P2C 9 Borssele kan snel weer bouwen Documentairefilm De Ramp ontroert Reimerswaal maakt leesbare versie begroting Méér bellen voor minder. Celstraf voor Goesenaar wegens zware mishandeling Zevibel: te veel sportvissers op Oosterschelde Vlindertuin geopend in Gasthuis Gemeente werkt aan ontwerp-bestemmingsplan voor woningbouwlocaties Fietsster (80) in Kapelle gewond Inhalen ondanks verbod bestraft Oplegger belandt in haven Tholen Hard-glazen deuren J w MELIESTE j How are you? zeeuwse almanak Outfit BEVELANDEN/THOLEN woensdag 11 september 2002 door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Een ontroe rende film. Prachtig gedaan. Goed dat er op deze manier aandacht aan is besteed. Posi tieve reacties alom, gister avond bij de première van de documentaire De Ramp van Koert Davidse. De Rotterdam se filmer, opgegroeid in 's Heer- Hendrikskinderen, laat daarin zeven slachtoffers van de wa tersnood van 1953 vertellen wat zij meemaakten gedurende de eerste dagen van de ramp. Zes van de geïnterviewden wa ren gisteravond aanwezig op het festival Film by the Sea in Vlissingen. Zij zagen de film voor het eerst. „Het is mooi zo als mijn verhaal is ingebed in de verhalen van de anderen", vond Nelleke Verboom-van Dienst, destijds woonachtig in het gehucht Capelle op Schou wen, maar tegenwoordig in Ar- nemuiden. „Alleen mijn ver haal zou misschien langdradig zijn geweest, maar nu was alles met elkaar verweven. Prach tig." Verboom en haar man zijn als vrijwilligers werkzaam in het watersnoodmuseum in Ou- werkerk. Daar ervaren ze dat ook jongeren over de ramp wil len weten. „Via deze film kun nen alle mensen weten wat zich heeft afgespeeld. Ik ben blij dat ik daaraan heb bijgedragen." Een aantal van de mensen die Davidse interviewde heeft zijn of haar verhaal elders al eens gedaan, maar niet Rinus Leen- dertse uit Kruiningen. Hij had wel tegen de filmvertoning op gezien. „Ik ben de laatste tijd best emotioneel geweest. Maar nu ik het heb gezien, ben ik blij dat ik mijn verhaal heb ge daan." Tot zijn grote verras sing was zijn dochter speciaal voor de filmvertoning overge komen uit de Verenigde Staten. Ook Kees Slager, auteur van het standaardwerk De Ramp, was na afloop zeer te spreken. „Ik had hem eerst op video ge zien en toen twijfelde ik nog, nu ik hem in de bioscoop heb gezien ben ik helemaal om. Dit is een uitstekende film. De vorm is fantastisch en je ziet ook de macht van het medium. Elke intonatie en dan dat dia lect. Ik ben blij dat hij nog niet was ondertiteld. Het is een ont roerend document." door Rolf Bosboom BORSSELE - Borssele beschikt mogelijk eind volgend jaar of begin 2004 weer over bouw grond. Voorwaarde is wel dat de komende planologische proce dures probleemloos verlopen. Dat zei wethouder M. Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) gisteravond tijdens een werkbe zoek van het gemeentebestuur aan het dorp. Borssele heeft dringend bouw grond nodig om de natuurlijke groei te kunnen blijven opvan gen. Het woningbouwprogram ma biedt daar ook mogelijkhe den voor. Als locaties zijn de plek achter de kerk en een ter- rein bij de Monsterweg in beeld. Nu moet de zaak ook planolo- I gisch worden geregeld Wethouder Vermue zei gister avond, aangespoord door voor zitter J. Walhout van de dorps raad, dat er wordt gewerkt aan een ontwerp-bestemmingsplan voor beide locaties. De dorps- raad kan daar binnenkort ook J zijn zegje over doen. Vervolgens gaat het plan de vereiste proce- dures in, zodat het nog zeker een jaar tot anderhalf jaar duurt voordat grond kan worden uit gegeven. Bezwaren kunnen die 1 termijn aanzienlijk verlengen. De massaal opgekomen inwo- I ners van Borssele grepen de ge- I legenheid aan om diverse zaken onder de aandacht van het ge- KAPELLE - Een tachtigjarige I fietsster is gistermiddag ge- i wond geraakt bij een verkeers- ongeluk in Kapelle. Op het kruispunt van de Rijksweg N289 met de Kanaalweg gaf ze rond half drie geen voorrang aan een personenauto. De auto- mobiliste probeerde de vrouw te ontwijken, maar raakte haar net. De fietsster kwam ten val en werd met rugklachten overge- bracht naar het ziekenhuis in Goes. KRUININGEN - De politie heeft gisterochtend op de A58 ter hoogte van de Vlaketunnel vier automobilisten bekeurd. De bestuurders overtraden alle maal het tijdelijk inhaalverbod dat momenteel geldt vanwege de werkzaamheden aan de tun nel. meentebestuur te brengen. Ui teraard kwam de kwestie aan de orde met de vermeende aanwe zigheid van oorlogsbommen bij de Monsterweg, waardoor de aanleg van een fietspad daar moest worden stilgelegd. De Explosieven Opruimings dienst (EOD) heeft de twee blindgangers waarover is ge rept, niet kunnen traceren. Dat door Steffan ter Maat GOES - In zorgcentrum Gast huis in Goes liep gistermiddag een sliert van 260 kinderen hand in hand het centrum binnen. De leerlingen van de Prof. dr. Kohnstammschool waren alle maal uitgenodigd om bij de ope- wil niet zeggen dat ze er ook niet zijn, zei burgemeester J. Gelok. Vandaag is er daarom overleg met de diverse betrokken partij en om te bepalen welke conclu sies moeten worden verbonden aan het EOD-onderzoek. Gelok kreeg van diverse kanten infor matie van mensen die direct of indirect weten van verdwaalde bommen uit de oorlogsjaren. Hij ning van de vlindertuin van het Gasthuis te zijn. De tuin werd geschonken door het VSB Fonds en gisteren was de officiële overdracht. Het hand in hand lopen moest de verbondenheid met het Gast huis symboliseren. Het is name- constateerde dat de gegevens el kaar deels overlappen, maar ook deels tegenspreken. De bur gemeester zegde de inwoners in elk geval toe hen te informeren over de 'vervolgstappen'. Tijdens de bijeenkomst bleek verder opluchting over het feit dat de aanleg van de wegen naar en rondom de Westerschelde- tunnel haar voltooiing nadert. lijk de bedoeling dat de kinde ren van de basisschool en de bewoners van het zorgcentrum bij de tuin betrokken zijn en bij voorbeeld ook samen voor een deel van het onderhoud zorgen. Het VSB Fonds steunt sociaal maatschappelijke projecten op het gebied van sport en recrea tie, zorg en welzijn, kunst en cultuur en natuur en milieu. Dit jaar worden op kosten van het fonds zo'n vijftig vlindertuinen ingericht. Voor dit onderdeel is een samenwerkingsovereen komst aangegaan met de lande lijke Vlinderstichting. Voorzit ter Henk Wagenaar van de door Aector Dooms MIDDELBURG - De littekens in het gezicht van het slachtof fer vormden gisteren op de zit ting van de Middelburgse poli tierechter het levende bewijs van een zware mishandeling. Het was een van de twee ernsti ge geweldsdelicten waarvoor de dader zich moest verantwoor den. De 21-jarige inwoner van Goes schitterde gisteren echter door afwezigheid, maar dat weer hield officier van justitie F. van Es er niet van om de maximale gevangenisstraf van zes maan den te eisen. Politierechter M. Klarenbeek veroordeelde de man tot vier maanden cel plus twee maanden voorwaardelijk. Daarnaast vond de politierech ter het van groot belang dat de Goesenaar aan het slachtoffer, wiens gezicht voor de rest van zijn leven getekend is, 856 Weliswaar komt Borssele door de weg enigszins geïsoleerd te liggen, maar tevredenheid is er over de wijze waarop het dorp toch bereikbaar blijft. Zo was er lof voor het pas opgeleverde via duct bij de Monsterweg. Wel leefden er zorgen over de snel heid van het verkeer daar, die vaak te hoog zou liggen. Te laag vond men echter weer de Vlinder en Libelle werkgroep Zeeland, dat onderdeel is van de Vlinderstichting, opende met twee leerlingen van de Kohn stammschool de vlindertuin. Educatief Wagenaar: „Het is een schitte rend initiatief en zeer leerzaam voor de kinderen. De tuin is in gericht met planten die veel voedsel bieden voor vlinders en voor beschutting kunnen zor gen. Ik denk dat er uiteindelijk wel zo'n vijftien verschillende vlindersoorten in de tuin te zien zullen zijn." Naast het educatieve aspect euro schadevergoeding betaald. De verdachte had 27 december vorig jaar in Goes het gezicht van zijn leeftijdsgenoot met een glas bewerkt. Het scheelde maar weinig of het had de man, die hevig bloedde, een oog ge kost. „Het had dus nog erger kunnen aflopen, maar dat neemt niet weg dat dit een ernstige vorm van geweld blijft', verzekerde de officier. Schoppen De vechtersbaas was 16 augus tus vorig jaar ook betrokken ge weest bij een buitensporige vechtpartij op de Grote Markt in Goes. Hij maakte deel uit van een groep jongeren die een man schopten en sloegen. Zelfs toen het slachtoffer op de grond lag bleef het vijftal doorgaan met schoppen. „We hebben al eerder gezien waar dergelijk geweld toe kan leiden", verwees de offi cier naar de dood van Meindert maximumsnelheid van dertig kilometer per uur op het deel van de Monsterweg tussen het bord bebouwde kom richting de kruising met de Noord- en Oost singel. Die zou, zo bleek de breed gedragen opvatting, best weer naar vijftig kilometer per uur kunnen. Wethouder Ver mue: „Daar gaan we mee aan de slag." verwachten de betrokkenen veel van het contact dat tussen de kinderen en de ouderen kan ontstaan. Gasthuis directeur André Lokerse: „De school ligt dicht bij ons centrum, maar er is maar weinig contact tussen de kinderen en de ouderen. Op het moment dat ze zich samen met de tuin gaan bezighouden kan dit contact wel ontstaan. Voor de ouderen blijft de omgang met andere mensen dan niet meer beperkt tot het zorgcentrum en de kinderen krijgen wellicht wat meer interesse voor het wel en wee van de ouderen in het Gasthuis." Tjoelker, die het slachtoffer werd van een vergelijkbare schoppartij. Raadsman W, Dingemansevond het 0(3 zijn zachtst gezegd on- wensellijk dat zijn cliënt zich schuldig maakt aan dergelijke incidenten. Hij vreesde dat de Goesenaar met het opleggen van een ge vangenisstraf in een vicieuze cirkel zou geraken. Dingemanse bepleitte een werkstraf en een leerstraf omgaan met agressie. De politierechter was er ook van overtuigd dat er dringend iets moet gebeuren. Hij vond het be treurenswaardig dat verdachte niet aanwezig was. Klarenbeek zag niets in een werkstraf en meende dat een ge vangenisstraf recht deed aan het geweld dat verdachte had toegepast. In het vonnis werd verder een verduistering van drank- en etenswaren meegeno men. door Rolf Bosboom KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat een populaire versie van haar jaarlijkse begro ting uitgeven. De publicatie moet een breder publiek infor meren over het financiële reilen en zeilen van de gemeente en over de plannen voor volgend jaar. Het gemeentebestuur heeft nu de begroting 2003 gereed. Het resultaat is een meerdelig boek werk, vele centimeters dik, vol cijfers. De ervaring is dat nie mand, buiten de betrokken ambtenaren en bestuurders, zich daar daadwerkelijk in ver diept. De presentatie nodigt daar ook niet toe uit. Omdat er wel zaken in staan die burgers direct raken, wordt er hard gewerkt aan een versie voor een breed publiek. Het streven is een kleurig boek werkje van ongeveer vijftien pagina's, dat begin volgende maand gereed dient te zijn. De uitgave wordt onder meer via scholen en bibliotheken ver spreid en is dan ook via de web site van de gemeente te raadple gen. Belasting De inhoudelijke contouren van de begroting 2003 zijn de afge lopen maanden al duidelijk ge worden. De verschillende belas tingtarieven gaan niet omhoog, afgezien van de gebruikelijke inflatiecorrectie met vier pro cent. Het college van burgemeester en wethouders wilde aanvanke lijk na volgend jaar de onroe- rende-zaakbelasting jaarlijks met twee procent extra verho gen, maar een ruime meerder heid in de gemeenteraad heeft zich daartegen gekeerd. Om de financiële huishouding toch op orde te krijgen, moet er daarom voor ruim zes ton worden bezui nigd. De invulling daarvan is in middels vrijwel rond. door Harmen van der Werf YERSEKE - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) slaat de plank mis met het ongemoeid laten van recreatieve visvergunnin gen voor de Oosterschelde. Vol gens de provincie en de Zeeuwse visserijvereniging Zevibel moet staatssecretaris Odink van Vis serij paal en perk stellen aan die vergunningen, waarvan er zo'n drieduizend in omloop zijn. Niet al die vergunningen wor den gebruikt, weet secretaris H. van Geesbergen van Zevibel, maar het kan wel. Dat is een groot gevaar, vindt ook provin ciaal beleidsmedewerker J. Broodman. „Zeker omdat de Oosterschelde steeds interes santer wordt voor die vergun ninghouders, vanwege de groei van het kreeftenbestand." Al jaren klagen beroepsvissers over het grote aantal recreatieve visvergunningen. Als ze alle maal zouden worden benut, zou de hele Oosterschelde vol fuiken staan, stellen zij. En terwijl het aantal recreatieve vergunnin gen bijna onbeperkt is, zijn de beroepsvissers wel aan een maximum aantal vergunningen gebonden. Dat steekt steeds meer, omdat het ministerie van LNV op nieuw de recreatieve vergun ninghouders ongemoeid wil la ten 'in afwachting van nader onderzoek'. De provincie en Ze- Er wordt nog gediscussieerd over de toekomst van het divi dend dat de gemeente jaarlijks ontvangt over de winst die Delta Nutsbedrijven maakt. Nu nog komt de helft daarvan recht streeks ten gunste van de bur gers. Het college van burge meester en wethouders wil dat deel in drie jaar tot nul terug brengen. De coalitiepartijen in de ge meenteraad zouden liever zien dat het percentage wat geleide lijker wordt afgebouwd. De begroting 2003 wordt in de week van 7 oktober besproken in de verschillende i'aadscom- missies van de gemeente. Op dinsdag 29 oktober volgt de fi nale behandeling in de gemeen teraad. THOLEN - Een oplegger is gisterochtend in de ha ven van Tholen beland. Een 32-jarige man uit het Belgische Vorselaar had het voertuig op de Con- tr'Escarpe geparkeerd, om met de kraan die erop stond zand te lossen. De oplegger is door onbe kende oorzaak gaan rol len in de richting van het water, ramde een meer paal, dook de haven in en bleef met een achterwiel hangen achter een tweede paal. Met een kraan is het voertuig weer op de wal getild. De oplegger bleek nauwelijks schade te heb ben opgelopen. De meerpaal, met een waarde van ongeveer 3500 euro, moet worden, vervangen. vibel vinden dit slecht. Het aan tal recreatieve vergunningen moet net zo goed aan een maxi mum worden gebonden, stellen zijHet ministerie hoeft niet alle recreatieve vergunningen in te trekken, want dat zou stroperij in de hand werken. Terwijl LNV de recreanten nog 'vrij' wil laten, wil het ministe rie het aantal beroepsvissers op de Oosterschelde juist verder beperken. Alleen wie een rede lijk inkomen uit de kleine visse rij haalt, mag zijn beroepsver gunning houden. De provincie en Zevibel steunen dit voorstel, maar dan moet er aldus de pro vincie ook een uitkoopregeling komen voor ex-vergunninghou ders. Anders verdwijnen de vis tuigen misschien in het illegale circuit. In overleg met de be roepsvissers is bepaald het aan tal vistuigen te beperken tot maximaal 250, aldus Van Gees bergen. Advertentie I Vakkundig geplaatst i /y\ Glashandel I Bezoek onze showroom! Uvingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j Advertentie MetVodafone BusinessCorinect heeft u een mobiel groeps- abonnement op maat. Hoe meer u belt, hoe lager het tarief. Hoe meer mobiele medewerkers, hoe lager de abonnementskosten. Zo weet u zeker dat u altijd optimaal profiteert. Meer weten? Bel 0800 - 1258 of Kijk op www.vodafone.nl Vodafone BusinessConnect. Het meest persoonlijke groepsabonnement. De eerste dag naar de brug klas is geen sinecure. Die Middelburgse tiener had er al nachten slecht van geslapen: wat zou ze aantrekken? Want die eerste indruk, daar komt het op aan in een gymzaal vol vreemden. Moeder zag het geworstel aan, streek over haar hart en toog mee naar de stad, waar een hippe outfit in pasteltin ten werd aangeschaft. Nou kon er weinig meer misgaan. Zelfverzekerd ging de bijna- brugpieper de straat op om de ergste nieuwigheid er al vast af te slijten. Daar trof ze haar buurjon gen. Drie jaar, nog in de lui ers en van mode helemaal geen kaas gegeten. Maar dat zijn buurmeisje er niet-alle- daags uitzag, had hij toch di rect in de smiezen. „Waarom heb jij jouw pyama aan?" vroeg hij. „Ben jij ziek? Ja, daar was ze wel even be roerd van. Ben, leerling van de Kohnstammschool, haalt een vlinder uit een pot en laat hem los in de nieuwe vlindertuin. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27