Campagne tegen drank valt slecht Zeehondensterfte nadert maximum Werkstraffen wegens PZC Weinig publiek in huisbioscopen Breekbare aanwinst voor museum vernielen van auto's Dwangsom tegen autobedrijf Hendrikse in Kapelle uitgesteld Horeca is verwijten zat Jongen (18) rijdt tegen vrachtwagen Snel nieuw spooremplacement Provincie positief over Nassauhof HZ krijgt geld voor Waterforum Boete voor verwaarlozen kat Subsidie voor fietsonderzoek agenda Raad Kapelle geeft steun aan bibliotheek door Esme Soesman GOES - Het plan van de ge meente Goes om het preventie beleid voor softdrugs ook toe te gaan spitsen op alcohol valt niet in goede aarde bij het bestuur van Horeca Goes. Altijd wijst iedereen met het vingertje naar de horeca, is de reactie. Woord voerder D. van de Velde: „Dat raken we een beetje zat." Het meebetalen aan preventie beleid voor alcoholgebruik wordt door Horeca Goes verge leken met het aanpakken van Albert Heijn omdat ze keuken zout verkoopt. Zout is tenslotte slecht voor de bloeddruk. „Steeds als er iets aan de hand is, is de horeca de gebeten hond. De verhoudingen komen zo scheef te liggen", vindt Van de Velde. „Bedenk eerst eens of er geen dingen via andere wegen kunnen worden gedaan." Zo is slechts 15 procent van de alcoholconsumptie terug te voeren op horecaondernemin- gen weet de Goese uitbater. Bij supermarkten en slijters wordt het leeuwendeel van het ge bruik gekocht. Onterecht dus om alleen van de horeca te ver wachten dat ze meewerkt - en wellicht meebetaalt - aan pre ventiebeleid. Schuurfeesten Datzelfde geldt, somt Van de Velde op, voor de groot opgezet te schuurfeesten die jaarlijks op de Bevelanden worden gehou den en voor de alcohol die - te gen veel lagere prijzen - bij sportclubs wordt geschonken. Regelgeving ten aanzien van de ze alcoholverstrekkende gele genheden lijkt, constateert Ho reca Goes, een stuk soepeler te zijn. Het preventieproject is onder deel van het gedoogbeleid Goes. Sinds enkele jaren kent de stad twee gedoogde koffieshops, die verplicht meebetalen en - wer ken aan preventiebeleid dat on der meer - bijvoorbeeld via voorlichting - overmatig drugs gebruik moet voorkomen. Nu is er het plan het beleid met alco hol uit te breiden, al is nog niet bekend hoe of wat. De Goese ondernemers vinden het sowieso onterecht dat de verkoop van alcohol over één kam wordt geschoren met de handel in softdrugs. Uiteraard is de combinatie van alcohol en drugs zorgwekkend. „Maar het aanpakken van legale alcohol verstrekkers lijkt ons pas gepast als de illegale handel van drugs werkelijk aangepakt wordt." Hetzelfde verwijt klinkt ook door waar het om de verant woordelijkheid van ouders gaat. Van horecaondernemers wordt van alles en nog wat ver wacht. „Maar hoe zit het met mama en papa die hun minder jarige kinderen gewoon laten stappen?" YERSEKE - Een achttienjarige Yersekenaar is gisteravond ge wond geraakt toen hij met zijn auto tegen een geparkeerde vrachtauto reed. Het ongeval gebeurde omstreeks half acht in de Burenpolderweg. De auto mobilist werd met hoofdklach ten overgebracht naar het zie kenhuis. De politie vermoedt dat de jongen door de laag staande zon werd verblind. On derzocht wordt nog hoe hard hij heeft gereden. ROOSENDAAL - De gemeente Roosendaal heeft bij de mi nister van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op de spoedi ge aanleg van een nieuw spoorwegemplacement. Het huidige rangeerterrein bij het NS-station Roosendaal levert te veel veiligheidsrisico's op. Volgens Roosendaal hebben zich dit jaar al drie incidenten voorgedaan, waarvan één vergelijk baar met het incident rond een lekkende treinwagon eind au gustus in Amersfoort. Roosendaal wil het emplacement ver plaatsen naar bedrijventerrein Borch werf H. Uit onderzoek is gebleken dat dit de beste plek is, ook in het licht van de discus sie over de goederentreinverbinding Rotterdam-België. Alle goederentreinen van en naar Vlissingen-Oost, waaronder LPG-treinen, worden in Roosendaal behandeld. GOES - Gedeputeerde Staten hebben een positief advies af gegeven aan het College bouw ziekenhuisvoorzieningen over het realiseren van extramurale plaatsen in het complex Nas sauhof, bij zorgcentrum Randhof in Goes. De protestantse stichting Randhof wil zorg gaan bieden aan de bewoners van 46 nabijgelegen aanleunwoningen. Dat betekent dat deze be woners langer, tot zij een verzorgingshuisindicatie hebben, zelfstandig kunnen blijven wonen. De druk op de wachtlijst voor het verzorgingshuis neemt daarmee af, constateert de provincie. MIDDELBURG - Hogeschool Zeeland krijgt 100.000 euro provinciegeld voor het voeren van het secretariaat van het Youth World Water Forum. De HZ treedt op als beheerder van het Jeugd Wereld Water Forum, een wereldwijd netwerk van jonge wetenschappers en studenten die zijn betrokken bij duurzaam watermanagement. De Hogeschool Zeeland steekt in totaal 1,14 miljoen euro in de instandhouding van het YWWF. In juni 2001 was de hogeschool gastheer voor een eer ste bijeenkomst van het YWWF met tweehonderd deelnemers uit alle delen van de wereld. HZ beheert het secretariaat twee jaar lang tot de volgende bijeenkomst in 2003 in Japan. Het secretariaat van het Derde Jeugd Wereld Water Forum in Ja pan heeft de HZ 40.000 dollar beloofd als bijdrage in onder zoeksactiviteiten voor het forum. Rijkswaterstaat heeft via het programma Buitenlandse Waterinzet 'Partners voor Wa ter' eveneens 100.000 euro toegezegd. Het ministerie voor Buitenlandse Zaken stelt eenzelfde bedrag beschikbaar. MIDDELBURG - De politierechter heeft gisteren bij verstek een 28-jarige vrouw uit Middelburg voor dierenmishandeling twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Met de verplichting dat de verdachte 200 euro schadevergoeding aan de Dierenbescherming betaalt. De vrouw had in de zomer van vorig jaar het huisdier geen eten en drinken gegeven. MIDDELBURG - De provincie heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden 8500 euro subsidie toegekend voor een onderzoek naar betere toeristische, recreatieve fietspaden op Walche ren. De normale gang van zaken is dat fietspaden gewoon worden aangelegd en dat fietsers er gebruik van maken. Nieuw is dat via een onderzoek de wensen van fietsers worden onderzocht. Daama wordt bekeken hoe het waterschap daar aan gevolg kan geven. woensdag 11 september 2002 Het publiek bij de familie Riekwel in Vlissingen. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het publiek heeft het gis teravond een beetje laten afweten tijdens de vertoning van de zogenoemde Eén Minuten in huisbioscoopjes tijdens het Vlissingse Filmfestival. Slechts een handjevol film liefhebbers nam de moeite om - als tegen hanger van het grote bioscoopcomplex - de huiselijke sfeer van de woonkamer op te zoeken om te kijken naar korte (anima tiefilmpjes. Voorafgaand aan het festival kwam het Bu- ro Beeldende Kunst Vlissingen samen met beeldend kunstenaar Bei Ning en het Sand- berg Instituut Amsterdam met het plan om kunstfilms te vertonen met een speelduur van exact één minuut. Zeven Vlissingse par ticulieren stelden daarvoor gratis hun woonkamer ter beschikking. Het is om half acht nog stil in de woonkamer van de familie Riekwel aan de Vrijdomweg. De kamer heeft de sfeer van een huisbio scoop. Rijen stoelen staan keurig geordend, de blik gericht op de televisie in de hoek. De vrouw des huizes serveert gratis koffie met koek. Het publiek kan komen. Als de dvd begint te spelen, heeft slechts een handjevol bezoekers de weg gevonden naar de tijdelij ke cinema. En dat is jammer. Want het 'side- programma' van het filmfestival biedt een keur aan aanstekelijke, humoristische, ab surdistische en ontroerende filmpjes. Het is verbazingwekkend te zien hoeveel emotie een filmmaker in één minuut kan oproepen. Of het nu gaat om een lach, een traan of overpeinzing; in één minuut is veel moge lijk. Door de snelheid waarmee filmbeelden zijn gemonteerd lijkt het soms of een regis seur een hele speelfilm in één minuut heeft weten samen te vatten. Aftiteling Eén filmmaker heeft ruim genoeg aan zestig seconden. Sterker nog, hij houdt zelfs de helft over voor de aftiteling. Anderen heb ben meer te vertellen dan de voorgeschreven minuut. Zij pakken het slim aan door aan het einde van hun één minuut mee te delen: wordt vervolgd. De huisbioscoop is ook een beetje nieuwsgierigheid bevredigen. Hoe zou die en die toch wonen? Smaakt de kof fie? Is er koek bij? Bezoekers van het film festival hebben blijkbaar geen behoefte aan de gezelligheid en huiselijkheid van de woonkamer, maar verkiezen de anonimiteit van CineCity. Mede-organisator Leon Riekwel van het Buro Beeldende Kunst noemt het heel bij zonder dat particulieren hun privéruimtes beschikbaar stellen. „Ik had vooraf twee uitgangspunten: of het wordt heel druk of het blij ft rustig. De Eén Minuten moeten het toch hebben van: hoort, zegt 't voort. Wil 't aanslaan dan moet je sfeer kunnen weerge ven en het enthousiasme van de mensen kunnen laten zien, die meedoen." Aan de publiciteit van het project heeft het niet ge legen, weet hij. De organisatie heeft vooraf ruime aandacht gehad in de media en overal in Vlissingen zijn flyers uitgedeeld. „Ik weet niet of er sprake is van gêne, dat mensen niet zomaar de woonkamer van iemand anders binnenstappen. Ik denk dat de onbekend heid van de Eén Minutenfilmpjes een rol speelt. Mensen moeten er nog aan wennen. Het is toch vreemd. Je kijkt met elkaar der tig minuten naar filmpjes; dat is nog minder dan een halve voetbalwedstrijd." De Eén Minuten duren nog tot en met vrij dag. De eerste vertoning begint om 19.30 uur. Behalve sessies in huisbioscopen, wor den de filmpjes ook gedraaid in de Waterto ren in Oost-Souburg en in het Ziekenhuis Walcheren. Die laatste locatie is vooral be doeld voor patiënten en bezoekers. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Sportpunt Zeeland, 9.30 uur: Se- niorenwandelmorgen; Bergweg 88, 9.30 uur: Bijeenkomst Wo men's Aglow Goes; De Spinne, 13.00-16.45 uur: Seniorenbil- jartcompetitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit- competitie; 14.00 uur: Uiteenlopende ac tiviteiten voor alle WAO'ers; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voorle zen voor kinderen van 4 t/m 8 jaar; Balletschool, 19.00-20.00 uur: Instapcur- sus linedancing; 20.00-22.00 uur: line- dancing voor gevorderden door Country Club The Southern Riders; HEINKENSZAND - De Stenge, 20.00 uur: Avond van de Amateurkunst; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; 19.30 uur: Clubavond Bridge club Kap-Biez.; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en vijftigplussers; 14.00 uur: Koersbal voor vijftigplussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor vijftigplussers. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Harmen van der Werf DEN HAAG - De sterfte onder zeehonden nadert volgens het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij haar maximum. In Nederland zijn tot nu toe ongeveer duizend zee honden dood aangetroffen, waarvan 25 aan de Hollandse en Zeeuwse kust. KAPELLE - Morrend maar unaniem is de gemeenteraad van Kapelle gisteravond ak koord gegaan met de bijna 27.000 euro extra die zij aan de bibliotheek moet betalen. De WD had graag een halfjaar lijks overleg ingevoerd tussen bibliotheekbestuur en gemeen te. De Christenunie volgde de WD in dit idee. Volgens wet houder L. Nieuwenhuijse is het overleg met het bestuur van de Stichting Openbare Biblio theek Kapelle (SOBK) sinds de invoering van de budgetsubsi die al veel intensiever gewor den. Het extra geld dat de ge meente nu geacht wordt neer te tellen is bovendien niet com pleet uit de lucht komen vallen, lichtte hij gisteravond toe tij dens de raadsvergadering. Er bleek tussen wethouder en bi bliotheekbestuur sprake van een misverstand te zijn. Al eerder is door het bestuur het ziekteverzuim aangekaart. De drie koppen tellende organisa tie ging, door één geval van langdui-ig verzuim, van 0 naar 22 procent ziekteverzuim. Daardoor konden andere perso neelsleden hun vakantiedagen niet opnemen. De wethouder dacht dat het probleem was op gelost door de bibliotheek enke le dagen te sluiten. Daarmee werd echter, zo bleek later, al leen de ergste nood gelenigd. Om de achterstand daadwerke lijk weg te werken waren drasti scher maatregelen nodig. Het bibliotheekbestuur koos voor uitbetaling van het verlof. De raad wil de kosten in één keer wegwerken om te voorko men dat de budgetsubsidiëring niet langer meer naar behoren werkt. Via dit nieuwe systeem zijn prestatieafspraken met de bibliotheek gemaakt. Minder geld betekent minder uitleen uren en dat heeft gevolgen voor de prestaties van de stichting. De zeehonden is een zeer be smettelijke virusinfectie fataal geworden. Het virus, het phoci- ne distemper-virus, tast hun im muunsysteem aan, waardoor de dieren al aan een eenvoudige verkoudheid kunnen overlij den. De ziekte stak het eerst de kop op in het Kattegat, tussen Denemarken en Zweden, en heeft zich zoals verwacht snel verspreid. Medio juni viel het eerste slachtoffer in de Neder landse Waddenzee. De laatste weken loop het aan tal per dag gevonden dode die ren op. Deskundigen verwach ten dat de sterfte de top nadert, waarna een dalende trend zal inzetten. Het einde van de sterf te wordt over enkele maanden verwacht. Bij het begin van de epidemie werd ingeschat dat maximaal 50 procent van de Nederlandse zeehondenpopulatie zou kun nen omkomen. Het ziet er vol gens het ministerie van LNV naar uit dat die verwachting bewaarheid wordt. De zeehon denpopulatie komt niet in ge vaar, stelt LNV, omdat er nog ongeveer 2500 dieren overblij ven. In 1988 heeft zich ongeveer het zelfde afgespeeld. De zeehon denpopulatie in de Waddenzee heeft zich daarna snel hersteld, tot een ongekend groot aantal van vijfduizend vóór de jongste uitbraak van het zeehondenvi rus. In de Zeeuwse wateren zijn bij de laatste telling, van juli dit jaar, 169 zeehonden waargeno men. De ziekte heeft in heel Noord west-Europa slachtoffers ge maakt. Het aantal dode dieren verspreid over Denemarken, Noorwegen, Zweden, Duits land, Nederland, België, Noord- Frankrijk en Groot-Brittannië wordt inmiddels geschat op ruim tienduizend. In Nederland spoelden 61 dieren levend aan; 22 zijn uit hun lijden verlost en 39 zijn er overgebracht naar op vangcentra in Pieterburen, op Texel en in Blankenberge (Sea- life). door Aector Dooms MIDDELBURG - Een twintig jarige inwoner van 's-Graven- polder is gisteren in Middelburg voor vernielingen, autokraken en een diefstal veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. Zijn ne gentienjarige kompaan uit Wol- phaartsdijk kreeg voor zijn aandeel door politierechter M. Klarenbeek zestig uur taak straf opgelegd. Het duo had 12 april dit jaar op een parkeerterrein in Goes in een dronkemansbui de ruiten van zeven auto's met een fiets slot ingeslagen. Uit een paar au to's hadden ze de autoradio ge stolen. Daarvan zeiden ze zich nauwelijks bewust te zijn ge weest. „We wisten amper waar we waren", zei een van de ver dachten. De oudste dader, die inmiddels is verhuisd naar Lei den, verzekerde dat drank een grote rol heeft gespeeld. „Als ik heb gedronken krijg ik een zucht naar vandalisme." De baldadigheid had hij een maand eerder tentoongespreid door met een helm de ruit van een ge parkeerde auto te vernielen. Verder had hij de diefstal van een damesfiets op zijn geweten. Positief was dat de vandalen al lebei de schade aan de gedu peerden hadden vergoed. De jongste dader sprak van een be lachelijke actie. „Als het mij zou overkomen zou ik het ook niet leuk vinden." „Je ziet tot welke idiote acties overmatig drankgebruik kan leiden. Hier op zitting zijn het brave jongens, maar er moet worden afgerekend", meende officier van justitie F. van Es. Zijn eis werd overgenomen door de politierechter. Het duo be loofde beterschap. door Esme Soesman GOES - Glazen met een stam (of steel) bestaande uit bolle tjes en schijven of met een stam die is voorzien van inge- walste, gekleurde draden. Glaswerk uit voorgaande eeu wen blijkt alles behalve recht- toe-rechtaan te zijn. Niet voor niets boeit het A. Blok (85) uit Kloetinge al jaren. Hij tikte menig bijzonder ex emplaar op de kop. En daar stopte de verzamelwoede van Blok niet. Het fragiel ogende glaswerk kreeg een tegenhan ger in Chinees - eveneens an tiek - porselein. „Handwerk", verzucht Blok over de fijne schilderingen op het porselein. Hij hanteerde altijd één be langrijke regel bij de aanko pen die hij deed. „Als het maar gaaf en mooi bewerkt is." Want van gehavend spul houdt Blok niet. Zijn verzameling ziet eruit als om door een rin getje te halen. Grappig gezien de voorgeschiedenis van ver zamelaar Blok, wiens oma vroeger op haar boerderij een mooie porseleinkast had staan. De tantes van Blok speelden eens met de deurtjes van die kast, waardoor de hele santekraam naar voren rolde en aan diggelen viel. Dat maakte indruk, diept de later als cultureel ambtenaar bij de gemeente Goes werkzame Blok uit zijn geheugen op. Het weerhield hem er niet van zelf liefhebber van antiquiteiten te worden. Eeuwenoud Maar met een sterke voorkeur voor onbeschadigd spid. Zie je de verzameling van Blok dan is het bijna niet voor te stellen Het bijzondere glaswerk uit de collectie van A. Blok. dat het breekbare servies van eeuwen geleden stamt. De gla zen zijn vervaardigd in de ze ventiende tot en met de negen tiende eeuw. Het porselein is geproduceerd in vooral de late zeventiende eeuw. Van beide serviessoorten, waaronder zo wel gebruiks- als siervoorwer pen, heeft Blok een indruk wekkende en kostbare verza meling aangelegd. Onlangs deed hij afstand van zo'n vijftig glazen en bokalen en zo'n honderd porseleinen objecten. De glas- en porse leinliefhebber heeft het groot ste deel van zijn verzameling geschonken aan het museum voor Zuid- en Noord-Beve land in Goes. De reden is zijn verhuizing naar kleinere bewoning. Blok reageert bewonderenswaardig nuchter op de schenking. „Je moet je gezond verstand ge bruiken en ervoor zorgen dat de verzameling in z'n geheel onbeschadigd de geschiedenis ingaat. Het museum is een plaats waar het goed verzorgd zal worden", vertrouwt Blok. Met het glaswerk en het porse lein deed hij ook afstand van een kruiskabinet uit de tweede helft van de achttiende eeuw. Mooi strak aan de bovenzijde door het ontbreken van elke versiering. Alleen op de zes po ten en in de vorm van de ver bindingsstukken daartussen zijn - weliswaar eveneens so bere - versierselen aange bracht. Bij het museum zijn ze dolblij met de breekbare aanwinst. foto Dirk-Jan Gjeltema „Prachtig om te zien wat er vroeger door gegoede families, ook in Zeeland, gebruikt werd", reageert museumdirec teur F. de Klerk. Binnenkort sluit het museum - in verband met renovatiewerkzaamhe den - gedurende anderhalf jaar. Maar, weet De Klerk nu al, daarna zal het leuk zijn de verzameling te tonen samen met een boedelinventaris van zo'n gegoede familie uit Zee land. Mensen die zolang niet willen wachten, kunnen deze week nog in het museum voor Zuid en Noord-Beveland terecht. Na afloop van de Open Monu mentendag op zaterdag 14 september sluit het muse um voor anderhalf jaar de deu- ger gisteravond in de raadsver gadering van Kapelle aan. Om de partijen hun onderhandelin gen in rust te kunnen laten voe ren, is de bestuursdwang daar om tot 1 oktober uitgesteld. De fractie Gemeentebelang zet een hoop vraagtekens bij de gang van zaken op beide locaties. Het vragenuurtje gisteravond werd dan ook benut om een lange lijst vragen over - onder meer - dit onderwerp aan het college voor te leggen. Vraag is onder meer of omwonenden wel voldoende en goed over de asbestvervuiling zijn geïnformeerd. Opstootje Die lange lijst was aanleiding voor een kort opstootje tussen P. Ganseman (Gemeentebelang) en voorzitter C. Toorenaar (CDA), die probeerde de afge sproken dertig minuten die voor het vragenuurtje staan aan te houden. Hij verzocht Ganse man zijn vragen in te korten of zich na de vergadering tot de wethouder te wenden, wat het raadslid vuurspuwend weg deed benen. Omwille van de openbaarheid werd onderling overeengekomen (na een lange discusie) dat Gemeentebelang alsnog z'n zegje mocht doen. door Esme Soesman KAPELLE - De gemeente Ka pelle heeft het moment dat ze bestuursdwang gaat toepassen op autobedrijf Hendrikse in Ka pelle met twee maanden uitge steld. Reden is dat de gemeente onderhandelingen die gaande zijn niet wil verstoren. De firma Hendrikse is tijdelijk gevestigd op het terrein van de oude veiling, dat eigendom is van veilingorganisatie The Gre enery. Het autobedrijf heeft moeten vluchten van het Lika- terrein nadat daar asbest was geconstateerd. Op de huidige locatie is de normale bedrijfs uitoefening echter niet geoor loofd. Reden waarom de gemeente het bedrijf met be stuursdwang vanaf 1 augustus het vuur aan de schenen wilde leggen. Onderhandelingen tus sen betrokken partijen bieden echter zicht op een oplossing voor de langere termijn. Op het Likaterrein zit het autobedrijf feitelijk ook niet lekker. De ge meente heeft op die locatie in de toekomst woningbouw ge pland. „Je moet een broedende kip niet storen", gaf wethouder G. Bur-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29