PvdA wil nu al verbod gokhal Kinderen? Nieuw pand verankert heilsleger steviger in binnenstad Terneuzen Nieuwe liefde voor zwaan-weduwnaar Ecotoerisme heeft geen toekomst Bewoner wenst parkeerverbod vrachtwagens LPF pakt verkiezingen voor bestuur strak aan Speelautomaten volgens fractie slecht voor uitgaansleven nieuw Terneuzen .misschien heeft u wel 100 laatste wensen. Monuta V Ben je moeder af wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voorjo (ongeboren) kind. Stichting bepleit langere parkeertijden invaliden www.pzc.nl/verkeer door Edith Ramakers VLISSINGEN - De zwaan en zijn jong die in vogelopvang De Mikke in Middelburg verblijven, gaan niet terug naar de Schuitvaartgracht in Vlissingen. „Het lijkt erop dat ze zijn vergiftigd", zegt Co- by Louwerse van De Mikke. Een paar weken geleden werd ontdekt dat het vrouwtje en twee van haar jongen uit de Schuitvaartgracht dood waren. De va der en een zwaantje waren de dans ont sprongen. Het mannetje en zijn jong ma ken het redelijk goed. „Het blijft wel triest. Zwanen zijn nogal trouw. Het man netje was duidelijk naar zijn vrouwtje aan het zoeken." Louwerse ontdekte tot haar blijdschap en verbazing dat een 'alleen staand zwanenvrouwtje', dat op de Mikke was, contact kreeg met de Vlissingse zwaan. „Dat zie je echt zelden. Het komt veel vaker voor dat ze van triestheid ster ven als ze alleen achterblijven." foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder VEERE - Milieuvriendelijk toe risme in Zeeland is nog onbe kend bij vakantiegangers. Een initiatief van recreatieonderne mers om toeristen een speciaal ecologisch arrangement te ver kopen, is geflopt. Volgens de on dernemers zijn Nederlanders weinig milieubewust. Het idee om een speciaal arran gement aan te bieden, is ont staan omdat 2002 door de Ver enigde Naties is uitgeroepen tot het jaar van het ecotoerisme. Een deel van de opbrengst van de arrangementen was bedoeld voor een goed doel. Door de ge ringe belangstelling viel die op brengst wat tegen. Gisteren overhandigden de ondernemers toch een cheque van vijfhon derd euro aan C. Jakobusse van het Zeeuws Landschap. „We wisten van tevoren dat het niet erg zou aanslaan", zei R. Nord- holtt van camping Scheldeoord in Baarland. De ondernemers hebben afgesproken om toch een bedrag te doneren. De pro vincie heeft dat vervolgens ver dubbeld. In Zeeland doen vijfentwintig recreatiebedrijven samen met de provincie en de ANWB mee aan de promotiecampagne 'Na tuurlijk Zeeland'. De bedrijven hebben allemaal een zogenaam de milieubarometer, een keur merk voor natuurvriendelijke recreatiebedrijven. Door het aanbieden van kampeerarran- gementen met een ecologisch tintje hoopten de ondernemers de consument warm te maken voor milieuvriendelijke recrea tie. De campings boden de gas ten speciale fiets- en wandel tochten en gratis toegang bij attracties die gericht zijn op de natuur, zoals het Zeeuws Biolo gisch Museum. Kosten „De Nederlandse toerist is er niet klaar voor", concludeerde Nordholtt. „De Duitse wel, maar het proj eet had de financi ële kracht niet om de Duitse markt te bereiken. De belang rijkste winst is dat er samenge werkt wordt." Dat vond gede puteerde G. van Zwieten ook. „We zijn vijf jaar bezig om een alliantie te smeden tussen recre atie en natuur. Die relatie is één van onze echt sterke punten. Ik denk dat we daarop moeten sco- ren. Het is fantastisch dat bedrijven dat hebben opgepikt Het product dat je verkoopt, is de omgeving." Volgens Jakobusse is de relatie, tussen recreatie en natuur in de j loop van de tijd volwassen ge worden. Ruim twintig jaar gele-1 den was dat anders. Toen volgde I er nogal eens protest op het af-j sluiten van een natuurgebied^ voor bezoekers. Dat is nu veran derd. „We doen er veel aan om gebieden te ontsluiten, op aller lei manieren. Dat hoeft niet al leen fysiek te zijn, dat kan ook door informatie te geven. Het afsluiten van natuurgebieden is soms ook in het belang van de recreant." AARDENBURG - De gemeente I moet met onmiddellijke ingang een parkeerverbod voor vracht auto's instellen voor de woon wijk West in Aardenburg. Daarvoor pleit inwoner J. de j Ridder bij het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg. Naar aanleiding van eerdere brieven van De Ridder stelden B en WI dat het parkeren van vrachtwa- gens in de woonwijken in de toe komst verboden wordt. Dat ver bod komt er echter pas als er een alternatieve parkeerplaats voor vrachtwagens is, gelijktijdig, met de totstandkoming van de rondweg. De Ridder wijst er op dat nog| niet vast staat wanneer de rond- j weg er komt. Zo lang kan een' parkeerverbod volgens hem niet wachten. Hij stelt dat er gevaar- lijke verkeerssituaties ontstaan en dat ook niemand weet wat er' precies in die auto's zit die 'si avonds worden geparkeerd in de wijk West. Bovendien ontsie ren de vrachtwagens volgens i hem het straatbeeld en werken j ze verpaupering in de hand. door Harmen van der Werf GOES - In alle provincies vin den de komende weken verkie zingen plaats voor de provincia le besturen van de Lijst Pim Fortuyn (LPF). In Zeeland staat de bijeenkomst gepland voor dinsdagavond 17 september in het Van der Valk-hotel Goes. Het landelijk partijbureau van de LPF pakt de organisatie van de verkiezingsbijeenkomsten strak aan. Ze zijn besloten. Alle leden krijgen per post een uitno diging voor de vergadering in hun provincie. Op de internetsi te van de LPF staat nadrukke lijk dat de uitnodigingen strikt persoonlijk zijn en voor één per soon. Of en hoeveel kandidaten zich voor een bestuursfunctie in Zeeland hebben gemeld, is nog niet bekend. De kandidaatstel ling sluit eind volgende week. De belangstelling is beperkt, zoals in het hele land. De LPF heeft in heel Zeeland zo'n 120 leden. D. Quist uit 's-Heer Arendsker- ke, mevrouw H. van der Lans en haar zoon S. van der Lans uit Goes overwegen zich kandidaat te stellen. Zij behoorden tot de groep 'verontruste' leden die voor de zomer in verzet kwam tegen het zittende Zeeuwse LPF-bestuur onder leiding van de Middelburger L. Sturm. Dat was in hun ogen niet democra tisch tot stand gekomen. Ook de naam van kandidaat-Kamerlid A. van Duijvenbode uit Zierik- zee wordt als kandidaat-be stuurslid genoemd. Het nieuwe provinciale bestuur zal zich onder meer met de kan didaatstelling voor de verkie zingen van Provinciale Staten moeten bezighouden. Die ver kiezingen zijn maart volgend jaar. zaterdag 7 september 2002 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het gemeente bestuur van Terneuzen moet nu al beslissen dat er geen gokauto- matenhal mag komen in het Ter- neuzense stadscentrum. Lijstrekker C. van Schaik van de PvdA 'nieuw' Terneuzen be toogt dat naar aanleiding van de berichten rond de besluitvor ming over een gokautomaten- hal en de reactie van WD- lijstrekker P. Broekhuysen daarop. Volgens burgemeester R. Barbé willen B en W nog voor het eind van dit jaar ruimte scheppen voor de vestiging van zo'n hal in Nieuwstraat. Broekhuysen stel de daarop in een open brief dat de besluitvorming beter kan worden overgelaten aan de nieuwe gemeenteraad. Van Schaik betoogt nu op zijn beurt dat er beter meteen een streep door de gokhal kan worden ge zet. In een brief aan het Terneuzense college wijst Van Schaik er op dat de PvdA in het verkiezings programma stelt dat er geen ex tra ruimte mag komen voor gok- hallen in de nieuwe gemeente Terneuzen. Ook zal de PvdA zich inspannen om bestaande automatenhallen te beperken in hun uitbreidingsplannen. Overvallen „Wij hebben dit standpunt in genomen doordat de ervaringen met name in het Axelse van dien aard zijn, dat een speelautoma- tenhal niets toevoegt aan een ontspannen uitgaansomge- ving", aldus Van Schaik. Hij wijst er op dat de gokhal in de Axelse Zeestraat al drie keer is overvallen en dat daar een heel ander slag volk komt dan het uitgaande publiek in het cen trum. De gemeente Axel probeert al een jaar of tien de gokhal aan banden te leggen, maar eenmaal verleende vergunningen kun nen niet zomaar worden inge trokken. „Om die reden zouden wij het ten zeerste betreuren, dat u nog voor de datum van 1 januari aanstaande zou beslui ten een vergunning te verlenen voor een gokhal in de Nieuw straat in Terneuzen", aldus Van Schaik. De PvdA vindt dat de besluiti- vorming over een gokhal niet uitgesteld moet worden, maar stelt voor 'nu al een negatieve beslissing te nemen en andere beleidsinstrumenten in te zet ten om het uitgaansleven in de Nieuwstraat en omgeving te verlevendigen',We denken aan samen met de ondernemers be kijken wat we kunnen doen om het uitgaansleven te verbeteren, in plaats van activiteiten aan te trekken die het juist slechter maken", zegt Van Schaik. De komst van een bioscoop zou de PvdA toe juichen. Een even tuele megadisco voor de oudere jeugd moet volgens de PvdA aan strenge voorwaarden worden gebonden. „Maar liever zien we dan nog een pendelbus die de jongeren naar megadiscotheken in België brengt." Iedereen denkt af en toe na over afscheid nemen. De één wat meer dah de ander. Maar wat uw persoonlijke wensen ook mogen zijn, het is honderd keer beter dat een overlijden wordt geregeld door een uitvaartspecialist die u kent. Informeert u gerust naar ons totaalpakket voor de beste uitvaartzorg en -verzekeringen die u zich maar kunt wensen. We kennen elkaar Uitvaartzorg en -verzekeringen Voor een waardig afscheid Uitvaartverzorging Schouw en-Duiv eland Voor algehele begrafenissen en crematie Begrafenis- en crematieverzekering Vervoer binnen- en buitenland Olll - 462600 W. de Keyzer Hogezoom 144 4325 CM He nesse Meer informatie? Bel 0900-0390 |f 0,Z2/€ 0,10 p/m] CT1DEFAC door Eugène Verstraeten SLUIS - Gehandicapte auto mobilisten moeten op de invali denparkeerplaatsen in het cen trum van Sluis langer kunnen parkeren. De Stichting Werk groep West-Zeeuwsch-Vlaan- deren Gehandicaptenbeleid (SWWG) pleit daarvoor bij de germeente Sluis-Aardenburg. Aanleiding voor het verzoek is het verdwijnen van de algemene invaliden parkeerplaats op de Beestemarkt. Invaliden zouden wel op andere parkeerplaatsen in het centrum terecht kunnen, maar daar mag niet langer dan een uur geparkeerd worden. „Het is te begrijpen dat mensen met een functiebeperking nogal wat werk hebben met in- en uit stappen en dat het veranderen van parkeerplaats om naar een ander deel van de kern te gaan nogal wat extra tijd en moeite kost", schrijft de werkgroep. „Daarom parkeren mensen uit onze doelgroep graag op een centrale plaats en doen van daaruit hun boodschappen." De werkgroep wijst er op dat de speciale gehandicaptenpar keerplaatsen in het kort-parke- rengebied nu weinig nut heb ben, omdat men er maar één uur mag staan. „Toch hebben wij die parkeerplaatsen hard nodig, ge let op de bezoekersaantallen", aldus de werkgroep. Het voor stel is om de parkeerverorde- ning zodanig aan te passen dat op invalidenplaatsen tweeën half uur geparkeerd kan wor den. Burgemeester en wethouder hebben de brief in behandeling. Oostburg, Monuta Haerends, 2uidzandsestlflat 60, Tel: (0117) 45 2Ï 09 Terneuzen, Monuta, Roosevelitaan 6, lel: 10115) 61 28 81 IVIeer informatie? Bel gratis 0800-0033 of kijk op www.monuta.nl door René Hoonhorst TERNEUZEN - Hoewel het Le ger de Heils niet veel meer dan vijftig belijdende leden telt in Terneuzen, is de landelijke orga nisatie bereid flink te investeren in een nieuw multifunctioneel gebouw. Het plaatselijke heilskorps heeft tot nu toe alleen bemoedi gende signalen ontvangen uit het hoofdkwartier in Almere. Een investering van circa een miljoen euro is niet niks, maar kapitein René Pronk (31) twij felt er niet aan dat het geld er komt. „Terneuzen is weliswaar een eenzame post aan de grens van Nederland, maar het is wel een havenstad en er vertoeven nogal wat mensen met versla vingsproblemen. Bovendien wonen er veel ouderen en ver heugen we ons in een levendige, groeiende kerkgemeenschap." Het Leger des Heils hoopt voor de volgende zomer een nieuw multifunctioneel gebouw in ge bruik te kunnen nemen: een pand waarin de kerk, een foyer annex activiteitenzaal, de win kel in tweedehandskleding, een keukentje annex koffiehoek en kantoorruimte zijn te vinden. De bijbelgespreksgroepen, de vele verschillende clubs voor j ong, oudman en vrouw en ieder die zo maar eens wil binnen stappen moeten in het nieuwe heilsgebouw terecht kunnen. Het legertehuis komt midden in de Terneuzense binnenstad, op het kale parkeerveldje tussen Dijkstraat en Korte Dijkstraat. Het nieuwe gebouw straalt uit dat het leger aandacht heeft voor de historie. De gevel van een oud pakhuisje van Ribbens blijft gespaard en moet volgend jaar de ingang van het winkeltje zijn. De oude winkel aan de Schoolweg en het kerkje aan de Donze Visserstraat worden na De gevel van een oud pakhuisje van Ribbens blijft gespaard en moet volgend jaar de ingang van het winkeltje worden. foto Peter Nicolai de ingebruikname van het nieu we gebouw verkocht. In circa 105 jaar heeft het Leger des Heils zich een plek verwor ven in de Terneuzense binnen stad. De aanwezigheid van de organisatie is misschien wel meer dan ooit nodig, stelt Pronk. De problemen van de stad zijn de laatste decennia wel veran derd, maar zeker niet vermin derd. „Daarnaast zoeken mensen tegenwoordig weer spi rituele beleving en is er behoefte aan geloofsopvoeding. Het feit dat wij geen prekende gemeente zijn, maar altijd en overal de dialoog aangaan, is onze kracht.", betoogt de jonge kapi tein. De plaats in de binnenstad, aan de achterkant van zowel het nieuwe theater als het nieuwe Varenscentrum, is prachtig. De tekeningen van het nieuwe heilsgebouw hebben al op het gemeentehuis ter inzage gele gen. Er zijn geen bezwaren bin nengekomen, bevestigt een woordvoerster van de gemeente. Achterbaks Maar kapitein Pronk heeft al horen waaien dat sommige on geruste buurtbewoners handte keningen verzamelen, omdat ze bang zijn voor toekomstige overlast. „Er komt ook een douche in het pand en sommigen hebben ten onrechte geconclu deerd dat we er een opvang voor zwervers en drugsverslaafden vestigen. Dat is echter pertinent niet de bedoeling, want we ex ploiteren elders in de stad een speciaal opvangcentrum, waar ook een nieuwe locatie voor wordt gezocht. Zowel persoon lijk op straat of tijdens de speci ale informatieavond heb ik nie mand gehoord. Ik vind die actie nu dan ook wel een beetje ach terbaks." Echt druk maakt de legeroffi cier zich overigens niet. „Omdat de argumenten op verkeerde veronderstellingen berusten, is er voor de gemeente geen grond een bouwvergunning te weige ren", weet Pronk zeker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 70