PZC Genadeloos portret Amerikanen W mmm Politie bepaalt straatbeeld New York met 11-9 in zicht PZC Ministers laten euro en fraude op zijn beloop Landbouw moet broeikaseffect onder ogen zien Journalist schrijft boek over onwetendheid landgenoten Dinsdag W&gfóg: 10 september 1952 dinsdag 10 september 2002 'Na de kortstondige sympathisering met de Verenigde Staten na de aanslagen van 11 september, heeft de eigengereide politiek van Bush het anti-Amerikanisme in Europa flink aangewakkerd. In zijn boek 'De schaduw van de macht' geeft de Amerikaanse journalist Mark Hertsgaard een verklaring voor de dubbelzinnige houding te genover de VS. „Amerikanen zijn niet dom.. Ze zijn onwetend. Be- 1üthamend onwetend." cloor Eppo König Mark Hertsgaard (1956) is geen doorsnee Amerikaan. Zijn jongensachtige uiterlijk strookt misschien met het ste reotype. Maar dat is bedrieglijk. Hertsgaard heeft Noorse voor ouders. Hij heeft een academi sche opleiding en spreekt zijn talen. Maar er is nog iets anders dat Hertsgaard onderscheidt van de meeste van zijn landge noten: hij bekritiseert zijn va derland op genadeloze wijze. bi De schaduw van de macht be schrijft hij 'waarom de rest van ■de' wereld Amerika haat en be wondert'. De basis van het boek - vormt een reis van een half jaar door vijftien landen die Herts gaard begon in mei 2001. Lang vóór 11 september dus. Oor spronkelijk was het boek ook al leen bedoeld voor de internatio nale markt. Hertsgaard wilde Amërika-critici van buiten de VS laten zien hoe het land -"wérkelijk in elkaar steekt. In Amerika zelf zou toch niemand 'geïnteresseerd zijn in wat daar buiten werd gedacht. •Tot 11 september de Amerika nen dwong eens óver hun gren zen te kijken. En als Hertsgaard "bét kon, zou hij ze luciferstokjes onder de oogleden steken: „Amerikanen zijn niet dom. Ze zijn onwetend. Beschamend on wetend. Het verschil tussen die twee is zeer belangrijk. Iedereen hééft een hekel aan de Ameri- 'kaahse regering. Waar blijft het •Amerikaanse volk toch, denkt ïtiën. Maar Europeanen zien ge- woon niet welke afschuwelijke ról 'de Amerikaanse nieuwsme- •di'a spelen. Wat die publiceren is 'biet veel meer dan overheids- propaganda." ,,Néem bijvoox-beeld Irak. De Waarheid is dat de VS daar al j a- 'ïènlang met enige regelmaat bombardementen uitvoeren. En dat daarbij burgerslachtoffers vallen. Net zoals bij de economi sche sancties. Zogenaamd ge richt tegen Saddam. Terwijl ze aan tenminste 350.000 kinderen het leven hebben gekost. Maar dat weet het Amerikaanse pu bliek niet. Dat krijgt alleen te horen: Saddam is slecht." „Amerikaanse nieuwsmedia zijn paleisdienaars. Hun loyali teit ligt bij cle politieke struc tuur. Terwijl ze eigenlijk het volk daarbuiten zouden moeten bedienen." „Daarbij verneemt de gemid delde Amerikaan het nieuws van televisie. En die is nog een stuk commerciëler dan hier. Van het halve uur nieuws is de helft gewoon reclame. Van het kwar tier dat overblijft, bestaat weer tien minuten uit soft news en happy talk. Wat je overhoudt, is vijf minuten aan hard nieuws. En daarvan gaat misschien één minuut over het buitenland." Kleine wereld Amerikanen leven dus in een hele kleine wereld. De gemid delde Amerikaan heeft geen idee hoe mensen elders leven. Ik ken een Zuid-Afrikaanse stu dent die een zomer in de VS ver bleef. Aan zijn accent konden mensen horen dat hij niet uit Amerika kwam. Ben je Engels, vroegen ze hem. Nee, Zuid-Afri kaans, zei hij. Waar ligt dat, vroegen ze hem? In Canada? Een ander voorbeeld is een bevrien de jazzmusicus uit Spanje. Ie dereen. dacht dat hij uit Mexico kwam. Feit is dat Amerika al leen aan Canada en Mexico grenst. En daarbuiten liggen twee hele grote oceanen." „Amerika hóeft ook niet veel verder te kijken. We zijn het machtigste wereldrijk in de ge schiedenis. Honderd jaar gele den was Groot-Brittannië dat. Tweeduizend jaar geleden het Romeinse rijk. En of het nu we reldhistorisch gezien de Chine zen, Turken, Fransen of Russen waren, eigen aan macht is on derdrukking van andere volke ren. Het verschil is dat Ameri kanen oprecht pretenderen engelen te zijn. Rome schikte zich in haar wreedheid. Enge land had zijn white man's bur den. Maar Amerika ontkent domweg dat het een repressief wereldrijk is. Nee, wij zijn een democratie van vrijheid." „Het gevolg is een ongekende arrogantie. Zoals Powell Afrika op de wereldtop in Johannes burg onlangs even duidelijk maakte: jullie móeten onze bio technisch geteelde maïs wel eten. Want anders sterven jullie van de honger. Denk je dat Ame rika zelf zulke arrogantie zou pikken? Jezaghetookna 11 sep tember. Een eerste reactie van: waar verdienen we dit in gods naam aan? En een tweede meer brute reactie van: bombardeer ze plat. Terwijl de aanslagen op zich geen verrassing waren. Be grijp me goed. Ik verdedig ze niet. Maar dat ooit iemand zou proberen terug te slaan, dat was te verwachten." „Ik voel me vaak niet thuis in Amerika. Maar als ik niet van mijn vaderland zou houden, zou ik niet zo gepassioneerd kritisch zijn. We leren nog. Amerika is nog een jong land. We zijn een soort van adolescenten. En thousiast, optimistisch en ener giek. Maar soms ook onvolwas sen, egoïstisch en dom." Luisteren „Net als George W. Bush eigen lijk. Hij heeft vaak geen idee waar hij mee bezig is en wat de consequenties van zijn hande len zijn. WatikBush en eigenlijk het hele Amerikaanse volk zou aanraden, kan ik samenvatten in één woord: luister. Luister naar de wereld om je heen. En luister met een open geest. Want als je denkt dat iedereen ons haat, dan heb je het mis." „Amerika heeft een revolutie nodig. We moeten weer een echt debat voeren. Want ik geloof niet dat we onszelf de juiste vra gen stellen. Maar helaas is Bush niet zo goed in luisteren. Wat er ger is: hij hóeft het ook niet. En dat is het gevaarlijke. "GPD Mark Hertsgaard: De schaduw van de macht uitgeverij Cossee) €19,90. Vanavond om 20.00 uur houdt Hertsgaard een lezing in het John Adams Institute aan de Herenmarkt 97 in Amsterdam. Sinds het rampjaar 1998 is er slechts één echt redelijk oogstjaar geweest. Op het ge vaar af al te pessimistisch te zijn, zou je toch wel enig ge loof gaan hechten aan de voorspellingen van de theo retici van het broeikaseffect. De ontwikkeling die het kli maat nu toont, past exact in die voorspellingen: meer re gen en vooral extremer weer, constateert landbouxospeci- alist Nico Hylkema van de Leeuwarder Courant. door Nico Hylkema Of het nu aan het broei kaseffect ligt of niet, het doet niet zoveel ter zake. Een klimaatsverandering lijkt niet meer te ontkennen. Pro bleem daarbij is dat voor spellingen erg onzeker zijn. Je kunt je amper tegen de uit komsten ervan weren. Zeker in de van nature con servatieve landbouw is het geloof in het broeikaseffect nimmer erg groot geweest. Een koude winter of een niet al te warme zomer was al vol doende om honend uit te val len tegen milieudeskundi gen, die het broeikaseffect aankondigden. Iets doen om schade door die opwarming te voorkomen ligt in conservatieve ogen niet zo voor de hand. De Friese boeren zitten nu met de gebakken peren. Er is niets gedaan aan de voorbe reiding op een klimaatsver andering. Er is niet nage dacht over oogsttijdstip, noch over bodemgesteld heid. Toch was daar wel re den toe. Met enig nadenken was in 1998 de doorweekte grond niet ook nog eens flink aangestampt door zwaar landbouwmaterieel. Iedere akkerbouwer weet dat dit structuurbederf alleen goed te maken valt door een stren ge winter met vorst diep in de grond. De kans daarop is even klein als een mooi groei seizoen, afgesloten met een droge oogstperiode. Bodemdeskundigen hebben zich tot nu toe niet gebogen over Nederlandse land bouwgronden en het kli maat. Welis tamelijk vrijblij vend nagedacht over de gevolgen van een klimaats verandering op planten groei. Begrijpelijk, want de on heilsprofeten uit de jaren ze ventig en tachtig overdreven flink. Dat is moeilijk vol te houden als er na twintig jaar nog niets te merken is van de rampen die je hebt voor speld. Onderzoekers zijn nu veel terughoudender-. Die onheilsprofeten hebben veel bedorven voor serieuzer onderzoekers. Want nog al- tij d lopen er sceptici rond die het broeikaseffect ontken nen. Zoals bij het in boeren- kring zo populaire Heidel- berg Appeal Nederland. Begonnen als club van kriti sche wetenschappers tegen trends en kwakzalverij in de wetenschap, is de groep in middels niet meer dan een club van het type 'u vraagt en wij draaien'. Nadenken Toch zal de akkerbouwer zich moeten voorbereiden op meer regen en extremer weer in de komende jaren. Dat kan betekenen dat hij eens denkt over de soort gewassen, die hij teelt of over de oogstpe riode. De bodemstructuur wordt de komende jaren het belangrijkste item. Je daarmee bezig houden, leidt ook af van de vraag om schadevergoeding. Wat dat betreft is het gesternte niet gunstig. De NLTO werkt hard aan een plan in de sfeer van een onderlinge verzeke ring tegen de extremen. Maar dat laat onverlet dat het beter is de bedrijfsvoe ring aan te passen aan het klimaat. GPD 'Eén harde euro en een harde (ïdnpak van belastingontdui kers zijn onderwerpen waar de döorsnee minister van Financi ert bovenop zou moeten zitten. Zo niet de Europese bewindslie den. Al maanden laten zij beide zaken, het geld en de fraude, op •liun'beloop. Een informele ver gadering afgelopen weekeinde inKopenhagen bracht daar geen verandering in. „Ik heb geen idee meer iaat zich in hun hoofden afspeelt", aldus een di plomaat. door Mare Peeperkorn De ministers van Financiën hebben - nog wel - een i jzersterke reputatie in de Euro pese Unie. In tegenstelling tot dé regeringsleiders of de col le git's van Landbouw, staan de schatkistbewakers bekend als zakelijk vergaderende en door tastende lieden. Zelden duren hun ontmoetingen voort na vijf uur 's middags, het tijdstip waarop 'die van Landbouw' nog steeds over de notulen van de vorige keer steggelen. Maar de klad zit in de slagvaardigheid. vNeem de bescherming van de euro. Feit is dat de ministers steeds meer een loopje nemen met het stabiliteitspact, de strikte regels die de waarde van onze munt moeten waarborgen. 'Oud-premier Kok zei ooit dat ideze afspraken 'in marmer ge- 1 liéiteld' waren. Kok is weg en Het marmer blijkt evenmin de tand des tijds te doorstaan. Tekort Al maanden is duidelijk dat ver- schillende landen op een hoger 'begrotingstekort afstevenen 'dan is toegestaan (drie procent van het bruto nationaal product Voor Portugal staat dat zelfs .officieel vast (4,1 procent vorig 1 ja'ar), maar de EU huivert om de ''-boeteprocedure tegen deze zwakke eurobroeder te starten, Zoals het Pact voorschrijft. Geldt voor Portugal nog het ex- ,'cuus dat het economisch gezien nauwelijks meetelt; dat is niet het geval voor Duitsland, Fi-ankrijk en Italië. Deze landen zijn goed voor 75 procent van 'éébnomische productie in de eu rozone en alle drie schuren zete len de drie-procentsgrens aan. Gevolg? Berlijn zette afgelopen. voorjaar de EU-partners onder gigantische druk om een officië le waarschuwing te ontlopen en houdt zich nu van cle domme. Italië wil zijn uitgaven voor we gen en gebouwen niet meer mee tellen bij het berekenen van het tekort. Creatief met boekhou den, alsof Enron en Worldcom nooit hebben bestaan. Frank rijk belooft ondertussen vooral veel: beterschap en de zekerheid dat het de drie-procentsgrens zal respecteren. Wie verwacht dat de ministers van Financiën uit de anderelan den op de bres zouden staan voor cle euro, komt bedrogen uit. Er wordt gehamerd op het be lang van de afspraken, maar daarna blijft het stil. Grote woorden, kleine daden. Over de tweede in marmer gebeitelde afspraak van het stabiliteits pact - begrotingsevenwicht of een overschot in 2004 - wordt niet eens meer gesproken. Fraudeurs Tweede voortsudderende kwes tie is de belastingontduiking via buitenlandse spaarrekeningen. Al twintig jaar praat de EU over het aanpakken van deze frau deurs. Het resultaat is dat de burger die zijn geld in Luxem burg, België of Zwitserland on derbrengt, nog steeds geen cent belasting betaalt over de rente. In juni 2000 beloofden de minis ters nogmaals plechtig eindelijk echt korte metten te maken met deze witte-boordencriminali- teit. En toen werd het weer stil. Afgelopen weekeinde was cle maat vol voor Europees Com missaris Bolkestein (Interne Markt). Moe om als bedelaar aan Zwitserland te vragen of die 'alstublieft' iets van hun bank geheim willen opgeven, stelde hij afgelopen weekeinde de Zwitsers voorzichtig sancties in het vooruitzicht. „.Zonder pis tool kun je nu eenmaal niet on derhandelen, zeker niet met Bern over hun banken", ver klaarde een diplomaat. Wie verwacht dat EU-ministers cle Nederlandse Commissaris hun enthousiasme betuigden, kwam wederom bedrogen uit. „Ik heb geen idee meer wat zich in hun hoofden afspeelt", con cludeerde een diplomaat zon dag in Denemarken na afloop van een bijeenkomst tussen de EU-ministers. GPD door Brenda Filippo Groepjes agenten staan op elke straathoek van 5th Avenue en Broadway, in en rond metrostations. Politiehe- likopters vliegen boven de stad en bij toeristische attrac ties wordt de bagage gecontro leerd. Naarmate de datum van 11 september nadert, nemen de veiligheidsmaatregelen in New York City toe. Neder landse bezoekers ervaren de 'security checks' echter niet als hinderlijk, zo blijkt uit reac ties van landgenoten die in 'the Big Apple' verblijven. Na de terroristische aanslagen van 11 september, vreest de Amerikaanse overheid voor een nieuwe aanval rond de herdenking. Het luchtruim boven cle vorig jaar getroffen gebieden gaat gedeeltelijk op slot rond het tijdstip van her denkingsplechtigheden Voor de passagiers op com merciële vluchten geldt de dertig minutenregel. Ze moe ten een half uur na het opstij gen en een half uur voor de lan - ding in hun stoelen blijven. De kans dat terroristen zich laten afschrikken door massaal aanwezige agenten en tassen- controles is klein. Maar zulke maatregelen geven veel bezoe kers toch een veilig gevoel. „Liever een half uur langer wachten dan dat cle boot ont ploft", zegt een Nederlander voordat hij opgaat in cle massa die dringt om een plekje op de veerboot naar Liberty Island. Een bezoek aan het Vrijheids beeld betekent een boottocht vanaf de kade van Battery Park in Manhattan. „Ga direct naar de veerboot, want uw bagage moet nog worden ge controleerd", maant de kaart jesverkoper. Alle tassen en rugzakken moeten door rönt genapparatuur, de passagiers door metaaldetector-poortjes. Na de controle moeten de pas sagiers in een andere hal wachten tot politie met hon den de boot heeft doorzocht. „Zo gaat het sinds 11 septem ber. Ik denk niet dat de veilig heidsmaatregelen ooit nog worden versoepeld", voorspelt bemanningslid M. Scalzo. Het gevolg van de aanslagen is onder meer dat de klim naar Een gids toont foto's bij zijn verhaal over 11 september. Een bezoek aan New York is voor de meeste toeristen niet compleet zonder een bezoek aan Ground Zero. foto Roberto Schmidt/EPA het uitkijkpunt van 'Lady Li berty' niet langer mogelijk is. „Heel jammer", vindt L. Stri- bos uit Weert, die alle beveili ging als opvallend, maar niet storend ervaart. Ze wandelt samen met vriendin B. Serges rond in de New York Public Li brary aan 5th Avenue. Bezoe kers moeten hun tassen ope nen, maar bij het zien van camera's en flesjes water wui ven beveiligingsmensen hen snel door. Hoogste gebouw Stribos vindt het tegenstrijdig dat bijvoorbeeld het Vrij heidsbeeld en cle effectenbeurs niet langer te bezichtigen zijn, maar clat het Empire State Building wel open is voor pu bliek. Na de veiwoesting van cle 110 etages hoge Twin To wers is deze slanke wolken krabber wederom het hoogste gebouw van de stad. Voor het uitzicht op New York en omge ving vanaf de 86ste verdieping gaat ook hier alle bagage door röntgenapparatuur. Toeristen die de Empire State Building bezoeken, voelen zich niet honderd procent vei lig. „Toen ik in de lift stond, zag ik de beelden van de bran dende Twin Towers voor me", zegt een Britse toerist. „Toen ik boven was, heb ik wel even gekeken of er geen vliegtuig aankwam", bekent Stribos. „We hebben er maar een grap je over gemaakt. Ik dacht vooral terug aan 11 september toen we in het vliegtuig naar New York zaten", vult Serges aan. Ook A. Langejan uit Breda be kroop een gevoel van onrust toen ze in haar vliegtuigstoel zat. „De mogelijkheid van een aanslag gaat toch cloor je hoofd." Langejan en haar partner M. Creemers zijn voor standers van 'een hele strenge controle'. „Vlak na de aansla gen gingen we op vakantie naar Mallorca. Bij de terug vlucht zijn we minimaal ge checkt. Je kon op de luchtha ven gewoon nog scheermesjes en zo kopen", vertelt Ci'eemers vanaf het panoramadek van de Empire State Building. Een bezoek aan New York City is voor de meeste toeristen niet compleet zonder een bezoek aan Ground Zero. Het terrein waar de Twin Towers stonden, is voor het grootste deel afge schermd door hekken met groene gaasdoeken waar en kele nieuwsgierigen gaten in hebben gemaakt om toch fo to's te kimnen maken. Overal staan straatventers met T- shirts, ingelijste foto's, kaar ten, magneten en andere prul laria met beelden van de ramp. „Te commercieel voor woor den", vindt Langejan. Ho.ewel 'Ground Zero' nu een grote bouwput is, heeft de plek wel indruk gemaakt. „Je denkt toch terug aan wat er is ge beurd. Ik weet nog dat ik op 11 september van 's middags tot 's nachts voor de tv heb gezeten, helemaal ondersteboven van wat ik zag", beschrijft Cree mers. Sterren Behalve de New Yorkse brand weermannen zijn politieagen ten de nieuwe sterren met wie Amerikanen op de foto willen. Voor Rockefeller Center, op Times Square, op Ellis Island, de Amerikaanse bezoeker wil niet met één, maar met zoveel mogelijk agenten op de kiek. En ze doen het nog ook. „Het is beter dan bespuugd te worden Sinds 11 september zijn men sen een stuk vriendelijker te gen ons", verklaart agent T. Gillen lachend. ANP GEBOORTE - Vlissingen telt sinds gisteren 25.000 inwo ners. Omstreeks tien uur 's ochtends deed een 27-jarige Vlissinger op het gemeente huis aangifte van de geboorte van zijn eerste kind, Marian ne. De burgemeester van Vlissingen, mr, B. Kolff, herin nerde er aan, hoe Vlissingen gedurende de oorlog aan in woneraantal inboette. Op 1 oktober 1940 telde de Schelde- stad 12.919 ingezetenen en op bevrijdingsdag, 1 november 1944, Waren nog drieduizend bewoners in de stad. VEERBOOT - Negentig perso nen zijn verdronken op de Do- na u bij Belgrado toen de Joe- goslavische veerboot Misj in een storm omsloeg en zonk. Ongeveer dertig personen, de bemanning en een aantal pas sagiers, konden zich redden door overboord te springen. FRAUDE - In een lompensor- I teerclerij te Arnemuiden isgis- teren een ernstige fraude ont- dekt. Bij de inlevering van lompen werden aanzienlijk hogere hoeveelheden opgege ven, dan cloor de lompenkoop lieden daadwerkelijk werden ingeleverd. Vier personeelsle den staken dit geld in hun zak. Bovendien werden regelmatig lompen gestolen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail- redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 1800 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij' acceptgirobetaling geldt een toeslag van /.--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar; 198,-- Voor toezending per post geldt E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: zaterdag'1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adminislralie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteer de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|: PZC. aldellng ids. Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Behoort tot LUGQGHGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4