Geloof overleeft in Noachs ark Ruimterobot ziet het weer beter PZC 10 Expositie in Urk legt verband tussen meteorietinslagen en de zondvloed Nederland bouwt dure ruimtedoos Bruin door Australische vondst Vondst Neanderthalerbaby in kast mmmm Europees geld voor vaccin tegen hepatitis f u« postzegels zaterdag 7 september 2002 door Frans Ebeltjes URK - De ontwikkeling van de wetenschap heeft in de afgelo pen anderhalve eeuw het geloof in de betrouwbaarheid van de Bijbel sterk ondermijnd. De evolutietheorie paste ondanks het gebruik van door de mens niet te bevatten ontwikkelings perioden van miljoenen jaren, beter in ons menselijk denken dan het geloof in een Schepper. Het resultaat was voor de één kritiekloze acceptatie van de wetenschappelijke 'feiten' en dus een afzweren van de Bijbel en het geloof. Voor de ander was het een aanzet om grote delen van de Bijbel als mythische toe voegingen af te doen en weer an deren spanden zich in om tal van zaken te vergeestelijken. Wetenschappers zijn verder ge gaan en hebben dankzij de tech nologie nieuwe ontdekkingen gedaan waar Darwin nog niet eens van kan hebben gedroomd. Maar het bijzondere is dat ze er niet in geslaagd zijn om af te re kenen met de Bijbel. Sterker nog: hoe meer er ontdekt wordt, hoe beter het kader dat de Bij bel aangeeft lijkt te kloppen. Soms tot in detail. In museum het Oude Raadhuis op Urk is tot eind deze maand een expositie te zien waarin de ze nieuwe wetenschappelijke kennis in Bijbels perspectief wordt geplaatst. 'Naadloos, zonder ook maar één compro mis passen de vaststaande geo logische en sterrenkundige fei ten in wat de Bijbel leert', aldus de samensteller van de expositie Jan Rein de Wit. De basis van de expositie is de Ark van Noach, van waaruit na de zondvloed al het nieuwe leven ontstond. Voor Jan Rein is de ark tevens het symbool geworden voor de overleving van het christelijk geloof. De kans is 'niet nul' dat astero- ide2002-NT7 op 1 februari 2019 op aarde zal neerstorten. Het ruimteobject is 22 keer groter dan de klomp 2002-MN, die de aarde op 14 juni passeerde met een snelheid van tien kilometer per seconde. Een botsing had De berg Ararat, op de grens van Zuid-Turkije en Irak, ligt volgens sommigen de Ark van Noach begraven, maar anderen houden dat voor onmogelijk omdat de berg pas na de zondvloed zou zijn ontstaan. heel Nederland kunnen ver woesten. Het is niet te vatten wat de veel grotere 2002-NT7 aan zou kunnen richten. Nieuw ruimteonderzoek en onderzoek van de aardkost vanuit de ruim te hebben aangetoond welke enorme catastrofes inslagen van grotere meteorieten in het verle den veroorzaakt hebben. Fileermesje Jan Rein de Wit (33), volbloed Urker van geboorte zal het niet lukken te ontkennen dat hij da gelijks in de vis werkt, net zoals zo velen van de voormalige ei landbewoners. De geur hangt in zijn kleren als hij de trap naar de zolderruimte van het Urker Mu seum opkomt. Maar zodra hij de visafslag uit is hanteert hij een ander fileermes; flintertje voor flintertje probeert hij het raad sel van het ontstaan van de aar de op te lossen. Al sinds hij als jongen samen met zijn vader fossielen zocht langs de IJssel- meerdijk is hij verknocht aan twee dingen: geologie en de Bij bel. De laatste jaren is hij samen met anderen bezig in niet afla tende energie deze twee bijna- obsessies te koppelen. ,,En niet zonder succes", lacht hij breed uit, wijzend op de expositie 'De Ark van Noch' die hij heeft inge richt. „Ik hou onvoorwaardelijk vast aan wat de Bijbel leert en het is zeer bijzonder dat de vor deringen van de wetenschap dit steeds meer onderbouwt." De Wit is geen wetenschapper met een certificaat op zak. Toch gaat hij geen discussie uit de weg. Hij is de enige niet-weten- schapper binnen de Stichting De Oude Wereld, maar weet als geen ander de stukjes informa tie van de wetenschappers tot een logisch geheel te vormen. „Van het model dat ik gemaakt heb is niets door mij bedacht. Het is een interpretatie van puur wetenschappelijke fei ten." Het verbaal van de zondvloed is lange tijd geleden in de weten schappelijke prullenmand ge worpen. „Onterecht", aldus Jan Rein de Wit. „Onomstotelijk is inmiddels vastgesteld dat de onderste aardlagen zijn ont staan door zware vloedgolven. Deze zondvloed is op zijn beurt weer ontstaan door de inslag van enorme meteorieten. Insla gen vanuit de ruimte zijn inmid dels ook algemeen geaccepteerd in de wetenschap. Er zijn al 150 plekken aanwijs baar op de aai-dkorst. Kijk ook eens naar de maan. Daar vind je inslagen van meer dan 1000 km doorsnee!" Met vernietigende kracht sloe gen de meteorieten in, een enor me schokgolf veroorzakend. Al les kwam onder water te staan. De zeebodem brak en de schok golven joegen in de magma. De ze veerde terug en stuwde de oceaan buiten zijn oevers, waarbij het zeeleven op de aar de werd gesmeten. Eerst werd het kustleven afgezet (cambri- um), daarna het leven uit de diepzee (tot siluur), vervolgens de vissen. Daarna koelde de oce aanbodem af en zakte weer in. Vanaf het hoger gelegen land stroomde het water weer terug en spoelde de vegetatie mee die we nu nog in het carboon (steen kool) aan kunnen treffen. De aarde droogde op en er ontston den krimpscheuren en stuif zandafdekkingen. Op deze laatste laag (pei-m) in het Paleo- zoïcum begon de familie Noach opnieuw. Varianten „De wetenschap is uitgegaan van de vorming van de verschil lende aardlagen in een tijdbe stek van vele miljoenen jaren", aldus De Wit. „Maar in combi natie met de kennis over de in slagen van meteorieten past de vorming precies binnen de bij belse periode van 370 dagen die in het verhaal van Noach ge noemd wordt. Hoe kan het ook anders? Er zijn tal van fossielen gevonden van vissen met de prooi nog in de bek en zeedieren met de j ongen nog in het geboor tekanaal. Hier was geen sprake van een langzaam eeuwen du rend proces, maar van een plot seling situatie. En hoe kan de plotselinge verwijning van hele beschavingen anders verklaard worden. Of waar komen de 154 varianten van het zondvloed- verhaal vandaan die wereld wijd zijn aangetroffen?" De dateringen die de weten schap hanteert gaan meer uit van een geloof in het wereld beeld van de onderzoeker dan dat ze gebaseerd zijn op feiten. „Alleen de jaarringen van eeu wenoude bomen zijn betrouw baar", aldusDe Wit. „En de dik te van die jaarringen levert het bewijs dat de ijstijd in de tijd van de aardsvaders is te plaat sen. Komt precies overeen met de perioden van hongersnood die in de Bijbel worden ge noemd." GPD GRONINGEN - De Groningse vestiging van de Stichting Ruimteonderzoek Nederland (SRON) begint vrijdag 13 sep tember met de bouw van een zeer geavanceerde ruimtedoos met meetinstrumenten. Dat heeft de Rijksuniversiteit Gro ningen (RuG) bekendgemaakt. Het apparaat HIFI (Heterodyne Instrument for Far Infrared) dat het geboorteproces van sterren gaat doorgronden, wordt in 2007 met een Europese raket in de ruimte gebracht. De HIFI heeft ongeveer de afmetingen van een flinke camping koelbox en weegt niet meer dan zeventig kilo. Aan de ver vaardiging werken 25 wetenschappelijke instellingen uit twaalf landen mee. Het project kost 150 miljoen euro. Het apparaat moet samen met twee andere geavanceerde meetapparaten het wetenschappelijke hart vormen van de Herschel Space Observatory, een infrarood satelliet die de Europese ruimtevaartorganisatie ESA in 2007 moet lanceren. Het ruimteobservatorium wordt op minimaal 1,5 miljoen ki lometer van de aarde gestationeerd. Vanaf dat punt kunnen de sterrenkundigen de vorming van nieuwe sterren uit ijle wolken gas en stof goed bestuderen. ANP LONDEN - Verbranden in de zon behoort over een jaar of drie mogelijk tot het verleden. In Australië, waar de helft van de burgers in de loop van zijn leven een vorm van huidkanker krijgt, is een middel ontdekt dat in één dosis de huid een zonT gebruinde tint geeft. Dat heeft de Britse omroep BBC gemeld. In een laboratorium van de Monash Universiteit, even buiten Melbourne, wordt Melanotan ontwikkeld. Het middel, een van nature in het lichaam voorkomend hormoon, brengt de productie op gang van melanine, het donkere pigment in de huid. De huid wordt niet alleen bruin, maar is ook meteen be schermd tegen de schadelijke straling van de zon. Als Melanotan voor het publiek beschikbaar komt, waan schijnlijk in 2005, is dat in de vorm van een implantaat ter grootte van een lucifer onder de huid. Eén dosis per jaar is vol doende en gaat zo'n honderd dollar (ongeveer evenveel euro) kosten. In eerste instantie zal het middel alleen via dermato logen te krijgen zijn. ANP PARIJS - Het skelet van een baby-Neanderthaler heeft bijna een eeuw in een kast in een Frans museum gelegenzonder dat iemand dat in de gatenhad. Dat heeft de Franse anthropoloog Bruno Maureille in het wetenschappelijke blad Nature ont huld. Het skelet is in 1914 in de Dordogne in het zuidwesten van Frankrijk gevonden en lag in een kast in het museum voor prehistorie in Eyzies-de-Tayac-Sireuil. De baby is ongeveer 40.000 jaar geleden gestorven toen hij ongeveer vier maanden was. Het skelet is bijzonder compleet. Alleen de huid en de schou derbladen ontbreken. Denis Peyrony, een onderwijzer met grote belangstelling voor de prehistorie, vond het en bracht het onder in het museum dat is ingericht in de ruïnes van het kasteel van Eyzies, eveneens in de Dordogne. Peyrony heeft zijn vondst slechts zijdelings genoemd in twee artikelen die hij aan zijn opgravingen in dat gebied wijdde. Waarschijnlijk vreesde hij dat het Musée National d'Histoire Naturel het skelet zou opeisen. Resten van mensen zijn zeld zaam in het museum in Eyzies, dat vermaard is omzijn collec tie werktuigen uit de steentijd. Maureille, werkzaam bij de universiteit van Bordeaux, vond het skelet in 19 96 toen hij de collectie van het museum van Ey- zies-de-Tayac-Sireuil onderzocht. Na uitvoerig onderzoek stelde hij vast dat het om een baby-Neanderthaler ging. AFP door Wilfred Simons LEIDEN - De Europese Com missie stelt ruim 3,3 miljoen eu ro beschikbaar voor het vinden van een vaccin tegen het hepati tis C virus. Het geld gaat haar het internationale project 'Hep CVax', dat wordt geleid door het Centrum voor Infectieziekten van het Leids Universitair Me disch centrum (LUMC). De Leidse hoogleraar Willy Spaan geeft leiding aan 'HepCVax', dat bestaat uit twee farmaceuti sche bedrijven en vijftien on derzoeksinstellingen uit acht Europese landen. Hepatitis C, dat de lever ver woest, is een zeer hardnekkige ziekte. Artsen kunnen slechts een kwart tot de helft van alle patiënten genezen. De veroor zaker van hepatitis C is een vi rus, dat patiënten infecteert door bloed-op-bloedcontact. Mondiaal zijn 170 miljoen men sen besmet, Europa telt negen miljoen slachtoffers, Indien het afweersysteem geen korte met ten maakt met de besmetting, nestelt het virus zich in de lever, waar het zich wel twintig tot dertig jaar ongemerkt kan handhaven. Als de ziekte zich manifesteert, is de lever door gaans al ernstig aangetast. Artsen van het LUMC verwach ten de komende j aren een explo sieve toename van het aantal patiënten. Veel mensen zijn in de jaren '60 en '70 besmet door besmet donorbloed, orgaan transplantaties, intraveneus drugsgebruik en seksueel con tact. Alcoholisme en roken kun nen het ziekteproces versnellen, 'HepCVax' gebruikt het geld van de Europese Commissie vooral voor het 'maken' van een transgene muis, die voorzien moet worden van een afweer systeem dat vergelijkbaar is met het menselijke. Ook moet die muis gevoelig worden gemaakt voor het virus. De dierproeven met de muizen komen in de plaats van onderzoek op chim pansees. Dierproeven op mens apen worden verboden. De internationale onderzoeks groep gaat ook onderzoeken waarom sommige mensen er wél in slagen het virus te vernietigen en andere niet. Kennis hierover is belangrijk voor de ontwikke ling van een vaccin. De onder zoeksgroep heeft inmiddels al enkele mogelijke vaccins in muizen getest. GPD door René Vlems HEERLEN - Voor veel Nederlanders zijn onze nationale weermannen en - vrouwen een voortdurende bron van er gernis. Want slaan ze niet vaker de plank mis dan de spijker op z'n kop? Maar er is ander weer op komst: de Eu ropese ruimtevaartorganisatie ESA schiet de komende jaren drie robotten de ruimte in die de weervoorspellingen een stuk betrouwbaarder moeten ma ken. Het trio waarschuwt ook voor hoogwater, dichte mist en andere weer- extremen. Ongeveer een kwart eeuw geleden koos de eerste Europese weersatelliet het luchtruim. Inmiddels cirkelen er aardig wat Meteosat-sondes boven ons hoofd die vanuit de ruimte het weer bestude ren en waardevolle gegevens doorstu ren naar de tienduizend weerstations die de aarde rijkis. Zo zijn de weerkaar ten die tijdens de televisiejournaals in beeld komen afkomstig van de Meteos- at-7. De eerste lichting Europese weersatel- lieten is echter aan het eind van haar Latijn en wordt bedankt voor de bewe zen diensten. De apparatuur aan boord van de robotjes voldoet gewoonweg niet meer aan de eisen van de moderne weervoorspellers en meteorologen. Maar sinds een paar dagen bevindt de eerste telg van de tweede generatie Me- teosat-satellieten zich op 36.000 kilo meter hoogte in een geostationaire baan rond de aarde, dat wil zeggen dat de kunstmaan net zo snel beweegt als onze planeet en daardoor op een vast punt aan de hemel staat. Weeromslagen Het ruimtevaartuigje, dat luistert naar de naam MSG 1, hangt boven de kust van West-Afrika. Vanaf dat punt heeft het een prima zicht op de Atlantische Oceaan, Europa, Afrika en grote delen van Azië. In tegenstelling tot zijn voor gangers ziet de MSG plotselinge weer omslagen als het ware geboren worden en kan hij dus tijdig daarvoor waar schuwen. De satelliet heeft een haarscherpe blik. Elke vijftien minuten maakt de MSG een foto van de aarde en tast hij de dampkring en het aardoppervlak af in liefst twaalf verschillende golflengte- gebieden. De huidige generatie heeft slechts de beschikking over drie meet- kanalen en kan alleen om het halfuur een kiekje van de aarde produceren. De MSG houdt vooral de Atlantische Oce aan met argusogen in de gaten, omdat daar vaak het slechte weer voor Europa vandaan komt. De nieuwe weersonde - die 475 miljoen euro heeft gekost en dik 2.000 kilo weegt - is uitgerust met uiterst geavan ceerde apparatuur, waarmee hij zelfs onverwachte weersveranderingen in een klein gebied - Nederland bijvoor Tekening van de eerste Meteosat-satelliet van de tweede generatie, de MSG 1. beeld - kan zien aankomen, zoals on weer met zware windstoten, sneeuw stormen, verraderlijke mist of hevige hoosbuien. Tussen de soep en de aard appelen door houdt hij ook nog sluime rende vulkanen op aarde nauwlettend in de gaten. Doordat de robot pal boven het Afri kaanse continent hangt, kan hij tevens de voedselproductie onder hem in de gaten houden en indien mogelijk bij sturen. De ESA-satelliet kan zelfs ge bieden ontdekken die een paradijs drei gen te worden voor de malariamug of andere ziekteverwekkers. Uiteraard trekt hij dan ogenblikkelijk aan de bel. Overigens gaat de kosmische weerman pas over een halfjaar aan de slag. Hij wil zich eerst rustig settelen in de ruim te, en in de tussentijd kunnen cle weer stations op aarde hun computerpro gramma's op hem afstemmen. De weerrobot krijgt volgend jaar en in 2004 gezelschap van respectievelijk collega MSG nr. 2 en MSG nr. 3De drie zullen twaalf jaar lang met hun high tech neus bovenop het aardse weer en klimaat staan. Ze moeten meteorolo gen en klimatologen over de gehele wereld een schat aan gegevens door- brieven over temperatuur, wind, circu latiepatronen in de zeeën, zonnestra ling en over de wisselwerking tussen water en atmosfeer. Wolken Vooral wolken kunnen rekenen op de warme belangstelling van het trio. Weer en klimaat worden namelijk voor een belangrijk deel bepaald door hoog te en dichtheid van de wolken, die als een soort wollig schild in de atmosfeer niet alleen de zonnestraling tegenhou den, maar ook de warmte die de aarde uitstraalt. Wolken spelen dus een be langrijke rol in de warmtehuishouding van onze planeet. Met hun superieure apparatuur zullen fotoD.Ducros de satellieten proberen meer inzicht te krijgen in dat gecompliceerde proces. Daarnaast is er voor de drie genoeg te zien, want de aarde is ook op weerkun dig gebied een zeer actieve planeet: da gelijks ontstaan gemiddeld 25 stormen met orkaankracht, barsten er 15 vulka nen uit, vinden er 4 grote aardbevingen plaats en trekken er constant 2.000 fik se onweersbuien over de aardbol. De weerkundigen verwachten dat de inspanningen van de drie kunstmanen niet alleen zullen leiden tot snellere en betere weervoorspellingen. Stilletjes hopen ze ook dat de metingen van MSG 1 tot en met 3 een klimaatmodel ople vert dat gebruikt kan worden bij het berekenen van de veiwachte tempera tuurstijgingen als gevolg van het broei kaseffect. Kortom, de weergoeroes in binnen- en buitenland zullen straks mooi weer kunnen spelen met de infor matie die de MSG-vloot verzamelt. GPD Twee dagen nadat Brazilië voor de vijfde keer de we reldbeker voetbal had behaald werd dat al gevierd met de uit gifte van een postzegel. Op 2 juli verscheen een 55-centavozegel met daarop tegen een geelgroe ne achtergrond onder andere de Jules Rimet Cup, die van 1930 tot 1970 kon worden gewonnen, de FIFA World Cup, die in 1974 werd geïntroduceerd, alsmede de vlaggen van de gastlanden in de jaren dat Brazilië de wereld titel won: Zweden in 1958, Chili in 1962, Mexico in 1970, de Ver enigde Staten in 1994 en Zuid- -Korea/Japan in 2002. Brasil 2002 V J^ii:cA., 1 ut» Zuid-Korea, een van de twee gastlanden van het WK-voet- bal, heeft op 7 augustus het be halen van de vierde plaats postaal gevierd met de uitgifte van een reeds aangekondigd vel met daarin 24 se-tenant 190 w-zegels. Afgebeeld worden de in hun ogen wondercoach Guus Hiddink en 23 spelers. Turks Cyprus eerde het Turkse team, dat derde werd, met een 1000.000 liras-zegel (beker, embleem, speler, bal en stadion) en een zegel van 300.0001. waar op team en beker. NB. Op 31 mei kwam Zuid-Korea al met vijf ronde zegels. Voordat de strijd om de wereld titel voetbal begon hebben we (eind mei) een overzicht gege ven van de landen die tot dan al zegels hadden gewijd aan het WK-voetbal. Dat waren op dat moment voor zover bekend 23 landen, inclusief de gemeen schappelijke uitgifte van voor malige winnaars, Argentinië, Brazilië, Duitsland, Frankrijk, Italië en Uruguay, met onder meer de vlaggen van deze lan den, alsmede die van Engeland (die overigens niet aan deze emissie deelnam). Deze lijst kan nu worden aangevuld, weer een hoop werk voor verzamelaars van het sportthema 'voetbal', met de volgende landen: Armenië (2/5), 1 zegel; Bahrein (31/5), 3 zegels; Cayman Eilan den (31/5), 1 zegel; Costa Rica (15/3), 1 zegel; Ecuador (30/4), 3 zegels; Frans-Polynesië (30/5), 1 zegel; Gambia (21/3), acht vel letjes van zes zegels en elf souve nirvelletjes met 2 zegels; Grena da (12/9, 2001), acht velletjes met elk zes zegels; Hong Kong (16/5), 2 zegels; gemeenschap pelijke uitgifte met China en Macou; Hongarije (9/5), 1 zegel; Japan (24/5), 2 zegels (paar); Kazakstan (31/5), 2 zegels; Kro atië (15/5), 2 zegels (paar); Kyr- gystan (13/4), 6 zegels; Mexico (15/6), 1 zegel; Monaco(31/5), 1 zegel; Nieuw-Caladonië (15/5), 1 zegel; Paraguya (18/5), 2 ze gels; Polen (1/6), 2 zegels; Katar (31/5), vel met 18 zegels en velle tje met 4 zegels; Slovenië-(22/5), 1 zegel; Tuvalu (15/7), vijFW*- gels; Trinitad Tobga (6/2), 4 zegels; Tunesië (29/4), twee ron de zegels; Vanatu (31/5), 4 zegels en Wallis Futuna (31/5). De Verenigde Naties hebben 2002 uitgeroepen tot het inter nationale 'jaar van de bergen', In het overzicht dat we eind mei gaven hadden voor zover toen bekend de volgende landen al gevolg gegeven aan deze op roep: Bhutan, China, Duitsland, Italië, Kyrgystan, Liechten stein, Micronesië, Slovenië, Tai wan, cle VN en IJsland. Inmiddels hebben al weer twaalf landen bergenzegels uit gegeven: Andora/Spaans, Boli via, Gambia, Laos, Lesotho, Monaco, Mozambique, Palau, Roemenië, San Marino, St.Vin cent en Tuvalu. De emissie van San Marino is een strip van drie 0,41-zegels waarvan er 160.000 stuks zijn aangemaakt. Tegelijk met deze zegels presen teerde San Marino nog twee emissies die respectievelijk pas sen in een Europa- en een zegel s-op-zegels-verzameling. Het 10-jarig Verdrag van Maas tricht wordt herdacht met een 1,24-zegel waarop een boom waarvan de kruin wordt ge vormd door de landen van Euro pa (op de stam een -teken; opla ge 120.000). Tevens werd met een velletje waarin vier 1,24-ze- gels het feit gememoreerd dat 125 jaar geleden (2 juli 1877) de eerste zegels van San Marino verschenen. Op de achtergrond deze eerste (vijf) zegels in de waarden van 2, 10, 20, 30 en 40 centesimi (oplage 120.000 velle tjes). Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10