Angst voor aanslagen moslims Boekhouder leverde op bestelling valse facturen wf. jB rif %JLmL NS hangen nieuwe huisregels in de trein Vette jaren voorbij op het loonstrookje Ontgroeningen in Utrecht onderzocht 3 Veel Nederlanders sinds 11 september negatiever over aanhangers islam Beroep tegen actie Bulgaren Drie vrachtwagens botsen op versmalde A16 LPF beticht filmmaker Van Gogh van smaad Donner belooft toch meer personeel voor rechtbank Terrorisme-verdachten langer vast Bijtschildpad wil niet bijten Konijnen lijden in bio-industrie Onderzoek naar dood arrestant Museum koopt brieven Slauerhoff dinsdag 10 september 2002 I van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen hebben nieuwe huisregels opgesteld die het be drijf vanaf oktober onder de aandacht van de treinreizigers wil brengen. De NS doen dit met pictogrammen die in alle trei nen komen te hangen. De regels hebben onder meer betrekking op roken, het schoonhouden van de trein, mo biel bellen en het meenemen van vouwfietsen in de trein. Dat hebben de NS gisteren bekend gemaakt. Een van de pictogrammen maakt duidelijk dat vouwfiet sen in elkaar geklapt moeten worden om ruimte te besparen. Een andere laat zien dat mobie le bellers wat zachter moeten praten omdat de rest van de pas sagiers er anders last van kan hebben. Naast de introductie van de huisregels trainen de NS conducteurs om reizigers aan te spreken op hun gedrag. De huisregels zijn opgesteld aan de hand van gesprekken met conducteurs en reizigers, aldus de NS. Ze maken deel uit van de campagne die het bedrijf voert om stations en treinen veiliger te maken. De NS hebben bij voorbeeld op sommige stations camera's geplaatst en maakt ge bruik van extra personeel. De conducteurs van vervoers maatschappij NoordNed noe men elkaar in de treinen niet meer bij naam. Kwaad Zij willen hiermee voorkomen dat deze bekend wordt bij reizi gers die kwaad in de zin kunnen hebben. Dit heeft een woord voerster van het bedrijf gisteren gezegd. Volgens NoordNed vinden er steeds meer scheldpartijen en bedreigingen plaats in het open baar vervoer. ..De conducteurs vinden het prettiger wanneer ze 'collega' roepen in plaats van bijvoorbeeld 'Piet'. Het is geen streng beleid, maar onze werk nemers voelen zich op die ma nier veiliger." ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Ruim zes op de tien Nederlanders zijn bang voor gewelddadige acties van moslimextremisten in Neder land. Dat blijkt uit een onder zoek van 2Vandaag en het Nipo dat gisteren is bekendgemaakt. Bovendien vindt bijna de helft (49 procent) van de ongeveer duizend ondervraagden dat de Nederlandse moslimgemeen schap onvoldoende afstand heeft genomen van de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 september vorig jaar. Vooral LPF-aanhangers vinden dat moslims te weinig hun afschuw hebben getoond, zo blijkt uit het onderzoek. Veertig procent vindt dat ze wel genoeg afstand hebben genomen. Verder is ruim 50 procent van de Nederlandse bevolking het af gelopen jaar anders tegen mos lims gaan aankijken, van hen heeft 95 procent een negatief beeld. Van de geënquêteerden heeft 45 procent geen ander idee over moslims gekregen na de terroristische aanslagen. Op de vraag of Nederlandse moslims zich voldoende inte greren in de samenleving, vindt 85 procent van de ondervraag den van niet. Slechts 9 procent antwoordde dat Nederlandse moslims dat wel doen. De ondervraagden kregen ook een aantal definities van de multiculturele samenleving voorgelegd. Volgens 67 procent is dat 'een samenleving waarin iedere burger zich aanpast aan de belangrijkste Nederlandse normen en waarden, met be- DEN HAAG - De autoriteiten hebben vorige week woensdag in Den Haag onrechtmatig ge handeld met het aanhouden en uitzetten van een groep van tachtig Bulgaren. Dat heeft advocaat B. Hiddinga gesteld. Hij heeft beroep aange tekend tegen de uitzetting van vijf cliënten, onder wie een Bul gaarse vrouw en haar twee kin- deren.Vrijdag dient de zaak in Dordrecht. ANP houd van indentiteit'. Een kwart van de Nederlanders vindt dat het een samenleving is 'waarin iedere burger zich vol ledig aan de Nederlandse nor men en waarden moet aanpas sen'. R. van Oordt, consulent bij het Amsterdamse centrum voor buitenlanders en gespeciali seerd in moslimmigranten, vindt de angst voor aanslagen in Nederland nogal 'overdreven'. ,,Ik geloof er niet zo in. Er zijn wel spanningen, maar acties lij ken me absurd", zegt Van Oordt. Bovendien is volgens hem voor al de VS een belangrijke vijand voor moslims. „De Amerikaan se invloed in de westerse wereld is groot, in Nederland is de situ atie heel anders." Hij denkt dat de vooroordelen van Nederlanders over moslims vooral ontstaan door eenzijdige berichtgeving in de media en vanuit de politiek. Ook weet de Nederlandse bevolking volgens hem te weinig over de moslim gemeenschap. „Ik denk dat het een hele kleine groep moslims is die dit soort aanslagen uitvoert, het overgrote deel van de mos limgemeenschap is tegen ac ties." Directeur H. Karacaer van de Turks islamitische beweging Milli Görüs noemt de uitslag van het onderzoek 'triest'. „De relatie tussen moslims en niet- moslims wordt alleen maar slechter." Volgens hem is er he lemaal geen reden om bang te zijn. „De uitspraken bevestigen de vooroordelen die al jaren be staan", aldus Karacaer. „Steeds meer mensen spelen met de ge dachte terug te gaan naar hun vaderland. Ze maken zich zor gen." ANP BREDA - De politie heeft gistermiddag de Al 6 bij Prinsenbeek in zuidelijke richting enige tijd afgesloten. Dat kwam door een kop-staartaanrijding tussen drie vrachtwa gens. Een chauffeur zat bekneld en is door de brandweer uit de cabine bevrijd en naar het ziekenhuis vervoerd. Het ongeval gebeurde rond 12.00 uur en op een wegvak dat door de aanleg van de HSL en de aanpassing van de Al 6 is versmald. Het verkeer in de rich ting van Antwerpen en Tilburg werd via de A59 en de A17 omgeleid. foto Robert van den Berge/ANP doorErwinTuil DEN HAAG - De LPF-Kamer- fractie wil dat filmmaker Theo van Gogh zijn beschuldigingen intrekt dat toenmalig fractie voorzitter Mat Herben steek penningen heeft aangenomen van de defensie-industrie. Van Gogh zei zondag in het pro gramma Business Class van Harry Mens dat Herben 100.000 gulden (45.000 euro) ontving om de aanschaf, van de Joint Strike Fighter door het parlement te krijgen. De fractie heeft het Amster damse advocatenkantoor Knoops Partners opdracht gegeven om Van Gogh te dwin gen tot rectificatie. Een rechts zaak wordt niet uitgesloten. Van Gogh vindt het allemaal 'pri ma.' „Ik heb niemand beschul digd. Ik heb alleen een gerucht dat uit de boezem van de fractie komt, wereldkundig gemaakt." Fractievoorzitter Wijnschenk heeft er een partijaangelegen heid van gemaakt. „Ik hoef er verder niets aan te doen", aldus Herben. „Vroeger zou ik gezegd hebben dat je stil moet zitten als je geschoren wordt, maar dat doe ik niet meer. Ik heb er ge noeg van. Van Gogh moet zijn keutel intrekken." Herben gelooft dat Leefbaar Nederland achter het gerucht zit. Vervolgens is dat herhaald door anderen. Van Gogh zei dat het verhaal over de steekpen ningen bij het LPF-Kamerlid De Jong vandaan komt. Zij zal zich vandaag moeten verant woorden voor de fractie. „Dit kan niet zonder gevolgen blijven", zei fractievoorlichter Evers. „Het aannemen van steekpenningen zou de bijl leg gen aan de wortel van de demo cratie. Van Gogh heeft zelfs een bedrag genoemd: 100.000 gul den. Lijkt me overigens onder Herbens stand, voor 100.000 gulden laat je je toch niet omko pen?" Volgens Herben wordt het ge rucht verspreid door mensen die vinden dat hij hen benadeeld heeft. „Mens ziet mij als kwade pier, omdat ik hem niet ge vraagd heeft voor een minis terspost. Van Gogh wilde een spotje maken voor de LPF met Fortuyn als de imam El Moum- ni, maar dat heb ik geweigerd. De Jong denkt dat ik voorko men heb dat zij fractievoorzit ter zou worden. Zo heeft ieder een wel wat tegen me." GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - Er komt extra geld voor rechters en officieren van justitie om rechtszaken sneller af te handelen. Dat heeft minister Donner van Justie gezegd in een reactie op de commotie over vermeende bezuinigingen in de rechterlijke macht. De Vereniging voor de Rechtspraak stelt in een brand brief dat Donner 20 miljoen eu ro zou willen bezuinigenterwijl hij 70 miljoen extra had toege zegd Deze voorstelling van zaken noemde Donner gistermiddag 'onjuist'. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Kombinatie Schiphol Spoortunnel (KSS) heeft zes jaar lang met valse fac turen de winst kunstmatig ver laagd. In totaal bracht het be drijf 29 miljoen gulden meer in rekening dan werkelijk aan kos ten werd gemaakt. Daarnaast gingen er nog tonnen om in een zwarte kas, waaruit werknemers privé-aankopen deden en uitzendkrachten zwart werden betaald. Dat verklaarde B. Schenk, admini strateur bij KSS, voor de parle mentaire enquêtecommissie Bouwnijverheid. Schenk zei dat de valse facturen niets met benadeling van de NS, de opdrachtgever tot de bouw van de spoortunnel, te maken hadden. „Op een gegeven mo ment bleek dat de accountant van de NS inzicht had in onze fi nanciële overzichten. Die mag hij niet hebben. In de overzich ten staat precies waar we winst maken en hoeveel. We zaten nog in onderhandeling met de NS over delen van het werk. Als de tegenpartij dan inzicht in je prijzen en marges heeft, is dat slecht voor je onderhandelings positie", legde Schenk uit. Om de NS zand in de ogen te strooien, ging KSS over tot het opstellen van valse facturen. ..Op die manier werd de winst kunstmatig verlaagd." In overleg met de moederbedrij ven van KSSHBG en Strukton, bepaalde Schenk welke kosten kunstmatig moesten worden verhoogd. „In totaal heb ik 189 facturen geboekt tussen najaar B. L. Schenk, administrateur van KSS. 1990 en najaar 1996. De meeste daarvan waren vals. Het ging daarbij om een bedrag van 29 miljoen gulden." De valse facturen benadeelden de opdrachtgever NS niet, vond Schenk. „We hebben alleen de winst versluierd. We hebben niet extra kosten in rekening ge bracht. Sommige kosten waren te laag berekend en die hebben we via valse facturen alsnog op het project geboekt." Schenk vond niet dat hij daarmee ille gaal handelde. Naast het sturen van valse fac turen beheerde Schenk ook een zwarte kas. „Daar betaalde ik bijvoorbeeld vakantiehulpen uit die een paar dagen gewerkt hadden voor ons. Personeelsza ken had geen zin en geen tijd die mensen allemaal in te schrijven dus betaalde ik hun zwart." Topambtenaar Oud-aannemer D. Terlingen is in een gesprek met minister Kamp (Veom) teruggekomen van zijn beschuldiging van een topambtenaar, die hij deed voor de enquêtecommissie- Als ooggetuige noemde Terlin gen de namen van vier ambte naren, die in de periode tot 1986 zouden zijn ingegaan op uitno- foto Harmen de Jong/GPD digingen van aannemers om in een molen te komen dineren. Daar zouden ze gevoelige infor matie over toekomstige bouw locaties hebben prijsgegeven. Terlingen zegt nu dat hij er niet zeker van is of ook ambtenaar Van der Jagt zich schuldig heeft gemaakt aan 'lekken'. Desalnietemin is de commissie niet erg blij met de uitlatingen die Terlingen na zijn verhoor doet. Voorzitter Vos kondigde gisteravond aan te onderzoeken welke consequenties het voor de oud-aannemer kan hebben nu hij terugkomt op zijn verklaring onder ede. GPD/ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de voorlopige hechtenis verlengd van zes van de zeven mannen die sinds eind augustus vastzitten op verdenking van lid maatschap van een terroristische organisatie. De rechtbank stelde een zevende verdachte op vrije voeten, wegens gebrek aan gronden om hem nog langer vast te houden. De politie arresteerde op 30 augustus twaalf mannen. Vier van hen werden meteen vrijgelaten, omdat zij niets met de zaak te maken bleken te hebben. Later stelde de rechter nog een man op vrije voeten, die nog wel als verdachte geldt. De verdachten hebben volgens de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst banden met Al Qaeda. Zij worden ervan verdacht strijders voor de jihad te werven. ANP BLESKENSGRAAF - De bijtschildpad die rondwaart in de Alblasserwaard geniet nog altijd van zijn vrijheid. Boswach ter N. de Bruin heeft gisteren nog een kijkje genomen bij de fuik, maar het gevaarlijke dier had nog niet toegehapt. De val werd vrijdag in het water van natuurgebied de Laagse Donkten geplaatst, nadat een speurtocht geen resultaat had opgeleverd. De Bruin heeft geen idee waar de schildpad nu uithangt. Staatsbosbeheer en de politie gaan nu bekijken hoe de schildpad alsnog kan worden gestrikt. GPD AMSTERDAM - De levensomstandigheden van konijnen in de bio-industrie zijn in strijd met de Welzijnswet voor dieren. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Wetenschapswinkel Rech ten van de Universiteit Utrecht in opdracht van Stichting Wakker Dier heeft gedaan. ,Eén op de vijf vleeskonijnen overleeft het niet in de draadga zen kooien die in de bio-industrie worden gebruikt," zei een woordvoerder van Wakker Dier gisteren. „De kooien zijn zo laag dat de ruggenwervels van de konijnen vergroeien, en het gaas zorgt voor pootontstekingen." Wakker Dier vroeg in au gustus 2001 aan toenmalig minister Brinkhorst om een ver bod op de konijnenkooien. „Maar er is nog niks veranderd," aldus Wakker Dier. ANP NIJMEGEN - De Rijksrecherche doet onderzoek naar de dood van een 34-jarige man uit Stevensbeek. De Stevensbeker kwam zaterdagochtend met zijn brommer in Malden ten val. Ambulancepersoneel constateerde dat de man daar geen ernstig letsel aan had overgehouden. Omdat de man onder invloed van alcohol was, sloot de Nijmeegse politie hem ter ontnuchtering op in de cel. In de loop van de middag werd de arrestant onwel. De politie bracht hem over naar het ziekenhuis, waar hij overleed. ANP DEN HAAG - Het Letterkundig Museum in Den Haag heeft een collectie brieven van de dichter J.J. Slauerhoff gekocht van een Leids antiquariaat. De Mondriaan Stichting betaalde 40 procent van het aankoopbedrag. Wat in totaal voor de 74 brieven en briefkaarten is betaald, maakt het museum niet bekend. Slauerhoff schreef de brieven aan de Friese domineesdochter Heieen Hille Ris Lambers tussen 1927 en 1936. Tussen 8 okto ber en 10 november is in het museum een kleine tentoonstel ling te zien met deze brieven. ANP door Achille Prick SCHIPHOL - De meeste werk nemers hebben het al gemerkt aan hun loonstrookje, maar nu blijkt ook uit breed onderzoek naar de inkomensontwikkeling in Nederland dat de vette jaren voorbij zijn. Het gemiddelde brutoloon is dit jaar gestegen met 4.8 procent, veel minder dan de 7,5 procent in 2001. Voor volgend jaar, als de effecten van de neergaande economie overal zijn doorgesij peld, wordt verwacht dat de brutolonen hooguit met 3,4 pro cent zullen stijgen. Dat blijkt uit het jaarlijkse 'Na tionaal Beloningsonderzoek' van onderzoeksbureau Deloitte Touche Human Capital Group in opdracht van ADP Ne derland, één van de grootste sa larisverwerkers van Nederland. In het gisteren gepresenteerde onderzoek is gekeken naar de primaire en secundaire arbeids voorwaarden bij ruim achthon derd ondernemingen in de pe riode maart 2001 tot juli 2002. In de industrie stegen de lonen gemiddeld het hardst met 5,2 procent. De sector verkeer, ver voer en communicatie kende met 4,5 procent de laagste stij ging. De assistent boekhouder was de winnaar met de hoogste stijging als naar functies wordt gekeken: 6,9 procent. Chauf feurs daarentegen gingen er het minst op vooruit: 2,7 procent. Directies gingen er, relatief, niet meer op vooruit dan de rest in een bedrijf. Hier zijn de top functies bij multinationals met vestigingen in het buitenland buiten gelaten. De tragere stijging heeft alles te maken met de economische te genwind. Desondanks geeft nog steeds eenderde van de bedrij ven aan last te hebben van krap te op de arbeidsmarkt. Vorig jaar zei echter nog de helft daar last van te hebben. Het zijn nu vooral de financiële en admini stratieve functies waar veel vraag naar is. GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Het bestuur van de universiteit van Utrecht stelt een onderzoek in naar uit de hand gelopen ontgroenings praktijken bij de studentenver enigingen Unitas en Veritas. De 'feuten' of 'groenen' moesten le vertraan drinken, bruistablet ten eten, zich opdrukken in de modder en kregen drollen in het haar gesmeerd. Ook moesten sommigen urenlang staan. De studentenverenigingen, die stopzetting van subsidies en sponsorbijdragen riskeren, spreken van overtrokken reac ties en onnodige ophef. Rand stad Uitzendbureau weet niet of ze nog langer sponsor wil zijn van Unitas en Veritas. De keten van uitzendbureaus is ge schrokken van de ontgroenings praktijken. Juist vorig jaar zijn de Universi teit Utrecht en de studentenver enigingen een protocol overeen gekomen waarin harde eisen zijn geformuleerd over veilig heid, gezondheid, welzijn, uren slaap en lichamelijk en geeste lijk geweld tijdens de ïntroduc- tietijd. Dat protocol kwam tot stand naar aanleiding van eer dere incidenten tijdens de intro ductieweken, waarin nog altijd ouderwetse ontgroeningsritue len aan de orde waren. Twee jaar geleden haalde het weekblad Revu zich de ergernis van het Utrechtsch Studenten Corps op de hals door een jonge verslaggever te laten infiltreren tijdens de ontgroening. Hij be schreef toen hoe hij met hand boeien aan een tafel werd vast gemaakt en een ouderejaars zijn hoofd met zijn schoen naar be neden drukte. Naar aanleiding van de jongste klachten stelt de universiteit een onderzoek in. „Als daaruit blijkt dat er inderdaad mensen zijn flauwgevallen als gevolg van de introductie-activiteiten, dan hebben de verenigingen een groot probleem", zegt directeur C. Kuijpers van het Studenten Service Centrum, van de uni versiteit. „Een aantal van de be schreven zaken lijken me bovendien te vallen onder de noemer geestelijk geweld of in timidatie, waarover we ook kei harde afspraken hebben ge maakt." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3