Zwerven aan de hand van Vestdijk Slingertuin siert herenboerderij op gasbel W5 Ruimtevaart Animals Powerhorse Tractorpull Harlingen Rondvaartboot terug in grachten van Den Haag Archeon Lavabo In Space Expo Noordwijk kunnen jongeren van 9 tot 12 jaar deze herfstvakantie mee doen aan een gesimuleerde mis sie naar het International Space Station. In een model op ware grootte werken de jongeren als wetenschapsastronauten. Mis sion Control, het grondstation, wordt eveneens door jongeren bemand. De 3-uurs missies worden van 12 tot en met 27 oktober twee keer per dag uitgevoerd. In schrijven voor de 3-uurs missies kan t/m 29 september via ww- w.kidsplanet.nl en www.hetnet- .nl. De 24-uurs missie start 12 oktober om 11.30 uur. Vijf kin deren verblijven 24 uur in het model van het International Space Station. Inschrijven hier voor kan t/m 10 september. In Speelland Beekse Bergen bij Hilvarenbeek wordt morgen een clubdag van Kids for Ani mals, de jeugdafdeling van de Dierenbescherming, gehouden. In het evenemententheater kunnen kinderen als hun favo riete dier worden geschminkt en wordt een cursus 'gehoorzame huishond' gegeven. Daarnaast kan een dierenambulance van binnen worden bekeken en kan men een mini-cursus dieren- EHBO volgen. De bezoekers hebben ook toegang tot de rest van Speelland. Leden van Kids for Animals hebben gratis toe gang. Niet-leden betalen €5,50. Meer informatie www.beekse- bergen.nl Voor de derde achtereenvol gende keer wordt vandaag en morgen in het recreatiege bied de Rottemeren de Power horse Competition gehouden. Dit is een competitie voor aan spanningen, bestaande uit ze ven wedstrijden die in zeven weekeinden op verschillende locaties in Nederland en in Bel gië plaatsvindt. Enkel- dubbel en vierspannen binden de strijd aan op het gebied van dressuur-, vaardigheids- en behendig- heidsproeven. Zondagmiddag is het afsluitend défilé. De Rottebandreef te Bergschen- hoek, in het recreatiegebied de Rottemeren. Meer informatie: www.power- horsecompetition.nl zaterdag 7 september 2002 De mooiste stad van Friesland? Over die vraag kan een hele boom worden opgezet. De ware kenner houdt het op Harlin- gen. Met z'n meer dan vijf honderd officieel geregi streerde monumenten, zijn havens en zijn uitzicht over de Wadden. Een zwerftocht door Harns, zoals de plaats in het Fries heet. Met de boe ken van Simon Vestdijk als gids. In het 'Hannemahuis' komt de man die 'sneller schreef dan God leest' er nogal bekaaid af. Het aan Harlingens Grootste Zoon gewijde museumzaaltje valt nauwelijks op, net zo min als de inhoud: veel foto's en en kele planken met eerste druk ken. Het is dat boven de deur staat aangegeven dat we hier met de 'Vestdijkkamer' van doen hebben. Anders zou je er pardoes aan voorbij stappen. Wie meer wil weten over Anton Wachter (Vestdijks alter ego) en over Ina Damman, 'het meisje dat hij zo schuchter beminde, dat hij nooit verder kwam dan het dragen van haar schooltas', kan veel beter Harlingen in lo pen. Of Lahringen, zoals Vest dijk het prachtige plaatsje in zijn 'Wachter-cyclus' noemde. Voor wijlen NOS-correspon- dent Haye Thomas, die in Arum een lief huisje bezat, bestond er geen twijfel: 'Harlingen', don derde hij. Waarna zijn zoveelste lofdicht volgde op de Zoutsloot, de Grote Sluis, de daarachter liggende Noorderhaven, de eet kamer van hotel Anna Casparii, wijnpakhuis 'De Blauwe Hand' (op de hoek van de Vismarkt), het karakteristieke arbeiders- wijkje 'Het Roode Dorp' (tussen Zuider- en Nieuwe Wilïemha- ven) en niet te vergeten het uit zicht vanaf de Westerzeedijk, daar waar 'De Stenen Man' staat, het beeld van Caspar di Robles. Die is vereeuwigd als Januskop, de Spaanse edelman. Aan de ene kant kijkt hij uit over de Wad den; aan de andere kant over het land. Vilein eerbetoon aan het feit dat de krijgsheer in de 80- jarige oorlog aan het hoofd van de vijand deelnam aan het bloe dige beleg van Haarlem in 1573, maar dat hij ook de man was, die de aanleg van dijken, sloten en vaarten in Friesland zo kracht dadig ter hand nam, dat Harlin- zend en fluisterend. Terwijl het toch al zo lang geleden is. Hier woonde in de 19e eeuw dominee Johan Barger. Juist ja, de vlerk die zich in 1894 eerst aan de jon ge Cato Miranda vergreep, haar daarna om het leven bracht en die vervolgens in heel Neder land bekend werd van de straat- jongens-hit: 'Taaa-ra-ra boem- biee/de blikken dominee/die schoot met kruit en lood/zijn ar me naaister dood'. Zou Anton Wachter het wijsje ook wel eens hebben gezongen of gefloten? Niet in het bijzijn van Ina Damman waarschijn lijk. Daarvoor was hij - zie ook het beeld van Suzanne Berk hout - te netjes. Rob van den Dobbelsteen De boten in de haven met op de achtergrond de vuurtoren. foto Hans van Weel Het beeld van Anton Wachter in Harlingen. gen na de Allerheiligenvloed (1570) nooit meer werd bedreigd door het water. Sterker nog, er min of meer zijn bestaan aan dankte. Zie de dagelijkse op tocht in- en uitvarende plezier jachten; zie ook het ge warrel bij de steiger vanwaar het veer naar Vlieland en Terschelling ver trekt. De postboot, zo noemde de in Harlingen geboren en ge togen Simon Vestdijk die nog. De postboot die terugkerend van de eilanden 'langs de dijk een rookpluim' deed strijken 'licht-bruin voor de zon'. Dat door de auteur zo treffend beschreven beeld verdampte in de tijd. Maar veel andere niet. Meer dan vijfhonderd monu menten telt het centrum van de 'Stad aan de Wadden' en het me rendeel is terug te vinden in boe ken als 'Terug tot Ina Damman' en 'Meneer Visser's hellevaart'. Je moet er alleen wel Nol Gre- goors 'Simon Vestdijk en Lah ringen' voor bij de hand nemen. Zodat je weet dat met de Ha merstraat de Brouwerstraat wordt bedoeld, met de Rozen gracht de Tuingracht, met de Singelbrug de Kerkpoortsbrug. Om maar enkele voorbeelden te geven. Poppenkast Onwillekeurig doet het centrum van Harns, zoals Harlingen in het Fries heet, denken aan het decor van een poppenkast. Het is sinds de jaren dertig - toen Vestdijk aan zijn cyclus over Anton Wachter begon - dan ook nauwelijks veranderd. Je hoeft niet eens zo veel verbeeldings kracht te hebben om onze held 'koortsachtig' naar gesprekson derwerpen zoekend, naast Ina te zien lopen. Het meisje dat hem zag als een 'vreemde, geslo ten jongen' die 'zijnbochten met een klein zwaaitje nam.' Aan de rand van Harlingens oude bin nenstad ook, op het Zuiderplein (Werfplein in het boek), gaf zij Anton de bons en zei hij even verlegen als keurig: 'Dan zal ik je verder niet meer lastig val len.' Suzanne Berkhout boetseerde een beeldje van de Anton. Hij staat in warm brons - pet op het hoofd, schooltas onder de arm - op de kruising van de Voorstraat en de Simon Stijlstraat, niet ver van het geboortehuis van Vest dijk (hoek Roepersteeg/Voor- straat). Wacht hij nog steeds op de koele, afstandelijke Ina? Wie weet. Ze woonde dan wel in Driehuizen (Franekër), maar ze ging school in Lahringen (Har lingen) en at tussen de middag een boterhammetje bij haar tante in de Schoolstraat (Simon Stijlstraat). Zo'n beetje het hart van Harlingen. Maar niet de ziel. Die ligt even verderop in de met honderden scheepsmasten opgedirkte Noorderhaven waarvan vooral de noordzijde imponeert. Waar in Friesland, vind je nog zo'n feeërieke rij his torische gevels? Voor één daarvan - nummer 29 - stoppen elke dag wel een paar ramptoeristen. Spiedend, wij Na jaren van afwezigheid keert de rondvaartboot te rug in de grachten van Den Haag. Vanaf begin juni-2003 kunnen toeristen in de weekein den vier keer per dag inschepen voor een tocht van ongeveer twee uur. De afgelopen jaren moest de VW toeristen teleurstellen als die naar de mogelijkheden van een rondvaart informeerden. Initiatiefnemer C. Schram heeft grote verwachtingen van de dienst. De afgelopen zomer voer hij bij wijze van proef al drie za terdagen door de grachten. De belangstelling voor deze toch ten was groot. In eerste instantie gebruikt Schram een Westlander, een la ge boot die vroeger werd ge bruikt om goederen te vervoe ren tussen Den Haag en het Westland. Omdat de meeste bruggen over de Haagse grach ten nogal laag zijn, is deze boot bij uitstek geschikt voor de rondvaarten. De passantenhaven aan de Bier kade fungeert als opstapplaats voor de rondvaarten. Vanaf het water zien toeristen de Chinese buurt, de twee voormalige jood se buurten, de Stationsbuurt, de multiculturele volksbuurten Schilderswijk en Transvaal, de paleistuin bij het Noordeinde, het pittoreske Buurtschap 2005 en Nieuw Centrum (Resident en Hoftoren). Het eindpunt ligt na bij het Centraal Station. De residentie heeft al sinds het begin van de 17e eeuw grachten rondom het centrum. Ze zijn op advies van Prins Maurits (ter verdediging van de stad) tussen 1612 en 1619 gegraven. Vanaf mei 2003 biedt Schram ook tochten aan over het zoge heten verversingskanaal, langs het toekomstige wijkpark De Verademing in de richting van het Zuiderstrand bij Scheve- ningen of over de Vliet naar pretpark Drievliet en Voorburg. Het Themapark Archeon in Alphen aan den Rijn heeft in de weekeinden extra activi teiten. Morgen is er de vierde Archeon Open Boogschietwed- strijd, op 15 september een Straatgoochelspektakel om de Archeon Bokaal en op 21 en 22 september een King Arthur- evenement. Archeon: dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Entree: volwasse nen €12,75, kinderen 10. Info: website www.archeon.nl of tel. 0172-44 77 44. In het Brabantse Bakel worden vandaag en morgen de Euro pese tractorpull-kampioen schappen gehouden. Vandaag worden vanaf 11 uur op baan 1 de kampioenschappen 3.5 ton Super Stock klasse. Two Wheel Drive klasse. Mini Puller klasse en de 3.5 ton Modified Klasse gehouden terwijl op baan 2 de monstraties zijn. Zondag komen vanaf 11 uur op baan 1 de 2.5 ton Modified Klas se, de 3.5 ton Pro Stock Klasse en de 4.5 ton Modified Klasse aan de beurt terwijl op baan2 4.5 en/of 5.5 en/of 7.5 ton Farm Stock Super klasse aan bod komt. Ook dan zijn er weer al lerlei demonstraties. In het Frans bedoelen ze met een lavabo een wasruimte of wastafel, maar bij ons staat het woord lavabo voor een koperen of bronzen pot met hengsel en schenktuit. Die werd in de Mid deleeuwen opgehangen om er water schoon en fris in te kun nen houden. Het Nederlands Waterleidingmuseum in Utrecht heeft een vijftiende- eeuws exemplaar in z'n bezit ge kregen en dat vormt het pronk stuk op de tentoonstelling 'Loop naar de pomp' t/m 16 november. Waterleidingmuseum, Lauwer hof 29 in Utrecht, tel. 030 - 23 21 152. Deel van de slingertuin met achter de vijver zo'n voor deze tuinstijl karakteristiek groen 'medaillon'. Dat er op onze grote gasbel zoveel moois kan groeien! Van het Oost-Groninger Sloch- teren, de plek waar in de jaren zestig een enorme voorraad aardgas werd aangeboord, is bekend dat het een mooie borg heeft, de Fraeylemaborg, een elegant bouwwerk met een mooi bospark. Nu heb je er, op slechts een minuutje wandelen vanaf de borg, ook de Geertsema- heerd, met een unieke slinger tuin. De Geertsemaheerd is een eeu wenoude herenboerderij, die helemaal gerestaureerd wordt. Er staat een appartementenge bouw bij dat op korte termijn in gebruik genomen zal worden; de expositieruimte en die slin gertuin kunnen al bekeken wor den. De slingertuin blijkt een trekpleister in wording voor ie dereen, die in tuinen en tuinie ren geïnteresseerd is. Een slingertuin wordt geken merkt door veel ronde en ook slingerende vormen, door ovale perken en heggen. „Medail lons", noemt Koos Brekeling, voorzitter van de Stichting Geertsemaheerd, ze. Slingertui- nen waren vroeger buitenge woon populair bij herenboeren. Meer dan een restantje vind je er normaal gesproken niet van te rug. In Slochteren is dat anders; deze tuin is compleet, gerestau reerd aan de hand van het be waard gebleven oorspronkelijk ontwerp van de beroemde ne- gentiende-eeuwse tuinarchitect G. Vroom. Het origineel werd omstreeks 1850 in opdracht van de toen malige bewoners van de heerd, Tjaart en Johanna Geertsema, aangelegd. De slingertuin anno 2002 bij de Geertsemaheerd is een creatie van de firma Copijn uit Utrecht, fameuze tuin- en landschapsarchitecten. Het onderhoud van de tuin, ge- inspireerd op de in de 19e eeuw in zwang zijnde Engelse Land- schappsstijl, is nu een zaak van vrijwilligers. De Stichting heeft er al een kleine veertig. Een ander bijzonder element van de Geertsemaheerd zit in het voorhuis, waar nog druk ge werkt wordt aan het in oude glo rie herstellen van de pronkka mer. Daar is een zeldzaam bed denschot tevoorschijn geko men, een schot met daarin de deurtjes waarmee je de bedste den sloot. Het stamt uit onge veer 1700 en is beschilderd in Renaissance-stijl De heerd heeft een expositie ruimte, waar nog tot en met 29 september foto's van tuinen uit de dertiger jaren te bezichtigen zijn. Daarna wil Stichtings voorzitter Brekeling er in prin cipe lokale kunstenaars in heb ben, waarvan het werk in relatie tot tuinen moet staan. Nog be langrijker vindt hij dat het nieu we, maar goed bij de rest van de heerd passende appartemen tengebouw zijn deuren letter lijk en figuurlijk opent. Breke ling: „Er moet geld verdiend worden." Dat wordt een taak van de pachter, die de zes fraaie appartementen, die zicht op de slingertuin of op het terrein van de Fraeylemaborg hebben, een redelijke bezetting moet zien te geven. „Maar dat moet lukken, want cultureel toerisme is po pulair." Verder moet er ook nog een be stemming gegeven worden aan de grote schuur, die eveneens gerestaureerd wordt. Brekeling: „Ook dat lijkt het meest ge schikt voor iets cultureels, con certen bijvoorbeeld." Rob de Vries De slingertuin en de expositie ruimte in de Geertsemaheerd, gelegen aan Padje 9 in Slochte ren, kunnen voorlopig op vrij dag van 10 tot 17 uur, en op za terdag, zondag en feestdagen van 13 tot 17 uur bezichtigd worden. De entreeprijs is 3 euro; een combikaart met de Fraeyle maborg kost 5.50 Euro. Meer informatie: www.geertse- maheerd.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35