Huur in Middengebied blijft laag Domper op bruidsreportage Eerste paal voor groter Zijdemuseum Honderdjarige wil nog wel werken PZC GroenLinks tegen hek rond hondenrenbaan doorSteffanterMaal Echtpaar Mieras zestig jaar getrouwd Mestzakken Wissenkerke blijven Tijdelijk fietspad Magistraatwijk Geld weggenomen uit woningen Auto gestolen in Burgh Dieven stelen flessen drank Proef formulieren donorregister Sloopplannen leiden volgens onderzoek niet tot tekort aan goedkope woningen Vishandel beboet voor zwarte vis Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Hiezclingsesiraul I02A.442I BV Kapelle Tel. 0113-342383, fax 0113-340044 dinsdag 10 september 2002 DEN HAAG - De Raad van State in Den Haag ziet geen aan leiding om de milieuvergunning die B en W van Noord-Beve land hebben verleend aan loonbedrijf Kunst BV, voor het opslaan van meststoffen in mestzakken aan de Vlieteweg in Wissenkerke, te schorsen. Om de schorsing is vergeefs ver zocht door J. van den Berg die op zo'n 375 meter van het be drijf van Kunst woont en een mini-camping exploiteert. Hij stelt dat de mestzakken onaanvaardbare stankoverlast ver oorzaken en vreèst dat campinggasten zullen wegblijven als de zakken niet verdwijnen. Het Haagse rechtscollege over weegt dat het loonbedrijf al zo'n tien jaar de mest op dezelfde wijze opslaat in de mestzakken. Voor een succesvol schor- singsverzoek is spoedeisendheid vereist en de Raad van State acht die spoedeisendheid niet aanwezig omdat er niets veran dert in de situatieIn een meer uitgebreide procedurede zoge naamde bodemprocedure, zal het Haagse rechtscollege zich definitief uitspreken over de aanvaardbaarheid van de ver gunning voor de mestzakken. Het is nog niet bekend wanneer de Raad van State die bodemprocedure zal behandelen. MIDDELBURG - Bij de J.C. Matthiasstraat in Middelburg komt een tijdelijk fietspad. Dat is nodig omdat het bouwver- keer voor het nieuwe winkelcentrum soms gevaarlijke situa ties veroorzaakt. De oplossing is een tijdelijk fietspad. Daar voor wordt gebruik gemaakt van de parallelweg. NIEUWERKERK - In een woning aan de Elzenstraat in Nieu- werkerk is zaterdagavond ingebroken. Uit de woning werden waardepapieren, enkele honderden euro'sen sieraden wegge nomen. Tussen zaterdagmiddag en zondagochtend was het raak in een woning aan de Maisstraat in Bruinisse. Uit de wo ning werden een geldbedrag en sieraden weggenomen. BURGH-HAAMSTEDE - Een auto die geparkeerd stond aan de Daleboutsweg in Burgh is tussen zaterdagavond en zon dagmiddag gestolen. Het betreft een witte Mercedes Benz, ty pe 250 D, met een Duits kenteken LM-X446. BROUWERSHAVEN - Twee inwoners uit Zierikzee zijn zon dagochtend op de Spuiweg in Brouwershaven aangehouden wegens diefstal. De mannen van 17 en 21 jaar werden betrapt terwijl zij spullen uit een caravan naar een auto op de par keerplaats brachten. In hun auto werd een aantal flessen drank aangetroffen. MIDDELBURG - Het donorregister houdt in Middelburg een proef met het verstrekken van aanvraagformulieren via de balie van de gemeente. Voorheen waren de formulieren alleen via de huisarts, de apotheek en het register zelf te krijgen. Het register wil in Middelburg testen of het de moeite loont om al le gemeenten te bevoorraden. Met het formulier kunnen men sen aangeven of ze na hun dood organen willen afstaan. Het donorregister registreert alle wilsbeschikkingen over or gaan- en weefseldonatie in Nederland. Het formulier is af te halen bij de afdeling communicatie. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De opknap beurt van het Vlissingse Mid dengebied leidt niet tot een tekort aan goedkope huurwo ningen. Volgens het college van B en W is het een hardnekkig misverstand dat na de herstruc turering alleen dure koop- en huurwoningen overblijven. Dat stelt het college in een voorstel aan de gemeenteraad. Het Delftse onderzoeksbureau OTB heeft in opdracht van de gemeente Vlissingen en wo ningbouwcorporatie l'Escaut een wijkvisie opgesteld. Die moet als leidraad dienen voor de stapsgewijze opknapbeurt van het Middengebied. In Vlissingen, meldt de notitie, zijn 3000 huishoudens die een beroep doen op de huursubsi dieregeling. Na de sloop en op bouw van het Middengebied zullen circa 4500 goedkope wo ningen beschikbaar blijven. De gemeente beklemtoont dat de herstructureringsopgave tij dens het proces bijgestuurd kan worden. Het totale proces zal naar schat ting twaalf jaar in beslag ne men. Er zijn alles bij elkaar on geveer 1250 woningen aange merkt voor sloop en een groot aantal andere woningen wordt opgeknapt. De woningbouwcorporatie en de gemeente Vlissingen trekken samen op tijdens dit proces. Enige tijd geleden werd daar voor een overeenkomst tussen beide organisaties gesloten. Daarin is vastgelegd dat de cor poratie jaarlijks moet vermel den welke woningen verbeterd moeten worden, welke verkocht en welke gesloopt. Bovendien Advertentie zal er vóór 2006 een uitgebreide evaluatie plaatsvinden. „Om te bezien of het programma moet worden bijgesteld." De ontwik kelingen op de volkshuisves tingsmarkt kunnen er voor zorgen dat de aanpak wordt ge wijzigd. Met deze eerste stap in de her structurering, die duurt tot 2005 en waarvoor ongeveer 200 wo ningen worden gesloopt, wordt het gebied rond de Bonedijke- straat-Noord bedoeld. Woonkwaliteit Doel van de operatie is om de woonkwaliteit van het gebied te verbeteren. Tot 2005 wordt voorgesteld om gestapelde wo ningen te bouwen voor 55-plus- sers. Zij wonen nu vaak in te grote eengezinswoningen, of in ongeschikte etagewoningen. Door de doorstroming van deze senioren komen er meer eenge zinswoningen vrij, waar star ters kunnen intrekken. Deze herstructurering moet gericht zijn op de doorstroming voor di verse inkomens. Onlangs werd duidelijk dat Vlissingen kampt met een toe nemende vraag naar goedkope huurwoningen. De Vlissingse woningmarkt zou onder druk gezet worden door sloop van flats in Middelburg, maar ook wordt de vraag veroorzaakt door de herstructurering. De verantwoordelijke Vlissing se wethouder C. de Keijzer zei hierover in een commissiever gadering dat Vlissingen genoeg goedkope huurwoningen heeft, maar dat er de verkeerde men sen inwonen. „Mensen met een redelijk inkomen blijven wonen in een te goedkoop huis. Er moet een goede doorstroming ko men." Het tempo van de herstructure ring moet omhoog, want straten raken in verval. Het college wil spoedig een stedenbouwkundig plan opstellen en daaraan kop pelen welke voorzieningen, so ciaal en maatschappelijk, er in de wijk moeten komen. Deze raadsnotitie wordt woensdag avond in de commissie grondza ken (aanvang 19.30 uur) bespro ken. Het Zijdemuseum krijgt een nieuwe aanbouw van 72 vierkante meter. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MELISKERKE - Het Zijdemu seum in Meliskerke wordt gro ter. In de tuin van het museum is gisteren de eerste paal geslagen voor een aanbouw van 72 vier kante meter. In deze serre komt het restaurantgedeelte. Ook is het mogelijk workshops of klei ne exposities te houden in de nieuwe ruimte. De uitbreiding is nodig omdat het restaurantgedeelte te klein is voor alle bezoekers. „We krij gen steeds vaker bezoekers die met bussen komen. Zij willen allemaal tegelijk nog even wat drinken voordat ze weer wegrij den. Daarnaast hebben we nog de individuele bezoekers. Voor al deze mensen is er gewoon te weinig plaats in het restaurant", vertelde G. van Hoegee van het Zijdemuseum. Na de verbou wing kunnen er 85 personen zit ten. Voordat met de daadwerkelijke verbouwing kan worden begon nen, moeten tien heipalen de grond in. Cultuurwethouder M. te Roller gaf daarvoor gister ochtend het startschot. Onder het toeziend oog van museum- medewerkers, de architect van het pand en de wethouder, werd de eerste paal zonder ogen schijnlijke moeite tot de helft de grond in geduwdAlleen voor de laatste meters moest het heiblok eraan te pas komen. „Ik ben blij dat het nu eindelijk zover is", zei Van Hoegee. „Afgelopen zomer hebben we een aantal concerten in de tuin gehouden. Maar ik hield steeds mijn hart vast. Gelukkig heeft het niet een keer geregend, want anders hadden we een probleem gehad. Dat is straks voorbij." De aanbouw wordt waarschijn lijk 20 december opgeleverd. Na de kerstvakantie gaat het muse um voor enkele weken dicht zo dat het inclusief de nieuwe ruimte, heringericht kan wor den. Op 1 februari is het Zijde museum dan weer open voor pu bliek. doorlnqrid Huibers GOES - De GroenLinks-fractie in de Goese gemeenteraad is niet blij met een twee meter hoog hekwerk dat onlangs rondom de windhondenren baan bij Sportpark het Schenge is geplaatst. De fractie is vooral verbolgen over het feit dat het hek een ein de maakt aan de recreatieve functie van de baan. Volgens GroenLinks wordt het veld on der meer gebruikt als speelveld voor de kinderen uit de buurt, voor activiteiten van verschil lende basisscholen, als vlieger- veld en als trainingsveld voor joggers uit de wijk die er hun rondje lopen. De fractie wil dan ook van bur gemeester en wethouders weten of, en zo ja hoe, die er voor gaan zorgen dat buurtbewoners de renbaan in de toekomst kunnen blijven gebruiken. De plaatsing van het hek houdt verband met het feit dat de voet balverenigingen op het Schenge de renbaan, als er geen wind- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hondenwedstrijden zijn, willen gaan gebruiken als trainings veld. Toch is dat voor Groen Links geen reden een twee meter hoog hek rond de baan te zetten. Er zou volgens de fractie kunnen worden volstaan met een hek van één meter en dan het liefst één met een heg eromheen. Verder zou de partij graag zien dat twee stukken openbaar groen die buiten de windhon denrenbaan, maar inmiddels binnen de omheining liggen, weer openbaar worden. Tot slot vraagt GroenLinks zich af hoe veel geld het hekwerk gekost heeft en of er voor het plaatsen ervan wel contact met de buurt is geweest. MIDDELBURG - De vis wordt duur betaald. Die conclusie kon gisteren in Middelburg worden getrokken uit de 2200 euro boe te die Vishandel Goedegebure Boone uit Yerseke door de eco nomische politierechter kreeg opgelegd. In de bestelbus van de Yersekse vishandel trof de Algemene In spectie Dienst (AID) 14 decem ber vorig j aar in Vlissingen twee kisten tong zonder de vereiste documenten aan. Volgens raadsman J. Schieman, die als gemachtigde voor de ver dachte optrad, komt het vaker voor dat er geen afspraken wor den gemaakt en per ongeluk de vis in de auto terechtkomt of pas later wordt aangeboden. „Mijn naam is haas en ik weet van niks, maar ze weten donders goed wat er aan de hand is", rea geerde economisch officier van justitie H. den Hartog fel. Zij wees op de zwarte-visprak- tijken die in Zeeland bekend zijn. „Men probeert de vis bui tenom de vismijn te verhande len. Achter de visafslag is vlak na het aanmeren van de boten de vis in de bestelbus gezet", verzekerde de officier. Ze eiste naast de 2200 euro boete ver beurdverklaring van de vis. „De tong is door twee onbekende personen in de bestelbus ge plaatst", merkte Schieman op. De strafpleiter had de indruk dat het Openbaar Ministerie er van alles bij dichtte. THOLEN - „Als alles wat ik ge daan heb opgeschreven wordt, dan kom je wel op drie boeken uit." Een uitspraak van de in Tholende wonende J. Deurloo. Waarschijnlijk zit hij met zijn uitspraak dicht bij de waarheid. Hij vierde gisteren zijn hon derdste verjaardag en hij zou tot in lengte van dagen kunnen ver tellen over wat hij allemaal in zijn leven heeft gedaan. Deurloo werd op 9 september 1902 geboren in Schakerloo. Hij was het derde kind in een gezin met twaalf kinderen. Deurloo is er trots op dat hij deze gedenk waardige leeftijd heeft bereikt, al laat hij zich er wel bescheiden over uit. Het verjaardagsfeestje op zorgcentrum Ten Anker be valt Deurloo in ieder geval goed. „Ik had eerlijk gezegd niet ge dacht dat er nog zoveel voor mij zouden komen", zegt de hon derdjarige met een lach. Deurlo ging al op jonge leeftijd aan het werk in de land- en tuin bouw, net als zijn vader. „Toen ik zo rond de twintig jaar oud was verdiende ik 22 cent per uur. In die jaren was dat normaal. Het liefst zou ik het werk nog steeds doen, maar het kan na tuurlijk niet meer. Ik heb altijd hard gewerkt en dat zo lang mo gelijk gedaan. Het blijkt wel dat dat zeker niet ongezond is", ver telt de jubilaris. Deurloo trouwde in de jaren twintig met Johanna van Vas- sem, met wie hij 51 jaar ge trouwd was. Zij overleed in 1975 toen ze 72 jaar oud was. Het paar kreeg twee dochters: de nu 76-jarige Marie en de 72- jarige Joke. Deurloo heeft vijf kleinkinderen en elf achter kleinkinderen. In 1978 ging Deurloo in een be jaardenwoning in Tholen wo nen. Sinds twaalf jaar woont hij in een aanleunwoning van zorg centrum Ten Anker. Naar het centrum zelf wil Deurloo, als het niet nodig is, zeker niet toe. Volgens zijn dochter Joke zegt hij altij d dat dat voor oude men sen is. Deurloo wil niets zeggen over wat hij nog in de toekomst wil doen. „Ik ben nu nog heel ge zond en ik voel me goedMaar er kan natuurlijk zomaar wat ge beuren. Ik maak daarom geen plannen en ik kijk wel hoe alles gaat." door Mieke van der Jagt SCHORE - Ze waren heel jong toen ze elkaar tegenkwamen, de Krabbendijkse J. Kriekaard en W. Mieras uit Schore: zeventien en achttien jaar. Het was op de 'Kruusemart', de kermis van Kruiningen, en ze bleven vijfen- half jaar verkeren. In 1939 ging Mieras bij de Schelde werken, van waaruit hij met een groot aantal colle ga's werd 'uitgeleverd' aan de Duitsers voor de Arbeidsdienst. De enige manier waarop je uit Duitsland weg kon komen, voor eventjes, was door te trouwen. Dat deden ze in 1942 en ze kre gen er een paar dagen tijd voor. Maar Mieras ging niet terug. Hij dook onder in Tilburg, Naald wijk en op andere plaatsen in het Westland, terwijl zijn bruid hem 26 maanden maar heel spo radisch zag. Na de oorlog ging hij terug naar De Schelde. Het paar woonde tien jaar in Vlissingen. Ze kregen een zoon en verhuisden naar Schore, waar ze eerst drie jaar in een sa lonwagen woonden. „We kregen geen huis in Schore, want de gemeente had het be leid dat Kapelle vooral móest groeien. Achteraf was het-éen geweldig leuke tijd in die wa gen. We bleven volhouden Want we zouden een huis van een tan te erven. Dat is gebeurd en d'aar wonen we nu nog naar ons Zin. Ik heb een hulp en mijn man heeft iemand voor de tuin", ver telt de bruid. Asbestose Mieras bleef bij De Schelde werken en zijn echtgenote werkte zo nu en dan in de pluk omdat de zoon ging studeren en dat kost geld. Mieras moest met werken stoppen omdat hij ziek werd: asbestose, zoals veel van zijn Schelde-collega's. Omdat hij nooit heeft willen procede ren - hij wilde niet in een lang durig proces verbitteren - heeft het gezin ook nooit een cent ge noegdoening gezien van het be drijf. Het echtpaar heeft behalve de zoon die in Zutphen woont, ook twee kleinzoons. „Die zijn alle maal komen meefeesten, heel gezellig. Achterkleinkinderen zitten er nog niet in maar de jon gens wonen wel samen. Je weel het maar nooit", zegt de bruid die best graag overgrootmoedei wil worden. door Wout Bareman GROEDE - Ze waren helemaal klaar voor de mooiste dag van hun leven. Maar de hu welijksdag van het bruidspaar Jan van den Dries en Ilse van Dixhoorn uit Hoek begon in mineur. Met fotografe Heieen Boeije van Fotostudie Dieleman uit Terneuzen toog het paar in de ochtenduren welgemoed naar het historische Slijkstraatje in Groede. Het paar zou er worden vereeuwigd in een decor uit grootmoeders tijd. Maar een medewer ker van de stichting Het Vlaams Erfgoed stak daar een stokje voor. Betalen of anders gaat het hele feest niet door, kreeg de fotografe toegevoegd. „Het leek me leuk het bruidspaar in de travalje voor de smidse te fotograferen", zegt Heieen Boeije. „Maar toen het paar zich daar had opgesteld, klaar voor de foto's, kwam plot seling een mannetje in een stofjas aanren nen, die ons sommeerde daar mee op te hou den. Alleen als we twintig euro betaalden, mochten we doorgaan. Omdat we op de openbare weg stonden, hebben we dat ge weigerd. Wat is dat nu voor grote nonsens. Bakker Brakman van bakkerij De Natte Pij had ons notabene uitgenodigd foto's te ma ken bij mensen die een spelletje hoefijzer gooien deden. Die man schrok zich ook rot." Fotografe Boeije begrijpt niets van de hou ding van de medewerker van Het Vlaams Erfgoed. „Laatst hebben we er foto's ge maakt voor een Zeeuwse promotiefolder en toen mocht alles. Je zou toch denken dat zo'n bruidsreportage, die door vele tiental len familieleden en kennissen wordt beke ken, ook een leuke reclame voor het Slijk straatje zou zijn. Maar nee, eerst werden we met argusogen vanachter de gordijntjes ge volgd en toen kwam plotseling dat manne tje uit zo'n winkeltje tevoorschijn. Hij was ook maar gestuurd, zei hij." Het teleurgestelde bruidspaar en de boze fotografe besloten de reportage op een an der 'romantisch plekje' af te ronden. In Re- tranchement werden ze met open armen ontvangen. Voorzitter Adrie Rosendaal van Het Vlaams Erfgoed betreurt de gang van zaken. „Maar ik heb wel gehoord dat het al lemaal in goede harmonie is gebeurd. Ik denk dat er sprake is geweest van een com municatiestoornis. Willen ze zo'n reportage maken in de winkeltjes, dan vragen we in derdaad een kleine financiële bijdrage. Maar op straat kan dat natuurlijk niet; dat is openbare weg." Huwelijksreis Rosendaal stelt de zaak dezer dagen intern aan de orde. Wethouder R. Leentfaar (cul tuur) van Oostburg stelt het voorval van daag aan de orde in de wekelijkse vergade ring van het college van B en W. „Dit klopt natuurlijk van geen kanten. De Slijkstraat is gewoon een stukje openbare weg, waar vrij kan worden gefotografeerd. Als je dan zó optreedt tegen een bruidspaartje, waar voor het toch een feestelijke dag is, vind ik dat te gek voor woorden." Leentfaar kaart de zaak aan bij het stichtingsbestuur. J. Deurloo met zijn dochters Joke Deurloo (links) en Marie van Andel. J. Kriekaard en W. Mieras ontmoetten elkaar meer dan een halve eeuw geleden op de 'Kruusemarkt' en zijn sindsdien een stel. foto Dirk Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25