Nieuwe kans voor Renaissance PZC Leuk in eerste gelid staan PZC Eerste paal voor groter Zijdemuseum Schouwse wethouder biedt excuses aan voor weigeren van gesprek wil Ontwikkelingsmaatschappij wil woningen en horeca in vervallen monument Proef formulieren donorregister Auto gestolen in Vlissingen Tijdelijk fietspad Magistraatwijk Mestzakken Wissenkerke blijven Geld weggenomen uit woningen Auto gestolen in Burgh Lagere boete om mkz-crisis Man beboet voor lozen mestwater Boete voor te zware lading vrachtwagen Dorpsraad Zoutelande agenda J dinsdag 10 september 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De regionale ontwikkelingsmaatschappij Marsaki wil Renaissance aan het Vlissingse Bellamypark ko pen. Projectmanager R. de Baai- verwacht dat voor het einde van de week de koop een feit is. Marsaki wil in het complex drie woningen onderbrengen, twee winkel/horecapandjes en twee bovenwoningen. „In die win kelpandjes kan ook bijvoor beeld een broodjeszaak ko men", reageert De Baar. Het pand is sinds ongeveer een jaar eigendom van de Deense profvoetballers Mare Nygaard en Jon Dahl Tomasson. Vlissin- ger E. Miedema, de zaakwaar nemer van de voetballers, wilde gisteren niet op de verkoop vooruit lopen. Hij meldde eerder dat de voet ballers grote plannen hadden met het complex. Er zou een grand café en restau rant in ondergebracht worden. Ook werd gedacht aan maaltij den voor studenten. In een gedeelte van het pand kon een sporthoek ingericht wor den, met multimediamogelijk- heden, waar via internet sport sites bekeken zouden kunnen worden. Het college van burge meester en wethouders van Vlissingen keurde begin dit jaar een bouwaanvraag daarvoor af. Daarna werd het stil rond het pand, dat in ernstig vervallen toestand is geraakt. Renaissan ce staat intussen zo'n vijf jaar leeg. Het complex heeft onge veer zeshonderd vierkante meter oppervlakte en oorspron kelijk bestond het uit vijf pan den. Verpauperd De Baar van Marsaki (de pro- jectontwikkelaarstak van drie woningbouwcorporaties in Vlissingen, Goes en Tholen) meldt dat de drie huizen aan de achterzijde gerenoveerd zullen worden. „Ze zijn in een verpauperde staat. Je zou haast niet geloven dat het oorspronkelijk prachti ge, monumentale pandjes wa ren." De ruimte aan de zijde van het Bellamypark wordt ge- door Miriam van den Broek MELISKERKE - Het Zijdemu seum in Meliskerke wordt gro ter. In de tuin van het museum is gisteren de eerste paal geslagen voor een aanbouw van 72 vier kante meter. In deze serre komt het restaurantgedeelte. Ook is het mogelijk workshops of klei ne exposities te houden in de nieuwe ruimte. schikt gemaakt voor twee win kels of 'lichte horeca'. „Het be stemmingsplan Binnenstad laat De uitbreiding is nodig omdat het restaurantgedeelte te klein is voor alle bezoekers. „We krij gen steeds vaker bezoekers die met bussen komen. Zij willen allemaal tegelijk nog even wat drinken voordat ze weer wegrij den. Daarnaast hebben we nog de individuele bezoekers. Voor al deze mensen is er gewoon te weinig plaats in het restaurant" vertelde G. van Hoegee van het dat toe. Er mag géén nachtzaak in komen. Dat zijn we ook abso luut niet van plan. Wij gaan uit Zijdemuseum. Na de verbou wing kunnen er 85 personen zit ten. Voordat met de daadwerkelijke verbouwing kan worden begon nen, moeten tien heipalen de grond in. Cultuurwethouder M. te Roller gaf daarvoor gister ochtend het startschot. Onder het toeziend oog van museum medewerkers, de architect van het pand en de wethouder, werd van de bestemming voor het complex en stemmen de toe komstige functies erop af. Met de eerste paal zonder ogen schijnlijke moeite tot de helft de grond in geduwd. Alleen voor de laatste meters moest het heiblok eraan te pas komen. „Ik ben blij dat het nu eindelijk zover is", zei Van Hoegee. „Afgelopen zomer hebben we een aantal concerten in de tuin gehouden. Maar ik hield steeds mijn hart vast. Gelukkig heeft het niet een keer geregend, want het bestemmingsplan kunnen wij leven. De huidige eigenaar wellicht niet." foto Ruben Oreel anders hadden we een probleem gehad. Dat is straks voorbij." De aanbouw wordt waarschijn lijk 20 december opgeleverd. Na de kerstvakantie gaat het muse um voor enkele weken dicht zo dat het inclusief de nieuwe ruimte, heringericht kan wor den. Op 1 februari is het Zijdemuse um dan weer open voor publiek. Het Zijdemuseum krijgt een nieuwe aanbouw van 72 vierkante meter. MIDDELBURG - Het donorregister houdt in Middelburg een proef met het verstrekken van aanvraagformulieren via de balie van de gemeente. Voorheen waren de formulieren alleen via de huisarts, de apotheek en het register zelf te krijgen. Het register wil in Middelburg testen of het de moeite loont om al le gemeenten te bevoorraden. Met het formulier kunnen men sen aangeven of ze na hun dood organen willen afstaan. Het donorregister registreert alle wilsbeschikkingen over or gaan- en weefseldonatie in Nederland. Het formulier is af te halen bij de afdeling communicatie. VLISSINGEN - Uit de Oudestraat in Vlissingen is in de nacht van zondag op maandag een zwarte Audi 80 gestolen. Het kenteken van de auto is YX-94-GR. De waarde is onbekend. MIDDELBURG - Bij de J.C. Matthiasstraat in Middelburg komt een tijdelijk fietspad. Dat is nodig omdat het bouwver- keer voor het nieuwe winkelcentrum soms gevaarlijke situa ties veroorzaakt. De oplossing is een tijdelijk fietspad. Daar voor wordt gebruik gemaakt van de parallelweg. Aan het begin en het einde van de straat komen twee doorsteken over het gazon. De aanleg van het pad vindt volgende week plaats. DEN HAAG - De Raad van State in Den Haag ziet geen aan leiding om de milieuvergunning die B en W van Noord-Beve land hebben verleend aan loonbedrijf Kunst BV, voor het op slaan van meststoffen in mestzakken aan de Vlieteweg in Wissenkerke, te schorsen. Om de schorsing is vergeefs ver zocht door J. van den Berg die op zo'n 375 meter van het be drijf van Kunst woont en een mini-camping exploiteert. Hij stelt dat de mestzakken onaanvaardbare stankoverlast ver oorzaken en vreest dat campinggasten zullen wegblijven als de zakken niet verdwijnen. Het Haagse rechtscollege over weegt dat het loonbedrijf al zo'n tien jaar de mest op dezelfde wijze opslaat in de mestzakken. Voor een succesvol schor- singsverzoek is spoedeisendheid vereist en de Raad van State acht die spoedeisendheid niet aanwezig omdat er niets veran dert in de situatie. In een meer uitgebreide procedure, de zoge naamde bodemprocedure, zal het Haagse rechtscollege zich definitief uitspreken over de aanvaardbaarheid van de ver gunning voor de mestzakken. Het is nog niet bekend wanneer de Raad van State die bodemprocedure zal behandelen. NIEUWERKERK - In een woning aan de Elzenstraat in Nieu- werkerk is zaterdagavond ingebroken. Uit de woning werden waardepapieren, enkele honderden euro's en sieraden wegge nomen. Tussen zaterdagmiddag en zondagochtend was het raak in een woning aan de Maisstraat in Bruinisse. Uit de wo ning werden een geldbedrag en sieraden met nog onbekende waarde weggenomen. BURGH-HAAMSTEDE - Een auto die geparkeerd stond aan de Daleboutsweg in Burgh is tussen zaterdagavond en zon dagmiddag gestolen. Het betreft een witte Mercedes Benz, ty pe 250 D, met een Duits kenteken LM-X446. MIDDELBURG - De economi sche politierechter in Middel burg heeft gisteren een vijftigja rig inwoner van Koudekerke veroordeeld tot een voorwaar delijke boete van 220 euro. De man had verzuimd om bijtijds het beschrijvingsbiljet voor de landbouwtelling aan LASER te vermelden. In de uitspraak hield de politierechter rekening met omstandigheden als de mkz-crisis. MIDDELBURG - De economi sche politierechter in Middel burg heeft gisteren een inwoner van Vrouwenpolder voor het lo zen van mestwater veroordeeld tot 250 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. De man had in februari overtollig regen water vermengd met giersap- pen in de sloot laten wegvloeien. Officier van justitie H. den Har- tog eiste 250 euro boete. De poli tierechter legde de boete voor helft voorwaardelijk op, omdat de boer die al veertig jaar scha pen houdt nooit eerder met jus titie in aanraking is gekomen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Koos Schou- wenaar is ruim een half jaar burgemeester van Middelburg. Het was een periode van ken nismaken, handen schudden en inwerken. Tot nu toe is het een positieve ervaring: Schou- wenaar moet van tijd tot tijd het vakantiegevoel onder drukken. „Af en toe voel ik me toch een toerist." Het is niet tegengevallen, ver telt hij. „Integendeel. De men sen zijn aardig, sympathiek, plezierig en vriendelijk. Ze zijn over het algemeen gelukkiger en tevredener dan in de Rand stad. Ze zijn minder opgefokt. Niet omdat het een ander type mens is, maar ze hebben ande re gewoonten en een andere manier van leven. Het is ook opvallend dat een heleboel mensen hier veel minder posi tief over Zeeland zijn dan bui ten de provincie, ook op be stuurlijk niveau." Zeeuwen zijn veel te bescheiden, wil hij zeggen en hoewel bescheiden heid een deugd is, kan het in dit geval best wat minder. Maarssen, de vorige gemeente waar hij burgemeester was, is met 30.000 inwoners bijna net zo groot als Middelburg. „Maar daar merkte je weinig van. Maarssen is bijna een wijk van Utrecht. Iedereen werkt buiten de gemeente. Als ik hier de Markt op loop, is er altijd wel wat te doen, het is een le vendig beeld. Af en toe voel ik me toch een toerist. Dat gevoel heb ik trouwens ook als ik met de boot van Vlissingen naar Breskens ga." Zijn agenda staat nog steeds vol met kennismakingsbezoe ken. „Ik probeer de stad te le ren kennen, dat doe ik onge richt, zonder systeem. Ik ben begonnen met de mensen die ik voor het werk moest kennen, de politie, de brandweer, gede puteerden, raadsleden. Daar na kwamen de bedrijven, instellingen, kerken, vereni gingen, scholen. Ik wist hier niks, kende heg nog steg. Het is leuk om helemaal opnieuw je weg te zoeken in een regio die je niet kent. Aan de andere kant is dat ook een nadeel: de ach terstand die je hebt, haal je nooit meer in." Met de kennismakingsronde slaat hij twee vliegen in één klap. „Instellingen komen in contact met de gemeente. Het is goed dat mensen weten dat de gemeente bestaat uit ge zichten en niet uit 'ze'. 'Ze doen maar wat', dat hoor je vaak." Kloof Hij ziet het als zijn taak om te proberen burger en bestuur nader tot elkaar te brengen. „De kloof tussen burgers en politiek zal altijd blijven be staan, omdat je het nooit ieder een naar de zin kan maken. Dat is niet verontrustend. We stre ven ernaar dat de mensen rede lijk tevreden zijn over het gemeentebestuur. Dat is moei lijker dan het op het eerste ge zicht lijkt." Bij bijeenkomsten verwachten mensen vaak een duidelijk antwoord, legt hij uit. Vaak is het niet mogelijk om dat ook te geven, omdat er eerst overleg moet plaatsvin den of omdat er eerst iets moet worden uitgezocht. „Maar dat moet je dan wel uitleggen." Mensen raken vaak pas be- trokken bij de gemeente als er iets in hun directe omgeving gebeurt. Dat is begrijpelijk, vindt Schouwenaar. „Het the ater, bijvoorbeeld. Dat heeft voordelen voor Middelburg. De nadelen slaan vaak terug op de naaste omgeving. Die gaat tegengas geven en dat is ook lo gisch. Het is de kunst om aan de nadelen tegemoet te komen zonder dat je de voordelen prijsgeeft." In Zeeland wordt nog ouder wets een beetje opgekeken naar gezagsdragers, consta teert hij met enige tevreden heid. Hij plaatst direct een kanttekening. „Je moet je er van bewust zijn dat gezag of macht gekregen is, dat je het niet op je persoon betrekt want dan ga je naast je schoenen lo pen. Gezag in de sfeer van or dehandhaving is niet verkeerd. Dan heb ik het ook over gezag van onderwijzers en volwasse nen tegenover kinderen." Hij begint te grinniken. „Wat dat betreft ligt Zeeland voor, zo kun je het ook zien. Gezag mag weer tegenwoordig." Zijlijn Het eerste half jaar is niet rus tig voorbij gegaan. „Wat heel triest was, was de verdrinking van die twee jongetjes in Arne- muiden. Je probeert de mensen bij te staan. Ik ben in de kerk geweest en ik heb brieven ge schreven. Meer kun je niet doen, zoiets moet ook in per soonlijke kring verwerkt worden. Je staat dan als burge meester, als vertegenwoordi ger van het burgerlijk gezag, toch een beetje aan de zijlijn en dat is ook niet erg." Uitgespro ken trots was hij bij de uitrei king van de Four Freedoms Awards. „Dat was een groot schalige, maar ook vreugde volle gebeurtenis. Middelburg was even de hoofdstad van Ne derland die zaterdag." Schouwenaar is nu bijna vijf entwintig jaar burgemeester, na een loopbaan bij de marine. Waarom wordt iemand burge meester? „Het is heel veelzijdig en heel avontuurlijk. Veel avontuurlijker dan de marine. Dat werk is gericht op het trai nen van dezelfde situaties, op het uitbannen van avontuur. En als burgemeester sta je in direct contact met mensen, voornamelijk buiten het ge meentehuis. Het is ook heel di rect. Je ziet meteen resultaat van je werk. Meestal gaat dat goed, maar als het verkeerd gaat, heb je het ook zelf ge daan. Natuurlijk moet je hou den van het werken bij de over heid. Je hebt een voorbeeld functie, men accepteert geen fouten en iedereen wil meepra ten. Daarbij komt ook een stukje ijdelheid. Ik vind het leuk om in het eerste gelid te staan. Ik ben liever een kleine baas dan een grote knecht." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Wethouder L. Geluk-Poortvliet heeft gisteren haar verontschuldigingen aan geboden aan J. Kiers uit Wes- tenschouwen. Weliswaar onbe doeld is hem begin juni wel degelijk een gesprek met de wethouder geweigerd, zo is nu toegegeven. Kiers strijdt al ruim een ander half jaar tegen de bouw van een woning aan de Hoge Hilleweg in Westenschouwen. Omdat hij zich door de gemeente Schou- wen-Duiveland in deze kwestie aan het lijntje gehouden voelt, wilde hij begin juni de slepende zaak met wethouder Geluk be spreken. Toen dat gesprek ge weigerd werd, is hij naar de ge meenteraad gestapt. Dat de wethouder twee weken geleden MIDDELBURG - Voor het te zwaar beladen van een vracht wagen is gisteren in Middelburg aannemingsbedrijf Hoondert uit 's-Heerenhoek conform de eis veroordeeld tot 370 euro boe te. Economisch politierechter J. Begheyn kon wel enigszins begrip opbrengen voor het feit dat de grond die de drieassige vrachtwagen op 29 januari dit jaar op de A58 in Kapelle ver voerde, moeilijk te verdelen valt. Dat nam niet weg dat de politierechter bewezen achtte dat het maximum met 3200 ki logram overschreden was. ZOUTELANDE - De dorpsraad Zoutelande houdt dinsdag 17 september de openbare verga dering. De kernwethouder van Zoute lande, W. van Tatenhove, stelt zich dan voor en houdt een inlei ding over wat een kernwethou der betekent in het duale stelsel. Na de pauze kunnen er vragen gesteld worden. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in zaal Middendorp. in de PZC ontkende dat het ge sprek is geweigerd, is Kiers op nieuw in het verkeerde keelgat geschoten. „Ik laat me niet uit maken voor leugenaar." Om de zaak niet verder te laten escaleren, is de wethouder gis teren met Kiers om de tafel gaan zitten. Daarbij is toegegeven dat begin juni 'nee' gezegd is te gen een gesprek. Geluk bena drukt dat het niet de bedoeling was het verzoek finaal af te slaan. Op het moment dat Kiers wilde langskomen, was haar agenda volgeboekt. „Een sa menloop van misverstanden", oordeelt Geluk. De wethouder zegt de hele gang van zaken te betreuren en heeft haar veront schuldigingen aangeboden. De kou is hierdoor ook wat Kiers betreft uit de lucht. Zijn bezwaren tegen de nieuwbouw woning in Westenschouwen blijven gewoon overeind. De bezwaar- en beroepschrif tencommissie heeft de beden kingen van Kiers nu in behan deling. Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczclingsesiraai 1U2A.4421 BV Kapcjle Tel. 0113-342383, lax 01I.V34Ó04'<f STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljarten soos voorouderen; MIDDELBURG - Seissingel 4, 20.00 21.00 uur: Tai Chi voor beginners; Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad. 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 -12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; VLISSINGEN - 't Spui, 20.00 uur: lezing Jacobus Bellamy door neerlandicus A de Bruyne; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Koos Schouwenaar: „Af en toe voel ik me toch een toerist." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11