Brouwse VVV moet langer open Wansmaak versus welstand PZC PZC Proef filmmiddagen ouderen in Duinoord In 2003 één Schouws paviljoen op beurs 13 Ondernemersvereniging ziet toeristen wegtrekken Inbraak in bestelbus Speuren naar bommen in Borssele tevergeefs Veilig vervoer schoolspullen Peren rijp voor veiling Zorgen om Rijksbezuinigingen Excuses aan asielzoekertjes Houding GroenLinks over bijeenkomst WCT grieft CDA zaterdag 7 september 2002 door Margritta van den Berge BURGH-HAAMSTEDE - Ou deren kunnen vanaf woensdag 11 september iedere maand in de recreatiezaal van zorgcen trum Duinoord in Burgh- Haamstede naar de film. Dit is een initiatief van de ac tiviteitenbegeleiding van Ar- cus Zorgcentra locatie Duin oord. Het proefproject loopt tot en met december en is allereerst bedoeld voor de bewoners van Duinoord. Daarnaast heeft de activiteitenbegeleiding als doel 65-plussers van buitenaf kennis te laten maken met het zorgcentrum. „Met de filmmiddagen willen we de buurtfunctie meer ge stalte geven", aldus activitei tenbegeleidster Marion Sei nen. „Elke tweede woensdagmid dag van de maand draait er om twee uur een film in de recrea tiezaal. Uit de donatiepot van Stichting Vrienden van Duin oord is een projector inclusief presentatiescherm betaald, waarmee de zaal kan worden omgetoverd in een ware bio scoop." Het filmseizoen start op ver zoek van de liefhebbers met het Nederlandstalige visserijdra ma 'Op Hoop van Zegen'. De komende maanden komen achtereenvolgens de klassie kers Sissi, The Sound of Music en de verfilming van Charles Dickens' Christmas Carol langs op het witte doek in Duinoord. Laatstgenoemde film is speciaal voor de kerst periode uit de kast gehaald. Het vervolgprogramma wordt samengesteld op basis van de wensen van de bezoekers. Alle filmliefhebbers ontvan gen een formulier waarop zij hun voorkeur voor het volgen de seizoen kunnen invullen, al dus Seinen. door Inge Heuff BROUWERSHAVEN De open stelling van de VW-post in Brouwershaven is de afgelopen zomer te beperkt geweest. Hier door trekken de toeristen te veel naar Haamstede, Renesse en Zierikzee. Dat vindt bestuurslid J. van Beveren van de Onderne mersvereniging Brouwersha ven. VW-voorzitter R. Geluk zegt dat deze openstelling het maximaal haalbare was. De ondernemersvereniging van Brouwershaven is niet tevreden met de openstelling van de VW- post afgelopen zomer. Toeristen konden vijf dagen in de week 's middags van drie tot zes uur terecht in het kantoor in het voormalige stadhuis. Volgens bestuurslid J. van Beveren wa ren die openingsuren te beperkt. „Brouwershaven trekt veel toe risten die graag informatie wil len hebben over de omgeving en over overnachtingsmogelijkhe- BROUWERSHAVEN - Uit een bestelbus die geparkeerd stond op de Langendijk in Brouwer shaven is donderdag rond het middaguur een aantal goederen weggenomen. De daders heb ben zich onder meer geld, kle ding, sieraden, sleutels en een mobiele telefoon toegeëigend. De waarde van de gestolen goe deren bedraagt rond de duizend BORSSELE - De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) heeft vrijdag gezocht naar de bom men die volgens ooggetuigen in 1944 langs de Monsterweg in Borssele zijn gevallen. Omdat iemand twee blindgan- gers heeft gezien, zijn begin de ze week de werken aan een fiets pad langs de Monsterweg, stilgelegd. De EOD zocht met metaaldetectoren maar kon niks vinden. De detectoren gaan tot 4,5 meter diep maar in Bres- kens zijn blindgangers gevon den die wel acht meter diep zaten. De EOD stelt waar schijnlijk een nader onderzoek in. Bij bommen die, zoals deze, uit een Engels vliegtuig zijn ge vallen, onderzoekt de EOD dik wijls in Engeland de archieven. Niet zelden zijn er foto's ge maakt van waar de bommen zijn gelost. Van het vliegtuig dat in 1944 aangeschoten kwam overvliegen en de bommenlast loste, is niet bekend of het het Verenigd Koninkrijk nog heeft kunnen halen. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den", weet Van Beveren. „Die paar uurtjes in de middag in de maanden juli en augustus zijn niet toereikend. Het gevolg is dat de winkeliers zelf voor WV moeten spelen omdat zij de vra gen krijgen." Een jaarrond folderpost met brochures en kaarten, zoals die tot voor de zomer bij het Brouws Museum stond, zou een oplos sing kunnen zijn. Het Brouws Museum is echter gestopt omdat de vergoeding te laag is. Een an dere locatie is niet gevonden. Overnachtingen Van Beveren vindt het boven dien bezwaarlijk dat bij een folderpost de toeristen voor overnachtingen dan toch naar Renesse, Haamstede of Zierik zee worden verwezen. „Dan moet j e maar zien dat ze weer te rugkomen naar Brouwersha ven." VolgensR. Geluk, voorzittervan de WV, valt het met het aantal aanvragen voor overnachtingen wel mee. De meeste vragen die gesteld werden bij de Brouwse VW-post betroffen informatie over activiteiten, verkoop van toegangskaarten, fietstochten of geschenkbonnen. „De men sen boeken meestal vooraf, ze ker in de zomer", verklaart Ge luk. „En korte ad hoe verblijven worden meer en meer via inter net geboekt, is onze ervaring." Voor de WV was de tijdelijke opening van een post in Brou wershaven financieel het maxi maal haalbare. De VW-infor- matrice zat 's ochtends in het Visserij museum in Bruinisse en 's middags in Brouwershaven. De VW-voorzitter wil op korte termijn een gesprek houden met het bestuur van de Onderne mersvereniging Brouwersha ven om te kijken of er nog alter natieven zijn. Geluk: „Ik snap het probleem in Brouwersha ven, dat speelt natuurlijk eigen lijk in elke wat grotere kern zon der VW-voorziening. Ik sta open voor oplossingen, maar ik heb geen enkele financiële speelruimte." Een bijzonder ontwerp zoals deze woning bij Burghsluis roept geregeld tegengestelde reacties op. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Over smaak valt niet te twisten. Maar als er op verjaardagen ergens veel over gebakkeleid wordt dan is het wel de smaak van de buren. De kitscherige ornamenten op de té hoge schutting, de vloekende kleuren van het opgetrokken schuurtje of het rond uit foei lelijke pand aan de overkant De gemeente moet regels gaan maken om straks wansmaak van welstand te on derscheiden. Bewoners moeten leren beseffen dat het de buren zijn die tegen hun creatieve uitspattingen aankijken. Aan de Roggenplaat in Zierikzee staan de busjes van de aannemer langs de stoep. Een stukje verderop in de straat worden een paar dakkapellen ge plaatst. Het is een bekend tafereel. Op Schouwen-Duiveland worden op meer plekken de huizen verfraaid of ver ruimd. Wekelijks puilt de gemeenteru briek ermee uit: publicaties van talloze vergunningen voor uitbreiding van een huis met een serre of een extra berghok dat in de tuin wordt gebouwd. Daar naast prijken de toegekende bouwver gunningen voor grootscheepse projec ten als de bouw van een geheel nieuwe bungalow, de aanleg van een steiger of de komst van een nieuwe landbouw- schuur. Buren en omwonenden zien dat en kunnen bezwaar maken. En doen dat ook regelmatig en met verve. Dat bij wijze van spreken voor iedere spijker die in de gevel geslagen wordt een stapel formulieren en ellenlange procedures doorlopen moeten worden zint zowel bewoners als overheid niet. Onder het bewind van toenmalig staatssecretaris Remkes van volkshuis vesting is daarom een nieuwe woning wet opgesteld. Minder regels Minder betutteling en regels en meer vrijheid bij de bouw en aanpassing van het eigen stulpje moest het motto wor den. Minder regels blijft voor Neder land een lastige opgave. Maar dat er na 1 januari 2003 veel verandert en bewo ners wat meer vrijheid én eigen verant woordelijkheid krijgen in hun bouw plannen en die van de buren staat wel vast. „Bewoners zullen er meer met de buren zelf uit moeten komen", verklaart wet houder L. Geluk-Poortvliet van ruim telijke ordening. Want met kleine ver bouwingen wil de overheid zich straks zo min mogelijk bemoeien. Zij het in be perkte omvang mag een dakkapel of Aan de Roggenplaat in Zierikzee plaatsen de buren samen dezelfde dakkapellen. tuinhuisje straks zonder vergunning gebouwd worden. En dat zal best wen nen worden, denkt Geluk. Helemaal de vrije hand krijgen bewoners niet. Kort door de bocht kunnen huizenbezitters in hun achtertuin en aan de achterkant van het huis binnen de fatsoensperken hun gang gaan. Vertimmeringen aan de voorkant van het huis, waar de buurt dag en door tegenaan zit te kijken, blij ven wel aan strikte regels gebonden. „Mensen moeten zich bewust worden dat hun buitenmuur eigenlijk onze bin nenmuur is." Wat er aan die buitenmuur allemaal kan en verbouwd mag worden hangt af van de welstandseisen van de gemeen te. Welstand: fraaiheid van voorkomen, zo meldt het woordenboek- Eisen van welstand lijken al snel naar onmogelij ke regels van goede smaak te neigen. Want wat is een prachtig pand dat past binnen de welstand en wat wordt een wanstaltige pukkel in het landschap? Dat over één en hetzelfde ontwerp de meningen drastisch kunnen verschillen heeft het nieuwe gemeentehuis van Schouwen-Duiveland wel laten zien. De één loopt er jubelend mee weg als dé aanwinst voor de architectuur op het eiland en een monument van onze tijd. De ander bestempelt het minzaampjes als een slordig op een hoop geveegd bergje UFO's en rijdt nog altijd een blokje extra om zodat hij het niet hoeft te zien. Mysterieus Het is dan ook niet voor niets dat rond de mysterieuze welstandscommissie, die al deze ontwerpen achter gesloten deuren beoordeelt, voor de buiten staanders nu een zweem van willekeur hangt. „Ik heb me altijd verbaasd over de wonderen van de welstandscommis sie", stelt H. de Vries (GroenLinks) deze week nog in de commissie ruimtelijke ordening. Op verschillende plekken op Schouwen-Duiveland komt zij archi tectonische hoogstandjes tegen die bij haar in ieder geval niet in de smaak val len. Een modern, eigentijds huis bij Burghsluis en een 'woning van een oud wethouder' passen wat haar betreft niet op Schouwen-Duiveland. „Ik vraag me dan af: wie keurt nou zoiets goed?" De welstandcommmissie dus. Schouwen-Duiveland wordt per 1 ja nuari niet verlost van die onverklaar bare nukken van de welstandscommis sie. In tegendeel zelfs omdat het college de uitstraling van het eiland wil 'bewa ren en bewaken'. Maar volgens de nieu we spelregels zal dit 'orakel van de goede smaak' wel een paar van zijn ge heimen moeten prijsgeven. De vergade ringen van de commissie worden voor iedereen openbaar. Wie de komst van een monsterlijk pand in de straat vreest kan proberen hier een stokje voor de steken. Daarnaast is het niet langer de welstandscommissie die de norm be paalt. In een welstandsnota zal de gemeenteraad de regels bepalen, waar mee wansmaak van welstand geschei den kan worden. Een einde aan een onmogelijke discus sie levert het niet op. De (wan)smaak van de buren zal een geliefd gespreks onderwerp op verjaardagfeestjes blij ven. Want ook binnen de keurige, nieu we welstandeisen zullen de smaken blijven verschillen. Geluk: „Er blijft een bepaalde bescherming, maar het wordt ook, zoals ik dat noem, vrijheid in gebondenheid. Wij zijn erg benieuwd hoe mensen hiermee zullen omgaan." BURGH-HAAMSTEDE - Voor schoolkinderen die last heb ben van slingerende of zwiepende schooltassen is er morgen een informatiemiddag 'Veilig vervoeren van schoolspullen op de fiets'. Dit in het kader van de verkeersveiligheidsactie 'de scholen zijn weer begonnen'. Belangstellenden kunnen tussen twee uur en vijf uur terecht bij het trampolinecentrum op het par keerterrein bij de Rotonde Westenschouwen. De orga nisatie is in handen van de regionale afdeling van de Fietsers bond. BURGH-HAAMSTEDE - De peren uit de Ring van Burgh zijn weer rijp om geveild te worden. Dat gebeurt traditiegetrouw op de derde zaterdag (21e) van september. De jaarlijkse perenverkoop begint om tien uur 's ochtends. Veilingmeester H. van Felius zal de bijeenkomst openen, na het voorlezen van de voorwaarden voor de Openbare Peren verkoop door wethouder G. van de Velde-de Wilde. Hierna kunnen de fruitkisten in de verkoop. In de tijd dat Burgh nog een zelfstandige gemeente was - meer dan een eeuw geleden - is besloten tot het planten van peren bomen aan de Ring. De verkooptraditie is in stand gehouden toen het dorp opging in de gemeente Westenschouwen en weer later in één gemeente Schouwen-Duiveland. De organisatie is sinds die tijd in handen van de Stichting Burghse Dag. ZIERIKZEE - De ChristenUnie, LSD, WD en CDA op Schouwen-Duiveland maken zich zorgen om de gevolgen van de aangekondigde Rijksbezuinigingen op het openbaar be stuur. Uit de zogeheten mei-circulaire van het ministerie van Financiën blij kt dat de gemeente over de komende vier jaar in totaal dik twee miljoen euro minder krijgt uitgekeerd. Met dat vooruitzicht willen burgemeester en wethouders de ge meentelijke belastingtarieven volgend jaar met vier, in plaats van drie procent verhogen. De fracties riepen in de commissie algemene en interne zaken op tot een sober beleid met betrekking tot nieuwe investerin gen, om niet in de problemen te raken en verdere belasting verhogingen te voorkomen. Wethouder J. van Felius (Alert!) deelt de zorg van de partijen. Aan de vier procent inflatiecorrectie valt volgens hem dan ook niet te ontkomen BRESKENS - De asielzoekertjes die de openbare basisschool in Breskens bezoeken, worden in het vervolg weer netjes op gehaald. Taxicom heeft zich bij het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen verontschuldigd voor het feit dat basisschoolleerlingen deze week na anderhalf uur wach ten door leerkrachten en vrijwilligers naar het opvangcen trum in Cadzand moesten worden gebracht. Het uitblijven van een taxibusje berustte op een misverstand. „De chauffeur die de kinderen normaal haalt en brengt, meld de dat hij er niet op tijd kon zijn. Dat is doorgegeven aan de centrale, maar daar werd gedacht dat het alsnog door het be treffende taxibedrijf zou worden geregeld. Taxicom heeft excuses aangeboden en beloofd dat het niet meer voor zou ko men. Die mededeling geef ik namens het samenwerkingsver band door aan directie en bestuur van de school waar de asiel zoekertjes les volgen", aldus voorzitter L. Wille. foto's Marijke Folkertsma door Inge Heuff ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland doet in oktober toch mee aan de zaken- beurs Contacta. Maar van een eilandelijk paviljoen is dit jaar geen sprake. De gemeente Schouwen-Duiveland laat spe ciaal voor de Contacta een pro motievideo maken. Ondanks een erg late aanmel ding kan de gemeente Schou wen-Duiveland toch nog deel nemen aan de zakenbeurs Contacta. Deze wordt van 7 tot en met 9 oktober in de Zeeland hallen in Goes gehouden. Om dat de gemeente dit voorjaar geen gemeentelijke bedrijfs- contactfunctionaris in dienst had, bleef de aanvraag voor deelname aan de Contacta lig gen. Een van de eerste taken van de nieuwe bedrijfscontactfunctio- narisH. Bode was dan ook om de gemeente aan het begin van de zomer alsnog aan te melden. „Gelukkig hebben we nog een stand weten te bemachtigen", zegt Bode. „Alleen staan alle ei- landelijke ondernemers ver spreid over de twee hallen. Een gezamenlijke inzending zoals dat in het verleden gebeurde, was niet mogelijk meer." De meeste ondernemingen van Schouwen-Duiveland die jaar lijks deelnemen aan de Contac ta doen ook nu weer mee. Zij hebben zich eerder dit jaar on afhankelijk van de gemeente in geschreven. Bode: „Ik wil wel weer toewer ken naar een gezamenlijk pavil joen voor de Contacta van 2003. Een gebundelde presentatie komt beter over. Je kunt dan profiteren van de kracht van het samenzijn." Tijdens de Contac ta wil Bode de deelnemende on dernemers van dit jaar hierover polsen. Afhankelijk van de re acties wordt besloten of een ge zamenlijke inzending volgend jaar haalbaar is. Het thema van de zakenbeurs is 'Bouwen aan Zeeland'. Tijdens de presentatie wil de gemeente de nadruk leggen op de moge lijkheden die de bedrijventer reinen en de nieuwe bouwloca ties voor woningen te bieden hebben. Dit gebeurt onder andere in een speciaal voor de Contacta ge maakte video van circa vijf mi nuten. door Rinus Antonisse SCHOONDIJKE - Voorzitter J. Ramondt (CDA) van de Staten commissie Ruimte, Milieu en Water (RMW) voelt zich ge griefd door de weigering van GroenLinks om de informatie avond voor Statenleden over de Westerschelde Container Ter minal bij te wonen. Hij vindt het bovendien onaanvaardbaar dat de fractie de onpartijdige voor lichting door ambtenaren in twijfel trekt. Op initiatief van Ramondt, en met steun van de commissie RMW, krijgen de Statenleden 12 september informatie van ambtelijke zijde over de WCT. „Het gaat om technische voor lichting. Niet om het geven van mening. Gewoon vragen beant woorden en feiten aandragen." GroenLinks trekt in twijfel of die feiten objectief worden ge presenteerd. Ramondt noemt het jammer dat de positie van ambtenaren op zo'n manier ter discussie wordt gesteld. Hij vermoedt dat politieke overwe gingen bij GroenLinks een rol spelen. Fijntjes merkt de com missievoorzitter op dat bij het overleg over de opzet van de bij eenkomst, door geen van de commissieleden - ook niet dat van GroenLinks - voorstellen zijn gedaan om de informatie aan de statenleden anders in te richten. Het CDA-Statenlid onder streept dat er geen ambtelijke pleidooien gehouden zullen worden vóór aanleg van de WCT. „Is het 25 of 30 decibel, rijden er 30 of 40 treinen, hoe zit het precies met dit en dat. Feiten op een rij zetten - dat is het ka rakter van de bijeenkomst", be toogt Ramondt. pagina 15: files in Kanaalzone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59