Mossels schitteren in de dop Yinka heeft Nigeriaanse roots 19 PZC woensdag 11 september 2002 11 t/m 17 september WOENSDAG Het zal je maar gebeuren dat je als jonge, relatief onervaren filmmaker je werk meteen terugvindt op het programma van een echt festival, Film by the Sea in Vlissingen. De Zeeuwse Stichting Juister, een initia tief van Dirk de Kam (20) en Rieks Soepenberg (19), haalt dat kunststukje nu al voor het derde achtereenvolgende jaar uit. In eerste instantie met in de zo mer, met een crew van hoofd zakelijk jongeren, opgenomen korte speelfilms Spotlight en Rood), maar dit jaar boden ze drie jonge regisseurs de gele genheid zich te bewijzen. Het resultaat van het project Mos sels in de Dop is vooral een tri omf van inzet en enthousiasme van het collectief. Regisseur Toine Otto (Tholen, 1977) formuleert het zo: „Je zit achter je computer te typen, je ziet de letters voorbij komen, je hebt een beeld in je hoofd. Dan ga je naar twee jongens die alles regelen, er komen andere men sen bij en in één keer zit je bij de première en denk je: het is ge lukt!De andere twee, Tuur Verdonck (Goes, 1981) en Vin cent van Willegen (Kapelle, 1985), knikken instemmend. Tuur, die na het Goese Lyceum geschiedenis studeert in Am sterdam, werkte onder meer als regieassistent mee aan de opna men van Rood en had eerder een eigen filmpje gemaakt. Vincent, die in 6 vwo van het Goese St. Willibrord College zit, presen teerde zich met twee filmpjes (o.a. voor de Kunstbende) en Toine deed, na het Buys Ballot College in Goes, ervaring op in de periode dat hij mediakunst volgde aan de kunstacademie in Enschede. Momenteel studeert hij film-, theater- en televisie wetenschappen in Utrecht. De drie maakten elk hun eigen script voor een filmpje van zo'n twintig minuten. Tuur: „In mijn film Voor ons eigen bestwil staat de vriendschap centraal tussen een jongen en een meisje. En er is een meisje dat uit verveling een band heeft met die jongen. Om zijn vriendin aan zich te binden, laat hij haar vervelende dingen overkomen, waarbij dat andere meisje hem helpt. Een triest verhaal van jonge mensen die elkaar niet begrijpen, maar gebracht als absurde comedy." Vincent: „Mijn film Surditas (Latijn voor doofheid) gaat over een jongen die doof is geworden bij een ongeluk. Ik wil er niet te veel over vertellen, want er is sprake van een raadsel en de kij ker moet actief meepuzzelen." Overigens heeft Vincent, die zelf slechthorend is, deze thriller te baat genomen te trachten voor oordelen over dove mensen uit de weg te ruimen. Zeeuwse sage Toine: „Mijn film Bornes (de naam van een spookhond) is ge baseerd op een oude Zeeuwse sage, waar ik andere elementen, zoals aalven (elfjes), aan toe heb gevoegd en het geheel in het he den geplaatst. Het gaat over jonge mensen die worden ge confronteerd met iets bovenna tuurlijks." Tuur is zeer te spreken over de De drie jonge filmmakers, vlnr Vincent van Willegen, Toine Otto en Tuur Verdonck. organisatie van het project. In principe was alles mogelijk. „Als jij dacht dat je iets nodig had wat mooie plaatjes oplever de, dan kwam dat er ook." Vin cent en Toine worstelden met de beschikbare tijd. Vincent: „We zijn vaak uitgelopen, maar dat konden we inhalen ten koste van slaap." Hij heeft grote waardering voor de inzet van de spelers, ook allemaal min of meer onervaren jongeren: „Mijn hoofdrolspeler heeft research gepleegd over hoe hij het beste een dove kan spelen." Toine looft de bereidwilligheid van de acteurs: „Ze kwamen gewoon midden in de nacht aanzetten." En dan de prachtige slotscène van zijn film, waarin de spelers talloze malen door een veld moesten rennen en over een sloot springen voordat alles er naar wens op stond. De regisseurs zijn tevreden over het eindresultaat, al hebben al len wel ergens een foutje ont dekt of iets gezien wat ze nu an ders zouden doen. Al mag je geen meesterwerken verwach ten, de drie filmpjes hebben ze ker kwaliteit - dat is ook het uit gangspunt van de Stichting Juister - en geven een goed beeld van wat jonge Zeeuwen op dit gebied in hun mars hebben. Ze twijfelen weliswaar nog over hun toekomst, maar de filmwe reld trekt. Wat het project van afgelopen zomer betreft, ver woordt Tuur de mening van de foto Lex de Meester anderen: „Tegen dit soort din gen nee zeggen, is een levenslan ge fout. Wat je er later van gaat maken, moet je zelf wetenmaar als je zo'n kans niet grijpt, kan je beter bij de supermarkt gaan werken. Dan heb je geen oog voor de mogelijkheden." Frans Doeleman De drie filmpjes worden, achter elkaar, zaterdag (10.00 uur) ver toond in CineCity in Vlissingen. De Brits/Nigeriaanse zange res Yinka wilde altijd al in een eigen band zingen. Die droom kwam twee jaar geleden uit, toen ze in Amsterdam in contact kwam met tenor-saxo fonist/fluitist Rinus Groene- veld en bassist Alex Oele. Het trio vond elkaar in een mix van laidback soul, jazz, funk en groovy hiphopbeats. De band kreeg versterking van de ervaren muzikanten Fer nando Lewis (gitaar/samples), Berthil Busstra (Fender Rho des-piano) en Bredanaar Chris Strik (drums). Na een show case op het Noorderslag-festi- val werd Yinka een veelge vraagde naam in het livecir cuit. De band werd uitgeroe pen tot winnaar van MTV New Band Contest en speelde in ons land op de afterparties van St. Germain. Onlangs is de debuut-cd 2nd Skin uitgekomen. Een album waarop soulnummers de hoofdmoot vormen, maar dat Soulzangeres Yinka. ook aansluit bij recente stro mingen als relaxte jazzhouse en lounge. Yinka heeft erva ring in de showbusiness als danseres in het theater en als studiozangeres op housesin- gles. Haar grote voorbeelden zijn Billy Holiday, Ella Fitzge rald en de Afrikaanse zangeres Miriam Makeba. Het album 2nd Skin werd geproduceerd door Michel van Schie, die eer der werkte voor Candy Dulfer en Anouk, voor wie ze veel be wondering heeft. „Het verschil tussen Nigeria en Engeland of Nederland is, dat vrouwen hier veel zelfstandiger zijn. Maar dat is slechts de buitenkant. In Nigeria vervullen vrouwen een minder prominente rol, maar worden op spiritueel niveau veel meer gerespecteerd." Een bijzondere track op de cd is Ojoje, waarin Yinka in het Nigeriaans een tekst zingt te gen oorlog en geweld. Een boodschap waarmee ze terug blikt op de roerige politieke conflicten in haar thuisland. Een ander nummer dat voor haar persoonlijk veel betekenis heeft is het titelnummer 2nd Skin. „Die tekst heb ik acht jaar geleden geschreven en was bedoeld als een liefdesliedje. Maar in de loop der jaren heeft het nummer een extra beteke nis voor me gekregen. Enkele vrienden van mij zijn overle den. Mensen van wie je echt hebt gehouden, blijven je altijd bij als een soort tweede huid." Yinka zingt donderdag (23.00 uur) in de hal van Cinecity in Vlissingen. Filmfestival Het festival Film by the Sea wordt muzikaal opgeluisterd. Achtereenvolgens treden op K-Otic (ter gelegenheid van de pre mière van de kinderfilm Donderbroek, een scheet in de ruimte), de Zeeuwse band Champagne Charlie en The New Cool Collecti ve met een combinatie van latinritmes, dj beats en energieke jazz. Hal Cinecity, Vlissingen, 15.00 uur Bellamypaviljoen, Vlissingen, 22.30 uur Hal Cinecity, Vlissingen, 23.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer treedt de Zeeuwse band Jazzebel voor het voetlicht. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Wereldmuziek Muziek Monumentaal houdt het Nazomerfestival Wereldmu ziek. De opening wordt gevormd door twee voorstellingen, Aliens en Sails, van de groep Close Act. De theateracts worden uitgevoerd op stelten en in prachtige uitmonsteringen. Havenplein, Zierikzee, 12.00 en 14.15 uur Javier Guzman Javier Guzman is winnaar van het Leids Cabaret Festival 2002. Guzman heeft een stand-up-comedy-achtige aanpak en kiest voor de lach en niets dan de lach. Deze voorstelling is uitver kocht. Vestzak'99, Vlissingen, 20.15 uur Stad onder Stroom Onder de noemer Stad onder Stroom worden enkele concerten gegeven. Het betreft een samenwerkingsproject met muziekclub 4AD in Diksmuiden. Het eerste optreden komt op naam van Blimey (een project van home-taper Martien van Bergen) en van de band Su persub die in de tweede helft van de jaren negentig de Neder landse, Belgische en Duitse concertpodia veroverde. De avond wordt besloten door dj Wilfred. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Flashback De band Flashback geeft een concert. Het repertoire van de viermansformatie omvat gitaarrock en popcovers van bands uit de jaren zestig en zeventig, zoals The Shadows, Rolling Stones en Clif Richard. HeartBreak Café, Goes, 21.00 uur Filmfestival Het festival Film by the Sea wordt muzikaal opgeluisterd. Achtereenvolgens treden op de Vlissingse formatie Copy Cat met covers en de soulzangeres Yinka. Bellamypaviljoen, Vlissingen, 22.30 uur Hal Cinecity, Vlissingen, 23.00 uur VRIJDAG Wereldmuziek Muziek Monumentaal houdt het Nazomerfestival Wereldmu ziek. Op het programma staat een optreden van zangeres Patricia Beijsens en haar ensemble. Zij brengt een programma van Duitse chansons, op teksten van Tucholsky, Kastner, Morgenstern en Brecht. Vierschaar, Zierikzee, 20.00 uur Stad onder Stroom Onder de noemer Stad onder Stroom worden enkele concerten gegeven. Het betreft een samenwerkingsproject met muziekclub 4AD in Diksmuiden. Dit tweede optreden op rij komt voor rekening van Airsculptors (alias Peter Elve en Martijn Lijnbach) uit Vlissin gen. De muziek is te omschrijven als drum 'n' bass/breakbeats met gebruik van samples in combinatie met zang en live bespeel de instrumenten. Dit wordt ondersteund met beelden van vj Do lt. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Philippe Menard De Philippe Menard One Man Band geeft een cxoncert. De gitarist van de groep Tequila beweegt zich op het terrein van de blues, waarbij hij akoestische en electrische gitaar, grote trom, tamboerein en harmonica speelt en zingt. Hij brengt zowel covers als eigen composities. Café Havenzicht, Kamperland, 21.30 uur Filmfestival Het festival Film by the Sea wordt muzikaal opgeluisterd. Achtereenvolgens treden op de nieuwe Vlissingse formatie Or phan Guns, de uit Nederlandse filmsterren bestaande band The Directors en tenslotte zorgt Fresh Cream voor 'a fonky soul expe- riens'. Bellamypaviljoen, Vlissingen, 22.30 uur Hal Cinecity, Vlissingen, 23.00 uur Hal Cinecity, Vlissingen, 24.00 uur ZATERDAG Nationale Orgeldag Tijdens de Nationale Orgeldag is het Moreau-orgel te beluiste ren. Op initiatief van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken wordt dit unieke orgel in al zijn facetten ten gehore gebracht. Om 16.00 uur is er een slotbespeling door Wim Schouwenburg, vaste organist van de kerk. Hervormde Kerk, Baarland, 11.00 uur Wereldmuziek Muziek Monumentaal besluit het Nazomerfestival Wereldmu ziek. Begonnen wordt met kindertheater Rijn en Trijn met de sprook jesvoorstellingen Repelsteeltje en Hans en Grietje. Havenplein/Vismarkt, Zierikzee, 11.00 en 15.00 uur De Zierikzeese percussiegroep Tak'n Djola geeft tweemaal een concert. Muziektent, Zierikzee, 11.45 en 13.00 uur Onder de titel Padampadam brengen Peter van Dijk en Eric de Rei jen bekende en onbekende chansons van Edith Piaf, Jacques Brei, George Brassens en anderen. Havenplein/Schuithaven, Zierikzee, 12.15 en 13.30 uur Het koperblazersensemble Waarschuwing voor de scheepvaart zorgt voor opzwepende dansmuziek uit de Balkan, Turldje en Zweden. Voor Concordia, Zierikzee, 14.15 en 15.45 uur Het ensemble El Conjunto brengt een gevarieerd programma van tangomuziek. Onder de Beuze, Zierikzee, 15.00 en 16.30 uur De a capella zingende mannen van het Vocaal Ensemble Sint Laurens (VES) brengen op vier plaatsen op Schouwen-Duive- land muziek van pop tot klassiek, van Schubert tot Springsteen en van Badings tot de Beatles. Slot Haamstede, Haamstede, 11.00 uur Hervormde Kerk, Renesse, 12.30 uur St. Nicolaaskerk, Brouwershaven, 14.00 uur Lutherse Kerk, Zierikzee, 15.30 uur Groep K-Otic bij Film by the Sea vandaag in Vlissingen Gitarist Julian Sas bij Blues by the Sea zaterdag in Vlissingen - Zeêland uut de verve aquarellen Joh. den Herder in 't Kerkje van Ellesdiek Milla Jovovich in film Resident Evil in Vlissingen en Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19