Werkgelegenheid valt altijd tegen FILM PZC Katja komt niet onder seks uit BYIrIE 1# Zwijgen en onverschilligheid in Amen ,\<>wer Ter% lezers schrijven WCT XII WCT XIII WCT XIV Modelspoorclub 0800 - 0231 231 (GRATIS) kunst cultuur woensdag 11 september 2002 De aanleg van de Westerschelde Con tainer Terminal zorgt voor beroering. In een vijfdelige serie besteedt de PZC-redactie aandacht aan de ver schillende aspecten van de WCT. Dat gebeurt aan de hand van een aantal stellingen. Voor de tweede aflevering luidt de stelling: Voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid is de WCT niet nodig. Lezers kunnen reageren op de artike len en op het plan voor de WCT. Dat kan via internet (www.pzc.nl), via de fax (0118-470102) of per post (postbus 18, 4380 AA Vlissingen). door Jeffrey Kutterink De vraag hoe de werkgelegenheid in Zeeland zich ontwikkelt zon der de bejubelde containerkade is door niemand onderzocht. Bewerin gen dat andere sectoren onvoldoende banen bieden, kunnen niet met cijfers worden onderbouwd. Hoogleraar R. van Engelsdorp Gastelaars: „De WCT kost veel ruimte en levert niet de voor spelde arbeidsplaatsen op. De econo mische kracht zit hem juist in het landschap." De hoogleraar kan er met de pet niet bij. Wie een afweging wil maken of de containerkade er moet komen of niet, moet op zijn minst beschikken over twee scenario's, vindt hij. Eén waarin staat wat de effecten zijn als de WCT wordt aangelegd en één met wat er ge beurt als de kade er niet komt. „En juist dat laatste scenario bestaat niet." De discussie over de containerkade vindt professor doctor Van Engels dorp Gastelaars dan ook eenzijdig. Hij is als sociaal geograaf en plano loog verbonden aan de Faculteit der Maatschappij - en Gedragsweten schappen aan de Universiteit van Amsterdam. Hij doet onderzoek naar de relatie tussen mens en omgeving. En hij verricht toekomstverkennin gen ten aanzien van de ruimtelijke in richting van Nederland. De effecten op de werkgelegenheid betrekt hij nauw bij zijn onderzoeken. Sinds de jaren zeventig komt hij in Zeeland. „De aanleg van de containerterminal is voor Zeeland geen optie." De cijfers kent hij uit het hoofd. De kade gene reert volgens prognoses 800 directe en 1650 indirecte arbeidsplaatsen. „Dat gelooft u toch zeker niet? Ik ontken niet dat de WCT banen oplevert. Maar niet in die hoeveelheden. Kijk wat is gebeurd in Harlingen, Moerdijk en Oost-Groningen. Elke keer valt de groei van werkgelegenheid tegen. Daar namen bestuurders ook beslui ten op basis van voorspellingen die nooit zijn uitgekomen." De hoogleraar verwerpt de gedachte om Zeeland tegelijkertijd te zien als industriële groeier en als het groene gebied van de rust en ruimte. „Dat is niet haalbaar. De WCT kost veel ruim te. Denk daarbij ook aan nieuwe we gen en spoorwegen. Bovendien vesti gen bedrijven zich niet meer op een industrieterrein, maar gaan langs de weg zitten. Die ontwikkelingen hou je niet tegen. Een open gebied als Zee land is daarom kwetsbaar. Daar kun je niet zoals in Brabant bedrijven wegstoppen achter de vele bomen." Hart Zeeland is, betoogt Van Engelsdorp Gastelaars, het tweede Groene Hart van Nederland. „Bestuurders besef fen het nog niet. Maar zet je in op con tainers, dan verziek je visueel het landschap. De Bevelanden en illustratie Cor de Jonge Zeeuws-Vlaanderen kunnen het dan wel schudden." De economische kracht van Zeeland zit hem juist in het landschap, denkt de hoogleraar. „Dan ontwikkelen de havens zich inderdaad niet verder. Van mij mogen die op termijn afster ven. Ze zijn dan alleen van belang voor lokale bedrijven. Zeeland moet het volgens hem zoeken in bedrijven die diensten verlenen aan bijvoorbeeld consumenten. Daar groeit de werkgelegenheid het hardst, stelt hijIn het Groene Hart ontstaan volgens de hoogleraar de mooiste be drijven: zoals een taartenfabriekje en een bedrijfje dat de inhoud van we tenschappelijke tijdschriften voorbe reidt. Kleine bedrijven. Een paar werknemers, niet groter. Ook rijke ge pensioneerden die verzorgd willen worden en een tuinman nodig hebben. Vergis je niet, bij elkaar gaat het om honderden arbeidsplaatsen. De realiteit is dat de groei van het aan tal nieuwe bedrijven in Zeeland stag neert, bleek onlangs uit 'Bedrijvendy- namiek 1998-2001'van de Kamer van Koophandel Zeeland. Vooral de food- sector en de markt- en straathandel doen het slecht. De adviesbureaus zijn de afgelopen vier jaar onstuimig ge groeid. Evenals het aantal automati seringsbedrijven, uitzendbureaus en beveiligingsdiensten. Ingezoomed op de industriële werk gelegenheid in Vlissingen-Oost en de Kanaalzone is het aantal arbeids plaatsen sinds 1995 met 14,6 procent gedaald. Dat is voor adjunct districtsmanager J. Kempen van het Centrum voor Werk en Inkomen (vroeger arbeidsbu reau) in Roosendaal juist reden om de komst van de WCT toe te juichen. De instantie heeft als doel om de arbeids markt transparant te maken en het beslag op uitkeringen te verminderen. Elke bijdrage daaraan is koren op de molen van het CWI, geeft Kempen toe. Aanvulling „De containerterminal is een goede aanvulling op bestaande werkgele genheid", stelt hij. Maar: „Voorwaar de is dat de bedrijven die participeren geen werknemers van buiten Zeeland meenemen. Dat zou de werkgelegen heid frustreren. Voor de bouw van de Westerscheldetunnel werd gezegd dat het project veel banen voor Zeeuwen zou opleveren. Dat is uiteindelijk nauwelijks gebeurd." Gekeken naar het werkzoekenden be stand (in totaal 9304), concludeert Kempen dat ruim 1400 mensen direct aan de slag kunnen als de WCT er komt. Ruim 2400 Zeeuwen zijn met een steuntje in de rug (opleiding) ook direct plaatsbaar. Gekeken naar West-Brabant en Rijnmond, komen daar volgens het CWI nog eens 17.121 mensen bijDan gaat het onder meer om beroepen in de sectoren beveili ging, bewaking en om expeditie- en havenmedewerkers. Kempen: „De af gelopen jaren zijn veel meer mensen aan het werk gekomen. Denk aan parttime- en deeltijdbanen. Maar het aantal formatieplaatsen heeft niet zo'n grote groei doorgemaakt. Dus el ke uitbreiding is welkom." Q www.pzc.nl dossier WCT Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Na alle negatieve berichten over de WCT in Lezers Schrijven nu ook eens eindelijk een positief geluid van de Zeeuwse bevol king. Lang heb ik me geïrriteerd aan al die mensen die om wat voor reden dan ook tegen de plannen waren van de provincie en Zeeland Seaports. Ik vind dat gedeputeerde Bruinooge zelfs een compliment verdient voor al zijn energie die hij er afgelopen jaren heeft ingestoken en door het Sloegebied bij ondernemers in binnen- en buitenland op de kaart te zetten. Overigens ook voor zijn inzet in Terneuzen. Ik ben één van die mensen voor wie de haven werk oplevert en met mij ken ik al snel zo'n 200 men sen die er baat bij hebben dat de terminal er komt. Ik wil ook nog wel even kwijt dat ik dagelijks voor mijn werk tussen de con tainers rij in Antwerpen en dat ik nooit in een file sta van vrachtwagens en ook niet hoef te wachten voor ellenlange trei nen met containers. Hes- se/Noord Natie doet hier uitste kend logistiek werk. Nee, de WCT moet er gewoon komen en ik heb ook al een naam ervoor: deBruinooge-terminal. Ik hoop nu ook dat al die zure tegenstan ders wat zachter gaan roepen. Henk Ketting Koepelstraat 21 Serooskerke (W) Lezers Schrijven WCT IX van M. J. Breel blijkt een persoon lijk stokpaardje betreffende een onhoudbaar standpunt te zijn. Het Sloe was eeuwenlang de ri- oolafvoer van de toen stinkende stad Middelburg. Transport naar het Sloe van het menselijk afval vond namelijk plaats via lozingen in de grachten en door spoelen na hoog tij. In het Sloe was binnen een eeuw alle leven geweken en het Vlissingse strand kwam ieder laag tij on der de stinkende smeerboel van Middelburg te zitten. Afdam men van het Sloe was al een ver- 1 ademing, de ambtenarenpoep ging voortaan richting Veere. Inpolderen zorgde voor bedek- king van deze gore milieuspaar pot en de afsluiting van de on dergrond door de industrie I maakte de boel eindelijk goed begaanbaar. Nu de stinkende Middelburgse mesthoop, ge- naamd Kaloot, moet wijken i voor de WCT, schreeuwt men moord en brand. Wat echter ge- beuren moet laten de milieube- wegingen achterwege, namelijk Parijs met Noord-Frankrijk en Brussel met geheel België zoda- nig onder druk zetten dat ze de eigen afval gewoon thuis hou- den en onze schone Wester schelde eindelijk terugbezor- gen. Dus allemaal te stokpaard en geef die viezeriken, inclusief het voltallige Europese bestuur er eens flink van langs. Dat zou 1 aanzienlijk beter zijn dan hier j voortdurend de werkgelegen heid onderuit te halen. N. A. Blomme i Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Volgens de PZC van 9-9 zijn de kaarten geschud wat betreft het aanleggen van de WCT. Jammer 1 dat de PZC-redactie nu pas met uitgebreide achtergrondrepor tages komt, nu volgens insiders het besluit tot aanleggen van de terminal slechts een hamerstuk zal worden in de eerstvolgende vergadering van Provinciale Staten over de voor Zeeland en in het bijzonder voor Zuid-Be veland zeer belangrijke beslis sing. A.Schout JQC Lenshoeklaan 7 Kloetinge SAS VAN GENT - De model- i spoorvereniging Zeeuws- Vlaanderen houdt zaterdag 21 september van 10 tot 15 uur een i open dag en ruilbeurs in De Speye in Sas van Gent. Hoofdrolspelers Katja Schuurman en Egbert Jan Weeber beantwoorden samen met schrijver Kees van Beijnum (midden) vragen over de film Oesters van Nam Kee. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Ze mag her en der hebben aangegeven dat ze het een beetje zat wordt, ze ont komt er niet aan. Als Katja Schuurman ondervraagd wordt over haar rol in Oesters van Nam Kee gaat het toch echt over seks. Zo ook gisteren, op het fes tival Film by the Sea in Vlissin gen, tijdens een onderhoudende talkshow in een zaal vol middel bare scholieren. Eerst wordt om half tien 's och tends de film vertoond, waarna Schuurman, hoofdrolspeler Eg- bert Jan Weeber. producent/ scenarist Hans de Wolf en - met enige vertraging omdat hij in de Film Literatuur jury zit - schrijver Kees van Beijnum in de zaal plaatsnemen voor een door René Mioch geleid gesprek met de leerlingen. Tijdens de eerste seksscène van de film klinkt in de zaal al wat geschuif en gezucht, als Schuurman bin nenkomt, fluistert een jongen net hard genoeg 'Ooh my God'. Meteen volgt de eerste vraag: „Waarom moet er zoveel seks in de film?" Schuurman dient de vragenstelster meteen van re pliek: „Vond je het vervelend?" Nou een beetje wel eigenlijk. „Het gaat over een heftige lief de", legt Schuurman uit. „Daar hoort dat bij. Er wordt wel een verhaal verteld. Het gaat niet zo van: genoeg gekletst nu weer wat tieten en een kont erin." Het onderwerp interesseert de jongeren, zoveel is duidelijk. „Gaan jullie in het echt ook met elkaar?", willen ze weten. Wee ber: „Geloof die bladen toch niet." En, een vraag van Mioch: houd je rekening met wat wel en niet in beeld komt tijdens een vrijscène? „Dat is wat moeilijk met twee camera's", antwoordt Schuurman. „Achteraf kun je wel zeggen: dit beeld vind ik mooi en dat beeld niet." En dat script, wil de filmjournalist we ten, staat daar nu: rechterhand op linkerborst, T-shirt van Ber ry uit, lunch? Bijna wel, zegt Weeber, die vervolgens een anekdote vertelt over de Belgi sche cameraman die wil dat Berry (Weeber) en Thera (Schuurman) gelijk klaarko men. „Stond-ie met zijn camera boven ons: Tien, negen, acht... Achteraf kun je erom lachen, maar op het moment zelf denk je: Waar ben ik in godsnaam mee bezig?" Censuur Als De Wolf, die voor seks con sequent het eufemisme zoenen gebruikt, het vuur na aan de schenen wordt gelegd over ver meende censuur in de seksscè nes, gaat het zowaar over het vak van filmmaken. Hij legt uit dat altijd veel meer minuten film worden geschoten dan bij de montage uiteindelijk worden gebruikt. En de heisa in enkele media ging over welgeteld ne gen seconden. De Wolf en Van Beijnum geven vervolgens aan dat een boek en een film twee verschillende dingen zijn. De vader van hoofdpersoon Berry, in het boek al twaalf jaar dood, leeft in de film gewoon en bij de gewelddaad aan het eind van de film wordt een pistool gebruikt in plaats van een steen. „Een steen is zo lullig. Ik vind het mooi als die jongen een gun heeft", aldus De Wolf in een po ging nu wel de taal van jongeren te spreken. Het gaat nog even over cocaïne en bloopers om weer uit te ko men bij seks in een Nederlandse film. Want dat de gedachten van veel scholieren niet uitgaan naar het boek of de filmmonta ge, blijkt als Mioch halverwege een jongen aan het woord laat die al enige tijd zijn vinger heeft opgestoken. „Nou wil ik het praatje niet onderbreken, maar mijn vraag is of ik met Katja op de foto kan." Tijdens Film by the Sea is Oesters van Nam Kee vandaag nog te zien (16 uur). door Ernst Jan Rozendaal Constantin Costa-Gavras gaat in Amen in op de vraag waarom de geallieerden en de katholieke kerk tijdens de Tweede Wereldoorlog doof bleven voor de berichten dat de nazi's systematisch de joden uit moordden. foto Lex de Meester guur, in Fontana zijn verschil lende jezuïeten die toegang hadden tot de paus verenigd, maar feitelijk is de film hele maal juist. We hebben zeker vijftien boeken over deze kwes tie gebruikt. De film roept niet zozeer de vraag op wat de men sen destijds deden om de massa vernietiging te voorkomen, maar net zo goed wat wij daar vandaag aan doen. Ik beschouw Amen daarom niet alleen als een historische maar ook als een ac tuele film. Wat is er aan de hand als individuen zich verzetten, hun best doen misstanden aan de kaak te stellen, maar de men sen aan de top niets doen?" Dilemma's „Het is een feit dat de mensen met macht tijdens de oorlog op de hoogte waren van de concen tratiekampen en de gaskamers. Hitler had in Mein Kampf al op geschreven wat hij wilde en vanaf het moment dat hij aan de macht kwam, ging hij dat in praktijk brengen. Op een enke ling na reageerde niemand. Dus dachten de nazi's dat ze hun gang konden gaan. En zeker de katholieke kerk was goed geïn formeerd. Zoals in de film wordt gezegd, is dat de best denkbare inlichtingendienst. De leden van de kerk zitten overal en de organisatie is een pyramide. De informatie gaat naar boven en belandt uiteindelijk bij de paus. Het werkelijke thema van Amen is het zwijgen. En meteen daar aan gekoppeld de onverschillig heid." In Amen wordt het feilen van de katholieke kerk bepaald niet ongenuanceerd bekeken. Cos ta-Gavras heeft veel oog voor de dilemma's waarmee kerk- en re geringsleiders worstelden. „Natuurlijk liep de paus het ri sico dat zijn organisatie en hij zelf door de Duitsers zouden worden vernietigd. Maar als je dat accepteert, geef je toe aan terrorisme. Bovendien is hij een moreel leider. Zijn macht ont leent hij aan het feit dat hij staat voor gerechtigheid, menselijke waardigheid en vrijheid. Daar om geloven mensen in hem. Natuurlijk had Pius XII de jo denvervolging niet kunnen stoppen, maar hij had er de aan dacht op kunnen vestigen. Hij verkoos te zwijgen." Amen heeft internationaal de rol van de kerk in de Tweede We reldoorlog weer onder de aan dacht gebracht. In Vlissingen gaat Costa-Gavras vanavond ih discussie met bisschop Muskeqs van Breda die al te kennen hee|t gegeven de visie van de regis seur 'onwaarachtig' en 'schari- dalig' te vinden. Costa-Gavr-^s reageert voorzichtig. „Ik ken zijn argumenten niet. Alle te genwerpingen die ik tot nu toe heb gehoord waren ontstellend zwak, maar misschien komt hij met iets nieuws. Ik ben bereid me door hem te laten overtui gen. Maar ik hoop ook dat ik hem kan overtuigen met mijn argumenten." Amen is vanavond in CineCity te zien om 19 uur (na afloop discussie tussen Costa-Gavras en Muskeits en zondag om 13.30 uur. Advertentie 3 Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen VLISSINGEN - Vanavond vindt, in bijzijn van de regis seur, de presentatie plaats van een van de meest controversiële films van Film by the Sea. In Amen gaat de van oorsprong Griekse maar in Parijs woon achtige Constantin Costa-Ga vras (1933) in op de vraag waar om de geallieerden en de katholieke kerk tijdens de Tweede Wereldoorlog doof ble ven voor de berichten dat de na zi's systematisch de joden uit moordden. Hoofdpersoon van de film is de SS-officier Kurt Gerstein (Ul- rich Tukur). Hij is chemicus en heeft het gas Zyklon-B ontwik keld om ongedierte te bestrij den. Als hij merkt dat het Duitse leger dit gas gebruikt om de jo den uit te roeien, komt hij als christen in gewetensnood. Met de jonge Italiaanse jezuïet Ric- cardo Fontana (Mathieu Kasso- vitz) zet hij alles op alles om de geallieerden en het Vaticaan op de hoogte te brengen. De Ameri kanen weigeren met de Duitsers te onderhandelen om de joden te redden, omdat dit het einde van de oorlog zou vertragen. Paus Pius XII reageert niet op de smeekbede van Gerstein en Fontana, onder meer uit vrees dat de Duitsers Vaticaanstad zullen aanvallen. Het knappe van Amen is dat Costa-Gavras in een spannende film het ui terst complexe dilemma van handelen of niet handelen aan de orde stelt. „Voor de film hebben we ruim anderhalf jaar aan research ge daan", vertelt de regisseur. „Gerstein is een historische fi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13