In de Kanaalstraat is alles nog hetzelfde Moge God Amerika zegenen PZC 30 J zaterdag 7 september 2002 Na 11 september barstte de discussie los over de onge veer 800.000 in Nederland wonen de moslims. Tot de voorspelde spanningen in wijken met veel al lochtonen hebben de aanslagen in Amerika niet geleid. Wel zeggen veel moslimjongeren aan den lijve te voelen, dat de tolerantie is afge nomen. Een reportage vanuit de Utrechtse Kanaalstraat. „Vóór 11 september sprak ik onbekommerd Turks met mijn vrienden. Sinds dien doe ik dat niet meer." De Iraanse eigenaar van een groen tewinkel aan de Utrechtse Ka naalstraat vindt dat de poster in zijn winkel moet blijven hangen, die hij er kort na 11 september vorig jaar heeft opgeprikt. 'Als u weet dat niet elke christen een moordenaar is, dan weet u ook dat niet elke moslim een terro rist is', leest sindsdien elke klant bij de kassa. Die poster blijft volgens hem hard nodig, ook nu de gemoederen weer wat zijn bedaard. In de Kanaalstraat, de zogenaamde kashba van Utrecht, zijn de moslims vaak in de meerderheid, met de vele Turkse, Marokkaanse en Iraanse win keliers. De aankondiging van het ge bed waaiert elke vrijdag uit de Turkse moskee over de straat, die bekend staat om zijn levendige wanordelijk heid. Bijna elke grotere stad in Neder land heeft nu zo'n winkelstraat, met veel toko's en exotische groente- en klerenwinkels. Je ziet er traditionele Marokkaanse mannen met baarden in lange jurken en gesluierde vrouwen, maar ook Marokkaanse en Turkse meisjes in hemdjes en strakke broe ken. En veel Nederlanders, van uit en buiten de wijk Lombok, die er graag boodschappen doen. In de weken na 11 september waren veel winkeliers aan de Kanaalstraat bang dat er spanningen zouden ont staan tussen de Nederlanders en de buitenlanders in de straat. Dat zou de zaken geen goed doen, vreesden ze. Bijna een jaar later is daar niets meer van te merken. „Alles is hetzelfde ge bleven, je merkt hier niets van span ningen. Er zijn hier ook geen gevaar lijke moslims. Ik loop met een gerust hart over straat", zegt de 16-jarige Lamiae. Zij verdringt zich met veel leeftijdgenoten in Music Shop Al Kautar, voor de beste nieuwe raï-cd's. Muziek is interessanter dan politiek, vinden de Marokkaanse jongeren in de zaak. Maar niet alle winkelende moslimj on- geren in de straat zijn zo optimistisch. Nursen Nunlu (28) ziet, met veel ande re allochtone jongeren, in 11 septem ber een breekpunt voor hun positie in Viva, over een meisje dat bang zei te zijn geworden voor moslims na 11 september. „Dat vind ik zo raar. Die mensen die de aanslagen hebben ge pleegd, zijn terroristen, en daarom geen moslims. En wij zijn moslims, en geen terroristen", zegt Vidan Tekiner- dogan. Logische lijn De aandacht voor moslims in Neder land is duidelijk toegenomen sinds 11 september. Veel in Nederland geboren jongeren van Marokkaanse en Turkse afkomst zeggen zich erover verbaasd te hebben dat ze sindsdien vaker in de eerste plaats worden bestempeld als moslims. Ook als ze niet naar de mos kee gaan en dezelfde kleren dragen als hun autochtone leeftijdgenoten. De jongeren zien een duidelijke lijn in de gebeurtenissen in het jaar na de aanslag. Een deel van de 800.000 mos lims in Nederland deed niet mee aan de drie minuten stilte ter herdenking van de slachtoffers in New York. Met als meest genoemd argument dat ze het hypocriet zeiden te vinden, dat die slachtoffers wél werden herdacht, en niet die in bijvoorbeeld de Palestijnse gebieden en Bosnië. „Deze houding heeft Nederland verkeerd geïnterpre teerd. Het was van: wie niet vóór ons is, is tegen ons", zegt Nunlu. Het 'anti- gevoel' tegen moslims in Nederland is sindsdien volgens haar alleen maar toegenomen. Zij en anderen zien een logische lijn van 11 september naar de opkomst van de Lijst Pim Fortuyn. „De discussies over het gevaar van de islam komen me de strot uit. Je bent opeens een apart deel van de samenle ving, terwijl je hier bent opgegroeid en perfect Nederlands spreekt", zegt Nunlu. Zij en vele andere jongeren noemen het plan van LPF-minister Nawijn, om Marokkaanse criminele jongeren met een Nederlands paspoort uit te wijzen, als een voorbeeld van hoe de allochtonen in Nederland nu blijk baar andere rechten worden toebe deeld dan autochtonen. „Het gekke is: ik zag die vijandigheid niet aanko De Utrechtse Kanaalstraat. Nederland. Er was daarvoor nooit al te veel aandacht aan hun aanwezig heid in het land besteed, en opeens werden ze op basis van hun geloof in verband gebracht met terrorisme. Nunlu zegt dit in kleine dingen te mer ken. „Vóór 11 september sprak ik on bekommerd Turks met mijn vrienden in de trein. Sindsdien doe ik dat niet meer. Een aantal keren begonnen me dereizigers in de trein ongegeneerd denigrerend over ons te praten. Dat het zo slecht gaat met Nederland, dat ze te tolerant zijn geweest. Dat ze niet hebben geweten wat ze hebben bin nengehaald. Dat er een grote opruim- actie zou moeten komen. Ook keurige vrouwen van middelbare leeftijd de den aan dit soort gesprekken mee. Dan weet je niet wat je moet doen. Ik ben teleurgesteld in Nederland", ver telt ze. „Voel je dat zo? Ik heb nog niet zo veel van die haat van gemerkt", zegt haar vriendin Nurgul Tekinerdogan ver baasd. Haar zus Vidan (18) beaamt ge schrokken te zijn van een artikel in de men. Vóór 11 september dacht ik dat Nederland zo tolerant was. Het gevolg van deze nieuwe sfeer in Nederland is dat allochtonen zich nog meer in hun eigen groep zullen gaan terugtrek ken", zegt Nunlu. In de stoffenwinkel Hajar Paleis lig gen boeken in de etalage met titels als 'De correcte islamitische geloofsbelij denis' en 'Kennismaking met de is lam'. Vrouwen kunnen er een nieuwe hoofddoek kopen. Verkoper Mustafa (20) zegt niets te merken van een groeiende angst voor de islam sinds 11 september. Juist integendeel, zegt hij. Na de aanslagen in Amerika kwamen naar zijn zeggen veel meer Nederlan ders in zijn winkel om boeken over de islam te kopen. Het valt hem ook op, dat sindsdien ook vaker Nederlandse meisjes een hoofddoek kwamen uit zoeken. „Steeds meer Nederlanders zijn door alle publiciteit geïnteres seerd geraakt in de islam. Dat vind ik juist positief", zegt Mustafa. Niet alle vrouwen in de winkel zij n het met hem eens. „Je hoort op straat wel vaker opmerkingen over je hoofd doek. Ik ben bang dat dat vooiiopig zo zal blijven", zegt de Amsterdamse Fa- tima Achamlal (22). Maar veel meisjes met hoofddoek zeggen daar niets van te merken. Zeker niet in de grote ste den, waar in veel wijken vrouwen met hoofddoek al lang niet meer opvallen. Dit valt veel moslimjongeren wel op: op plekken als de Kanaalstraat, waar autochtonen en allochtonen al jaren gezamenlijk hun boodschappen ha len, is de sfeer ontspannen gebleven; maar juist op plekken waar weinig al lochtonen zijn, voelen ze de gegroeide afkeer meer. „Er is iets opengebroken in Nederland na 11 september. Wij zullen als moslims nooit meer gewoon normaal zijn in Nederland. Ze blijven er nu op wijzen datje anders bent. Het gevolg is dat ik ook negatiever ben gaan denken over Nederlanders", zegt Nursen Nunlu. „Nu moet je zelf ook niet gaan generaliseren", reageert haar vriendin Nurgul Tekinerdogan. Charlotte Huisman foto Brand Overeem/GPD De oorlogstaal van president Bush is geliefd bij de doorsnee-Amerikaan. foto Paul J. Richards/AFP Met de regelmaat van de klok zenden de grote net werken in de Verenigde Staten een spotje uit waarop een typisch Amerikaans straatje te zien is. Een zware stem laat weten dat op 11 september 2001 terroristen het land wezenlijk wilden veranderen. Het beeld wordt zwart, de stem zwijgt. Dan ver schijnt hetzelfde straatje weer, maar nu met tiental len stars stripes aan de gevels. De stem zegt simpel weg: „Ze zijn er in geslaagd." De Verenigde Staten zijn veranderd. Het land is - zo als president George W. Bush voortdurend zegt - in staat van oorlog. Dat heeft zijn gevolgen. Beeld van een land in overspannen toestand. Voor die gedenkwaardige elfde september vorig jaar was vliegen in Amerika hetzelfde als een bus pakken in Europa. Voor binnenlandse vluchten golden mini male in-checktijden, de controle op de vlieghavens was minimaal. Alleen voor de internationale vluch ten werd een strenger regime aangehouden. Vandaag de dag mogen passagiers blij zijn dat ze het traject tussen in/uitgang en het vliegtuig of omgekeerd kun nen afleggen binnen een tijdbestek van drie uur. Reis documenten worden nauwkeurig bestudeerd, koffers en handbagage worden ge-Xrayed, handmatig ge controleerd, leeggeschud. Nagelvijltjes, zakmesjes, lucifers, spuitbusjes, aanstekers, alles wat maar enigszins als wapen kan dienen wordt inbeslaggeno- men. En op elke luchthaven klinken om de vijf minu ten de waarschuwingen: „Ziet u iets verdacht, meldt dit dan, grijp naar de dichtstbijzijnde witte dienstte- lefoon." In de schuifelende rijen klinkt gemopper, maar meestal uit monden van niet-Amerikanen. Het Ame rikaans reizigerspubliek reageert gelaten. Accepteert de noodzakelijke controles. President Bush wijst voortdurend op de noodzaak ervan. „We moeten weten wie er het land binnenkomt, we moeten weten ivat ze meebrengen in ons land en we moeten weten of ze ons land weer verlaten." (Bush, augustus 2002, Washington). Economisch gaat het de Verenigde Staten niet voor de wind. De werkloosheid steeg het voorbije jaar van 4,3 naar 56 procent en daalde deze zomer - onder invloed van seizoenarbeid - weer een weinig met 0,2 procent. De leiders van verschillende grote concerns werden de voorbije maanden ontmaskerd als oplichters, con cernresultaten bleken schone schijn, accountants hadden in opdracht van hun opdrachtgevers op ge weldige wijze creatief gerekend. De effecten op de beurzen waren desastreus. Koersen kelderden en het vertrouwen van de consument in de Amerikaanse economie daalde en daalde. President Bush - druk doende met zijn oorlog tegen terrorisme - probeerde verschillende malen het vertrouwen in de Ameri kaanse economie weer op te vijzelen met kleine pep- talks. Het effect was averechts. Telkens als Bush op de buis verscheen, gingen de koersen omlaag. Demo cratische senatoren kankerden en vroegen de presi dent om even niets over economische ontwikkelingen te zeggen. De president deed dat ook evenHet gevolg was dat de koersen zich eind juli enigszins herstelden „Iedereen weet dat onze economie voor grote uitda gingen staat. De eerste drie kwartalen van mijn presi dentschap hadden we te maken met een negatieve groei, Dat wordt een recessie genoemdEn toen sloeg de vijand toe. Een slag, die ons economisch pijn deed. En toen kwamen wat schandalen, die al enige tijd in de maak waren, bovendrijven. Daaruit konden we le ren dat concernleiders geprobeerd hadden om te sjoe melen met cijfers en op die manier het Amerikaanse volk hadden ivillen misleiden." (Bush, augustus, Mount Rushmore). Bush krijgt in eigen land amper kritiek te verduren. Zijn oorlogstaal is geliefd bij de cloorsnee-Ameri- kaan; dat de Republikeinse regering uit is op de ver nietiging van Irak kan de Amerikaan billijken. De traumatische ervaring van een jaar geleden, toen ruim 2800 mensen het leven lieten bij de ondergang van het World Trade Center, heeft diepe sporen in de samenleving nagelaten. De regering Bush zinspeelde niet alleen op wraak, nam die ook. De Amerikanen vonden het prima. Nimmer tevoren is in de Verenigde Staten zoveel nationale parafernalia (vlaggen, stic kers, buttons, speldjes) verkocht als het voorbije jaar. Overal hangen de sterren en de strepen, auto's zijn voorzien van kleine vlaggetjes, etalages gaan gehuld in de nationale kleuren wit, rood, blauw. Wat verder opvalt is de nadrukkelijke aanwezigheid heid van geüniformeerden. Politieagenten, veilig heidsbeambten, parkwachters en bewakers. Zelfs in sin-city Las Vegas, waar de bewaking bij de grote ca sinohotels altijd al overweldigend is, kammen veilig heidsbeambten parkeergarages uit op zoek naar on verlaten en schuifelen stillen door de shopping- mails. Iedereen is verdacht. En zo lang de dreiging van terroristische aanslagen bestaat, blijft iedereen verdacht. Om de veiligheid in eigen land te kunnen garanderen lanceerde Bush begin dit jaar de oprichting van het superministerie voor Homeland Security. Alle over heidsdiensten die zich bezighouden met veiligheids- toezicht zouden gebundeld moeten worden. Van parkrangers tot kustwachters, van US marshalls tot medewerkers van de immigratiediensten. Het plan van Bush werd in de Senaat niet getorpedeerd, wel waren er veel vragen. Een senaatscommissie werd in het leven geroepen onder voorzitterschap van de de mocratische senator Liebermann en kreeg de op dracht mee om Bush zijn megaministerie vorm en in houd te geven, alsmede wetgeving voor te bereiden om de grootste reorganisatie van het Amerikaanse ambtelijk bestel mogelijk te maken. De voorbije twee maanden heeft Bush geen gelegenheid voorbij laten gaan om te klagen over het gebrek aan voortgang van cle commissie. De regering Bush wil het nieuwe minis terie nog dit jaar van de grond tillen. Voor volgend jaar heeft de president op de federale begroting 37,7 miljard dollar opgenomen voor wat hij noemt 'home land security', bijna een verdubbeling van het budget voor dit jaar. „Ziet U, we moeten binnen onze regering leren om prioriteiten te stelleji. Prioriteit nummer een is het Amerikaanse volk beschermen tegen aanvallen, sim pelweg omdat we in oorlog zijn." (Bush, juli, Illinois). In het kader van de optimalisering van de binnen landse veiligheid besloot de regering Bush eind juli om alle nucleaire belten in de Verenigde Staten op te ruimen binnen een tijdsbestek van tien jaar. Nucleair afval (zo'n 77.000 ton) ligt momenteel opgeslagen op 131 plaatsen in 39 staten. Na jaren van onderzoek 1 naar een mogelijke oplossing besloot het ministerie van Energie op 9 juli om onder de bergrug Yucca Mountain in de staat Nevada een gigantisch depot te bouwen, waar al het zwaar radio-actieve afval voor een periode van minstens 50 jaar veilig geborgen zou kunnenworclen.Op23juli verleende de presidentzijir goedkeuring aan het miljardenproject. De keuze viel op Yucca Mountain, omdat het terrein ver van de be woonde wereld ligt en de ondergrond - geologisch - stabiel is. Dat laatste wordt door wetenschappers zwaar betwijfeld. Drie jaar geleden werd het naburige Las Vegas name lijk nog getroffen door een lichte aardbeving Een tweede gevaar is water, dat voor roestvorming aan de vaten kan zorgenOnmiddell ij k nadat het presidenti ele besluit genomen was, schakelde de staat Nevada een batterij aan advocaten en wetenschappers in om het Yucca Mountain-opslagplan te ondermijnen. Een enquete wees uit, dat 7 6 procent van de bevolking van de Zilverstaat tegen het plan is. Bush betreurt het verzet in de westelijke staat, omdat hij ervan over tuigd is, dat berging van al het atoomafval op de aan gewezen plek een veilige en verstandige oplossing is, waar hij dan ook 50 miljard dollar voor over heeft. „De succesvolle afronding van het Yucca-Mountain- j project betekent dat we ons land een veilige onder grondse opslagplaats heeft waar we nucleair afval op een dsudanige ivijze kunnen opslaan dat er geen be dreigingen meer zijn voor het milieu en onze bevol king (Bush, juli, Washington). Veiligheid, bescherming, het moederland. In prak tisch elke toespraak van Bush of van zijn ministers klinken die woorden. Worden ze afgewisseld met oor-' log, terroristen en Irak, De regering Bush wekt de schijn de wereld aan te kunnen zonder steun van Eu ropese of andere bondgenoten. Op tv laat de president; niet na zijn bezoi'gdheid over het voortbestaan van de1 vrije wereld te uiten. Europese regeringsleiders schij1 nen in zijn ogen niet doordrongen te zijn van de drei- gingen. De Amerikanen wel. Zo erg dat er plannen geopperd zijn om mensen van Arabische afkomst te interneren. Speciale wetgeving moet dit mogelijk maken, net als in 1941 toen president Roosevelt 250.000 Japanse Amerikanen liet opsluiten in kam pen als Manzanar en Heart Mountain. Een daad, die-, zo werd later onder president Johnson erkend - was ingegeven door massahysterie. „Moge God Uzegenen en moge God Amerika zege- j nera."(Bush, augustus, South Dakota). Conny van Grembergho

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30