Terreur Wit-Rusland houdt aan PZC PZC Energiebedrijven verdienden aan import van groene stroom Franse illegalen blijven vechten voor een status Goede opleiding kan ontucht door artsen mogelijk voorkomen Amnesty gebruikt voetbalinterland om aandacht te vragen voor misstanden 7 september 1952 zaterdag 7 september 2002 Het is droevig gesteld met de mensenrechten in Wit-Rusland. Opponenten van het regime van Aleksander Loekasjenko worden achtervolgd, bedreigd, zonder proces gevangen gezet en gemarteld. De pers en justitiële macht zijn gemuilkorfd. Andere critici verdwijnen en worden gedood, zo ivordt ge vreesd. Amnesty International grijpt de interland tussen Wit- Rusland en het Nederlands elftal aan om aandacht te vragen voor de situatie in de voormalige sovjetrepubliek. door Frans van den Houdt Ze hebben niks meer te verliezen, zeggen beide vrouwen ferm over hun onop houdelijke speurtocht naar de waarheid omtrent de verdwij ning van him echtgenoten. Ze worden voortdurend bedreigd en achtervolgd door veilig heidsmensen van het totalitaire regime van Aleksander Loekas jenko, maar blijven in binnen- en buitenland actie voeren. „Onze mannen zijn we kwijt, en daarmee een belangrijk deel van ons leven. Ons enige doel is nu erachter komen wat er pre cies met hen is gebeurd. De bur gers in ons land zijn bang ge maakt door de regering. Als wij de strijd niet voortzetten, doet niemand het." Irina Krasovkaja en Svetlana Zadavskaja zijn in de week voor de interland tussen Wit-Rus land en Oranje in Nederland om de aandacht te vestigen op de schrijnende mensenrechtensi tuatie in hun land en op te roe pen tot een internationaal on derzoek naar de verdwijningen. Ze spreken met Tweede-Ka merleden en ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Tijdens de interland, vandaag in Eindhoven, delen ze samen met Amnesty Internatio nal pamfletten uit en ontrollen ze op de tribune een groot span doek. „Hoe meer aandacht voor de verschrikkingen in ons land hoe beter", stelt Krasovkaja. „Waarom niet tijdens een voet balwedstrijd? Iedere man houdt van voetbal en is straks ook op de hoogte van de situatie in Wit- Rusland." De voormalige sovjet-republiek werd in 1991 onafhankelijk. De hoop bestond aanvankelijk dat de politieke veranderingen in het land een gunstige uitwer king zouden hebben op de rech ten van de bevolking. Die hoop werd al snel de bodem ingesla gen. Het regime van de sinds 1994 aan de macht zijnde Loekasj enko verviel al snel in de onderdrukkende praktijken van de voormalige Sovjet-Unie. Opponenten worden zonder aanklacht opgepakt, gemarteld en steeds vaker ter dood veroor deeld. Andere critici van het re gime verdwijnen. Zo ook de echtgenoot van Irina Krasovka ja, Anatoli, de eigenaar van een uitgeverij die nauw samen werkte met oppositieleider Vik tor Gontsjar, die gelijktijdig verdween. Doodseskaders Sinds beide mannen op de avond van 16 september 1999 een bezoek hadden gebracht aan een sauna in de hoofdstad Minsk, is niets meer van of over hen gehoord. De overheid ont kent iets met de verdwijning te maken te hebben en weigert een onderzoek. Voor Krasovkaja lijdt het echter geen twijfel dat de regering verantwoordelijk is. „De dag voor de verdwijning had Loekasjenko in een toe spraak gezegd dat het tijd was voorgoed af te rekenen met de oppositie." De ontvoeringen worden volgens haar uitgevoerd door doodseskaders, die hande len in opdracht van procureur- generaal Viktor Sjaiman en mi nister van Binnenlandse Zaken Joeri Sivakov. Aanwijzingen daarvoor haalde zij onder meer uit documenten over de sinds 7 juli 2000 vermis te echtgenoot van Svetlana Za davskaja, Dmitri. Hij was cameraman van de Russische omroep ORT in Wit-Rusland en Irina Krasovkaja en Svetlana Zavadskaja: „Als wij de strijd niet voortzetten, dan doet niemand 1 verdween toen hij op weg was naar het vliegveld om een colle ga uit Moskou op te halen. Svet lana brengt de verdwijning" in verband met een documentaire die haar man maakte over Tsje tsjenië, waarin wordt aange toond dat Wit-Rusland wapens levert aan de rebellen. Ook had hij in een kranteninterview ver klaard, dat Wit-Russische sol daten meevechten aan de kant van de Tsjetsjeense opstande lingen. „Hij was kritisch, maar eerlijk en beschaafd en er was geen enkele reden om hem op te pakken, laat staan te laten ver dwijnen", aldus Zadavskaja. Om de precieze waarheid over het lot van hun echtgenoten bo ven tafel te krijgen, trekken bei de vrouwen langs binnenlandse en internationale instanties (Europees Parlement, OSCE, Amerikaanse en Russische regering). Het regime van Loekasjenko reageert daarop met aanhoudende bedreigingen en achtervolgingen. „Recher cheurs hebben letterlijk tegen ons gezegd: 'we weten steeds precies wat jullie doen, dus pas op", zegt Zadavskaja. „Ze oefe nen continu een psychologische terreur op je uit." Inzinkingen Krasovkaja en Zadavskaja zijn vaak erg bang geweest, hebben vele inzinkingen te verwerken gekregen en dachten meer dan eens zichzelf te gronde te rich ten met hun acties, maar geven niet op. Ze willen de verwerpe lijke praktijken van het Loeka- foto Phil Nijhuis/GPD sjenko-regime wereldwijd aan de kaak stellen in de hoop dat er spoedig een eind aan komt. De hoop dat ze ook hun echtgeno ten terugvinden is nog niet hele maal vervlogen, maar wel geslonken tot een sprankje. Krasovkaja: „Met mijn ver stand ga ik ervan uit dat hij dood is, maar in mijn hart blijf ik hopen op zijn terugkeer.Za davskaja: „Zonder de hoop dat mijn man nog leeft, kan ik niet verder. Maar die hoop neemt ie dere dag af." GPD Een huisarts uit Driebergen werd deze week aangehouden op verdenking van ontucht met een patiënte. Al jarenlang wor den huisartsen tijdens hun opleiding voorbereid op de om gang met en voorkoming van seksuele gevoelens voor patiën ten. van onze redactie binnenland Iedere huisarts moet dank zij zijn opleiding vroegtij dig kunnen onderkennen dat hij seksuele of intieme gevoe lens jegens een patiënt koes tert, zegt Luc van Bérkestijn, adjunct-hoofd van de huis artsenopleiding aan de Uni versiteit Utrecht. „De dokter moet bijvoor beeld inzien dat een patiënte hem zit te versieren. Hij moet dat professioneel kunnen pa reren. Anders moet hij terug naar de opleiding." Een seksuele relatie tussen huisarts en patiënt kan niet en mag nooit, is het motto waaronder aan de Neder landse huisartsenopleidin gen al jaren aandacht wordt besteed aan de dagelijkse en soms emotionele contacten met patiënten. De huisarts kan lichamelijk contact met de patiënt vrij wel niet vermijden. „Maar tijdens de opleiding worden de artsen in spe er voortdu rend van bewust gemaakt te herkennen, dat ze al voor dien positieve of erotische gevoelens voor de patiënt hebben opgedaan. En daar mee rekening te houden bij hun onderzoek", zegt Van Berkestijn. Al zeker twintig jaar heeft de omgang met patiënten alle aandacht tijdens de studie, zegt Van Berkestijn. De dok ter verloor in de jaren zestig zijn status als notabel, en huisarts en patiënt zaten steeds meer op voet van ge lijkheid tegenover elkaar in de behandelkamer en pati ënten bespreken openhartig hun relatie- en seksuele pro blemen met de huisarts. „Sinds eind jaren zeventig hebben we de ervaring dat patiënten en artsen er schade aan oplopen wanneer ze met elkaar in bed eindigen", zegt Van Berkestijn. De omgang met patiënten, en zeker buiten de medische contacten vallende gevoe lens, zijn nu consequent punt van bespreking in de oplei ding. Er worden rollenspelen gedaan, waarvoor soms ook professionele acteurs wor den ingehuurd. Dat betreft onder meer scènes waarin een mannelijke huisarts zich zo professioneel mogelijk moet blijven opstellen tegen een flirtende patiënte. Van Berkestijn: „Tegen een patiënte die vraagt wat de dokter van haar vindt, moet de huisarts in zo'n rollenspel duidelijk zeggen dat ze als arts en patiënt tegenover el kaar zitten." Een vast ritueel is dat stu denten in groepjes een deel van de ochtenduren inrui men voor het bespreken van contacten met patiënten die ze opdoen in de praktijkop leiding. Dat gebeurt in bij zijn van een psycholoog. „Studenten kunnen elkaar dan onder meer vragen: Hoor ik nou goed dat je gesteld bent op die patiënt?" Verdere bewustwording vindt plaats tijdens twaalf supervisiebijeenkomsten. „Alle training is erop gericht dat ze later als arts met me degevoel naar een patiënt kunnen luisteren, maar vol doende afstand bewaren. 'Maximale betrokkenheid met minimale distantie", zo als de Utrechtse professor Rümke het uitdrukt. „Je moet er als dokter alert op zijn. Het kan en mag nooit zover kunnen komen dat je van ontucht wordt beschul digd." GPD door Uwe Gepp Ze komen uit Mali, China, Al gerije of Ivoorkust. Ze zijn jaren geleden niet inmiddels verlopen toeristenvisa Frank rijk binnengekomen of zijn blij ven hangen, nadat hun asiel aanvraag was afgewezen. Met ongeregeld werk, waarbij niemand naar papieren vraagt, houden ze het hoofd boven wa ter. De sans-papiers ('zonder papieren', oftwel illegalen) le ven ondergronds, door de auto riteiten en de maatschappij geduld en door de politiek gro tendeels vergeten. Met de bezetting van de wereld beroemde basiliek in Saint-De nis bij Parijs en bijna dagelijkse demonstraties hebben zij on langs echter aandacht gevraagd voor hun problemen. Bewaker Seribi Ba Bertin kwam in 1999 naar Frankrijk. Door 'politieke en economische problemen' verloor hij zijn baan in het mi nisterie van Verkeer in zijn va derland Ivoorkust, zo vertelt de 47-jarige illegaal. Hij is mo menteel bewaker in een winkel centrum in een buitenwijk. Met zijn twee jaar oude dochter en zijn vriendin - trouwen kan hij als illegaal niet - woont hij in het huis van een vriend. Samen met enkele honderden lotgenoten demonstreert Bertin op een plein in het hartje van Parijs. Overal in Frankrijk ko men momenteel illegalen bij el kaar, omdat er steeds weer ge ruchten zijn dat zij een legale status kunnen krijgen. Uitzichtloos De kerk in Saint-Denis stroom de in korte tijd vol met duizen den die hopen eindelijk te ontsnappen uit de uitzichtloze situatie die de illegaliteit is. Na twee weken maakten zij - zon der succes - vrijwillig een einde aan de actie. De katholieke kerk zet zich al jaren in voor de sans- papiers, maar ook de druk van de kerk kan de regering niet tot soepelheid bewegen. Naast Bertin staat een Chinees gezin met twee kleine kinderen. Zhaoxing Chen draagt als pseu- do-identificatiebewijs de Fran se geboorteoorkonde van zijn zoon. Zijn echtgenote heeft al leen een verlopen Chinees pas poort op zak. Het gezin spreekt geen Frans. Ook Moussa Konate heeft na twaalf jaar de hoop op een Fran se verblijfsvergunning nog niet opgegeven. Met zes familiele den woont hij in het huis van een oom in Noord-Parijs. De 39-ja- rige Malinees werkt, zwart in de bouw. Lijsten Hoeveel mensen illegaal in Frankrijk zijn weet niemand. In 19 9 71 iet d e nieuwe regering van de socialist Lionel Jospin lijsten rondgaan voor verblijfsvergun ningen. Van de 143.000 illegalen clie zich meldden, kregen er 80.000 de felbegeerde docu menten. Maar veel mensen durfden het niet aan zich te melden en tallo ze nieuwe sans-papiers zijn er sindsdien bijgekomen, zegt Xa- vier Thierry van het Instituut voor Demografische Studies (INED) in Parijs. Bijna 40.000 mensen hebben in 2000 in Frankrijk asiel aangevraagd, maar minder dan 20 procent kreeg een verblijfsvergunning. De procedure duurt gemiddeld anderhalf jaar en veel mensen haken af en gaan in de illegali teit. In 1993 verscherpte de conser vatieve minister van Binnen landse Zaken Charles Pasqua de immigratiewetgeving, die ook door het kabinet van Jospin grotendeels intact gelaten wei'd. Drie jaar later kwamen de ille galen voor het eerst in het ge weer en bezetten de kerk Saint- Bernard in Parijs. Na de ontrui ming door de politie protesteer den in de zomer van 1996 zo'n 15.000 mensen. Een voor een De nieuwe rechtse regering van premier Jean-Pierre Raffarin, die zich inzet voor 'laiu and or der', lijkt van het opvlammen van de illegalenprotesten niet onder de indruk. De zaken zul len dan ook een voor een worden bekeken zegt minister van Bin nenlandse Zaken Nicolas Sar- kozy. Daarom zullen Bertinen Konate en duizenden anderen waar schijnlijk verder door het leven moeten zonder legale status en kunnen zij theoretisch elke dag uitgezet worden. AP 9iffi8Ê® Windmolens langs het Gooimeer bij Almere. Consumenten die gekozen hebben voor groene stroom zijn volgend jaar hun voordeeltje kwijt. foto Robin Utrecht/ANP Het belastingvoordeel voor groene- stroomklanten wordt gehalveerd en ver dwijnt voor producenten. In 2001 vloeide 150 miljoen euro uit de schatkist naar het buitenland, dit jaar stond de teller in juli al op ruim 200 miljoen euro. „De regeling schoot z'n doel volledig voorbij", conclu deert Theo de Lange van het Energieon derzoek Centrum Nederland in Petten. doorFokko Bosker Theo de Lange, werkzaam bij beleids studies op het ECN in Petten, heeft de cijfers nog eens op een rij gezet. Ze tonen klip en klaar de scheefgroei aan tussen de binnenlandse opwekking van groene energie en import. „Energiebedrijven ver dienden enorm aan de import van groene energie." Door de fiscale stimuleringsregeling werd vorig jaar 7,5 terawattuur (TWh) elektri citeit uit buitenlandse biomassacentra les, windparken en waterkrachtcentrales naar Nederland gesluisd, terwijl de bin nenlandse producti e op 19 TWh bleef ste ken. De op dat moment ruim half miljoen klan ten namen van dat stuwmeer aan groene stroom slechts 1 TWh af. Het merendeel van al die duurzame energie uit het bui tenland werd gewoon verkocht als ordi naire grijze stroom, terwijl de bedrijven een leuk fiscaal 'groen' voordeel in hun zak staken. „En dat was nooit de bedoe ling van de stimuleringsmaatregel", zegt De Lange. Nederland is te ver voor de muziek uitge lopen door als enige land ook buitenland se stroom in aanmerking te laten komen voor de stimuleringsmaatregelen. De be doeling van de vrijstelling van de ecotaks was een groei van de duurzame stroom- productie. Daarvan is weinig terechtge komen. „Wat er al stond aan windparken of centrales is extra gespekt." Duitse pro ducenten brachten hun windstroom lie ver over de grens dan het binnenlands af te zetten. Energiebedrijf Nuon vertekent het beeld door te doen alsof de maatregelen tot een investeringsstop leiden op windparken in het buitenland. „Het was al een tijd dui delijk dat de huidige regeling onhoudbaar was, de strop voor de schatkist werd met de maand groter." De Lange kan zich niet voorstellen dat het concern haar investe ringen louter op de bestaande regeling heeft gestoeld. Op windenergie schat hij de winst van energiebedrijven op 4 eurocent per kWh, bij biomassa bedraagt de marge in som mige gevallen zelfs 6 eurocent per kWh. Nuon, Essent en Eneco hebben de afgelo pen jaren kortom vele tientallen miljoe nen opgestreken aan bonus. „Enkele concerns plengen nogal wat krokodillen tranen als zij de aangekondigde beleids wijziging kritiseren. Charmante regeling Het merendeel van de aanbevelingen van ECN is door het ministerie van Economi sche Zaken overgenomen. De Lange rept van een charmante regeling die het weg lekken van overheidsgeld naar het bui tenland deels indamt. Waarschuwend: „Het gat is beslist nog niet gedicht. Door dat er nog al tij d voor groene-energieklan- ten een aftrek van 3 eurocent per kWh bestaat, blijft de import van met name biomassa uit de Scandinavische landen voor energiebedrijven interessant." De nieuwe mix van vrijstelling van ecotaks en stimuleringssubsidies op de productie van duurzame energie juicht De Lange toe. De 6 miljoen aansluitingen betalen een opslag van 35 euro elk. Met die 210 miljoen euro wordt de stimulering van de productie betaald. Het ministerie belooft de producenten ook nog eens dat de jaarlijks vastgestelde vergoeding tien jaar van kracht blijft. „Juist het gebrek aan investeringszeker heid werd in het verleden door energiebe drijven opgevoerd als belangrijke reden om niette investeren in binnenlandse pro ductiecapaciteit", constateert De Lange. De energiebedrijven die duurzame stroom onder de prijs van gewone elektri citeit leveren, krijgen het door de koers wijzigingmoeilijk. De Lange meent dat de marge op duurzame stroom voor de overi ge concerns zo groot is dat zij de prijsver hoging voor de klant voorlopig wei kun nen opvangen. Onderlinge concurrentie leidt daartoe, aldus De Lange. Essent en Nuon hebben inmiddels al aan gekondigd dat zij in de toekomst hetzelfde tarief in rekening brengt voor groene of grijze stroom. En nog altijd hoeven ze geen verlies te lijden. De Consumentenbond verweet in een eer ste scherpe reactie de overheid de consu menten te bedriegen door aan de vrijstel ling te tornen terwijl de inmiddels 1,3 mil joen afnemers van groene stroom daar mee juist waren gelokt. De Lange nuanceert die stellingname. „De schuld ligt niet alleen bij het kabinet. De leveranciers hebben jarenlang wel erg vette marges gehad. Ik vind het heel ac ceptabel dat zij straks op de import van stroom minder winst maken.GPD KATHOLIEKEN - De eerste groep rooms-katholieke Zeeuwen maakte vorige week een tocht naar de K.R.O.-studio in Hilversum. In de radiostad bezichtigde meh.de studio van de katho- liekeVmroep en in de avond uren werden de opnamen bijgewoond van het eerste 'Negen heit de klok'-pro- gramma van dit seizoen. NACHTBOOT - Met ingang van heden vaart op het tra ject Kruiningen-Perkpolder v.v. der Provinciale Stoom bootdiensten 's nachts een uurdienst voor het vracht vervoer. De eerste nachtboot, de Moerdijkpont, vertrekt om 2.20 uur van Kruiningen. Het invoeren van deze nacht dienst vloeide voort uit deve- le verzoeken welke Gedepu- terde Staten uit cle zakenwe reld bereikten. Vaak moet het vrachtverkeer wachten bij- het veer Kruiningen-Perk polder. Dankzij de steun van Rijkswaterstaat werd de mi nister van Verkeer en Water staat bereid gevonden om voor een maand de proef met deze dienst te nemen. KWARTEL - Op een perceel te Oosterland werd een broe dende kwartel aangetroffen. Het nest bevatte acht eieren. Voor deze tijd van het jaar een zeldzaamheid. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlis-singen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissïngen: Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (011-3) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Temeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Huist: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag- tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van ?,--) per maand. 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar- 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag; 1,~ zaterdag:€. 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle adverlentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes; Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordl gebruik! voor onze (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissïngen. Behoort tot tUGCJGnsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4