Ecotoerisme heeft geen toekomst Plan voor bruggen over watergang in Lammerenburg Station Arnemuiden weer als toen Ouderen moeilijk vast te houden bij sportieve activiteiten Pitstop Vlissingse zwanen komen niet terug Speuren naar bommen in Borssele tevergeefs Meeüs tekent voor uw woning. U ook? Botsing op A58 Zakkenroller Milieuvriendelijke vakantie onbekend en onbemind bij Nederlanders Kijkje achter de schermen bij toneelgroep LPF pakt verkiezingen voor bestuur strak aan zeeuwse almanak Hoera door Edith Ramakers VLISSINGEN - Over de Melis- kerkse watergang in de Vlis- singse wijk Lammerenburg komen twee bruggen voor lang zaam verkeer. Dat stelt het col lege van B en W van de gemeente Vlissingen voor. De bruggen moeten de buurten aan weers zijden van het water met elkaar verbinden. Door deze ingreep kunnen fietsers, brommers en wandelaars een rustiger route door de woonwijk kiezen en de drukke Wildbaan en Rietkraag mijden. De Vlissingse ambtenaar W. Crusio vindt dat er haast ge maakt moet worden met de aan leg van de bruggen,De mensen wachten al te lang. Het college heeft nu gekozen en we kunnen aan de slag. Voor het fietsver- keer wordt het er veiliger op." Enige tijd geleden werd nog ge sproken over de aanleg van drie bruggen over de watergang. „De derde brug kon vervallen omdat de route voor het fiets- verkeer anders zal gaan lopen, dan we hadden voorzien", legt Crusio uit. De aanpassing kwam door tus senkomst van de provincie. De gemeente had op de hoofdont sluiting uit de wijk voor auto's ook één van de toegangen voor het langzaam verkeer afge stemd. De lange brug, die tussen Haagland en Zandplaat was in gekleurd, zou daarin een be langrijke schakel vervullen. Daarvoor moest wel een ver keerslichtinstallatie bij de aan sluiting met de toekomstige weg, de S14 (die in het verlengde van de Bossenburghweg komt en doorloopt tot Koudekerke) aangelegd worden. De provin cie verkoos op die locatie echter een rotonde. Doordat de verkeerslichten af vielen, moest er voor het langza me verkeer een andere route ge kozen worden. Bij de nieuwe situatie hoort ook dat er een tunnel onder de S14 komt voor langzaam verkeer. Fietsers komen daardoor via de Zuidbeekseweg de wijk Lam merenburg in. De lange brug verliest daardoor zijn functie als belangrijke fietsverbinding en kon vervallen. De gemeente heeft intussen be woners van Lammerenburg naar hun mening gevraagd. Aan de enquête deden 136 bewoners mee. Crusio: „Een kleine meer derheid gaf er de voorkeur aan de derde brug niet meer te bou wen." VLISSINGEN - Op de A58 zijn gistermiddag rond half zes ter hoogte van Oost-Souburg twee personenauto's op elkaar ge botst. Een 71-jarige Belgische automobilist reed richting Vlis singen en had te laat in de gaten dat de auto voor hem afremde. Deze werd bestuurd door een 60-jarige automobilist uit En schede. Bij de aanrijding was al leen materiële schade. MIDDELBURG - Een 73-jarige vrouw uit Vlaardingen is gister middag in de Lange Delft in Middelburg door een zakken roller van haar portemonnee be roofd. In de portemonnee zaten een tiental euro's en pasjes. Advertentie Wij zijn open! TRUSSARDIJEANS SCAPA (SPORTS) GIGUE(S) CP COMPANY ROBERT FRIEDMAN LATRAMODA CHACOK Penthouse Langeviele 18 E Middelburg Tel. 0118-641511 WALCHEREN zaterdag 7 september 2002 door Nadia Berkelder VEERE - Milieuvriendelijk toe risme in Zeeland is nog onbe kend bij vakantiegangers. Een initiatief van recreatieonderne mers om toeristen een speciaal ecologisch arrangement te ver kopen, is geflopt. Volgens de on dernemers zijn Nederlanders weinig milieubewust. Het idee om een speciaal arran gement aan te bieden, is ont staan omdat 2002 door de Ver enigde Naties is uitgeroepen tot het jaar van het ecotoerisme. Een deel van de opbrengst van de arrangementen was bedoeld voor een goed doel. Door de ge ringe belangstelling viel die op brengst wat tegen. Gisteren overhandigden de ondernemers toch een cheque van vijfhon derd euro aan C. Jakobusse van het Zeeuws Landschap. „We wisten van tevoren dat het niet erg zou aanslaan", zei R. Nord- holtt van camping Scheldeoord in Baarland. De ondernemers hebben afgesproken om toch een bedrag te doneren. De pro vincie heeft dat vervolgens ver dubbeld. In Zeeland doen vijfentwintig recreatiebedrijven samen met de provincie en de ANWB mee aan de promotiecampagne 'Na tuurlijk Zeeland'. De bedrijven hebben allemaal een zogenaam de milieubarometer, een keur merk voor natuurvriendelijke recreatiebedrijven. Ze besparen op water en energie, zamelen gescheiden afval in en houden milieuvriendelijke activiteiten. Door het aanbieden van kam- peerarrangementen met een ecologisch tintje hoopten de on dernemers de consument warm te maken voor milieuvriendelij ke recreatie. De campings bo den de gasten speciale fiets- en wandeltochten en gratis toe gang bij attracties die gericht zijn op de natuur, zoals het Zeeuws Biologisch Museum. „De Nederlandse toerist is er niet klaar voor", concludeerde Nordholtt. „De Duitse wel, maar het project had de financi ële kracht niet om de Duitse markt te bereiken. De belang rijkste winst is dat er samenge werkt wordt." Dat vond dage lijks provinciebestuurder G. van Zwieten ook. „We zijn vijf jaar bezig om een alliantie te smeden tussen recreatie en na tuur. Die relatie is één van onze echt sterke punten. Ik denk dat we daarop moeten scoren. Het is fantastisch dat bedrijven dat hebben opgepikt. Het product dat je verkoopt, is de omge ving." Volgens Jakobusse is de relatie tussen recreatie en na tuur in de loop van de tijd vol wassen geworden. Ruim twintig jaar geleden was dat anders. Toen volgde er bijvoorbeeld nogal eens protest op het afslui ten van een natuurgebied voor bezoekers. Dat is nu veranderd. „We doen er veel aan om gebie den te ontsluiten, op allerlei ma nieren. Dat hoeft niet alleen fy siek te zijn, dat kan ook door in formatie te geven. Het afsluiten van natuurgebieden is soms ook in het belang van de recreant." Van Zwieten en ANWB-direc- teur G. van Woerkom namen gisteren uit handen van Nord holtt een oorkonde en een sym bolische pluim in ontvangst. De ondernemers zijn, ondanks het magere resultaat erg te spreken over de samenwerking met de provincie en de ANWB. door Britta Janssen ARNEMUIDEN- Het NS-station in Ar nemuiden wordt weer in originele staat hersteld. De werkzaamheden zijn al be gonnen en worden uitgevoerd door J. Selles, eigenaar van het schildersbe drijf Paint Design. Selles is ook de beheerder van het pand dat eigendom is van NS Vastgoed. Selles: „Het moet er weer zo uit gaan zien zoals in 1931We gaan alle deuren en ramen re noveren en de ornamenten worden bijge werkt. Ook wordt de serre afgebroken. Aange zien het voormalige station nu een monumentaal pand is, hoop ik een subsidie te krijgen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg." Met NS Vastgoed is afgesproken dat de werkzaamheden rond december van dit jaar klaar moeten zijn. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Als het nieuw tje van de sportieve activiteit er af is, haken nogal wat ouderen af. „Iedere oudere die niet meer komt, is er een te veel", zegt C. Copoolse-Aerssens, senio renwerkster van de Vlissingse welzijnsstichting Palladium. „Maar misschien wil ik wel te veel." MIDDELBURG - Het Middel burgs Theater houdt vandaag open dag in het Minitheater aan de Verwerijstraat. De theater groep viert dit jaar het 25-jarig jublileum. In het Minitheater worden van daag rondleidingen verzorgd. Verder vinden er allerlei activi teiten plaats. Er is een tentoon stelling over vijfentwintig jaar theater, een videocompilatie van gespeelde produkties en kinderen kunnen zich laten schminken. De muzikale bege leiding wordt verzorgd door De Smarties, een band van leden van de vereniging. Het theater is tussen half twee en half zes 's middags geopend. Advertentie Wij van De Groene-Goes combineren kwaliteit met snelheid als het gaat om onderhoud en reparatie van uw kostbare Volvo. Tijdens onze speciale show die kunt u een afspraak maken voor uw.Volvo. We showen niet alleen het allernieuwste van Volvo... u kunt er ook zelf in rijden. Maak dus voor alle zekerheid een 4 DE GROENE 1 President Rooseveltlaan 768 4382 Vlissingen T 0118 -42 04 00 In februari van dit jaar begon nen in Oost-Souburg 42 senio ren aan het Galm-project (via Het gezond actief leven model). „Er komen er deze maand 26 te rug. Ik had erop gehoopt dat we alle senioren naar een vereni ging hadden kunnen begelei den." Het bewegen is geen doel op zich, het idee is dat beweging onderdeel van hun leven wordt. Als je weet dat niet-actieve ou deren al baat hebben bij een half uurtje bewegen per dag, begrijp je waarom we hopen dat ze alle maal komen." Sporten verkleint onder andere de kans op hart en vaatziekten. „Het algemene gezondheidsgevoel gaat erop vooruit." Het Galm-project krijgt in de sportzaal Van Duyvenvoorde in Oost-Souburg nog tot mei een vervolg. „Ik hoop erop dat we nog nieuwe aanmeldingen krij gen. Na het seizoen komen an dere Vlissingse wijken aan de beurt. Deelnemers kunnen ont dekken welke sport ze leuk vin den en waar ze mee verder wil len gaan." Eerder werd bekend gemaakt dat zo'n zestig procent van de 5 5 -plussers in Zeeland te weinig lichaamsbeweging heeft. Er zijn dit jaar nog meer activi teiten voor ouderen. De senio renwerkster begeleidt onder andere de Samen Aktief groep. „Dat is een groep alleengaan- den die een keer in de veertien dagen gezamenlijk activiteiten onderneemt. Daar horen thea ter- en filmbezoek bij, maar ook strandwandelingen. De mensen die alleen wonen, kunnen el kaar op deze wijze stimuleren om naar buiten te gaan. De groep bestaat uit zo'n 22 men sen. Ze regelen alles zelf." Verder regelt Palladium nog computercursussen in de Zwaan. „Die draaien goed. Er wordt geprobeerd om ook curs- sussen in het Van Doesburgcen trum te gaan geven." Met een nieuw vrouwtje verlaten de Vlissingse zwaan en zijn jong binnenkort het vogelopvangcentrum. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De zwaan en zijn jong gaan niet terug naar de Schuitvaartgracht in Vlis singen. „Ze worden over een paar weken, als ze weer hele maal fit zijn, ergens anders teruggezet", zegt Coby Lou- werse van de vogel- en egelop- vang De Mikke. „De mensen in Vlissingen die zich om de zwa- nenfamilie hebben bekom merd, willen ook niet dat ze te rugkomen. Het lijkt er toch op dat ze vergiftigd zijn." Een paar weken geleden werd ontdekt dat het vrouwtje en twee van haar jongen uit de Schuitvaartgracht dood wa ren. De vader en een zwaantje waren de dans ontsprongen. De magen en andere ingewan den van de dode zwanen zijn voor onderzoek opgestuurd naar de AID. Louwerse ver wacht krijgt binnenkort de uitslag, maar vermoedt dat er een zwanenhater woont in de buurt van de Schuitvaart gracht. „Daarom nemen we het zekere voor het onzekere. We zetten de twee over een paar weken ergens anders uit. Het mannetje en zijn jong ma ken het redelijk goed. „Het blijft wel triest. Zwanen zijn nogal trouw. Het mannetje was duidelijk naar zijn vrouw tje aan het zoeken." Louwerse ontdekte tot haar blijdschap en verbazing dat een ander 'al leenstaand zwanenvrouwtje', dat op de Mikke was, contact kreeg met de Vlissingse zwaan „Dat zie je echt zelden. Het komt veel vaker voor dat ze van triestheid sterven als ze al leen achterblijven. Dat ge beurde laatst ook weer. Een zwaan werd hier gebracht. Zijn poot zat verstrengeld in een visnet en was helemaal af gebonden." Die zwaan weigerde vanaf het begin te eten. „We hebben hem zelfs dwangmatig gevoerd. Maar hij spuugde alles uit." Hij wilde ook geen ander ge zelschap. „Naar een gans keek hij niet om, een eend negeerde hij en alle andere zwanen lie ten hem koud. We hebben hem toen moeten laten inslapen." BORSSELE - De Explosieven Opruimings Dienst, EOD heeft vrijdag gezocht naar de bommen die volgens oog getuigen langs de Monsterweg in Borssele zijn gevallen in 1944. Omdat iemand twee blindgangers heeft gezien, zijn be gin deze week de werken aan een fietspad langs de Mon sterweg stilgelegd. De EOD zocht met metaaldetecto ren maar kon niks vinden. De detectoren gaan tot 4,5 meter diep maar in Breskens zijn blindgangers gevon den die wel acht meter diep zaten. De EOD stelt waar schijnlijk een nader onderzoek in. Bij vliegtuigbommen die, zoals deze, uit een Engels vliegtuig zijn gevallen, onderzoekt de EOD dikwijls in Engeland de archieven. Niet zelden zijn er foto's gemaakt van waar de bommen zijn gelost. Van het vliegtuig dat in 1944 aangeschoten kwam overvliegen en de bommenlast loste, is niet be kend of het het Verenigd Koninkrijk nog heeft kunnen halen. Het kan evengoed in de Westerschei de zijn neer gestort. De EOD brengt maandag rapport uit aan de ge meente Borsele en geeft dan ook aan wat er verder moet gebeuren. door Harmen van der Werf GOES - In alle provincies vin den de komende weken verkie zingen plaats voor de provincia le besturen van de Lijst Pim Fortuyn (LPF). In Zeeland staat de bijeenkomst gepland voor dinsdagavond 17 september in het Van der Valk-hotel Goes. Het landelijk partijbureau van de LPF pakt de organisatie van de verkiezingsbijeenkomsten strak aan. Ze zijn besloten. Alle leden krijgen per post een uitno diging. Op de internetsite van de LPF staat nadrukkelijk dat de uitnodigingen strikt persoon lijk zijn en voor één persoon. Of en hoeveel kandidaten zich voor een bestuursfunctie in Zeeland hebben gemeld, is nog niet bekend. De kandidaatstel ling sluit eind volgende week. De belangstelling is beperkt, zoals in het hele land. De LPF heeft in heel Zeeland zo'n 120 leden. D. Quist uit 's-Heer Arendskerke, H. van der Lans en haar zoon S. van der Lans uit Goes overwegen zich kandidaat te stellen. Zij behoorden tot de groep 'verontruste' leden die voor de zomer in verzet kwam tegen het zittende Zeeuwse LPF-bestuur onder leiding van de Middelburger L. Sturm. Dat was in him ogen niet democra tisch tot stand gekomen. Ook de naam van kandidaat-Kamerlid A. van Duijvenbode uit Zierik- zee wordt als kandidaat-be stuurslid genoemd. Het nieuwe provinciale bestuur zal zich on der meer met de kandidaatstel ling voor de verkiezingen van Provinciale Staten moeten be zighouden. Die verkiezingen zijn maart volgend jaar. Advertentie www.nH-fina.com. VKK/.KKKISliM.I-.iN. HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. Eva van negen, doorgaans een sla-perig stille klant aan de ontbijttafel van dat Vlis singse gezin, liet deze och tend plots een ferme scheet waaien. Nog vóór haar vader haar kon terechtwijzen over zulk onwelgevoeglijk gedrag zei ze verheugd: „Je mag me feli citeren, papa!" Op diens vragende blik ver volgde ze: „Dat was mijn tienduizendste windje. En die mag heenwaaien waar 'ie maar wil!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11