Plan buitengebied aangescherpt PZC PZC De stem van Nieuwerkerk moet klinken DS-fanaten treffen elkaar op Neeltje Jans Buys Ballot College begint gymnasium voor eersteklassers Gemeente keurt eerste versie van adviesbureau af Verkorte versie van Dijk val Muziekkorpsen naar Hoge Zoom 11 Mestzakken Wissenkerke blijven Tijdelijk fietspad Magistraatwijk Geld weggenomen uit woningen Auto gestolen in Burgh Dieven stelen flessen drank Proef formulieren donorregister dinsdag 10 september 2002 Harry Hutjens met zijn roomwitte cabriolet. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon ZIERIKZEE - Stedenbouw kundig adviesbureau BRO heeft de eerste opzet voor het bestem mingsplan Buitengebied flink moeten aanscherpen. De ge meente Schouwen-Duiveland vond de aangeleverde toe komstvisie voor het gebied bui ten de dorpen en steden te vrij blijvend. Het stuk zou ook nog een hoop vragen oproepen. Volgens wethouder L. Geluk- Poortvliet is bij het eindeloze wachten op het bestemmings plan buitengebied het ergste leed geleden. ,,Het zal nu niet lang meer op zich laten wach ten." Naar verwachting bepaalt het college voor het eind van dit jaar hoe de gemeente straks wil omgaan met onder meer de bur gerwoningen in het buitenge bied en windenergie. Het bij de tijd brengen van het bestemmingsplan buitengebied is een flinke klus. Ten eerste om dat zeven, deels verouderde plannen bij elkaar gebracht moeten worden in één nieuw be stemmingsplan voor het grond gebied buiten de Schouwen- Duivelandse kernen. Daarnaast wil de gemeente vooraf een aan tal knopen doorhakken. Nota In de zogeheten discussienota moeten de beleidslijnen worden uitgestippeld voor plattelands vernieuwing, de boeren- boscamping, landgoederen, windenergie en de burgerwo ningen in het gebied. De ver wachting is dat deze onderwer pen veel discussie zullen opleveren. Worden die debatten eerst gevoerd, dan zal de verdere Advertentie) Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczcljngscslraat I02A.442I BV Kapcllc Tel. 0113-342383; lax Oi l3-340044 ZIERIKZEE - De Slichting His torische Spelen levert zaterdag een bijdrage aan de Open Monu mentendag. Op de trappen en het portaal van de Nieuwe Kerk in Zierik- zee speelt en zingt een groep ac teurs een verkorte versie van het openluchtspel Dijkval!, dat be gin deze zomer werd opgevoerd in de Haven van Bommenede bij Zonnemaire. De voorstellingen worden om 12.00 uur en 15.00 uur gegeven en duren circa veertig minuten. Gedurende de gehele dag zijn spelers in kostuum aanwezig in de Nieuwe Kerk. Daar zijn ook uitvoerige foto-reportages te zien, evenals de video van de ge hele voorstelling. Ook de ccl met muziek van Dijkval! is verkrijg baar. De voorbereidingen voor de op voeringvan dit openluchtspel in 2003 zijn inmiddels al in gang gezet. De voorlopige speeldata zijn 26, 27 en 28 juni en 3, 4 en 5 juli. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl opstelling van het bestem mingsplan sneller gaan, zo is de gedachte. Schouwen-Duiveland wacht nu al enkele jaren ongeduldig op dit plan. Temeer omdat inge diende voorstellen, zoals een landgoedplan of de aanleg van een windmolenpark, in afwach ting hiervan in de ijskast liggen. Dat ook de raadsleden dit wach ten meer dan beu zijn, bleek dit voorjaar, toen P. van Langeraad vooruitlopend op het bestem mingsplan toch toestemming kreeg voor zijn boerenboscam- pingbij Kerkwerve. Vrijblijvend Een deel van de vertraging wordt veroorzaakt door de per sonele problemen bij de ge meente zelf. Maar daarnaast heeft het werk van adviesbu reau BRO de wachttijd ver lengd. Eind vorig jaar heeft het bureau de toekomstvisie afgele verd, maar niet geheel tot tevre denheid van de gemeente. „Het document is vrijblijvend en laat vragen open", schrijft beleids medewerker D. Huibregtse in een memo. Het moet onder meer beter afgestemd worden op de Structuurvisie Schouwen-Dui veland. De afgelopen maanden heeft BRO daarom zijn huiswerk overgedaan en in overleg met de gemeente de discussienota aan gescherpt. Wethouder Geluk (ruimtelijke ordening) verwacht dat de lang verwachte nota binnen enkele weken op haar bureau zal plof fen. BRO denkt daarna nog eens 38 weken nodig te hebben om de daadwerkelijke aanpassing en vernieuwing van het bestem mingsplan in de steigers te zet ten. Dit voorontwerp staat vol gens het laatste draaiboek op de rol voor mei van komend jaar. De aanvragen voor een wind molenpark of de aanleg van een landgoed moeten eerder duide lijkheid hebben. Voor het eind van dit j aar hoopt het college die beleidsknopen door te hakken, zodat de definitieve (algemene) beleidsvisie voor het buitenge bied begin 2003 gepresenteerd kan worden. door Ingrid Huibers GOES - Tussen de vijfhonderd en duizend Citroën DS-fanaten verwacht de Goese Harry Hut jens zondag 15 september op het terrein van Waterland Neeltje Jans te kunnen verwelkomen. De Zeeuwse DS-club viert er haar twintigjarig bestaan met onder meer een veiling van oude onderdelen en auto's, een Con cours d'Elégance en natuurlijk honderden oude Citroëns. Wie bij Harry Hutjens de deur binnenstapt hoeft niet lang naar zijn hobby te raden. In de kast staat een handgemaakt schaal model van een DS, aan de muur hangt een mooie foto van de ka rakteristieke neus van een DS en prominent in de boekenkast prijkt een boek van Robert Op- ron, één van de ontwerpers. En wie eenmaal het heilige der heilige, de garage, heeft mogen betreden weet het helemaal ze ker. Harry Hutjens heeft het ste vig te pakken. Een roomwitte cabrio staat er te glimmen naast een grijsblauwe break. In de lucht, noglangniet af, hangt een Citroën Maserati. Zolang als de Zeeuwse DS-club bestaat, is Hutjens er voorzitter van. „Ik heb dat werk wel eens neer wil len leggen, maar er was nooit ie mand die het van me over wilde nemen", zegt hij. Elk jaar orga niseert Hutjens, samen met een clubje trouwe helpers, een paar zicht. Kortman acht het van belang dat de dorpsraad dui delijk opkomt voor de Nieu- werkerkse belangen. Hij gaat ervan uit dat het gemeentebe stuur het dorp in principe ook gunstig gezind is, maar de ge meente heeft met meer kernen te maken en op het moment dat er keuzen gemaakt moeten worden, moet de stem vanuit Nieuwerkerk goed doorklin ken. „Stilstand is achteruit gang", liet Overbeeke meer malen horen tijdens kernbezoeken van het college en hoorzittingen in het kader van de Sociale Structuur schets. Hij doelt vooral op nieuwbouw van woningen. Re gelmatige aanwas van nieuwe bewoners acht hij van belang. Verder staat hij, zoals van een ondernemer verwacht mag worden, altijd op de bres voor het bedrijfsleven. Dat biedt in Nieuwerkerk ruim vijfhon derd arbeidsplaatsen. Een enigszins soepel beleid ten aanzien van het industrieter rein acht Overbeeke zeker op technische avonden en een rondrit of puzzelrit. Als kind al werd Hutjens verliefd op de DS. „Mijn eerste Dinky Toy was een DS", vertelt hij. Zijn eerste DS schafte hij aan tijdens zijn stu dietijd in Maastricht. „Sinds dien heb ik er altijd één gehad." Hutjens rijdt er, in tegenstelling tot vroeger, niet meer dagelijks in. Daarvoor staat inmiddels een andere auto voor de deur. „Het kan wel hoor, maar dan moet zo'n auto elke vijfduizend kilometer een beurt hebben. Maar het blijft voor Hutjens een feest om in een DS te rijden. „Die hydraulische veren, het deinen van zo'n auto. Dat is nooit geëvenaard." Wie dat een maal heeft geproefd, wil nooit zijn plaats. De invulling van het befaamde 'Gat van Nieu werkerk' met een collectieve vestiging van detailhandels bedrijven liep spaak. Zowel de gaande als komende voorzitter betreuren dat zeer. Ze erken nen dat de zaak in een impasse zit. Projectontwikkelaar Ad- boma is weer terug bij af en on derzoekt nu nog de mogelijk heid van een horecavestiging, zoals de oorspronkelijke be stemming ook aangeeft. Een vestiging met hotelaccommo datie en een sfeervol terras zouden Overbeeke en Kortman zeer toejuichen. Zij wachten voorlopig nadere berichten van Adboma af. Fietspad Andere wens op het lijstje van de dorpsraad is de aanleg van een recreatief fietspad langs Nieuwerkerk dat de natuurge bieden Het Dijkwater en het Krekengebied met elkaar ver bindt. Bovendien zou het te vens een veiliger route beteke nen voor de scholieren die nu meer anders. Hoewel, zijn twee zonen, 14 en 17 jaar oud, hebben inmiddels een heel andere keuze gemaakt. „De oudste wil later een Kever", lacht Hutjens. „En de jongste een Ford Mustang." Het Citroën-evenement op Neeltje Jans duurt zondag van 's ochtends tien tot 's middags vijf uur. In twee grote tenten staan bijzondere DS'en opgesteld en zijn onderdelen, miniaturen en boeken te koop. Ook is er een expositie van DS- fanaat en kunstschilder Evert de Vreugd te zien. Verder is er een veiling van bijzondere on derdelen en auto's en zullen de toegestroomde DS-bezitters strijden om een prijs voor de mooiste auto. via de Stolpweg naar de bus halte moeten fietsen. Kortman heeft naast de erfenis van zijn voorganger ook wat persoonlijke aandachtspunten waar hij zich sterk voor wil maken. Een dynamischer aan blik van de Ring is er één van. Hij zou er graag wat bedrijvig heid behouden zien, waardoor die Ring in de toekomst een plek blijft waar mensen bijeen komen. Verder bepleit hij een hechtere samenwerking tussen alle dorpsraden in de gemeen te. „Ik noem het zelf haal-en- breng-plicht. Als de ene dorps raad voor een bepaalde zaak staat waar de andere al erva ring mee heeft opgedaan, moet je onderling ervaringen uit wisselen", zegt Kortman. Hij woont sinds dertien jaar op Nieuwerkerk en voelde zich daar al snel ingeburgerd. Naast zijn werk als zelfstandig organisatieadviseur wil hij nu wat meer tijd vrijmaken om zich maatschappelijk voor het dorp in te zetten. door Mieke van der Jaqt GOES - Deze week gaan 24 leer lingen van het Buys Ballot Col lege (BBC) in Goes op pad naar het Archeon. Ze gaan een kijkje nemen in het verleden. Het zijn eersteklassers maar geen brug piepers, want door de resultaten van hun Cito-toets en hun alge mene werkhouding zijn ze al ge selecteerd voor het gymnasium. Het BBC is de eerste school in Zeeland die een eerste klas gym nasium optuigt. Niet alleen om het gymnasium als schooltype te behouden, maar ook omdat er behoefte aan is. Gymnasiumcoördinator Anne ke Nieuwehuijzen merkt nu al, nu de kinderen nog maar een dikke week op school zitten, dat het werkt. „Deze kinderen zijn wat sneller in het leerproces, nieuwsgieriger ook. Ze willen meer weten en ze komen er ook gemakkelijker achter. In een normale klas vervelen zulke kinderen zich snel. Ze moeten met de grote hoop mee en dat komt dan vaak neer op wachten tot iedereen het snapt. Een voordeel van zo'n gymnasium klas is dat ze ook geen uitzonde ring meer zijn. Studiebollen worden niet zelden gepest en hier zijn ze allemaal uit op een goed cijfer." De docenten die zich allemaal graag opgaven om les te geven in zo'n klas, is het ook al opgeval len. „Een leraar die hier al der tig jaar werkt, zei dat hem nog nooit zulke vragen waren ge steld. Die vermoedde extra les voorbereiding te moeten gaan doen." Voorbereiding De school heeft zich terdege voorbereid, want, overal in Ne derland zijn al experimenten met een eerste gymnasiumklas gevoerd. Bert Kreeft, die bij het BBC de basisvorming onder zijn hoede heeft, vindt dat de Goese school het wiel niet hoeft uit te vinden. „Omdat we meer vak ken gaan aanbieden, vroegen we ons af of er van andere vak ken geen tijd kon worden inge leverd. Dat kon, volgens ande ren, bij Nederlands wel maar bij wiskunde niet. Een school had ervaren dat de leerlingen dan la ter in de problemen kwamen. Dat is dus niet doorgegaan. Ook hebben we op het hart gedrukt gekregen dat we goede monitors moeten hebben voor de sociaal- emotionele ontwikkeling bij de ze leerlingen." De gymnasiumklanten krijgen in de eerste klas Latijn, en een nieuw vak: CKV-IT. Dat is Cul turele Kunstzinnige Vorming gecombineerd met Informatie Technologie. Pas in de derde klas krijgen de gymnasiumleer lingen Grieks. „Bij de andere vakken gaan de kinderen, ge woon omdat ze wat vlugger zijn, wat sneller door de stof heen. Dan blijft er voldoende tijd over om te verdiepen. Dat kan door onderzoek en opdrachten. In ie der geval is er een extra stimu lans om zelfstandig te werken." Normaal gesproken kiezen zo'n dertig leerlingen na het brug- jaar voor gymnasium. In de praktijk blijven er daarvan een stuk of vier over voor het eind examen. „Met een andere in richting van het gymnasium willen we dat aantal eindexa menkandidaten omhoog bren gen. Plet blijft mogelijk om in de tweede klas in te stromen, voortaan met een instapmodule Latijn. Voor CKV-IT is bijspij keren niet nodig omdat we ge woon met andere onderwerpen beginnen." Anneke Nieuwenhuijze hoopt dat de brugklassers in ieder ge val voor het klassieke gymnasi um blijven kiezen. „Een gi'otere groep inspireert onderling meer. In de oude aanpak waren de gymnasiumklanten geen groep. Ze deelden gewoon een paar vakken." RENESSE - De eilandelijke muziekdag, waaraan vrijwel al le muziekkorpsen van Schou wen-Duiveland meedoen, is verplaatst naar het terrein bij de eb- en vloedmeter aan de Hoge Zoom in Renesse. Aanvankelijk was het de bedoe ling om dit evenement net als voorgaande jaren te houden op het grasveld naast de Jacobus- kerk. Omdat het die dag, zater dag 14 september, ook nationale orgeldag is, heeft de organsatie besloten de muziekverenigin gen te verhuizen naar een ande re plek in Renesse. DEN HAAG - De Raad van State in Den Haag ziet geen aan leiding om de milieuvergunning dieB en W van Noord-Beve land hebben verleend aan loonbedrijf Kunst BV, voor het op slaan van meststoffen in mestzakken aan de Vlieteweg in Wissenkerke, te schorsen. Om de schorsing is vergeefs ver zocht door J. van den Berg die op zo'n 375 meter van het be drijf van Kunst woont en een mini-camping exploiteert. Hij stelt dat de mestzakken onaanvaardbare stankoverlast ver oorzaken en vreest dat campinggasten zullen wegblijven als de zakken niet verdwijnen. Het Haagse rechtscollege over weegt dat het loonbedrijf al zo'n tien jaar de mest op dezelfde wijze opslaat in de mestzakken. Voor een succesvol schor- singsverzoek is spoedeisendheid vereist en de Raad van State acht die spoedeisendheid niet aanwezig omdat er niets veran dert in de situatie. In een meer uitgebreide procedure, de zoge naamde bodemprocedure, zal het Haagse rechtscollege zich definitief uitspreken over de aanvaardbaarheid van de ver gunning voor de mestzakken. MIDDELBURG - Bij de J.C. Matthiasstraat in Middelburg komt een tijdelijk fietspad. Dat is nodig omdat het bouwver- keer voor het nieuwe winkelcentrum soms gevaarlijke situa ties veroorzaakt. De oplossing is een tijdelijk fietspad. Daar voor wordt gebruik gemaakt van de parallelweg. Aan het begin en het einde van de straat komen twee doorsteken over het gazon. De aanleg van het pad vindt volgende week plaats. NIEUWERKERK - In een woning aan de Elzenstraat in Nieu werkerk is zaterdagavond ingebroken. Uit de woning werden waardepapieren, enkele honderden euro's en sieraden wegge nomen. Tussen zaterdagmiddag en zondagochtend was het raak in een woning aan de Maisstraat in Bruinisse. Uit de wo ning werden een geldbedrag en sieraden met nog onbekende waarde weggenomen. BURGH-HAAMSTEDE - Een auto die geparkeei-d stond aan de Daleboutsweg in Bux-gh is tussen zaterdagavond en zon dagmiddag gestolen. Het betreft een witte Mercedes Benz, ty pe 250 D, met een Duits kenteken LM-X446. BROUWERSHAVEN - Twee inwoners uit Zierikzee zijn zon dagochtend op de Spuiweg in Brouwershaven aangehouden wegens diefstal. De mannen van 17 en 21 jaar werden betrapt terwijl zij spullen uit een caravan naar een auto op de par keerplaats brachten. In hun auto werd een aantal flessen drank aangeti-offen. MIDDELBURG - Het donorregister houdt in Middelburg een proef met het verstrekken van aanvraagformulieren via de balie van de gemeente. Voorheen waren de formulieren alleen via de huisarts, de apotheek en het register zelf te krijgen. Het register wil in Middelburg testen of het de moeite loont om al le gemeenten te bevooiTaden. Met het formulier kunnen men sen aangeven of ze na hun dood organen willen afstaan. Het foimulier is af te halen bij de afdeling communicatie. Rien Overbeeke (rechts) geeft als voorzitter van de dorpsraad Nieuwerkerk het stokje over aan Theo Kortman. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow NIEUWERKERK - Behoud van zwembad Dol-Fijn, nieuwbouw van de peuter speelzaal, de opvulling van het 'Gat' aan de rand van het dorp, woningbouw, bedrijfsactivi teiten, een nieuwe locatie voor de ijsbaan. Het is slechts een greep uit de onderwerpen waarbij initiatiefnemer en voorzitter Rien Overbeeke van de Dorpsraad Nieuwerkerk de afgelopen jaren intensief be trokken is geweest. Hij stopt ermee. Na vijfenhalf jaar vindt hij het tijd het stokje over te dragen. Zijn opvolger is Theo Kortman. Angst dat de dorpsbelangen wat ondergesneeuwd x-aakten en de lijnen met het gemeente bestuur te lang werden na de herindeling in 1997, deden Overbeeke besluiten zich sterk te maken voor een dorpsi*aad in Nieuwerkei'k. Niet om een soort extra gemeenteraadje te worden, maar specifiek als be langenbehartiger. Hoe nodig dat was, bleek weldra. Het da gelijks gemeentebestuur lan ceerde in zijn bezuinigings- drift het onzalige plan het Nieuwei'kerkse zwembad te sluiten. De bevolking kwam massaal in het geweer. Met steun van de dorpsraad werd er een speciale stichting voor Dol-Fijn in het leven geroepen. Het dorp won de stiijd om het behoud, maar moet daar wel een fikse hoeveelheid vrijwilli gerswerk voor leveren. Onder het motto dat zachte heelmeesters stinkende won den maken, liet Overbeeke zich weieens in vrij scherpe be woordingen uit als het op de belangen van Nieuwerkerk aankwam. „Het is me ook bin nen eigen kring weieens ver weten dat ik te veel met een be paalde wethouder over straat rolde, maar dat heeft toch nooit tot een definitieve breuk geleid. We geven elkaar nog steeds een hand en kunnen sa men door dezelfde deur." Zijn opvolger steunt hem in dit op-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29