lltlMI COURAN Meerderheid voor aanleg WCT Blair en Bush blunderen met bewijs tegen Irak Extra belasting voor Nederbelg Politie pakt dieven na achtervolging door hart Zierikzee ém McEwen wint Delta Profronde 17 \j al Containerterminal krijgt steun van 61 procent Zeeuwse bevolking P.üête ?o0. 14,15 en 16 ■na Schijndode man nog net gered Scheepjes kijken op havendagen Valse biljetten vijftig euro in Kattendijke Nog veel mis bij rampenoefening Schroder wint laatste tv-debat Eén Zeeuw onder VOC-nazaten Champions Trophy voor Oranje 17 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- J 21° ZO 4 14° Bewolkt Veel bewolking en regelmatig buien. Matige zuidoostenwind bij maximumtem peraturen rond de 21 graden. 245e jaargang no. 213 maandag 9 september 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl il IIWIII II i 11 rtüête 2n~ voor WCT jTJ tegen WCT geen mening De cijfers geven percentages aan. Als gevolg van de afrondingen komen de cijfers niet altijd op honderd procent uit. door Dick Bosscher VLISSINGEN - De aanleg van de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) kan rekenen op een grote en sta biele steun van de Zeeuwse bevolking. Een kleine maand voordat Provinciale Staten een besluit nemen over de WCT, staat 61 procent van de Zeeuwen achter de aanleg ervan. Een jaar geleden lag dat percentage slechts een fractie hoger op 65. Dat blijkt uit een enquête die het onderzoeksbureau isk/Nova heeft gehouden in opdracht van de Provinciale Zeeuwse Cou rant. Voor het onderzoek zijn vorige week ruim tweehonderd inwoners van de provincie on dervraagd over de aanleg van de 1WCT en welke gevolgen zij er van verwachten. Op basis van dit getal en de persoonlijke ge gevens van de ondervraagden [(onder meer leeftijd, geslacht, opleiding) spreekt isk/Nova van een representatief onderzoek. De uitkomst is opmerkelijk om dat het afgelopen jaar steeds meer bekend is geworden over de negatieve gevolgen van de Meer over de enquête in het dossier WCT van onze redactie buitenland BRUSSEL - Nederlanders die in België wonen, moeten daar vanaf volgend jaar ook gemeentelijke belasting af dragen. Dat melden burge meesters van diverse Belgi sche grensgemeenten. Ook de woordvoerder van Vlaams regionaal premier Dewael stelt dat Nederland en België daar nu een akkoord over hebben. Volgens het ministe rie van Financiën in Den Haag is daar echter nog geen sprake van. Als gevolg van het nieuwe belastingstelsel kunnen Ne derlanders die een woning kopen in het buitenland sinds 2001 de hypotheekren te volledig aftrekken. Door die regeling vestigden zich enkele duizenden Zeeuwen, Brabanders en Limburgers in België. Voorwaarde is wel dat ze in Nederland blijven werken. Hij/zij mag zelf kiezen waai de belasting wordt betaald: in Nederland of in België. De meesten kiezen voor het Ne derlandse belastingsysteem. De belastingdruk in België behoort immers tot een van de hoogste in EuropaGevolg is wel dat Belgische gemeen ten waar veel Nederlanders wonen, nogal wat inkomsten mislopen. Om dat verlies te compense ren, gaat België vanaf 2003 gemeentebelasting heffen. Volgens België is het logisch dat een Nederlander die in België woont en gebruik maakt van de voorzieningen in zijn woonplaats, daar net als alle andere inwoners voor moet betalen. Volgens de krant Het Nieuwsblad van afgelopen zaterdag zijn België en Ne derland overeengekomen dat Belgische gemeenten met in gang van volgend jaar het in komen van haar Nederland se inwoners mag opvragen, om op basis daarvan de be lastingaanslag vast te stel len. Voor nogal wat grensge meenten betekent dat een leuk extraatje. Zo berekende de gemeente Essen al dat de maatregel dertien procent meer belasting-inkomsten oplevert. GPD/ANP aanleg van de WCT. In de Wes terschelde verdwijnt een deel natte natuur en het strandje de Kaloot wordt opgeofferd. Bo vendien heeft de aanleg van de WCT gevolgen voor het verkeer in delen van Zeeland. De over slagcapaciteit van de WCT ligt uiteindelijk rond de anderhalf miljoen containers per jaar. Die moeten vanuit het Sloegebied over het water, over de weg en per spoor verder worden ver voerd. Op 4 oktober nemen Pro vinciale Staten een definitief besluit over de WCT. Het dage lijks provinciebestuur staat achter het voornemen van Ha venschap Zeeland Seaports om de containerterminal in het Sloegebied aan te leggen. Met de aanleg is een bedrag gemoeid van ongeveer 545 miljoen euro. De WCT zelf levert ongeveer achthonderd banen op, terwijl aan indirecte werkgelegenheid nog eens zo'n negentienhonderd banen worden verwacht. De nadelen worden door de on dervraagden erkend, maar ze wegen niet op tegen de verbete ring van de werkgelegenheid die de komst van de WCT naar verwachting met zich mee brengt. Uit de enquête blijkt dat de Zeeuwen het aspect van de werkgelegenheid zeer zwaar la ten wegen in hun beoordeling: 63 procent noemt de aanleg van de WCT noodzakelijk voor een gezonde economische ontwik keling van Zeeland. Omdat nog niet alle gevolgen helder in kaart zijn gebracht, is er onder meer door de initiatief groep Zeeland Anders voor ge pleit, het besluit over de WCT uit te stellen tot na de verkiezin gen van Provinciale Staten in maart volgend jaar Uit de en quête blijkt dat een minderheid van de Zeeuwse bevolking die mening deelt: 37 procent is voor uitstel, terwijl vijftig procent het daar niet mee eens is. De WCT is wat dat betreft ook ab soluut geen politiek heet hang ijzer: de aanleg ervan heeft geen invloed op het stemgedrag, zegt 66 procent en 71 procent ziet in de WCT geen aanleiding om juist te gaan stemmen voor Pro vinciale Staten. ZWOLLE - In de Isala Klinie ken in Zwolle is op het nippertje voorkomen dat de organen van een ogenschijnlijk dode man zijn gebruikt voor orgaantrans plantatie. Een 50-jarige Zwollenaar werd vorige week door artsen hersen dood verklaard. Nadat de fami lie toestemming was gevraagd de organen te mogen verwijde ren, werd hij naar een andere lo catie van het Zwolse ziekenhuis gebracht. Onderweg werd ge constateerd dat de patiënt nog in leven was. Het ziekenhuis weigert 'op nadrukkelijke wens van de familie' op de zaak in te gaan. De familie laat weten juri dische stappen te overwegen. De Stichting Donorvoorlich ting is verbijsterd over het voor val. GPD ROTTERDAM - Ondanks het slechte weer pro beren duizenden mensen een exclusief kijkje op een van de tientallen opengestelde burger en marineschepen op de Wereldhavendagen in Rotterdam te krijgen. Hel driedaagse evene ment trok dit jaar ruim 400.000 bezoekers. Grote trekkers waren als vanouds de demon straties op de Maas, de excursies in het haven en industriegebied, en het vuurwerk op de za terdagavond. foto Cees Spruijt/WFA van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush en de Advertentie WAARSCHUWING Gele Lipton Ice Tea Beachvolleybal kan spontaan klappen Unilever Bestfoods Nederland waarschuwt consumenten voor een mogelijke onvolkomenheid met Lipton Ice Tea Bcachvolleyballen. Hel betreft beachvolleyballen die vanaf 19 augustus bij aanschaf van drie flessen Lipton Ice Tea bij Albert Heijn zijn weggegeven. Ook is bij een klein aantal andere verkooppunten deze beachvolleybal verkocht bij aanschaf tan een blikje of halve literfles Lipton Ice Tea. De bcachvolleyballen zijn geel en er slaat een groot logo van Lipton Ice Tea op afgebeeld. De mogelijkheid beslaat dat de bcachvolleyballen spontaan kunnen klappen. Hoewel er slechts een gering aantal meldingen is binnengekomen, hebben wij opdracht gegeven lol een onafhankelijk onderzoek. Omdat we geen enkel risico willen lopen, roepen wij consumenten op de bewuste bcachvolleyballen volgens onderstaande ciligheidsinsiruclies weg te gooien: doe de beachvolleybal in een stevige tas of zak. gooi de tas of zak met inhoud weg in de vuilnisbak. 3. zorg ervoor dat kinderen de tas of zak niet uit de vuilnisbak kunnen halen. IET OP: De beachvolleyhallen kunnen spontaan klappen. Indien u in het bezit bent van een gele Lipton Ice Tea Beachvolleybal, wordt u tegemoet gekomen. Stuurt u daarvoor het groene opblaas ventiel dat bij de beachvolleybal separaat is aangeleverd ongefrankeerd op naar: Lipton. Antwoordnummer 85,3330 VB, Zwijndrecht Vermeldt daarbij naam. adres, telefoonnummer en naam en plaats van de winkel waar u de beachvolleybal heeft verkregen. Voor aanvullende vragen kunt u contact opnemen met het gratis telefoonnummer 0800-1947. Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor het ontstane ongemak. Unilever Bestfoods Nederland Britse premier Blair hebben za terdag voorafgaand aan hun ontmoeting ten onrechte gewe zen op een 'nieuw' rapport van het internationale atoomener gieagentschap (IAEA) van de VN, als bewijs voor het Iraakse streven naar de ontwikkeling van kernwapens. Dat is gisteren door het Witte Huis toegegeven. Tony Blair zei voor zijn drie uur durende gesprek met Bush in Camp David dat 'de dreiging van Saddam Hoessein reëel is'. „We hoeven maar te kijken naar het rapport van het Internatio nale Atoom Energie Agent schap van vanmorgen, waaruit blijkt wat er op de voormalige nucleaire wapenlocaties ge beurt, om ons dat te realiseren", aldus de Britse premier. Achteraf blijkt dat Blair zich heeft gebaseerd op krantenbe richten in de Britse media van die ochtend, waarin melding wordt gemaakt van satelliet- beelden van voormalige wapen locaties in Irak waar nu bouw activiteiten te zien zijn. De Britse kranten baseerden zich weer op een artikel in de New York Times van vrijdag. Het IAEA maakte dit weekein de bekend dat er geen 'nieuw' rapport is. Het ging om com merciële satellietfoto's van Irak die in juli waren verspreid, en het agentschap zelf kan niet vaststellen of er sprake is van verdachte activiteiten zonder onderzoek ter plekke. Rapport Het Witte Huis zei gisteren dat Bush opmerking over het 'nieu we' LAEA-rapport sloeg op een rapport van het atoomagent schap waarin stond dat Irak nog maar een half jaar verwijderd was van de ontwikkeling van een kernwapen. Volgens NBC KATTENDIJKE - De politie heeft in Woensdrecht twee man nen aangehouden die in Katten dijke, Wemeldinge en Arnemui- den hadden betaald met vals geld. Het tweetal had kleine bood schappen met valse briefjes van vijftig euro betaald. De twee, een 24-jarige man uit Ouden bosch en een man van 25 uit Roosendaal, wordt oplichting ten laste gelegd. Lichtbakken die reizigers naar een veilig heenkomen moeten wijzen, deden het niet, net als het omroepsysteem in de tunnel en brandweerlieden konden de waterkranen niet vinden. Kortom: er valt nog veel te leren van de grootscheep se rampenoefening die gisteren in een spoortunnel bij Eindhoven werd gehouden. Het laatste televisiedebat tussen de Duitse bondskan selier Schroder en zijn uitda ger CDU/CSU-leider Stoi- ber, is gisteravond geëindigd in een duidelijke overwin ning van Schroder. De helft van de kijkers vond de bondskanselier het overtui gendst, terwijl slechts 28 procent JT Stoiber beter vondO Eén man met Zeeuwse wortels heeft zich bij de Bataviawerf in Lelystad gemeld als mogelijke nakomeling van een van de Heren Zeventien, het bestuurscollege van de Verenigde Oost- indische Compagnie. Edwin de Haze gaat er van uit dat sin jeur Hans de Haze, in 1628 een van de Heren, zijn voorvader is. De Bataviawerf houdt komend week einde een reünie van VOC-nazaten. De Nederlandse hockey ers hebben in Keulen het toernooi om de Cham pions Trophy gewonnen. Oranje zegevierde na strafballen (3-2). In de normale speeltijd en in de verlenging werd niet ge scoord (0-0). Ronald Brouwer maakte de be slissende strafbal. Doel man Guus Vo gels stopte drie strafballen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; gezondheid: 8; zeeland: 9,11 en 13; dos sier wet: 14,15 en 16; sport: 17,18,19,20,21,22,23,24,25 en 26. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Na een wilde achtervolging door het centrum van Zierikzee heeft de politie zaterdagmiddag rond half drie op de Weg naar de Val twee man nen aangehouden wegens frau de met gestolen creditcards. Het duo, één man van 24 jaar en een 28-jarige Arnhemmer, had den kort daarvoor telefoon kaarten gekocht bij een pomp station bij Burgh-Haamstede. De pompbediende vertrouwde het zaakje niet en uit een tele foontje met American Express bleek dat de gebruikte credit card was gestolen. Toen de politie de twee bij Zie rikzee wilde aanhouden, ne geerden zij het stopteken en scheurden er vandoor. Voor een tweede politieauto zijn zij even gestopt om er vervolgens op nieuw plankgas vandoor te gaan. Bij het kruispunt van de Weg naar de Val en de Juliana- straat sprong één van de man nen uit de auto en probeerde te voet weg te komen. De politie loste twee waarschuwingsscho ten om hem te laten stoppen. Zijn kompaan probeerde via de Zeelandbrug te ontsnappen, maar parkeerde de auto al snel in berm. Ook zijn vluchtpoging te voet mislukte. De agenten vuurden opnieuw een waar schuwingsschot af, waarop de man besloot zich over te geven. In de auto van de twee mannen heeft de politie diverse gestolen creditcards en voor meer dan tweeduizend euro aan telefoon kaarten gevonden. De mannen zijn gearresteerd en overge bracht naar het Huis van Bewa ring in Middelburg. (Advertentie) Nieuws blijkt het te gaan om een rapport uit 1998 waarin stond dat Irak voor de Golfoorlog 1991en de daaropvolgende in specties een half tot twee jaar verwijderd was van het ontwik kelen van een atoombom. Een Amerikaanse voormalig wapeninspecteur in Irak, Scott Ritter, meent dat een oorlog te gen Irak nu niet gerechtvaar digd is. In een rede tot het parlement in Bagdad riep hij de Iraakse rege ring op wapeninspecteurs toe te laten om te voorkomen dat de Verenigde Staten het als een ex cuus kan gebruiken voor een oorlog. Premier Balkenende vindt dat Saddam Hoessein keihard moet worden aangepakt als blijkt dat Irak massavernietigingswa pens heeft en Saddam niet mee wil werken met de inspecteurs van de Verenigde Naties. „Irak moet inspecteurs toela ten. Als dat niet gebeurt, kom je uiteindelijk bij het ultieme in strument; als al het andere niet werkt dan kom je bij militair in grijpen. Dat is uiteindelijk denkbaar voor de Nederlandse regering. Ik sluit het niet uit." GPD/ANP pagina 2: Saddam roept onheil over zich af 'C naam:p' noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:'pr" noteert u mij voor een abonnement. De eerste e mail twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- - per maand met nummer: r automatische incasso 19.25). handtekening: - per kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ^er IT* vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. I aromatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7Ï32Ï4lrÖÖÖÖÖ2" ^mr?,rUmmer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr ia (postzegel niet nodig) WSÊÊtBÊÊIÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊlÊÊÊÊÊÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1