vervolgens 'prioriteiten onder de aandacht gebracht'. Geweld op straat, boeven van gen en inbraken zouden ernsti ger zijn dan te snel rijden. De minister zei dit soort prak tijkvoorbeelden achterwege te zullen laten als hij zich mengt in de publieke discussie. Door die ene overtreding werd hij in een krant al te kijk gezet als een snelheidsduivel Heinsbroek moest naar de Ka mer komen, omdat Groen- Links-leider Rosenmöller hem aan de tand wilde voelen over een ander vraaggesprek. Daarin had de minister gezegd: „Als ik proefballonnen wil oplaten, dan doe ik dat. Als Balkenende zich daaraan ergert, is dat zijn pro bleem." Heinsbroek zei gisteren in de Kamer dat hij achteraf tot de conclusie is gekomen dat deze tekst misschien wat harder was dan hij had bedoeld. Hij had in middels de zaak al uitgepraat met premier Balkenende. „Ik sta voor openheid binnen de bandbreedte van het kabinets beleid." Heinsbroek moest toe geven dat die bandbreedte klei ner was dan hij had gedacht. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Een publieke re primande van premier Balke nende en de vaststelling van VVD-leider Zalm dat een minis ter het Nederlands belang heeft geschaad. CDA-minister Veer man (Landbouw) kreeg gisteren in de Tweede Kamer de wind van voren. Het verwijt: hij zou belangrijke concessies hebben gedaan in de onderhandelingen over de uitbreiding van Europa, nog vóórdat die onderhandelin gen echt zijn begonnen. Tijdens een informele vergade ring met zijn Europese collega's in het Deense Nyborg maakte Veerman maandag bekend dat Den Haag niet dreigt met een veto over de uitbreiding, als het zijn zin niet krijgt. De eis van het kabinet dat de inkomens steun voor boeren in de nieuwe lidstaten wordt afgebouwd, noemde hij 'niet realistisch'. Onmiddellijk riep D66-fractie- leider De Graaf de minister, premier Balkenende én staats secretaris voor Europese Zaken Nicolaï naar de Tweede Kamer voor een spoeddebat. „Neder land staat in zijn hemd", stelde De Graaf gisteravond. Maar hij werd in zijn kritiek nog over troffen door WD-leider Zalm. „Dit is destructief voor de Ne derlandse onderhandelingspo sitie", oordeelde hij. Schoorvoetend moest premier Balkenende toegeven dat hij niet gelukkig was met het optre den van zijn minister. Eind dit jaar moeten de regeringsleiders in Kopenhagen knopen door hakken over de Europese uitbreiding en de kosten die van onze redactie binnenland DEN HAAG - Eenvijfde van de 17.500 prostituees in Nederland is het slachtoffer van mensen handelaars. Het gaat zowel om Nederlandse meisjes die door 'loverboys' zijn geronseld als om illegaal in Nederland ver blijvende vrouwen die door bui tenlandse bendes naar ons land zijn gehaald. Dat blijkt uit een rapport van de Nationale Recherche Informa tie (voorheen CRI) dat gister middag wordt aangeboden aan de Haagse burgemeester Deet- man. De onderzoekers baseren hun bevindingen op gegevens van 81 politieonderzoeken naar mensenhandel waarbij aangifte is gedaan én waarbij verdach ten zijn aangehouden. In verhouding komen veel slacht offers uit Midden- en Oost-Eu ropa. De vrouwen werken door heel Nederland of soms zelfs heel Europa. Dat bemoeilijkt de opsporing. Van alle 81 zaken die door de po litie zijn onderzocht, werden er 54 opgelost. In slechts één geval werd een crimineel netwerk vol ledig opgerold en voor de rech ter gebracht. De verdachten die zich schuldig maakten aan grensoverschrij dende mensenhandel (het ron selen van vrouwen in het bui tenland om hen hier illegaal in de prostitutie te laten werken) zijn grotendeels afkomstig uit Joegoslavië, Turkije en Nigeria. De helft van de verdachten bezit de Nederlandse nationaliteit. De verdachten van binnenland se mensenhandel komen vaak uit Marokko, Suriname en de Antillen. Deze groep bestaat voor een groot deel uit 'lover boys'; jongens die kwetsbare meisjes versieren en hen na ver loop van tijd tot prostitutie dwingen. Een kwart van alle aangehou den verdachten is vrouw. De slachtoffers van mensen handel kunnen zelden aan hun pooier ontsnappen. Vaak wor den hun paspoorten achterge houden of hebben ze schulden. De slachtoffers uit Nigeria wor den zelfs bedreigd met voodoo- praktijken. Ook seksueel ge weld is beslist geen uitzonde ring. Soms krijgen slachtoffers een 'opleiding' tot prostituee. Daarbij moeten zij pornovideo's bekijken en seks met één of meer verdachten hebben. In het ka der van 'keuringen' worden slachtoffers verkracht. GPD daarmee verbonden zijn. Het landbouwbeleid, dat goed is voor de helft van de EU-uitga- ven, dient hervormd te worden, eist het kabinet. Maar volgens Balkenende wordt het nog een hele opgave om die buit binnen te slepen. Gezamenlijk optrek ken van alle ministers is vereist, benadrukte hij. „Daarom be treur ik het zeer dat nu aanlei ding is gegeven tot misverstan den." WD, CDA en alle oppositiepar tijen hekelden het feit dat de nieuwe minister van Landbouw voortijdig water bij de wijn had gedaan. „Deze minister doet denken aan een bokser die al vóór de wedstrijd de handdoek in de ring gooit", sneerde de li beraal Zalm. CDA'er Verhagen nam 'zijn' minister niet in be scherming. „Het is onhandig als je een kaart weggooit die je nog niet gespeeld hebt", stelde hij vast. PvdA-woordvoerder Tim mermans vroeg zich af of Veer man nog wel geloofwaardig is als onderhandelaar. „Kun je hem nog wel naar Europa stu ren?" De LPF negeerde de rel en vroeg om een referendum over Europa. Minister Veerman erkende dat hij in Denemarken voor zijn beurt had gesproken. Maar hij maakte tegelijkertijd duidelijk dat Nederland uiteindelijk zal moeten bijdraaien. Het in Dene marken geopperde compromis zou tevoren onder anderen met de premier zijn doorgesproken, onthulde hij tot ergernis van Balkenende. Veerman beloofde beterschap. Volgens D66-leider De Graaf hebben de overige EU-leiders echter de buit al bin nengehaald. GPD pagina 4: commentaar van onze redactie binnenland NEW YORK - Nederland gaat meer aandacht besteden aan de militaire en politieke aspecten in het beleid van ontwikke lingslanden in Afrika. Het Ne derlandse ontwikkelingsbeleid gaat niet alleen om armoedebe strijding, maar ook om conflict preventie. Dat hield minister De Hoop Scheffer van Buitenland se Zaken gisteren VN-secreta- ris-generaal Annan voor. Het was de eerste keer dat De Hoop Scheffer een gesprek on der vier ogen had met de VN- chef. Het ging de bewindsman er in eerste instantie om Annan in te lichten over het Afrika-be- leid dat het nieuwe kabinet voor ogen staat. De Hoop Scheffer wil samen met zijn staatssecre taris voor Ontwikkelingssa menwerking, Van Ardenne, een meer samenhangend beleid voeren waarin nauwelijks on derscheid wordt gemaakt tus sen het terrein van Buitenlandse Zaken en dat van Ontwikke lingssamenwerking. Als Van Ardenne in Afrika praat over ontwikkelingshulp, dan zal zij een land ook aanspreken op de manier waarop het zich in politieke en militaire zin in de regio opstelt. De traditionele scheidslijnen in de taakverde ling tussen beide bewindslieden worden vager. Het gaat meer om een allesomvattend beleid om de stabiliteit in de regio te ver hogen. De eindverantwoorde lijkheid van dat beleid blijft overigens onverkort bij de mi nister liggen, aldus de woord voerder van De Hoop Scheffer. De Hoop Scheffer sprak in zijn onderhoud met Anan ook over de situatie in het Midden-Oos ten, Irak en Cyprus. Nederland wordt in de internationale me dia bij naam genoemd als een van de tot nu toe weinige sup porters van het Amerikaanse beleid ten aanzien van Irak. De minister lichtte toe dat Den Haag niet automatisch het Amerikaanse standpunt volgt. Nederland wil de weg van de Veiligheidsraad zo lang moge lijk volgen en wil op dit moment nog niet over militair ingrijpen praten. Irak vormt een van de belang rijkste onderwerpen in de ge sprekken in de wandelgangen van de 57ste Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in New York. De Amerikaanse president Bush legt morgen in de VN uit waarom de Verenigde Staten vinden dat de Iraakse president Saddam Hoessein moet worden aangepakt en ver- DEN HAAG - Minister Kamp (Vrom) heeft in de Tweede Ka mer zijn excuses gemaakt tegen de duizenden huurders die lang in onzekerheid blijven over hun recht op huursubsidie. De minister is bezig tienduizen den huurders een voorschot uit te keren. Het gaat om mensen die in de problemen dreigden te komen door de vertraging en een groep die in eerste instantie niet reageerde op de oproep om hun subsidieaanvragen nog eens te bekijken. ANP wijderd. De verwachting is dat Bush vooral zal schermen met de pogingen van Irak om een atoommacht te worden. ANP pagina 5: geen bewijs verband tussen Irak en Al Qaeda Advertentie Damestrui (in verschillende kleuren verkrijgbaar in de maten S t/m XXL) Vögele Mode voor de hele familie is altijd in de buurt: Goes Hulst Middelburg Sluis Terneuzen Vlissingen DE O IS IN DE MODE GRONINGEN - Een hoogbejaarde inwoner van Groningen heeft zichzelf gisterochtend per ongeluk door het hoofd ge schoten. Dat heeft de politie bevestigd. De man demonstreerde tegenover enkele familieleden zijn nieuwe zelfgemaakte wapen. Tijdens de demonstratie liet de man het wapen op de grond vallen, waardoor het afging. De kogel raakte de man in het hoofd. Het slachtoffer is met spoed naar het ziekenhuis vervoerd. Hij was nog bij bewustzijn toen hij het huis verliet. Hoe ernstig de verwonding is, kon de politie nog niet zeggen. ANP ROTTERDAM - Rijkswaterstaat laat het onlangs geheel ver nieuwde stuk van de A27 (Utrecht-Breda) tussen de knoop punten Everdingen en Gorinchem opnieuw asfalteren. Door een defect aan een van de asfalteermachines zijn hobbels in het wegdek van de linkerrijstrook ontstaan. Rijkswaterstaat sloot de westbaan (in de richting van Breda) van de A27 in de week van 26 juli tot en met 4 augustus geheel af. De weg werd voorzien van onder meer nieuw asfalt en een nieuwe profiellaag. Volgens een woordvoerster van Rijkswaterstaat gaat het al leen om de linkerrijstrook. Tijdens de werkzaamheden, die de komende maand in de nachtelijke uren plaatsvinden, blijft nog een rijstrook beschikbaar. ANP AMSTERDAM - Leo Derksen, die veertien jaar lang de co lumn Op zicht in De Telegraaf schreef, is zondag op 75-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de krant gisteren gemeld. Hij was al geruime tijd ziek. Derksen schreef zijn column van 1974 tot eind 1988. Hij had daarvoor naam gemaakt met zijn speciaal voor de televisie geschreven toneelstukken. In zijn columns haalde hij vooral uit naar het linkse gedachtegoed en nam hij het op voor men sen die door overheden werden gemangeld. ANP DE RONDE VENEN - De 'nieuwe omgangsvormen' in de po litiek hebben opnieuw een slachtoffer geëist. Harde woorden van André Hazes aan het adres van Plonia Pieper, CD A-frac tievoorzitter in De Ronde Venen, hebben het gemeenteraads lid doen besluiten op te stappen. Hoewel ze zegt niet bang te zijn, waren de uitspraken van oud-raadslid Hazes - 'zo'n dame moet je afschieten' - voor haar de druppel die de emmer deed overlopen. „Als zelfs in de politiek geen respect meer voor elkaar wordt uitgedragen, dan kan ik in die sfeer niet werken", zegt Plonia Pieper. Haar werk in de Provinciale Staten maakt ze af. GPD DEN HAAG - De Arbeidsinspectie heeft een klacht van FNV Bondgenoten over de werkomstandigheden van uitzend krachten die drugskoeriers bewaakten, deels gegrond ver klaard. De voorlichting en het onderricht aan de uitzendkrachten, die werden ingehuurd door een beveilingsbedrijf, was onvol doende. Op dat punt heeft de vakbond gelijk, aldus de ar beidsinspectie. Maar van een verschil in beloning tussen de uitzendkrachten en de vaste bewakers was nauwelijks sprake, aldus het oor deel van de Arbeidsinspectie. ANP ROTTERDAM - Een sculptuur van de Tsjechische kunstenaar David Cerny een levensgrote Trabant op poten, wordt in de Westersingel in Rotterdam ge plaatst. Het is onderdeel van het Circus Cerny, een overzichtsex positie van sculpturen die op di verse plaatsen in de Maasstad opduiken. Het Circus Cerny vindt plaats tijdens het derde weekend van september in Rot terdam 2002 tijdens De Wereld van Witte de With. foto Fred Ernst/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De beroeps organisatie van accountants, het Nivra, gaat de eigen richtlijnen nauwgezet on derzoeken. Zo nodig zal zij de eigen regels aanscherpen, zo heeft de organisatie gisteren bevestigd. De aanleiding tot het interne onderzoek is de verbazing die is ontstaan bij de buiten wereld over de taak van de externe accountant bij be drijven. Tijdens de parle mentaire enquête naar bouwfraude bleek dat ac countants van grote bouw ondernemingen valse factu ren niet op het spoor kwa men. Bovendien bleek de controlerend accountant de jaarrekening van een bedrijf goedgekeurd te hebben, ook al had hij naar verhouding kleine onregelmatigheden aangetroffen. Geloofwaardigheid Dat dreigt de geloofwaardig heid van de accountant in het gedrang te brengen, vreest het Nivra. Betrouwbaarheid is immers het hoogste goed en daarmee het belangrijkste product van de accountant. De organisatie wil de naam van de beroepsgroep hoog houden en neemt daarom de richtlijnen bij fraude onder de loep. Het illegale voor overleg tussen installatiebe drijven bestaat niet meer. Door de publiciteit over prijsafspraken in de bouw in aanloop naar de parlemen taire enquête hebben de elektra- en verwarmingsin stallateurs net als aannemers eieren voor hun geld gekozen en ze zijn gestopt met de con currentiebeperkende werk verdeling. Dat heeft directeur J. Swiers van de Stichting Aanbeste dingsvraagstukken Installa tietechniek gisteren ver klaard. (Ex-)werknemers uit de branche bekenden twee we ken geleden tegen de enquê tecommissie dat de installa teurs wekelijks illegale afspraken maken. Onduide lijk bleef echter of de bedrij ven de praktijken inmiddels hadden beëindigd. Swiers zegt dat het voorover leg 'helemaal over' is en dat de installateurs hun claim bestanden aan de wilgen hebben gehangen. Hij ba seert zich op informatie van de grote bedrijven uit de sec tor, waarvoor zijn organisa tie met de Nederlandse Me dedingingsautoriteit discu- sieert over de concurrentie in de installatiebranche. ANP Deze aanbieding is geldig t/m 17 s van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nederland se bevolking behoort tot de meest kritische als het gaat over de Amerikaanse buitenlandse politiek. Dat blijkt uit een opi nieonderzoek in 36 landen door het bureau Gallup Internatio nal. In Nederland werd het on derzoek uitgevoerd door het Ni- po. Slechts 15 procent van de Ne derlanders vindt dat de Ameri kaanse politiek een positieve uitwerking heeft op het eigen land. Met dit percentage hoort Nederland tot de meest kriti sche landen in Europa. Alleen in Portugal (14 procent), Rusland (12), Zwitserland (11), Finland (8) en Oostenrijk (5) is dit aan deel lager. Bijna de helft van de Nederlanders (47 procent) vindt dat de Amerikaanse politiek een negatieve invloed heeft op Ne derland. Volgens Gallup vindt de bevolking in 23 van de 36 on derzochte landen dat de buiten landpolitiek van de Ameri kaanse regering een meer negatief dan positief effect heeft op het eigen land. Meer dan de helft (54 procent) van alle 28.000 ondervraagden ter wereld denkt dat militair in grijpen de effectiefste manier is om het terrorisme te bestrijden. Twee op de vijf wereldburgers is het daar niet mee eens. In Afrika bestaat de meeste steun voor militair ingrijpen: 62 procent. In de EU ligt dat per centage op 47, in Nederland op 50. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3