Jacht op struikelblokken geopend PZC PZC VS weren statenloze Palestijn Bouw Nobelhof begint in lente Poezen ontheemd na sluiting verzorgingshuis Boete voor rit met brommer op rijksweg Nieuwe leden geven mannenkoor meer stem Huis Hulster politica met poep besmeurd ll VAC onderzoekt sociale veiligheid Burgh-Haamstede Snelkraak bij juwelier Jannewekken Zierikzee afgesloten HZ krijgt geld voor Waterforum Boete voor verwaarlozen kat Cursisten dupe computerdiefstal woensdag 11 september 2002 door Inge Heuff ZIERIKZEE - Slik op het fiets pad is geen enkele reden om met een brommer de rijksweg op te gaan. Om vervolgens 75 kilometer per uur te gaan rij den, is onverantwoord. Dat vonden zowel kantonrechter A. Melens als officier van Justi tie G. Oosterveld tijdens de zit ting van de kantonrechter in Zierikzee, gistermiddag. De achttienjarige Zierikzeeënaar die deze feiten op de late avond van 23 september vorig jaar pleegde, kreeg voor het rijden op de rijksweg uiteindelijk een boete van 180 euro opgelegd. De officier van Justitie had 220 euro geëist, maar de kanton rechter hield rekening met de leeftijd en het inkomen van de jongeman. Deze had eerder al een boete betaald voor het te hard rijden. De zaak van het rijden op de rijweg liet hij echter voorko men. De jongeman vond dat het in het donker te gevaarlijk was om over het slik dat op het fietspad buiten Kerkwerve lag te rijden, zelfs als hij twintig kilometer per uur reed. Daar om koos hij voor de rijweg en om zijn snelheid aan te passen, ging hij hard rijden. Volgens zijn gevoel en naar wat hij op zijn teller zag, reed hij zeker geen tachtig, een snelheid die door de politie gecorrigeerd werd tot 75. Hij was van me ning dat de landbouwer had moeten zorgen voor een schoon fietspad en dat er eigenlijk sprake was van overmacht. Kantonrechter Melens had geen begrip voor zijn keuze en meende dat er een levensge vaarlijke situatie was ont staan. De Zierikzeeënaar had zonder meer op het fietspad moeten blijven, desnoods lo pend. De jongeman overweegt in ho ger beroep te gaan. MIDDELHARNIS - Een juwelierszaak aan het Zandpad in Middelharnis is dinsdagochtend doelwit geworden van een snelkraak. De daders probeerden aanvankelijk de etalage van de winkel met een auto te rammen. Om de paaltjes, die het winkelgebied voor verkeer afsluiten, te omzeilen, hadden ze planken van marktkramen neergelegd. Die truc strandde op de stenen trap voor de winkel, doordat de wagen vastliep. Daarop werd de winkelruit met een moker ingeslagen en maakten de dieven zich uit de voeten met een aantal horloges. De achtergelaten auto was eerder in Den Haag gestolen. Het winkelcentrum achter de jachthaven van Middelharnis is het afgelopen jaar al vaker het doelwit geweest van ramkraken. Op verschillende strategische plaatsen zijn maatregelen ge nomen om de etalages te beschermen. ZIERIKZEE - Het Jannewekken in Zierikzee wordt vandaag vanaf zeven uur 's ochtends afgesloten voor doorgaand ver keer. De maatregel houdt verband met de bouwwerkzaamhe den aan het appartementencomplex. De doorgang wordt tot ongeveer vier uur versperd door een driehonderd ton zware hydraulische kraan, waarmee de torenkraan boven op de re sidentie wordt gedemonteerd en afgevoerd. Het project wordt eind dit jaar opgeleverd, inclusief de trottoirs rondom. De bouw is in het eerste kwartaal van 2001 begonnen. De naar verhouding lange duur heeft volgens directeur J. Boogert van het gelijknamige bouwbedrijf in Oosterland vooral te maken met de constructie van een parkeerkelder onder het complex. Daarvoor moest een aantal bijzondere voorzieningen worden getroffen, om verzakkingen in de bebouwing rondom tegen te gaan. De Residentie Jannewekken omvat straks 17 apparte menten, 23 parkeerplaatsen en een daktuin achter. MIDDELBURG - Hogeschool Zeeland krijgt 100.000 euro provinciegeld voor het voeren van het secretariaat van het Youth World Water Forum. De HZ treedt op als beheerder van het Jeugd Wereld Water Forum, een wereldwijd netwerk van jonge wetenschappers en studenten die zijn betrokken bij duurzaam watermanagement. De Hogeschool Zeeland steekt in totaal 1,14 miljoen euro in de instandhouding van het YWWF. In juni 2001 was de hogeschool gastheer voor een eer ste bijeenkomst van het YWWF met tweehonderd deelnemers uit alle delen van de wereld. HZ beheert het secretariaat twee jaar lang tot de volgende bijeenkomst in 2003 in Japan. Het secretariaat van het Derde Jeugd Wereld Water Forum in Ja pan heeft de HZ 40.000 dollar beloofd als bijdrage in onder zoeksactiviteiten voor het forum. Rijkswaterstaat heeft via het programma Buitenlandse Wa terinzet 'Partners voor Water' eveneens 100.000 euro toege zegd. Het Ministerie voor Buitenlandse Zaken stelt eenzelfde bedrag beschikbaar. MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter heeft giste ren bij verstek een 28-jarige vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad voor dierenmishandeling twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd. Met de verplichting dat de verdachte 200 euro schadevergoeding betaald aan de Nederlandse Ver eniging tot Dierenbescherming Midden-Zeeland betaald. De Middelburgse had in de zomer van vorig jaar haar kat ver waarloosd door het huisdier geen eten en drinken te geven. De kat, die zeer veel vlooien had, werd in zorgwekkende en uitge droogde toestand opgehaald door de dierenambulance. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Losgeraakte stoeptegels, slechte verlichting, ondoorzichtig openbaar groen, I ze vormen een bron van erger nis. Maar minstens zo belang rijk is dat dergelijke misstanden in het straatbeeld de sociale vei- ligheid aantasten, aldus O. Im- 1 merzeel van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) Schouwen- Duiveland. Daarom gaat de VAC minimaal twee keer per jaar op zoek naar kleine misstanden in de steden en dorpen op het eiland. Soms op nadrukkelijk verzoek uit de kern zelf, maar meestal op eigen initiatief, waarbij een bepaald programma gevolgd wordt. Vol- j gende week maandag is Burgh- I Haamstede aan de beurt. De inspecties worden zo veel mogelijk volgens een vast pa- I troon uitgevoerd. De VAC maakt daarbij onder meer ge bruik van de ervaring van men sen 'met een functiebeperking', legt Immerzeel uit. „Iemand die in een rolstoel zit of (bijna) blind is, gaat op een andere manier door zo'n straat heen als de ge middelde inwoner. Ook de bele ving van ouderen is anders. Ver der loopt er meestal ook een vertegenwoordiger van de dorpsraad mee. Zij weten vaak precies waar zich de grootste knelpunten voordoen." Obstakels De dagelijkse praktijk levert obstakels op. Immerzeel noemt de bloembakken en bankjes te gen de voorgevels van woningen SAS VAN GENT - Het Sociaal Cultureel Werk (SKW) van Sas van Gent is naarstig op zoek naar computers om de vier exemplaren te vervangen die onlangs gestolen zijn. Zo niet, dan kunnen de nieuwe pc-cursussen van Seniorenweb voor 50-plus alleen doorgaan met minder cursisten. Het SKW is ernstig gedupeerd door de diefstal, die plaatsvond in de nacht van 26 op 27 augustus, in De Roselaer. Van de dertien aanwezige com puters zijn vier zwarte exem plaren, van het merk Fujitsu, met alle toebehoren verdwenen. „Het heeft niet alleen gevolgen voor de pc-cursus, ook voor de jongeren die hier onder meer homepages maken", zegt be heerster Yvonne Kalishoek. „Volgens cle technische recher che heeft men zich laten inslui ten. Een nooddeur stond open. De verzekering vergoedt alleen als er sprake is van inbraak, maar daar zijn dus geen sporen van. We zijn druk op zoek naar vervangende, overbodige com puters en hopen op een gulle ge ver", aldus de beheerster van De Roselaer. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl pal aan de openbare weg als aansprekend voorbeeld. „Dat ziet er natuurlijk allemaal heel gezellig uit in het straatbeeld, maar wanneer een blinde voet ganger afhankelijk is van die door Margritta van den Berge BURGH-HAAMSTEDE - De Westhoekzangers uit Haamste de hebben naast een krachtige stem ook een sterke wil. Dat bleek begin dit jaar, toen zij nog maar uit acht leden bestonden. Na een geslaagde wervingsactie is het mannenkoor uitgebreid met achttien 'nachtegalen'. Vol gens woordvoerder Fred Vrauwdeunt is dit nog lang niet genoeg. „Vierentwintig zangers geven het koor tijdens een op treden toch net iets meer body." Een jaar geleden maakte het mannenkoor nog deel uit van het gemengd koor 'Nu met Ho pe'. Maar deze samenwerking verliep niet altijd even soepel, vertelt Vrauwdeunt. „De man nenstemmen waren nauwelijks hoorbaar. De dirigente heeft ons er toen uitgepikt en we zijn apart gaan oefenen. Dat beviel zo goed, dat we ook apart optre dens verzorgden. Omdat wij als mannen toch liever in een man nenkoor zingen, hebben we de knoop uiteindelijk doorge hakt." De mannen wilden in eerste in stantie blijven zingen onder de vlag van 'Nu met Hope', maar daar stemde dat koor niet mee in. De Westhoekzangers zijn vervolgens zelfstandig doorge- gaan en begonnen een leden wervingsactie. Dirigente Elvira Vos was bereid de leiding op zich te nemen en op 24 juni was de oprichting van het nieuwe ge zelschap een feit. Vrauwdeunt: „In principe is een bezetting van zestien man vol doende, maar we zijn pas tevre den met minstens 21. Al willen we ook weer geen al te drasti sche uitbreiding, want dan krijgt het een te professioneel door Edith Ramakers DOMBURG - Zo'n tien poezen die zich al sinds jaar en dag op houden rond het voormalige verzorgingshuis Ter Mantelinge in Domburg, zijn ontheemd. Ze werden regelmatig gevoerd door bewoners van het verzor gingshuis, maar deze zijn on langs verhuisd naar een nieuw onderkomen op een paar kilo gevels om zijn of haar weg goed te kunnen vinden, dan is het in eens een stuk minder leuk. Ook kan onkunde volgens de VAC-secretaris voor lastige si tuaties zorgen. Wanneer speci- karakter. Het is de bedoeling dat wij een gezelligheidskoor blij ven. Dat vergt wel wat persoon lijke improvisatie en aanpas singsvermogen. Wij draaien nu nog zelf op voor de kosten en meter afstand van Ter Mante linge. In hun nieuwe locatie Simnia in Domburg is geen plaats voor de verwilderde kat ten. „Ze zullen verhongeren", zegt I. Zweedijk van de dierenbescher ming afdeling Noord- en Mid den-Zeeland. De dierenbe scherming probeert morgen de katten te vangen in speciale aal geribbelde tegels voor markering van een looproute overdwars in plaats van in de lengterichting zijn neergelegd, houdt de weg voor het gevoel van een blinde voetganger in- zijn niet bevoorrecht met een ei gen uniform. Maar we hebben geen spijt dat we de smokings van 'Nu met Hope' verruild heb ben voor een eenvoudiger out fit." vangkooien. „Daarna zullen we ze laten castreren en sterilise ren. Het zou ideaal geweest zijn als we daarna de katten terug hadden mogen zetten bij Sim nia. Maar daar wil de locatie manager niets van weten." Ma nager J. Zielstra beaamt de versie. „Maar het is niet zo dat we hardvochtig zijn. Ik vind het treurig voor de bewonei's dat we de katten niet kunnen meene- eens op. „Van al dat soort zaken wordt een rapport gemaakt, dat wordt toegestuurd aan de ge meente. De meeste problemen worden heel snel opgelost, is on ze ervaring." De Westhoekzangers brengen een breed repertoire ten gehore. Musicals, opera, volksliederen, maar ook geestelijke liederen passeren geregeld de revue. Vrauwdeunt ziet de toekomst men. Het gaf hen afleiding. Een bewoner is zelf nog een paar keer teruggegaan om de katten te voeren. Maar we zijn geen poezenasiel. Dat zal iedereen toch begrijpen." Welzijn Zielstra zegt dat hij zich het welzijn van de katten aantrekt „Ook al omdat we de poezen al tijd hebben gevoerd. Misschien De VAC-inspectie op maandag avond 16 september begint om half acht in Haamstede. In een later stadium worden ook nog Burgh en Westenschouwen be zocht. foto Marijke Folkertsma van De Westhoekzangers hoop vol tegemoet. Het gezelschap repeteert iedere maandagavond vanaf half acht in de Neder lands hervormde kerk in Haam stede. vinden ze hun eigen weg als wij er niet meer zijn, maar zeker is dat niet. Daarom heb ik zelf om hulp gevraagd aan de dierenbe scherming." Voor de dierenbescherming strekt die betrokkenheid niet ver genoeg. „Als we de katten vangen, moeten we ze naar een asiel brengen. Maar wie wil nu een verwilderde kat van een paar jaar oud?" door Famke van Loon ZIERIKZEE - Projectontwik kelaar Faasse Projecten uit Goes wil komend voorjaar be ginnen met de bouw van de No belhof in Zierikzee. Nu de Raad van State groen licht heeft gege ven voor de bodemsanering is de weg vrij voor de komst van ne gen woningen en een klein par keerterrein. De Nobelhof wordt gebouwd op de plaats van de voormalige ge meentewerkplaats aan de Korte Nobelstraat in Zierikzee. Het project bestaat uit negen patio woningen. Achter de huizen ko men 28 parkeerplaatsen. Het probleem is dat de grond onder en rond de oude gemeentewerk plaats vervuild is met zware me talen. Voordat de aannemer kan gaan bouwen, moet deze vuile grond schoongemaakt worden. Het saneringsplan voor het schoonmaken van die grond is echter omstreden, omdat hier voor ook een woonhuis en een bedrijf aan de Steiltjesstraat af gebroken moeten worden. De eigenaar van die panden heeft geen zin om te vertrekken. Hij heeft het plan daarom juridisch aangevochten tot aan de Raad van State in Den Haag. Twee weken geleden heeft de be- door Sheila van Doorsselaer HULST - De toekomstige wo ning van de Hulster PvdA poli tica Diana van Damme-Fas- saert aan het Stationsplein in Hulst is in de nacht van donder dag op vrijdag besmeurd met poep. Ze vermoedt dat het niet zomaar een vandalenstreek is. „Ik zit blijkbaar iemand in de weg." De moeder van Van Damme- Fassaert ontdekte vrijdagoch tend wat er was voorgevallen. Ze wilde de garagedeur open doen, greep naar de klink en had meteen haar handen vol. Van Damme-Fassaert en haar echt genoot wonen nu nog in Nieuw- Namen maar hebben plannen in de toekomst naar Hulst te ver huizen, naar de woning van Van stuursrechter de gemeente defi nitief gelijk gegeven. Nu de bodemsanering zeker is, wil R. Faasse van het Goese Faasse Projecten snel aan de slag. Het eerste werk dat op het programma staat, is de sloop van de gemeentewerkplaats. Daarvoor moeten eerst de tijde lijke huurders van de oude werkplaats, waaronder de Stichting Historische Spelen Zierikzee, verkassen. Die zullen volgens Faasse per 1 november vertrokken zijn. Stichtings voorzitter R. Geluk was nog niet op de hoogte van de gedwongen verhuizing, maar volgens Geluk kunnen de opgeslagen decors en kleding binnen enkele dagen opgepakt worden. Om niet on nodig met de kwetsbare spullen te hoeven slepen, benadrukt de voorzitter dat de stichting pas wil verhuizen wanneer er daad werkelijk sprake is van sloop. Wat de Goese projectontwikke laar betreft kan de stichting zich opmaken voor de verhui zing. Samen met de gemeente wordt nu alles in het werk ge steld de nieuwbouw snel te be ginnen. De bouwvergunning voor de negen huizen wordt mo menteel behandeld. Faasse heeft na de opgelopen vertra ging haast met het project: „Vol gend voorjaar willen we starten met de bouw." Damme-Fassaerts ouders aan het Stationsplein. De politica is zeer emotioneel onder de gebeurtenis. „Niet al leen ik, maar ook mijn man, ou ders en kinderen zijn de dupe geworden van deze laffe streek. Ik slaap er niet van, ik blijf maar malen over wie het gedaan kan hebben en vooral waarom." De hele voordeur en de klink van de garage waren volgens haar 'vakkundig' besmeerd met een dikke laag mest. „Je maakt mij niet wijs dat zomaar een stel kwajongens ergens een emmer mest heeft gehaald en juist dat huis eruit heeft gepikt." Het Hulster raadslid, behalve PvdA-raadslid ook directeur van de Sint Joseph basisschool in Graauw, heeft aangifte ge daan. De Westhoekzangers werven nieuwe mannenstemmen. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De medewerk ster van het Amerikaanse consulaat in Amsterdam begon plotseling door de te lefoon tegen hem te krijsen toen ze hoorde dat hij een statenloze Palestijn was. Hij had wellicht ook een beter moment om te bellen kunnen kiezen dan dinsdagmid dag 11 september 2001 rond half vier. Hij wist nog niks van een terroristisch aan slag die de wereld op zijn grondvesten deed trillen. In de chaos en paniek op dat moment kon hij die uitbarsting wel begrijpen. Dat hij echter vanaf die datum volledig geweerd zou worden door het Amerikaanse consu laat kon hij toen nog niet voorzien. Nu, precies een jaar later, zit E. R. - een schuilnaam die hij zichzelf uit angst aan meet - met holle blik in een kantoortje van Vluchtelingenwerk in het Asielzoekers centrum in Burgh-Haamstede. Hij is der tig jaar oud en in feite zijn hele leven al vluchteling. Hij werd als statenloze Pa lestijn geboren in een vluchtelingenkamp in Libanon. E.R. heeft nooit als soldaat willen vech ten en was ook niet politiek actief. Toch mangelen mondiale conflicten hem. Op vijftienjarige leeftijd vluchtte hij naar Kinshasa in de Democratische Republiek Kongo. Op dat andere stukje wereld hoopte hij een nieuw bestaan op te bou wen. Hij was behept in handeldrijven, vond hier na verloop van tijd een vrouw en stichtte met haar een gezin met drie kinderen. Binnen dat gezin namen zij ook het dochtertje van zijn schoonzus op die zelf niet bij machte was voor haar baby te zorgen. Maar een verblijfsvergunning kreeg hij niet. E. R. was statenloos en daardoor konden zijn kinderen geen aan spraak maken op een nationaliteit. Altijd waren er oorlog en politieke con flicten. Na een maand gevangenschap voelde E.R. zich in 1998 genoodzaakt te vluchten naar Guinea. Zonder vrouw en kinderen. Zij zochten hun heil in Neder land samen met het geadopteerde nichtje. Later kwam ook E.R. naar Nederland en na enkele maanden werd het gezin her enigd in het AZC in Burgh-Haamstede. Moeizame weg Inmiddels was het de moeder van het nichtje gelukt betere levensomstandig heden te verwerven. Als lid van een groep vluchtelingen die in de Amerikaanse am bassade in Kinshasa zijn heil zocht, was zij uiteindelijk in de VS beland. Daar heeft ze wel de mogelijkheid zelf voor haar dochtertje te zorgen. Het Ameri kaanse consulaat in Amsterdam diende daarin te bemiddelen. „Het is een moei zame weg geworden", weet vrijwilligster Gerda de Hoop van Vluchtelingenwerk. „De naam van het meisje klopte niet. Het consulaat ging ervan uit dat ze negentien was terwijl ze in werkelijkheid nog maar negen was. Haar oom kon in feite de beste informatie verstrekken, maar hij is sinds de aanslag van 11 september letterlijk uit het consulaat van de VS geweerd", zegt De Hoop. Zij heeft de betreffende mede werkster daarop aangesproken en kreeg te horen dat 'alle Palestijnen leugenaars zijn en dat zij meestal in kleine kinderen handelen'. Slikte Vluchtelingenwerk die aantijgin gen? De Hoop: „We zijn in veel gevallen afhankelijk van het consulaat. We heb ben wel een klachtenbrief opgesteld, maar nooit verzonden." Volgens haar ty peert het echter wel de sfeer die er het laatste jaar heerst. Het nichtje is inmiddels bij haar moeder in Amerika. E. R., zijn vrouw en inmid dels vier kinderen verblijven nog in het AZC. Hun asielaanvraag is afgewezen. Ze kunnen nu elke dag op straat worden gezet. E.R. zou volgens de Nederlandse autoriteiten terug moeten naar Libanon, maar de Libanese ambassade heeft in middels een schriftelijke verklaring afge geven dat hij daar als statenloze Palestijn geen toestemming voor krijgt. Zijn vrouw en kinderen zouden terug moeten naar Kongo, maar ook dat zal hen zonder na tionaliteit en papieren niet lukken. Er loopt een hernieuwde aanvraag op basis van argumenten voor 'statenloosheid buiten schuld'. Op de uitslag daarvan mogen ze niet wachten. De kinderen, een tweeling: een meisje en een jongen van acht en een zoontje van vijf jaar, gaan vandaag nog naar de basisschool in Burgh-Haamste de, morgen kunnen ze dakloos zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33