PZC Nieuwbouw twee jaar vertraagd zich komende 4,2% Wat is er tegen een film die je vermaakt Van gothic tot dansmuziek op poppodium van Brogum T DJ Filmtheater wil jaren bewijzen Zeeuwland stelt vernieuwing uit door achterstand bij gemeente Wethouder biedt excuses aan voor weigeren van gesprek Bromfietser raakt gewond comforto Boetes voor verbranden vuil maken geen indruk Automobiliste belandt in ziekenhuis Sparen tot Hoge rente op veelzijdige spaarproducten. B UT ING BANK zeeuwse almanak Achterbuik waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 10 september 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het sloop- en vernieuwingsprogramma van Woningcorporatie Zeeuwland is vanwege de perikelen op de afdeling ruimtelijke ordening twee jaar opgeschoven. De plannen in de Zierikzeese wijk Malta en het woonzorgcomplex in Renesse zullen wél zo veel mogelijk volgens plan worden opgepakt. Het nieuwbouwprogramma tot 2005 bestaat vooral uit huizen voor senioren. Omdat de oude- ren door de twee jaar uitstel lan ger in hun huidige huurhuis blijven zitten, verwacht direc teur P. van Doorne dat ook voor jongeren minder woningen op de markt komen. Volgens wet houder A. van der Wouden pro beert de gemeente met man en macht op de ontstane vertragin gen'in te lopen', j Zeeuwland heeft vorige week I een vergunning gekregen voor de sloop van vijf huurhuizen aan de Zuidwal in Brouwersha ven. De verouderde huizen moeten plaatsmaken voor vier ruime huurwoningen en twee garages. De woningcorporatie wil dit Brouwse project tegelijk uitvoeren met de sloop en I nieuwbouw van zeven huizen in I Serooskerke. Maar de planolo gische procedure voor Seroos- kerke heeft veel vertraging op gelopen en volgens Zeeuwland- directeur Van Doorne is het ein de daarvan nog niet in zicht. Be keken wordt daarom wat het extra kost om in Brouwersha ven toch alvast aan de slag te gaan. Bijgesteld De vertraging die Zeeuwland in Serooskerke dreigt op te lopen, is geen uitzondering. De wo ningcorporatie heeft anderhalf jaar geleden een grootscheeps vernieuwingsprogramma tot 2005 opgesteld. Volgens dit plan moeten op heel Schouwen-Dui- veland 157 woningen gesloopt worden om plaats te maken voor ZIERIKZEE - Wethouder L. Geluk-Poortvliet heeft gisteren haar verontschuldigingen aan geboden aan J. Kiers uit Wes- tenschouwen. Weliswaar onbe doeld is hem begin juni wel degelijk een gesprek met de wethouder geweigerd, zo is nu toegegeven. Kiers strijdt al ruim een ander half jaar tegen de bouw van een woning aan de Hoge Hi 1 le weg in Westenschouwen. Omdat hij zich door de gemeente Schou- wen-Duiveland in deze kwestie aan het lijntje gehouden voelt, wilde hij begin juni de slepende zaak met wethouder Geluk be spreken. Toen dat gesprek ge weigerd werd, is hij naar de ge meenteraad gestapt. Dat de wethouder twee weken geleden in de PZC ontkende dat het ge sprek is geweigerd, is Kiers op nieuw in het verkeerde keelgat geschoten. „Ik laat me niet uit maken voor leugenaar." Om de zaak niet verder te laten escaleren, is de wethouder gis teren met Kiers om de tafel gaan zitten. Daarbij is toegegeven dat begin juni 'nee' gezegd is te gen een gesprek. Geluk bena drukt dat het niet de bedoeling was het verzoek finaal af te slaan. Op het moment dat Kiers wilde langskomen, was haar agenda volgeboekt. „Een sa menloop van misver-standen", oordeelt Geluk. De wethouder zegt de hele gang van zaken te betreuren en heeft haar veront schuldigingen aangeboden. De kou is hierdoor ook wat Kiers betreft uit de lucht. Zijn bezwaren tegen de nieuwbouw woning in Westenschouwen blijven gewoon overeind. De bezwaar- en beroepschrif tencommissie heeft de beden kingen van Kiers nu in behan deling. MIDDELBURG - Bij een ver keersongeval in Middelburg is gistermiddag een bromfietser gewond geraakt aan zijn ge zicht. De 34-jarige man uit de ge meente Veere werd rond half een op de kruising van de Seissingel en Sandberglaan aangereden door een personenauto. Het is nog onduidelijk wie van de twee bestuurders door het ro de verkeerslicht reed. nieuwe huizen. Tussentijds heeft de gemeente Schouwen- Duiveland echter een boekje open gedaan over de achter standen en problemen op de af deling ruimtelijke ordening. Zeeuwland heeft daarop zijn programma met uitzondering van Malta en Renesse moeten bijstellen. „Het plan is in jaren aangepast. Het is twee jaar doorgeschoven", aldus Van Doorne. Omdat het vernieu wingsprogramma is opgesteld op basis van cijfers uit 1998, toen nog gedacht werd dat de vraag naar huurwoningen zou teruglopen, komt de vertraging Zeeuwland (gezien de onver wachts gegroeide vraag) niet helemaal slecht uit. Maar tege lijkertijd vreest Van Doorne dat plannen in de knel komen. Met de nieuwbouw, die veelal op se nioren is gericht, wil Zeeuwland er indirect voor zorgen dat jon geren (en mensen met lage inko mens) straks beter aan de bak komen. Zolang de huidige huurders echter niet doorstromen naar de nieuwe huizen en appartemen ten blijft het voor die groep moeilijk een huurhuis te be machtigen. „Je krijgt vertra ging op vertraging en je loopt dan tegen maatschappelijke conflicten aan", beseft ook wet houder Van der Wouden (volks huisvesting). De gemeente wil de vertraging daarom binnen de perken houden. Zo probeert de afdeling samenleving werk ten aanzien van ouderenhuisves ting van de afdeling ruimtelijke ordening over te nemen. De plannen bij Borrendamme in Zierikzee of het woonzorgcom plex in Renesse hoeven zodoen de minder oponthoud op te lo pen. Volgens de wethouder wil de gemeente er alles aan doen zodat Zeeuwland het vernieu wingsplan wél volgens het aan gepaste tijdspad kan uitvoeren. Hoofdrolspeler Jonathan Rhys-Meyers tussen de Indiase gasten. Film by the Sea opent in Indiase sfeer •WW T A A foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Jonathan Rhys-Mey ers haalt zijn benen van de de brede sofaleuning, zet met een klap zijn bier flesje op tafel en leunt samenzweerde rig voorover. „Je zou toch nooit ver wachten dat een film met de titel Bend it like Beckham een hit wordt? Ik haat die titel. Als mensen me vroegen aan welke film ik werkte, verzon ik iets an ders. Ik zou zelf nooit naar een film gaan met zo'n titel." Maar regisseur Gurinder Chadha wist wat ze wilde. In april ging Bend it like Beckham in première in Engeland en vanaf dag één was het een enorme hit. Met als gevolg dat verschillende festi vals de film als opening hebben geko zen. Zo ook het gisteren in Vlissingen begonnen festival Film by the Sea. Als eregast kwam Rhys-Meyers de Indiaas getinte opening verrichten. Braaf laat hij zich een bloemenkrans omhangen en een gekleurde stip op het voorhoofd zetten, schudt hij talloze handen en po seert hij voor de flitsende camera's. „Dit is de eerste keer dat ik zo'n ope ning bijwoon, want meestal heb ik geen tijd", zegt hij een half uur eerder. „Ik heb de afgelopen jaren aan zeventwin tig films meegewerkt, dus ik sta bijna voortdui-end op de set. Maar voor een acteur is het belangrijk om zoiets af en toe te doen. Geen regisseur of studio neemt je nog aan als je bekend staat als de acteur die altijd zegt: 'Nee, nee, nee, ik heb het te druk'. Veel acteurs denken wel dat ze belangrijk zijn, maar het is alleen de film die telt. Daarin zijn ac teurs het kleinste onderdeeltje. Wie ben ik om hier te zeggen dat ik me niet op mijn gemak voel in de wereld van ac teurs en entertainment, wat vaak wel het geval is. Ik heb er alles aan te dan ken. Ik verdien meer dan Humphrey Bogart met zijn bekendste film, of Errol Flynn in zijn hele leven." Dus schikt Rhys-Meyers zich. Ook al betekent dit dat hij om acht uur 's mor gens uit Ierland vertrekt om tegen zes uur 's avonds in Vlissingen te arriveren. Uren later dan gepland. Als hij dan ein delijk in zijn hotel zit, offert Rhys-Mey ers de weinige tijd die hij voor de ope ning heeft op om iets te vertellen over Bend it like Beckhamde film die even later door ongeveer duizend mensen in zeven zalen zal worden bekeken. Het verhaal draait om het Indiase meis je Jesminder - Jesse - dat ervan droomt de vrouwelijke David Beckham te wor den. Ze krijgt de kans in het damesvoet balteam van coach Joe (gespeeld door Rhys-Meyers), maar haar traditioneel Hindoestaanse familie is fel tegen. Dan volgen alle clichés van een feelgoodmo- vie, maar - voorspelbaar of niet - de bij behorende lach en traan werken feil loos. „Van meet af aan stond vast dat dit een hit moest worden", verklaart Rhys- Meyers zonder een blad voor de mond te nemen. „Het is geen film waarin cultu rele taboes worden doorbroken. Het ene cliché wordt op het andere gesta peld. Dat moet ook, want het is een pro duct dat geld uit de mensen hun zakken moet kloppen. Meer niet. Maar wat is er tegen een film die je vermaakt, ook al ben je hem na een half uur vergeten?" Introvert Kennelijk toch wel iets, want Rhys- Meyers geeft toe dat hij aanvankelij k de hoofdrol weigerde. „Ik zag zo'n luchti ge film niet zitten, maar mijn broer zei: 'Misschien moet je het toch doen.' Hij had gelijk. Ik heb bijna altijd donkere en harde rollen gespeeld. Nu kennen mensen mij van een veel zachtere, in troverte kant. En natuurlijk is Parmin- der Nagra, die Jesse speelt, briljant. Het is haar acteerdebuut en het publiek valt daarvoor. Voor die onbevangenheid van de maagdelijke filmactrice." Film by the sea duurt tot en met zondag. 'Bend it like Beckham' is dinsdag (16 uur), donderdag (19 uur) en zondag (12.15 uur) nog een keer te zien. pagina 10: Reflectie op 11-9-01 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Van gothic-rock tot dance-gerichte popsongs. Britrock maakt plaats voor grunge en punk. Vier zaterdag avonden in september en okto ber zal poppodium Brogum weer schudden op zijn grond vesten onder het muzikale ge weld van de live-bands. Met onder meer Raccoon en Green Lizard luidt de Stichting Bro gum een nieuw seizoen in. De aftrap van het seizoen 2002- 2003 wordt gegeven met een goedmakertje. De band After Forever had begin februari van dit jaar al op de bühne van Bro gum moeten staan. Maar de stembanden van zangeres Floor Janssen lieten het toen afweten en de gothic-rock annex metal- band moest verstek laten gaan. Op 21 september waagt After Forever daarom een tweede po ging om Zierikzee plat te spelen. De Flakkeese band Black Forest mag die avond het publiek warm draaien met covers van ondermeer The Gathering, The- rion en Dreamscape. After Forever, dat met zijn op treden op Low Lands en een tour door Mexico furore maak te, zal vervolgens laten zien waarom de band inmiddels tot de Nederlandse metaltop be hoort. Van een heel ander pluimage is Zober. De vijfkoppige band doet een week later, op 2 8 september, het Zierikzeese poppodium aan. Zober richt zich vooral op 'feel good' muziek. Dansbare muziek is het uitgangspunt. Samples en loops worden daarbij gebruikt. De band zet vooral ook een sfeer neer, die aanslaat, zo blijkt uit het feit dat Zober vorig jaar 'De Grote Prijs van Nederland' in de wacht wist te slepen. Gelau werd is ook hun support band deze avond: Rebba The Loon. Mede dankzij een liveshow, die staat als een huis, is deze Zeeuwse band door de Stichting Popmuziek Zeeland eind vorig jaar uitgeroepen tot de beste Zeeuwse live act van het jaar (2001). Twee weken later vormt de Zeeuwse inbreng de hoofdmoot van de avond. De Goese forma tie Raccoon klimt op 12 oktober op het podium. Twee jaar gele den knalde de band al de tent aan de Julianastraat uit tijdens het popfestival Anywave. Dat korte bezoek aan Zierikzee smaakte naar meer, zodat Bro gum Raccoon opnieuw naar Schouwen-Duiveland heeft ge haald voor een avondvullend concert. Samen met The Cry Ugly, een trio dat grossiert in Britrock-muziek, zorgen de bandleden ervoor dat het pu bliek uit zijn dak kan gaan. Grunge Eind oktober maakt Brogum te vens een uitstapje naar de grun ge. Want met de band Green Li zard stapt volwassen grunge en punk muziek voor het voetlicht. Green Lizard deelt op 26 okto ber het podium met de jonge, Amsterdamse formatie Soda P, die het voorprogramma voor zijn rekening neemt. Advertentie HW/VCRTH# Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN" Noordzandslraal 6, Yerseke. (0113) 57 29 07 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor het Film theater Zierikzee zijn de ko mende weken cruciaal. Initia tiefnemers Reinoud Warnaar en Petra Benschop hopen in sep tember duidelijkheid te krijgen over sponsoring en fondswer ving. Het gaat er nu in de eerste plaats om dat er geld binnen komt voor de bouwkundige aanpassingen van de voormali ge dansschool aan de Korte No- belstraat. Daar wil het Filmthe ater de komende jaren een eigen imago opbouwen en bewijzen bestaansrecht te hebben. Warnaar wil dan ook niet op voorhand drastisch beknibbe len op de investeringen die no dig zijn om dit pand tot filmthe ater om te bouwen. Plannen voor een tweede leven van The ater Mondragon fietsen nu een beetje door zijn initiatief, het opzetten van een Zierikzees Filmtheater, heen. Natuurlijk hoopt hij daar ooit (als de plan nen worden uitgevoerd) ook een plekje te krijgen. Het is echter maar de vraag wanneer die her leving voor Mondragon een feit is. „Dat zou toch al gauw vier jaar kunnen duren", verwacht Warnaar. Hij voelt er weinig voor in die tussentijd het Film theater maar een beetje half slachtig te laten functioneren. „Als we de komende jaren een naam kunnen opbouwen, is dat ook van belang straks voor onze positie binnen Mondragon", zegt Warnaar. Hoeveel geld de verbouwing van de voormalige dansschool vergt, kan hij niet exact aange ven. Er ligt slechts een globale begroting omdat er nog zoveel verschillende keuzen gemaakt kunnen worden. Worden het ruim zestig of slechts negenen veertig stoelen, bijvoorbeeld. De voorkeur gaat uit naar ruim zestig maar als het aantal zit plaatsen net onder de vijftig blijft, worden de initiatiefne mers niet geconfronteerd met de kosten voor een gebruiksver gunning. „Overigens zijn die kosten een malig en misschien dus ook wel weer overkomelijk", zegt War naar. Interieurbouwers Pro Nova in Goes hebben op hoofd lijnen een verbouwingsplan uit gewerkt. Het is de bedoeling dat dit bedrijf ook het constructie werk uitvoert. Bij eenvoudiger klussen als het schilderen, komt het aan op zelfwerkzaamheid. De initiatiefnemers kunnen daarbij rekenen op de steun van De Juniorkamer Schouwen- Duiveland. Deze serviceclub biedt het Filmtheater ook de helpende hand met fondswerving en sponsoring. Er gaan subsidie verzoeken uit naar het Prins Bernhard Cultuurfonds, de Stichting Renesse en het Nuts- fonds van de SNS-bank. Verder wil de Juniorkamer vooral het eigen netwerk enta meren tot sponsoring van het Zierikzeese Filmtheater. War naar denkt bijvoorbeeld aan gesponsorde stoelen, dus zit plaatsen met een naamplaatje waarop een meebetalend be drijf staat vermeld. Zodra duidelijk is hoeveel geld is er binnen komt voor de ver bouwing, kan met de echte aan passingen worden begonnen. „Dat moet allemaal in oktober en november gebeuren en dan hopen we toch echt begin de cember het Filmtheater te kun nen openen", zegt Warnaar. De keus voor de eerste film is al ge maakt. Dat wordt 'De Ramp' van filmmaker Koert Davidse. Deze documentaire bevat ver halen uit de eerste hand van mensen die de watersnoodramp in 1953 zelf hebben meege maakt. De documentaire staat deze week ook op het programma van het Filmfestival Film by the Sea en gaat op donderdag 10 okto« ber in première in de landelijke bioscopen. door Aector Dooms MIDDELBURG - „Ik kan niet leven als ik geen spullen op mijn erf kan verbranden", stelde een vijftigjarige inwoner van Oude- lande gisteren op de zitting van de economische politierechter in Middelburg. Daarmee negeerde de verdachte het advies van politierechter JBegheyn om zich niet meer tot het verbranden van afvalstoffen te laten verleiden. De man werd conform de eis veroordeeld tot 500 euro boete. Hij erkende eind december vorig jaar houtafval, elektriciteitskabels en kunst stoffen voorwerpen die afkom stig waren van een clubhuis op zijn erf te hebben verbrand. De verdachte heeft al eerder boetes gehad voor het verbran den van afval. „Volgende week gebeurt het weer", zei hij zonder blikken of blozen. Advertentie TERNEUZEN - Een 22-jarige automobiliste uit Terneuzen is gisterochtend na een aanrijding op de kruising van de Axelse- straat en de Dokweg in haar woonplaats met buikklachten naar het ziekenhuis vervoerd. De Terneuzense vrouw verleen de geen voorrang aan een 31-ja- rige bestuurster die eveneens in Terneuzen woont. De ING Bank heeft een breed assortiment spaar producten. Wij adviseren u graag. Open vandaag nog een spaarrekening en ontvang een alarmklokje gratis. Maar wees wel snel, want op op. Deze aciic loopi lol I december 2002. Renicwijzigingen voorbehouden. Meer weten? Bel 0800-7012 of kijk op www.ingbank.nl onderdeel van ING De tweejarige Marijn viel tij dens het stoeien met zijn rug op een speen. Ik heb pijn, klaagde hij vervolgens met een zielig gezicht. Toen zijn vader vroeg waar de pijn zat wees de jonge Middelburger naar de onderkant van zijn rug. „Mijn achterbuik doet pijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27