Toekomst campings is onzeker Te hard rijden kost te veel PZC Fanette is weer springlevend Wachtlijst Zeeuwse pleegkinderen groeit Noodweer dupeert ruim vierhonderd boeren en tuinders (0i) AutoTrack.nl 13 Gedeputeerde Van Zwieten wijst branche op noodzaak tot vernieuwing Boekenmarkt in Veere Horecapersoneel slaat klanten Doodskopvlinder gevonden Botsing skeeler en wielrenner Gaslek op Sint Philipsland Duizenden euro's weg Boete wegens slordig spuiten controle Week van de Kinderopvang Meer dan 70.000 occasions vind je op dinsdag 10 september 2002 door Harmen van der Werf ROTTERDAM - Nog voor het einde van dit jaar wil gedepu teerde G. van Zwieten (WD, re creatie en toerisme) met een ontwerp of ontwerpen komen voor een Zeeuwse camping van de toekomst. Anders is het vol gens hem straks over en uit met veel kleinere campings in Zee land. Hij heeft directeur H. van Koeveringe van Roompot Re creatie gevraagd voorzetten te geven. Van Zwieten maakte zijn initia tief gisteren bekend op een bij eenkomst in de Kunsthal in Rot terdam rond het nieuwste boek van NRC-journaliste Tracy Metz over de Nederlandse pret- industrie. De calvinistische Ne derlanders hebben hun schroom overwonnen, ontdekte Metz tij dens een speurtocht van een halfjaar. Nederland is één par tycentrum geworden, van de al oude Efteling tot en met fun- shoppen. Pret hebben mag, nee, het moet. En de overheid waait vrolijk mee op die wind. Zo niet gedeputeerde Van Zwie ten, constateerde Metz tot haar verbazing. „En hij is nog wel een liberaal." Ook Van Zwieten wil de markt haar werk laten doen, VEERE - De Markt in Veere is zaterdag 14 september tijdens Open Monumentendag het de cor voor de jaarlijkse boeken markt. Tussen 10.00 en 17.00 uur wor den allerlei antiquarische en tweedehands boeken te koop aangeboden. Deelnemers aan de markt komen niet alleen uit Zeeland, maar ook van ver daarbuiten. Dit jaar komt zelfs een standhouder uit het Friese Pingjum. Het aanbod van de tiende boe kenmarkt in Veere is divers: van historie tot kinderboek, van ro man tot poëzie en van atlas tot naslagwerk. Daarnaast zijn er ook schoolplaten. maar als het nodig is, moet de overheid optreden. Hij noemde als voorbeeld de plannen voor factory outlet centra in onder meer Goes en Sas van Gent, pas send in de categorie 'funshop- pen'. „Leuk en aardig werd dat voorgesteld", aldus de provinci aal bestuurder, „alsof die win keltjes allemaal mislukte spul len zouden gaan verkopen. Met als neveneffect dat de oude koopcentra Sluis en Hulst ach teruit zouden vliegen. Dat wilde ik absoluut niet." Maar, volgens Van Zwieten, de overheid moet zonodig de markt ook een handje helpen en dat geldt in Zeeland vooral voor de kampeermarkt. „Vroeger kwa men mensen met kleine tenten naar Zeeland, nu komen ze met grote caravans. Dat zal eens op houden. De kampeermarkt zal een keer in elkaar lazeren. Als provincie heb je de plicht daar op in te spelen en antwoorden te zoeken, want maar liefst 7 5 pro cent van de Zeeuwse vakantie gangers kampeert. Die toeristen willen we graag houden, ook als het kamperen uitraakt." Met name kleinere campings tot 150 eenheden dreigen naar het idee van de gedeputeerde in de problemen te komen. De eige naren hebben vaak niet de fi nanciële slagkracht om hun be drijf op een andere leest te schoeien, tenzij ze bungalows laten bouwen of plekje voor plekje verpatsen aan stacara vanhouders, zoals op de Veluwe. Dat wil Van Zwieten allebei niet. Wat dan wel? Hij noemde twee voorbeelden. Gestapelde appartementen met een zwem bad er rond, iets wat in Florida veel wordt gedaan. Of een va kantiedorpje bouwen, zoals in Frankrijk wel gebeurt. Van Zwieten hoopt dit najaar nog met Van Koeveringe van Roompot Recreatie - 'de groot ste kampeerboer van Zeeland' - met één of meerdere concepten te komen. „En wie weet lukt het dan nog voor mijn vertrek, voor de provinciale verkiezingen van maart, een proef van de grond te tillen." pagina 21Vrije-tijdindustrie eist een zware tol Pony Fanette is er na een maagoperatie weer helemaal bovenop. door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - De terugkeer van Fanette op de manege Smi- ro in Schoondijke was gister middag ronduit daverend. Na een zware operatie, een kleine week aansterken en een vracht- wagenrit arriveerde het vijftien jaar oude paard in nogal ner veuze toestand op de thuisbasis. Met een flinke smak viel ze uit de wagen, stond binnen een mum van tijd weer op en keek paniekerig om zich heen. Een maal tot rust gekomen liet de merrie zich van haar vriende lijkste kant zien. Onder begeleiding van Astrid Roosink van de stichting" Smiro betrad Fanette de manege, waar ze haar negentien medebewo ners met luid gehinnik begroet te. Alsof ze even wilde laten ho ren dat ze weer thuis was en dat het haar goed ging. Vorige week dinsdag was de si tuatie heel anders. Astrid en Jan Roosink hielden hun hart vast toen het dier voor onderzoek naar de paardenkliniek in Moerbeke werd gebracht. „Ze kreeg van het ene op het andere moment buikpijn. Haar darmen werkten niet meer zoals het zou moeten, dus belden we de die renarts. Fanette kreeg een spuitje, maar daar reageerden haar darmen niet o}:». Er bestond een kans dat haar darmen zou den draaien, zodat er een soort knoop zou ontstaan", vertelt Astrid Roosink. De situatie was ronduit zorg wekkend en dus zette het gezin Roosink koers naar Moerbeke. Onderzoek wees uit dat het paard direct onder het mes moest. De dikke darm van het dier lag niet op zijn plaats en de dunne darm was twee duimen dik, terwijl dat eigenlijk slechts één pink hoort te zijn. Kosten plaatje voor de operatie: zo'n 2500 euro. Kosten Een bedrag dat de stichting Smiro niet in kas had en dus be sloot de familie Roosink zelf voor de kosten op te draaien. Als je niet betaalt, gaat het dier dood. Die keuze is natuurlijk niet eerlijk", vindt Jan Roosink. „Zeker niet als je de achter grond van dit paard kent. Wij hebben haar op zevenjarige leeftijd gekocht voor een hele foto Charles Strijd lage prijs. Het dier leefde onder erbarmelijke omstandigheden. Ze was broodmager, stond in een veel te kleine stal en had achter beide oren grote wonden. Dit paard was duidelijk mis handeld. Na een hele lange pe riode heeft ze het vertrouwen in de mensen weer teruggekregen. Als je dat allemaal weet, is de beslissing 'wel of niet opereren' heel snel gemaakt." De familie Roosink moest daar voor dus wel diep in de buidel tasten. „Daarom zijn we een ac tie gestart, waarmee we geld willen inzamelen. Daarmee ho pen we uit de kosten te komen. Al het geld dat extra binnen komt, zal in de toekomst worden aangewend bij soortgelijke noodgevallen", aldus Astrid Roosink. RENESSE - Horecamedewerkers van een discotheek aan de Hogezoom in Renesse hebben zaterdagavond twee klanten op het hoofd geslagen. Een 30-jarige man uit Rotterdam werd niet toegelaten in de gelegenheid. Een 23-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland die eerder wel naar binnen mocht, maar vervolgens weer op eigen initiatief naar buiten kwam, werd op het hoofd geslagen door een medewerker. Hierop werd de man boos en de zaak escaleerde. De man liep eveneens klappen op. Zowel de man als de vrouw hadden een verwonding aan het hoofd die gehecht moest worden. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. NIEUW NAMEN - In een tuin aan de Arnoutstraat in Nieuw Namen is een doodskopvlinder (Acheronita atropos) gevon- den. Het dode insect werd gevonden door de zevenjarige Esna, Flikkenschild uit Nieuw Namen. Het is dit jaar de eerste keer dat een doodskopvlinder in Oost Zeeuws-Vlaanderen is aan getroffen. Eind augustus werd een exemplaar gevangen in een nachtvlinderval in West-Zeeuws-Vlaanderen. De doodskop- vlinder dankt zijn naam aan een geel figuur op de rug in de t vorm van een menselijk doodshoofd. Het is een grote bruine- vlinder, de enige die geluid maakt. De doodskopvlinder speelt de hoofdrol in de film The Silence of The Lambs. Esna nam de,. vlinder mee naar school waar directeur De Baar meteen wist om welke soort het ging. Hij is er zo trots op dat de vlinder in de schoolkluis wordt bewaard. SEROOSKERKE - Een 52-jarige Vlissingse wielrenner en, een 12-jarig meisje op skeelers uit Veere zijn zondagmiddag/ gewond geraakt toen ze tegen elkaar botsten op de Vrouwen- polderseweg in Serooskerke. Het meisje reed met een groepje skeeleraars over het fietspad richting Vrouwenpolder. Uit de tegenovergestelde richting kwam een groep wielrenners. Tij dens het passeren kwamen de personen met elkaar in botsing. Het meisje liep een gebroken sleutelbeen op en de man diverse schaafwonden en kneuzingen. Zij werden per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis, maar konden na behande ling het ziekenhuis weer verlaten. SINT PHILIPSLAND - Tijdens de aanleg van een nieuw drai nagesysteem op een akkerland aan de Krabbenkreekweg op Sint Philipsland, is gistermiddag een gaslek ontstaan. Het lek aan de gastransportleiding van energiebedrijf Delta werd snel gecontroleerd en leverde verder geen gevaar op. De machine waarmee aan het drainagesysteem werd ge werkt, raakte om rond twee uur 's middags de leiding, waar door het lek ontstond. Het nutsbedrijf werd snel gewaar schuwd. Na twintig minuten was de kapotgetrokken leiding van beide kanten afgesloten. De brandweer moest nog wel met twee tankauto's ter plaatse komen om de vrijgekomen gaswolk te verdunnen. De bewoners in de regio hebben niet zonder gas gezeten omdat het gas snel via een ander punt kon worden getransporteerd. De herstelwerkzaamheden hebben zo'n vier uur in beslag genomen. ZIERIKZEE - In een horecagelegenheid in het centrum van Zierikzee is zondagnacht ingebroken. Er werden enkele dui zenden euro's weggenomen. Zeeland door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Er zijn forse wachtlijsten aan het ontstaan bij de Zeeuwse pleegzorg. „We moeten vaak 'nee' verkopen als een kind voor pleegzorg wordt aangeboden. De 270 gezinnen in ons pleegzorgbestand zijn bijna honderd procent vol", zei Lois vanBeijnum. De medewerker wei-ving en se lectie van de sector pleegzorg van Stichting Jeugdzorg Zee land presenteerde maandag de nieuwe wervingscampagne voor pleeggezinnen in Middel burg. Gedeputeerde L. Cop- poolse kreeg in de Abdij het nieuwe promotiemateriaal. Er is nu een wachtlijst van 35 kinderen. Pleegkinderen van buiten de regio neemt de Zeeuwse pleegzorg sinds juni al niet meer aan. Voor crisisop vang zijn tien plaatsen beschik baar. maar omdat pleegouders kunnen aangeven wat voor pleegkind zij willen opvangen, een baby of een ouder kind, biedt dat bestand weinig soe laas. „Bovendien moet het klikken tussen pleegkind en opvangge- zin," benadrukt Van Beijnum. „Vooral pubers zijn moeilijk plaatsbaar." Rekbaar begrip De nieuwe campagne kreeg het thema 'Ouders voor even' waar bij 'even' een rekbaar begrip is, legde Van Beijnum uit. Rekbaar van opvang voor weekeinden of vakanties tot weken- of maan denlang. Ook wordt er gewor ven bij allochtone gezinnen om allochtone pleegkinderen ook in passende gezinnen te kunnen plaatsen. Een tweede insteek van de campagne is de bekend- MIDDELBURG - De economi sche politierechter heeft giste ren in Middelburg een 59-jarige inwoner van Berlicum voor het onzorgvuldig toepassen van een bestrijdingsmiddel conform de eis 500 euro boete opgelegd. De man was augustus vorig jaar in Tholen onzorgvuldig te werk gegaan met onkruidbestrij dingsmiddel, door in de richting van een moestuin van een ander te spuiten. Daarbij ontstond er schade aan planten. heid verbeteren van 'netwerk- opvang', waarbij een pleegkind wordt opgenomen door familie of bekenden van het gezin. Die opvangvorm wordt steeds meer gebruikt, zegt Van Beijnum. De sector pleegzorg heeft daar sinds kort een speciale coördi nator voor in de persoon van Ina Wilbrink. Zij leidt het steun punt Netwer kop vang in Zee land. De oorzaak van die toena me ligt voornamelijk bij de pleegzorginstellingen zelf zegt VanBeijnum. „We zijn losser ge worden in de formaliteiten wanneer een kind in familie kring wordt opgevangen. Vroe ger kwam er eerst een streng on derzoeknaar de verbanden in de familie. Nu zien we minder snel beren op de weg. Opvang binnen de familie blijkt vaak beter voor zowel het kind als het gezin." Vergoeding Gedeputeerde Coppoolse toon de zich bezorgd over de grote verschillen in financiële vergoe dingen aan pleegouders die dreigen te ontstaan tussen pro vincies. De provincie Brabant gaat bij wijze van proef extra geld geven aan pleegouders die een pleegkind opnemen dat veel zorg nodig heeft. Ook wil de provincie pleegouders extra te gemoetkomen wanneer ze door hun zorgtaak extra kosten moe ten maken voor bijvoorbeeld kinderopvang, wanneer beide ouders werken. Dat kunnen rij ke px-ovincies doen, maar arme provincies niet, stelde de gede puteerde. De provincies hebben samen lang en met geregeld suc ces gevochten voor betere ver goeding voor pleegzorg. Af stemming van pleegvergoeding op individuele situaties vindt Coppoolse een pleit dat zeker bij het Rijk moet worden neerge legd, „al valt daar de komende jaren waarschijnlijk weinig te halen". Grote verschillen tussen provincies echter noemde hij geen goede zaak. De nieuwe campagne om pleeg gezinnen te werven voor de op vang van tijdelijk uithuis ge plaatste kinderen begint van daag met een eerste bijeen komst in Goes. De sector Pleeg zorg van de Stichting Jeugdzorg Zeeland houdt een informatie avond over de rol van pleegou ders in Hotel Terminus, die om 20.00 uur begint. Dit najaar vol gen meer informatieavonden door heel Zeeland om mensen te interesseren voor de verschil lende vormen van pleegouder schap. H. van Opdorp van de politie Zeeland: „We zaten hier in de jaren negentig op gemiddeld 45 verkeersdoden per jaar." foto Cha rles Strijd Vooral steun voor minder harde aanpak kleine snelheidsovertredingen door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Te hard rijden kost te veel. Boetes en verkeers slachtoffers, maar, vinden de regeringspartijen CDA, LPF en VVD, de kleine snelheidsover treders moeten worden ontzien. Hun initiatief past in de lijn van wat oud-fractievoorzitter M. Herben van de LPF tijdens de kabinetsformatie al zei: „Het moet afgelopen zijn met het au tootje pesten." „Prima idee", vindt R. van Ha peren uit Hulst. Als raadslid voor de WD in zijn woonplaats trok hij vorig jaar fel van leer te gen 'ergernis nummer één'. „Te gek voor woorden", noemde hij het, dat mensen die maar vijf of zeven kilometer te hax'd rijden al een boete in de bus krijgen van 28 euro. Of hij zelf wel eens zo'n bekeuring heeft gehad? Hij rea geert bijna verbaasd: „Wie niet? En het leidt tot niks.Precies, zo denkt CDA-Kamerlid C. Eur- lings er ook over. „Met die kleine boetes help je de verkeersveilig heid niet vooruit. Het leidt alle maal maar tot ergernis." Vandaar dat hij en zijn collega's T. Alblas (LPF) en G. Oplaat (WD) een ander systeem willen. Bij een kleine snelheidsovertre ding eerst waarschuwen, bij een tweede keer een kleine boete van pakweg tien euro en veivol- gens de volle mep. Dat is niet al les. Wie steevast veel te hard rijdt, vindt straks een strengere overheid op zijn weg. Het rijbe wijs moet worden ingetrokken bij meerdere zwax-e overtredin gen. Het plan krijgt steun uit on verdachte hoek, van voorzitter ad interim van de Vereniging Verkeersslachtoffers, oud-hoogleraar transportvei ligheid J. de Kroes. „In landen als Frankrijk en Duitsland bestaat zo'n systeem, dat automobilisten strafpunten krijgen en op den duur hun rij bewijs kunnen verliezen. Dat werkt." Strafpunten Volgens De Kroes zal de ver keersveiligheid niet verslechte ren, als CDA, LPF en WD hun zin krijgen. „Veel van dat soort kleine snelheidsovertredingen wordt toevallig gemaakt. Dat is niet gevaarlijk. Het grote ge vaar komt van pakweg tien pro cent van de automobilisten die de snelheidsx-egels consequent aan him laars lappen. Die moe ten pex'soonlijk woi-den aange pakt. Dat kan met een stx-afpun tensysteem." Woordvoerster D. Lieuw-On van verkeersveilig- heidsox-ganisatie 3VO is op z'n zachtst gezegd niet enthousiast. In Nederland wordt op kente ken beboet, niet op pex-sonen. Het zal nog een hele toer wor den, denkt zij, om dat te veran deren en een waterdicht sys teem te ontwikkelen tegen snelheidsduivels. „En wat zijn kleine snelheidsovertredin gen?", vraagt zij zich af. „Wie op een 50-kilometer weg te hax-d rijdt, wordt pas vanaf 57 kilo meter beboet. Op een 80-kilo- meter weg is dat 87 kilometer H. van Opdorp houdt zich bij de politie Zeeland bezig met ver keerszaken. Hij laat zichniet uit over het voorstel van CDA, LPF en WD. „Dat kan ik niet doen als poli tieman." Van Opdoxp onderkent wel dat het 'niet leuk' is voor kleine snelheidsovertredingen een boete te krijgen, maar, stelt hij nadrukkelijk, hét doel is: be perking van het aantal ver keersslachtoffers. „En dat aan tal daalt. In Zeeland zaten we in de jaren negentig op gemiddeld 45 vex'keex'sdoden per jaar, de laatste twee jaar waren dat er 35. Texwijl het autoverkeer blijft toenemen." Gedeputeex-de J. Hennekeij, verwoed strijder voor verkeers veiligheid, wil die lijn zonder meer vasthouden. „Ik vind het niet verkeerd om eens te kijken naar het bekeiuen van die klei ne snelheidsovextredingen. Die boetes wekken veel ex-gemis, maar dat mag niet leiden tot het opx-ekken van de maximum snelheden. Want één ding is dui delijk: te hai'd x-ijden heeft hoe dan ook effect op de verkeers- veiligheid." Dat er een nieuw systeem voor snelheidsovertredingen komt, lijkt een kwestie van tijd. CDA, LPF en WD hebben in de Twee de Kamer een ruime meerder heid en minister De Boer van Verkeer en Watei'staat heeft al steun toegezegd. CDA'er Eur- lings: „Dereactie van De Boer is een vex-ademing. Zijn voorgang ster Netelenbos wilde er nooit iets van weten." De beurt is nu aan minister De Boer om met conci'ete voorstellen te komen. Eurlings denkt dat het mogelijk moet zijn het nieuwe systeem binnen een jaar in te voeren. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Minstens vier honderd landbouwbedrijven in zuid-west-Nederland onder vonden veel schade van de ex treme hoeveelheid neerslag op diverse dagen in augustus. De Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) kreeg precies viei-honclerd schademel- dingen: 52 uit (Midden-) Zeeuws-Vlaandex-en en 342 uit West-Brabant, waaxvan meer dan honderd uit Moerdijk. De ZLTO beschouwt de inventari satie als 'voorlopig', omdat er nog steeds schademeldingen binnenkomen. De landbouwoi-- ganisatie vermoedt negentig procent van de schade in beeld te hebben. Overigens duurt het nog wel even voor de financiële omvang van de schade bekend is, omdat het precieze bedrag pas na de oogst kan worden vastgesteld. Het is nog niet dui delijk hoe de gewassen die als nog van het land zijn gehaald, zich houden. Daarnaast maken bedrijven nog steeds extra kos ten voor het afvoeren van water en het drogen van gewassen. In Miclden-Zeeuws-Vlaanderen heeft zo'n 520 hectare akker land schade ondex*vonden; in Brabant werd zo'n drieduizend hectare bouw- en weiland gege seld door ovex-matige neei-slag, terwijl tuinbouwers schade hebben geleden in bijna 200.000 viex-kante meter kassen. Vooral de aardappelen, uien, wortelen, knolselderij, spinazie en stamslabonen 'verdronken' op de velden. Ook aardbeien-, boom- en kruidentelers werden zwaar getroffen. In de voeder gewassen ondexwonden voox-al pei'celen met snijmaïs schade, terwijl in de kassen potplanten,, aai'dbeien, sla, aubei'gine en pa- pi-ika's het niet dx*oog hielden. De ZLTO stuurt alle door haar geïnventariseerde gegevens door naar de bevoegde instan ties. „De gegevens kunnen die nen als onderbouwing van een verzoek aan de rijksoverheid om schadevergoeding", meldt de boerenorganisatie in een persbericht. TERNEUZEN - De week van 16 tot en met 21 september staat landelijk in het teken van de kinderopvang. Op woensdag 18 september zet stichting Kinder opvang Zeeuws-Vlaanderen de leidsters in het zonnetje. Deze dag worden ze getrakteerd op iets lekkers bij de koffie en ontvangen ze een attentie als blijk van waardex-ing. Bij de stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen zijn onge veer 135 leiders en leidsters werkzaam. Ze werken verspreid over vestigingen in Tex-neuzen, Axel, Sas van Gent, Oostburg, Sluis, Sluiskil, Breskens, Bier vliet, Hulst en Kloostei-zande. Er wordt opvang geboden aan ongeveer 1300 kinderen in de leeftijd van nul tot zestien jaar. Advertentie De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13