Schalken in schitterend rijtje H 0 Jones snoept uit pot met goud PZC Mapei en Van Petegem niet in Profronde Mixed titel US Open voor Raymond/Bryan Hockeyers Oranje zetten Duitsland op scherp Forse tegenvaller voor olympische voetballers 19 Limburgse tennisser met Agassi, Sampras en Hewitt in halve finales US Open )V Venus Williams naar de finale Dream Team IV uitgeschakeld Hoge boete Fenerbahge Feyenoord gewoon tegen Kiev Heister bij laatste zestien Nederlandse golfers naar huis Oltmans sluit rentree uit Valencia-speler Rafael Bernal verongelukt zaterdag 7 september 2002 doorJan Dagevos VLISSINGEN - De wielerploeg van Mapei-Quickstep gaat van daag niet van start in de Delta Profronde. De leiding van de Italiaans/Belgische formatie liet de organisatie gisteren we ten geen team op de been te kunnen brengen. De Profronde telt nu negentien ploegen, het geen neerkomt op zo'n 160 ren ners. We hebben gisteren contact ge had met de manager van Mapei en die liet ons weten dat hij nog nauwelijks renners heeft om op te stellen", legt Lieu we Rien- stra, voorzitter van het organi satiecomité uit. ,,Er is sprake van contractbreuk, maar ja wat moet je als de leiding met zo'n verhaal komt." Een tweede te genvaller voor de organisatie is de afzegging van Peter van Pe tegem. De Belg geeft bij nader inzien de voorkeur aan de Om loop Mandel-Lei-Schelde. „Toch houden we nog een mooi rennersveld over", vindt Rien- stra. Zo komen vandaag onder ande ren Nico Eeckhout. Robbie McEwen, Erik Dekker, Karsten Kroon, Gian Matteo Fagnini. Frank Vandenbroucke, Bradley McGee, Jacky Durand, Servais Knaven en Jans Koerts aan het vertrek. Cofidisliet gisteren we ten de Fransman Philippe Gau- mont thuis te laten. Het bete kent geen aderlating, want hij wordt vervangen door de Belg Peter Farazijn. Ook JoPlancka- ert en Chris Peers maken deel uit van de formatie. Overigens blijkt ook Telekom problemen te hebben een volwaardige ploeg op de been te brengen. De Duitsers vaardigen vier renners af (Grabsch, Reichl, Guerini en Fagnini) en vullen hun team aan met de gastrenners Benoit Joa chim (US Postal) en Ludovic Capelle (AG2R). De Profronde start vandaag vanaf de Markt in Middelburg. Het startschot klinkt om 12.30 uur. De finish wordt tussen vijf uur en half zes verwacht op de Anthony Fok kerstraat in Goes. De totale af stand bedraagt 199 kilometer. door Martijn van Beeten NEW YORK - Andre Agassi, Pe te Sampras en Lleyton Hewitt. De drie grootste nog actieve ten niskampioenen krijgen van daag, op Super Saturday in New York, gezelschap van een dood gewone Limburger. „Dit blijft waarschijnlijk het hoogtepunt uit mijn carrière," straalde de 25-jarige Sjeng Schalken, die na zijn zege op Fernando Gon zalez uit Chili (6-7, 6-3, 6-3, 6-7 Nederlandse successen op Grand Slam-toernooien us open) Tom Okker 1968 kwartfinale finale 1969 halve finale kwartfinale 1970 kwartfinale 1971 halve finale halve finale 1973 kwartfinale 1975 kwartfinale 1978 halve finale 1979 kwartfinale Michiel Schapers 1985 kwartfinale 1988 kwartfinale Paul Haarhuis 1991 kwartfinale Richard Krajicek 1992 halve finale 1993 halve finale 1996 kwartfinale winst 1997 kwartfinale 1998 halve finale 1999 - kwartfinale 2000 kwartfinale 2002 kwartfinale Jacco Eltingh 1995 kwartfinale kwartfinale Jan Siemerink BB Pvk kwartfinale Sjeng Schalken J l' kwartfinale halve finale Betty Stöve 1975 kwartfinale 1977 finale halve finale Brenda Schultz 1995 kwartfinale kwartfinale anp - bron: tenniscomer en 7-6) vandaag Sampras als te genstander treft. „De kans is niet groot dat ik dit resultaat ooit nog ga verbete ren," stelt Schalken. „Een halve finale op een Grand Slam-toer- nooi, met mijn kwaliteiten is dat ongelooflijk. De kwartfinale op Wimbledon was al prachtig, dat voelde als een toernooizege zon der trofee. Maar dit is veel mooi er." Sampras liet Schalken donder dagavond zien wat hem van daag te wachten staat. De 31-ja- rige Amerikaan sloeg zich op indrukwekkende wijze in drie sets (6-3,6-2 en 6-4) langs land genoot Andy Roddick. Wat een geweldige strijd had moeten worden tussen de oude en de nieuwe generatie, werd een ten- nisles voor een 20-jarige hard hitter. Roddick, gehinderd door een voetblessure, was machte loos. Schalken liep voor die partij Sampras nog tegen het lijf. De bescheiden baseliner had net de wereldpers te woord gestaan na zijn overwinning in vijf bloed stollende sets op de Chileen Fer nando Gonzalez, had net uitge legd dat Sjeng de Limburgse verbastering is van de naam Jan, toen de Amerikaan in de catacomben langs hem rende. Met een walkman op het hoofd, onverstoorbaar. De grote kam pioen concentreerde zich op zijn duel met Andy Roddick. Schal ken keek even opzij naar de man die hem al viermaal een pak slaag gaf. Al was de laatste ont moeting in 1998. Sinds Wimbledon 2000 won Pe te Sampras geen toernooi meer, maar in New York straalt zijn ster altijd. De afgelopen twee jaar stond de man uit Los Ange les in de finale en ook nu is hij hard op weg naar de eindstrijd. Sampras heeft nog één obstakel: Limburger Sjeng Schalken. „Daar ga ik echt niet zomaar aan voorbij," zegt de viervoudig winnaar van de US Open. „Sjeng is een echte prof. Heel solide, een lastige tegenstander. Als ik hem onderschat, heb ik een probleem. Daarom denk ik nog niet aan een finale tegen Hewitt of Agassi." Eén ding drijft de dertienvoudig Grand Slam-kampioen nog en dat is het bijschrijven van num mer veertien. „Als 31-jarige kan ik het niet meer opbrengen om week in week uit te presteren. Die drang heb ik ook niet meer. Daarom zoek ik mijn momenten uit. En ik weet dat ik nog altijd de wapens heb om wie dan ook te verslaan." Conclusies Het liefst had Schalken, die op de finaledag zijn 26e verjaardag viert, showbink Roddick ont moet op Super Saturday. „Sampras zit constant bovenop het net, dat is voor mij een stuk lastiger. Bovendien heb ik slechte ervaringen met hem. Toch is dit prachtig. In de halve finales met Agassi, Sampras en Hewitt, dat is uniek. Het vervult me van trots dat ik tussen die grote namen sta." „Op dit toernooi," vervolgt hij trots, „hoor ik er helemaal bij. Maar ik voel me nog geen groot heid. Als je me wilt vergelijken met Jiri Novak, die verrassend de halve finales haalde op de Australian Open, dan vind ik dat al een groot compliment. Ik heb me echt naar de halve fina les moeten worstelen." Kort voor zijn historische over winning in de kwartfinales kreeg Schalken in de kleedka mer bezoek van John McEnroe. 'Big Mac' probeerde Schalken een lesje serveren te geven, was verbaasd over die trage opslag beweging. „Dat is een beetje makkelijk commentaar geven, heb ik hem gezegd. McEnroe trekt te snel conclusies, zo is hij nou eenmaal. Jarenlang heb ik aan die opslag geschaafd en dit is het maximum. Joh, met een goede service had ik in de top vijf van de wereld gestaan." In alle euforie vergat Schalken niet waar hij vandaan kwam. Die eerste vijf maanden van het jaar, die nauwelijks overwin ningen opleverden. De breuk met Alex Reijnders, zeven jaar lang coach en vertrouwensman. „Ook daarom is dit een onge looflijke prestatie. Ik geniet nu, ik ga genieten tegen Sampras. Ik weet dat ik kansen ga krijgen en zal er klaar voor zijn." GPD van onze sportredactie NEW YORK - Lisa Raymond en Mike Bryan hebben gisteravond in New York bij de US Open de finale van het gemcngddubbel gewonnen. Voor Bryan was het een extra bijzondere partij, aangezien hij zijn tweelingbroer Bob tegen over zich had. Die speelde met zijn Sloveense partner Katarina Srebotnik. Het volledig Ameri kaanse koppel Raymond/Bryan won met 7-6 7-6. In het mannendubbelspel wer den de broers eerder in de halve finales uitgeschakeld. Zij waren nog wel verantwoordelijk ge weest voor het verlies van Paul Haarhuis, met zijn Russische collega Jevgeni Kafelnikov. Ma- hesh Bhupati uit India en de NEW YORK - Venus Williams heeft zich gisteravond als eerste geplaatst voor de finale van de Open Amerikaanse tenniskam pioenschappen. Ze versloeg in de halve finale de Frangaise Amelie Mauresmo in drie sets: 6-3 5-7 6-4. In de eind strijd speelt ze tegen de winna res van het duel Serena Wil liams-Lindsay Davenport. Voor Venus is het haar vijfde fi nale in zes opeenvolgende Grand Slam-toernooien. Op de Australian Open in januari werd ze in de kwartfinales uit geschakeld door Monica Seles. Wit-Rus Max Mirnyi wonnen de finale in het mannendubbel. Het als derde geplaatste koppel versloeg in drie sets het Tsjechi sche tweetal Jiri Novak/Radek Stepanek (11) met 6-3 3-6 6-4. Peter Sampras is vanavond de tegenstander van Sjeng Schalken in de halve finale van de US Open. foto Kathy Willens/AP van onze sportredactie BERLIJN - Atlete Marion Jones boekte gisteravond in Berlijn haar 56e overwinning. Haar tijd was met 11,02 een van de minste van dit seizoen, maar leverde haar wel een flinke beloning op. Ze krijgt een aandeel van de jackpot van vijftig kilo goud. Die wordt verdeeld onder de at leten die bij alle zeven Golden- League wedstrijden achtereen een onderdeel wonnen. Ook de andere drie kanshebbers maakten in de Duitse hoofdstad geen fout, waardoor de buit door vier wordt gedeeld. Jones moest na een zeer moeizame start bijna een meter achter stand goedmaken op de concur rentes, maar won de 100 meter niettemin. Ze mocht dankbaar zijn dat concurrente Zhanna Pintoesevitsj in Berlijn ontbrak en ze ongeslagen bleef. Omdat er verder weinig op het spel stond, ontbraken vrijdag avond nogal wat toppers, om zich te sparen voor de finale van de hele grand prix-serie. Die heeft volgende week in Parijs plaats en daar is voor alle deel nemers geld te verdienen. Hicham El Guerrouj verzekerde zich van zijn gouddeel door de 1500 meter te winnen in 3.30,00. „Het ging vanvond niet om een record, maar om de overwin ning", aldus de Marokkaan, die voor de vierde maal in de prijzen viel bij deze wedstrijdenreeks. Marko Koers startte op deze 1500 meter voortvarend, maar kon het tempo in de laatste ron de niet vasthouden. Hij werd met 3.40,83 veertiende. Maase Kamiel Maase verbeterde op de 5000 meter zijn nationale re cord. Hij finishte als tiende in 13.13.06 en dat was 1.07 secon de sneller dan de tijd die hij op 5 augustus realiseerde. Maase verbeterde vorige week in Brus sel al het record op de 10.000 meter. Felix Sanchez maakt ook aan spraak op een kwart van de jackpot door de 400 meter hor den te winnen. De Dominicaan liep onbedreigd naar 48,05. De Mexicaanse Ana Guevara deed hetzelfde door de 400 meter te winnen in 49,91. DeBritDwain Chambers won de 100 meter in een weinig imponerende tijd van 10,02. ANP Marion Jones is één van de vier atleten die meedeelt uit de de jackpot met vijftig kilo goud. foto Herbert Knosowski door Norbert Kleinherenbrink KEULEN - Ook al was het de finale nog niet, bondscoach Joost Bellaart wilde gisteren dolgraag een 'tikkie' uitdelen aan Duitsland. „Als je de we reldkampioen in eigen huis kunt pak ken, moet je dat zeker niet nalaten", sprak de baas van de Nederlandse hockeyploeg voor het begin van de vijfde en laatste groepswedstrijd bij de Champions Trophy in Keulen. De klinkende zege van 5-2 op de titel houder riep achteraf gemengde ge voelens bij Bellaart op. Het had van hem eigenlijk best allemaal wel wat minder gemogen. Nederland deelde namelijk geen tikkie uit, maar een dreun. „We hebben Duitsland mooi op scherp gezet voor de finale", sprak Bellaart zonder te lachen. „Die last zullen we moeten dragen." Na vier (moeizame) overwinningen was Duitsland vooraf al zeker van een plaats in de finale. Nederland had vol doende aan een gelijkspel om zich voor de eindstrijd te plaatsen. Daar nam de gretige ploeg van Bellaart evenwel geen genoegen mee De olym pische kampioen deklasseerde Duits land vooral na de rust met wervelende acties en prachtige doelpunten. „Het was na 2-2 erop en erover", genoot Bellaart na. „We hebben die Duitsers even wat laten zien. Het was soms bij na beledigend." Vooral de treffer van Maarten Froger (4-2) was van grote schoonheid. De 25-jarige aanvaller van Bloemendaal kreeg alle tijd van de wereld om aan te leggen nadat Matthijs Brouwer met een fraaie in terceptie, een krachtige sprint en een strakke pass de Duitse defensie stuk had gespeeld. Froger scoorde met een weergaloze lob, die nog het meest leek op een 'chip' uit het golf waarmee de bal op de green wordt gebracht. Zijn ploeggenoten reageerden verrukt. Ook het Duitse publiek had een ova tioneel applaus over voor de unieke actie. Circusgedoe Bellaart: „Iedereen bij ons dacht: 'Wat doet hij nou?' Dit was een doelpunt van een andere planeet. We weten dat Maarten graag een beetje experimen teert. Maar als hij dit op de training had gedaan, had ik hem vriendelijk doch dringend verzocht te stoppen met dat circusgedoe. Het was een ge niale ingeving." Bellaart trachtte meteen na afloop bij de spelers het euforische gevoel weg te nemen. „We zijn geplaatst voor de finale, niets meer en niets minder. Zondag beginnen we opnieuw. Deze zware nederlaag zal echter extra mo tiverend werken bij de Duitsers." Naast Froger scoorden Taekema, Lo- mans (strafbal). Geeris en Ronald Brouwer voor Nederland, dat bij het WK eerder dit jaar in Kuala Lumpur met 0-1 verloor van Duitsland. Top scorer Taekema bracht zijn totaal op zeven, Lomans en Ronald Brouwer kwamen op vier. „Nu we de finale hebben gehaald, willen we hem win nen ook", liet Bellaart weten. ANP INDIANAPOLIS - Na 58 opeenvolgende overwinningen ver loren de basketbalprofs van de VS twee keer op rij. De eerste tegen Argentinië (80-87) was een vergissing zonder conse quenties, de tweede tegen Joegoslavië (78-81) betekende de grootste vernedering in tien jaar profbasketbal en hield in dat de Amerikaanse multimiljonairs op het eigen WK in Indiana polis waren uitgeschakeld. In het Conseco Fieldhouse van de Indiana Pacers leidden de Joegoslaven, met vijf spelers uit de NBA in de gelederen, halverwege met 40-36. In de tweede helft namen de Amerikanen het initiatief. Onder leiding van Pierce (Boston Celtics) namen ze twee keer tien punten voor sprong, 56-46 en 69-59, en leek de overwinning binnen hand bereik. Stojakovic en Divac (beiden Sacramento Kings) na men de Joegoslavische ploeg bij de hand in tekenden voor de ommekeer. Stojakovic werd topscorer met 20 punten, Divac schreef 16 punten op zijn naam. ANP/RTR NYON - De tuchtcommissie van de Uefa heeft de Turkse voet balclub Fenerbahge gisteren een boete van 34.000 euro opge legd. De club krijgt die zware straf voor het wangedrag van de supporters tijdens de wedstrijd in Istanboel tegen Feyenoord op 27 augustus. De Rotterdamse club won tot ongenoegen van de Turkse fans dat kwalificatieduel met 2-0 en plaatste zich daarmee voor de Champions League. De teleurgestelde sup porters gooiden munten, stokken en aanstekers naar het veld. Bert van Marwijk kreeg ook een en ander naar zijn hoofd ge worpen. Omdat de Feyenoord-trainer de vierde official daar over aansprak, werd hij naar de tribune verbannen. Hoewel Van Marwijk voor zijn eigen veiligheid opkwam, meent de tuchtcommissie dat de coach zich toch onfatsoenlijk gedroeg. Hij kreeg een boete van 3400 euro opgelegd. ANP NYON - Feyenoord komt in de Champions League gewoon uit tegen Dinamo Kiev. De Uefa verwierp gisteren een protest van Levski Sofia tegen deelname van de Oekraïense club aan de lucratieve voetbalcompetitie. Dinamo Kiev won op 28 au gustus met 1-0 van Levski Sofia en plaatste zich daardoor voor het hoofdtoernooi van de Champions League. De Bul gaarse club diende een protest in omdat Kiev een doelman had opgesteld die nog niet speelgerechtigd zou zijn. De Uefa heeft eens goed gekeken naar de administratie en geconclu deerd dat de speler wel degelijk op tijd was aangemeld bij de Europese bond. ANP SEOUL - Danny Heister heeft op de open Zuid-Koreaanse ta- feltennisstrijd de laatste zestien bereikt. In de eerste ronde versloeg hij de Zuid-Koreaanse qualifier Duan met 4-2. Latei- op de dag won hij met dezelfde cijfers van de Belg Philippe Saive. In de achtste finales staat hij vandaag tegenover thuis- speler Ryu Seung Min, de hoogst genoteerde Zuid-Koreaan in het profcircuit. ANP CRANS-MONTANA - Voor de Nederlandse golfers zit het toernooi van Crans-Montana er halverwege al op. Maarten Lafeber en Robert-Jan Derksen haalden gisteren tijdens de Omega European Masters beiden de cut niet. In het Zwitserse kuuroord kwam Derksen op 145, Lafeber op 144. De cut lag op 143. De Zweed Robert Karlsson leidt, met 131 slagen. ANP door Ger Lammerink NIJMEGEN - Het olympisch voetbalelftal heeft in zijn eerste kwalificatiewedstrijd van de nieuwe reeks meteen al een for se tegenslag te verwerken ge kregen. In de eigen Goffert ver loor Jong Oranje van Wit-Rus- land, 0-1. Het hadden de eerste stappen op weg naar Athene 2004 moeten worden. Het bereiken van het ultieme doel, kwalificatie voor de Olympische Spelen, is na de nederlaag in Nijmegen een stuk verder weg komen te liggen. De norm is namenlijk bepaald niet gering, een plaats bij de beste drie van Europa. Daartoe zal eerst de eindronde van het EK moeten worden bereikt, waarvoor zich acht landen plaatsen. In de Nederlandse poule zitten ook nog landen als Tsjechië en Oostenrijk, wellicht wat hoger in te schatten dan de Wit-Russen. Zonder Van der Vaart, en Jans sen (Vitesse) maar met Van Per- sie begon Jong Oranje voortva rend - vier goede mogelijkheden in de eerste tien minuten - maar zakte daarna wat terug. Twee keer zelfs moest Ajax' doelman Stekelenburg zijn kwaliteiten KEULEN - Roelant Oltmans, ex-directeur van voetbalclub NAC, sluit een terugkeer in de hockey wereld voorlopig uit. „Ik moet eerst een aantal zakelijke en financiële dingen in Breda afwikkelen", zei de voormalige bondscoach in Keulen. „Pas daarna wil ik weer ergens aan de slag. Een rentree in het hockey is absoluut niet aan de orde." Oltmans, die ruim 3,5 jaar gele den van Oranje overstapte naar NAC, bekeek gisteren de drie wedstrijden bij de Champions Trophy. Hij werd als een soort eregast behandeld door de in ternationale hockeygemeen- schap. „Het is prachtig om al die spelers, trainers en officials weer eens te zien. Het isook leuk dat je nog zo gewaardeerd wordt. Maar ik ben hier puur als toeschouwer en zeker niet op zoek naar een baan Oltmans moest eerder deze zo mer vanwege de financiële cri sis bij NAC vertrekken uit Bre da. ANP tonen, bij spaarzame maar ge vaarlijke Wit-Russische aan vallen. In de soms stromende re gen bleef het olympisch elftal, met typische vleugelspitsen (Robben, Mustapha), overheer sen. De witte muur die de Oost- Europese tegenstander had op getrokken bleek echter meer en meer een probleem. Kansen, in het eerste deel nog vrij talrijk, werden sporadisch. De bevrijdende treffer bleef daarom uit. Uiteindelijk profi teerde daarvan Roebnenka, die kort voor tijd als enige scoorde. Voor de Wit-Russen. Olympisch elftal - Wit-Rusland 0-1 (0-0): 90. Roebnenka 0-1. Scheids rechter: Hyytia (Fin). Aantal toe schouwers: 3500. Gele kaart: Schut (olympisch elftal), Tarasenka (Wit- Rusland). Olympisch elftal: Stekelenburg; Co lin, Sprockel, Schut en Dingsdag Hoogstrate, Van Persie en Molhoek; Mustapha (73. Hofs), Denneboom (59. Demouge) en Robben. ANP Zege en beenbreuk MERCHTEM - Een wielerwed strijd in de Belgische plaats Merchtem heeft gisteravond een bizar einde gekregen, met een winnaar die door een beenbreuk niet op het erepodium kon gaan staan. In de eindsprint kreeg Joeri Clauwaert een geweldige gooi van Jurgen Moens. Deze zege vierde maar werd later gedis kwalificeerd. Het slachtoffer van de wilde ac tie vloog in de hekken, liep daarbij een open beenbreuk op maar rolde toch als tweede over de finishlijn. Clauwaert werd derhalve met de eerste prijs on der de arm naar het ziekenhuis gebracht. Belga VALENCIA - De Spaanse prof voetballer Rafael Bernal, in dienst van landskampioen FC Valencia, is gisteravond door een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De 20-jarige jeugdinternational botste in een straat in Cuenca frontaal op een tegemoetko mende auto. Hij was op slag dood. Valencia nam Bernal, een groot talent als spelbepaler, vo rig seizoen over van FC Don Be nito, een club uit de derde divi sie. SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19