Kinderen? 0900 - 20 30 300 Predikanten zoeken de dialoog Vreemde vogels in de polder PZC Reuma en medicijnen, hoe zit dat? Ecotoerisme heeft geen toekomst Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongeboren] kind. LPF pakt verkiezingen voor bestuur strak aan Twee jaar cel voor voodoo-hoerenmadam Koor treedt op in Notre Dame Vraag het De Nationale Reumalijn Echtpaar deelt baan bij gereformeerde kerk Zierikzee £CCl<tllU s 14 zaterdag 7 september 2002 Voor een waardig afscheid Uitvaartverzorging Schouwen-Duiveland Voor algehele begrafenissen en crematie Begrafenis- e.n, cremaüeversekering Ven oei binnen-en buitenland 0111 - 462600 J. W de Keyzer Hogezoom 144 4325 CM Renesse Meer informatie? Del 0000-9300 (f 0,Z2/€ 0,10 p/m] |LJ|D E F ACT O sfjfc KSNKER'hestbiidiijg door Harmen van der Werf GOES - In alle provincies vin den de komende weken verkie zingen plaats voor de provinci ale besturen van de Lijst Pim Fortuyn (LPF). In Zeeland staat de bijeenkomst gepland voor dinsdagavond 17 septem ber in het Van der Valk-hotel Goes. Het landelijk partijbureau van de LPF pakt de organisatie van de verkiezingsbijeenkomsten strak aan. Ze zijn besloten. Alle leden krijgen per post een uit nodiging voor de vergadering in hun provincie. Op de inter netsite van de LPF staat na drukkelijk dat de uitnodigin gen strikt persoonlijk zijn en voor één persoon. Of en hoeveel kandidaten zich voor een bestuursfunctie in Zeeland hebben gemeld, is nog niet bekend. De kandidaatstel ling sluit eind volgende week. De belangstelling is beperkt, zoals in het hele land. De LPF heeft in heel Zeeland zo'n 120 leden. D. Quist uit 's-Heer Arendsker- ke, mevrouw H. van der Lans en haar zoon S. van der Lans uit Goes overwegen zich kan didaat te stellen. Zij behoorden tot de groep 'verontruste' leden die voor de zomer in verzet kwam tegen het zittende Zeeuwse LPF-bestuur onder leiding van de Middelburger L. Sturm. Dat was in hun ogen niet democratisch tot stand ge komen. Ook de naam van kan didaat-Kamerlid A. van Duij- venbode uit Zierikzee wordt als kandidaat-bestuurslid ge noemd. Het nieuwe provinciale be stuur zal zich onder meer met de kandidaatstelling voor de verkiezingen van Provinciale Staten moeten bezighouden. Die verkiezingen zijn maart volgend jaar. door Jan Jaap Broekhuijsen BORSSELE - Een 42-jarige Ni- geriaanse uit Borssele die een achttienjarige landgenote on der dreiging van voodoorituelen als prostituee zou hebben uitge baat in een Hazerswoudense sexclub, is gisteren door de Haagse rechtbank tot twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk veroordeeld wegens vrouwenhandel. Het slachtoffer, de illegale acht tienjarige met de bijnaam 'Joy', werd op 12 november te Hazers- woude in sexclub Rijndijk 59 aangetroffen bij een inval door het Prostitutie Controle Team van de politie Hollands Midden. Zij zat daar tegen haar wil. Niet de leiding van de sexclub zou haar onder druk hebben gezet, maar een stel landgenoten. In een flat aan de Kwangodreef in Utrecht-O vervecht zou het meisje op beestachtige wijze bij wijze van ontgroening zijn ver kracht, teneinde haar murw te maken voor het verplichte werk dat ze daarna moest gaan doen: de hoer spelen in diverse sex- clubs. Ze zou eerder ook al een gruwe lijk voodoo-ritueel hebben moeten doorstaan waarbij het hart uit een levende kip werd gerukt en in haar mond werd ge duwd. Ze werd in haar been ge sneden en er werden nagels af geknipt, waai-van samen met losse haren een 'voodoopakket- je' werd samengesteld, dat alles om haar onder druk te zetten. Volgens het slachtoffer werd zij geëxploiteerd door de 42-jarige Nigeriaanse. Zij zou ook ge dwongen zijn te werken in clubs te Haaksbergen en Eindhoven. Tijdens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden had de officier van justitie drie jaar gevangenisstraf geëist. door Nadia Berkelder VEERE - Milieuvriendelijk toe risme in Zeeland is nog onbe kend bij vakantiegangers. Een initiatief van recreatieonderne mers om toeristen een speciaal ecologisch arrangement te ver kopen, is geflopt. Volgens de on dernemers zijn Nederlanders weinig milieubewust. Het idee om een speciaal arran gement aan te bieden, is ont staan omdat 2002 door de Ver enigde Naties is uitgeroepen tot het jaar van het ecotoerisme. Een deel van de opbrengst van de arrangementen was bedoeld voor een goed doel. Door de ge ringe belangstelling viel die op brengst wat tegen. Gisteren overhandigden de ondernemers toch een cheque van vijfhon derd euro aan C. Jakobusse van het Zeeuws Landschap. ,,We wisten van tevoren dat het niet erg zou aanslaan", zei R. Nord- holtt van camping Scheldeoord in Baarland. De ondernemers hebben afgesproken om toch een bedrag te doneren. De pro vincie heeft dat vervolgens ver dubbeld. In Zeeland doen vijfentwintig recreatiebedrijven samen met de provincie en de ANWB mee aan de promotiecampagne 'Na tuurlijk Zeeland'. De bedrijven hebben allemaal een zogenaam de milieubarometer, een keur merk voor natuurvriendelijke recreatiebedrijven. Ze besparen op water en energie, zamelen gescheiden afval in en houden milieuvriendelijke activiteiten. Door het aanbieden van kam- peerarrangementen met een ecologisch tintje hoopten de on dernemers de consument warm te maken voor milieuvriendelij ke recreatie. De campings bo den de gasten speciale fiets- en wandeltochten en gratis toe gang bij attracties die gericht zijn op de natuur, zoals het Zeeuws Biologisch Museum. Kosten ,,De Nederlandse toerist is er niet klaar voor", concludeerde Nordholtt. „De Duitse wel, maar het project had de financi ële kracht niet om de Duitse markt te bereiken. De belang rijkste winst is dat er samenge werkt wordt." Dat vond dage-! lijks provinciebestuurder G. van Zwieten ook. „We zijn vijf jaar bezig om een alliantie tel smeden tussen recreatie en na tuur. Die relatie is één van onze! echt sterke punten. Ik denk dat' we daarop moeten scoren. Het is j fantastisch dat bedrijven dat hebben opgepikt. Het product! dat je verkoopt, is de omge-j ving." Volgens Jakobusse is de relatie tussen recreatie en natuur in de loop van de tijd volwassen ge-! wordenRuim twintig jaar gele den was dat andersToen volgde er bijvoorbeeld nogal eens pro test op het afsluiten van een na-1 tuurgebied voor bezoekers. Dat is nu veranderd. „We doen er I veel aan om gebieden te ontslui- ten, op allerlei manieren. Dat hoeft niet alleen fysiek te zijn, dat kan ook door informatie te geven. Het afsluiten van na-I tuurgebieden is soms ook in het belang van de recreant." Van Zwieten en ANWB-direc-j teur G. van Woerkom namen; gisteren uit handen van Nord-j holtt een oorkonde en een sym- bolische pluim in ontvangst. De j ondernemers zijn, ondanks het I magere resultaat erg te spreken j over de samenwerking met de I provincie en de ANWB. HULST - De Cantorij der Basi liek uit Hulst zingt zondag 22 september in de Notre Dame in Parijs. Het Hulster koor luistert de hoogmis in de beroemde ka thedraal op. Onder lei ding van dirigent A. de Kort zingt het koor werken van. de componisten VermulstJ Duruflé, Bruckner en Rathbo-j ne. Voor aanvang van de mis, die! altijd door duizenden mensen, wordt bezocht, staat in de Notre Dame een Maria-lied op de les senaar; het Salve Regina van Franz Liszt. Organist J. Vogel uit Middelburg reist als begelei-1 der met het koor mee. De Canto- rij was ook in 1993 te gast in de Notre Dame, als begin van een: reeks concertreizen in onder an-j dere de Dom van Trier en West minster Cathedral in Londen. op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur €0,i0pm De Nationale Reumalijn is een initiatief van de fCBF? Reumapatiëntenbond en het Nationaal Reumafonds. Uw gift op giro 324 is altijd welkom. goeSeii» door Steffan ter Maat door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - De gereformeer de kerk van Zierikzee heeft een nieuwe dominee. Niet één, maar twee. En ze zijn nog getrouwd ook, met elkaar. Joke van Voorst en Michiel de Zeeuw delen bo vendien hun baan, eveneens symbolisch voor de vernieuwin gen binnen de kerkgemeen schap. Het kersverse domineesecht paar ziet zichzelf allerminst als een 'soort directeur'. „Wij ko men hier niet met de instelling 'we gaan een doorbraak maken' we kijken eerst waar we de ta lenten binnen de kerkelijke ge meenschap kunnen aanboren en van daaruit gaan we in overleg. Van Voorst en De Zeeuw zijn en thousiast over hun komst naar het Schouwse. „Na ons predi kantschap in Friesland en Lim burg is het een flinke overgang. Met name het verschil tussen onze vorige gemeente in Venlo en die in Zierikzee is hemels breed", benadrukt Van Voorst. „Waar wij ons in Venlo in moes ten zetten om de gemeente bij elkaar te houden, hebben we hier moeite om de mensen over de kerkmuren heen te laten kij ken." Beide predikanten hebben een opleiding gevolgd aan de Theo logische Universiteit Kampen Van Voorst volgde als hoofdvak kerkgeschiedenis en studeerde af op een stroming van de nade re reformatie. De Zeeuw ver diepte zich in een geheel andere richting: evangelistiek, de ver houding tussen evangelie en cultuur. Na afronding van de studie gingen zij samen aan de slag. De Zeeuw: „Omdat wij samen dezelfde functie als predikant en ouder vervullen, moeten we onze werkzaamheden goed af bakenen en op elkaar afstem men. Zo neem ik de variabele taken voor mijn rekening. Bij voorbeeld de pastorale opvang bij overlijdensgevallen. Mijn vrouw ontfermt zich dan over de kinderen. Daarnaast leidt zij de catechese, kindernevendien- sten en het kringwerk.Het do mineesechtpaar wil zo snel mo gelijk een dialoog beginnen over de sterke en zwakke punten van de kerk, zegt De Zeeuw. „Het gaat ons dan niet om de vraag hoe wij iets kunnen veranderen, maar hoe wij een bijdrage kun nen leveren aan de vorming van de gemeente. Het gaat er ten diepste om dat mensen hun ta lenten kunnen ontplooien om hun geloof uit te dragen en dat hoeft niet altijd binnen de geijk te paden." Positief De gemeente zelf staat volgens het echtpaar positief tegenover de nieuwkomers. Van Voorst: „Ze vonden het niet extra speci aal om een predikantenécht- paar in hun midden te ontvan gen. Dat is binnen meer Samen- Op-Weg-gemeenten gangbaar. Wij ervaren onze dubbele func tie als waardevol, je kunt elkaar waar nodig aanvullen en el- kaars bezigheden kritisch be kijken. Met het begin van het nieuwe seizoen kwamen De Zeeuw en SINT-MAARTENSDIJK „En als je dan geluk hebt, zie je ook nog een valk... hier kijk, een goudplevier!" Leo Vermaar en Cees Luijsterburg staan op een dijkje aan 'de Noord' - tussen Sint-Maartensdijken Stavenis- se aan de Oosterschelde - met veel aandacht de vogels te bekij ken. Een groepje onwetende journalisten laat zich alles uit leggen. Zij krijgen een voor proefje op de Zeeuwse voge laarsdag die op 2 november wordt gehouden. Luijsterburg is coördinator van de vogelwerkgroep van de Thoolse natuurvereniging Ru- bia Tinctorum en Vermaar maakt bok deel uit van de werk groep. Tijdens de Zeeuwse vo gelaarsdag worden vogelaars uitgenodigd om gebieden te be kijken die onder het plan Ture luur vallen. Dit plan houdt in dat een aantal landbouwgron den wordt teruggebracht tot na tuurgebied. Het gaat onder andere om de Noord, de Scher- penissepolder, de Schakerloop- older en de Van Haaftenpolder. Als het groepje nog altijd op de Noord staat ziet Luijsterburg plotseling een paartje op de schorren lopen. „Hé, weg daar, jullie mogen daar niet lopen!" De rest van het groepje lijkt zich er niet aan te storen en ze blijven maar een beetje naar de vogels kijken die door de meesten van hen niet worden herkend. Het stelletje hoort niets en loopt ver der de schorren op. In de Scherpenissepolder is een jaar geleden met de werkzaam heden van plan Tureluur begon nen. Een aantal van de sloten die er na 19 5 3 werden aangelegd wordt dichtgegooid. Ook delen van wegen moeten verdwijnen. Een van de belangrijkste werk zaamheden is het verwijderen van de teelaarde. Hierdoor ont- Van Voorst precies op het goede tijdstip de gemeente inrollen. Er was ruimte voor uitgebreide kennismaking en er werd geke ken naar de activiteiten die op de rol stonden. In overleg is er een programma opgesteld met als jaarthema 'En de zee was niet meer', een verwijzing naar de watersnoodramp in 1953. De Zeeuw: „Het wijst op een visi oen van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. De zee staat daarbij symbool voor alle ellen de waar mensen tegenwoordig in verdrinken. Wanneer je om je heen kijkt, zie je dat mensen vaste elementen in het leven kwijtraken. Het feit dat ons Voorbeeld over het water loopt, wil zeggen dat hij uiteindelijk de macht en het laatste woord heeft over de dood. Kenmer kend voor ons werk is dat wij al tijd aansluiting zoeken bij de levenservaring van gemeentele den. De bijbel willen we actuali seren en in deze tijd plaatsen." Cees Luijsterburg (1) en Leo Vermaar speuren naar vogels in natuurgebied 'de Noord' tussen Sint- Maartensdijk en Stavenisse. foto Dirk-Jan Gejltema staan er plassen water en wordt de bodem geschikter voor de vo gels. In totaal wordt er in de Scherpenissepolder 180 hectare grond, direct achter de dijk van de Oosterschelde, terugge bracht tot natuurgebied. Bij aankomst in de Scherpenis sepolder hebben Vermaar en Luijsterburg direct weer hun verrekijkers in de aanslag. Al snel wordt er een groep vogels waargenomen die aan het poot je baden lijken te zijn. „Zijn dat nu eenden of ganzen?", vraagt een journalist zich hardop af. Hij krijgt niet direct antwoord en het blijft in midden of het so wieso wel een van deze twee vo gelsoorten is. Lepelaar „Zie ik daar een lepelaar?", klinkt Vermaar plotseling en thousiast als hij deze niet alle daagse vogel denkt te ontwaren. Een van de journalisten pakt zijn geleende verrekijker en richt deze ongeveer op de plek waar Vermaar naar staat te kij ken. Hij heeft echter geen flauw idee waar hij moet zoeken. „Duidelijk een lepelaar", laat hij de deskundige vervolgens op vastberaden toon weten, om hem daarna met een grijns van zelfspot aan te kijken. Hoewel de groep niet uit alle maal kenners bestaat, is het ie dereen wel duidelijk dat dit deel van de polder een mooi natuur gebied wordt, waar het uiterst geschikt is voor de vogels. „Ze zijn hier nog steeds aan het werk en er rijden tractoren af en aan, maar toch gaat het hier nu al verrassend goed met de vogels. Er zijn al wel tussen de tien en twintig verschillende soorten neergestreken. Als we richting de wintermaanden gaan, ver wachten we hier ook nog veel ganzen die op doortrek zijn", vertelt Luijsterburg. Een klein uurtje later wordt het voorproefje op de vogelaarsdag afgesloten met een bezoek aan de Schakerloopolder. Vermaar brengt met een vogelboekje in de hand nog wat laatste kennis over op het groepje. Tijdens de vogelaarsdag zal hij het boekje wellicht niet nodig hebben als de echte kenners het gebied gaan bekijken. Luijsterburg verwacht er wel het een en ander van: „Het afge lopen jaar waren er zeventig vo gelaars op deze dag. Ik hoop, en denk ook wel, dat er dit jaar ze ker zoveel zullen komen. Met deze gebieden krijgen we er een bijzonder mooi stukje natuur bij en dat zal veel vogelaars aan spreken." Het gereformeerde domineesechtpaar Joke van Voorst en Michiel de Zeeuw wil 'mensen over de kerkmuren heen laten kijken'. foto Marijke Folkertsma Op een geleidehond SS kun je blind vertrouwen KNGF GIRO 275400 WWW.GELEIDEHOND.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 60