Er was helemaal geen jaloezie Als fruitvliegjes paren is dat een heel gedoe Je ziet dingen die anderen nooit te zien krijgen Admirals op zoek naar cheerleaders woensdag 11 september 2002 DEZ.E STRIP WIL NIET SELE2EN1 V/ORDEN Een deel van de groep Zeeuwse en Vlaamse jongeren, die meededen aan het internationale cultuurfestival in Noorwegen. foto Peter Nicolai Moe en 'stinkend door die lange busreis' kwamen ze eergisteren terug in Zee land: de jongeren die vier da gen in het Noorse Kristian- sand meededen aan het internationale North Sea Youth festival. Maar ze zijn vooral ook enthousiast over wat ze daar hebben meege maakt. De 24 uren in de bus zitten nog zwaar in de benen en eten en bed lokken, maar enkele deelnemers willen wel wat ver tellen over hun ervaringen in NoorwegenAls het maar niet te lang duurt. Veertien Zeeuwse jongeren tus sen de 12 en 19 jaar vertrokken vorige week dinsdag, samen met dertig Vlaamse leeftijdsgeno ten, per bus naar Noorwegen. Daar deden ze mee aan allerlei workshops: muziek, dans, zang, video en performance, er was zelfs een workshop clown. Daarbij werd de Zeeuwse en Vlaamse jeugd gemengd met jongeren uit Noorwegen, Zwe den en Denemarken. Duitsland en Engeland zouden ook een af vaardiging sturen maar dat was niet doorgegaan. In totaal de den zo'n 350 jongeren mee. In Zeeland en Vlaanderen zijn de jongeren geselecteerd via de Kunstbende. De reis werd bege leid door twee medewerkers van Scoop, het instituut voor Zorg, Welzijn Cultuur, en organisa tor van de Kunstbende. Het was wel aanpoten daar in Noorwegen. Veel vrije tijd was er niet. ,,We begonnen elke dag om een uur of tien met een work shop", vertelt Odette Sorber uit Goes. ,,Je kon zelf kiezen wat je wilde doen. 's Middags na het eten was er dan weer een work shop en 's avonds waren er op tredens. Ik heb veel workshops zang - a capella - gedaan. Bij de optredens waren er vooral veel bandjes en dan kwam ik met piano. Een beetje Tori Amos- achtig. Ik heb zelfs twee eigen nummers gezongen. Het leuke daar was dat iedereen elkaar zo aanmoedigde. Er was helemaal geen jaloezie." Het festival werd gehouden op een camping net buiten Kristi- ansand. De jongeren logeerden daar in groepjes van zes of acht in blokhutten. Voor eten en drinken was gezorgd. „Het was een druk programma", vertelt Linda Franken van Scoop. „Maar het ging heel goed, met al die jongeren uit verschillende landen bij elkaar. Het praten ging soms wel met handen en voeten, maar dat was niet erg. Leuk was wel dat de Zeeuwse en Vlaamse deelnemers veel voor stellingen in het Engels vertaal den zodat het voor iedereen te volgen was. De Noren bijvoor beeld, die deden dat niet. En ja, toneel in het Noors, dat is toch wel lastig." „Dat alle landen gemixt werden in een workshop, dat was erg leuk", zegt Louisa Schreij uit Middelburg. Louisa heeft veel workshops video gedaan. „Je kon je voorkeur voor bepaalde richtingen doorgeven, maar je kon ook makkelijk switchen. Ik moest tijdens een workshop film meer dan vijf uur ergens op wachten en toen ben ik tussen door maar iets met dans gaan doen. Dat kon allemaal." Ze heeft wel veel geleerd van de workshops. „Meestal doe je in een filmpje iets met mensen, maar nu waren het meer anima ties, met klei en papier enzo." En morgen weer naar school? „Ja, maar we gaan vanavond echt geen huiswerk maken hoor! En nu eerst eten." Carla van de Merbel Wandelen door een heuse paleistuin. Een koninklij ke kick? „Klopt", lacht Yvonne Dalebout (19). „Voor wandel sporters zwaaien hekken open, die voor anderen stijf op slot blijven. Da's nou een van de vele leuke kanten van de wandel sport." Zaterdag staat de Vlissingse studente samen met vele andere lopers van de Vlissingse wan delclub WIK - Willen Is Kunnen - aan de start voor de zogenaam de Paleizentocht in Den Haag. „Lopen we dwars door de tui nen van paleis Huis Den Bosch naar de tuinen bij het Vredespa leis. Zie je dingen, die andere mensen nooit te zien krijgen. Als wandelsporter kom je op de gekste plekken. Loop je bijvoor beeld tijdens een tocht in België zo maar door een bierbrouwerij Of je stapt tijdens een wandel tocht een molen binnen om even rond te neuzen. Kan allemaal. Tuurlijk, het gaat om het wan delen. Kilometers maken. Ste vige pas en flink doorstappen. Sport? Zeker welIk heb pas de Heuvelentocht in Limburg ge daan. Vier dagen lopen. Elke dag vijftien kilometer. Ben je drie uur onderweg. Reken maar dat je je benen dan wel voelt. De Nijmeegse Vierdaagse? Ben ik ooit eens wezen kijken. Hart stikke leuke sfeer. Zelf mee doen? Nou nee, die afstanden vind ik te lang. Vijftien kilome ter is ver zat. Houd je ook nog tijd over om andere dingen te doen." Van Vlissingen naar Wenen. En terug. Da's de afstand, die Yvon ne na jaren bij elkaar heeft ge wandeld. Haar wandelboekje vermeldt het heel precies: 2475 kilometer. Daar komen zater dag dus 15 kilometer bijOp naar de 2500. Goed voor alweer een nieuwe afstandsgesp. Voor Yvonne bijzaak. „Wandelenis een sportieve vorm van ont haasten. Maar wel onthaasten in het kwadraat. Lekker met je neus in de wind, beetje kletsen onderweg, genieten van het landschap of mooie gebouwen. Soms door prachtige privébos- sen, maar een stadswandeling, zoals de Eurotocht in Rotter dam, is ook heel apart." Wandelen is hot. De gemiddelde leeftijd van het grote wandelpe loton gaat rap omlaag. De voor oordelen - saai, sport voor oude ren - verdwijnen razendsnel. Yvonne merkt het keer op keer. „Steeds meer jeugd ontdekt dat wandelen meer is dan alleen 'de paden op de lanen in'." Wil je dit weekeind binnen Zee land de benen in beweging zet ten, dan kun je zaterdag terecht in Goes, tijdens de jaarlijkse Fruitwandeltocht. Startplaats: Sportpunt Zeeland. Ben je ver hinderd, dan krijg je zondag een herkansing bij de Reynartmars in Hulst. Startpunt is hier het Reynartcollege. De afstanden bij beide tochten variëren van 5 tot 20 kilometer. Tips van Yvon ne: „Zorg voor goed schoeisel en begin in rustig tempo. Dan kom je altijd aan de finish." Hans Segboer illustraties Ida van Berkum De Amsterdam Admirals, Nederlands enige profes sionele American football team, is op zoek naar cheerleaders. Zondag 13 oktober is er in Am sterdam de jaarlijkse Cheerlea der Dance Try. De beste meiden worden geselecteerd voor de Admirals Cheerleaders. Het dansniveau van de cheer leaders ligt erg hoog. Er wordt gedanst op verschillende soor ten muziek. De Admirals Cheer leaders, zo'n dertig meiden tus sen de 17 en 30 jaar, verzorgen een groot gedeelte van het en tertainment tijdens de wedstrij den van de Admirals in de Am sterdam Aren AZe werken ook mee aan tv-programma's, foto reportages voor tijdschriften en videoclips. De Admiral Cheer leaders trainen drie keer per week in Amsterdam (zo'n tien uur per week). Meer info op: www.admirals.nl Stel je voor dat je ver van huis op expeditie ergens voor de kust van Namibië met je boot voor anker gaat om in de zeebo dem naar interessante dingen te zoeken en daar plots oog in oog staat met een ongelooflijk enor me bacterie, een superbacterie zogezegd, een megabacterie zelfs... Heide Schulz wist niet wat haar overkwam toen ze in 1997 in een hoop zeezand een heleboel witte kraaltjes zag glinsteren. Toen ze die glimdingetjes van wat dich terbij bekeek zag ze dat het bac teriën waren. Niet zomaar bac teriën, maar gigantische grote. Nooit eerder had iemand zulke enorme exemplaren gezien. Met het verhaal over de ontdek king van 'de zwavelparel van Namibië' (met zijn éne millime ter honderd keer groter dan de grootste bacterie tot dan toe) begint Marcel aan de Brugh zijn boek Plantjes en beestjes. Hij is journalist en schreef voor de Kinderpagina van NRC-Han- delsblad een tijdlang over aller lei wonderlijks in de natuur dat gewoon lijkt omdat je je niet be wust bent van het bestaan er van, maar dat toch heel bijzon der is en interessant om te weten. Heb je je bijvoorbeeld weieens afgevraagd waarom de bladeren van de bomen in deze tijd van het jaar verkleuren van frisgroen tot goudgeel, blozend- rood, kaneelbruin? En wat denk je dat je te zien krijgt als je een doodgewoon kruisspinnetje on der zijnpoepertje kijkt? Ooit ge dacht dat op dat plekje bij die draadkunstenaar zes piepklei ne bultjes zitten, spintepels die spinrag produceren om eitjes mee te bedekken, een prooi in te verpakken of een web te maken? Wist je trouwens dat zo'n spin netje een hele dag druk kan zijn met het maken van drie tot vijf milligram spinrag, wat neer komt op een draad van 320 me ter lengte? Alles noemen waar Marcel aan de Brugh over schrijft is onmo gelijk. Plantjes en beestjes telt maarliefst 44 hoofdstukken in 4 afdelingen van bij elkaar 157 bladzijden. Een klein aantal on derwerpen kiezen kan evenmin, want heb je het dan wel over loempia's van schimmels en alg, wel over krulstengels, wel over mannen die ook vrouwen zijn, wel over bejaarde wormen van acht weken en ook over zielige aardappelen, maar niet over vleesetende vallen, niet over vechtvissen of over waterwilg- seks? Maar hier over helemaal niks vertellen is weer zo zuinig. Over een ontroerend nietig dier tje, het fruitvliegje daarom wat meer. Fruitvliegjes zijn ongeveer één centimeter groot, hebben meestal rode ogen, een geel bruin achterlijf en ze doen zich te goed aan het lekkers in onze groene biobakken. Ze kunnen buitengewoon irritant zijn, maar onderzoekers die in een la boratorium erfelijke eigen schappen bestuderen vinden ze juist heel interessant. Een fruit vliegje bestaat uit ongeveer honderdduizend cellen met elk vijftienduizend genen 'die be palen hoe de vlieg eruit komt te zien, waar de vleugels komen te zitten, hoeveel haren hij op zijn rug krijgt en wat de kleur van zijn ogen is.' Door de beestjes te bewerken met röntgenstralen of van wat giftigs te laten snoepen krijgen ze nakomelingen waar bij bepaalde genen niet meer werken. Op die manier kun je fruitvliegjes kweken met witte ogen, met kromme vleugels, met ogen op hun poten, fruitvliegen die zonder ophouden trillen, die het verschil tussen dag en nacht niet kennen, dommer zijn dan een kip zonder kop, nog andere die - net uit het ei - even wat rondlopen en dan zomaar op eens dood neervallen of (ook raar) weigeren te vrijen. Het paren van een mannetje met een vrouwtje is bij fruitvliegen een heel gedoe van vleugeltjes spreiden, liedjes zoemen, onver- schil lig doen, elkaar in de oogjes kijken en toestemming vragen/ geven om te vrijen. Soms begin nen mannetjes waar op het eer ste gezicht niets aan op te mer ken valt pardoes voor andere mannetjes te zingen. Het is een aandoenlijk tafereeltje met soms wel tien mannetjes vliegen die vruchteloos achter elkaar aansjokken, met af en toe wat verliefd gezoem en ander onbe holpen gelummel. Dat Marcel aan de Brugh voor jou wilde opschrijven wat hij al lemaal weet van zoveel kleine wonderen in de natuur dichtbij en verder weg is aardig. Hij doet het bovendien op een aansteke lijke manier en dat smaakt naar meer. Jan Smeekens Marcel aan de Brugh: Plantjes en Beestjes - Prometheus, 11,95. Yvonne Dalebout: „Wandelen is een sportieve vorm van onthaas ten." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22