Osama bin Laden is overal en nergens Gevolgen voor Amerikaanse economie vallen mee Grootste klappen voor reisbranche en verzekeraars Zoektocht zaterdag 7 september 2002 Welkom in 'Osama Land', in het noorden van Pakistan. Hier aan de grens met Afghanis tan, in het Malakand-district, mag dan een jaar na de aanslagen in New York en Washington geen spoor te ontdekken zijn van Osa ma bin Laden, zijn geest waart overal rond. „Geen dorpeling zou Osama ooit verraden", zegt Mo- min Khan. „Als hij hier langs komt, krijgt hij onderdak. In zo'n geval is hij onze gast en dat is hei lig. Waar zou Osama zich nu be vinden? Momin's antwoord is kort en getuigt van een ferme dosis cy nisme: „Als ober in New York - hij en Amerika waren immers vijftien jaar geleden vriendjes." Momin Khan is 59 jaar en heeft nog nooit de vrouw of dochters ge zien van zijn beste vrienden. Zijn strikte interpretatie van de islam ver biedt hem dat hij en zijn vrienden ooit een vrouw aanschouwen die geen fa milie is. Momin Khan heeft een groot aantal wapens. Kalashnikovs, raketwerpers, pistolen. Hij haat Amerikanen, hoopt dat Amerika ineen zal storten, vindt de aanval op het World Trade Center een nobele daad. De Taliban waren het beste van het beste. Ook be schouwt hij het Westen als een verder felijke samenleving van ongelovigen die alleen maar denken aan seks en geld. Geen huwelijk houdt stand en iedereen heeft maar huisdieren waar westerse vrouwen vanzelfsprekend massaal geslachtsverkeer mee heb ben. Geloof het of niet: Momin Khan geldt als een van de meest progressieve fi guren in het dorp. Zo mochten zijn drie dochters en kleindochters tot hun veertiende naar school. Ook heeft hij zij het in het geheim, een paar foto's in zijn huis staan van familieleden. Nie mand anders in het dorp zou zoiets ooit doen. Maar het meest revolutio naire is dat hij soms alcohol drinkt. ,E igenli j k ben ik geen goede moslim zegt hij, „velen in het dorp zijn veel strikter dan ik ben." Een jaar na de terroristische aansla gen die de wereld op haar grondvesten deden schudden, luidt de 25-miljoen- dollar-vraag nog altijd: Waar is Osa ma Bin Laden? 's Werelds meest ge zochte man werkt - natuurlijk - niet als ober in New York. Ook zit hij niet in het huis van Momin Khan. En de kans dat hij zich in Malakand bevindt is vrij klein. Pakistaanse bronnen achten het 'heel misschien mogelijk dat Osama zich ophoudt in en rondom Chitral of in Waziristan'. De eerste plek ligt in het uiterste noorden van Pakistan, direct grenzend aan de Hindu-Kush, een ruige bergketen die vanuit Afghanis tan door het noorden van Pakistan loopt. De tweede plek, Waziristan, grenst ook aan Afghanistan, maar ligt een paar honderd kilometer zuidelij ker, aan de Pakistaanse zijde van het Tora Bora-gebergte. Dit is de plaats waar Osama bin Laden zich vermoe delijk ophield in december, toen Amerikaanse vliegtuigen het gebied zwaar bombardeerden. Maar de hamvraag valt nauwelijks - of eigenlijk helemaal niet - te beant woorden. Sinds Tora Bora is iedereen het spoor bijster. Zelfs de CIA heeft geen flauw idee waar Bin Laden uit hangt. Niemand weet of hij nog leeft of dood is. Als Bin Laden nog in leven zou zijn, zo redeneren sommige ana listen, dan was het een kleine moeite geweest voor Al Qaeda om de Verenig de Staten te vernederen door een vi deotape te publiceren met daarop een grijnzende Bin Laden die de krant van vandaag krant omhoog houdt. De geest van Osama bin Laden waart overal rond in Afghanistan en Pakistan. foto Ed Wray/AP Photo Anderen beweren j uist dat Bin Laden, die nierpatiënt is, er belang bij heeft om zich muisstil te houden, aangezien hij nieuwe aanslagen voorbereidt en niet het risico wil lopen zijn verblijf plaats prijs te geven middels een vi deo. En zo gonst het overal van de ge ruchten - want, meer stellen alle ver halen die de ronde doen over Bin La- dens's verblijfplaats niet voor. In kranten, op tv en in rapporten van instellingen en verklaringen van rege ringen, duiken de volgende verblijf plaatsen op: Pakistan, Afghanistan, Iran, Saoedi-Arabië, Libanon en Je men. Alle berichten zijn gebaseerd op bronnen - het merendeel anoniem - uit de tweede of derde hand. Niemand heeft Bin Laden meer met eigen ogen gezien of gesproken na een interview dat de Pakistaanse journalist Hamid Mir in november vorig jaar met hem maakte op een geheime plek in Afgha nistan. Er bestaat geen enkele foto of video film van Bin Laden die met zekerheid na december 2001 gemaakt is. Trou wens, het ligt wel erg voor de hand dat hij zich verscholen houdt in een van bovengenoemde moslimlanden. Osa ma in El Salvador zou wel erg verge zocht zijn. Pakistan is het land dat in alle theo rieën opduikt. De Pakistaanse presi dent Pervez Musharraf heeft sinds 11 september van alles beweerd. Eerst heette het dat 'Osama zich in Afgha nistan ophoudt', daarna meldde de president dat 'we het niet weten'. Ver volgens bevond Bin Laden zich 'in ie der geval NIET in Pakistan'waarna Musharraf vorige week wist te melden dat 'Bin Laden hoogstwaarschijnlijk dood is'. De verblijfplaats van Osama mag dan onbekend zijn, waar geen twijfel over bestaat is dat het Al Qaedanetwerk van Bin Laden actief is in Pakistan. Pakistaanse en Amerikaanse troepen zijn in Waziristan al verschillende ke ren op Al Qaeda-eenheden gestuit. Het Pakistaanse leger heeft 60 dui zend extra troepen naar het gebied gestuurd om Al Qaedaleden te arres teren of te doden. Maar niet alleen in in het noorden, ook in Pakistan's uiterste zuiden ope reert Al Qaeda. Hier geen hoge bergen, bewapende stammen die met raket werpers rondlopen of een poreuze grens met Afghanistan, maar lange stranden, nauwe stegen en 14 miljoen opeen gepakte mensen in de grootste stad van Pakistan, Karachi. Telefoonnummer 0300-9213888 gaat enkele keren over, maar niemand neemt op. Dit is de mobiele telefoon van de in Karachi gebaseerde hulpor ganisatie Al Rasjeed, een dekmantel van Al Qaeda. Tijdens het onderzoek naar de kidnapping van Daniel Pearl de Amerikaanse journalist die uitein delijk in Karachi door moslimextre misten werd onthoofd, kwam de poli tie er achter dat er een verband be stond tussen de kidnappers en Al Rasjeed. Deze moslimhulpverleners, die meer wapens dan voedsel naar Afghanistan brachten toen de Taliban het land nog regeerde, waren al eerder door de Amerikaanse regering bestempeld als een aan Al Qaeda gelieerde terroristi sche groepering wier tegoeden eind vorig jaar werden bevroren. Maar Karachi wordt niet alleen met Al Qaeda in verband gebracht vanwe ge de kidnapping en dood van Daniel Pearl, er werden dit jaar ook twee bloedige aanslagen gepleegd. Een zelfmoordenaar die met een bomauto op het Amerikaanse consulaat inreed doodde dertien mensen - allen Pakis- tanen trouwens. En in een bus met Franse technici aan boord ontplofte een bom waarbij elf Fransen omkwa men. „Vroeger gebruikten dit soort terro risten Kaboel onder de Taliban als een veilige haven", vertelt Jameel Yusuf „Nu dat niet meer kan, hebben de ter roristen zich verspreid en zijn ze on der meer neergestreken in Karachi. Hun doel: buitenlanders afmaken en wraak nemen op Amerika." Yusuf werkt al twaalf jaar als hoofd van een organisatie van bezorgde bur gers die nauw samenwerkt met cle po litie in de stad. Hij hielp mee in het on derzoek naar de mooi'denaars van Pearl en verhoorde verscheidene ver dachten in de zaak. „Wat heel duide lijk is, is dat er een netwerk bestaat van allerlei radicale Islamitische groepen - Afghanen, Kashmiris, Ara bieren en fanatieke sjiieten en soen nieten - die nu niet meer terecht kun nen in Afghanistan en besloten heb ben om samen te werken tegen Ameri ka, buitenlanders en president Mus harraf. De daders van de moord op Pearl hadden contacten met AI Rasjeed en Kashmierse groepen. Die hadden op hun beurt weer banden met Afghanistan, de Taliban en allerlei Arabieren daar." Zorro Maar wat is Al Qaeda, dat in het Ara bisch 'De Basis' betekent, precies? Het is geen klassieke terreurgroep zoals bijvoorbeeld Harnas, dat kantoren heeft in Libanon en niet te beroerd is om live op CNN uit te leggen wat ze nou precies willen. Al Qaeda staat niet in het telefoonboek, heeft geen kanto ren, geeft nauwelijks persverklarin gen uit en woordvoerders kun je niet spreken. Zelfs Arabische journalisten moeten het doen met een videobrief van de Al Qaedawoordvoerder. Het lijkt er sterk op dat Al Qaeda be staat uit verschillende lagen. Al Qae da I wordt gevormd door Osama bin Laden en enkele tientallen volgelin gen die de leiding vormen van de groep. Al Qaeda II zijn de duizenden Arabische en Taliban-voetsoldaten die trainden in Bin Laden's kampen. Al Qaeda III bestaat uit de ontelbare humanitaire of andere onschuldig lij kende groepen die voor geld, wapens en publiciteit zorgen. Al Qaeda IV wordt gevormd door de terroristische cellen in het buitenland. Maar de or ganisatie blijft, net als haar grote lei der, een club van schimmige en extre mistische Zorro's, zonder adres en met een mobiele telefoon die niet wordt opgenomen. Maar er is nog een vijfde laag: het volk, de sympathisanten, 'de tient jesleden'. In Karachi vincl je die in cle Binori-moskee. Het is vrijdagmiddag, het gebed is net afgelopen, „Natuur lijk staan wij achter Osama en Al Qae da", zegt Mohammed Alim, een veer tiger met een baard en gekleed in een lang wit gewaad. De wereld ziet er voor hem en de honderden andere ge lovigen die aanwezig zijn heel simpel uit. „Religie is alles, alles is religie", vertelt hij. „Het opblazen van joden in Palestina vinden wij heel goed, 11 september was een complot van de Amerikanen en Israël om ons de schuld te kunnen geven. Osama is een goede moslim en dus onze man." Maar maakt hem dat tot lid van Al Qaeda of is hij slechts een sympathi sant? Alim: „Het grote verschil met Al Qaeda is dat zij de jihad (heilige oor log) uitvoeren, terwijl wij dat niet doen. Maar we streven hetzelfde doel na." Osama mag dan in geen velden of we gen te zien zijn, zijn geest waart overal rond - van Momin Khan in het hoge noorden tot Mohammed Alim aan de zee in het zuiden. Miljoenen moslims in Pakistan - en ver daarbuiten - vere ren Bin Laden als een heilige. De in Karachi gepubliceerde krant 'The Daily Ummat' heeft iedere dag een fo to van Osama op cle voorpagina, om dat hij als de opvolger wordt gezien van de profeet Mohammed. En dat is wellicht veel gevaarlijker dan bom men en granaten. Harald Doornbos Investeerders hielden op met investeren, reizigers met reizen, bedrijven ontsloegen duizenden werk nemers. Economen voorspelden dat de aanslagen van 11 september tot een ernstige mondiale economische crisis zouden kunnen leiden. Maar bijna een jaar na de aanslagen lijken de effecten op de economie mee te vallen en beperkt te blijven tot een aantal sectoren. De reis- en toerisme-industrie heeft harde klappen gekregen, maar tot de gevreesde langdurige economi sche recessie heeft '11 september' niet geleid. Het meten van de impact van de aanslagen op de eco nomie is moeilijk omdat er al voor 11 september spra ke was van een stagnerende economie en in de tussen liggende periode hebben ook andere crises als het faillissement van Enron, de sterk gedaalde beurs koersen en de crisis in de telecomsector bijgedragen aan het slechte economische klimaat in de VS. Waar aanvankelijk gevreesd werd dat de aanslagen en de daaropvolgende oorlog in Afghanistan zouden leiden tot het verlies van 1,6 miljoen banen in de VS, lijkt het verlies van werkgelegenheid beperkt te zijn gebleven tot 1,2 miljoen banen, hoofdzakelijk in cle reis- en toerismebranche en verloren gegane werkge legenheid in New York. Volgens veel economen heeft een aantal factoren bij gedragen aan het verminderen van de economische effecten van de aanslagen. Consumenten die aanvan kelijk de hand strak op de knip hielden, gaven gehoor aan de oproep om gewoon door te gaan met het uitge ven van geld om de economie een impuls te geven. Door de lage rentestand kende ook de huizenmarkt het afgelopen jaar een bloeitijd. Door de lage rente herfinancierden veel huizenbezitters hun hypotheek, waardoor er veel geld vrijkwam dat gebruikt werd voor consumentenuitgaven. Ook de aangetrokken bouwmarkt en verhoogde overheidsuitgaven zorg den volgens analisten voor een economische impuls die de effecten van de aanslagen verzacht heeft. De aanslagen hebben niet de grote impact gehad waar veel mensen bang voor waren", zegt econoom Gus Faucher van de economische website economy .com. „Mensen gingen gewoon uit eten, gingen door met kopen en de economie heeft de klap beter opge vangen dan we van tevoren verwachtten", aldus Fau cher. „Economisch gezien hebben de dalende beurskoer sen een grotere impact gehad dan de aanslagen van 11 september", stelt econoom Sung Won Sohn, verbon den aan Wells Fargo, een van de grootste financiële dienstverleners in de VS. „De gedaalde beurskoersen hebben ons vermogen met 7 biljoen dollar naar bene den gebracht", aldus Song. Een verband tussen de aanslagen en de beurskoersen is volgens hem niet aan te tonen. De enige sector die geprofiteerd heeft van de aansla gen is de Amerikaanse defensie-industrie. Kort na de aanslagen keurde het Congres 27 miljard dollar aan extra defensie-uitgaven goed en in juli werd een anti terreurwet aangenomen waarin 14,5 miljard dollar voor defensie en 6,7 miljard voor het ministerie van binnenlandse veiligheid werd uitgetrokken. Adam Geiler Voor twee bedrijfstakken in de VS hadden de aanslagen van 11 september heel grote gevolgen: de reis en toerismesector én de verzekeringsbranche. Amerikanen stappen inmiddels voorzichtig weer in het vliegtuig, maar de lucht vaartsector heeft zwaar te lijden onder de gevolgen van de aanslagen. De schade aan de sector is de afgelopen weken opnieuw benadrukt door de aankondiging van American Airlines dat het bedrijf een grote reorganisatie door zal voeren, waarbij een nog niet bekend aantal banen geschrapt wordt. Vliegmaatschappij US Air ways, die in de maanden na 11 september ruim 11.000 banen schrapte, heeft on langs uitstel van betaling aangevraagd en United Airlines waarschuwde dat het mogelijk failliet gaat als de situatie in de luchtvaartsector niet verbetert. Over het afgelopen jaar is het aantal passagiers dat Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen vervoerde met elf procent gedaald, blijkt uit cijfers van de Amerikaan se luchttransport vereniging (ATA). Luchtvaartmaatschappijen hebben duizenden werknemers ontslagen en ook Boeing, een van de grootste vliegtuigbouwers ter wereld, ontsloeg het afgelopen jaar zo'n 30.000 werknemers- Verzekeringsmaatschappijen zullen ongeveer 40 miljard euro uitkeren als gevolg van schade die door 11 september ontstaan is. De effecten van de aanslagen zullen nog lang merkbaar zijn door de hogere premies die betaald moeten worden voor bijvoorbeeld de verzekering van kantoorpanden en personenverzekeringen. Deze zijn door het eerder niet ingecalculeerde risico van terroristische aanslagen met gemiddeld 25 procent gestegen. 17 September 2001. Handelaren op de beurs in New York kijken ontdaan naar de koersen. De vrees was groot dat de aanslagen de internationale economie volledig zouden ontwrichten. foto Richard Drew/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27