Zevibel wil sportvisserij beperken Reuma en werk .■sgh Adviesbureau bekijkt bredere opzet Brogum PvdA wil oude veerpont Zijpe redden Hollandse koopmansgeest herleeft tijdens Open Monumentendag •.J- www.pzc.nl/recepten CAMBODJA De NSGIC geeft vakantiepret.. giro 55 2000 Open huis bij kerken in De Zak Beroepsvissers vragen om beperking vergunningen voor Oosterschelde Gebedsdienst in Middelburg Subsidie voor fietsonderzoek op Walcheren Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken ZEELAND HELPT Steun het Kinderfonds! voc gehandicapte kind door Ali Pankow ZIERIKZEE - Niet alleen een poppodium, maar ook film, een jeugdtheaterwerkplaats, acti viteiten in het kader van CKV- onderwijs, oefenruimte voor bands en een multi-mediacafé zouden ruimte moeten krijgen in het toekomstig Cultuurhuis op de plek van het huidige Bro gum aan de Julianastraat in Zierikzee. Het dagelijks gemeentebestuur geeft het adviesbureau Signo S uit Tilburg opdracht de mo gelijkheden daartoe de komen de weken te onderzoeken. De kosten voor het onderzoek zijn ruim 23.000 euro. Wethouder A. van der Wouden zegt blij te zijn met de overeen stemming hierover binnen het college van burgemeester en wethouders. Zelf heeft hij al di verse malen aangegeven dat poppodium Brogum toe is aan vernieuwing. Een dure verbou wing uitsluitend en alleen voor een gebouw dat het grootste deel van de week leeg zou staan, acht de wethouder niet haal baar. Hij bepleit daarom een breder gebruik als Cultuurhuis waar meerdere groeperingen vooral binnen de amateurkunst onderdak kunnen vinden. Bureau Signo krijgt de op dracht te onderzoeken hoe naast een poppodium meerdere activiteiten in Brogum kunnen worden ondergebracht. Verder is de Stichting Scoop gevraagd te inventariseren welke behoef ten er bestaan binnen de ama teurkunst op Schouwen-Duive- land. Nathouden Het gemeentebestuur acht het onverantwoord de exploitatie van het huidige Brogum op de oude voet te laten doorgaan ge zien het activiteitenaanbod en de organisatiekosten. 'Pappen en nathouden' was de afgelopen jaren het credo van de gemeente ten aanzien van Brogum. Zo werd in vier jaar tijd tweemaal de huur kwijtgescholden, werd er alleen strikt noodzakelijk on- I derhoud aan het gebouw ver richt en bleef de subsidie ten be- hoeve van programmering en overheadkosten jarenlang op hetzelfde niveau. Volgens wet- houder Van der Wouden heeft j het bestuur van Brogum inmid- dels aangegeven zich te willen I inzetten ten behoeve van een Cultuurhuis. Hij verwacht de uitkomst van het onderzoek half november op zijn bureau te hebben. HEINKENSZAND - Ter gelegenheid van Open Monumentendag is zater dag 14 september in de Zak van Zuid-Beveland een groot aantal kerken te bezichtigen. Het gaat om de hervormde godshuizen in 's-Heer Abtskerke, 's-Gravenpol- der en Baarland, de ka tholieke kerken in Kwa- dendamme, 's-Heeren- hoek en Heinkenszand en de Samen op Weg-kerken in Nisse en Driewegen. Alle gebouwen zijn tussen 10.00 en 17.00 uur open. De hervormde kerk in Co- lijnsplaat, één van de wei nige monumenten op j Noord-Beveland, is zater dag ook te bezoeken. Be langstellenden zijn tussen 11.00 en 17.00 uur wel kom. 1 STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Verpleeghuis Cornelia, 10.00-16.00 uur: Marktdag. woensdag 11 september 2002 door Harmen van der Werf YERSEKE - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) slaat de plank mis met het ongemoeid laten van recreatieve visvergunnin gen voor de Oosterschelde. Vol gens de provincie en de Zeeuwse visserijvereniging Zevibel moet staatssecretaris Odink van Vis serij paal en perk stellen aan die vérgunningen, waarvan er zo'n drieduizend in omloop zijn. MIDDELBURG - In de Doops gezinde kerk aan de Lange Noordstraat in Middelburg wordt dinsdagavond 24 septem ber een vredesgebedsdienst ge houden. De dienst begint om 19.00 uur en duurt een half uur. Voorgangers zijn mevrouw ds C. H. A. van den Dool, predikanten van de Protestantse Gemeente Middelburg (Federatieve Wijk- gemeente West) en ds A. A. Rij ken, predikant van de Doopsge zinde Gemeente Walcheren. De gebedsdienst vindt plaats in het kader van de Interkerkelijke Vredesweek 2002, van 21 tot 29 september. Thema van de Vre desweek is 'Religie en geweld: ontmoeting van culturen'. MIDDELBURG - De provincie heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden 8500 euro subsidie tóegekend voor een onderzoek naar betere toeristische, recrea tieve fietspaden op Walcheren. De normale gang van zaken is dat fietspaden gewoon worden aangelegd en dat fietsers er ge bruik van maken. Nieuw is dat via een onderzoek de wensen van fietsers worden onderzocht. Daarna wordt bekeken hoe het waterschap daaraan gevolg kan géven. Niet al die vergunningen wor den gebruikt, weet secretaris H. van Geesbergen van Zevibel, maar het kan wel. Dat is een groot gevaar, vindt ook provin ciaal beleidsmedewerker J. Broodman. „Zeker omdat de Oosterschelde steeds interes santer wordt voor die vergun ninghouders, vanwege de groei van het kreeftenbestand." Al jaren klagen beroepsvissers over het grote aantal recreatieve visvergunningen. Als ze alle maal zouden worden benut, zou de hele Oosterschelde vol fuiken staan, stellen zij. En terwijl het aantal recreatieve vergunnin gen bijna onbeperkt is, zijn de beroepsvissers wel aan een maximum aantal vergunningen gebonden. Dat steekt en steekt steeds meer, omdat het ministerie van LNV opnieuw de recreatieve vergun ninghouders ongemoeid wil la ten 'in afwachting van nader onderzoek'. De provincie en Ze vibel vinden dit slecht. Het aan tal recreatieve vergunningen moet net zo goed aan een maxi mum worden gebonden, stellen zij in afzonderlijke brieven aan staatssecretaris Odink. Het mi nisterie hoeft niet alle recreatie ve vergunningen in te trekken, want dat zou stroperij in de hand werken. Kreeften Terwijl LNV de recreanten nog 'vrij' wil laten, wil het ministe rie het aantal beroepsvissers op de Oosterschelde juist verder beperken. Alleen wie een rede lijk inkomen uit de kleine visse rij haalt, onder meer met fuiken en kreeftenkorven, mag zijn be roepsvergunning houden. De provincie en Zevibel steunen dit voorstel, maar dan moet er al dus de provincie ook een uit koopregeling komen voor ex- vergunninghouders. Anders verdwijnen de vistuigen mis schien in het illegale circuit. In overleg met de beroepsvissers is bepaald het aantal vistuigen te beperken tot maximaal 250, aldus Van GeesbergenMet klei ne vistuigen wordt op de Oos terschelde onder meer gevist op sprot, harder, bot en kreeft. De voormalige veerpont Zijpe-Anna Jacobapolder, in betere tijden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - De PvdA op Schouwen-Duiveland gaat in kaart brengen wat het precies kost om de oude veerpont van Zijpe te redden van de onder gang. De raadsfractie reist binnenkort met een scheepsin- specteur af naar Antwerpen, waar de schuit ligt te verkom meren. Aan de hand van dat bezoek moet duidelijk worden of de pont in haar huidige staat naar de oorspronkelijke thuishaven kan terugkeren, aldus fractie woordvoerster B. van de Sande- Troost. Ook denkt ze dan te kun nen aangeven wat een eventuele restauratie kost en of het finan cieel allemaal haalbaar is. De PvdA lanceerde de reddings operatie afgelopen voorjaar, als onderdeel van de verkiezings campagne voor de gemeente raad. Er zal heel wat moeten gebeuren om de pont, waarmee tot 1988 een veerdienst werd onderhou den op Anna-Jacobapolder, daadwerkelijk van een roem loos einde te redden, beseft Van de Sande. „De actie is meer dan alleen een verkiezingsstunt van de PvdA. Het zou jammer zijn als zo'n markant punt uit het Zeeuwse verleden verloren ging. Daarom willen we echt werk maken van de terugkeer van de pont. Allereerst moet echter een financieel plaatje geschetst worden. Als we een duidelijk overzicht hebben, kunnen we eventueel een subsi dieaanvraag indienen." Volgens Van de Sande bestaat er bij 'derden' belangstelling voor het schip. Uit welke hoek die interesse komt, wil ze in dit sta dium nog niet zeggen. Het red dingsplan werd eerder al be sproken met de Stichting Musea Bruinisse, die het zou toejui chen als het schip gerestaureerd en wel een plekje kan krijgen in één van de havens. Geld voor een dergelijk project heeft de museumstichting zelf niet. Bij na vijftien jaar geleden maakte de pont haar laatste overtocht van Zijpe naar Anna-Jacoba polder. Door de openstelling van de Philipsdam was de veerverbin- ding overbodig geworden. 'De Zijpe' werd aan een Belgische firma verkocht, die er een dienst over de Schelde bij Antwerpen mee wilde beginnen. Van die plannen kwam uitein delijk niets terecht. Sindsdien ligt de pont werkloos weg te roesten aan een kaai in Antwer pen. Cambodja werd geteisterd door bommen, vernieling en uitroeiing. De erfenis van het geweld kent uitsluitend negatieve kanten: verminkte mensen, kaalslag in het onderwijs, bittere armoede en een jeugd die uitgeleverd is aan uitbuiting, prostitutie en de verschrikkelijk ziekte Aids. Help deze kinderen van de rekening! Biedt dat beetje uitzicht op een beter leven. Help de Zeeuwse Stichting Sawasdee helpen! Voor een halve euro per dag helpt u Kanitha aan een meer waardig bestaan. Kanitha, het kind van de foto, is vier jaar jong en vanaf zijn geboorte HlV-besmet. Hij is zijn beide ouders kwijt. Hij en veel lotgenootjes hebben dringend speciale medicijnen en een liefdevolle ver zorging nodig. Wie adopteert Kanitha, wie zijn mede-Cambodiaantjes? Adoptie betekent: on derwijs, voeding, kleding, medische zorg en een kans op redding. Elke euro wordt rechtst reeks aan het kind besteed. Honderden Zeeuwen helpen actief mee aan het opbouwprogramma van de Stichting Sawasdee. Ze maken het verscheurde land een beetje leefbaarder: scholenbouw, onderwijs, opbouw van de samenleving, werkgelegenheid, verbetering van de medische voorzieningen. Steun Kanitha, steun zijn maatjes, De Noord- en Zuidhavenpoort vormen één van de belangrijkste monumenten in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma r Inlichtingen: Stichting Sawasdee, Groenedijk 2A, 4438 NN Driewegen (Zuid-Beveland). Telefoon: 0113-655784 Telefax: 0113-655461 Bank: ING 65.07.90.782 door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Het historisch erfgoed van Schouwen-Duive land, wordt tijdens de Open Mo- iiumentendag op zaterdag 14 september voor de zestiende maal in de schijnwerpers gezet. Het thema voor deze landelijke dagen is 'De Hollandse koop mansgeest'. -Tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's middags staan de deu ren van circa veertig monumen ten van Bruinisse tot Burgh voor het publiek open. Een aantal van deze historische bouwwer ken is uitsluitend op deze monu mentendag voor het publiek te bezichtigen. Een bezoek aan het Graven steen aan de Mol in Zierikzee is cle moeite waard. In één van de cellen zucht vanaf half elf cultuurwethouder A. van der Wouden, die het gevoel van een gevangene uit vroeger tijden probeert op te roepen. Om de afstanden tussen de monu mentale panden op aangename wijze te overbruggen, behoort in Zierikzee en Burgh een tocht- je per huifkar tot de mogelijk heden. In de museumhaven is een expositie historische sche pen en oude werktuigen open gesteld, evenals het veertiende eeuwse stadhuis van Zierikzee. Fanatiekelingen hebben de mo gelijkheid om een flinke klim van bijna tweeënzestig meter te maken om vervolgens beloond te worden met een mooi stads- zicht vanaf de Sint Lievens- monstertoren. Muziek De dag krijgt een extra accent door diverse muziekoptredens, kostuumdemonstraties en korte uitvoeringen door acteurs van de Stichting Historische Spelen en demonstraties. Voor de echte 'fijnproevers' die geen enkele monumentale trek pleister over willen slaan, heeft de VW Schouwen-Duiveland een stadswandeling georgani seerd. Om elf uur 's ochtends vertrekt de gids voor een tocht langs de diverse bezienswaardigheden in Zierikzee. Ook in verschillende dorpen op Schouwen-Duiveland staan de deuren van monumentale pan den tijdens deze landelijke dag open voor bezoekers. Aan de Oudestraat in Bruinisse is de Oudheidskamer met een collectie gebruiks- en siervoor werpen en meubilair, stuk voor stuk herinneringen aan het vis serijverleden, de blikvanger. Bij Burghsluis maakt een bezoek aan de Plompe Toren, het laatste tastbare overblijfsel van het verdronken dorp Koudekerke, deel uit van het brede program ma, evenals de hospitaalbunker in de duinen bij Haamstede. In die bunker is een expositie te zien van materiaal van de be schermde bevolking. De eeu wenoude kerkgebouwen uit de verschillende kernen zijn even eens te bezichtigen. Het thema 'De Hollandse koop mansgeest' is initiatief van de Stichting Open Monumenten. Aanleiding voor deze keuze is de oprichting van de Verenigde Oost-Indische Compagnie vier honderd jaar geleden. Door de eeuwen heen is cle Hollandse koopmansgeest uitgegroeid tot een mondiaal begrip. Vandaag de dag is deze achtergrond nog duidelijk zichtbaar in de histo rische stads- en dorpscentra. Een blik op pakhuizen, koop manswoningen, beurzen en gil- dehuizen leiden terug naar vroeger tijden. Het cultuurhistorisch erfgoed uit de gemeente Schouwen- Duiveland staat op nummer acht van de landelijke monu menten top tien. Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen mensen. Het be tekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een be langrijke veroorzaker van het ziekte verzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blijven, moeten vaak heel wat hindernissen overwinnen. Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't moeilijk met het onbegrip. Toch zijn zij nog vaak tot veel in staat. Begrip voor hun in dividuele (on)mogelijkheden kan juist bij het vinden van geschikt werk door slaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds financiert zo'n 70% van het wetenschappelijk onderzoek in Nederland. Andere acti viteiten zijn: voorlichting, aangepas te vakanties, individuele hulp en fi nancieel steunen van de meer dan honderd reumapatiëntenverenigin gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl voor meer info kijk op www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34