Kabinet staakt verzet EU-steun aan boeren Van der G. bij volle verstand Arts in Gent helpt ouders bij keuze voor geslacht baby Ziekenhuizen krijgen vrijheid van Bomhoff 2 Paardenmeesters van IJzendijke A Nederland wil bevriezing uitgaven landbouw Illegalen zouden vooral kleine delicten plegen Eervol ontslag burgemeester na lipstick-zaak Ode aan vergeten helden Phoa beëdigd als staatssecretaris Wantrouwen tegen moslims groot Watersnood Frankrijk eist levens Tekort aan pleeggezinnen Cipollini ritwinnaar in Vuelta Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 18° 13° W 4 Wolkenvelden Veel wolkenvelden en een paar buien. Soms echter ook een opklaring. Matige westenwind bij 18 graden. 245e jaargang no. 214 1: dinsdag 10 september 2002 los nummer 1,00 mmmmm—ÊÊÊmamm door Mare Peeperkorn NYBORG - Het kabinet staakt zijn pogingen om de Europese inkomens steun voor boeren af te schaffen. Volgens minister Veerman van Landbouw is deze 'draai' onvermijde lijk, omdat Nederland volstrekt geïsoleerd dreig de te raken in de Europese Unie. Veerman stelt nu voor de EU- landbouwuitgaven te bevriezen op het huidige niveau van ruim 40 miljard per jaar. De omme zwaai die hij gisteren aan zijn EU-collega's bekendmaakte, stuitte op verbazing. De nieuwe positie is alleen door het kern- I kabinet besproken. De overige ministers en de Tweede Kamer zijn nog niet geïnformeerd. ,l Het regeerakkoord meldt nog dat met het oog op de uitbrei ding van de EU, de inkomens subsidie voor de boeren zo snel mogelijk moet worden afge schaft. Volgens Veerman is het ij noodzakelijk deze harde opstel ling te versoepelen. Groot-Brit- tannië en Zweden, die tot nog toe Nederland steunden, zijn volgens Veerman van mening j veranderd. Duitsland zou na de j verkiezingen volgen. „Mijn vrees is dat Nederland als het HEYTHUYSEN - Burgemeester Irene Maks van de gemeente Heythuysen wordt per 1 januari 2003 eervol ontslagen. Dat heeft het ministerie van Binnenland se Zaken besloten. Maks trad twee maanden gele den terug als burgemeester naar aanleiding van de zogeheten lipstick-affaire. Zij zou in een plaatselijke drogisterij lippen stift hebben willen stelen. Maks ontkent de beschuldiging en houdt vol dat het om een vergis- sing gaat. Minister Remkes van Binnen landse Zaken achtte het niet nodig een onderzoek in te stel len naar de zaak. Ook het feit dat de eigenaresse van de win kel een verklaring aflegde en geen aangifte van het voorval deed, heeft de minister laten meewegen. GPD puntje bij paaltje komt geen me destanders heeft. Dat wij alleen de uitbreiding van de EU zou den moeten tegenhouden van wege de inkomenssteun aan boeren. Dat is een onhoudbare positie en zeker niet in het be lang van onze agrarische sec tor", aldus Veerman. Om te voorkomen dat de land bouwuitgaven 'exploderen' na de komst van tien nieuwe gro tendeels agrarische lidstaten in 2004, gooit de minister het nu over een andere boeg. Hij wil dat de EU-regeringsleiders zo snel mogelijk beslissen dat het land bouwbudget tot 2013 niet meer groeit. Als dat principebesluit eenmaal genomen is, dan kun nen de lidstaten in alle rust de verdeling van de gelden vast stellen. Veerman blijft van me ning dat de inkomenssteun voor boeren moet verdwijnen. Twijfelachtig Het is twijfelachtig of het Ne derlandse voorstel kan rekenen op enige steun. De Europese Commissie - het dagelijks be stuur van de EU - wil de boeren uit de kandidaatlanden geleide lijk dezelfde steun geven als hun huidige EU-collega's. Wel zou het maximum twintig procent omlaag moeten. Dit plan gaat veel zuidelijke landen al te ver. Frankrijk werpt zich op als de motor van het boerenverzet. Pa rijs bereidt een brief voor die het bestaande landbouwbeleid ver dedigt. „Het is een tegengeluid van die landen die het huidige beleid niet willen verguizen", aldus de Belgische minister Neyts die de ontwerpbrief al had ontvangen. Wat Nederland gaat doen als ook zijn nieuwe voorstel sneuvelt, wilde Veer man niet zeggen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Illegalen in Ne derland maken zich in toene mende mate schuldig aan 'over- levingscriminaliteit'; kleine delicten, zoals diefstal, om in de eerste levensbehoeften te voor zien. Een meerderheid van de criminele illegalen houdt zich niet bezig met ernstige misdrij- Dat concluderen onderzoekers van de Erasmus Universiteit in Rotterdam en de universiteiten van Utrecht en Leiden in een studie op basis van politiegege vens en gesprekken met 156 illegale vreemdelingen. Het mi nisterie van Justitie was de op drachtgever. De politie hield tussen 1997 en 2000 ruim 53.000 illegalen aan. Ruim de helft overtrad de Vreemdelingenwet of politie verordeningen. Iets meer dan eenderde had een delict ge pleegd, vaak in de categorie diefstal. Het percentage illega len dat is opgepakt voor zo'n licht delict, nam toe van 18,5 naar 28. Die toename vloeit volgens de onderzoekers voort uit het strengere vreemdelingenbeleid, waardoor het voor illegalen steeds moeilijker wordt om via werk aan inkomsten te komen. Vooral nieuwe migrantengroe- pen die niet kunnen terugvallen op gevestigde etnische gemeen schappen, nemen hun toevlucht tot kleine criminaliteit. Ruim de helft van opgepakte criminele illegalen is met succes het land uitgezet. Over het algemeen is de uitzetting nog steeds een pro bleem. Volgens de onderzoekers klopt het niet dat de groep illegalen in Nederland snel groeit. Het aan tal schommelt al jaren tussen de 112.000 en 163.000. ANP SCHOKLAND - Kunstenaar Willem Hoogeveen heeft twee kunstwerken in de Noordoostpolder geplaatst. Met de kunstwerken wil hij zestig jaar na de droogleg ging van de polder gebeurtenissen uit de geschiedenis doen herleven. De kunstwer ken staan in Emmeloord en bij het voormalige eiland Schokland. De werken zijn tij delijk en worden na een maand weer weggehaald. Het kunstwerk in Emmeloord is een 'ode aan vergeten helden'. Het kunstwerk herdenkt de zware arbeid van de eerste pio niers in de polder. Op de uiteinden van de rietstengels zijn kruisjes bevestigd. foto Dick Vos/ANP van onze redactie binnenland SITTARD - Ziekenhuizen mo gen de zorg leveren die zij aan kunnen en zij mogen de regels die meer behandelingen belem meren, aan de kant schuiven. Zij moeten wel zo efficiënt mogelijk werken. Dat heeft minister Bomhoff van Volksgezondheid gisteren aan gekondigd tijdens een werkbe zoek aan het Maasland Zieken huis in Sittard. Hij benadrukte het recht op zorg, dat in het re geerakkoord staat. Dat geldt het hele jaar door en 'houdt niet op als in december als het bud get op is', aldus Bomhoff. Hij wil op deze manier meer tempo brengen in vernieuwende initi atieven om de wachtlijsten aan te pakken. De zorgverzekeraars moeten de zorg wel zo doelmatig mogelijk inkopen bij de ziekenhuizen en goed letten op de prijs-kwali- teitverhouding. De afspraken worden op regionaal niveau be paald, waaronder ook de tarie ven van de medisch specialisten en het prijskaartje voor de be handelingen. Volgens de minister zal de term financieel plafond' niet meer voorkomen in de begroting van VWS die volgende week wordt gepresenteerd. „Onder Paars was er een vast budget en vooral daarom wilden de zorgverzeke raars er niet aan hun verant woordelijkheid te nemen." Zij vreesden dat de hogere kosten niet zouden worden betaald. De bewindsman garandeert dat de kosten van de hogere produc tie wel worden vergoed. Als de kosten exploderen, dan moet het kabinet volgens hem een keuze maken tussen meer eigen bijdragen van patiënten of een kleiner basispakket. Naar verluidt krijgt Bomhoff er op Prinsjesdag geen cent bij van minister Hoogervorst van Fi nanciën. PvdA-Kamerlid Bos wil vandaag in de Tweede Ka mer opheldering van beide be windslieden. Bomhoff wil ook dat de presta ties van zorgverzekeraars dui delijker worden, zodat patiën ten beter kunnen kiezen. Om hen te stimuleren, moeten zorg verzekeraars vanaf volgend jaar een rapportcijfer krijgen. Een onafhankelijke instantie zou dat samen met de patiënten clubs kunnen bepalen. Twee regio's, in Limburg en Groningen, gaan fungeren als proefregio met de nieuwe aan pak. Bomhoff volgt deze regio's intensief om knelpunten en pluspunten te ontdekken. „De regio's moeten van elkaar gaan leren." De minister sprak over een soort 'perestrojka' in de zorg. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Twee foren sisch psychiaters hebben vast gesteld dat Volkert van der G., de vermoedelijke moordenaar van Pim Fortuyn, volledig wils- bekwaam is. Zij hebben hun rapport overhandigd aan de in richtingsarts van het huis van bewaring Demersluis, onder deel van de Bijlmerbajes, waar Van der G. verblijft. De advocaten van Van der G. hebben het bestaan van het rap port gisteren bevestigd. Tevens bevestigen zij dat Van der G. in middels een wilsverklaring heeft getekend waarin staat dat hij dwangvoeding weigert. Van der G. is sinds 12 juli in honger staking, uit protest tegen zijn detentieomstandigheden, in het bijzonder tegen het permanent cameratoezicht in zijn cel. Vier deskundigen (naast de twee psychiaters ook Van der G.'s vertrouwensarts en de inrich- tingsarts) hebben nu vastge steld dat Van der G. wilsbe- kwaam is. De vaststelling is van belang voor het geval Van der G. volhardt in zijn weigering voed sel tot zich te nemen en daarmee grote gezondheidsrisico's gaat lopen. Onlangs zei minister Donner van Justitie dat de Penitentiare Beginselenwet van na 1985 mo gelijkheden biedt om tot dwangvoeding over te gaan. Volgens die wet kan een gedeti neerde verplicht worden een ge neeskundige behandeling te on dergaan. Vrijwillig De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) meent dat art sen in beginsel niet mogen mee werken aan het toedienen van dwangvoeding aan een gedeti neerde die vrijwillig en bij zijn volle verstand heeft besloten in hongerstaking te gaan. Een dwangbehandeling is alleen mogelijk indien er sprake is van een geestesstoornis, aldus de IGZ. DEN HAAG - Khee Liang Phoa (rechts) komt aan bij minister De Geus op het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag. LPF'er Phoa is gisteroch tend door koningin Bea trix beëdigd tot staatsse cretaris van Sociale Zaken en Werkgelegen heid. Hij krijgt de portefeuille Emancipatie en Familie zaken. foto Robert Vos/ANP Een jaar na de aanslagen van 11 september is ruim 60 procent van de bevolking bang voor aanslagen door moslimextremis ten in Nederland. Verder is ruim de helft van de Nederlan ders het afgelopen jaar anders tegen moslims gaan aankijken, van hen heeft 95 procent een negatief beeld. Na de overstromingen in Midden-Europa is het nu de beurt aan Frankrijk. De afgelopen dagen vielen er met name in het departement Gard veel doden. In totaal lieten al elf mensen het leven. Voor zover bekend zijn er geen Ne derlandse slachtoffers. De Zeeuwse pleegzorg is op zoek naar opvanggezinnen. De pleegzorg komt met een forse wachtlijst en moet re gelmatig 'nee' verkopen. Met een wervingscampag ne hoopt de pleegzorg nieuwe gastouders te vinden. Mario Cipollini heeft in Murcia de derde etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. De Italiaan versloeg in de sprint zijn landgenoot Petacchi en de Duitser Zabel. Met zijn zege sloot Cipollini zich aan bij een groep renners die etappes won in zowel de Giro, de Tour als de Vuelta. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19, 21 en 22 van onze redactie buitenland GENT - Een arts uit Gent helpt ouders die op bestelling een jon gen of meisje willen. Onder zijn patiënten bevinden zich ook koppels uit Nederland, Duits land, Groot-Brittannië en Frankrijk. Daarvoor vraagt hij een prijs van 6300 euro per be handeling. De androloog Comhaire heeft zo'n tien aanstaande moeders in behandeling. Het gaat vooral om ouders die al overwegend zonen of dochters hebben en nu een kind van een ander geslacht willen. Comhaire werkt voor zijn praktijk mee aan een uitge breid Amerikaans onderzoek dat vrouwelijke X-chromoso- men en mannelijke Y-chromo somen scheidt, waarna be vruchting en inplanting van de eicel van keuze plaatsvindt. Aan dit onderzoek in de VS wer ken drieduizend paren mee. De Belgische Commissie voor Bio-Ethiek heeft de praktijk in Gent nog niet goedgekeurd. Comhaire zegt dat hij niet in strijd met de wet handelt. In 1998 verboden de Belgische au toriteiten de komst van een ver gelijkbare genderkliniek van de Nederlandse arts Van Delen. In België vindt alleen vergelijk baar medisch onderzoek plaats aan cle Vrije Universiteit Brus sel. Dit onderzoek beperkt zich tot hulp aan ouders die op medi sche indicatie beter voor een be paald geslacht kunnen kiezen, omdat onder jongens of meisjes in hun familie de kans op erfelij ke ziekten erg groot is. Dit mag ook in andere EU-landen. ANP De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde (KNMG) heeft artsen inmiddels geadvi seerd niet mee te werken aan dwangvoeding van wilsbekwa- me gedetineerden. De KNMG gaat uit van het zelfbeschik kingsrecht van de patiënt. On der alle omstandigheden moe ten patiënten vertrouwen in hun arts kunnen stellen, aldus de or ganisatie. Vriendin Het Openbaar Ministerie in Amsterdam gaat niet in beroep tegen de beslissing van de rech- ter-commissaris om de vriendin van Van der G. op vrije voeten te stellen. Dat maakte een woord voerder van het OM gisteren be kend. Vrijdag besloot de rechter-com- missaris de vrouw te laten gaan, omdat er onvoldoende gronden waren haar nog langer vast te houden. De levenspartner van Van der G. werd vorige week dinsdag op haar werk aange houden, op verdenking van het plegen van voorbereidingshan delingen voor brandstichting of het veroorzaken van een ont ploffing. Die verdenking vloeit voort uit de vondst van chemicaliën en apparatuur in het huis in Har derwijk van de vrouw en Van der G. Volgens justitie konden daarmee explosieven worden vervaardigd. ANP (Advertentie) noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer I I I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) hiü noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). d per kwartaal met automatische incasso 52.-). 3 per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1