PZC Volgens Bush genoeg bewijzen tegen Irak Tsjechië laat rijken betalen voor schade overstroming Ondoordringbare smog omhult Russische hoofdstad Coalitie Oostenrijk is het eens over verlaging belasting Belastend materiaal naar Veiligheidsraad Drie doden door aanslag op Ambon Israëlische militairen gedood in Gazastrook Moord Medellin Rusland bouwt vier nieuwe kerncentrales Vrouwen Ecuador ontstemd Antwerpen omarmt frietkot Leider 17 november geeft zich aan Akkoord over Noord-Koreanen Muggenplaag teistert Oostenrijk Hoop voor Ikea-klunzen Zweeds politica pleit voor meer porno op de publieke zenders vrijdag 6 september 2002 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president George W. Bush denkt dat de Verenigde Staten voldoende bewijsmate riaal hebben om de omverwer ping van bet bewind van Saddam Hoessein te rechtvaar digen. Dat heeft de woordvoer der van het Witte Huis gisteren Het Amerikaanse staatshoofd zal vandaag de leiders van de vier andere permanente leden van de VN-Veiligheidsraad te lefonisch met het materiaal over de productie van massavernie tigingswapens door Irak con fronteren. De Amerikaanse regering blijft vastbesloten Saddam Hoessein eventueel met geweld af te zetten, hoewel veel Amerikanen en het buiten land hun bedenkingen blijven houden. AMBON-STAD - Door een aan slag bij een sportcomplex in Ambon-stad op de Molukken zijn gisteren drie meisjes omge komen en vijf andere mensen gewondgeraakt. Dat hebben politiemensen en ziekenhuismedewerkers in Am bon-stad gemeld. Volgens de politie was een tas met een zelf gemaakte bom bij het sport complex neergezet. Zowel mos lims als christenen maken veel gebruik van de accommodatie. De politie weet niet wie vei'ant- woordelijk was voor de aanslag. De strijd tussen moslims en christenen heeft de laatste drie jaar 6000 levens geëist. ANP JERUZALEM - Een Israëlische militair is gisteren gedood, na dat hij in het zuidelijke deel van de Gazastrook nabij het vluch telingenkamp Mughazi met zijn tank over een mijn was gereden. Drie andere militairen raakten gewond. De tankbemanning had de op- dracht twee raketwerpers te verwijderen waarmee een Pa lestijn woensdagavond op een Israëlische patrouille had ge- vuurd. Volgens een bron binnen het leger lijkt het ei-op dat de tankbemanning naar de onder mijnde weg is gelokt. In het noorden van de Gaza- strook verloor een 24-jarige Israëlische soldaat bij een vuur gevecht met een Palestijn het le ven. Een andere soldaat raakte lichtgewond. De Palestijn, een bewoner van het vluchtelingen kamp Shati, is gedood. De Al Aqsa Martelai'en Bridgades hebben de verantwoordelijk heid voor deze actie opgeëist. De groep, die banden heeft met Fatah, de organisatie van de Pa lestijnse leider Arafat, heeft verscheidene aanslagen op Isra ëlische doelen uitgevoerd. De Israëlische politie heeft in de nacht van woensdag op donder dag een zware bomaanslag vooi'komen. Zij onderschepte bij Hadei-a, niet ver van de grens tussen de Westelij ke J ordaanoe- ver en Israël, een bestelauto met zeshonderd kilo explosieven aan booi'd. De inzittenden van de auto en van een pei-sonenau- to die kennelijk bij het transport hoorde, zijn gevlucht. In het vluchtelingenkamp bij Nabloes op de Westelijke Jor- daanoever zijn in dezelfde nacht drie Palestijnen aange houden. Zij zouden een aanslag hebben willen plegen tijdens het joodse nieuwjaarsfeest, dat vanavond begint. ANP BOGOTA - Gewapende mannen hebben gisteren in de Colom biaanse stad Medellin de vroe gere rechter en openbaar aan klager Fernando Mancilla ver moord. Hij zou enkele uren later zijn be ëdigd als hoofd van de geheime politie. Mancilla was op weg naar zijn nieuwe werkplek, toen mannen op een motorfiets hem beschoten. Hij was onder meer beti*okken bij de vervolging van drugsbai'on Pablo Escobar. RTR In een toespraak in de staat Kentucky zei Bush dat hij het parlement, het Amerikaanse publiek en de wereldleiders graag uitlegt dat de Verenigde Staten moeten optreden tegen Irak. „Wij kunnen niet toelaten dat 's werelds slechtste leiders vrij heidslievende naties chanteren, bedreigen en in gijzeling hou den met 's werelds slechtste wa pens", zei de president. Volgens de Amerikaanse televi siezender CBS heeft minister Rumsfeld van Defensie al in de uren na de aanslagen van 11 september zijn medewerkers opdracht gegeven plannen te maken voor een aanval op Irak. De zender zegt zich te baseren op aantekeningen van de mede- werkers. De bewindsman be hoort met vice-president Che ney tot de grootste vooi'standers binnen de Amerikaanse rege- ï'ing van een militaire actie te gen het bewind in Bagdad. Dat er weinig bewijs was dat Irak iets met de aanslagen in New York en Washington te ma ken had, maakte Rumsfeld niets uit. „Met volle kracht eropaf. Verwoest alles", zou hij hebben gezegd. Bij de Amerikaanse tegenstan ders van een militaire actie te gen Irak voegde zich gisteren oud-president Jimmy Carter (1977-1981). In een ingezonden brief in de Washington Post schrijft de Democraat dat Irak op dit moment geen bedreiging vormt voor de VS en dat een oor log tegen Bagdad geen oplos sing is. De ontwikkeling van chemische, biologische of nu cleaire wapens mag niet worden genegeerd. „Maar een eenzijdi ge oorlog is niet het antwoord." Eensgezind De Arabische Liga heeft zich eensgezind tegen een eventuele aanval op Irak uitgesproken. Volgens secretaris-generaal Amr Moessa zou een militaire interventie 'de poorten van de hel openzetten' in het Midden oosten. RTR/DPA/ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - Om een stroom tekort te voorkomen gaat Rusland vier nieuwe kernre actoren bouwen, heeft het staatsconsortium voor kern- centralebouw Rosergoatom gisteren bekendgemaakt. Volgend jaar wordt de derde reactor in de centrale Kalinin in West-Rusland voltooid en voor 2006 komen nog eens drie reactoren in Koersk, Rostov en Balakovo gereed, zei de directeur van Rosener- goatom, Oleg Sarajev. De ontploffing van de cen trale in het Oekraïense Tsjer- nobyl in april 1986 - de grootste kernramp uit de ge schiedenis - veroorzaakte een groot wantrouwen bij de bevolking en verhinderde dat nieuwe centrales werden neergezet. De aanhoudende stroomstoringen in Rusland hebben bij lokale bestuur ders en de bevolking echter geleid tot een nieuwe waar dering voor kernenergie. In maart 2001 werd de eerste nieuwe reactor sinds Tsjer- nobyl opgeleverd. De reactor staat in een centrale in de zuidelijke regio Rostov. De 1000-megawatt reactor is van het type VVER-1000 dat de reactorkern koelt met wa ter dat onder druk staat. Dit type wordt als veiliger gezien dan de grafietgekoelde cen trale van Tsjernobyl. Levensduur Sarajev zei dat Rosenergoa- tom, leverancier van 15,4 procent van alle Russische elektriciteit, werkt aan de verlenging van de levens duur van de oudste van de dertig centrales in Rusland. De komende twee jaar gaat Rosenergoatom zo'n 1,4 mil jard euro investeren. AP De zon probeert door de dikke laag smog heen te dringen, die over de Kotelnitsjkaja-oever van de Moskou-rivier hangt. door Anna Ferschtman MOSKOU - De Russische hoofdstad Moskou heeft te lijden onder zware smog door omvangrijke bosbranden die al da gen rond de stad woeden. Het zicht in grote delen van Moskou liep gisteren te rug naar nog geen tweehonderd meter. De autoriteiten adviseren mensen met gezondheidsproblemen, zwangere vrou wen en kinderen binnen te blijven. De concenti-atie van koolmonoxide in de stadslucht is twee tot vier maal zo hoog als de maximaal toegestane waarde. Ie dereen heeft het advies gekregen natte doeken voor de ramen te hangen om de vieze lucht buiten te houden. Ziekenhui zen houden al rekening met een grote in stroom van mensen die in de problemen komen door de smog. Rond Moskou, vooral aan de zuidrand van de stad, staat zeker 550 hectare bos in brand. Ongeveer tweedxiizend brand- weei'lieden proberen het vuur te blussen, maar zij krijgen tot nu toe geen vat op de vlammen. De branden woeden al gedu- rende de hele, uitzonderlijk hete zomer, maar de hoeveelheid smog in Moskou is gisteren sterk gestegen, omdat de wind is gaan liggen. Meer wind Volgens deskundigen houdt deze situatie nog minstens vier a vijf dagen aan. In het midden van de volgende week zou er een iets meer wind kunnen opsteken. Meteo- foto Se rgej T sj i rko v/E PA rologen voorspellen voorlopig geen re gen. De twee binnenlandse luchthavens rond Moskou hervatten gisteravond hun vluchtschema's na een onderbreking van enkele ui-en. Op de internationale lucht haven Sjeremetjevo is tot nu toe geen vlucht uitgevallen. Ook in de buurt van Sint Petersburg zijn bosbi-anden uitgebi-oken. Een deel van de stad is in mist gehuld, meldden de au toriteiten gisteren. RTR/ANP/D PA door Runa Hellinga PRAlAG - De schade door de overstromingen in Tsjechië be draagt zo'n drie miljai'd euro. Tweederde daarvan zal uit de zakken van particulieren en verzekeringsmaatschappijen moeten komen. Om de rest te fi nancieren denkt de regering aan een verhoging van de inkom stenbelastingvoor de rijken. De belastingverhoging, van 32 naar 37 procent voor diegenen met een maandelijks inkomen boven de 3000 euro (een jaai'in- komen van een miljoen kronen), is een idee van de socialistendie de meerderheid in de regering uitmaken. De twee centrum rechtse Coalitiegenoten zijn niet blij met het plan. Zij gingen na melijk de verkiezingen in met de belofte dat de belastingen niet verhoogd zouden worden en zullen zich daarom waarschijn lijk van stemming onthouden. Toch kan 'de miljonairsbelas ting', zoals kranten de verho ging hebben gedoopt, in het parlement op een meerderheid rekenen. De sterke Tsjechische commu nistische partij is het namelijk helemaal eens met dit geplande gebaar van solidariteit van de rijken met de armen. Exx dat is precies waarom veel Tsjechen weinig voor het plan voelen. Solidariteit met de ar men doet hen te veel denken aan de slogans waar ze tot twaalf jaar geleden tijdens het commu nisme mee werden doodge gooid. De rijken meer laten be talen dan de armen zou een paar weken geleden nog ondenkbaar QUITO - Vrouwen met kandelaars en begrafenisattributen demon streren in de Ecuadoriaanse hoofdstad Quito. Ze verkeerden giste ren in begrafenisstemming omdat er op de kandidatenlijsten voor de komende verkiezingen van de president, het parlement en de provinciebesturen nauwelijks vrouwen staan. foto Dolores Ochoa/AP zijn geweest, aldus het dagblad Mlada fronta Dnes. Economen hebben hun twijfels over het nut van de nieuwe be lasting. Volgens de belastingge gevens van vorig jaar waren er in Tsjechië 10.000 mensen die meer dan 1 miljoen kronen per jaar verdienden. De regering verwacht een belastingop brengst van 1 miljard kronen, een dikke 33 miljoen euro en dat is uiteraard niet meer een drup pel op de gloeiende plaat. Bovendien kan de belastingver hoging zeer negatieve effecten hebben, menen economen. Meer mensen zullen de belasting ont duiken, wat in dit land ook nu al een groot probleem is. Ook bestaat het gevaar dat goed op geleide mensen naar het buiten land vertrekken waar ze een be ter salaris kunnen krijgen. Tabak Naast een verhoging van de in komstenbelasting wordt ook gepraat over verhoging van de BTW van 20 naar 21 procent en over verhoging van de accijnzen op tabak en alcohol. Maar vol gens Radomir Jac, een analist van de Commerzbank, treffen dat soort belastingverhogingen juist vooral de gewone gezinnen die toch al moeite hebben om van de ramp te herstellen. GPD ANTWERPEN - Patat koopt de Belg bij het frietkot: een hou ten keet op een paar vergeten vierkante meter in de stad, waar de eigenaar zelf zijn aardappelen in staafjes snijdt, voorbakt en afbakt. Dat moet zo blijven, vindt bux-gemeester Detiège van Antwerpen. Hij kondigde gistei'en een 'pro-frietkotcul- tuur' aan. Op veel plaatsen in België zitten gemeentelijke regels de friet kotten steeds meer dwars. In Antwerpen zijn er nog maar ze ven over en als het aan de ambtenarij had gelegen, zouden ook die de stad zijn uitgejaagd. Maar daar stak Detiège een stokje voor. „Het frietk'ot is het restaurant van de gewone man en nergens anders zijn de frieten zo lekker." ANP/Belga ATHENE - De 45-jarige Dimitris Koufodinas, die ervan wordt verdacht lid te zijn van de terreurgroep 17 november, heeft zich gisteren bij de politie aangegeven. De politie zocht Koufodinas, omdat hij medeverantwooi'de- lijk wordt gehouden voor de mooi-d op 23 mensen sinds 1975, onder wie Bi'itse, Amerikaanse en Turkse diplomaten. De af gelopen maanden heeft de politie vijftien mensen opgepakt, die ervan worden verdacht lid te zijn van de groep. RTR/AFP PEKING - China en Duitsland hebben ovei-eenstemming be reikt over het lot van de vijftien Noord-Koi-eaanse vluchtelin gen die in de Duitse ambassade in Peking verblijven. Dat heeft een woordvoerder van het Chinese ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren gemeld. De Noord-Koreanen, die sinds dinsdag in een van de gebou wen van de ambassade verblijven, mogen van de Chinese au toriteiten via een der-de land naar Zuid-Korea reizen. Meer dan tachtig Nooi-d-Koreanen hebben dit jaar met succes asiel gezocht in een buitenlandse ambassade in China. DPA WENEN - Heel Oostenrijk heeft last van een enorme muggen plaag sinds de oversti-omingen van afgelopen maand in Mid den-Europa. De situatie vei-beteit volgens deskundigen niet zolang de zomerse temperaturen aanhoudenDe natste gebie den in het noorden en het oosten van het land hebben de mees te last van de insecten. Volgens de Oostenrijkse bioloog B. Seidel heeft de plaag ver- schillende oorzaken. Ten eerste hebben de muggen door de overstromingen een groter gebied waarin ze zich kunnen voortplanten. Ten tweede maken ze gebruik van de plassen die door de hevige regenval zijn ontstaan in de niet-over- stroomde gebieden. Bovendien planten muggen zich beter voort in hoge temperaturen. AFP LONDEN - Altijd gedonder met bouwpakketten van meubel fabrikanten? Nooit een fatsoenlijke Ikea-kast in elkaar kun nen zetten? Een Zwitserse vinding biedt hoop. Microchips in de bouwonderdelen vertellen je in de toekomst of je alles wel op de juist plek vastschroeft. Onderzoekers aan het Zwitserse federale Instituut voor Tech nologie in Zürich bestudeerden een Ikea-bouwpakket voor een kast, en kwamen tot de conclusie dat je het pakket op 44 manieren in elkaar kan zetten. Slechts acht opties waren ver antwoord. De overige waren onveilig of leidden op het laatste moment toch tot een mislukking. ANP STOCKHOLM - Tien dagen voor de parlementsverkiezin gen heeft de Zweedse christen democratische politica Teres Kirpikli haar partijgenoten verrast met een oproep om meer pornofilms te vertonen op de Zweedse publieke zen ders. De 35-jarige Kirpikli deed de oproep tot het vertonen van meer porno op televisie overi gens niet omdat ze zelf een groot liefhebber van het genre is, maar omdat ze er een oplossing voor een demografisch en eco nomisch probleem in ziet. Na het bekijken van een stevige pornofilm zouden mensen va ker met elkaar naar bed gaan waardoor er weer meer kinde ren geboren zouden worden. Zweden heeft te maken met een vergrijzende bevolking en een negatief geboortecijfer, wat be tekent dat er meer mensen doodgaan dan dat er geboren worden. De onorthodoxe oplossing die Kix-pikli voor het opkrikken van het geboortecijfer voorstelt, wordt haar door het partijbe stuur niet in dank afgenomen. De Zweedse christen-democra ten hebben in hun verkiezings programma juist een verbod op porno op televisie opgenomen. AP van onze redactie buitenland WENEN - Jorg Haider, de voor malige leider van de Oostenrijk se rechtse partij FPÖ, heeft naar eigen zeggen een overeenkomst bereikt met kanselier Schüssel over belastingverlaging. Haider meldt dit in een interview met het blad Format dat vandaag wordt gepubliceerd. Het bericht komt tijdens een ernstige crisis binnen de i-ege- ringspartij FPÖ over het belas tingsplan. Woensdag dreigden FPO-ministers en vice-kanse- lier Riess-Passer met aftreden, als pai-tijleden niet zouden te rugkomen op de beslissing om een buitengewoon partijcon gres te houden over de belas- tingpolitiek en het beleid van de FPO leden in de regering. Die conferentie zou op 13 okto ber worden gehouden. Beschuldiging Aanvankelijk leek Haider, die officieel geen functies bekleedt in de landelijke politiek, een vooi-stander te zijn van het hou den van een pai-tijcongi-es. Hij zou daar x-echt tegenover Riess- Passer komen te staan. Jorg Haider beschuldigde de FPO-bewindsleden er zelf van met de conservatieve ÖVP van Schüssel te hebben afgespro ken dat de belastingvexdaging. die de FPÖ in haar verkiezings- px-ogramma had staan, niet voor 2004 zou plaatsvinden. Dat is na de volgende parlementsverkie- zingen. Geheim pact Maar woensdag leek Haider juist weer tegen een partij confe- rentie te zijn en zei deze alleen 'in uiterste nood' te willen hou den. Zijn afspraak met kanselier Schüssel zou de conferentie on nodig maken, en daarmee ook het dreigende gevaar van aftre den van de vice-kanselier en ander FPÖ-ministers afwen den. Maar Schüssel sprak giste ren tegen dat hij met Haider een geheim pact' zou hebben geslo ten. RTR/DPA Advertentie ioossê l«t;m£ürs Ungstka-t 2-4, Akhem'jide»,T£l. 0118-601273 geo*'.!) VAX HSANOAG T/M Ï*T«0A6 ÉN VfiiffiSCWÖN».

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5