F eyenoord klopt eigen stagiairs AZ maakt baan voor PSV Cipollini leidt sprintersbal PZC V eendam-spelers bellen supporters Rumsas verhoord Paard van Bontje niet door keuring Sloveense zwemmer bedwingt Mississippi Crisis in Italiaans voetbal bezworen 18: Derby eindigt in 4-1 Coach Korea dreigt met vertrek Roux evenaart record John van 't Schip trainer Ajax 2 Knie-operatie voor Scholes Ullrich denkt weer aan fietsen Virenque met Lefevere mee Ronaldo traint weer op het veld Peter Winnen maakt rentree woensdag 11 september 2002 door Jaap van Essen ROTTERDAM - Feyenoord is net een viskwekerij. In tal van vijvers groeien de talenten. Tel kens vist technisch directeur Rob Baan de mooiste exempla ren eruit om ze verder te laten rijpen in een volgende kweek- bak. De belangrijkste en laatste kweekvijver voor de opgroeien de profspelers is Excelsior. Gis teren kwam de examenklas sta ge lopen in de Kuiphet werd 4-1 voor Feyenoord 1. Het potje in de Kuip was uniek. Voor het eerst in de geschiedenis van de eredivisie ontmoetten twee clubs elkaar die feitelijk tot een en hetzelfde concern be horen. Het blijft natuurlijk een vreemd fenomeen, zo'n satel lietclub in de eredivisie. Welis waar heeft de KNVB een paar fraaie extra regels in de regle menten laten opnemen om (de schijn van) competitieverval sing te vermijden, maar in de praktijk zijn die een wassen neus. De voetbalbond heeft sinds een half jaar bepaald dat de moe derclub (lees Feyenoord) niet meer dan vij f spelers op huurba sis bij de satelliet mag stallen. Verder mag de club van Zuid geen invloed uitoefenen op de opstelling en mag de directe fi nanciële bijdrage in de begro ting van Excelsior niet meer dan 10 procent bedragen. Onzinnig Het zijn leuk bedachte, maar evenzogoed onzinnige regels. Er zijn tal van zogenaamde boch ten te bedenken om de regle menten te omzeilen. Dat er niet meer dan vijf spelers verhuurd mogen worden is een regel van niks. Gisteren trad Excelsior aan met negen basis spelers die overduidelijk van al les met Feyenoord te maken hebben. Feyenoord 1 had gisteren overi gens helemaal geen helpende hand nodig van het elftal dat net zo goed als Jong Feyenoord door het leven zou kunnen gaan. Ex celsior is een elftal vol met leu ke, maar ook erg onervaren spe lers. Het gelouterde eerste team had derhalve weinig moeite met de jonkies. Zeker niet omdat Pierre van Hooijdonk ook dit seizoen de ballen wel weer erg makkelijk binnenschiet. Hij benutte gisteren eerst in de 13e minuut een strafschop en twee minuten later knalde hij maar weer eens een vrije trap binnen. Balverlies Het was ondanks de makkelijke overwinning wel weer een pijn lijke avond voor Anthony Lur- ling. De belangrijkste aankoop van Feyenoord faalde weer ho peloos. Hij leed bij acht van de tien gelegenheden balverlies, zo ook in de 25e minuut. Koswal bediende Pinas (drie weken ge leden nog lid van Feyenoord 1), die simpel scoorde. Tien minu ten later kon Lurling douchen. Hij werd afgelost door de Chi leen Prado, die (hoe typerend) drie weken geleden nog trainde en speelde bij Excelsior. Prado bleek heel wat balvaster en scoorde bovendien kort na rust op aangeven van Buffel de 3-1. Niet alleen Pardo debuteerde voor Feyenoord. Ook Mariano Bombarda, die eigenlijk al met voetbalpensioen was, mocht nog twintig minuten meedoen. En de dikbil-Argentijn scoorde nog ook: 4-1. GPD I lUaiUM'W li Wil> im—ui van onze sportredactie VEENDAM - Dankzij een speci ale telefonische actie heeft de voetbalclub Veendam twintig mensen kunnen overhalen om met een korting van twaalf euro een seizoenkaart aan te schaf fen. Nog eens 25 geïnteresseerde voetballiefhebbers hebben tot donderdag bedenktijd gekre gen. van onze sportredactie NEW ORLEANS - De Sloveen se langeafstandzwemmer Mar tin Strel heeft zijn 'levenswerk' er opzitten. Hij bedwong de Mississippi in 68 dagen. Strel startte zijn zwemtocht begin ju li bij de bron van de machtige Amerikaanse stroom in de noor delijke staat Minnesota. Maandag, lokale tijd, spoelde hij de Goif van Mexico binnen. De 47-jarige Strel vierde dat heuglijke feit met een slok ri vierwater. van onze sportredactie GRENOBLE - Ra im on das Rumsas is gisteren in Italië door Italiaanse en Franse agenten verhoord. Dat meldt de Dauphi- né Libéré vandaag. De Franse krant beroept zich op juridische bronnen. De vrouw van de Litouwse wielrenner verblijft sinds het einde van de Ronde van Frankrijk in een Franse cel, nadat in haar auto verboden prestatiebevorderen- de producten waren aangetrof fen. Rumsas heeft tot dusverre geen gehoor gegeven aan het verzoek zich in Frankrijk te laten verho ren. De Litouwer woont in Italië en heeft nu volgens Dauphiné Libéré bezoek gehad van zowel Franse als Italiaanse onderzoe kers. De Franse justitie wil we ten voor wie de lading doping bestemd was die op 28 juli bij een douanecontrole werd aan getroffen in de auto van Edita Rumsas. AFP AZ-doelman Oscar Moens blunderde opzichtig in de wedstrijd tegen PSV. door Anton Lippold ALKMAAR - Guus Hiddink constateerde, amper terug van een lucratief bezoek aan Zuid- Korea, dal PSV weinig heeft ge leden van zijn vele nevenactivi teiten bij de plotseling voetbal gekke mede-organisator van het WK. Met dank aan de schut terende verdediging van de thuisploeg begonnen de Eind- hovenaren gisteravond bij AZ (0-4) uitstekend aan een week waarin ze ook nog RKC en Auxerre ontmoeten. Gestoken in een lichtgrijs club kostuum zag Hiddink vanuit de dug-out tevreden toe hoe de thuisclub uit Alkmaar het zijn voornaamste werkgever wel heel eenvoudig maakte. Doel man Moens ging opzichtig in de fout bij de eerste en tweede Eindhovense treffer, van Ooijer en Kezman in de vijftiende en 37e minuut. De Joegoslavische spits profiteerde in blessuretijd van de eerste helft ook van een enorme dekkingsf out van de de fensie van AZ. Volkomen vrij staand besliste Kezman het een zij dige duel nog voor rust: 0-3. De Eindhovenaren geloofden het vervolgens wel. Alleen Ven- negoor of Hesselink wilde zich nog graag bewijzen. Nauwelijks tien minuten in het veld bepaal de hij de eindstand op 0-4. Door de zege passeert PSV op de ranglijst de mede-koplopers Ajax en RKC, die allebei ook nog zonder puntverlies zijn, via een beter doelsaldo. Trainer Hiddink vond het alle maal wel prima. Op verzoek van de meegereisde supporters zwaaide hij al tijdens de wed strijd vrolijk naar het tribune vak waar de Brabantse fans za ten. De oefenmeester kon wel wat sympathie gebruiken. Zon der al te veel woorden werd de oefenmeester de afgelopen week een beetje als geldwolf neergezet. Op bezoek in Zuid- Korea verbond hij zich voor miljoenen euro's aan Aziatische bedrijven. Eén van de bedrijven was Samsung, notabene een concurrent van hoofdsponsor Philips van PSV. Formeel kon de coach weinig worden verweten, Hiddink kreeg tijdens de contractbe- sprekeningen al toestemming om af en toe zijn volgelingen in Zuid-Korea te bezoeken. Nie mand kan de Achterhoeker dus kwalijk nemen dat hij zich goed laat betalen voor zijn populari teit in Zuid-Korea. Daarbij was de overeenkomst met Samsung volgens Hiddink al kortgesloten voordat de coach bij PSV in beeld kwam. AZ flirtte gisteravond voor ei gen publiek opzichtig met het De voetballers Rick Slor, Erwin Buurmeijer, Dragan Sladako- vic, Erdem Yeni, Angelo Cijntje, Marc van Eijk en Marnix Kol der, trainer Jan Korte, directeur Johan Tukker en twee mede werkers waren betrokken bij de actie. Ruim 200 voormalige kaarthou ders werden benaderd met de vraag of ze alsnog een seizoen kaart wilden aanschaffen. De duursporter uit Mokronog heeft er een hobby van gemaakt met merkwaardige marathons het Guinness Book of Records te halen. Zo zwom hij als eerste de Donau af over een afstand van 3004 kilometer. Dat kostte hem 58 dagen. Ook lag hij eens 84 uur en 10 minuten onafgebroken in de Donau. In die tijd legde hij 504 kilometer af. De Mississippi telt vanaf de oor sprong in Lake Otasca naar zee 4083 kilometer. Alleen de Nijl en de Amazone zijn langer. ANP/DPA Mario Cipollini speelt in de massasprints van de Vuelta met zijn tegenstanders. foto Denis Doyle/AP door Peter van Leeuwen ROQUETAS DE MAR - Tot aan de tiende rit zal de sprintelite in de Ronde van Spanje lij den onder het juk van Mario Cipollini. Je roen Blijlevens, gisteren tiende in de vierde rit, ving in het peloton op dat Mooie Mario in Cordoba de Vuelta zal verlaten. De vraag is met hoeveel ritzeges de Italiaan naar zijn vaderland terugkeert. Na gisteren staat de teller op twee. Dat zal de komende twee dagen niet veran deren. Het peloton bereikt vandag de Sierra Nevada, waar de klassementsrenners de aanval zullen openen op de leidende positie van Joseba Beloki. De Once-renner werd, zoals verwacht, in de 148 kilometer tussen Aguilas en Roquetas de Mar, niet getest. Slechts de Spanjaard Gadeo deed een lange moedige poging maar werd, net als de Belg Van Gooien een dag eerder, door de sprint- ploegen op tijd achterhaald. In de straten van kustplaats Roquetas zette de ploeg van Cipollini zich aan kop voor een genadeloze demonstratie. Lombardo was traditiegetrouw de laatste man van de ploeg die zijn kopman op 200 meter voor de streep de koppositie liet overnemen. Landgenoot Petacchi en de Oostenrijker Glomser kwa men niet in de buurt van Cipollini, die nog voor de finish rechtop kon gaan zitten. Zege twee was op zak. Jeroen Blijlevens kwam weer een paar plek jes dichterbij het echte sprintgeweld. Maandag veertiende, gisteren tiende, er zit verbetering in de prestaties van de Braban der, die lange tijd was geveld door een virus en dit jaar alleen eind februari in de Ronde van Valencia een keer meedeed aan een massasprint. „Het gaat iedere dag ietsje be ter, maar ik merk wel dat ik nog wat moeite heb met positie kiezen. Dat had ik niet ver wacht. Ik dacht dat dat een kwestie van rou tine was," Een andere Nederlander, Bram Tankink, bereikte de finish op een kleine drieëneen halve minuut van Cipollini. Tankink was maandag slachtoffer van een valpartij waarbij hij onder meer ernstige schaafwon den aan knie, elleboog en rib opliep. „Maar de meeste last heb ik vandaag nog gehad van mijn heup. Er is niets aan te zien, maar ik ben er wel degelijk op gevallen." ANP/AFP van onze sportredactie ROME - De Italiaanse voetbal competitie is voor de gong ge red en kan komend weekeinde beginnen. Na crisisberaad met minister van Sport Urbani is gisteren een akkoord bereikt. De rijke clubs uit de twee hoog- ste profdivisies vangen de ver liezen op van de elf kleinere clubs, die dit seizoen veel min der geld zullen ontvangen uit de televisierechten. AC Milan, Juventus, Inter Milan, AS Ro ma, Lazio Roma en Parma zijn bereid elk zes miljoen euro in een pot te storten die onder de elf verdeeld wordt. De elf, acht uit de serie A en drie uit de Serie B, dreigden lange tijd met een boycot van de competitiestart. Ze weiger den akkoord te gaan met de aanbieding van de twee betaal zenders Stream en Telepiu: 57 miljoen euro. De clubs eisten tachtig miljoen. Staatssecretaris Pescante maakte gisteren het akkoord bekend. De elf clubs, waaronder Como, Atalanta, Brescia, Chievo, Em- poli, Modena, Perugia en Pia- cenza uit de serie A, zullen als het goed is komend weekeinde gewoon voetballen en niet sta ken. DP A foto Toussaint Kluiters weinig succesvolle recente ver leden. De profs uit Alkmaar maakten een weinig gemoti veerde indruk en vielen slechts op door enkele domme overtre dingen. AZ, net als voorgaande jaren optimistisch begonnen aan het seizoen, haalde uit de eerste drie wedstrijden slechts een punt. De in de basis debute rende Tobiasen en De Cler kon den daar weinig aan verande ren. Het nog ongeslagen PSV kan zich opmaken voor de thuis wedstrijd van zaterdag tegen medekoploper RKC. Drie dagen later is Auxerre in Frankrijk de eerste opponent in de Cham pions League, waarin de Eind- hovenaren de tweede ronde maar niet kunnen bereiken. Lukt dat onder Hiddink wel, dan kan de coach ongehinderd zijn enorme populariteit in Azië zeker laten vergulden. SEOUL - Park Hang Seo, de opvolger van Guus Hiddink als bondscoach van Zuid-Korea, dreigt op te stappen. Dat meld den Zuid-Koreaanse kranten. Park zou zich niet voldoende gewaardeerd voelen door de hoge bazen van de Koreaanse voetbalbond. Park heeft het gevoel dat hij wordt gebruikt als een interim- coach, die over enkele jaren de verantwoording weer over moet dragen aan Hiddink, zo meldde de Korea Times. Hid dink tekende vorige week een overeenkomst met de Zuid-Ko- reaanse voetbalbond. Hij krijgt een rol als adviseur. DPA AUXERRE - De Franse trainer Guy Roux zal vandaag een re cord evenaren. De trainer van Auxerre, tegenstander van PSV in de Champions League, zit dan tegen Bastia voor de 782e keer als trainer op de bank. Roux komt op gelijke hoogte met Kader Firoud die hetzelfde aantal duels werkzaam was voor Olympique Nimes, Toulouse en Montpellier. De 63-jarige Roux werkte alle duels af voor Auxerre. Twee jaar geleden nam hij na 39 seizoenen afscheid als coach, maar vorig jaar keerde hij terug op het veld. SID AMSTERDAM - John van 't Schip wordt waarschijnlijk de nieuwe trainer van Aj ax 2Hij volgt in die functie Gerard van der Lem op die als technisch directeur in dienst treedt van de nationale voetbalbond van Saudi-Arabië. John van 't Schip (38) was tot medio 2001 jeugdtrainer bij Ajax. Vorig seizoen was de oud-international trainer van FC Twente. Hij nam twee maanden geleden bij de Enschedese eredivisieclub ont slag vanwege een gebrek aan vertrouwen van de spelersgroep, Van der Lem kwam overeen om per 1 juli 2003 in Saudi-Ara bië te beginnen. Een verzoek aan Aj ax om Van der Lem al per 1 oktober 2002 in dienst te laten treden, is vorige week door de Amsterdamse club in overweging genomen. GPD MANCHESTER - Manchester United zal Paul Scholes zes weken moeten missen. De kleine middenvelder onderging gisteren een knie-operatie. De international liep de blessure op tijdens het Amsterdam-toernooi in de voorbereiding op het seizoen. „Sindsdien heeft hij geen complete wedstrijd meer gespeeld", aldus manager Ferguson. Scholes mist door zijn operatie de eerste helft van de eerste ronde in de Cham pions League. Bovendien is hij ook niet beschikbaar voorde EK-kwalificatiewedstrijden van Engeland tegen Slowakije en Macedonië op 12 en 16 oktober. RTR BERLIJN - Wielrenner Jan Ullrich heeft aangekondigd over enkele weken te beginnen met de voorbereiding op zijn come- back. „Ik bespeur eindelijk verbetering, de knie is pijnvrij", zei de Duitse ex-tourwinnaar, die twee keer werd geopereerd en tevens geschorst is tot 23 maart 2003 wegens doping, j f Bij welke ploeg Ullrich zijn terugkeer in het peloton maakt) is nog onduidelijk. Zijn lopende contract werd nadat hij betrapt j was op het gebruik van verboden stimulerende middelen op geschort. Ullrich kreeg een nieuwe aanbieding van Telekom- baas Godefroot maar heeft daarop nog niet gereageerd. Inmiddels haalde de Duitse wielerploeg een mogelijke opvdl- ger in huis. De Italiaan Paolo Savoldelli, winnaar van de Giio van dit jaar, tekende gisteren een overeenkomst voor twéé jaar. DPA van onze sportredactie JEREZ - Nationaal dressuur- kampioene Ellen Bontje start niet de Wereldruiterspelen die vandaag in Jerez beginnen. Haar paard kwam niet door de veterinaire keuring. Bij de 17- jarige Silvano werd tijdens het voordraven een lichte onregel matigheid geconstateerd. Tine ke Bartels neemt met Broere Jazz haar plaats over. In eerste instantie leek het erop dat Silvano vanmorgen voor een herkeuring mocht opdraven, maar dat verzoek werd door de Ground Jury afgewezen. De keuring vond plaats een dag voorafgaand aan de landen- wedstrijd dressuur. De Neder landse equipe bestaat nu uit Bartels, Gonnelien Rothenber- ger, Coby van Baaien en Anky van Grunsven. De ploeg verde digt in Jerez het olympisch zil ver van Sydney 2 000 en het WK- zilver van Rome 1998. Ellen Bontje behoorde beide keren tot cle ploeg. Tijdens de keuring moest Silva no twee keer voordraven. Na de tweede gaf de jury het teken 'not passed' en verwees Bontje naar de holdingbox, waarna ze tien minuten later weer moest op draven. Bij die derde test werd Silvano definitief afgewezen. Na tussenkomst van teamvete- rinair Hans van Schie toonde de veterinaire jury zich bereid als nog een herkeuring uit te schrij ven. De Ground Jury ging daar mee evenwel niet akkoord en wees op grond van de nieuwe re gelgeving de herkeuring af. Voor Bontje was de afkeuring een volledige verrassing. Maandag liep het paard nog vlekkeloze rondjes. De 17-jari ge bruine hengst blesseerde zich vermoedelijk licht in de afgelo pen nacht doordat het in de stal vast lag. De tegenslag voor Bontje werd gecompenseerd door het posi tieve bericht dat Silvano zijn hele leven bij haar mag blijven. Na de dood van de eigenaar van Silvanoeerder dit j aarwerd de dekhengst verkocht aan Paul Schockemöhle. De Duitser was bereid Bontje tot en met de We reldruiterspelen op Silvano te laten rij denHet Engel se Brook- house Stud dat al enkele paar den bij Bontje op stal heeft staan, heeft Silvano van Schoc kemöhle overgenomen. In het koopcontract is opgenomen dat de hengst voor de verdere duur van zijn leven bij Bontje zal blij ven. ANP PARIJS - Richard Virenque fietst het komende seizoen voor de nieuwe wielerformatie Quickstep. Dat heeft ploeglei der Patrick Lefevere gisteren in Parijs bekendgemaakt. De Franse renner heeft de eenjarige verbintenis maandag in Gdansk tijdens de Ronde van Polen ge tekend. Virenque, die 33 jaar wordt in november, volgt daarmee Lefévère van Domo naar Quick step. De nieuwe wielerploeg wordt de vijfde werkgever voor de Fransman, na RMO, Festïna, Polti en Domo. In de jongste Ronde van Frankrijk won Vi renque de rit naar de Mont Ven- toux. AFP DEN HAAG - Oud-wielrenner Peter Winnen (45) maakt een rentree als wedstrijdrenner in de Ronde van Senegal. De voormalige prof uit Limburg start in de veertiendaagse wie lerkoers, die in de tweede helft van oktober wordt verreden in de West-Afrikaanse republiek. Peter Winnen, in 1981 en 1983 winnaar in de Tour-etappe naar L'Alpe d'Huez, wordt als 'avon turier' opgenomen in een ploeg met Afrikanen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18