Goes wil preventiebeleid alcohol PZC PZC Prijs goedkoop vervoer is hoog Proef filmmiddagen ouderen in Duinoord Z-Vlaamse bedrijven werven studenten via gezamenlijke website Molen De Hoop nu monument Houding GroenLinks over bijeenkomst WCT grieft CDA 13 Naast terugdringen overmatig gebruik softdrugs ook project voor drank Excuses aan asielzoekertjes Museum Axel krijgt beurt Veilig vervoer schoolspullen Peren rijp voor veiling Inbraak in bestelbus Hulster koor treedt op in Notre Dame zaterdag 7 september 2002 door Rolf Bosboom GOES - Het preventiebeleid voor softdrugs zou zich ook moeten gaan richten op alcohol. Dat is het streven van het ge meentebestuur van Goes. Dat is momenteel in overleg met be trokken instanties, met name het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), over hoe dat vorm kan krijgen. Goes kent inmiddels enkele ja ren twee gedoogde koffieshops. Onderdeel van het gedoogbeleid is een preventieproject, dat zich Vooral richt op de klanten. Het 'voornaamste doel is het voorko men van overmatig gebruik van softdrugs. De uitbaters van de 'koffieshops betalen verplicht mee aan het project. Controles De politie houdt regelmatig controles om te zien of de ex ploitanten zich aan de regels houden. Het gaat daarbij onder meer om de leeftijd van de klan ten, de hoeveelheden die wor den verkocht en de eventuele overlast voor de omgeving. De jongste gegevens van de politie bevestigen het beeld dat er nau welijks sprake is van proble men. Om die reden wordt het huidige beleid voorlopig voortgezet, zo besloot het Goese college van B en W deze week. De financiering van het beleid is geregeld tot eind volgend jaar. Er wordt al voorzichtig gekeken hoe het daarna verder moet. Het college wil ook dat het pre ventiebeleid wordt uitgebreid. De afgelopen jaren is binnen de gemeenteraad al geregeld het signaal geuit dat er weliswaar veel wordt geïnvesteerd om het gebruik van softdrugs zoveel mogelijk onder controle te hou den, maar dat tegelijkertijd al coholmisbruik wordt geduld, wat vrijwel elk weekeinde in door Margritta van den BURGH-HAAMSTEDE - Ou deren kunnen vanaf woensdag 11 september iedere maand in de recreatiezaal van zorgcen trum Duinoord in Burgh- Haamstede naar de film. Dit is een initiatief van de activiteitenbegeleiding van Ar- cus Zorgcentra locatie Duin oord. Het proefproject loopt tot en met december en is allereerst bedoeld voor de bewoners van Duinoord. Daarnaast heeft de activiteiten begeleiding als doel 65-plussers van buitenaf kennis te laten ma- ken met het zorgcentrum. „Met de filmmiddagen willen we de buurtfunctie meer gestalte ge ven", aldus activiteitenbege leidster Marion Seinen. „Elke tweede woensdagmiddag door Sheila van Doorsselaer HULST - Een groep bedrijven en instanties in Oost-Zeeuws- Vlaanderen wil een platform tot stand brengen tussen werkge vers en hbo en wo-studenten die na hun studie aan het werk wil len in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Een nog op te richten secre tariaat zal via een website werkgevers en werkzoekenden bij elkaar brengen en bemidde len. Mocht het project een succes zijn, dan worden er in de toe komst ook mbo-studenten en bedrijven uit de rest van Zeeuws-Vlaanderen bij betrok ken. Een kleine twintig bedrijven en instanties uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen (waaronder Morres, Neckermann, Interjute, de ge meente Hulst, de Blaauwe Hoe- ve en notariskantoor Vroome) hebben zich al geschaard achter REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vooral de binnenstad voor pro blemen zorgt. „Het is onze bedoeling om in sa menwerking met het ZCAD en andere betrokken instanties te kijken of we het preventiebeleid kunnen uitbreiden met alco hol", zegt wethouder D. van Ewijk (GroenLinks, welzijn). Het gaat dan niet alleen om overmatig drankgebruik, maar ook om de combinatie van drugs en alcohol. „Een combinatie die soms moordend is", aldus de wethouder. De plannen moeten nog worden uitgewerkt. Van Ewijk: „Daar bij moeten we ook de discussie aangaan met de alcoholver strekkers, de horeca dus." Wat haar betreft gaan de kroegba zen, net zoals de koffieshophou ders nu doen, meebetalen aan het preventiebeleid. van de maand draait er om twee uur een film in de recreatiezaal. Uit de donatiepot van Stichting Vrienden van Duinoord is een projector inclusief presentatie- scherm betaald, waarmee de zaal kan worden omgetoverd in een ware bioscoop." Het filmseizoen start op verzoek van de liefhebbers met het Ne derlandstalige visserijdrama 'Op Hoop van Zegen'. De ko mende maanden komen achter eenvolgens de klassiekers Sissi, The Sound of Music en de verfil ming van Charles Dickens' Christmas Carol langs op het witte doek in Duinoord. Het vervolgprogramma wordt sa mengesteld op basis van de wensen van de bezoekers. Alle filmliefhebbers ontvangen een formulier waarop zij hun voorkeur voor het volgende sei zoen kunnen invullen, aldus Seinen. De molen van Sint-Laurens is een van de vroegste stenen molens in Zeeland. de stichting die als werktitel De Ronde Tafel Club heeft meege kregen. De bedoeling is een website op te zetten waar vraag en aanbod bij elkaar komen. Bedrijven plaatsen er bij hen beschikbare banen en stageplaatsen op, waar studenten naar kunnen solliciteren. Ook kunnen stu denten zelf hun curriculum vi- tae achterlaten en vragen of be- drijven een door hen geambi eerde baan beschikbaar heb ben. Een secretariaat begeleidt de studenten bij de sollicitatie. Moeilijk Het initiatief is anderhalf jaar geleden ontstaan in de klank bordgroep midden- en. kleinbe drijf van Rabobank Hulst Nieuw-Namen. Deze werkge vers uit allerlei branches be klaagden zich dat het de laatste jaren steeds moeilijker is ge schoold personeel te werven. Studenten aan het Hoger Be roeps Onderwijs of het Weten schappelijk Onderwijs blijven na hun studie weg uit Zeeuws- Vlaanderen. „Dat is niet omdat ze Zeeuws-Vlaanderen niet flit send genoeg vinden, maar om dat ze vaak niet op de hoogte zijn van het banenaanbod hier. Ons is gebleken dat onze stu denten heel graag naar Zeeuws- Vlaanderen willen terugkeren na hun studie", zegt R. de Kort, secretaris van De Ronde Tafel Club, tevens directeur van Ra bobank Hulst Nieuw-Namen. Volgens De Kort vissen de Oost Zeeuws-Vlaamse werkgevers steevast achter het net. „In stu dentensteden kapen de bedrij ven de studenten gewoon weg. Ze stropen de universiteiten en hogescholen af en bieden de stu denten de ene baan na de andere aan. Daarom gaan wij ons nu ook actiever opstellen." De Kort hoopt dat begin vol gend jaar de stichting een feit is en dat nog veel meer bedrijven zich aanmelden. Zij betalen daarvoor contribu tie. Om het studenten nog aantrek kelijker te maken terug te keren naar Zeeuws-Vlaanderen mo gen hun partners van elders zich ook inschrijven. Blijkt het pro ject een succes, dan wordt de stichting uitgebreid over heel Zeeuws-Vlaanderen en gaat ze zich ook richten op studenten aan mbo-scholen. door Nadia Berkelder SINT-LAURENS - De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft molen De Hoop in Sint-Laurens aangewezen als beschermd monument. De gemeente Middelburg had daar twee jaar geleden om gevraagd. Met de monumentenstatus op zak kan bij een res tauratie subsidie worden aangevraagd. Of de molen ook echt wordt gerestaureerd, is nog niet duidelijk. „Voorlopig gaan we hem eerst conserveren om hem in deze staat te houden", vertelt A. Hannewijk van de ge meente. „Tegen de tijd dat er echt plannen voor zijn, gaan we hem restaureren." Het grootste probleem is het vinden van een goe de bestemming voor het gebouw. Omdat er naast de molen een LPG-tank ligt, is het bij voorbeeld niet toegestaan om er in te wonen of er een winkel in te beginnen. De Hoop, een zogenaamde stellingmolen, is gebouwdin 1721. Bij een brand in 1943 wer den de kap, de wieken en het maalwerk ver woest. Om de molen toch te kunnen laten draaien, plaatste de molenaar er een elek trisch maalwerk in. Dat is nu nog helemaal intact. Het pakhuis naast de molen stamt uit foto Ruben Oreel 1963. Drie jaar geleden maakte de gemeente nog bekend de molen te willen slopen. Na protesten van de wijkvereniging en de ver eniging De Zeeuwse Molen heeft de ge meente hem uiteindelijk gekocht. De Rijks dienst voor de Monumentenzorg voert een aantal argumenten aan om de molen de mo numentenstatus te gevenIn de eerste plaats horen stellingmolens tot de vroegste stenen molens van Zeeland. Verder is de molen be palend voor het landschap en het dorpsge zicht. De maalinrichting is bovendien type rend voor de ontwikkeling van molens in de periode halverwege de vorige eeuw. door Britta Janssen MIDDELBURG - De Middel burgse M. Blanksma-de Rijke (50) maakt regelmatig gebruik van het collectief vervoer voor ouderen. Voor een klein be drag kunnen mensen op leef tijd met een speciale taxi in de regio vervoerd worden. Een prima initiatief, vindt Blanks- ma, maar de taxi's laten vaak lang op zich wachten. „En dan heb ik het niet over tien minuten, maar eerder over een Blanksma maakt nu ongeveer een jaar gebruik van deze voorziening. „Ik kan zelf geen auto meer rijden, omdat ik botkanker heb. Mijn arm is ge broken en door de ziekte ge neest die niet. Ik kan niet goed lopen en maak veel gebruik van een rolstoel, vandaar dat ik ook niet met de bus kan rei zen." Ze zegt weinig gebruik te ma ken van de taxivoorziening, omdat ze er 'niet over te spre ken is'. „De taxi's zijn zo vaak te laat. Maak je bijvoorbeeld de afspraak dat de taxi je om drie uur komt halen, dan heb ben ze een marge van een kwartier voor en na het afge sproken tijdstip. Dat kan ik begrijpen, het is nu eenmaal druk op de weg. Maar het bete kent dat ik om kwart voor drie al klaar moet zitten. Ads hij op tijd is, wacht ik door dit sys teem al vaak een half uur." Die marge van een kwartier is nog niet het ergste, zegt ze. Ze heeft een aantal negatieve er varingen. „Een voorbeeldje: M. Blanksma, regelmatig gebruikster van het collectief vervoer: „Ze noemen mij gewoon een leu genaar." foto Ruben Oreel afgelopen juli wilde ik op een donderdag naar de Markt in Middelburg. Mijn zoon bracht me, maar hij kon mij niet te rugbrengen naar huis. Ik re gelde een taxi voor half drie, voor de winkel. Om tien over twee was ik al op de afgespro ken plek. Toen de taxi er om kwart voor drie nog niet was, heb ik de centrale gebeld. Zei de chauffeur dat hij op me had gewacht bij de apotheek naast de winkel op de Markt en dat ik er niet was. Dat was gewoon een leugen." Ambtenaar A. Bom coördi neert voor de drie Walcherse gemeenten het collectief ver voer. In een reactie op het ver haal van Blanksma zegt Bom: „Veel klachten worden veroor zaakt door oneigenlijk ge bruik van de taxivoorziening. Wij bieden sociaal vervoer aan in de regio. Het is onze bedoe ling om ouderen achter de ge raniums vandaan te krijgen. We brengen mensen naar de bibliotheek, naar het museum of naar de markt. Vaak moet de chauffeur iemand naar het zie kenhuis brengen of naar vlieg veld Schiphol. Dan zijn we een hele dag een taxi kwijt. Ande ren moeten dan weieens wach ten." Voor verre reizen buiten de re gio is het collectief vervoer in feite niet bedoeld. „Dit ver voer is goedkoop. Dat is de re den dat mensen er oneigenlijk gebruik van maken. Ouderen die een afspraak hebben in het ziekenhuis, moeten vervoer regelen via de zorgverzeke raar. En dat is ook weer duur der." BRESKENS - De asielzoekertjes die de openbare basisschool in Breskens bezoeken, worden in het vervolg weer netjes op gehaald. Taxicom heeft zich bij het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen verontschuldigd voor het feit dat basisschoolleerlingen deze week na ander half uur wachten door leerkrachten en vrijwilligers naar het opvangcentrum in Cadzand moesten worden gebracht. Het uitblijven van een taxibusje berustte op een misverstand. „De chauffeur die de kinderen normaal haalt en brengt, meldde dat hij er niet op tijd kon zijn. Dat is doorgegeven aan de cen trale, maar daar werd gedacht dat het alsnog door het betref fende taxibedrijf zou worden geregeld. Taxicom heeft excu ses aangeboden en beloofd dat het niet meer voor zal komen. aldus voorzitter L. Wille. AXEL - Aan het Axelse streekmuseum moeten dringend on derhoudswerken uitgevoerd worden. Het gaat om het schil deren van de achtergevel, het opknappen van de zijgevel en bijkomende timmerwerkzaamheden. Met die klussen is een uitgave van 17.000 euro gemoeid. Burgemeester en wethou ders vragen de gemeenteraad dat geld beschikbaar te stellen. De gemeenteraad vergadert donderdag 12 september om 19.30 uur in het Axelse stadhuis. Aan de orde komen verder onder meer het afblazen van het windmolenpark in de Beoos- tenblijpolder, uitbreiding van kinderopvang in Axel en de herinrichting van de Bastionstraat. BURGH-HAAMSTEDE - Voor schoolkinderen die last heb ben van slingerende of zwiepende schooltassen is er morgen een informatiemiddag 'Veilig vervoeren van schoolspullen op de fiets'. Dit gebeurt in het kader van de verkeersveiligheids- actie 'de scholen zijn weer begonnen'. Belangstellenden kunnen tussen twee uur en vijf uur terecht bij het trampolinecentrum op het parkeerterrein bij de Ro tonde Westenschouwen. De organisatie is in handen van de regionale afdeling van de Fietsersbond. BURGH-HAAMSTEDE - De peren uit de Ring van Burgh zijn weer rijp om geveild te worden. Dat gebeurt traditiegetrouw op de derde zaterdag (21e) van september. De jaarlijkse pe renverkoop begint om tien uur 's ochtends. Veilingmeester H. van Felius zal de bijeenkomst openen, na het voorlezen van de voorwaarden voor de Openbare Perenverkoop door wethou der G. van de Velde-de Wilde. Hierna kunnen de fruitkisten in de verkoop. In de tijd dat Burgh nog een zelfstandige gemeen te was - meer dan een eeuw geleden -, is besloten tot het plan ten van perenbomen aan de Ring. De traditie is in stand ge houden toen het dorp opging in de gemeente Westenschouwen en weer later in één gemeente Schouwen-Duiveland. De orga nisatie is sinds die tijd in handen van de Stichting Burghse BROUWERSHAVEN - Uit een bestelbus die geparkeerd stond op de Langendijk in Brouwershaven is donderdag rond het middaguur een aantal goederen weggenomen. De daders hebben zich onder andere geld, kleding, sieraden, sleutels en een mobiele telefoon toegeëigend. De waarde van de gestolen goederen bedraagt rond de duizend euro. door Rinus Antonisse SCHOONDIJKE - Voorzitter J. Ramondt (CDA) van de Sta tencommissie Ruimte, Milieu en Water (RMW) voelt zich ge griefd door de weigering van GroenLinks om de informatie avond voor Statenleden over de Westerschelde Container Ter minal bij te wonen. Hij vindt het bovendien onaanvaardbaar dat de fractie de onpartijdige voor lichting door ambtenaren in twijfel trekt. Op initiatief van Ramondt, en met steun van de commissie RMW, krijgen de Statenleden 12 september informatie van ambtelijke zijde over de WCT. Het gaat om technische voor lichting. Niet om het geven van een mening. Gewoon vragen be antwoorden en feiten aandra gen. GroenLinks trekt in twijfel of die feiten objectief worden gepresenteerd. Ramondt noemt het jammer dat de positie van ambtenaren op zo'n manier ter discussie wordt gesteld. Hij vermoedt dat politieke over wegingen bij GroenLinks een rol spelen. Fijntjes merkt de commissievoorzitter op dat bij het overleg over de opzet van de bijeenkomst, door geen van de commissieleden - ook niet dat van GroenLinks - voorstellen zijn gedaan om de informatie aan de statenleden anders in te lichten. Karakter Het CDA-Statenlid onder streept dat er geen ambtelijke pleidooien gehouden zullen worden vóór aanleg van de WCT. „Is het 25 of 30 decibel, rijden er 30 of 40 treinen, hoe zit het precies met dit en dat. Feiten op een rij zetten - dat is het ka rakter van de bijeenkomst", be toogt Ramondt. Hij wijst erop dat in de in spraakreacties vaak heel gede tailleerd onderwerpen zijn aan gesneden. De stapel rapporten en andere stukken beloopt bijna twee meter. „De statenleden kunnen niet alles behappen, maar het is wel de bedoeling dat ze zo goed mogelijk oordelen. Dan zijn achtergrond-gegevens heel welkom." Ook voor Statenleden moeten de zaken transparant zijn, stelt Ramondt. „Daarom is het jam mer dat GroenLinks het initia.- tief torpedeert, door niet te ko men. Het is verbazend dat ze niet komen, ze vinden juist dat allerlei dingen niet duidelijk zijn. Dan zou je toch juist aan wezig moeten zijn. Hij heeft Statenlid M. Wiersma van GroenLinks de uitgangs punten voor de bijeenkomst nog eens uitgelegd. „Maar die is na tuurlijk niet van gedachten ver anderd." Ondanks de opstelling van GroenLinks gaat de bijeen komst gewoon door. En zonder een openbaar karakter of door GroenLinks bepleite 'onafhan kelijke deskundigen'. De leden van de Statencommissies RMW, Economie en Verkeer en Vervoer zijn uitgenodigd. pagina 15: files in Kanaalzone HULST - De Cantorij der Basiliek uit Hulst zingt zondag 22 september in de Notre Dame in Parijs. Het Hulster koor luistert de hoogmis in de beroemde kathedraal op. Onder leiding van diri gent A. de Kort zingt het koor werken van de com ponisten Vermulst, Duru- flé, Bruckner en Rathbo- ne. Voor aanvang van de mis, die altijd door dui zenden mensen wordt be zocht, staat in de Notre Dame een Maria-lied op de lessenaar; het Salve Regina van Franz Liszt. Organist J. Vogel uit Mid delburg reist als begelei der met het koor mee. De Cantorij was ook in 1993 te gast in de Notre Dame, als begin van een reeks concertreizen in on der andere de Dom van Trier en Westminster Ca thedral in Londen. Voor het ruim veertigkoppige koor staat de dag voor het concert een verplichte re petitie gepland in de No tre Dame, waarvoor het grote gebouw geheel zal worden ontruimd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13