Bekeuring voor iets te hard rijden verdwijnt PZC Randstad heeft geen inzicht in grootte huisjesmelkersprobleem ZONDAG OPEN 11-500 XT RA TING Rotterdam blijft junks Delfshaven voorlopig weren Nieuw systeem moet variatie brengen in boetes Balkenende niet voor blok gezet door Phoa Kabinet wil moord niet meer laten verjaren Geldeis voor NS Leerlingen model op eigen schoolmuur Kabinet heeft genoeg van proefballonnetjes minister Heinsbroek Stresstest voor dominobouwers Scheidend decaan laakt kwaliteit gezondheidszorg Besmettingsalarm in Alkmaar Buschauffeur rijdt over bromfiets Dwangvoeding mag van Donner Blaffende honden schaden asiel Mannen aangehouden voor ontucht OP UW NIEUWE KEUKEN zaterdag 7 september 2002 door Koos van Wees DEN HAAG - De drie regerings fracties CDA, LPF en VVD wer ken aan een andere opzet van het boetesysteem voor snel heidsovertredingen. Daarin worden mensen die slechts een paar kilometer te hard rijden niet langer meteen beboet, maar pas nadat ze die overtreding herhaaldelijk hebben begaan. De drie partijen willen zo een einde maken aan de ergernis on der autorijders over de boetes voor wat ze zien als een kleine misstap. De drie partijen eisen van mi nister De Boer van Verkeer en Waterstaat dat hij bij de begro tingsbehandeling dit najaar met voorstellen komt. De Boer zou uitvoering moeten geven aan een motie van de WD'er Hofstra die nog onder het vorige kabinet is aangenomen. Die was erop gericht om meer variatie aan te brengen in boetes. Zo zouden mensen die 's nachts op een verlaten snelweg te hard rij - den minder boete moeten krij gen dan zij die dat overdag doen. Hofstra's partijgenoot Oplaat denkt aan een variabel straf- puntensysteem, waarin notoire overtreders eerst worden beboet en na nieuwe overtredingen kans lopen het rijbewijs kwijt te raken. „Voorop staat dat het gaat om veiligheid. Wie 83 kilo meter per uur rijdt waar je 80 mag brengt de veiligheid niet in gevaar. Maar wie 20 kilometer harder rijdt waar je 50 mag ver dient een hardere aanpak." De partijen houden een eigen plan achter de hand voor als De Boer in gebreke blijft. Wat Op laat betreft krijgt minister Heinsbroek 'een zware douw' als volgens zijn plan wordt be boet. Heinsbroek zei deze week in een interview dat de politie prioriteiten moet stellen, en niet achter mensen aan moet zitten die 10 of 20 kilometer te hard rijden, maar boeven moet van gen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Na twee ze perds met voorgaande kan didaten en een vacature van bijna acht weken kon pre mier Balkenende al bijna geen 'nee' meer zeggen. Bovendien had de derde kan didaat-staatssecretaris voor Emancipatiezaken zichzelf dinsdag al in de media gepre senteerd en met zijn gezin la ten fotograferen als de nieuwste bewindsman van het kabinet. Maar voor het blok gezet? Balkenende erkende gisteren dat de publieke sollicitatie van Khee Lian Phoa nogal afweek van de procedure, die uiterste discretie voor schrijft. De premier ont moette Phoa pas na afloop van de ministerraad, in een inderhaast gearrangeerd kennismakingsgesprek. „Ach, de gewoonte is anders, maar u weet hoe die dingen gaan." Volgens Balkenende telt het resultaat. „En ik ben blij met deze kandidaat. Hij is zeer gemotiveerd." Het kennismakingsgesprek met de LPF-kandidaat zou plezierig zijn verlopen en niets hoeft zijn benoeming nu nog in de weg te staan. Vermoedelijk wordt de staatssecretaris maandag al beëdigd. ANP/GPD DEN HAAG - Moord kan bin nenkort wat het kabinet betreft niet meer verjaren. De minister raad wil dat verdachten ook kunnen worden vervolgd als de moord langer dan achttien jaar geleden is gepleegd. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een voorstel daartoe van CDA- minister Donner van Justitie. Donner vindt het niet licht vaardig dat mogelijke daders van moord aan justitie ontsnap pen om de eenvoudige reden dat de zaak is verjaard. Bovendien zullen de steeds vernuftiger DNA-technieken ook na vele ja ren nog bewijs kunnen opleve ren. Daardoor is het mogelijk dat onopgeloste moordzaken alsnog worden opgehelderd. Donner is ook van de plan de verjaringstermijnen te verrui men van zware zedenmisdrij ven, gijzeling, doodslag, zware mishandeling en diefstal met geweld. Voor misdrijven waar tien jaar cel of meer op staat, gaat de termijn omhoog van vijftien naar twintig jaar. Voor misdrijven waarbij de dader le venslang krijgt opgelegd, gaat de verjaringstermijn van acht tien naar dertig jaar. ANP HENGELO - Letselschadebu reau Y. Drost eist namens een treinmachinist uit Hengelo een schadevergoeding van de spoor wegen. Zijn cliënt was 30 jaar machinist. Hij werd negen keer geconfronteerd met iemand die zichzelf voor de trein gooide. Na de laatste zelfdoding was hij psychisch zo aangeslagen dat hij werd afgekeurd. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - Minister van Economische Zaken Heins broek heeft gisteren tijdens het kabinetsberaad zwaar onder vuur gelegen van zijn mede-bewindslieden. Van zowel premier Balkenende als minister van Binnenland se Zaken Remkes kreeg hij felle kritiek op interviews die hij deze week gaf. Heins broek heeft zijn excuses aan geboden. De LPF-bewindsman ver wierp deze week het verzoek van Balkenende voorlopig even geen proefballonnetjes op te laten. „Als Balkenende zich daaraan ergert, dan is dat zijn probleem. Als ik een proefballonnetje wil opla ten, dan doe ik dat", zei hij in een interview. Volgens Bal kenende heeft Heinsbroek tijdens de ministerraad ge zegd die uitspraak te betreu ren. Balkenende sprak hem ook aan op zijn uitspraak dat de politie boeven moet vangen en zich niet moet bezighou den met het achtervolgen van mensen die tien of twintig ki lometer te hard rijden. Heinsbroek zei dat in een in terview over herstel van nor men en waarden. „Vervelend en opvallend", zo betitelde Balkenende die uit spraak, „omdat die indruist tegen de eenheid van kabi netsbeleid." De geloofwaar digheid van Heinsbroek bij diens roep om naleving van normen en waarden staat echter niet direct ter discus sie, vindt Balkenende. „Al is het ook zo dat je in je gedrag geen aanleiding moet geven tot nodeloze discussie." Vol gens de premier is 'het gedoe' over zijn uitspraken goed overgekomen bij Heins broek. Hij wijt de ophef aan diens 'onbekendheid met het Haagse métier'. Minister van Binnenlandse Zaken Remkes (WD), ver antwoordelijk voor de poli tie, beloofde Heinsbroek elke keer een rekening te zul len sturen zodra deze een uitspraak doet over de poli tie. Eerder al zei de LPF- bewindsman grotere dienst auto's te willen voor de politie, omdat ze daarmee meer gezag zouden uitstra len. GPD De rijksoverheid 'deponeert de ellende met illegalen bij de gemeen ten'. Dat zei de Haagse burgemeester Deetman deze week na een grootscheepse klopjacht op Bulgaarse illegalen, die voor een groot deel onderdak hadden in gevaarlijke gebouwen van huisjesmelkers. Hoe is het in andere grote steden? Goed inzicht ontbreekt. door Mare Brink DEN HAAG - „De veiligheid in de stad is in het geding. Grote aantallen mensen leven onder mensonwaardige omstandighe den", zei de Haagse burgemees ter Deetman gisteren nadat in 'zijn' stad tachtig illegalen wer den aangehouden. De politie spoorde ook huisjes melkers op die illegalen per uur voor een bed lieten betalen. Deetman verwijt de rijksover heid 'de ellende met illegalen bij de gemeenten te deponeren'. Hoe groot is de ellende in Am sterdam? Met de campagne 'Zoeklicht' probeert deze ge meente onder meer in samen werking met de Sociale Dienst woon- en sociale fraude op te sporen. Sinds 1997 zijn zo'n 45.000 woningen 'op papier' na der onderzocht. Zo'n 4000 hui zen zijn ter plaatse gecontro leerd. In bijna 650 gevallen bleek dat een woning illegaal was onderverhuurd. Op basis daarvan denkt de gemeente dat 10 procent van alle woningen in de stad illegaal wordt 'onder verhuurd'. In hoeverre het gaat om illegalen, daar heeft de ge meente volgens woordvoerder Pim de Ruiter 'geen zicht op' In Rotterdam is een speciaal 'in terventieteam' opgericht om wantoestanden bij woningver- huur op te sporen. Er wordt ook gespeurd naar illegaal in Rot terdam verblijvende mensen en aandacht gegeven aan uitke ringsfraude. De afgelopen maanden zijn ruim 900 panden bekeken. Ook is de achtergrond onderzocht van een kleine dui zend personen. Hoeveel illega len er zijn opgespoord is ondui delijk. Volgens Jan Schilstra, hoofd vreemdelingendienst van de po litie in Utrecht, is uit onderzoek gebleken dat zo'n 2500 tot 3500 mensen zonder de juiste papie ren in deze stad verblijven. „We kunnen er zo een paar honderd lokaliseren", zegt Schilstra. Hij betrekt ook uitzendbureaus bij de aanpak van illegalen. „In Den Haag heeft men malafide uitzendbureaus opgespoord, die met illegalen in zee gaan. Die zijn hier ook. Maar je hebt ook bonafide uitzendbureaus die niet weten of papieren vals zijn. Daarom geven wij de medewer kers van uitzendbureaus les, zo dat ze weten waar zij op moeten letten. Dat heeft ons vervolgens al heel wat tips opgeleverd" Het ministerie van Volkshuis vesting heeft geen vermoeden hoe groot het probleem van de huisj esmelkers en de illegale be woning is. „We laten dat over aan de ge meenten", zegt woordvoerder Willem Klein. GPD van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Het is niet goed gesteld met de kwaliteit van de ge zondheidszorg in Nederland. De tijd dat deze sector in internatio naal opzicht bekend stond als geweldig en goed georganiseerd, is voorbij. Dat stelde prof. dr. G. Vooijs gisteren tijdens zijn afscheidscollege in Nijmegen. Volgens Vooijs is het imago van de medische stand ernstig beschadigd. Als Nederland tot de wereldtop wil behoren op het gebied van gezondheidszorg dan zijn grote investeringen nodig. ANP LEEUWARDEN - Kalm, maar ge spannen zetten drie kandidaten do minosteentjes tijdens de auditie voor Domino Day in expocentrum FEC in Leeuwarden. Een kleine negentig mensen dong gistermiddag mee. De bouwers moesten een parcours uitzet ten. Begeleiders keken ondertussen hoe mensen reageren als er steentjes om vallen. Een vaste hand, stressbesten digheid, een goede conditie en team work zijn volgens organisator Robin Weijers vereisten om deel te kunnen uitmaken van de honderd man tellen de bouwersgroep. Van de negentig mensen blijven er maar vijfentwintig over. De andere vijfenzeventig zijn bij audities in Woerden, Keulen en Parijs geselec teerd. De bouw start op 25 september. Op 15 november moeten er in de Frie- zenhal vier miljoen steentjes omgaan voor het nieuwe record, dat nu op 3.750.000 staat. foto Catrinus van der Veen/GPD ALKMAAR - Ruim tweehonderd patiënten van het Medisch Centrum Alkmaar (MCA) zijn mogelijk besmet met hepatitis B of C. Een klein aantal patiënten kan zelfs besmet zijn met het aidsvirus (hiv) of tuberculose (tbc). Het MCA heeft de pa tiënten opgeroepen zich te laten testen. Dat heeft een woordvoerster van het ziekenhuis gisteren be kendgemaakt. De patiënten zijn mogelijk besmet tijdens een bronchoscopie. Er bestaat een kans dat de gebruikte bron- choscoop onvoldoende was gereinigd en gedesinfecteerd. De oorzaak is een op 27 augustus ontdekt defect in de reinigings machine van bronchoscopen. Met een bronchoscoop wordt, via de mondholte, longonderzoek verricht. ANP KOOG AAN DE ZAAN - Een 45-jarige buschauffeur uit Zaandam is donderdag aangehouden op verdenking van po ging tot doodslag. De politie verdenkt de man ervan dat hij in Koog aan de Zaan met zijn Connexxion-bus opzettelijk over een bromfiets is heengereden. De 33-jarige bromfietser kon zich net op tij d uit de voeten maken. Een woordvoerder van de politie heeft dit gisteren bekendgemaakt. De aanleiding voor het incident was een woordenwisseling tussen de chauffeur en de bromfietser. ANP DEN HAAG - Het is wel degelijk mogelijk om hongerstaken de gedetineerden onder dwang voedsel toe te dienen. Minister Donner van Justitie toonde zich gisteren 'verbaasd' over uit latingen eerder deze week van H. Kingma, inspecteur-gene raal van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Kingma stelt dat artsen hieraan niet mogen meewerken. De discussie of hongerstakende gevangenen gedwongen kun nen worden te eten, ontspon zich door de hongerstaking van Volkert van der G., de verdachte van de moord op Pim For- tuyn. Hij weigert sinds 12 juli eten en drinken. ANP LUINJEBERD - Dierenopvang 't Heerveld in het Friese Luin- jeberd krijgt geen milieuvergunnig van de gemeente Heeren veen wegens geluidsoverlast. De blaffende honden maken volgens omwonenden te veel lawaai. Het aantal klachten van omwonenden is de laatste twee jaar enorm toegenomen. Volgens de gemeente zijn er meer dieren gekomen. Bovendien heeft de komst van de ambulance tot meer lawaai geleid. De gemeente zoekt naar een oplossing. De voor de handlig gende oplossing is verhuizing. Eerst wordt nog naar alterna tieven gekeken, zoals het plaatsen van geluidswallen. ANP ARNHEM - De rechter-commissaris in Arnhem heeft gisteren twee Arnhemmers van respectievelijk 39 en 40 jaar in bewa ring gesteld op verdenking van ontucht met minderjarige jon gens. De mannen lieten de jongens pornofilms zien, gaven hen alcohol en softdrugs en pleegden ontuchtige handelingen. Volgens de politie in Arnhem zijn vier jongens in de leeftijd van 10 tot 15 jaar slachtoffer geworden van de mannen. Een van de ouders van de jongens deed aangifte. De ontucht zou zich afgespeeld hebben in mei en juni van dit jaar in de woning van de twee Arnhemmers. De mannen be taalden de jongens met geld en sigaretten voor de ontucht. Zij zijn dinsdag aangehouden. ANP Advertentie AMSTERDAM - Kunstenaar Gerald van der Kaap maakt ieder half jaar een portret van een aantal leerlingen van het Brederodecollege in Amsterdam. Van der Kaap maakt vervolgens een uitvergroting van 5x12 meter en spant deze over de zijmuur van de school. foto Robbert Slagman/ANP Vraag naar de actievoorwoarden in de showroom Geldt niet voor actiekeukens en in combinatie met andere acties hindert en ééa keukens, duitend en één Ideeti ETTEN-LEUR Bedrijventerrein Vosdonk Lokkerdreef 33 Tel. 076-5017151 BEL GRATIS 0800-0232380 VOOR ONZE 8ROCHURE door Jeichien de Graaff ROTTERDAM - Verslaafden en andere randfiguren van de drugshandel en de tippelzone in de Rotterdamse deelgemeente Delfshaven kunnen rekenen op een gebiedsverbod. Als ze heel veel overlast veroorzaken, kan het verbod ook zes maanden du- Burgemeester Opstelten van Rotterdam zal gewoon door gaan met het uitreiken van ge- biedsverboden. Ook al verwees de politierechter gistermiddag de eerste drie zaken waarin het gebiedsverbod werd overtre den, door naar de rechtbank. Zij vond de zaak te ingewikkeld. De politierechter, die alleen oor deelt over kleinere vergrijpen, vond dat 'een breder college' naar de zaken moest kijken. Een meervoudige kamer van een rechtbank telt drie leden. Wan neer de zaken daar voorkomen, was gisteren nog niet bekend. Rechter De doorverwijzing van de poli tierechter had alles te maken met een eerdere uitspraak gis terochtend van de bestuurs rechter in het kort geding dat de Junkiebond en tien individuele verslaafden over het gebieds verbod van zes maanden had den aangespannen. De bestuursrechter oordeelde dat de burgemeester weliswaar de bevoegdheid heeft om de openbare orde te handhaven, maar dat een verbod voor de duur van zes maanden, zonder enige waarschuwing vooraf, te lang is. Bovendien kon de voor bereiding zorgvuldiger, aldus de bestuursrechter, die op dit moment dan ook een maximum van vier weken aan het gebieds verbod stelde. Rotterdam reikte eind juli de eerste gebiedsverboden uit. Dat zou gebeuren aan 97 overlastge vende figuren. Die zouden zich, wanneer de tippelzone aan de Keileweg is gesloten, niet meer in de deelgemeente mogen ver tonen. Al snel bleek de lijst niet goed voorbereid. Een aantal mensen bleek in de wijk te wo nen, en die mensen konden ui teraard niet worden geweerd. Anderen konden hulpverle ningsinstellingen niet meer be reiken. Uiteindelijk bleven 52 mensen over en aan ongeveer veertig daarvan is nu een verbod uitge reikt. Door de termijn van vier weken die de bestuursrechter vooralsnog aan de verboden heeft gesteld, is een aantal al weer verlopen. Die personen krijgen er op nieuw één als ze zich misdragen, aldus de gemeentelijk woord voerder. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3