Sportcomplex wordt opgeknapt PZC PZC Documentairefilm De Ramp ontroert Plan tegen Vlissingse verkeersdrukte Zeehondensterfte nadert maximum Weinig publiek in huisbioscopen Gemeente Middelburg trekt een miljoen uit voor voetbalvereniging Arnemuiden Stationsbrug in Middelburg tijdelijk dicht Vier auto wielen weggenomen in Vlissingen agenda Celstraf voor vernielingen aan opvanghuis 11 Middelburg krijgt meer geld Subsidie voor fietsonderzoek Snel nieuw spooremplacement HZ krijgt geld voor Waterforum Vlissinger veroordeeld voor geweld VOORSTEL VLISSINGEN J woensdag 11 september 2002 door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - De voetbal velden in Arnemuiden krijgen een opknapbeurt. De gemeente Middelburg trekt daar bijna een miljoen euro voor uit. Over vier jaar moeten alle velden en de kleedaccommodatie zijn gere noveerd. Het sportcomplex wordt dan officieel overgedra gen aan de voetbalvereniging. Op één veld na, wordt het hele sportcomplex gerenoveerd. „Het ene veld intensiever dan het andere", zegt wethouder A. de Vries (sport). De trainings velden zijn het eerst aan de beurt. Onder het gras komt nieuwe drainage en de verlich ting rond het veld wordt ver nieuwd. Verder worden er nieu we ballenvangers geplaatst. Over drie jaar wordt het tweede veld opgeknapt, het hoofdveld is een jaar later aan de beurt. In totaal kost de opknapbeurt van de velden 600.000 euro. MIDDELBURG - De Stations- brug in Middelburg is dinsdag 17 september tussen zeven uur 's ochtends en negen uur 's avonds afgesloten voor alle verkeer in verband met onderhoudswerk zaamheden aan het wegdek. Tussen het NS-station en de Blauwedijk rijdt een pendel busje. Automobilisten die gebruik ma ken van het parkeerterrein ach ter het NS-station wordt gead viseerd zo dicht mogelijk te parkeren bij de ingang van het parkeerterrein en naar het cen trum de route te kiezen via de Schroebrug. Als de weersomstandigheden het niet toelaten de werkzaam heden uit te voeren, wordt uit geweken naar woensdag 18 sep tember of naar een latere datum. VLISSINGEN - Van een auto die geparkeerd stond in de Poortersweg in Vlissingen, zijn in de nacht van maandag op dinsdag de vier wielen gestolen. De auto is daarna op stenen ge plaatst. De waarde van de wielen, inclu sief banden, bedraagt meer dan duizend euro. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jarten bejaardensoos; OOSTKAPELLE-Zeeuws Biologisch Mu seum, 14.00-16.00 uur: Kindermiddag; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor vijftig-plus sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreekuur; Plein Bloemenlaan, 14.00-17.00 uur: Sport- en spelactiviteiten; SEROOSKERKE - Zandput, 20.00 uur: le zing over monumentale bomen in Mid delburg. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Volgens wedstrijdsecretaris K. Theune is de opknapbeurt hard nodig. „In de winter zijn de velden vaak nat. We hebben veel vaker afgelastingen dan vroe ger, toen de velden nog nieuwer waren." De vereniging heeft bijna vier honderd leden, waarvan er ruim driehonderd ook echt voetbal len. Het gaat goed met de club. „Hier en daar zie je verenigin- door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse verkeerswethouder P. van der Maden vindt de gedachte achter het jongste verkeerscirculatie plan van de Lokale Partij Vlis singen (LPV) 'niet slecht'. De partij wil met het wegenplan bereiken dat er snel een oplos sing komt voor de verkeers drukte in het centrum. „Maar de LPV moet nu ook weer niet den ken dat deze gedachte nieuw is", reageert Van der Maden. In de loop der jaren zijn er veel alternatieve verbindingen bij de gemeente over de tafel gegaan. „We bespreken intern allerlei mogelijkheden." Van der Maden vindt het moment waarop de LPV het plan naar voren brengt niet goed gekozen. „En ik krijg het gevoel erbij dat de partij de ze actie onderneemt om zich te profileren. Dat is hun goed recht, maar daardoor zal de ver keersdrukte niet sneller afne men." KSG-terrein Hij herinnert eraan dat zijn col lega-wethouder H. de Haas mo menteel met de Koninklijke Schelde Groep (KSG) onder handelt over de aankoop van delen van het KSG-terrein. „Zij zitten in de finale besprekingen. Laten we geduld hebben. Dan weten we in één klap wat onze mogelijkheden zijn en daarop kunnen we onze routing en ont- sluitingsweg afstemmen." gen kleiner worden", zegt Theu ne. „Maar wij krijgen nog steeds meer jeugdleden." Kleedkamers De vereniging heeft over het aantal te bouwen kleedkamers lang overleg gevoerd met de ge meente. Met het oorspronkelij ke budget van de gemeente kon den vier kleedkamers worden gebouwd. De vereniging gaf aan Hij ontwijkt de discussie niet, maar vindt het 'weinig effectvol om er diep op in te gaan'. De ge meente ontvouwde eerder ook het plan om in het verlengde van de Nieuwe Vlissingseweg, de Koningsweg, een verkeersbrug over het Dok aan te leggen. Aan de overkant van het water kan een parkeex-plaats aangelegd worden. Op het terrein van de behoefte te hebben aan mini maal zes, maar het liefst acht kleedkamers. Het college van B en W besloot daarop extra geld uit te trekken. De voetbalclub krijgt nu 385.000 euro. Daaxwan kan de vereniging in eigen be heer acht kleedkamers bouwen. „Met het geld dat wij zouden uitgeven, kunnen zij veel meer", aldus De Vries. Twee kleedka mers bij de kantine worden om- KSG kan in de richting van de Aagje Dekenstraat ook een openbare weg worden aange legd. „Zo hou je i-ijdende auto's zoveel mogelijk uit het cen- trum." De gestippelde lijnen in de illustratie van dit verkeers circulatieplan houden beide mogelijkheden open. Het verhaal over de verkeers drukte in Vlissingen keert met gebouwd tot vex-enigingsruim- te. In het kleedgebouw komt ook een ruimte voor de scheids rechters, een opslagplaats voor matexiaal en een verzorgings ruimte, waaiin geblesseerde spelers behandeld kunnen wor den. Het is de bedoeling dat vol gend jaar begonnen wordt met de bouw van de kleedaccommo datie. Vorig jaar werden de korfbalvelden in Arnemuiden al enige regelmatig terug, legt de LPV uit. In de zomer is het 'vaak filerijden in de binnenstad'. In de Paul Krugerstraat hoopt het verkeer zich op bij de verkeers lichten en ook de Sloeweg loopt het vol. Voor de watertoren in Oost-Souburg moet een groot verkeersverwijsbord komen, waarop staat welke brug open is. gerenoveerd. „De sporthal daarachter is de volgende stap", zegt De Vries. Op dit moment is nog niet duidelijk of er wel ge noeg geld is voor de sporthal, maar De Vries is optimistisch. „Dat willen we in de voorjaars nota veilig stellen." De gemeen teraad moet oveidgens nog in stemmen met het extra bedrag voor de kleedkamers dat het college heeft toegezegd. MIDDELBURG - Een 46-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren in Middelburg conform de eis vex-oordeeld tot twee maan den gevangenisstraf wegens het aanrichten van vernielingen aan het dag- en nachtopvang huis van het Leger des Heils in Terneuzen. In de strafmaat werd ook het plegen van verzet en het bedreigen van de politie meegenomen. Het incident vond op Koningin nedag dit jaar plaats. De Vlis- singer was buiten zinnen ge raakt toen hem de toegang tot het opvanghuis werd ontzegd. Hij koelde zijn woede door twee ruiten, een rolluik en een be- schermplaat van het opvang huis te vernielen. Ook het ver volg van het incident, toen twee agenten bij de aanhouding ge confronteerd werden met het wangedrag van de Vlissinger, rekende officier van justitie F. van Es de man zwaar aan. „Ik weet jullie te vinden en ik ont houd jullie gezichten", had hij geroepen. De politierechter geloofde best dat er sprake was geweest van een misverstand. „Hij heeft zich afgereageerd na een teleurstel ling." Raadsman E. Smit pleitte voor een werkstraf, maar daar voor achtte de politierechter het risico op herhaling te groot. Dat de verdachte gisteren zonder re den wegbleef van de zitting, spi-ak ook niet in zijn voordeel. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Een ontroeren de film. Prachtig gedaan. Goed dat er op deze manier aandacht aan is besteed. Positieve reac ties alom, gisteravond bij de première van de documentaire De Ramp van Koert Davidse. De Rotterdamse filmer, opgegroeid in 's Heer-Hendrikskinderen, laat daarin zeven slachtoffers van de watersnood van 1953 vertellen wat zij meemaakten gedurende de eerste dagen van de ramp. Zes van de geïnterviewden wa ren gisteravond aanwezig op het festival Film by the Sea in Vlissingen. Zij zagen de film voor het eerst. „Het is mooi zo als mijn verhaal is ingebed in de verhalen van de anderen", vond Nelleke Verboom-van Dienst, destijds woonachtig in het ge hucht Capelle op Schouwen, maar tegenwoordig in Arne muiden. „Alleen mijn verhaal zou misschien langdradig zijn geweest, maar nu was alles met elkaar verweven. Prachtig." Verboom en haar man zijn als vrijwilligers werkzaam in het watersnoodmuseum in Ouwer- door Harmen van der Werf DEN HAAG - De sterfte onder zeehonden nadert volgens het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij haar maximum. In Nederland zijn tot nu toe ongeveer duizend zee honden dood aangetroffen, waarvan 25 aan de Noord- en Zuid-Hollandse en Zeeuwse kust. De zeehonden is een zeer be smettelijke vir-usinfectie fataal geworden. Het virus, het phoci- ne distemper-vinis, tast hun im muunsysteem aan, waardoor de dieren al aan een eenvoudige verkoudheid kunnen overlij den. De ziekte stak het eerst de kop op in het Kattegat, tussen Denemarken en Zweden, en heeft zich zoals verwacht snel verspreid. Medio juni viel het eerste slachtoffer in de Neder landse Waddenzee. De laatste weken loop het aan- kerk. Daar ervaren ze dat ook jongeren veel over de ramp wil len weten. „Via deze film kun nen alle mensen weten wat zich heeft afgespeeld. Ik ben blij dat ik daaraan een steentje heb bij gedragen Een aantal van de mensen die Davidse interviewde heeft zijn of haar verhaal elders al eens gedaan, maar niet Rinus Leen- dertse uit Kruiningen. Hij had wel tegen de filmvertoning op gezien. „Ik ben de laatste tijd best emotioneel geweest. Maar nu ik het heb gezien, ben ik blij dat ik mijn verhaal heb ge daan." Tot zijn grote verrassing was zijn dochter speciaal voor de filmvertoning overgekomen uit de Verenigde Staten. Ook Kees Slager, auteur van het standaardwerk De Ramp, was na afloop zeer te spreken. „Ik had hem eerst op video gezien en toen twijfelde ik nog, nu ik hem in de bioscoop heb gezien ben ik helemaal om. Dit is een uitste kende film. De vorm is fantas tisch en je ziet ook de macht van het medium. Elke intonatie en dan dat dialect. Ik ben blij dat hij nog niet was ondertiteld. Het is een ontroerend document." tal per dag gevonden dode die ren op. Deskundigen verwach ten dat de sterfte de top nadei-t, waarna een dalende ti-end zal inzetten. Het einde van de sterf te wordt over enkele maanden verwacht. Bij het begin van de epidemie werd ingeschat dat maximaal 50 procent van de Nederlandse zeehondenpopulatie zou kun nen omkomen. Het ziet er vol gens het ministerie van LNV naar uit dat die verwachting be waarheid wordt. De zeehonden populatie komt niet in gevaar, stelt LNV, omdat er nog onge veer 2500 dieren overblijven. In 1988 heeft zich ongeveer het zelfde afgespeeld. De zeehon denpopulatie in de Waddenzee heeft zich daarna snel hersteld tot vijfduizend vóór de jongste uitbraak van het zeehonden vi rus. In Zeeland zijn bij de laatste telling, van juli dit jaar, 169 zee honden waargenomen. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg krijgt dit jaar 964.000 euro extra van het Rijk. Waaraan het college het geld gaat uitgeven, is onbekend. B en W hebben gisteren besloten 632.000 euro te verdelen in de discussie over de Najaarsnota. Het overige geld is al besteed aan onderwijshuisvesting, de kosten van een raadsgriffier en extra subsidie aan Cool FM. De hogere uitkering is bekend gemaakt in de zogeheten Mei circulaire van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dooi de gunstige economie is de Rijksuitkering tussen 1997 en dit jaar gestegen van 646 naar 683 euro per inwoner. De gemeen ten hebben daardoor aanzienlijk meer geld gekregen om ei gen beleid te ontwikkelen. Het publiek bij de familie Riekwel in Vlissingen. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het publiek heeft het gisteravond een beetje laten afweten tijdens de vertoning van de zogenoem de Eén Minuten in huisbioscoopjes tij dens het Vlissingse Filmfestival. Slechts een handjevol filmliefhebbers nam de moeite om - als tegenhanger van het grote bioscoopcomplex - de huise lijke sfeer van de woonkamer op te zoe ken om te kijken naar korte (anima tiefilmpjes. Voox-afgaand aan het festival kwam het Bui-o Beeldende Kunst Vlissingen sa men met beeldend kunstenaar Bei Ning en het Sandberg Instituut Amsterdam met het plan om kunstfilms te vertonen met een speelduur van exact één mi nuut. Zeven Vlissingse particulieren stelden daarvoor gratis hun woonka mer ter beschikking. Het is om half acht nog stil in de woon kamer van de familie Riekwel aan de Vrij domweg. De kamer heeft de sfeer van een huisbioscoop. Rijen stoelen staan keurig geordend, de blik gex-icht op de televisie in de hoek. De vrouw des huizes sex-veert gratis koffie met koek. Het publiek kan komen. Als de dvd be gint te spelen, heeft slechts een handje vol bezoekers de weg gevonden naar de tijdelijke cinema. En dat is jammei'. Want het 'side-pro- gramrna' van het filmfestival biedt een keur aan aanstekelijke, humoristische, absurdistische en onti'oerende film pjes. Het is verbazingwekkend te zien hoe veel emotie een filmmaker in één mi nuut kan oproepen. Of het nu gaat om een lach, een traan of overpeinzing; in één minuut is veel mogelijk. Door de snelheid waarmee filmbeelden zijn ge monteerd lijkt het soms of een regisseur een hele speelfilm in één minuut heeft weten samen te vatten. Eén filmmaker heeft ruim genoeg aan zestig seconden. Sterker nog, hij houdt zelfs de helft over voor de aftiteling. Anderen hebben meer te vei-tellen dan de vooi-geschreven minuut. Zij pakken het slim aan door aan het einde van hun één minuut mee te delen: wordt ver volgd. De huisbioscoop is ook beetje nieuws gierigheid bevredigen. Hoe zou die en die toch wonen? Smaakt de koffie? Is er koek bij?Bezoekers van het filmfestival hebben blijkbaar geen behoefte aan de gezelligheid en huiselijkheid van de woonkamer, maar vei'kiezen de anoni miteit van CineCity. Bijzonder Mede-organisator Leon Riekwel van het Buro Beeldende Kunst noemt het heel bijzonder dat particulieren hun privéruimtes beschikbaar stellen. „Ik had vooraf twee uitgangspunten: of het wordt heel druk of het blijft rustig. De Eén Minuten moeten het toch hebben van: hoort, zegt 't voort. Wil 't aanslaan dan moet je sfeer kunnen weergeven en foto Lex de Meester het enthousiasme van de mensen kun nen laten zien, die meedoen." Aan de publiciteit van het project heeft het niet gelegen, weet hij. De organisatie heeft vooraf ruime aandacht gehad in de me dia en overal in Vlissingen zijn flyers uitgedeeld. „Ik weet niet of er sprake is van gêne, dat mensen niet zomaar de woonkamer van iemand anders bin nenstappen. Ik denk dat de onbekend heid van de Eén Minutenfilmpjes een rol speelt. Mensen moeten er nog aan wennen. Het is toch nog een beetje vreemd. Je kijkt met elkaar dex-tig mi nuten naar filmpjes; dat is nog minder dan een halve voetbalwedstrijd." De Eén Minuten duren nog tot en met vrijdag. De eerste vertoning begint om 19.30 uur. Behalve sessies in huisbioscopen, wor den de filmpjes ook gedraaid in de Wa tertoren in Oost-Soubiu-g en in het Zie kenhuis Walcheren. Die laatste locatie is vooral bedoeld voor patiënten en bezoekers. MIDDELBURG - De provincie heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden 8500 euro subsidie toegekend voor een onderzoek naar betere toeristische, reci'eatieve fietspaden op Walche ren. De normale gang van zaken is dat fietspaden gewoon wox-den aangelegd en dat fietsers er gebruik van maken. Nieuw is dat via een onderzoek de wensen van fietsers worden onderzocht. Daarna wordt bekeken hoe het waterschap daar aan gevolg kan geven. ROOSENDAAL - De gemeente Roosendaal heeft bij minister De Boer van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op de spoe dige aanleg van een nieuw spoorwegemplacement. Het huidi ge rangeerteirein bij het NS-station Roosendaal levert te veel veiligheidsrisico's op. Volgens de gemeente Roosendaal heb ben zich dit jaar al drie incidenten voorgedaan, waarvan één vergelijkbaar met het incident rond een lekkende treinwagon eind augustus in Amex-sfoort. Roosendaal wil het emplacement verplaatsen naar bedrij venterrein Borchwerf H. Uit onderzoek is gebleken dat dit de beste plek is, ook in het licht van de nog lopende discussie over de goedex-entreinverbinding Rotterdam-België. Alle goede rentreinen van en naar Vlissingen-Oost, waax-onder LPG- treinen, worden in Roosendaal behandeld. MIDDELBURG - Hogeschool Zeeland ki-ijgt 100.000 euro provinciegeld voor het voeren van het secretariaat van het Youth World Water Forum. De HZ treedt op als beheerder van het Jeugd Wereld Water Forum, een wereldwijd netwerk van jonge wetenschappers en studenten die zijn betrokken bij duurzaam watermanagement. De HZ steekt in totaal 1,14 miljoen euro in de instandhouding van het YWWF. De HZ be heert het secretariaat twee jaar lang tot de volgende bijeen komst in 2003 in Japan. Het secretariaat van het Derde Jeugd Wereld Water Forum in Japan heeft de HZ 40.000 dollar be loofd als bijdrage in onderzoeksactiviteiten voor het forum. Rijkswatex-staat heeft eveneens 100.000 euro toegezegd. Het ministerie voor Buitenlandse Zaken stelt eenzelfde bedrag beschikbaar. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Vlissigen is gisteren door de Middelburgse politierechter voor het plegen van geweld en diefstallen conform de eis veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De Vlissinger, die niet op de zitting verscheen, had 16 november vorig jaar in zijn woonplaats een man mishandeld door een bierfles tegen zijn hoofd te gooien. 0 ROTONDE hm HOOFDWEGEN SECUNDAIRE WEGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11