Een broodje kwal graag PZC Frans-Italiaanse keuken met Zeeuws-Vlaams sausje Muziek voor baby's Piccalilly raakt in de vergetelheid Kunstige koker Fredie Beckmans W13 Slacentrifuge Telefoon Kussen Paardjes zaterdag 7 september 2002 Raymon Lap met activity-center achter de computer. foto Kees Martens In Nederland zien mensen mij als een zweverig' type met een I rammelaar of een gewiekst commercieel mannetje, vertelt Raimond Lap in zijn tot studio omgebouwde garage in Veldho- ven. Acht jaar geleden ontdekte de componist van onder meer reclametunes en filmmuziek, het fenomeen babymuziek. Zijn nieuwste serie van vijf cd's spe ciaal voor pasgeboren baby's is inmiddels in 32 landen uitge bracht. i Vooral in Azië is zijn muziek succesvol. In Taiwan zijn Lap's schijfjes zelfs gratis te verkrij- gen bij een pak luiers. Sinds af gelopen donderdag liggen de vijf Lieve baby-cd's, ook in de Nederlandse winkels. Zelf is hij eigenlijk nog het f meest verbaasd over de enorme vlucht die zijn muziek in het buitenland heeft genomen.,Ik ben nooit echt serieus genomen. Nederlanders zijn misschien toch wat te nuchter voor baby muziek," vermoedt Lap. Bij het componeren van zijn babymu ziek maakt cle Veldhovenaar 1 niet alleen gebruik van regulie- re muziekinstrumenten. Ook het geluid van rammelaars, de toeters en bellen van een activi ty center en zelfs het gebrabbel van zijn eigen kinderen worden door de muziek gemixed. Huilbaby Baby's luisteren graag naar dingen die ze herkennen", stelt Lap. De componist heeft inmid dels hele theorieën ontwikkeld over welke muziek, jonge baby's wel of niet aanspreekt. Hoewel zijn mening niet wetenschappe lijk onderbouwd kan worden is Lap ervan overtuigd dat zijn muziek een rustgevende wer king op zuigelingen heeft. „Over iedere noot is nagedacht. Baby's kunnen niet tegen scher pe geluiden en onharmonische akkoorden. Die gebruik ik dan ook niet. Met mijn cd's kan je een huilbaby stil krijgen," beweert hij stellig. Professor Frank Plooij, auteur van 'Oei ik groei' ziet wel wat in de muziek van Lap. „Uit testen is gebleken dat baby's houden van muziek die warm, vol rond en wollig klinkt. Als het ritme van de muziek la ger ligt dan het hartritme, wor den jonge baby's er inderdaad rustig van." In Amerika storten onderzoe kers zich al langer op het feno meen babymuziek. Laps mu ziek wordt daar zelfs al getest door kinderartsen. Kinderarts Tjon a Ten van het Maxima Me disch Centrum Veldhoven ge looft ook wel dat muziek huil- baby's rustig kan maken maar maakt daar bij de behandeling van huilbaby's geen gebruik van. „De oorzaken liggen bij huilbaby's vaak zo complex, vaak zijn ze ook medisch en dan helpt muziek niet." Lap zou graag zien dat in Ne derland ook eens een gedegen onderzoek wordt gedaan naar het effect van muziek op kinde ren in hun eei'ste levensjaar. „Ik denk dat het belang van muziek erg wordt onderschat. Ik heb ooit een test gedaan met vijftig baby's. Je zag heel duidelijk dat ze op mijn muziek reageer den, de oogjes gingen zelfs glan zen." Danielle Vink Piccalilly is een oorspi-onke- lijke Engelse specialiteit. Het zijn geblancheerde groen ten in een pittige mosterdsaus die er als een bijgerechtje bij voornamelijk gebraden en ge roosterde vettere vleessoorten worden gegeven. In Engeland is piccalilly nog altijd bijzonder populair. Dat was zelfs zoveel dat er in het parlement vragen werden ge steld of die hoeveelheden picca lilly wel in ovei'eenstemming wax-en met de hoeveelheden vlees die destijds, ook in het le ger, streng gerantsoeneerd wa ren. Ook toen dat niet het geval bleek te zijn werden de hoeveel heden piccalilly die naar de sol daten werden gezonden niet verminderd. Men had namelijk bedacht dat je piccalilly ook op het brood kon eten waardoor het de soldaten herinnerde aan het sandwich-spread, een Ame rikaanse specialiteit, die vlak voor de Tweede Wereldoorlog in Engeland werd geïntroduceerd. In ons land maakte men in de loop van de 19e eeuw kennis met de Engelse piccalilly. Die vond men eerlijk gezegd wat scherp van smaak. Voldoende reden voor de vele inleggerijen die ons land destijds telde, om Neder landse piccalilly op de markt te brengen. De Nederlandse picca lilly verschilde in smaak van fa brikant tot fabrikant. Eén ding hadden ze gemeen: de smaak was minder schex-p dan de En gelse piccalilly. Wie de uitvinder van de piccalil ly was zal wel altijd onbekend blijven. Vast staat wel dat het niet de Engelsen maar de Italia nen waren die hun groenten èn vruchten in een mosterdsaus consei-veerden. In de zomer van 1883, toen er in Amsterdam een (mislukte) we reldtentoonstelling werd ge houden bezocht de Italiaanse wijnhandelaar Omobono Ogni- beni de hoofdstad. Hij kwam er op de eerste plaats om de we reldtentoonstelling te bezoeken en keek ook uit naar de moge lijkheden om Italiaanse wijnen naar ons land te exportei-en. Hij zag de kansen liggen en besloot die wijnen zelf te impoiteren. Hij vestigde een handelshuis in de hoofdstad en verbond er een proeflokaal aan. Amstex-damse notabelen en veel artiesten van onder andere de Italiaanse Ope ra in Amsterdam behoorden tot zijn cliëntèle die hij naast een behoorlijk glas wijn ook voox-- zag van tal van Italiaanse deli catessen zoals de beste Parma ham, de fijnste salami en de lekkerste Gorgonzola. Bij de sa lami en de kaas gaf hij Italiaan se mosterdgi'oenten en bij de ham presenteerde hij mosterd- vruchten. De Amsterdammers waren dol enthousiast. De wijn handel bx-eidde zich in de loop van de jaren sterk uit. Het im porteren van hammen, salami en kazen uit Italië moest hij aan anderen overlaten. De mosterd groenten en -vruchten liet hij zelf, via een familielid in Italië, naar Nederland komen. De meeste Nederlanders die zijn proeflokaal bezochten kwamen er niet alleen voorde wijnen, de hammen, worsten en kaas, maar zeker ook voor de Italiaanse mosterdgroenten en mosterd vruchten. De echtgenote van Omobono had dat in de gaten en zij ging die Italiaanse speciali teiten zelf in Amsterdam ma ken. Dat ging haar helaas niet zo goed af en daarmee vexwvenen de Italiaanse mosterdgroenten en - vruchten uit het beeld. Pas na de Tweede Wereldoorlog, toen de belangstelling in ons land voor piccalilly sterk was afgenomen, nam een importeur van voedingsmiddelen het initi atief om de mosterdgroenten en -vrachten uit Italië opnieuw in ons land te introduceren. Jam mer genoeg bleek de belangstel- ling ervoor niet groot genoeg en dat is dan ook de reden dat in ons land de échte Engelse en de zoveel smakelijkere mosterd groenten en -vruchten slechts mondjesmaat voorhanden zijn. Ook piccalilly uit de eigen inleg- gerijen is allang al geen product meer waarmee gx'ote winsten kunnen worden behaald. Picca lilly wordt weliswaar nog altijd in ons land gemaakt. Ze komt dan ook nog voor op de schap pen in de supermax'kten. Je kunt je echter wel afvragen: hoe lang nog? Hans Belterman In de dagelijkse rubriek treft u volgende week recepten aan voor het maken van piccalilly en de Italiaanse mosterdgroenten en -vrachten. Daarbij worden er ook recepten opgenomen voor het zelf samenstellen van sand- wich-spread, appelrelish met mosterd en mixed pickles. Hij heeft verse kwal in de koelkast. Want ach, een broodje kwal met komkommer gaat er altijd wel in. Een keuken tafel met gedroogde judasoren en gedroogde tonijn waarmee je een raam kunt ingooien. Die tonijn schaaft hij met zijn Ja panse mandoline voor de goudvissensoep. In een mysterieus doosje de ingrediënten voor de Armageddonsoep (Lourdes- wateren duivelsdrek). Kookkunstenaar, of is het toch kunst koker, Fredie Beckmans heeft een bijzondere smaak. ,,Ik kook voor de hersenen.food for thought.Beckmans iswe reldkampioen kookperformance'. Deze titel verdedigt hij vandaag in Berlijn. In een boksring treedt hij daar aan tegen de Canadese kookartiest Gordon W. Koken als vermaak met ab surde gerechten waarbij hij zelfs mensenvlees _of doe toch maar een broodje aap niet zou schuwen. Het wordt een zware strijd, weet hij nu al. Want na een salto met een mountainbike in België is de kookkunstenma ker geblesseei'd. Een verbrijzel de linkerschouder, gebroken op vijf plaatsen en in zijn andere arm zit ook een scheurtje. „Ik denk dat ik maar een mes om hoog hou waar mensen dan met de ingrediënten tegenaan lopen, want als ik zelf moet snijden, wox-dt het een puinhoop." Het begon allemaal op vierjari- ge leeftijd toen de kleine Fredie zat te kniezen in een bosje in Winterswijk omdat hij niet mocht meespelen met meisjes. Hij zag in het bosje snoepjes lig gen. Dat dacht hij, maar het bleek rattengif. Zijn maag werd leeggepompt. Ondanks zijn merkwaardige kookexperimen- ten op latere leeftijd is het bij die ene keer leegpompen gebleven. Misschien bleef er wat gif in de hei'senpan hangen waardoor hij zich specialiseerde in absurde gerechten. Op zijn veertiende werd hij ve getariër. Dat heeft hij inmiddels weer afgezworen. Moeder Beck mans wilde niet meer voor haar 'vegazoon' koken, dus ging hij zelf in de keuken staan. Verse artisjokken, waarvan je de blaadjes moet uitzuigen, at hij met huid en haar op.Mikte zelfs een boek ('Good earth' van Pearl S. Buck) in de pan want als je kookboeken hebt, heb je ook boekkoken. Maar na vijf uur pruttelen, was het boek nog niet gaar. Kunstacademie Eenmaal op de kunstacademie beland, kookte hij voor het stu dentenhuis waar hij in woonde. Beckmans wierp zich aanvan kelijk op tekenen. Exposeex'de met een serie over cruisesche pen. Illustreerde de eetrubriek van culinair criticaster Johan nes van Dam in het Parool en is nu ook nog illustrator voor lite raire tijdschriften als Hollands Maandblad, Optima en Arma da. Maar alleen met tekenen en schilderen viel niet veel brood te verdienen. „Ik merkte dat ik tij dens mijn exposities meer suc ces had met de gekke hapjes die ik maakte dan met de kunst die ik wilde verkopen. En inmiddels verdien ik als kok veel meer dan als kunstenaax-." Nou ja, kok. Fredie Beckmans gaat meer vermomd als kok door restaurants en theaters. Tx'ad op in Londen, Antwerpen en Berlijn en nu staan Bern en IJsland op het programma. En weer Berlijn waar hij zijn we reldtitel verdedigt. Kun je niet van je kunst eten, dan moet je van eten maar een kunst maken. „Ik maak een mix van serieuze en absux-de zaken. Dat is voor mij dé manier om overeind te blijven. Als echte kok zou ik het niet redden. Daarvoor ben ik te anarchis tisch. Maar als kunstenaar kan ik wel koken." Kwal, rotte haai, de knoerthai- de tonijn en ook de judasoren (een sooit paddestoel) zijn alle maal echte ingrediënten die in China, Japan en IJsland worden gegeten. Beckmans geeft er zijn eigen culinaii-e dx-aai aan, En hij moet het ook van zijn begelei dende babbel hebben. Van de humoristische en filosofische vertellingen en gedichten. „Bij het bx*oodje kwal verhel ik: zijn wij niet allen kwallen, de zee die is nooit leeg'.... Ik kook voor de hersenen. Neem de Ar mageddonsoep. Ax-mageddon is de dag dat de duivel en God el kaar treffen. Ik heb Lourdeswa- ter en duivelsdrek uit India waar ik een soep van maak. Goed en kwaad gaan dan in je li chaam een gevecht aan. Het is alsof er een atoombom in je lijf explodeert." Zijn kwallen haalt hij bij de Chinese winkeltjes op de Zee dijk, net als de duizend jaren ex- eren. Gefermenteei'de eenden- eieren die jai'en goed kunnen blijven. Mooie zwarte eiei-en die hij combineert met witte Hol landse eieren. „Voor de gemid delde Nederlander zijn die Chi nese eieren heel vies, maar ik doe er wat gember in om de am- moniaksmaak te verdoezelen." Goudvissoep is een succesnum mer bij kinderen, snippers ge droogde tonijn en wortel met zeewier. „Het is alsof je uit een vijver eet. Lijkt heel Japans, maar eigenlijk doe ik maar wat. Ik heb de koks van de Groote In dustriële Club les gegeven over de geheimen van de Japanse keuken. Ik bracht de koks van het Okura mee en was interme diair. Vonden ze geweldig." Wat hij in Berlijn gaat koken? Dat kan hij niet vertellen. „De vijand luistert mee." Wel verklapt hij dat hij ander halve kilo eendentongetjes heeft gekocht. „Dat wordt af kluiven, want in die tongetjes zit een botje. Dat is normaal bij vogels. Daar kwam ik als kind al achter bij mijn eerste filmexpe riment. Voor de camei'a sneed ik regenwormen in stukjes. De mensen die dat op film zagen, spraken schande. Maar toen ze zagen hoe ik die stukjes in de snaveltjes van jonge kauwen wurmde, waren ze direct verte derd. 'Ach gossie'. Prachtig hoe zo'n reactie verandert. Je weet af en toe niet wat je opx-oept." Rien Floris Fredie Beckmans: „Ik maak een mix van sexdeuze en absurde zaken." Namen en facades kunnen de restaurantbezoeker soms op het verkeerde been zetten. Zo zag ik een restaux-ant aan de Boulevard De Wie lingen in Cadzand altijd aan voor een Italiaanse zaak. Dat kwam door zowel de naam als de zuidelijke uitstraling. Bij nader onderzoek bleek La Porta, dat vox-ig jaar nog La Spezia heette, een veelbredei'e kaart te hebben dan ik vermoedde. Weliswaar kun je er pas ta's bestellen en bestaat het La Poxfa Menu (€16,95) uit Calamari Fx-itti, Ra violi Funghi met Café Glacé als toetje, maar de grote kaart is zeker niet Itali aans. Gastheer Jean-Paul Baart legt uit dat La Porta een Frans-Italiaanse keuken heeft met duidelijke Vlaamse invloe den. Hij heeft de zaak aan het begin van het zomerseizoen overgenomen, maar een grote overgang was dat niet want hij werkte er al twintig jaar, de laatste twaalf jaar als bedi-ijfsleider. Tot de veranderingen die hij doox*voer- de behoox de het vexwangen van de piz za-oven door een alleskunnende com- bisteamer. La Porta serveert dan ook geen pizza's meer maar wel pizza-pan nenkoeken, ofwel pannenkoeken met dezelfde garnituur als pizza's. Ze wor den om hun rijke aankleding ook wel 'Bourgondische' pannenkoeken ge noemd en ze variëren in pri j s van €7,50 tot 8,95. La Porta is in feite van alle markten thuis en dat maakt bestudering van de kaart interessant. Bij de Gegrilde lam- slende met zachte pepersaus (€21,95) staat nadrukkelijk 'Nieuw-Zeelandse' veirneld. Jean-Paul Baart zweert bij lamsvlees uit Nieuw-Zeeland nadat hij bij een bezoek aan dat land zag hoe vrij die beestjes daar in de natuur ronddartelen en zich voeden met gras en groene kruiden. Schnitzel 'Cacciatore' met Jag'ersaus (€17,50) is een ver-Italiaanste Ja gerschnitzel vermoed ik en de even du re Schnitzel 'Marsala' zal met een Itali aans sausje zijn overgoten. Meer er zijn ook echte Zeeuwse streek- gerechten zoals de Verse Zeeuwse mos selen in groentenmelange (€20,95) en de Gebakken Paling voor dezelfde prijs, terwijl de Paling in de room 23,50) de Vlaamse gast bekend in de oren zal klinken. Ik test de keuken op een gevoelig punt: de Garnaalkroketten (€10,95). Die worden 's winters, zo vertelt mij de gastheer, in eigen keuken bereid, maar komen in de zomer van het beste gar- naalkrokettenhuis van België. Ze blij ken stevig gefrituurd en het korstje is Restaurant- Tearoom La Porta Boulevard De Wielingen 33 4506 JJ Cadzand-Bad Tel. 0117-391663 Fax.0117-391777 Geopend 7 dagen van de week vanaf 11.00 uur Creditcards: Eurocard en Visa Vegetarisch: gerechten met sterren aangegeven op kaart Rolstoel: ja, speciaal toilet Kinderen: menuutje, boekjes en baby- verzorgplek Roken: geen scheiding, wel goede af zuiging Verwarmd terras goed krokant, terwijl de ragout uiterst zacht is, ja bijna vloeibaar en goed ge vuld met kleine Zeebrugse gaxmaaltjes. En er is, zoals het hoort, gefrituurde peterselie bij. De neiging om als hoofdgerecht een andere Vlaamse versnapering van mijn voorkeur te kiezen, namelijk Ge bakken Lotte mét een kerriesaus 20,95) weersta ik. Lotte is zeeduivel of wel, in puur Vlaams, staartvis (je eet de staart, want de kop is nogal schrikaan jagend). Buiten de kaart om heeft de keuken Zalmforel in de aanbieding (€13,95) en die is sous-vide bereid. Sous-vide betekent dat de vis op een eerder, minder druk tijdstip is ge gaard, vacuüm getrokken en gekoeld om, als daar vraag naar is, in zeer korte tijd te worden 'geregenereerd'. Door het vacuüm trekken blijven de sappen bewaard en het typerend ï-ozerode vis vlees van de zalmforel is dan ook niet droog (bekend euvel bij deze vis als ze niet goed is bei-eid). Opvallend goed zijn ook frietjes en gebakken aardap peltjes, terwijl de rauwkost lekker fris is. Wat me wel opvalt is dat de garne- ring van voor- en hoofdgerecht iden tiek zijn. Een toetje lukt niet meer, wat jammer is, want naast een lange reeks ijscou pes, zijn er dessexls uit eigen keuken. De vorige eigenaar brengt net een la ding pruimen uit de boomgaard voor het maken van verse pinximentaarten. Ik wil nog vermelden dat ik bij mijn aperitief, de zeer aangename witte huiswijn een amuse heb gekregen in de vorm van twee toastjes met hammous se en eisalade en een bakje olijven. Rien van Reems Wat is er mis met een sla- mandje en even slingeren in de achtertuin? Wie daar geen zin in heeft, doet het met een sla centrifuge, een kunststof bak met draaiknop. De Duitse pan- nenfabrikant Fissier heeft een handzame variant bedacht. De knop is vei-vangen door een trekkoord. Trek maar aan het touwtje en een vliegwiel komt in beweging dat zorgt voor een ge lijkmatige draaiing. Zo vliegt de sla linksom en rechtsom. Het re sultaat. is een droge en niet ge kneusde sla. Dat kost wel wat: 49,50 euro. Sms'en gebeuxl met de mo biele telefoon. Siemens gaat een stap vex'der, namelijk met de dx^aadloze telefoon in huis. Dat kan via de Gigaset Micro en Comfort uit de 4000-sex-ie. Het sms'en gaat op dezelfde manier als met een mobieltje. De ge bruiker schrijft een berich t met maximaal 160 tekens en stuurt dit direct naar een mobiele tele foon of andere Gigaset. Een multifunctioneel kussen, dat is de First Freebag van One Tree Hill. Hij is te gebrui- ken als steunkussen tijdens de zwangerschap, als voedings- of aankleedkussen of als zachte ondergrond om op te zitten of te liggen. De First Freebag weegt niet veel en is makkelijk mee te nemen als tas. Hij is vooi'zien van een isoleervak voor luiei's en flesjes die mooi warm of koud blijven. De First Freebag is door een vakjury uitgekozen als Ba by Product van het Jaar 2002. De prijs: 89 euro. Paai'den doen het altijd goed bij meisjes. Daar haakt speelgoedfabrikant Reveil han dig op in met de Grand Cham pions, een collectie speelgoed- paardjes. Meisjes kunnen een eigen kudde samenstellen met trotse hengsten, edele merries en lieve veulentjes. Bij de heng sten en merries is er keu s u it drie rassen: Arabier, Appaloosa en Gypsy Vanner. De veulens zijn er in zes soorten: Jutland. Hci- steiner, Show Horse, Mustang, Quarter Horse en Ixish Hunter. De paardjes kunnen op- en af getuigd worden en versiei'd. Prijzen vanaf 7,29 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43