Mikken op containers is riskant FÏLM PZC 't Beest zet met muziek Goes onder stroom Reflectie op '11-9-01' BY1HE 10 lezers schrijven kunst cultuur Foto Irak Straf WCT X WCT XI Autoclub viert jubileum met monsterrit dinsdag 10 september 2002 De aanleg van de Westerschelde Con tainer Terminal zorgt voor beroering. In een vijfdelige serie besteedt de PZC-redactie aandacht aan de ver schillende aspecten van de WCT. Dat gebeurt aan de hand van een aantal stellingen. 'De komst van de WCT is strijdig met de keus voor behoud van Zeeland als groen-blauwe oase', luidt de stelling die vandaag in de eerste aflevering i aan de orde komt. Lezers kunnen reageren op de artike len en op het plan voor de WCT. Dat kan via internet (xviviv.pzc.nl), via de fax (0118-470102) of per post (post- bus 18, 4380 AA Vlissingen). O door Rinus Antonisse Voor hoogleraar economie Arie van der Zwan lijdt het geen twijfel. De Westerschelde Container Terminal (WCT) moet er niet komen. Misschien was het twintig jaar geleden voor Vlissingen-Oost nog wel een haalbare kaart, maar nu is het, gelet op de we reldwijde ontwikkelingen van het containervervoer, te laat er aan te be ginnen. iZeeland doet er veel verstandiger aan te mikken op meer economische acti- viteiten in de sfeer van recreatie en dienstverlening, beklemtoont Van der Zwan, verbonden aan de Universiteit Nijenrode en al geruime tijd woon achtig op Tholen. Voor hem is de komst van de WCT strijdig met de keus voor Zeeland als groen-blauwe oase. ,,In de huidige theorieën over vesti gingsplaatsen van nieuwe economi sche bedrijvigheid is het zo dat het woonmilieu en de omgeving vaak op de eerste plaats komen", weet hij. Regio's die zich het snelst ontwikke len, zijn die met het mooie groen blauwe klimaat. Het zit niet in de in dustrie, niet in de logistiek en trans- reldwijd een overaanbod is. Wie van daag ergens gebruiker is, keert die plaats morgen de rug toe. Daar zijn de particuliere gebruikers van con- taineivoorzieningen rücksichtslos in." De econoom verbaast zich erover dat Zeeland niets geleerd heeft van de gang van zaken rond aluminiumsmel ter Pechiney die zo'n dertig jaar gele den met veel gejuich in het Sloegebied werd binnen gehaald.,Wat hebben de investeringen ten behoeve van Pechi ney al niet aan de gemeenschap ge kost? Er kwam goedkope grond, er kwam goedkoop aardgas, er werd een kerncentrale gebouwd. En wat heeft het uiteindelijk aan arbeidsplaatsen opgeleverd?" Overdrijven port, maar in de dienstverlening. Dat is onmiskenbaar aan de gang in de he le wereld. Niet alleen in Amerika, ook in Europa zie je die ontwikkeling." Voorzitter C. Braakman van de Indu- striegroep Midden-Zeeland onder streept dat de industriegebieden in de provincie zich verder moeten kunnen ontwikkelen. Groeien „Je kunt niet stilstaan, elke industrie moet kunnen groeien, wil je mee kun nen in de wereld. De kosten nemen toe, dat is niet altijd door te berekenen in de prijzen, vanwege de open we reldeconomie. Dat noopt tot verande ring, verbetering en vergroting van je business." Hij ziet kiezen voor alleen recreatie, zorg en dienstverlening niet als reële optie voor behoud en versterking van de werkgelegenheid in Zeeland. Braakman acht een combinatie van haven- en industriële ontwikkeling met groen-blauwe economische acti viteiten heel goed mogelijk. „We heb ben prachtige industriegebieden waar nog heel wat ruimte ligt te wach ten, die moet je invullen. Je kunt heel goed ontwikkelen naast andere secto ren, zoals de toeristische industrie, die trouwens net als de industrie de mi lieubelasting zoveel mogelijk moet beperken." De Westerschelde containerterminal past zonder meer in het havengebied, betoogt Braakman. „Het is een zeer logische stap en een belangrijke fac tor voor de economische ontwikke- illustratieCor de Jonge ling. We hopen dat we nog meer van dat soort ontwikkelingen krijgen. Ge let op de economische neergang is het ook heel goed voor de werkgelegen heid." Riskant Van der Zwan denkt er anders over. Mikken op het containervervoer is kiezen voor een laagwaardige ont wikkeling. Hij wijst erop dat activi teiten in de transportsector een enorm ruimtebeslag vergen en een riskante investering blijken te zijn, waarvoor de overheid het meeste geld moet op brengen. Ook ontstaat er gegaran deerd een bereikbaarheidsprobleem, voorspelt de hoogleraar. „De contai neractiviteiten bevinden zich in een fase van ontwikkeling waarbij er we- Van der Zwan, vooraanstaand PvdA- 'er, constateert dat de voorstanders van de WCT de toename van de werk gelegenheid veel te sterk overdrijven. ,Men rekent zich rijk aan indirecte ef fecten. Daar is geen echt perspectief op. Er is geen noodzaak om allerlei structurele activiteiten naar Vlissin gen te verplaatsen, zeker niet met de huidige elektronische middelen. Van indirecte effecten komt niks terecht. Zie de Brabanders die in Zeeland geweldig grote varkensstallen heb ben gebouwd. De overlast zit in Zee land, de meerwaarde gaat naar Bra bant." Hij is ervan overtuigd dat Zeeland de groen-blauwe kwaliteiten moet uit buiten. Van der Zwan is het absoluut niet eens met de beweringen dat de dienstverlening onvoldoende kansen biedt om het economisch klimaat in de provincie gezond te houden. „De grootste aanwas van economische ac tiviteiten zit in de recreatie en de dienstverlening. Dat kun je alleen al zien aan de grote gebouwen die overal worden neergezet. Die zijn alleen voor dienstverlening. Toch geloven veel mensen en zeker veel (Zeeuwse) politici heilig in de voordelen van een WCT. Arie van der Zwan noemt dat denken in oude pa tronen. ,Het komt omdat het zulke in teressante projecten lijken. Het is ook scoringsdrift van de politiek. Ze stel len het voor als megaprojecten en dat legt ze politiek geen windeieren. Maar als de politici verstandig zijn, gaan ze hier niet in mee." O www.pzc.nl dossier WCT Twee van de regisseurs van de 11-september-film: de Iraanse Samira Makhhnialbaf en de Amerikaan ,S$an Penn. foto Vincent Kessler/Reuters door Pieter van Lierop VLISSINGEN - Precies een jaar ,na dato laten elf cineasten het publiek van Film by the Sea morgen terugkeren naar die zonovergoten ochtend in New York, 11'09'01. Onder die titel heeft elke regisseur een visie .neergelegd in elf minuten, ne gen seconden en één filmbeeldje extra. Het is uitgelopen op een overrompelende belevenis: een document dat vorige week me teen het 59-ste filmfestival van Venetië gedenkwaardig maakte en morgen net zo'n effect zal krijgen in Vlissingen. Vrijwel alle bijdragen blijken krachtig, sterk persoonlijk en emotioneel betrokken. Het be- ,gint met de elf minuten van de .Iraanse Samira Makhhmalbaf, ,spelend in een Afghaans vluch telingenkamp in de woestijn, waar kinderen uit modder ste nen kneden die zijn bedoeld om .bescherming te bieden tegen Amerikaanse bombardementen iclie worden vernacht. Een ■schooljuf probeert uit te leggen ,yyat er is gebeurd, maar de (Woorden Amerika, New York en WTC-torens ontmoeten lege (blikken. Uiteindelijk neemt ze vhaar kinderen naar buiten om uit te leggen wat een toren is. De rokende schoorsteen van de steenfabriek valt samen met het beeld dat inmiddels bij ieder van ons op het netvlies staat ge brand. De meeste filmers hebben ge probeerd parallellen te leggen met gebeurtenissen in hun eigen land. De Bosniër Tanovic legt er een protestmars naast van de treurende moeders, zusters, dochters en weduwen van Sre brenica. De Israëliër Gitai de monstreert het bloed, de ravage en chaos na een op 11 september in Tel Aviv ontplofte autobom die ineens, vanwege 'New York', het nieuws niet meer haalt. De Japanner Imamura legt een link met Hiroshima om te stellen dat er nooit zoiets kan bestaan als een 'heilige oorlog'. De Egypte naar Chahine laat zichzelf door een acteur spelen om het WTC te plaatsen tegenover alle ver woeste huizen en levens van de Palestijnen. Dat ook Palestij- nen burger-slachtoffers maken, schijnt hij met een heel merk waardige redenatie niet onbe grijpelijk te vinden: „Amerika en Israël zijn democratieën. Daar hebben dus de burgers ge kozen voor het politieke beleid en dat maakt hen medeschul- dig." De Indiase Mira Nair belicht de razzia's onder Amerikaanse moslims, onmiddellijk na de aanslag. Een verdwenen, van terrorisme verdachte Pakis taan, blijkt uiteindelijk te zijn omgekomen tijdens een red dingsactie in het World Trade Center en wordt ineens uitge roepen tot 'held'. De sterkste, meest onthutsende zet komt echter van de Brit Ken Loach die verkoos te belichten wat op 11 september 1973 (ook een dinsdag) Pinochet op instigatie van de VS uitvoerde in ChiliDe democratisch gekozen linkse president Allende werd in zijn paleis doodgeschoten en 30.000 van zijn politieke medestanders werden nadien vermoord zon der vorm van proces. We horen Kissinger nog vertellen dat het nodig was. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Podium 't Beest in Goes organiseert van donderdag tot en met zaterdag het festival Stad onder stroom. Het is een samenwerkingsproject met zaal 4 AD uit het Belgische Diksmui- de. Als opening van het nieuwe muziekseizoen zijn drie dagen lang muziekfilms te zien en bands te beluisteren, met als toppers de popgroep Supersub en de Zweedse garagerockband The Nomads. De samenwerking met 4AD is spontaan tot stand gekomen, al dus muziekprogrammeur Ro bert van Hoften van 't Beest. „Zij hebben ons benaderd. Ze zijn hier een keer op bezoek ge weest en dat beviel ons allemaal goed. Toen kwamen zij met het voorstel samen iets te organise ren. Daar zijn we meteen op in gegaan," In augustus is in Diksmuide een editie van Stad onder stroom gehouden. Namens Goes werd daar opgetreden door de forma tie Cold Pop Culture. Huisfoto graaf Jeroen Moerdijk van 't Beest exposeerde in 4 AD zijn foto's. Deze week is Goes aan de beurt. Nathalie Honraet, de fotografe van 4AD, toont in 't Beest haar werk. Verder worden verschil lende films vertoond. Donder dag en vrijdag (19 uur) is This is Spinal Tap te zien, van regisseur Rob Reiner (bekend van When Harry met Sally). Hij speelt een documentairemaker die de hardrockband Spinal Tap volgt. Een andere bekende popfilm, Almost Famous van Cameron Crowe, staat op zaterdag (19 uur) gepland. Het verhaal gaat over popjournalist William Mil ler. Ook hij volgt een bekende band tijdens een tournee. Net als in This is Spinal Tap resul teert dit in een ontluisterende kijk op het leven van een rockar tiest. Alledrie de avonden staan ook concerten op het programma. Donderdag begint Blimey! (21 uur). Op cd is dat een eenmans project van Martien van Bergen, voorheen zanger/componist van Tupelo Honey. Hij put uit decennia popmuziek, maar geeft de muziek vooral in de ar rangementen en de geluidstech niek een geheel eigen draai. Bij optredens komt hij met een klei ne band. Het concert wordt op geluisterd met korte films. Daarna treedt Supersub aan. Lange tijd stond de groep be kend om zijn aanstekelijke brit pop. Het onlangs uitgebrachte album Mighty Baby is uitge- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. „Al is de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt hem wel" zou het bijschrift moeten zijn onder de foto op de voorpagina van 5 september. Heeft men klakkeloos overgenomen wat de arabische fotograaf (Nasser Shiyouki) er zelf onder heeft ge schreven? Op de foto is duidelijk te zien dat er géén aanval is. Ziet u ook die mensen rechts bovenin rustig in het zonnetje wandelen Die kinderen rennen, maar voor wat? De tekst onder de foto ver telt ons juist iets positiefs: dat er weer gesprekken zijn tussen de Israëli's en de Palestijnse Ara bieren. Het gaat de PZC blijk baar ook om de sensatie. De PZC werkt mee aan stemming makerij in Nederland die abso luut anti-Israël is. Waar blijft de informatie dat extreme splin tergroepjes de gesprekken be moeilijken, vooral onder de Pa lestijnen en in mindere mate ook onder de Joodse bevolking. Ie dereen weet dat de Palestijnen officieel in hun declaratie heb ben staan dat er geen Israëliër in dit grondgebied mag blijven. Hoe irreëel. Overigens zijn ze aardig op weg om de bevolking te vermoorden. Moet Israël dat over zijn kant laten gaan? I. C. Havenaar Gildenstraat 83 Kapelle bracht bij platenmaatschappij Excelsior en zit wat meer in het spoor van bands als Johan en Darryll-Ann, die daar ook on der contract staan. De recensies waren lovend. DJ Wilfred sluit de donderdagavond af. Vrijdag (21 uur) is de grote zaal het toneel van een danceparty met de uit Vlissingen afkomsti ge formatie Airsculptors (Peter Elve en Martijn Lijnbach). VJ Do-It zorgt voor bijpassende beelden. Zaterdag vindt vanaf 14 uur een compleet punkpop festival plaats. Opener is de punkgroep UFi. Dan volgt het Zeeuws-Vlaamse For the al liance met een megeling van punk, rock en skaHet Belgische viertal Joey zoekt het - de naam zegt het al - in de richting van punkrock a la The Ramones. Uit Engeland worden The Jamming Arabs verwacht. Ook zijn spelen een mix waarin punk uit de ja ren zeventig een belangrijke rol speelt, naast merseybeat, surf en rock 'n' roll. De Zeeuwse groep The Nomads, in punkkringen bijna legenda risch, sluit Stad onder stroom af. In het jaar van hun oprich ting waren The Ramones en Iggy Pop hun richtpunt, tegenwoor dig kunnen ze in één adem wor den genoemd met The Hives en The Hellacopters. De kop van de PZC van 4-9, 'Tweederde bevolking steunt aanval op Irak' deed mij schrik ken, hoewel ik eerst van mening was dat deze zin de bevolking van de VS betrof, maar tot mijn verbijstering bleek het over Ne derland te gaan. Ik kan en wil deze uitslag nog niet geloven, temeer omdat de uitslag in Duitsland een heel ander beeld geeft. We zijn toch niet zo gek geworden, dat we als kippen zonder kop achter de haan Bush aanlopen? Toen kwam de scep sis, want verder lezend zag ik dat de enquêteurs twee Ameri kaanse instellingen zijn. Maken deze instellingen misschien deel uit van de Amerikaanse propa gandamachine en preken ze voor eigen parochie? Hoe objec tief zijn ze? Hoe suggestief wa ren de gestelde vragen? Waren de Nederlanders die zijn geïn terviewd wel representatief of was de enquête onder militai ren? Wie in Nederland contro leert dat? Vergeef me mijn ach terdocht, er is al te veel agressie. Het is te hopen dat binnen korte tijd het CBS of NIPO ook een en quête houdt en met lagere cij fers uit de bus komt. Misschien stelt ons dat gerust. Wim van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene CDA stemt in met WCT (PZC, 29-8). Dat besluit lijkt wel wat vroeg genomen, want nog niet alle gegevens waren toen be kend. Bijvoorbeeld het onder zoek dat de ZMF heeft laten verrichten: 'gevolgen van ter minal groter dan verwacht' (knelpunten op het spoor en in de binnenvaart (sluizen), meer containers over de weg waar door meer files). Verder is uit de PZC van 31-8 te berekenen dat de bestrijding van de geluids hinder van het treinverkeer in Goes, Kapelle en Krabbendijke ca. 16 miljoen euro gaat kosten, Bovendien wordt er nog op 12 september aan de statenleden informatie verstrekt, waarvan toch mag worden aangenomen dat deze objectief zal zijn. Vóór het nemen van een goed besluit is het nodig te weten wat alle ba ten en kosten van het project zijn. Zijn de maatschappelijke kosten van de WCT niet groter dan de baten? Het ziet er naar uit dat de financiële winst voor een groot deel terechtkomt bij j de eigenaren van de WCT in Sin gapore en dat de maatschappe lijke kosten/lasten terechtko men bij anderen. Enerzijds bij degenen die zullen worden ge troffen door geluids- en tril- lingshinder en bij degenen die hinder gaan ondervinden van files. Anderzijds bij de belas tingbetaler voor de aanleg en onderhoud van infrastructuur nodig voor het tegengaan van geluids- en trillingshinder en voor het (deels) opheffen van de toekomstige knelpunten op de wegen, het spoor en de binnen- vaartsluizen. Wat gaat ons dal in de toekomst niet allemaal kosten? drs. S.P.van der Zee Spanjaardstraat 45 In de PZC van 5 september heb ben we kunnen lezen over een echtpaar dat zijn 2 maanden oude weerloze baby zo ernstig heeft mishandeld dat er uitein delijk de dood op gevolgd is. Ik weet niet wat zulke mensen be zield heeft, maar ik kreeg er een brok van in mijn keel en kan geen woorden vinden voor wat ik daar een juiste strafmaatre gel voor zou vinden. Wat ik wel weet is dat de straf die ze krijgen altijd te laag zal zijn. Inwendige kneuzingen, hersenletsel en 20 gebroken ribben. Wat nog er ger is, de familie heeft vooi'heen ook al zaken van mishandeling waargenomen en er niets aan gedaanDit is misschien nog er ger, als je getuige bent van een dergelijk gruwelijk misdrijf om aan de kant te blij ven staan en j e hoofd af te wenden. De opgeleg de straf bedraagt nu 3 j aar met 1 jaar voorwaardelijk. Dit is ei genlijk een lachertje, echter de grootste straf zullen ze niet kun nen ontlopen. Ze moeten name lijk voor de rest van hun leven met zichzelf leven en zichzelf ie dere dag onder ogen komen. Dat lijkt me een enorme opgaaf. J.W.H.Haak St. Jacobsstraat 18 Vlissingen De datum 4 oktober nadert. On ze gedeputeerde (commerciële walrus met bruine ogen) en zijn volgzame trawanten beginnen zenuwachtig te worden. Alle middelen worden nu in de strijd geworpen om de gemeenten langs de spoorlijn er van te over tuigen hoe zeer men meeleeft met de ongeveer 10.000 mensen die straks nooit geen moment van rust meer hebben als de con- tainertreinen dag en nacht langs hun woningen denderen. Zee land Seaports en de provincie tevens aandeelhouder, stellen elk 1 miljoen beschikbaar om deze gigantische overlast te hel- pen bestrijden. De investering van 545 miljoen voor een WCT die maar aan enkele honderden mensen binnen de provincie werk geeft, staat wel in een j schril contrast met het totale bedrag van 7,5 miljoen dat (be loofd) is om de geluidsoverlast van 10.000 mensen te beperken. Deze 7,5 miljoen zal nauwelijks voldoende zijn om de geluids- overlast mogelijk te beperken tot de wettelijke minimum nor- i men. Voor het opheffen van tril lingen en de overlast bij overwe- I gen is in het geheel nog geen geld I beschikbaar gesteld en zal tien tallen miljoenen gaan kosten, j Het is te hopen dat de gemeen- j ten Goes, Kapelle en Reimers- waal zich niet zullen laten over- tuigen om genoegen te nemen 1 met de armzalige fooi dat als I lokkertje cloor de provincie en Zeeland Seaports in het voor- j uitzicht wordt gesteld. J.B. Steketee v.d. BiltlaanSl Kapelle TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse automobielclub j Zevac bestaat vijftig jaar. De vereniging viert dit jubileum op zaterdag met de kaartleesrit 'Rondje rond de Westerschelde', Voor de organisatie van deze puzzelrit samenwerking ge- zocht met zusterverenigingen België en Nederland. Uit deze j samenwerking is een soort 'monstertocht' gegroeid, vertelt woordvoerder Jan van de Velde, „Vier automobielclubs hebben vier verschillende trajecten uit- gezet." De West-Zeeuws- Vlaamse Automobielclub is ver- i antwoordelijk voor het traject I Terneuzen-Breskens, ZEVAC Terneuzen heeft het traject j Borssele-Hoedekenskerke uit- gezet, de Krabbenrijders uit j Bergen op Zoom tekenen voor de rit Hoedekenskerke-Os- sendrecht en de Belgische auto- 1 mobielclub Altena heeft de rit Doel-Terneuzen samengesteld De totale lengte van de rit is ruwweg 300 kilometer. Volgens berekeningen gaat dat de deel- nemers zo'n negen uur kosten. I Inschrijven kan in verschillende klassen, van recreatie tot wed- I strijd. Er is ook een oldtimer- groep. Deelnemers kunnen zich aanmelden tussen 8.00 en 9.30 uur bij automobielbedrijf Mo- ret, Handelspoort in Terneuzen. Voorinschrijving is mogelijk via I e-mail (zevac@zeelandnet.nl) of i telefoon (0114-681882). De tocht zelf begint bij restaurant Westkant aan de Scheldeboule- vard. Scène uit de film This is Spinal Tap die op donderdag en vrijdag in 't Beest wordt vertoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24