PZC report* Het trauma is nog lang niet verwerkt Aanslagen tonen aan hoe kwetsbaar Amerika is 23 De slachtoffers zaterdag 7 september 2002 De ruïnes van het World Trade Center na de aanslagen van 11 september 2001. foto James Nacht wey/GPD Amerikanen kijken met gemengde gevoelens vooruit naar de ko mende eerste verjaardag van de aanslagen op het World Trade Center en het Pentagon op 11 september. Angst heeft plaatsgemaakt voor een algemeen gevoel van onbehagen en een diepgeworteld gevoel van onveiligheid. De grote verscheidenheid aan gevoelens over de dra matische elfde september stelt Amerikaanse televisiezenders voor pro blemen. Hoe kan er het best worden teruggekeken op een dag waarop meer dan 3000 mensen de dood vonden? Amerikanen lijken in grote meerderheid de voorkeur te geven aan een sobere herdenkingsdienst. Ze wensen niet 24 uur lang via de televisie bestookt te worden met beelden van de twee brandende torens van het World Trade Center. Die staan al op het netvlies van de natie gebrand en hoeven niet weer herhaald te worden. We hebben geen nieuwe schokthe- rapie nodig", luidde een veel zeggende uitspraak van een Amerikaan in de krant USA Today „Amerika is nog niet eens begonnen met het helingsproces en het keer op keer herhalen van de afschuwelijke beelden is als het strooien van zout in de wonden", verklaarde een ander te gen dezelfde krant. De beelden dra gen bovendien volgens veel experts niet bij aan het verwerken van het na tionale trauma. Het gevoel van medeleven onder Amerikanen met de slachtoffers en hun families is groot, maar velen vin den dat het tijd is om door te gaan met leven en de blik op de toekomst te richten. Zij willen dan ook geen beel den van vorig jaar, maar zien liever dat de slachtoffers en hulpverleners worden geëerd en willen liever weten hoe families van slachtoffers de draad weer hebben opgepakt. Hoewel een belangrijk deel van de be volking het trauma redelijk heeft ver werkt, blijven andere groepen ver ver wijderd van mentaal herstel. Mensen die met een persoonlijk verlies moeten leven, worden automatisch elke dag geconfronteerd met de gebeurtenis sen van 11 september vorig jaar. „We hebben redelijke dagen en af schuwelijke dagen maar niemand zegt; ik ben er helemaal overheen en ga door met mijn leven", aldus een lei dinggevende in een steun- en infor matiegroep voor nabestaanden en overlevenden van de aanslagen in New York. Onder nabestaanden van de slachtof fers zijn echter wel verschillen in ver werking te signaleren. Familieleden van militairen die in het Pentagon omkwamen, lijken verder te zijn. De traditie van de strijdkrachten om zelf voor haar medewerkers te zorgen, heeft daar sterk aan bijgedragen. Mi litairen blijven tijdens hun leven en in de dood deel uitmaken van de ge meenschap, en hun nabestaanden ook. „De militaire gemeenschap is beter voorbereid op verliezen zoals die van 11 september. Het zou een vergissing zijn te denken dat het niet evenveel pijn doet, maar men zou verwachten dat een militaire gemeenschap eerder herstelt dan een burgergemeen schap", zegt Peter Feaver van Duke University, een expert op het vlak van civiel-militaire relaties. Wel kijken nabestaanden van de slachtoffers van het Pentagon met ge mengde gevoelens terug op alle aan dacht voor de aanslagen. Velen vinden dat er te veel nadruk is gelegd op New York en te weinig op Washington. Ook in de nasleep van de aanslagen was dit voor sommigen duidelijk een heikel punt. In de herdenkingsboeken staan hon derden pagina's met foto's van New York en slechts een of twee van het Pentagon, stelde hulpcoördinatrice Meg Falk voor Pentagon-o verleven den enigszins bitter vast. Een vrouw die haar man verloor verklaarde, dat er 'grote frustatie' bestaat over de constante focus van de media op New York. „Het gevoel was; weten ze niet dat er ook iets in (Washington) D.C. is gebeurd." Anderen in de hoofdstad reageren weer tevreden over het uit blijven van al te veel media-aandacht. „De aandacht voor het World Trade Center heeft ze de kans gegeven het op hun eigen tempo te verwerken en niet onder het toeziend oog van iedereen", zegt een psychiater van het Ameri kaanse leger. In New York is het trauma verre van verwerkt. Duizenden mensen kampen er met psychische problemen. Niet al leen nabestaanden, maar ook 'gewo ne' Newyorkers zijn de schok nog niet te boven. „We weten dat veel mensen die door 11 september zijn getroffen een vorm van behandeling nodig heb ben en zich dat de komende maanden of zelfs jaren nog niet realiseren", al dus de voorzitter van het 11 Septem ber Fonds over de psychische klach ten van bewoners. De veranderde skyline van The Big Apple confronteert mensen dagelijks met de aanslagen. Ook op andere ma- nieren worden Newyorkers hardhan dig herinnerd aan de terreur en aan hoe moeilij k de wonden helenSirenes i'oepen vragen op als; wat nu al weer, waar is het dit keer? De angst zit er nog goed in. Meer dan 40 procent van de bewoners verklaarde deze zomer in een enquête van televisiezender CBS de omgeving van bekende hoge ge bouwen te mijden. Zes op de tien on dervraagden zei dat de kans op een aanval op hun stad groter was dan waar ook. Bengt van Zwol Bij de terx-euraanslagen van 11 september zijn volgens de laatste tellingen in totaal 3.062 mensen om het leven gekomen, inclusief de negentien terroris- ten die de aanslagen pleegden. Volgens de officiële opgave van eind augustus kwamen in New York 2.829 men sen om. Bij de aanslag op het Pentagon in Washington vielen 189 slachtoffers en bij de crash van het vierde gekaapte toestel in Pennsylvania vonden 44 mensen de dood. Bij de aanslagen kwamen bijna 500 niet-Amerikanen uit 91 verschil lende landen om het leven. In de eerste dagen na de aanslagen vreesden de autoriteiten dat er meer dan 5.000 slachtoffers waren gevallen. Het was moeilijk om met een precieze schat ting te komen door de grote aantallen mensen die als vermist waren opgegeven en de moeizame identificatie van de verkoolde menselijk resten die uit de smeu lende puinhopen van het World Trade Center werden gehaald. Op de 1 ij st met slachtoffers staan nog altij d ongeveer honderd mensen die off ici- eel als 'vermist' gelden. Meer dan zestig van hen zijn New-Yorkse brandweer lieden en andere hulpverleners die de eerste uren na de aanslagen waarschijn lijk ter plekke om het leven zijn gekomen. AP Hoe groot uiteindelijk de historische gevolgen zul len zijn van de spectaculaire aanslagen in New York en Washington op 11 september 2001 is een jaar later nog niet echt duidelijk. Wel duidelijk is dat de effecten in Nederland zeer beperkt zijn gebleven. Kort na de aanslagen verklaarde premier Kok voxig jaar met sonore stem dat Nederland in oorlog was. Er zijn in Nederland in het afgelopen jaar allerlei zeer merkwaardige dingen gebeurd, maar van iets dat we een oorlogstoestand zouden kunnen noemen, is nooit sprake geweest. Geen van de apocalyptische scena rio's die de media ons vorig jaar in het vooruitzicht stelden, is tot op heden werkelijkheid geworden. De kans dat Nederland in de toekomst doelwit zal zijn van Osama bin Ladens teiTeuraetwerk is klein. Hoogstens zouden Amerikaanse objecten in Neder land met een zekere symboolwaarde interessant kun nen zijn voor Al Qaeda. Bin Ladens haat is gericht tegen de Verenigde Staten, niet tegen de Europese na ties, die nu eenmaal in het Midden-Oosten geen rol van betekenis spelen. In de panische weken na 11 september werd ook vaak gezegd dat de aanslagen het begin vormden van een wereldhistorische strijd tussen het Westen en de is lam, dat er sprake was van een 'clash of civilizations'. Ongetwijfeld beschouwen vele radicale moslims Osama bin Laden als een moderne heilige, maar de meeste moslims zijn geen fundamentalisten. De fun damentalisten zijn lokaal georgqpiseerd en voirnen geen internationaal netwerk dat reikt van Marokko tot Maleisië. Zo beperkt als de gevolgen van 11 september in Ne derland zijn geweest, zo ingrijpend waren ze voor de buitenlandse politiek van de Amerikaanse regering, en gezien de dominante positie van de VS zullen die veranderingen wereldwijde gevolgen hebben. Voor de aanslagen streefde de regering-Bush naar een be perking van het internationale engagement van de VS; de conservatieve Republikeinen vonden dat Clin ton zich veel te veel met de wereld had bemoeid en moesten weinig hebben van internationale overeen komsten die de handen van de VS konden binden. De aanslagen toonden aan dat de VS zelf kwetsbaar wa ren en veranderden de Amei'ikaanse buitenlandse politiek op slag van terughoudend in interventionis tisch. Kwetsbaarheid Hoe ernstig ook de gevolgen van de aanslagen waren, we moeten die kwetsbaarheid van de VS toch relati- vex-en. Elke open samenleving is kwetsbaar voor goed georganiseerde terroristische acties. Die kwetsbaar heid betekent echter niet dat de cohesie en soeverei niteit van die samenlevingen door het terrorisme worden bedreigd. Landen als Engeland en Spanje hebben tientallen jaren met een constante terroristi sche dreiging geleefd, zonder dat die dreiging ramp zalige maatschappelijke effecten had. Het paradoxale gevolg van de aanslagen in de VS was dat vervolgens nog eens duidelijk werd hoe enorm de Amerikaanse militaire macht wel is. Direct na de aanslagen genoten de VS de warme, schijnbaar on voorwaardelijke solidariteit van al hun bondgeno ten. Colin Powell, de minister van buitenlandse za ken, begaf zich op weg om een internationale coalitie te vormen ten behoeve van de interventie in Afgha nistan. Het leek of het afgelopen was met het eigen machtige, unilaterale optreden van de VS. Dat bleek spoedig een illusie. De bondgenoten waren er alleen maar ter legitimering van het Amerikaanse optreden en mochten in Afghanistan ten slotte niet veel meer doen dan de afwas. Hoewel de snelle overwinning van de Amerikanen op het Taliban-regime allerwege werd beschouwd als een enorm succes - de zoveelste demonstratie van Amerikaanse militaire superioriteit - was de inter ventie in Afghanistan, gezien haar primaire doelstel ling, een mislukking. Het ging immers om Osama bin Laden en zijn medewerkers, en die wisten te ontsnap pen, eveneens als de leiders van de Taliban. Zo werd al in de eerste fase van de strijd duidelijk dat de moge lijkheden van de traditionele oorlogvoering in de strijd tegen Al Qaeda beperkt zijn. Na de nederlaag van het Taliban-regime heeft de re- gering-Bush haar doelstellingen steeds ruimer gede finieerd, zonder daar haar bondgenoten in te kennen. In zijn State of the Union kwam de president tot veler verrassing op de proppen met zijn axis of evil, die zou worden gevormd door Irak, Iran en Noord-Korea. Deze reaganeske term stichtte veel verwarring. Wat waren de Amerikanen precies van plan met die drie broedplaatsen van het kwaad? Van een aanval op Irak was al sinds september sprake, maar een aanval op Iran en Noord-Korea leek hoogst onwaarschijnlijk. Van een directe relatie tussen Irak en Al Qaeda was trouwens geen sprake. De rechtvaardiging voor de uitschakeling van Saddam Hoessein werd gevormd door de nieuwe, veel ruimere doelstelling van het Amerikaanse beleid: de noodzakelijke uitschakeling van alle regimes die de VS vijandig gezind waren en die beschikten over, of mogelijkerwijze zouden kun nen beschikken over massavernietigingswapens. Oorlogsretoriek De Amerikaanse bondgenoten werden ondertussen steeds minder solidair, ze hadden grote moeite met het eigenmachtige Amerikaanse optreden, de gratui te oorlogsretoriek, de vrijwel onvoorwaardelijke steun aan Israël en de ondiplomatieke wijze waarop in de kwestie-Irak werd geopereerd. Een jaar na de aanslagen heeft de Amerikaanse regering zonder eni ge werkelijke noodzaak veel sympathie verspeeld en lijkt de strijd tegen Al Qaeda in het slop geraakt. Over de mogelijke gevolgen van een aanval op Irak valt op dit moment weinig verstandigs te zeggen. Het kan£ijn dat het Iraakse regime omvalt als een decor stuk, maar het is evengoed mogelijk dat de operatie moeizaam verloopt. En dan zwijgen we nog maar van de mogelijkheid dat Israël bij het conflict betrokken raakt. Een ernstige destabilisering van het gehele Midden-Oosten is dan niet uitgesloten. De historische effecten van de elfde september zijn dus sterk afhankelijk van het Amerikaanse optreden in de naaste toekomst en van de effecten van dat op treden. Dat neemt niet weg dat in de paniek en emotie van vorig jaar september teveel historisch gewicht aan de aanslagen is gegeven. Van het begin van de derde wereldoorlog, waarvan door sommige journa listen opgewonden werd gesproken, was in ieder geval geen sprake, al was het maar omdat het geen conflict is tussen enigszins gelijkwaardige tegen standers. De essentiële machtsrelaties in de wereld zijn door de aanslagen niet veranderd. Vanuit dit per spectief gezien was het einde van de Koude Oorlog, door de onverwachte implosie van de Sovjet-Unie, veel belangrijker, omdat de machtsverhoudingen in de wereld daardoor wel degelijk grondig verander den. Maarten van Kossem Maarten van Rossem is historicus aan de Universiteit van Utrecht. Zondagmiddag 15 september aanvang 15.00 uur) geeft hij in Porgy Bess in Temeuzen een lezing. Die inleiding gaat eveneens over Amerika, één jaar na 11 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23