Documentairefilm De Ramp ontroert Bestuur VVV valt uit elkaar Cultureel erfgoed mag van CDA geld kosten Méér bellen voor minder. O Zeehondensterfte door virusinfectie nadert maximum Fietspad langs Vroon verlegd nÊÊÊMKRÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊË Oplegger belandt in haven Tholen T ransferverpleger moet psychische hulp op eiland verbeteren Hard-gïaien deuren j Bezoek onze showroom! <t> zeeuwse almanak Outfit Spoor Roosendaal onveilig Drie bestuursleden opgestapt na onvrede over beleid How are you? Hoor Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Drie bestuursleden van de Stichting VW-Info Schouwen-Duive- land zijn opgestapt. Zij zijn het niet eens met het beleid zoals dat door voorzitter R. Geluk wordt uitgestippeld. Na een week bedenktijd heeft het trio gisteren besloten hiervoor niet langer de verantwoordelijkheid te willen dragen. I De toch al geplaagde VW van I Schouwen-Duiveland krijgt hiermee opnieuw een flinke te genslag te verwerken. ,,De VW is altijd een moeilijk bespeel- baar veld geweest, maar er moet wel goed gevoetbald worden", stelt de (voormalige) vice-voor- zitterH. van Veldhuizen. Samen met M. Ruijtenberg en B. van der Pas denkt hij dat het beleid zowel organisatorisch als finan cieel gezien drastisch gewijzigd moet worden voor een gezonde toekomst. Het bestuur van de kersverse stichting moet de ko- RENESSE - Gedeputeerde Sta ten hebben na overleg met de gemeente Schouwen-Duive land, Staatsbosbeheer en de Dienst Landelijk gebied beslo ten het geplande tracé voor het toekomstig fietspad als alterna tief voor de te slopen Vroonweg in Renesse aan te passen. Het fietspad komt nu ver van de percelen van bezwaarde omwo nenden liggen, terwijl de bele ving van het Vroon toch opti maal zal zijn. Vanuit de recrea tiesector kwam protest tegen het uitblijven aan een ruiterpad in het reconstructieplan voor de Vroonweg, ondanks dat deze voorziening wel in het Raam plan voor Schouwen-West staat. Provincie en Staatsbos beheer zullen met de belangen groep de mogelijkheden voor i een ruiterpad bezien. THOLEN - Een oplegger is gisterochtend in de ha ven van Tholen beland. Een 32-jarige man uit het Belgische Vorselaar had het voertuig op de Con- tr'Escarpe geparkeerd, om met de kraan die erop stond zand te lossen. De oplegger is door onbe kende oorzaak gaan rol len in de richting van het water, ramde een meer paal, dook de haven in en bleef met een achterwiel hangen achter een tweede paal. Met een kraan is het voertuig weer op de wal getild. De oplegger bleek nauwelijks schade te heb ben opgelopen. De meerpaal, met een waarde van ongeveer 3500 euro, moet worden vervangen. door Famke van Loon ZEERIKZEE - Emergis, het Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg, wil de psychische en psychiatrische hulp op Schouwen-Duive land verbeteren. Bij wijze van project wordt dit najaar een zogeheten transferver pleegkundige op het eiland gestationeerd. Deze moet er voor zorgen dat mensen met psychische problemen snel ler geholpen worden. Jarenlang heeft Schouwen- Duiveland in Zierikzee een eigen vestiging van het Riagg gehad. Bewoners die behoef te hadden aan psychische hulp, wisten die eenvoudig te vinden en konden hier ook gemakkelijk terecht. In de vaart der volkeren is deze vestiging enkele jaren gele den centraal ondergebracht in Goes. Met alle gevolgen van dien volgens M. Stijn- man, woordvoerster van Emergis. Schouwen-Duive- landse cliënten houden het vanwege de reisafstand na de eerste paar afspraken voor gezien en raken het gezond heidscentrum 'kwijt'. Daar naast heeft onderzoek aan getoond dat 'een groeiende groep inwoners' niet meer op tijd aan de bel trekt omdat ze niet weten waar ze terecht kunnen. Emergis vindt dat deze situa tie aangepakt moet worden: mensen die psychische pro blemen hebben moeten snel en goed opgevangen en ge holpen worden. Komend na jaar start het centrum daar om een project met als doel de hulpverlening aan cliënten te verbeteren en de banden met ondermeer de huisartsen aan te halen. Het gaat daar bij vooral om de mensen te helpen, die nu vaak tussen wal en schip terecht komen. Ook een betere samenwer king tussen de verschillende instanties, die deze groep be woners opvangen, wil Emer gis hiermee bereiken. Om dit in goede banen te leiden wordt met ingang van I no vember een transferver pleegkundige voor Schou wen-Duiveland aangesteld. Deze moet er volgens Stijn- man voor gaan zorgen dat Emergis op Schouwen-Dui veland een herkenbaar ge zicht krijgt. Nu heeft het ge zondheidscentrum in het voormalige Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis weliswaar een eigen poli, maar de erva ring leert dat dir zowel voor bewoners als voor huisartsen een vage bedoeling blijft. „Het is gebleken dat dit toch niet zo prettig werkt. Mensen hebben liever persoonlijk contact. Deze transferver pleegkundige is één persoon. Het contact wordt gemakke lijker en er kan een relatie worden opgebouwd." Met zijn kennis op het gebied van psychische en psychiatrische zorg kan hij zelf mensen hel pen of als extra tussenstation het contact tussen huisart sen, cliënten en Emergis ver simpelen. Eerste keer Voor Zeeland is het de eerste keer dat Emergis met deze manier van hulpverlening aan de slag gaat. Op andere plekken zoals in Amsterdam wordt al langer met succes met een transferverpleeg kundige gewerkt. De proef kan nu naar Schouwen-Dui veland gehaald worden in het kader van het landelijke Diabolo-project. Datonder- steunt projecten die met be hulp van lokale samenwer king deze hulpverlening dicht bij huis wil brengen. Een einddatum van het pro ject kan Stijnman niet noe men. „Als het naar tevreden heid werkt zullen we het in de reguliere zorg op Schouwen- Duiveland overnemen." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De sterfte onder zeehonden nadert volgens het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij haar maximum. In Nederland zijn tot nu toe ongeveer duizend zee honden dood aangetroffen, waarvan 25 aan de Noord- en Zuid-Hollandse en Zeeuwse kust. De zeehonden is een zeer be smettelijke virusinfectie fataal geworden. Het virus, het phoci- ne distemper-virus, tast hun im muunsysteem aan, waardoor de dieren al aan een eenvoudige verkoudheid kunnen overlij den. De ziekte stak het eerst de kop op in het Kattegat, tussen Denemarken en Zweden, en heeft zich zoals verwacht snel verspreid. Medio juni viel het eerste slachtoffer in de Neder landse Waddenzee. De laatste weken loop het aan tal per dag gevonden dode die ren op. Deskundigen verwach ten dat de sterfte de top nadert, waarna een dalende trend zal inzetten. Het einde van de sterf te wordt over enkele maanden verwacht. Bij het begin van de epidemie werd ingeschat dat maximaal vijftig procent van de Neder landse zeehondenpopulatie zou kunnen omkomen. Het ziet er volgens het ministerie van LNV naar uit dat die verwachting wordt bewaarheid. De zeehon denpopulatie komt niet in ge vaar, stelt LNV, omdat er nog ongeveer 2500 dieren overblij ven. In 1988 heeft zich ongeveer hetzelfde afgespeeld. De zee hondenpopulatie in de Wadden zee heeft zich daarna snel her steld, tot een ongekend groot aantal van vijfduizend vóór de jongste uitbraak van het zee hondenvirus. In de Zeeuwse wateren zijn bij de laatste tel ling, van juli dit jaar, 169 zee honden waargenomen. De ziekte heeft in heel Noord west-Europa slachtoffers ge maakt. Het aantal dode dieren verspreid over Denemarken, Noorwegen, Zweden, Duits land, Nederland, België, Noord- Frankrijk en Groot-Brittannië wordt inmiddels geschat op ruim tienduizend. In Nederland spoelden 61 dieren levend aan; 22 zijn uit hun lijden verlost en 39 zijn er overgebracht naar op vangcentra in Pieterburen, op Texel en in Blankenberge (Sea- life). Advertentie) Glashandel i MELIESTE j Livingstone weg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 De eerste dag naar de brug klas is geen sinecure. Die Middelburgse tiener had er al nachten slecht van geslapen wat zou ze aantrekken? Want die eerste indruk, daar komt het op aan in een gymzaal vol vreemden. Moeder zag het geworstel aan, streek over haar hart en toog mee naar de stad, waar een hippe outfit in pasteltin ten werd aangeschaft. Nou kon er weinig meer misgaan. Zelfverzekerd ging de bijna- brugpieper de straat op om de ergste nieuwigheid er al vast af te slijten. Daar trof ze haar buurjon gen. Drie jaar, nog in de lui ers en van mode helemaal geen kaas gegeten. Maar dat zijn buurmeisje er niet-alle- daags uitzag, had hij toch di rect in de smiezen. „Waarom heb jij jouw pyama aan?" vroeg hij. „Ben jij ziek?" Ja, daar was ze wel even be roerd van. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND Advertentie door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Een ontroeren de film. Prachtig gedaan. Goed dat er op deze manier aandacht aan is besteed. Positieve reac ties alom, gisteravond bij de première van de documentaire De Ramp van Koert Davidse. De Rotterdamse filmer, opgegroeid in 's Heer-Hendrikskinderen, laat daarin slachtoffers van de watersnood van 1953 vertellen wat zij meemaakten. Zes van de geïnterviewden wa ren gisteravond aanwezig op het festival Film by the Sea in Vlissingen. Zij zagen de film voor het eerst. „Het is mooi zo als mijn verhaal is ingebed in de verhalen van de anderen", vond Nelleke Verboom-van Dienst, destijds woonachtig in het ge- hucgt Capelle op Schouwen, maar tegenwoordig in Arne- muiden. „Alleen mijn verhaal zou misschien langdradig zijn geweest, maar nu was alles met elkaar verweven. Prachtig." Verboom en haar man zijn als vrijwilligers werkzaam in het watersnoodmuseum in Ouwer- kerk. Daar ervaren ze dat ook jongeren veel over de ramp wil len weten. „Via deze film kun nen alle mensen weten wat zich heeft afgespeeld. Ik ben blij dat ik daaraan een steentje heb bij gedragen." Een aantal van de mensen die Davidse interviewde heeft zijn of haar verhaal elders al eens gedaan, maar niet Rinus Leen- dertse uit Kruiningen. Hij had wel tegen de filmvertoning op gezien. „Ik ben de laatste tijd best emotioneel geweest. Maar nu ik het heb gezien, ben ik blij dat ik mijn verhaal heb ge daan." Tot zijn grote verrassing was zijn dochter speciaal voor de filmvertoning overgekomen uit de Verenigde Staten. Ook Kees Slager, auteur van het standaardwerk De Ramp, was na afloop zeer te spreken. „Ik had hem eerst op video gezien en toen twijfelde ik nog, nu ik hem in de bioscoop heb gezien ben ik helemaal om. Dit is een uitste kende film. De vorm is fantas tisch en je ziet ook de macht van het medium. Elke intonatie en dan dat dialect. Ik ben blij dat hij nog niet was ondertiteld. Het is een ontroerend document." het incident rond een lekkende treinwagon eind augustus in Amersfoort. Roosendaal wil het emplacement verplaatsen naar bedrijventerrein Borchwerf H. Uit onderzoek is gebleken dat dit de beste plek is, ook in het licht van de nog lopende discus sie over de goederentreinver binding Rotterdam-België. Alle goederentreinen van en naar Vlissingen-Oost, waaronder LPG-treinen, worden in Roo sendaal behandeld. ROOSENDAAL - De gemeente Roosendaal heeft bij minister De Boer van Verkeer en Water staat aangedrongen op de spoe dige aanleg van een nieuw spoorwegemplacement. Het huidige rangeerterrein bij het NS-station Roosendaal le vert te veel veiligheidsrisico's op. Volgens de gemeente Roo sendaal hebben zich dit jaar al drie incidenten voorgedaan, waarvan één vergelijkbaar met woensdag 11 september 2002 De Pasveersloot in Dreischor staat bovenaan de lijst van te herstellen kleine landschapselementen. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde DREISCHOR - De provinciale Staten fractie van het CDA wil jaarlijks een sub stantieel budget beschikbaar stellen voor behoud en versterking van cultuur historische landschapselementen en bouwwerken. De fractie vindt een een malig initiatief in het kader van het tien puntenplan te weinig zoden aan de dijk zetten, aldus L. Nederhoed-Zijlstra. Het CDA zal tijdens de begrotingsbe sprekingen in november met een 'klip en klaar voorstel' komen voor een structu rele investering in het Zeeuws cultureel erfgoed, zegt Nederhoed. „Vanuit het nutsbedrijf Delta hebben we heel veel geld te verdelen. Daar kun je hele mooie dingen mee doen." Gedeputeerde G. de Kok maakte vorige week donderdag in Dreischor tijdens de officiële presentatie van het tienpunten plan bekend, dat de provincie de voor volgend jaar gereserveerde vierhonderd duizend euro wil steken in versterking van landschappelijke elementen, zoals oude sluisjes, verdedigingswerken en historische infrastructuur. „Dat is denk ik een aardige indicatie hoe ver wij willen gaan wanneer gedacht wordt aan iets minder incidenteels", al dus Nederhoed. Volgens de in Dreischor woonachtige christen-democrate biedt het tienpun tenplan talloze aanknopingspunten voor Schouwen-Duiveland. Daarbij denkt ze in het bijzonder aan herbestemming van oude boerderijen of andere karakteris tieke gebouwen in de polders. „Geef zo'n pand een multifunctionele bestemming, gekoppeld aan een recreatieve functie in het kader van de natuureducatie. Zo uit de losse pols denk ik bijvoorbeeld aan het Plan Tureluur. Er wordt daar nagedacht over recreatief medegebx'uik. Maar laat ze dan alsjeblieft aansluiting zoeken bij iets bestaands en daar niks nieuws bou wen. Ik zou dat iets verschrikkelijks vin den. Kijk, vlakbij, naar de molen van Moriaanshoofd, die momenteel wordt gerestaureerd. Waarom niet?" Wensenlijstje Nederhoed verwacht dat de gemeenten snel met een wensenlijstje zullen komen op basis van het tienpuntenplan. Daarbij doen ze er volgens haar verstandig aan om ambtenaren uit de welzijns/cultuur-, natuur- en recreatiehoek bij elkaar rond de tafel te zetten, zodat een zo breed mo gelijk projectvoorstel ontstaat. Eén van de eerste projecten die op Schouwen- Duiveland kans maken te worden uitge- voerd, is de x-enovatie van de Pasveer- sloot bij Dreischor. Deze monumentale waterzuivering valt sinds enige tijd on der de zorg van een speciaal daartoe op gerichte stichting. Initiatiefnemer H. Doeleman gaat er vanuit dat de zuive- x-ing voor een krappe twaalfduizend euro weer in oorspronkelijke staat kan wor den hersteld. In die orde van grootte heeft de stichting inmiddels een subsidieverzoek bij de provincie ingediend. „Het voldoet in alle opzichten aan de cri teria van het tienpuntenplan. Dat kan dus haast niet meer misgaan", aldus Doeleman. mende maanden een aantal be langrijke beslissingen nemen over de toekomst van de VW voor Schouwen-Duiveland. Zo moet een beleidsplan voor vol gend jaar gemaakt worden. Op grond hiervan zal het stich tingsbestuur met de gemeente Schouwen-Duiveland gaan onderhandelen over de toekom stige subsidie aan de toeristen organisatie. Ook moet de permanente erkenning als 're gionaal toeristenkantoor' van de landelijke koepelox-ganisatie ANW binnengehaald worden. Met deze belangrijke stappen in het vooruitzicht hebben de be stuursleden Ruijtenberg, Van Veldhuizen (vice-voorzitter) en Van der Pas het huidige beleid van de VW nog eens kritisch bekeken. Daaruit is naar voren gekomen dat deze drie grote moeite hebben met de weg die nu is ingeslagen. „Wij vragen ons af: gaat dit zo wel goedko- men? Vooral financieel gezien. Wil je uit die vervelende, finan ciële situatie komen en wil je meer service bieden, dan den ken wij dat jehet anders en radi caal anders moet doen", aldus Ruijtenberg. In een eerste ver gadering vorige week hebben de drie bestuux-sleden hun beden kingen en de alternatieven op tafel gelegd. Daarbij is volgens Van Veldhuizen duidelijk aan gegeven dat de drie 'het huidige beleid onder voorzitterschap van Geluk niet vex-der onder schrijven'. Nadat alle bestuurs leden een week bedenktijd heb ben genomen, is gisteren de knoop doorgehakt: het beleid wordt niet drastisch aangepast. Een gulden middenweg is er niet. De drie bestuursleden heb ben daar de ultieme consequen tie aan verbonden en zijn opge stapt. „Zij delen onze mening niet. Prima. Maar wij willen daar dan niet langer de verant woordelijkheid voor dragen", aldus Ruijtenberg. Geen ruzie Na een klein jaar van betrekke lijk xnxst binnen de VW-gelede- ren spelen de problemen toch weer op voor de Schouwen- Duivelandse toeristenorganisa tie. Van x'uzie binnen de club is volgens Ruijtenberg echter geen sprake. Hij noemt het vooral een 'verschil van mening' waardoor de drie bestuurleden zijn opge stapt. Ruijtenberg: „Het is ver velend dat dit zo moet gebeuren. Maar als de één links zegt en de ander rechts, dan moet je ge woon stoppen. Er is niet met moddex'bakken naar elkaar ge gooid. We stappen ook niet van vandaag op morgen op. We dra gen het netjes over." Voorzitter R. Geluk was giste ren niet bex-eikbaar voor com mentaar. Met Vodafone BusinessConnect heeft u een mobiel groeps- abonnement op maat. Hoe meer u belt, hoe lager het tarief. Hoe meer mobiele medewerkers, hoe lager de abonnementskosten. Zo weet u zeker dat u altijd optimaal profiteert. Meer weten? Bel 0800 - 1258 of kijk op www.vodafone.nl Vodafone BusinessConnect. Het meest persoonlijke groepsabonnement. vodafone"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31