Graffiti en hiphopkunst in Goes 1 3 DOLLE^DAGEN op 12,13,14 september PZC DECOKA V DE VERFBRON Consulaat VS weert statenloze Palestijn MOEDER (WORDEN)? Mooi thuis in huis 12 Festival wil jongerencultuur onder de aandacht brengen Stop dan met roken "Je kind zal het maar hebben!" Giro 860 WIJ GAAN DE BEHANGAFDELING VERBOUWEN op de nog in voorraad zijnde collectie I SïÊÊl'l hangt voor u klaar! woensdag 11 september 2002 door Steffan ter Maat GOES - Graffiti, rap, video, hiphop en scratch. Allemaal onderdelen van het Today Everyday-festival dat vanaf volgende week woensdag de Grote Markt in Goes op een po sitieve manier op z'n kop moet gaan zetten. „Ik vind het eigen lijk één groot kunstwerk dat we opzetten", zegt Leon van den Akker, zelf kunstenaar en één van de organisatoren. Vorig jaar stapte Van den Ak ker met het idee voor een graf fitiproject naar kunststichting Trechter 5, de stichting die kunstenaars een platform voor hun kunst probeert aan te bie den. Het idee werd in praktijk •gebracht. Er werden graffiti workshops gehouden en jonge ren in Goese wijken maakten graffitiborden die bij het begin van de verschillende wijken werden geplaatst. Zowel Van den Akker als Trechter 5 wilde het project dit jaar voortzetten. „Tijdens de bespreking van het tweede graffitiproject kwamen we al snel op het idee om het groter te gaan maken. We wil den er meer muziek en beeld bijStefan Thelen, die zich met graffiti en beeld bezig houdt, was vorig jaar ook bij de orga nisatie betrokken en hij wilde dit ook. Trechter 5 ging mee in het idee. Dit was de reden om Vincent Haenen erbij te be trekken, omdat hij als pro grammeur veel op muziekge bied zou kunnen betekenen", vertelt Van den Akker. Haenen: „Graffiti en hiphop is alles in één wat kunstvorm be treft. Om het tot een groot festi val te maken zijn er dan ook zeer veel bands bij. In totaal zo'n vijftien acts. Ik heb daar bij ook professionals betrok ken. Zij kunnen als voorbeeld dienen voor de jongere en meer beginnende acts." Festival Het festival is officieel van donderdag tot en met zondag op het noordelijke deel van de Jongeren doen mee aan een workshop graffiti in Goes. Grote Markt. Woensdag begint de opbouw van het podium en de inrichting van de ruimtes voor workshops. Haenen wil van deze woensdag direct een feest maken en daarom nodig de hij voor deze dag al twee dj's uit. „We moeten laten zien dat de hiphop- en graffiticultuur ook in Zeeland bestaat. Ieder een mag daarom komen luiste ren, kijken, zelf leren en vooral genieten. We hopen in ieder ge val dat het festival stimulerend en participerend werkt", legt Van den Akker uit. Op donderdagmiddag om half drie zijn er workshops voor rappers, op dezelfde tijd op vrijdag is er een scratch work shop en zaterdag van twaalf tot vier uur is er een workshop die laat zien hoe er met minimale middelen en veel creativiteit beeld bij muziek kan worden gemaakt. Na de dj's van de woensdag begint het officiële muziekgedeelte op donderdag avond met een optreden van Van den Akkers eigen band Ugly Faced Idiots. Vincent Haenen: „Het wordt een soort foto Dirk-Jan Gjeltema straatcultuur voor iedereen. Het moet daarbij onverwacht overkomen, alsof het zo uit de lucht komt vallen. Misschien moeten veel mensen nog wen nen aan deze vorm van cultuur, maar het is er terdege en ik zie het wat dat betreft positief in. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De medewerkster van het Ameri kaanse consulaat in Amsterdam begon plotseling door de tele foon tegen hem te krijsen toen ze hoorde dat hij een statenloze Palestijn was. Hij had wellicht ook een beter moment om te bel len kunnen kiezen dan dinsdag middag 11 september 2001 rond half vier. Hij wist nog niks van een terroristisch aanslag die de wereld op zijn grondvesten deed trillen. In de chaos en paniek op dat mo ment kon hij die uitbarsting wel begrijpen. Dat hij echter vanaf die datum volledig geweerd zou worden door het Amerikaanse consulaat kon hij toen nog niet voorzien. Nu, precies een jaar later, zit E. R. - een schuilnaam die hij zichzelf uit angst aan meet - met holle blik in een kan toortje van Vluchtelingenwerk in het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. Hij is dertig jaar oud en zijn hele leven al vluchteling. Hij werd als staten loze Palestijn geboren in een vluchtelingenkamp in Libanon. E.R. heeft nooit als soldaat willen vechten en was ook niet politiek actief. Op vijftienjarige leeftijd vluchtte hij naar Kins hasa in de Democratische Repu bliek Congo. Op dat andere stukje wereld hoopte hij een nieuw bestaan op te bouwen. Hij vond hier na verloop van tij d een vrouw en stichtte met haar een gezin met drie kinderen. Binnen dat gezin namen zij ook het dochtertje van zijn schoon zus op die zelf niet bij machte was voor haar baby te zorgen. Maar een verblijfsvergunning kreeg hij niet. E. R. was staten- loos en daardoor konden zijn kinderen geen aanspraak ma ken op een nationaliteit. Hereniging Altijd waren er oorlog en poli tieke conflicten. Na een maand gevangenschap voelde E.R. zich in 1998 genoodzaakt te vluch ten naar Guinea. Zonder vrouw en kinderen. Zij zochten him heil in Nederland. Later kwam ook E.R. naar Nederland en na enkele maanden werd het gezin herenigd in het AZC in Burgh- Haamstede. Inmiddels was het de moeder van het nichtje ge- lukt betere levensomstandighe den te verwerven. Als lid van een groep vluchtelingen die in de Amerikaanse ambassade in Kinshasa zijn heil zocht, was zij uiteindelijk in de VS beland. j Daar heeft ze wel de mogelijk- heid zelf voor haar dochtertje te zorgen. Het Amerikaanse con sulaat in Amsterdam diende daarin te bemiddelen. „Het is een moeizame weg geworden", weet vrijwilligster Gerda de Hoop van Vluchtelingenwerk, „De naam van het meisje klopte niet. Het consulaat ging ervan uit dat ze negentien was terwijl ze in werkelijkheid nog maar i negen wasHaar oom kon in fei- te de beste informatie verstrek- ken, maar hij is sinds de aanslag j van 11 september letterlijk uit het consulaat van de VS ge weerd", zegt De Hoop. Zij heeft de betreffende medewerkster daarop aangesproken en kreeg te horen dat 'alle Palestijnen leugenaars zijn en dat zij meest al in kleine kinderen handelen'. Klachtenbrief Slikte Vluchtelingenwerk die aantijgingen? De Hoop: „We zijn in veel gevallen afhankelijk van het consulaat. We hebben wel een klachtenbrief opge steld, maar nooit verzonden." Volgens haar typeert het de sfeer die er het laatste jaar heerst. Het nichtje is inmiddels bij haar moeder in Amerika. E. R., zijn vrouw en inmiddels vier kinde ren verblijven nog in het AZC. Hun asielaanvraag is afgewe zen. E.R. zou volgens de Neder landse autoriteiten terug moe ten naar Libanon, maar de Li banese ambassade heeft inmid dels een schriftelijke verklaring afgegeven dat hij daar als sta tenloze Palestijn geen toestem ming voor krijgt. Zijn vrouw en kinderen zouden terug moeten naar Congo, maar ook dat zal hen zonder nationaliteit en pa pieren niet lukken. Er loopt een hernieuwde aanvraag op basis van 'statenloosheid buiten schuld'. Op de uitslag daarvan mogen ze niet wachten. De kinderen gaan vandaag nog naar school in Burgh-Haamstede, morgen kunnen ze dakloos zijn. Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongeboren) kind. Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden. Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwan gere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte. Het geboortegewicht van baby's van rokende moeders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op luchtweginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) DEFACTO k NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. We doen dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en ^CBF het geven van voorlichting. Geef daarom gul. Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - w 50% korting i WOONKWALITEIT VERF' BEHANG' ZONWERING' GORDIJNEN' TAPIJT' GOES: Westsingel 98, tel. 0113-215579. Als de Hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot eert aantal lichamelijke klachten. De duidelijkste daarvan zijn: snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting.nl lvrabbendijkc Dorpsstraat 55, 0113-503920 zijn wij er weer klaar voor. In de verschillende filialen i; liggen de mooiste najaars- collecties voor n gereed. Kleding met uitstraling, sfeer en elegantie. We nodigen n graag uit om een kijkje te komen nemen en de sfeer van komend najaar te proeven. C>a^É>(aden v/er^e<r/ken Tel. 020 - 430 91 90 E-mail: lcikS>nuv.nl www.<fraif)ttirK)e(f(as.n( Krant in de Klas biedt scholen lesmateriaal gratis krante

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30