PZC Bedrijven paaien hbo-studenten 11 Brugman Festival Zeeuwsch-Vlaanderen begint l CDA wil handel in softdrugs alleen in Terneuzen toestaan tekent voor uw woning. U Vlaggenschip passeert Sluiskil Vlaamse minister wil meer potpolders Beeld voor stadhuis Terneuzen nog niet af Banensite moet ook wo'ers in Oost-Zeeuws-Vlaanderen houden Pitstop Vrouw gewond bij val van fiets zeeuwse almanak Hoera A.s. zondag geopend! GRATIS Tvff VAATWASSER! e 2.143,. GRATIS' ESPRESSO-AUTOMAAT ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 7 september 2002 door Sheila van Doorsselaer HULST - Een groep bedrijven en instanties in Oost-Zeeuws- Vlaanderen wil een platform tot stand brengen tussen werkge vers en hbo- en wo-studenten die na hun studie aan het werk willen in Oost-Zeeuws-Vlaan deren. Een nog op te richten se cretariaat zal via een website werkgevers en werkzoekenden bij elkaar brengen en bemidde len. Mocht het project een succes zijn, dan worden er in de toe komst ook mbo-studenten en bedrijven uit de rest van Zeeuws-Vlaanderen bij betrok ken. Een kleine twintig bedrij ven en instanties uit Oost- Zeeuws-Vlaanderen (waaron der Morres, Neckermann, Inter- jute, de gemeente Hulst, de Blaauwe Hoeve en notariskan toor Vroome) hebben zich al ge schaard achter de stichting in oprichting die als werktitel De Advertentie Wij van De Groene-Goes combineren kwaliteit met snelheid als het gaat om onderhoud en reparatie van uw kostbare Volvo. Tijdens onze speciale show die we van 19-23 september houden kunt u een afspraak maken voor een gratis veillaheidscheck van uw.Volvo. We showen niet alleen het allernieuwste van Volvo... u kunt er ook zelf in rijden. Maak dus voor alle zekerheid een Ronde Tafel Club heeft meege kregen. De bedoeling is een website op te zetten waar vraag en aanbod bij elkaar komen. Be drijven plaatsen er bij hen be schikbare banen en stageplaat sen op, waar studenten naar kunnen solliciteren. Ook kun nen studenten zelf hun curricu lum vitae achterlaten en vragen of bedrijven een door hen geam bieerde baan beschikbaar heb ben. Een secretariaat begeleidt de studenten bij de sollicitatie. Het initiatief is anderhalf jaar geleden ontstaan in de klank bordgroep midden- en kleinbe drijf van Rabobank Hulst Nieuw-Namen. Deze werkge vers uit allerlei branches be klaagden zich dat het de laatste jaren steeds moeilijker is ge schoold personeel te werven. Studenten aan het Hoger Be roeps Onderwijs of het Weten schappelijk Onderwijs blijven na hun studie weg uit Zeeuws- Vlaanderen. ,,Dat is niet omdat ze Zeeuws-Vlaanderen niet flit send genoeg vinden, maar om dat ze vaak niet op de hoogte zijn van het baanaanbod hier. Ons is gebleken dat onze stu denten heel graag naar Zeeuws- Vlaanderen willen terugkeren na hun studie", zegt R. de Kort, secretaris van De Ronde Tafel Club, tevens directeur van Ra bobank Hulst Nieuw-Namen. Volgens De Kort vissen de Oost Zeeuws-Vlaamse werkgevers steevast achter het net. ,,In stu dentensteden kapen de bedrij ven de studenten gewoon weg. Ze stropen de universiteiten en hogescholen af en bieden de stu denten de ene baan na de andere aan. Daarom gaan wij ons nu ook actiever opstellen." Mbo-scholen Het Reynaertcollege in Hulst is een belangrijke speler omdat die beschikt over adresgegevens van te benaderen oud-studen ten. De Kort hoopt dat begin volgend jaar de stichting een feit is en dat nog veel meer be drijven zich aanmelden. Zij be talen daarvoor contributie. Om het studenten nog aantrekkelij ker te maken terug te keren naar Zeeuws-Vlaanderen mogen hun partners van elders zich ook in schrijven. Blijkt het project een succes, dan wordt de stichting uitgebreid over heel Zeeuws- Vlaanderen en gaat ze zich ook richten op studenten aan mbo- scholen. Advertentie Wij zijn open! TRUSSARDIJEANS SCAPA (SPORTS) GIGUE(S) CP COMPANY ROBERT FRIEDMAN LATRAMODA CHACOK Penthouse Langeviele18 Middelburg Tel. 0118-641511 Het Symfonieorkest van Vlaanderen opende gisteren het festival. door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaande ren is weer begonnen. Dit jaar was het nieuwe Schelde- theater de locatie waar het eerste concert plaatsvond. Omdat Mare Eyskens, de huidige voorzitter van het Festival, verhinderd was, opende in zijn plaats de oud- voorzitter Jan Briers sr. het Festival. Briers sprak over het eeuwige gevecht om een festival rond te krijgen„De politiek moest steeds opnieuw overtuigd worden van het belang van cultuur binnen de gemeenschap. Elk jaar is het een zware opdracht om een festival voor elkaar te krijgen, zowel artistiek als financieel." Hij benadrukte ook dat samenwerking absoluut nodig is en dat deze uitgebreid moet worden. „We moeten de vleugels verder door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In de nieuwe gemeente Terneuzen mogen verkooppunten van softdrugs uitsluitend worden gedoogd in de kern Terneuzen. Dit op basis van het bestaande be leid. Het CDA Midden-Zeeuws- j Vlaanderen stelt dat in het pro- gramma voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Ook moet de gemeente volgens het CDA een actief beleid voeren - om drugs- en alcoholmisbruik j te voorkomen. De aandacht is J daarbij in de eerste plaats ge- i richt op de jongeren, s De christen-democraten willen i dat het project Houdgreep j wordt voortgezet in samenwer king met de verschillende ker nen in de gemeente. In het kader van dat project Houdgreep wordt drugsoverlast bestreden door drugsdealers hard aan te pakken en illegale koffieshops te sluiten. Het CDA wil overigens dat de gemeente zo weinig mogelijk koffieshops tolereert. En in ie der geval niet in de buurt van scholen, publieke gebouwen en plaatsen waar veel jongeren sa menkomen. „Drugshandel en gokverslaving moeten worden bestreden", aldus het verkie zingsprogramma. „Er moet in (Eu)regio verband een duidelijk beleid worden gevoerd. Het ge meentelijk beleid moet gericht zijn op gezamenlijke en structu rele aanpak van de problema tiek. Wat de zorg voor dak- en thuislozen betreft vindt het CDA dat de gemeente voor maatschappelijk opvang moet zorgen. Onder meer middel van het opvangcentrum De Lage Flancken in Sas van Gent en dag- en nachtopvang voor dak en thuislozen. Het CDA stelt dat in de nieuwe gemeente en integraal veilig heidsbeleid moet komen, dat niet alleen op papier goed in el kaar zit, 'maar ook in de prak tijk een merkbare uitwerking heeft'. „De tijd moet voorbij zijn dat de landelijke politiek tel kens bestraffend naar de ge meenten kijkt, terwijl men lan delijk de grootste veroorzaker is van het falen van het veilig heidsbeleid door onder andere de veelheid aan steeds wijzigen de regels", aldus het CDA. „We zullen als gemeente onze eigen verantwoordelijkheid moeten nemen." Het enorme schip passeert de brug bij Sluiskil. Advertentie Q»k in.iki'hu.nlij is I bij M.-ctls IWr l. k.-n. n w •- m onoo-ixim of kijk,, m i;/i:m:i;im.i:\, hypotheken, makelaardij o.g. MEEOS1 Goed geregeld dus. GOES - Een 66-jarige vrouw uit Goes is gistermiddag rond kwart over vijf met haar fiets gevallen in de Anjelierstraat in haar woonplaats, doordat ze door een passerende auto werd geschampt. De vrouw fietste vanaf de Oost- wal in de richting van de Bea- trixlaan. Op de Anjelierstraat, ter hoogte van de Volvo-garage, werd ze ingehaald door een rode personenauto. Deze auto raakte haar, waardoor zij met haar fiets op de grond viel. De bestuurder van de rode auto reed door. De vrouw heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen: zij liep schaaf wonden en een gat in haar knie op. De politie verzoekt eventuele getuigen contact op te nemen met het politiebureau aan de Valckeslotlaan in Goes of via nummer 0900-8844. door Wout Bareman TERNEUZEN - Statig manoeu vreerde het Duitse cruiseschip 'Europa' gisterochtend om kwart over tien de zeesluis van Terneuzen uit. Zonder sleep boothulp zette het vlaggenschip van rederij Hapag-Lloyd koers naar Gent, waar de kleine drie honderd passagiers een 'dagje België' wachtte. De hindernissen op het Kanaal Gent-Terneuzen, de bruggen bij Slusikil, Sas van Gent en Zelza- te werden probleemloos geno men, waarna het cruiseschip af meerde aan de Rigakaai, aan de rand van het stadscentrum. De passagiers en de bemanning van bijna driehonderd man werden er traditiegetrouw ontvangen door vendelzwaaiers en muziek. Havenschepen Daniël Termont van Gent en andere havenauto riteiten klommen aan boord en schudden de kapitein en de offi cieren van het drijvende vijf sterrenhotel de hand. Daarna werd het glas geheven. De pas sagiers, die werden getrakteerd op Gentse chocolade, ont scheepten vervolgens voor een busreisje naar Brussel of Brug ge. Een aantal van hen maakte een rondvaart door de haven. Het was één van de laatste mo gelijkheden voor scheepsfana- ten om vlakbij huis nog eens een cruiseschip te zien passeren. Het leidde zowel op het sluizen- complex van Terneuzen als aan de boorden van het kanaal en aan de kade in Gent tot een toe loop van fotograferende en fil mende liefhebbers van schepen. Het stadsbestuur en het haven bedrijf van Gent stelden maan den geleden vast dat de komst van grote, internationale crui seschepen de Arteveldestad nauwelijks iets oplevert. In het verleden deed Gent weliswaar verwoede pogingen een plaatsje te veroveren tussen de haven- door Wout Bareman ANTWERPEN - De aanleg van meer potpolders langs de Schel de en haar zijrivieren moet de wateroverlast in Vlaanderen binnen de perken houden. Vlaams minister V. Dua van Leefmilieu heeft gisteren een 'wateroffensief' aangekondigd in de strijd tegen de steeds te rugkerende overlast. Dua meent dat het aantal pot polders moet worden uitge breid, maar wil de omvang van die gecontroleerde overstro mingsgebieden nog niet noe men. „Er zijn kleine gebieden bij van maar twintig hectare, maar ook veel grotere." De minister neemt de protesten van de betrokken bewoners en de landbouwers voor lief; ze heeft geen andere keuze. „An ders loopt Antwerpen onder. De potpolders zijn trouwens geen vijvers. Het zijn weiden waar het vee kan grazen, als het maar een onderkomen heeft bij hevi ge regenval." De minister trekt vijftien miljoen euro uit voor de uitbreiding van het aantal pot polders langs de Schelde rich ting Antwerpen. Daarnaast re serveert ze twintig miljoen euro voor dijken en andere bescher mende voorzieningen in over- stromingsgevoelige gebieden. Bovendien voert Dua de zo genoemde watertoets in, die gemeenten verplicht bij de in vulling van nieuwe (woonge bieden eerst de risico's van wa teroverlast te onderzoeken. Milieuconvenanten De Vlaamse regering wil verder milieuconvenanten afsluiten met gemeenten, die hun inwo ners met subsidies willen stimu leren waterwerende maatrege len te nemen. Voor gemeenten die zelf waterzuiveringssyste men en gescheiden rioleringen voor regen- en afvalwater aan leggen, is 75 miljoen euro gere serveerd. En er ligt tenslotte vijf miljoen euro klaar voor ge meenten die erosie bestrijden. Minister Dua: „Ik beweer niet dat Vlaanderen binnenkort geen overstromingen meer zal meemaken, maar op deze ma nier zijn we op de goede weg." De aanleg van de potpolders stuit al jaren op felle protesten. De bevolking van Kruibeke liep, onder aanvoering van de flamboyante burgemeester A. Denert, regelmatig te hoop te gen de aanleg van een gecontro leerd overstromingsgebied van zo'n 600 hectare bij de Schelde- dorpen Kruibeke, Bazel en Ru- pelmonde. Desondanks gaan de werken, in opdracht van de af deling Zeeschelde van de Vlaamse Gemeenschap, gewoon door. In het recente verleden werden in het kader van het Vlaamse Sigmaplan (de tegen hanger van het Deltaplan) al twaalf gecontroleerde overstro- minsgebieden aangelegd. Daar bij ging het meestal om kleinere polders, die als komberging werden ingericht. De Vlaamse Administratie voor Waterwegen en Zeewezen wek te vorig jaar nog de woede van de polderbewoners op de linker Scheldeoever met de bekend making dat wordt overwogen een 500 hectare grote potpolder aan te leggen in de Prosperpol- der, vlakbij de de Zeeuws- Vlaamse grens (Kieldrecht- /Nieu w-Namen). De burge meesters van Waasmunster en Hamme aan de Durme verzetten zich intussen fel tegen de (uitge lekte) plannen om 2000 hectare van hun grondgebied te benut ten als 'waterberging' van de Schelde. Ze vrezen dat ze straks de scepter zwaaien over 'het nieuwe Saeftinge'. De strijdbare burgemeester De nert van Kruibeke leurt nog steeds met zijn alternatief voor het Sigmaplan: het Alfa-Delta plan, dat voorziet in dijken op Sigmahoogte (achtenhalve me ter) rond de woongebieden en een verlaging van de dijken in de polders tot maximaal zeven- enhalve meter. Zo ontstaan overloopdijken, waar het water bij extreem hoge waterstanden op het meest kritische moment overheen kan vloeien. Denert vindt dat soortgelijke overloop- dijken ook elders in het Schel- degebied, meer richting Wes- terschelde, van nut kunnen zijn. foto Wim Kooyman uitslaan en meer Europees gaan denken.Meer dan vijf honderd bezoekers volgden daarna het optreden van het Symfonieorkest van Vlaanderen dat onder leiding van David Angus balletmuziek van Stravinsky speelde, de ouverture tot La Cenerentola van Rossini, de 41e symfonie en het 21e pianoconcert van Mozart. Na dit optreden van het symfonieorkest zullen nog negen an dere concerten volgen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het duurt nog wel een jaartje voor het bronzen beeld van de Amsterdamse kun stenaar Thom Puckey voor het stadhuis in Terneuzen over de Westerschelde uitkijkt. De ge meenteraad moet zich volgende maand eerst nog eens buigen over de nieuwe kostenraming voor het enorme beeld. Puckey kreeg bijna zes jaar ge leden al opdracht een sculptuur te maken en de beeldhouwer presenteerde na een half jaar al een ontwerp. Na onderhande lingen over de prijs werd vervol gens opdracht verstrekt voor een enorm bronzen beeld dat de uitstraling van Terneuzen als kunststad kracht moest bijzet ten. Het kostte daarna behoor lijk wat tijd voor duidelijk werd welke fondsen en overheidsor ganisaties bijdragen wilden le veren, maar uiteindelijk zou Puckey het beeld voor 325.000 gulden maken. De begroting moest tussentijds worden aangepast, onder meer omdat de kosten voor materia len stegen. Na onderhandelin gen met de kunstenaar en ver schillende subsidieverstrekkers moet de Terneuzense raad op nieuw een oordeel uitspreken over de financiering van het beeld. Als de commissie en de gemeen teraad volgende maand ak koord gaan met de prijs en het ontwerp, verwacht Puckey zijn beeld volgend voorjaar te kun nen voltooien. foto Peter Nicolai Eva van negen, doorgaans een slaperig stille klant aan de ontbijttafel van dat Vlis- singse gezin, liet deze och tend plots een ferme scheet waaien. Nog vóór haar vader haar kon terechtwijzen over zulk onwelgevoeglijk gedrag zei ze verheugd: „Je mag me feli citeren, papa!" Op diens vragende blik ver volgde ze: Dat was mijn tienduizendste windje. En die mag heenwaaien waar 'ie maar wil!" Advertentie steden in West-Europa, die zich opwierpen als aantrekkelijke bestemmingshaven van de luxueuze zeekastelen, maar toen bleek dat het de moeite ei genlijk niet loonde, werden de promotionele activiteiten in de richting van de rederijen ge staakt. Riviercruisers De Europa was dit jaar het laat ste cruiseschip dat Gent aan deed. Volgend voorjaar wordt opnieuw een schip verwacht. Dat was nu eenmaal zo gepland. Gent mikt veeleer op de rivier cruisers, die gewoonlijk een paar dagen in de haven blijven liggen. Dit jaar wordt een re cordaantal van die kleinere, maar niet minder luxueuze cruiseschepen ontvangen; er meren er in totaal 74 af. Hun grote broer Europa vertrekt vanavond naar Dover en vaart vervolgens door naar de Mid dellandse zee. De Brugman BIJ AANKOOP VAN EEN KEUKEN: KEUKENS BADKAMERS Hulst/ Absdaalseweg 19 (uitsluitend keukenshowroom) voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl at'eer gelfJg b-'j cceiocp -an co<nple* euberi Vroo^ ffw de octiewx-waa.dcn in*oo dwcon> OiA- en jedxeen veofbehoujen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67