Serviceflats moeten uitbreiden Vreemde vogels in de polder Kinderen? Gemeente Goes wil zelf regie voeren over jeugdgezondheidszorg Vrouw gewond bij val van fiets Extra appartementen nodig in Goes om huur betaalbaar te houden Siergrassen Festival Zeeuwsch-VIaanderen begint .misschien heeft u wel 100 laatste wensen. Monuta www. pzc. n l/ve r keer Twee jaar cel voor voodoo-hoerenmadam Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongeboren] kind. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil de regie over de jeugdgezond heidszorg zoveel mogelijk in ei gen hand houden. Zij verzet zich daarom tegen de plannen die er liggen voor de wijze waarop de financieringen het bestuur in de toekomst zou moeten verlopen. Gemeenten worden vanaf vol gend jaar verantwoordelijk voor de totale preventieve zorg voor alle kinderen van nul tot en met achttien jaar. Nu valt alleen de groep vanaf vier jaar onder hun hoede, een taak die de Zeeuwse gemeenten gezamen lijk hebben ondergebracht bij de Gemeenschappelijke Ge zondheidsdienst (GGD). De consultatiebureaus van de thuiszorg zijn op dit moment nog verantwoordelijk voor de jongste kinderen. Afspraken De toekomstige situatie vergt goede afspraken tussen de be trokken partijen. Het idee is dat de gemeenten de verantwoorde lijkheid voor de jongsten ook bij de GGD neerleggen. Die kan op haar beurt de thuiszorg inscha kelen voor de daadwerkelijke uitvoering. Om een en ander goed te regelen is een stuurgroep ingesteld, met vertegenwoordigers van de ge meenten, de GGD en de thuis zorg. Die moet nog met een defi nitief rapport komen, maar uit de tussenrapportage blijkt dat zij wil dat de gemeenten alle rijksgelden die zij krijgen voor cle jeugdgezondheidszorg direct doorsluizen naar de GGD. Ver der zou er voor het bestuur een commissie moeten komen met afgevaardigden van gemeenten, GGD en thuiszorg. Die commis sie, zo is de bedoeling, krijgt verregaande bevoegdheden. De plannen gaan het Goese col lege van B en W te ver en daarom trekt het aan de bel, in de hoop het tij te keren voordat cle stuur groep met haar eindrapport komt. Het gemeentebestuur is bang dat het te weinig grip houdt op het beleid en de uit voering van het jeugclgezond- I heidsbeleid. ,,De huidige voorstellen doen te weinig recht aan het feit dat de regie formeel bij de gemeenten j ligt", zegt wethouder D. van Ewijk (GroenLinks, welzijn). ,,Wij willen juist een samenhan- j gend jeugdgezondheidsbeleid i ontwikkelen, maar nu dreigt het wel heel erg een ver-van-ons- bedshow te worden." De gemeente wil dan ook zicht en greep houden op de gelden die worden uitgegeven. De voorgestelde bestuurscommis sie ziet Goes helemaal niet zit ten. „Daarin zouden maar zes Zeeuwse gemeenten in zijn ver tegenwoordigd", aldus Van Ewijk. „In feite moeten ze er alle zeventien in zitten. Zeker in het begin vind ik dat we er bovenop dienen te zitten. Wij willen daarom liever een commissie die j adviezen geeft, maar geen be slissingsbevoegdheden heeft." GOES - Een 66-jarige vrouw uit Goes is gistermiddag rond kwart over vijf met haar fiets gevallen in de Anjelierstraat in haar woonplaats, doordat ze door een passerende auto werd geschampt. De vrouw fietste vanaf de Oost- j wal in de richting van de Bea- I trixlaan. Op de Anjelierstraat. ter hoogte van de Volvo-garage, werd ze ingehaald door een rode personenauto. Deze auto raakte haar, waardoor zij met haar i fiets op de grond viel. De be- j stuurder van de auto rëëd door. j De vrouw heeft zich onder dok-i tersbehandeling moeten stellen: zij liep schaafwonden en een gat J in haar knie op. De politie verzoekt eventuele getuigen contact op te nemen met het politiebureau aan de Valckeslotlaan in Goes of via nummer 0900-8844. zaterdag 7 september 2002 door Rolf Bosboom GOES - Stichting Serviceflats Zeeland onderzoekt de moge lijkheden om haar twee locaties in Goes, De Schakel en De Horst, uit te breiden. Dat is no dig om de huur ook in de toe komst op een aanvaardbaar ni veau te houden. De serviceflats zijn bedoeld voor senioren die zelfstandig willen wonen, maar wel gebruik willen maken van diensten zo als de maaltijdvoorziening. De stichting heeft, naast een locatie in Terneuzen, in Goes De Scha kel aan de 's-Gravenpolderse- weg en De Horst bij de Louise de Colignylaan onder haar hoede. De gebouwen zijn inmiddels zo'n dertig respectievelijk twin tig jaar oud. Om de appartementen aan de huidige woonwensen te laten voldoen, vinden geregeld inter ne renovaties plaats. Daarbij worden woningen soms door sa menvoeging groter gemaakt, aangezien de senioren tegen woordig behoefte hebben aan grotere onderkomens. De ver wachting is verder dat de ko mende jaren door de toenemen de vergrijzing de vraag naar serviceflats zal toenemen. Ook zijn er ideeën om de dienstverle ning uit te breiden. Het zijn ontwikkelingen die de stichting nopen tot maatrege len. De interne verbouwingen zorgen ervoor dat het aantal ap partementen afneemt. Dat bete kent dat de kosten over minder huurders worden verdeeld. „Als we in dit tempo doorgaan, dreigt de huur zo hoog te wor den dat het moeilijk wordt om iemand te vinden die dat kan betalen", zegt directeur J. van KWADENDAMME - Kwekerij Het Groene Weegje houdt van daag en morgen een siergras- senweekeinde. Er is een uitge breide collectie siergrassen en bamboes te zien. De kwekerij is beide dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. der Weele. Voor De Horst wordt daarom intensief gekeken naar uitbreidingsplannen. De stich ting heeft architect L. de Putter in de arm genomen om een ont werp te maken. De eerste schetsen vielen echter niet in goede aarde bij de ge meente. In overleg wordt daar om bekeken wat dan wel moge lijk zou zijn. In het geval van De Schakel wordt gekeken naar het naast gelegen terrein aan de Beuken straat. Daar is nu nog De Schans gevestigd, nu tijdelijk in ge bruik voor de opvang van asiel zoekers. Projectontwikkelaar Van Garderen Dekker heeft eerder geprobeerd een apparte mentencomplex te ontwikke len, maar dat kreeg vooral van wege de hoogte uiteindelijk geen goedkeuring van de ge meente. Inmiddels, zo zegt Van der Weele, heeft Proverko het ter rein overgenomen en wordt er gewerkt aan een nieuw ont werp. Stichting Serviceflats overlegt met Proverko over een mogelijke rol in het project. Dat kan variëren van het verlenen van diensten tot een volwaardi ge uitbreiding van De Schans. „We zijn in onderhandeling om te zien wat we voor elkaar kun nen betekenen", zegt Van der Weele. Het uiteindelijke streven van de stichting is het aantal apparte menten in elk geval op het hui dige peil te houden. Mochten de plannen bij De Schans en De Horst niet van de grond komen, dan moet er worden gezocht naar andere mogelijkheden. „Een optie is het realiseren van een derde locatie in Goes", aldus de directeur, die daarvoor nog geen plaats op het oog heeft. Van der Weele zegt dat de bewo nersverenigingen van zowel De Schans als De Horst 'volledig worden geïnformeerd' over de stand van zaken. „Die zijn zeer kritisch. Dat is ook begrijpelijk, want de mensen zijn vooral ge komen voor hun rust en zitten niet te wachten op dergelijke ontwikkelingen. Toch zal in er in de toekomst iets moeten ge beuren, als we ons willen hand haven aan de bovenkant van de markt." Het Symfonieorkest van Vlaanderen opende gisteren het festival. door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Het Festival van Zeeuwsch-VIaanderen is weer begon nen. Dit jaar was het nieuwe Scheldethe- ater de locatie waar het eerste concert plaatsvond. Omdat Mare Eyskens, de huidige voor zitter van het Festival, verhinderd was, opende in zijn plaats de oud-voorzitter Jan Briers sr het Festival. Briers sprak over het eeuwige gevecht om een festival rond te krijgen. „De politiek moest steeds opnieuw overtuigd worden van het belang van cultuur binnen de ge meenschap. Elk jaar is het een zware op dracht om een festival voor elkaar te krijgen, zowel artistiek als financieel." Hij benadrukte ook dat samenwerking absoluut nodig is en dat deze uitgebreid moet worden. „Niet alleen tussen Zee land en Vlaanderen. We moeten de vleu gels verder uitslaan en meer Europees gaan denken." Meer dan vijfhonderd be zoekers volgden daarna het optreden van het Symfonieorkest van Vlaanderen dat onder leiding van David Angus ballet foto Wim Kooyman muziek van Stravinsky speelde, de ou verture tot La Cenerentola van Rossini, de 41e symfonie en het 21e pianoconcert van Mozart. Dejan Lazic, die tijdens het festival 2000 cellist Pieter Wispelwey be geleidde op de piano, toonde dat hij een begaafd, stijlvol en ook virtuoos pianist was. Een veelbelovende start dat nog ne gen concerten in petto heeft. ledereen denkt af en toe na over afscheid nemen. De éen wat meer dan de ander. Maar wat uw •persoonlijke wensen ook mogen zijn, het is honderd keer beter dat een overlijden wordt geregeld door een uitvaartspecialist die u kent. Informeert u gerust naar ons totaalpakket voor de beste uitvaartzorg en -verzekeringen die u ztch maar kunt wensen. We kennen elkaar Uitvaartzorg en -verzekeringen Voor een waardig afscheid Uitvaartverzorging Schouiven-Duiveland I'oor algehele begrafenissen en crematie Begrafenis- en crema liever ze,kering Vervoer binnen- en buitenland 0111 - 462600 W. de Keyzer Hoge zoom 144 4325 C/17 Re nesse Vlissingen, Monuta De Voorzorg, Industrieweg 20, Tel: (0118) 'II 27 60 Meer informatie? Bel gratis 0800-0033 of kijk op www.monuta.nl door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK -„En als je dan geluk hebt, zie je ook nog een valk... hier kijk, een goudplevier!" Leo Vermaar en Cees Luijsterburg staan op een dijkje aan 'de Noord' - tussen Sint-Maartensdijk en Stavenis- se aan de Oosterschelde - met veel aandacht de vogels te bekij - ken. Een groepje onwetende journalisten laat zich alles uit leggen. Zij krijgen een voor proefje op de Zeeuwse voge laarsdag die op 2 november wordt gehouden. Luijsterburg is coördinator van de vogelwerkgroep van de Thoolse natuurvereniging Ru- bia Tinetorum en Vermaar maakt ook deel uit van de werk groep. Tijdens de Zeeuwse vo gelaarsdag worden vogelaars uitgenodigd om gebieden te be kijken die onder het plan Ture luur vallen. Dit plan houdt in dat een aantal landbouwgron den wordt teruggebracht tot na tuurgebied. Het gaat onder andere om de Noord, de Scher- penissepolder, de Schakerloop- older en de Van Haaftenpolder. Als het groepje nog altijd op de Noord staat ziet Luijsterburg plotseling een paartje op de schorren lopen. „Hé, weg daar, jullie mogen daar niet lopen!" De rest van het groepje lijkt zich er niet aan te storen en ze blijven maar een beetje naar de vogels kijken die door de meesten van hen niet worden herkend. Het stelletje hoort niets en loopt ver der de schorren op. Tureluur In de Scherpenissepolder is een jaar geleden met de werkzaam heden van plan Tureluur begon nen. Een aantal van de sloten die er na 1953 werden aangelegd wordt dichtgegooid. Ook delen van wegen moeten verdwijnen. Een van de belangrijkste werk zaamheden is het verwijderen van de teelaarde. Hierdoor ont staan er plassen water en wordt de bodem geschikter voor de vo gels. In totaal wordt er in de Scherpenissepolder 180 hectare grond, direct achter de dijk van de Oosterschelde, terugge bracht tot natuurgebied. Bij aankomst in de Scherpenis sepolder hebben Vermaar en Luijsterburg direct weer hun verrekijkers in de aanslag. Al snel wordt er een groep vogels waargenomen die aan het poot je baden lijken te zijn. „Zijn dat nu eenden of ganzen?", vraagt een journalist zich hardop af. Hij krijgt niet direct antwoord en het blijft in midden of het so wieso wel een van deze twee vo gelsoorten is. „Zie ik daar een lepelaar?", klinkt Vermaar plotseling en thousiast als hij deze niet alle daagse vogel denkt te ontwaren. Een van de journalisten pakt zijn geleende verrekijker en richt deze ongeveer op de plek waar Vermaar naar staat te kij ken. Hij heeft echter geen flauw idee waar hij moet zoeken. „Duidelijk een lepelaar", laat hij de deskundige vervolgens op vastberaden toon weten, om hem daarna met een grijns van zelfspot aan te kijken. Hoewel de groep niet uit alle maal kenners bestaat, is het ie dereen wel duidelijk dat dit deel van de polder een mooi natuur gebied wordt, waar het uiterst geschikt is voor de vogels. „Ze zijnhiernog steeds aan het werk en er rijden tractoren af en aan, maar toch gaat het hier nu al verrassend goed met de vogels. Er zijn al wel tussen de tien en twintig verschillende soorten neergestreken. Als we richting de wintermaanden gaan, ver wachten we hier ook nog veel ganzen die op doortrek zijn", vertelt Luijsterburg. Vogelboekje Een klein uurtje later wordt het voorproefje op de vogelaarsdag afgesloten met een bezoek aan de Schakerloopolder. Vermaar brengt met een vogelboekje in de hand nog wat laatste kennis over op het groepje. Tijdens de vogelaarsdag zal hij het boekje wellicht niet nodig hebben als de echte kenners het gebied gaan bekijken. Luijsterburg verwacht er wel het een en ander van:,Het afge lopen jaar waren er zeventig vo gelaars op deze dag. Ik hoop, en denk ook wel, dat er dit jaar ze ker zoveel zullen komen. Met deze gebieden krijgen we er een bijzonder mooi stukje natuur bij en dat zal veel vogelaars aan spreken." Cees Luijsterburg (1) en Leo Vermaar speuren naar vogels in natuurgebied 'de Noord' tussen Sint- Maartensdijk en Stavenisse. foto Dirk-Jan Gejltema door Jan Jaap Broekhuijsen BORSSELE - Een 42-jarige Ni- geriaanse uit Borssele die een achttienjarige landgenote on der dreiging van voodoorituelen als prostituee zou hebben uitge baat in een Hazerswoudense sexclub, is gisteren door de Haagse rechtbank tot twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk veroordeeld wegens vrouwenhandel. Het slachtoffer, de illegale acht tienjarige met de bijnaam 'Joy', werd op 12 november te Hazers- woude in sexclub Rijndijk 59 aangetroffen bij een inval door het Prostitutie Controle Team van de politie Hollands Midden. Zij zat daartegen haar wil. Niet cle leiding van de sexclub zou haar onder druk hebben gezet, maar een stel landgenoten. In een flat aan de Kwangodreef in Utrecht-O vervecht zou het meisje op beestachtige wijze bij wijze van ontgroening zijn ver kracht, teneinde haar murw te maken voor het verplichte werk dat ze daarna moest gaan doen: de hoer spelen in diverse sex- clubs. Ze zou eerder ook al een gruwe lijk voodoo-ritueel hebben moeten doorstaan waarbij het hart uit een levende kip werd gerukt en in haar mond werd ge duwd. Ze werd in haar been ge sneden en er werden nagels af geknipt, waarvan samen met losse haren een 'voodoopakket- je' werd samengesteld, dat alles om haar onder druk te zetten. Volgens het slachtoffer werd zij geëxploiteerd door de 42-jarige Nigeriaanse. Zij zou ook ge dwongen zijn te werken in clubs te Haaksbergen en Eindhoven. Tijdens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden had de officier van justitie drie jaar gevangenisstraf geëist. ]D E FACT O kankcrdesoting Meer informatie? Bel 0900-9390 [f 0,22/€ 0,10 p/m| Op een geleidehond kun je blind vertrouwen KNGF GIRO 275400 WWW.GELEIDEHOND.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14