Mario Cipollini keert terug in stijl Jari Litmanen is weer thuis PZC Pete Sampras grijpt wellicht z'n laatste kans Feyenoord wacht op Bonaventure Kalou Sterk optreden van Lamse en Smits in tenniskampioenschap 18 Italiaan boekt eerste ritzege in Ronde van Spanje Oremans stopt Schalken stijgt naar 19e plaats Stich stapt op als captain Frigoni wil actie tegen China Wereldtitel voor Joegoslavië Koreaan Kim mogelijk naar PSY Sluiter en Verkerk naar huis Hoogerland naar nieuwe wielerploeg dinsdag 10 september 2002 door Peter van Leeuwen MTJRCIA - Mario Cipollini ver dween in 2000 door de achter deur uit de Ronde van Spanje. De Italiaan was gediskwalifi ceerd nadat hij de Spaanse ren ner Cerezo een blauw oog had geslagen. Twee jaar later keerde de rassprinter terug om er giste ren in de derde etappe zijn eerste ritzege in de Vuelta te boeken. Cipollini rondde in de straten van Murcia in de op één na kort ste etappe van de Vuelta vakkundig het door zijn ploeg genoten van Ac qua e Sapone ge leverde voorwerk af. Landge noot Petacehi kwam een fractie tekort, de Duitser Erik Zabel werd derde. Jeroen Blijlevens eindigde als veertiende. Leider Beloki verloor net als de andere klassementsrenners zes secon den. De ritzege van Cipollini in Spanje is het zoveelste opmer kelijke feit in wat misschien wel het beste jaar uit zijn loopbaan is. Merkwaardig genoeg werden alle hoogtepunten - de winst in Milaan-SanRemo, zes ritzeges in de Giro en nu eindelijk ook de etappewinst in de Vuelta - on derbroken door de aankondi ging dat hi] het fietsen voor gezien hield. „Mooie Mario" meldde begin juli dat hij geen zin meer had in de wielersport. De weigering van tourbaas Le- blanc om de Italiaan uit te nodi gen voor de Ronde van Frank rijk, zou in dat besluit hebben meegespeeld. Er bleven twijfels. Cipollini had immers het record van Binda en het WK in Zolder in het vizier. Bindaeen legende in Italiëwon in zijn loopbaan 41 Giro-ritten, Cipollini staat na de editie van dit jaar op veertig. Het WK-par- koers in Zolder is hem op het lijf geschreven, ook daarom klonk het plotse afscheid ietwat on waarschijnlijk. Hatelijke nul Eind augustus was er het be richt op zijn website dat er toch weer gefietst ging worden. De Ronde van Nederland kwam nog te vroeg, in de Vuelta was er BERLICUM - Miriam Oremans (30) heeft gisteren besloten haar tenniscarrière te beëindigen. De Berlicumse had bij haar af scheid van het US Open nog hoop dat haar plaats op de we reldranglijst directe toelating tot het Australisch Open in Mel bourne zou opleveren. Oremans zou de komende maanden in kleinere toernooien een aantal punten moeten ver dedigen om in aanmerking te komen voor een startbewijs. De Brabantse voelde daar echter niets meer voor en besloot me teen te stoppen. ANP gisteren een optreden alsof er van een onderbreking nooit sprake was geweest. Hij zal de Ronde van Spanje niet uitrij den, kondigde Cipollini reeds voor de start aan. Afstappen wordt nu ook makkelijker. Na dus veertig ritzeges in de Giro en twaalf in de Tour is hij in zijn vierde optreden in de Vuelta verlost van de hatelijke nul. Misschien keert hij donderdag, als de bergen van de Sierra Ne vada worden aangedaan, al weer huiswaarts om zich in de voorbereiding te storten op de wereldtitelstrijd. Pechvogel in de derde rit was Bram Tankink. De Nederlander van Domo- Farm Frites kwam ten val en blesseerde elleboog, knieën en rib. Tankink moest zich enkele keren bij de rondearts vervoe gen en onderging na de rit on derzoek in het ziekenhuis. door Peter van Duyl AMSTERDAM - Het is bijna tien voor half twaalf, de maandagtraining van Ajax is zo'n drie kwartier oud. Op vijf tien meter van het doel legt Jari Litma nen aan en krult de bal onhoudbaar in de kruising schuin boven doelman Henk Timmer. Van achter de afraste ring wordt het eerste doelpunt van de Fin door vele honderden Ajax-fans be groet als ware het de beslissende in een grote wedstrijd. Jari Litmanen is terug. De rentree van de Fin bij de landskam pioen leidde gisteren in en om de Arena tot taferelen zoals ze zich bij Ajax zel den of nooit afspelen. Op het moment dat Litmanen naar buiten stapte voor de honderd meter tussen stadion en trainingsveld, werd hij toegezongen door een enorme mensenmenigte en werd de ene na de andere pot Bengaals vuur aangestoken. Op het hek boven de entree van de oefenvelden hing een spandoek, dat verdere tekst overbodig maakte: Welkom thuis Jari. Jari Litmanen (31) is weer Ajacied. In principe tot juni 2004, maar wellicht korter als club en speler ergens onder weg tot de conclusie komen, dat de her nieuwde samenwerking niet brengt was ze er op dit moment van verwach ten. Trainer Ronald Koeman ziet in de ervaren Fin een speler die zijn elftal vooral in de belangrijke wedstrijden van het seizoen de weg kan wijzen. Al voor de zomer sprak de Fin met Koe man en naarmate de tij d vorderde, werd de roep van het verleden almaar ster ker. Een paar weken terug ketste zijn komst nog af, omdat Ajax de eisen van Litmanen te gortig vond. Op initiatief van de speler zelf kwam er vorige week alsnog een akkoord uit de bus. ,,Ik heb hier zeven fantastische jaren gehad als voetballer én als mens. Dat gaat nu een maal hand in hand", zei Litmanen gis teren. ,,Ik heb me hier vanaf de eerste dag thuis gevoeld en afgelopen zomer heb ik gezegd: als het mogelijk is, wil ik wel terug. Ajax stond bovenaan mijn lijstje." De Scandinaviër had gisteren overduidelijk zin in zijn eerste werkdag in Amsterdam. En met de hem typeren de gortdroge humor kreeg Litmanen al snel de lachers op zijn hand. Op de vraag of hij Ajax had gemist, ant woordde hij: „Vorig jaar, toen ze kam pioen werden en de beker wonnen wel, maar daarvoor niet." Het shirt, het stadion en de naam van de club zijn sinds de overstap van Litma nen naar Barcelona onveranderd. Maar verder is bij Ajax in drie jaar tijd alles anders geworden. Van de huidige selec tie speelde hij alleen met Richard Wit- schge, Wamberto en (heel kort) Andy van der Meyde. „Ik zal aan de spelers moeten wennen en andersom." De grote Amsterdamse goed-nieuws- show van gisteren ten spijt, hangen aan de komst van Litmanen wel degelijk de nodige vraagtekens. Hoe fit is de man die de jongste jaren voortdurend werd geplaagd door blessures? En hoe goed is de speler nog na drie jaar zonder vast wedstrijdritme? Nu Rafael van der Vaart voor langere tijd is uitgeschakeld (de band in zijn knie is afgescheurd, de middenvelder staat naar verwachting zes tot acht weken buitenspel) en Lit- manens 'eigen' positie achter de spits opeens vrij is, krijgt hij alle gelegenheid die vraagtekens weg te gummen. „Ik ben fit. Of ik zaterdag tegen Zwolle kan spelen, bepaalt de trainer. Maar ik ben er klaar voor." GPD Jari Litmanen (midden) bezig met de warming-up. foto Paul Vreeker/RTR door Martijn van Beeten NEW YORK - In de US Open-fi nale van het jaar 2000 werd Pete Sampras nog vernederd door Marat Safin. Vorig jaar kreeg hij in New York een nieuwe kans, maar toen liet Lleyton Hewitt hem in de einstrijd kansloos. Te gen Andre Agassi kwam giste ren misschien wel zijn laatste kans en die pakte Sampras met 6-3,6-4, 5-7 en 6-4. De oudste US Open-winnaar sinds de 35-jarige Ken Rosewall behaalde in 1970 in New York zijn veertiende Grand Slam-ti- tel. Voor de 34e keer in hun loop baan en voor de vijfde keer in een Grand Slam-finale stonden Sampras en de 32-jarige Agassi tegenover elkaar. Vorig jaar, in de kwartfinale van de US Open, won Sampras nog in vier tie breaks. „Dit is wat het tennis nodig heeft", vond zelfs de nummer één van de wereld Hewitt, die in de halve finales werd uitgescha keld door Agassi. „Als ik zelf de finale niet mag spelen, dan doe ik niets liever dan naar deze twee mannen kijken." Twee wereldsterren die alles al gewonnen hebben, die alleen nog tennissen voor plezier en eergevoel, kregen in New York het podium dat ze verdienen. Nog eenmaal samen in het grootste tennisstadion ter we reld, nog eenmaal dat klassieke gevecht van serve-and-volley speler tegen baseliner. Op het videoscherm boven het stadion waren Agassi en Samp ras te zien, wachtend in de gang. Gespannen, net als twaalf jaar eerder voor hun eerste US Open-finale. Sampras, toen 19 jaar, was een verlegen jochie dat zich nog moest bewijzen. De 20- jarige Agassi had die lange ge verfde haren, de uitstraling van een rockster. Sampras won des tijds in drie sets, beleefde zijn doorbraak als wereldtopper. Nu, respectievelijk kalend en kaal, speelden ze hun vijfde on derlinge Grand Slam-finale. 'Pistol Pete' serveei-de als van ouds, Agassi moest het ant woord schuldig blijven. Eigen lijk gebeurde het onmogelijke. van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord kan vandaag tegen Excelsior mo gelijk geen beroep doen op Bonaventure Kalou. De aanvaller die zondag met Ivoorkust speelde tegen Zuid- Afrika (0-0), kon door een staking van Air France gisteren niet weg uit de stad Abidjan. Er wordt nog geprobeerd hem met een andere vlucht naar Europa te laten komen. Kalou viel in het kwalificatieduel voor de Africa Cup tegen. Hij werd in de rust gewisseld. ANP Sampras, die in ruim twee jaar en 33 pogingen geen toernooi meer had gewonnen, was door bijna iedereen afgeschreven. De onverslaanbare was een twijfelaar die in negen maanden tijd driemaal van coach veran derde, die overstapte naar een ander managementsbureau en zelfs worstelde met de spanning van zijn snaren. Sampras gaf in het Davis Cup-duel met Spanje, op gras, een voorsprong van 2-0 in sets weg tegen Alex Corretja, verloor in de tweede ronde op Wimbledon van de Zwitser Ge orge Bastl, Die twijfelaar vond in New York het zelfvertrouwen dat hem jarenlang ongenaak baar maakte. Hij zou te oud zijn, Pete Samp ras, de man die in de herfst va der wordt. Te langzaam ook. Op zich klopt dat wel. Alleen redde de grote kampioen zich in New York met sublieme opslagen en een niet te evenaren eerste vol ley. Kwam Sampras een stap te laat bij het net, dan werd hij ge red door een gouden rechter handje. Kwam hij in de proble men, dan was daar zelfs de ace op de tweede service. Vanaf de derde set, toen de opslag door vermoeidheid begon te haperen, moest Sampras ook het karak ter van een kampioen tonen. Dat leverde hem z'n vijfde US Open-titel op. „Pete wordt er moe van dat ie dereen roept dat hij het bijltje er bij neer moet gooien", vertelde zijn teruggekeerde coach Paul Annacone. „Hij vindt dat nie mand anders dan Pete Sampras mag beslissen wanneer het ge noeg is geweest." Vooraf al vond Agassi het moment belangrijker dan de kans om zijn achtste Grand Slam-titel te pakken. „Dit is vooral een prachtige toast op het verleden. Elke keer opnieuw vraag je je af of zoiets ooit nog gaat gebeuren." GPD NEW YORK - Sjeng Schalken is na zijn halvefinaleplaats op de US Open weer teruggekeerd in de mondiale top twintig. Op de gisteren gepubliceerde wereldranglijst staat de Nederlan- der op de negentiende plaats. Schalken stond voor het Grand- i slamtoernooi in New York nog op de dertigste plaats, De Amerikaanse toernooiwi.nnaar Pete Sampras, in de halve I eindstrijd sterker dan Schalken, steeg als een komeet. Op de j ranglijst staat hij nu twaalfde, terwijl hij twee weken geleden nog op plaats 32 verbleef. Finalist Andre Agassi klom een plaats, van drie naar twee. De Australiër Hewitt, die in de hal- 1 ve finale van Agassi verloor, blijft lijstaanvoerder. Bij de vrouwen verstevigde Serena Williams de leiding, na de zege in de finale op zus Venus. Achter het ongenaakbare Ame- rikaanse duo staat landgenote Jennifer Capriati. ANP KARSLRUHE - Michael Stich neemt ontslag als captain van het Duitse Daviscupteam. De voormalige winnaar van Wim bledon vindt dat hij te weinig steun krijgt van tennissers en bond. Vooral zijn voorstel om Boris Becker weer in de ploeg op te nemen, vond nauwelijks gehoor. Stich wilde aanvankelijk na de eerstkomende wedstrijd opstappen. Het Duitse team moet van 2 0 tot en met 22 september tennissen tegen Venezu ela voor een plaats in de wereldgroep. Maar de Duitse tennis- bond maakte gisteren bekend dat Stich meteen wordt vervan gen. Tegen Venezuela zal Patrick Kühnen als taemcaptain op de bank zitten. SID/RTR RIESA - Bondscoach Angelo Frigoni gaat bij de internationa le volleybalbond FIVB actie ondernemen tegen de handelwij ze van China tijdens het WK. De Aziatische vrouwen verloren met hun tweede team hun laatste groepswedstrijd in de tweede ronde tegen Zuid-Ko- rea. Hierdoor kwam een einde aan het optreden van het Ne derlands team bij het WK in Duitsland. Oranje viel af als een van de twee beste nummers drie. Ook in de eerste" schifting liet vice-wereldkampioen China, voor het WK nog te gast in Nederland voor een oefenserie, de laatste partij tegen Griekenland lopen om in de tweede ronde in een gunstiger poule te komen. Nu wilden de vrouwen in de kwartfinales een confrontatie met Italië voorkomen. ANP INDIANAPOLIS - Joegoslavië is in Indianapolis voor de vijf de keer in de geschiedenis wereldkampioen basketbal bij de mannen geworden. In de finale won de Europese titelhouder in de verlenging met 84-77 van Argentinië. Na de reguliere speeltijd wees het scorebord 75-75 aan. Bij rust leidden de Joegoslaven met twee punten verschil: 41-39. De overwinning van de Joegoslavische ploeg leidde tot feest vreugde in de straten van Belgrado .Meer dan 100.000 mensen verzamelden zich in het centrum van de hoofdstad en zwaai den met Joegoslavische en Servische vlaggen. ANP/RTR EINDHOVEN - PSV heeft belangstelling voor de Zuid-Kore- aanse international Kim Nam-il. De kans bestaat dat de de fensieve middenvelder in december al naar Eindhoven komt. Kim speelde in het WK-team van Zuid-Korea. Hij maakte naam als stofzuiger op het middenveld. Kün is een optie voor volgend seizoen. GPD Pete Sampras is verguld met zijn toernooiwinst. foto Elise Amendola/AP door Willy van Leeuwen KAPELLE - Ronald Lamse en Bas Smits zijn uitstekend be gonnen in het mannen dubbel 6 17+ van de Zeeuwse dubbel- kampioenschappen tennis in Kapelle. Lamse/Smits won zeer gemakkelijk met 6-2 6-1 van Roeland Alders en Duncan Lau. Zij gaan door naar de halve fi nale. Hierin spelen ze tegen de als eer ste geplaatsten Joost van de Guchte en Patrick de Block. In het vrouwen dubbel 6 35+ be reikten Sonja Coppens en Han- neke Vreke zonder te spelen de halve finales. Ze kregen een walk over van Corrie Beken- kamp en Gerda Masius. Cop- pens/Vreke speelt in de halve fi nale tegen het als tweede geplaatste koppel Nicole le Due en Renee Smit Roeters. Lydia Hoogerheide en Bea Kole waren succesvol in het vrouwen dubbel 7 35+. Ze wonnen de eer ste set van Sieneke van Keulen en Fia van de Linde zonder pro blemen: 6-1. In de tweede set kwam het duo Van Keulen/Van de Linde sterk terug, maar ver der dan 6-4 liet Hoogerheide- /Kole ze niet komen. Hooger- heide/Kole gaat dankzij deze zege door naar de kwartfinales. Marie Jose Breen en Arno van Trigt, als tweede geplaatst, heb ben tot nu toe hun favorietenrol waargemaakt. In hun eerste wedstrijd gaven ze Ria Schrij ver en Gonno Burgel geen schijn van kans en wonnen met 6-3 6-1. Breen/Van Trigt bereikte daardoor de halve finales. Es meralda Izeboud en Carlo An- driessen moesten in het ge- TASKENT - Het optreden van Raemon Sluiter en Martin Ver kerk in het tennistoernooi van Tasjkent is van korte duur ge weest. Beide Nederlanders verloren gisteren in de eerste ronde. Slui ter verloor in twee sets (1-6 6-7) van de Slowaak Karol Beek. Verkerk kwam te kort tegen de als zesde geplaatste Kroaat Ivan Ljubicic: 4-6 1-6. ANP/AFP mengd dubbel 6 17+ vooralinde eerste set er behoorlijk tegen aan. Ze kregen zware tegen stand van Tamara van Boven en Frans van Eenennaam, maar Izeboud/Andriessen won de tie break. In de tweede set kwamen Tamara van Boven en Frans van Eenennaam niet meer tot scoren en won het duo Izeboud/An driessen verdiend met 6-1. Monique de Booy en Mark Clau sing hadden drie sets nodig om Roel J anse en Mar j an van de En- de uit te schakelen. Janse/van de Ende won nog wel de eerste set met 5-7, maar sneuvelde in de slotfase van zowel de tweede als derde set: 6-4 7-5. YERSEKE - Johnny Hoo gerland rijdt volgend seizoen voor de beloften- ploeg van Quick Step/ Davitaraon. De 19-jarige wielrenner uit Yerseke heeft een contract voor een jaar getekend. Momenteel fietst de ta lentvolle Hoogerland voor de ploeg van Domo, die komend seizoen fu seert met Lotto. Quick Step is momenteel de co- sponsor van Mapei, maar die Italiaanse sponsor trekt zich terug. Quick Step, een producent van laminaatparket, gaat op eigen benen verder met Davitamon als co-spon sor. Hoogerland is gescout door ploegleider Patrick Lefevere, die net als Hoo gerland overstapt van Do mo naar Quick Step. „Ik beschouw dit als een spor tieve verbetering", liet Hoogerland gisteren we ten. „De zaken worden heel professioneel aange pakt." Het is de bedoeling dat de jonge formatie van Quick Step komend wielersei- zoen een zwaar program ma gaat rijden, waarbij ook wedstrijden voor pro fessionals worden aange daan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32