PZC Bush vindt geen medestanders Israël is op zijn hoede aan vooravond joods nieuwjaar Antwerpse politie opent jacht op drugstoeristen PvdA Vlaamse homopriester mag weer preken Vrijwel niemand wil aanval op Irak Bankgeheim Zwitserland onder vuur Aardbeving treft Sicilië t 'Vrienden' in proces Milosevic dreigen op te stappen China vreest aidsepidemie Brokkenpiloot krijgt 15 jaar cel Levenslang voor Khmer-kolonel Jongen dood om luchtdrukpistool Het kale plekje van prins William juist nu! Arrestaties na mislukte aanslag president Karzai zaterdag 7 september 2002 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De pogingen van de Amerikaanse president Bush om steun te werven voor door de Verenigde Staten gelei de aanvallen op Irak werpen vooralsnog geen vruchten al'. Na telefoongesprekken gisteren met de Chinese, Franse en Rus sische presidenten, voert Bush dit weekeinde overleg met de Britse premier Blair. Maandag spreekt hij in Deti'oit de Canadese premier Chrétien. Op 12 september moet Bush in een toespraak de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties van het Iraakse gevaar overtuigen. De Amerikaanse di plomatie draait op volle toeren, maar er zijn nog geen nieuwe belangwekkende bondgenoten opgedoken. Zelfs binnen het Amerikaanse Congres heerst scepsis over 'de wijsheid van een oorlog tegen Bagdad'. Washington heeft nog steeds geen duidelijke bewijzen geleverd die een oorlog recht vaardigen. De regering houdt informatie achter of ze heeft geen bewijzen, menen Congres leden en diplomaten. Luchtaanval Premier Blair blijft intussen een medestander. Britse toestellen deden donderdag mee aan een aanval op militaire installaties in het westen van Irak. De eer der gemelde grootschalige om vang van deze luchtaanval is door legerwoordvoerders in de VS gisteren als routine om schreven. Tal van mediaberichten willen echter dat het mogelijk gaat om een voorbereiding voor acties van speciale eenheden. Die kun nen de weg effenen voor de oorlog die Bush voor ogen heeft om het Iraakse regime en zijn wapentuig uit te schakelen. Irak wordt ervan verdacht dat het hard heeft gewerkt aan de ont- KOPENHAGEN - De Europese Commissie dreigt Zwitserland met sancties als het niets doet aan de belastingontduiking door burgers via geheime Zwit serse bankrekeningen. Verantwoordelijk Commissaris Bolkestein legt volgende maand al een pakket vergeldingsmaat regelen op tafel die de banken in Zwitserland hard kunnen tref fen. Bern wil tot nog toe niets weten van het afzwakken van haar bankgeheim. Afgelopen maanden overlegde Bolkestein vruchteloos met Bern over het uitwisselen van informatie over de rente die aan EU-burgers wordt betaald met een Zwitserse bankrekening. De EU besloot medio 2000 al dat iedere lidstaat zijn bankgeheim moet opheffen om belastingont duiking te vooi'komen. Luxem burg, België en Oostenrijk be dongen destijds dat niet EU-lid Zwitserland 'gelijkwaardige maatregelen' moet nemen om een massale kapitaalvlucht te gen te gaan. De Zwitsers peinzen er echter niet over om het bankgeheim op te geven vanwege de grote financiële belangen. De ge sprekken tussen Brussel en Bern verlopen dan ook uitermate moeizaam, diplomaten spreken over een 'totale impasse'. De sanctiedreiging van Bolkestein moet de Zwitsers tot meer sou plesse dwingen. De Commissaris verwijst naar het Europees Verdrag, dat Brus sel de macht geeft het kapitaal verkeer met derde landen aan banden te leggen als die landen belastingfraude vergemakkelij ken. In praktijk kan dit beteke nen dat Zwitserse banken voor iedere financiële transactie met een EU-land eerst toestemming moet krijgen van de betrokken regeling. Dat leidt tot een enor me vertraging en rompslomp en is zeer schadelijk voor de Zwit serse banken. Bolkestein maakte duidelij k dat hij geen voorstander is van deze aanpak. „Ik propageer vrij ver keer van kapitaal. Maar wat wij wagen van Zwitserland is niet abnormaal." De EU-ministers bespreken de voorstellen begin oktober in Brussel. Ondertussen onder handelt de Commissie verder met Bem.Eind december moet er een akkoord zijn. Bolkestein hoeft voor eventuele vergel dingsacties de steun nodig van alle lidstaten. GPD wikkeling van massavernieti gingswapens. De Russische leider Poetin zei dat hij twijfelt of er redenen zijn om geweld te gebruiken tegen Irak. China is al sinds de Golf oorlog van 1990/91 tegenstan der van militaire acties tegen Irak. Frankrijk wil geen eigenzinnig Amerikaans optreden, maar al leen stappen die de zegen heb ben van de VN. VN-chef Kofi Annan herhaalde gisteren in Parijs, na gesprekken met presi dent Chirac, dat een Ameri kaanse aanval op Irak 'ondoox-- dacht' zou zijn. Ook de buren van Bush, de Ca nadezen, hebben uitdrukkelijk laten weten dat er eerst bewij zen moeten komen. Chrétien zei eerder nog niets gezien te heb ben wat een aanval en Canadese steun aan zo'n aanval recht vaardigt. AFP/RTR/ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Vlaamse ho mopriester Rudy Borremans mag weer missen opdragen. Borremans, die in 1999 werd geschorst omdat hij openlijk uitkwam voor zijn homofiele geaardheid en een relatie had, keert terug naar de Rooms- Katholieke Kerk op voor waarde dat hij zich aan de ce libaatbelofte houdt. De controverse over Borre mans' geaardheid zorgde be gin 1999 voor veel deining in katholiek België. De jonge priester bleek in de pastorie van het Vlaams-Brabantse Tienen samen te wonen met een man. Volgens Borremans houden vrijwel alle pastoors er een relatie op na, hetzij met een vrouw, hetzij met een man. „Zolang dat clandestien gebeurt, is er geen haan die ex- naar kraait", aldus Boxre- mans destij ds in een ophef ma - kend interview met Humo. Het kwam Borremans op een schorsing te staan door kardi naal Danneels. De jonge priester ging echter niet bij de pakken neerzitten en richtte samen met twee andere uitge stoten priesters de organisatie Rent-a-Px-iest op. Rapid, zoals de afkorting luidt, verzorgt alternatieve kerkdiensten in Vlaanderen en de Nederland se grensstreek en zegent ho mo-huwelijken in. Het antwoord van Danneels loog er niet om: in april 2001 kondigde hij aan een procedu re te stax-ten om Borx-emans 'weg te zenden uit de klerikale staat'. Dat is binnen de rooms- katholieke kerk een uitzon- derlijk zware stx-af. De kardi naal - in België getipt als kan didaat-paus - was niet te vermux-wen, ook niet toen Box-remans op aswoensdag 2001 aankondigde in hongex-- staking te gaan. De omstreden priester besloot uiteindelijk te breken met Rapid en drong aan op verzoening. PALERMO - Pastoor Giuseppe Messina bekijkt de schade aan de Sint Anna kerk in de Siciliaanse hoofd stad Palermo. Sicilië werd gisterochtend vroeg getrof fen door een aardbeving met een kracht van 5,6 op de schaal van Richter. Volgens seismologen werd de beving gevolgd door zeker twintig naschokken. Twee oude mensen stierven aan een hartaanval en onge veer twintig mensen raakten lichtgewond door vallend puin. Het epicentrum van de beving lag in de zee, dertig kilo meter ten noordoosten van Palermo. Mensen in het wes ten van het eiland renden in paniek de straat op en zijn pas 's ochtends weer naar hun huizen teruggekeerd. Ve len hebben de nacht in him auto doorgebracht. De aardbeving heeft geen zware materiële schade aan gericht. Wel vertonen veel oude gebouwen scheuren en zijn van verscheidene huizen dakpannen afgevallen. Ook in het zuiden van Sicilië voelden mensen de schok ken. In de buurt van het eiland vinden regelmatig lichte bevingen plaats omdat er in het gebied veel vulkanische activiteit is. foto Tony Gentile/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Leger en politie in Israël hebben hun waakzaam heid opgevoerd aan de voor avond van het joodse nieuw jaar en de herdenking van de terreuracties van vorig jaar september in de VS. Langs de grens met de Weste lijke Jox*daanoever, ten noor den van Tel Aviv, zijn extra wegversperringen opgelicht. Reservisten zijn opgeroepen om de bemanning te verster ken van Patriot-raketbatterij en die gisteren op drie plaatsen in het land zijn opgesteld. Volgens een militaire bi-on is daartoe besloten op basis van 'een combinatie van inlichtin gen en afwegingen'. Israël houdt serieus rekening met de mogelijkheid dat terreurorga nisaties volgende week een luchtaanval willen uitvoei'en. De luchtmacht overweegt de Patx-iots ook na 11 september operationeel te houdenin ver band met aangekondigde Amerikaanse acties tegen Irak. Acties Na weken van betrekkelijke rust en optimistische uitlatin gen van pi'emier Ariël Sharon over de kans op een doorbraak met de Palestij nen, heeft Israël zijn acties tegen de Palestijnse milities opgevoerd. Dat ge- beux-de nadat eergisteren in de Gazastrook twee soldaten wa ren gedood. Het eerste slacht offer viel bij een beschieting bij een nieuwe afscheiding die het leger opricht in het Een Israëlische man passeert twee politiemannen op de belangrijkste markt van Jeruzalem. foto Nir Elias GotRTR noorden van de strook, in de buurt van de nederzetting Ni- sanit. Later op de dag kwam een sol daat om toen de tank waarin hij x-eed werd getroffen door een honderd kilo zware mijn. Het was de derde Israëlische tank die dit jaar door Pales tijnse militanten is verwoest. In een reactie heeft het le ger de belangrijkste noord- zuidweg in de Gazastrook, die juist was heropend voor Pales tijns verkeer, opnieuw afge sloten. In de buurt van Hadera, dertig kilometer ten noorden van Tel Aviv. ontdekte de politie een bestelbus met zeshonderd kilo explosieven. De Palestijnse in zittenden wisten te vluchten. De politie gaat erwan uit dat de bom - de zwaarste ooit ontdekt - was bedoeld voor een aanslag in Tel Aviv, waarschijnlijk op Rosh Hashanna, het joodse nieuwjaarsfeest, dat van avond begint en twee dagen duurt. MinistervanBuitenlandse Za ken Shimon Peres noemde de ontdekking van de bom 'een wonder'. Hij zei dat de mega- aanslag die ermee had kunnen worden uitgevoerd 'de hele po litieke toestand van dit mo ment' op slag had kunnen ver anderen. GPD DEN HAAG - De 'Vrienden van het Hof' van het Milosevic-pro- ces overwegen vroegtijdig op te stappen vanwege onenigheid over vergoedingen. Ze vinden het onaanvaardbaar dat de grif fier van het Joegoslavië-tribu- naal eerder gemaakte financiële afspraken wil schenden vanwe ge bezuinigingen. Dat zegt de Nedei'landse advo caat Michail WladimiroffHij is vorig jaar samen met de Biit Steven Kay en de Sei-viër Bra- nislav Tapuskovic door het Joe- goslavië-tribunaal van de VN aangesteld om erop toe te zien dat Milosevic een eerlijk proces krijgt. „Natuurlijk moet de griffier goed op de centjes passen. De VN is technisch gezien failliet en ik begrijp dat er bezuinigd moet woi-den, maar niet op deze maniex-." Volgens Wladimiroff wil de grif fier hun vorig jaar afgespi-oken honorarium halveren en andere vergoedingen nog verder terug- brengen. „Onze assistent krijgt nu 80 dollar per uui", dat willen ze verminderen tot 25 dollar. Dat kan natuurlijk niet." Het tribunaal beseft kennelijk niet dat vanwege hun werk voor het Milosevic-proces de prak tijk van de drie advocaten zo goed als stilligt, zegt de Neder landse raadsman.Als er bezui nigd moet worden, moeten ook de rechters en de aanklagers er aan geloven vindt Wladimiroff. „En als ze de 'Vrienden van het Hof' als luxe beschouwen, moe ten ze de club maar afschaffen." Volgens de advocaat duurt het getouwtrek met de griffier van het VN-tribunaal nu al twee maanden. De 'vrienden' bepa len volgende week of ze het hele proces zullen uitzitten. GPD PEKING - China staat aan de vooravond van een zeer om vangrijke aidsepidemie. Rond 2010 zouden wel eens tien mil joen Chinezen besmet kunnen zijn met het aidsvirus. Daarom zijn maatregelen hard nodig. Dat zei gisteren topman Qi Xiaoqiu van het ministerie van Volksgezondheid. De Verenigde Naties kwamen eerder met dergelijke schrikba rende schattingen. Het is voor het eerst dat de regering van China zelf de hoge cijfers openbaar maakt. Volgens Qi Xiao qiu telt China nu een miljoen seropositieven. DPA SYDNEY - Een Australiër is gisteren veroordeeld tot vijftien jaar celstraf. Hij had bij verscheidene aanrijdingen twee mensen doodgereden, terwijl hij di'onken achter het stuur zat. De 35-jarige man moest in 1989 al naar de gevangenis. Bij een door hem veroorzaakte aanrijding verloor zijn neef het leven De chauffeur had vier keer de toegestane hoeveelheid alcohol genuttigd. Daax-na volgden nog tien veroordelingen voor rij den onder invloed. Vorig jaar oktober maakte de man een tweede slachtoffer: Toen negeerde hij een stopteken, temijl hij zeker zeventig ki lometer per uur bleef rijden. Dat kostte uiteindelijk een ande re vei'keersdeelnemer het leven. DPA PHNOM PENH - De oud- kolonel van de Rode Khmer, Chhouk Rin, is gisteren in Cambodja bij verstek in hoger be roep verooi'deeld tot levenslang. Chhouk Rin stond terecht wegens de moorden in 1994 op drie rugzaktoex'isten en twaalf Cambodjanen. De advocaat van de ex-kolonel gaat in beroep. De rechtbank achtte Chhouk Rin schuldig aan onder meer terreur, ontvoering en de moord op een 28-jai"igeBrit, een 27- jarige Fransman en een 29-jarige Austi-aliër. Het is volstrekt onduidelijk waar Chhouk Rin zich ophoudt. Het px-oces tegen de Rode Khmei-leider toont volgens des kundigen aan dat Cambodja bereid is de misdaden van de Rode Khmer te bestraffen. Tijdens de vier jaar dat de Rode Khmer in de jaren zeventig de touwtjes in handen had zijn 1,7 miljoen Cambodjanen gedood. RTR/DPA/AFP ALBUQUERQUE - Een 14-jarige jongen is gisteren doodge schoten door agenten in de Amerikaanse staat New Mexico omdat hij een wapen op hen richtte, aldus de autoriteiten. Het wapen bleek een luchtdi'ukpistool te zijn. Dominic Montoya was in verwarde staat naar de kerk gegaan om hulp te zoeken. Toen de politie ter plekke arriveerde, trok de jongen zijn pistool, waarna de agenten hem onder vuur na men. Hij overleed aan twee schotwonden in zijn buik. AP LONDEN - De Britse prins William wordt kaal. Volgens de krant Daily Mail, die er gisteren een foto van liet zien, verslaat de kroonprins daarmee zelfs zijn oom Edward, die op 21-jari- ge leeftijd behoorlijk ging uitdunnen. De 20-jarige kroonprins heeft een duidelijk kalend plekje op het achterhoofd. Ook zijn vader werd vroeg kaal en dat was op zijn 28e goed te zien. Williams opa, prins Philip, was pas 37 jaar toen er een kaal plekje tevoorschijn kwam. Overigens komt ook in de familie van Williams moeder, de overleden prinses Diana, kaalheid voor. Graaf Spencer, Diana's vader, kampte ook met terugtredend haar. DPA door Pascale Thewissen ANTWERPEN - De Antwerpse politie heeft de jacht geopend op Franse drugstoeristen. Die lij ken Rotterdam verruild te heb ben voor de Scheldestad, waar de heroïne goedkoper en van be tere kwaliteit is. In de nacht van donderdag op vrijdag werden 27 junks uit Frankrijk aangehouden bij een inval in een woning in Borger- hout. In totaal werden deze week 58 Fransen gearresteerd met grote hoeveelheden hard drugs op zak. Het drugstoerisme is één van de gespi'eksonderwerpen tijdens het bezoek van de Franse pre mier Jean-PieiTe Raffarin, maandag, aan zijn Belgische collega Guy VeiTxofstadt. Vol gens woordvoerder Fons Basti- aenssens van de Antwerpse po litie zijn de drugs niet alleen goedkoper en beter van kwali teit, maar is de Sinjorenstad be ter bereikbaar. In de periode van april tot juli van dit jaar werden elf mis daadorganisaties opgedoekt, die drugs verkochten aan Fran se gebruikers. De handel con centreert zich in het centrum van de stad, in de omgeving van het stadspark. Volgens de Ant werpse politie dreigt de stad een internationaal distributiecen trum te worden voor hard- en softdx-ugs. Een nieuw fenomeen, volgens de politie. Dat de Ant werpse haven gebx-uikt wordt voor de internationale drugs- Advertentie Nu richting geven aan de politiek Nu bouwen aan een sterke oppositie Nu een nieuwe partijleider kiezen Word lid van de PvdA Bel 020-5512295, ga naar www.pvda.nl of SMS naam en adres naar 06 54377832 smokkel was al langer bekend. Vorige week nog werd bekend gemaakt dat de douane in juli van dit jaar in het ruim van een schip een grote hoeveelheid softdrugs had aangetroffen. In totaal werd acht ton marihuana en 470 kilo hasj in beslag geno men met een straatwaarde van 32 miljoen euro. De vondst was de grootste van de voorbije vijf jaar. Alleen al dit jaar wist de douane negentien ton marihua na, bijna vijf ton hasj en 3,5 ton cocaïne te onderscheppen. Een deel van de drugs was vermoe delijk voor de Belgische markt bestemd, de rest was bedoeld om Nederlandse koffieshops te bevoorraden. KABOEL - De politie in Afgha nistan heeft ongeveer twintig mensen opgepakt na de misluk te aanslag donderdag op presi dent Karzai. Dat heeft gisteren een woordvoerder van de gou verneur van de provincie Kandahar meegedeeld. De geaiTesteerden zouden be wakers van de gouverneur zijn. Onder de gearresteerden is ook commandant SayedRasoul, die verantwoordelijk is voor de be veiliging van gouverneur Gul Agha Sherzai. De auto waar Karzai inzat werd donderdag in de stad Kandahar tweemaal beschoten. De gou verneur, die naast Karzai zat, raakte lichtgewond, maai' de president zelf bleef ongedeerd. Veiligheidstroepen hebben de schutter gedood. De bomaanslag van donderdag in de Afghaanse hoofdstad Ka boel heeft 26 levens geëist en 150 mensen verwond. Dat maakte een woordvoerder van de internationale troepenmacht ISAF gisteren bekend. De explosie van donderdag werd veroorzaakt door een bom die in een taxi was geplaatst. De Afghaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Taj Moham med Wardak, maakte gisteren bekend dat de autoriteiten in verband met de aanslag een man hebben gearresteerd. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5