Wederzijds geweld wreekt zich PZC PZC Rapport claimt bescherming Franstaligen in Vlaanderen Achter de roep om normen en waarden zit vooral onmacht Internetpagina helpt bij verkrijgen van gouden handdruk Palestijnse en Israëlische economieën vallen in duigen door geweld 40, „K&w wé iw/vs rem».,!,, 6 september 1952 vrijdag 6 september 2002 door Steven Gutkin Bij de plek in Bethlehem waar Jezus werd geboren zijn de meeste souvenirwinkels geslo ten. De drie of vier winkels die nog wel open zijn hebben geen klandizie. „99 procent korting!roept een koopman, die al blij zou zijn als hij maar een cent verdiende. In Israël heeft galeriehoudster Hanna Ackerman al bijna een maand geen kunstwerk meer verkocht. Restaurants en hotels gaan failliet. Het toerisme, de consumentenuitgaven en de buitenlandse investeringen zijn achteruit gehold. Na twee jaar van geweld is de helft van de Palestijnse be roepsbevolking werkloos en dreigt er ondervoeding. In Israël heeft het geweld de economi sche groei doen haperen en het vertrouwen van investeerders in duigen doen vallen. Volgens economen zal het jaren duren voor de economieën zich herstellen, zelfs al zou de vrede plotseling aanslaan. De Israëlische economie is beter bestand tegen het geweld dan de Palestijnse, die in omvang der tig keer zo klein is. Toch leidt de economische tegenspoed aan beide zijden tot een toename van de spanningen in het Mid den-Oosten. Voor zowel de Pa- lestijnen als de Israëliërs is het de vraag of welvaart zonder vre de mogelijk is. Een afname van de vraag naar hightech-exportproducten uit Israël in combinatie met de tweede Palestijnse opstand heeft de Israëlische economie in een recessie doen belanden. In 2001 kromp het bruto binnen lands product met 1 procent en voor dit j aar wordt een even gro te daling verwacht. De werk loosheid is de 10 procent gepas seerd. De spectaculaire groei die de economie in de jaren '90 doormaakte dankzij de techno logische revolutie, de massale immigratie van joden uit de voormalige Sovjet-Unie en de Oslo-akkoorden, die vrede met de Palestijnen dichterbij leken te brengen, is verleden tijd. „In de jaren '90 werd het ach tenswaardig om met ons gezien te worden op de wereldmarkt", zegt Ephraim Kleiman, die als econoom is verbonden aan de Hebreeuwse Universiteit. „Za kelijke betrekkingen met Israël raakten in de mode," Op het ogenblik worden zakenlieden minder graag in verband ge bracht met Israël of de harde lij n die dit land volgt tegenover de Palestijnen. De meesten willen het land niet eens bezoeken, uit angst het slachtoffer te worden van een Palestijnse aanslag. Volgens Michael Sarei, topeco noom van het ministerie van Fi nanciën, is de recessie voor de helft toe te schrijven aan de inti fada en voor de helft aan de in storting van de hightech. De afgelopen twee jaar is het in komen per hoofd van de bevol king met 6 procent gedaald, wat volgens Sarei ongekend is. Voor de Palestijnen zijn een tra gere groei of schommelingen in de een of andere indicator totaal niet aan de orde. Hun economie is simpelweg verlamd. Uitgaansverboden In reactie op een reeks zelf moordaanslagen heeft het Isra ëlische leger strikte uitgaans verboden ingesteld en de meeste stedelijke centra op de Westelij ke Jordaanoever van de buiten wereld afgesloten. De Palestijn se inwoners van Hebron, Nabloes, Ramallah, Jenin en andere plaatsen mogen dagen achtereen hun huis niet uit. Als gevolg van deze maatregelen is de economie in de Palestijnse gebieden volledig ingestort. Volgens de recentste cijfers be draagt de werkloosheid in de gebieden 50 procent. Van de be woners van de Gazastrook leeft 70 procent in armoede: ze moe ten rondkomen van minder dan twee dollar per dag. Uit een onderzoek dat het Ame rikaanse Bureau voor Interna tionale Ontwikkeling onlangs heeft laten verrichten blijkt dat de ondervoeding onder Pales tijnse kinderen is verdrievou digd: 22 procent van de kinde ren onder de 5 jaar is ondervoed, tegen 7 twee jaar geleden. Voor de opstand twee jaar gele den begon, werkten ongeveer 250.000 Palestijnen, eenderde van de beroepsbevolking, in Is raël. Deze arbeiders, die elk voorzagen in het levensonder houd van gemiddeld tien perso nen, vormden de ruggengraat van de Palestijnse economie. Uit angst voor infiltratie door militanten die zelfmoordaan slagen willen plegen, weert Is raël Palestijnse arbeiders. Gast arbeiders uit China, Thailand, Roemenië en de Filipijnen heb ben hun banen overgenomen. De belangrijkste Palestijnse bedrijfstakken - de steen- en marmerindustrie, de textielin dustrie, de landbouw, de leerin dustrie, de chemische industrie en de farmaceutische industrie - zijn door de afsluiting van de Palestijnse gebieden en steden de nek omgedraaid. Tot groot ongenoegen van de Palestijnen houdt Israël ruim 600 miljoen dollar aan belas tinggeld achter dat het op grond van een akkoord uit 1994 na mens de Palestijnse Autoriteit heeft geïnd. De afgelopen we ken heeft Israël twee keer dertig miljoen dollar vrijgegeven, deels als beloning voor financi ële hervormingen die de nieuwe Palestijnse minister van Finan ciën heeft doorgevoerd. De rest van het geld dreigt het echter grotendeels in te houden, als vergoeding voor door de intifa da geleden schade. In Israël zou naar verwachting het jaar 2003 weer een gematig de groei te zien geven. „Maar het zal een paar jaar duren voor het inkomens- en productieverlies kunnen worden goedgemaakt", zegt Sarei van het ministerie van Financiën. In een poging zowel de inflatie, die momenteel ongeveer 7 pro cent bedraagt, als het begro tingstekort (dit jaar naar schat ting 3,9 procent van het bruto binnenlands product) in toom te houden, beperkt de regering haar uitgaven en voert ze een strikt monetair beleid. Hoge rentetarieven hebben de export en het investeringsklimaat ech ter ongunstig beïnvloed. In de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook wordt bijna geen cent geïnvesteerd. Hulp gelden worden noodgedwongen niet gebruikt om de basis te leg gen voor een Palestijnse staat, maar om ondervoeding en epi demieën te voorkomen. AP pagina 5: twee militairen omgekomen door Paul Koopman Het debat over normen en waarden is weer terug van weggeweest. En voor de derde maal is het een CDA- leider die de kansel beklimt. In de jaren zeventig baarde fractievoorzitter Willem Aantjes opzien met zijn 'ber grede', een oproep om de da gelijkse politiek weer te doordrenken met bijbelse in spiratie. Oud-premier Dries van Agt pleitte tien jaar later voor een 'ethisch reveil'. En nu is daar Jan Peter Balke nende met een oproep tot de terugkeer van een 'morele di mensie' in de politiek. Zal zijn initiatief beklijven? Erg hoopgevend zijn de erva- ringenniet. Van Aantjes' ber grede werd niets meer verno men sinds bekend werd dat hij zijn lidmaatschap van de Germaanse SS heeft verzwe gen. Van Agt zag zijn oproep tot een ethisch reveil snel ver pieteren. Maar er is een duidelijk ver schil. Aantjes en Van Agt pre dikten vooral voor eigen pa rochie. Balkenende vindt meer weerklank, vooral aan de rechterzijde van het poli tieke spectrum. Niet alleen de Lijst Pim Fortuyn acht nu de tijd rijp voor een moreel appèl, ook in de VVD groeit de overtuiging dat het libera lisme hier een schone taak heeft. Individualisering De roep om herstel van nor men en waarden wortelt voor een belangrijk deel in on macht. De individualisering is te ver doorgeschoten, me nen steeds meer partijen. De overheid verscherpt milieu normen, stelt meer politie agenten aan, roept huisart sen op, hun patiënten niet voor elke bloedneus door te verwijzen, maar de samenle ving wordt er niet schoner op, de buurt niet veiliger en de wachtlijsten niet korter. Burgers wentelen steeds meer af op de overheid. LPF-minister Heinsbroek draait deze redenering om. In een praatstuk voor het kabi net stelt hij dat herstel van burgerzin „...het een stuk ge makkelijker maakt de be langrijkste regeringsdoel stellingen van meer veilig heid, verbeterde zorg, goed onderwijs, oplossing van het WAO-vraagstuk en een ge oliede integratie op korte termijn te bewerkstelligen." Als dat waar is, heeft politiek Den Haag het ei van Colum bus gevonden. Er is alleen één probleem: geïndividuali seerde burgers laten zich niet per overheidsdecreet of Post bus 51-spotjes tot fatsoenlijk gedrag dwingen.Een goed bedoeld moreel appèl vanuit het Torentje of de Trêveszaal zal weinig indruk maken. Goed voorbeeld De restauratie van normen en waarden kan alleen slagen als een grote meerderheid van de burgers daar zelf de noodzaak van inziet. En bo venal: als de politici die, hier het voortouw nemen het op brengen om zelf het goede voorbeeld te geven. Anders worden ze binnen de kortste keren - net als Aan tjes destijds - gediskwalifi ceerd. LPF-minister Heins broek mag wat dat betreft wel oppassen. In een inter view met Trouw pleitte hij deze week voor herstel van het politiegezag, maar be klaagde zich in dezelfde adem over de boete die hij kreeg wegens te hard rijden. Letterlijk: „Ik word in zo'n geval boos omdat de politie naar mijn gevoel verkeerde prioriteiten stelt". Maakt Heinsbroek uit welke priori teiten de politie stelt of mag oom agent dat zelf weten? Het ethisch reveil van het ka binet-Balkenende gaat nog boeiende tijden tegemoet. GPD door Gep Leeflang Het gaat slecht met m'n be drijf, ontslag dreigt. Waar zou ik recht op hebben als mijn baas me op straat zet? Via de nieuwe internetpagina www.uwgoudenhanddruk.nl van Apeldoorner Jaap Krijgs man is het een koud kunstje om antwoord te krijgen op zo'n prangende vraag. Krijgsman kwam eerder in de publiciteit met kijkenverge- lijk.nl. Een onderzoek van Con- sumentEnGeld wees uit dat dit de enige site is die objectief in formatie verschaft over de gun stigste verzekeringsmogelijk heden. Een ldeine eenmalige bijdrage is de commerciële rechtvaardiging van de site en van provisies van verzekerings maatschappijen of banken is geen sprake. Bij www.uwgoudenhand- druk.nl is zelfs geen sprake van een eigen bijdrage, terwijl Krijgsman toch objectieve in formatie zegt te verschaffen. Met het bouwen van de pagina zegt de Apeldoornse onderne mer te hebben geanticipeerd op de vele ontslaggolven. „Uit een brochure voor een se minar dat Kluwer op 29 oktober over dit onderwerp geeft, blijkt dat jaarlijks zestigduizend mensen voor een gouden hand druk in aanmerking komen", zegt hij. „We hebben ons afge vraagd hoe we mensen een ob jectief en neutraal advies kun nen voorleggen als ze worden geconfronteerd met de dreiging van ontslag." Internet zou bij uitstek het me dium moeten zijn om anoniem en snel de gewenste informatie te verzamelen, meende Krijgs man, maar toen de proef op de som werd genomen, bleek dat toch niet zo eenvoudig. „De be nodigde informatie was moei lijk te vinden", stelt hij. Www- .uwgoudenhanddruk.nl was Krijgsmans antwoord op die constatering. „In drie stappen kun je heel eenvoudig je eigen informatie inzichtelijk maken", zegt hij De kantonrechter hanteert bij het bepalen van de vergoeding een formule (salaris werknemer maal aantal dienstjaren bij de firma maal een correctiefactor tussen de 0,5 en 2). De proef op de som: ik vul als bruto jaarin komen 30.000 euro in, noteer als aantal dienstjaren bij deze baas 21 en als leeftijd voer ik 44 in. Een muisklik leert dat de kan tonrechter de hoogte van de gouden handdruk op 5 87 5 0 eu ro zou bepalen. In een tabelletje daaronder wor den de mogelijkheden belicht wanneer de baas of de werkne mer verwijtbaar zou zijn. Zou de werknemer verwijtbaar zijn, dan zou de gouden handdruk slechts 29.375 euro bedragen. Zou de werkgever ernstig ver wijtbaar zijn, dan zou hij met 117.500 euro over de brug moe ten komen. WW-uitkering Leuk natuurlijk, zoveel geld, maar de schoorsteen moet blij ven roken. Hoe hoog zou de WW-uitkering zijn waarop ik recht heb? De gegevens staan op de site nog steeds ingevuld als ik op het knopje met WW-uitke- ring druk. Mijn loongerelateer de WW-uitkering blijkt gedurende tweeënhalf jaar maandelijks 1620 euro te zijn, twee jaar lang gevolgd door een vervolguitkering van 862 euro. Een derde stap gaat in op de mo gelijkheden waarop de gouden handdruk kan worden aange wend. Zo wordt er ingegaan op het percentage dat moet worden betaald aan belasting over de bruto berekende gouden hand druk. Ook worden mogelijkhe den geschetst om minder belas ting kwijt te zijn door de ontslaguitkering uit te spreiden over meerdere jaren. Daarin schuilt tevens de com merciële rechtvaardiging van de internetpagina. „We hopen dat mensen met ons in zee gaan als ze hun gouden handdruk hebben ontvangen", zegt Krijgsman. „De vooruitzichten die het vervolgtraject oplevert kunnen voor hen en ons aan trekkelijk zijn. Wij hebben de mogelijkheden in huis om fi nancieel maatwerk te bieden." Overigens zegt hij te overwegen een specifieke pagina te bouwen voor de WW. Krijgsman denkt dat daaraan veel behoefte be staat. Sinds www.uwgoudenhand- druk.nl deze maand in de lucht is, worden de site volgens Krijgsman dagelijks al door honderden mensen bezocht. Re clame heeft hij er niet voor ge maakt. GPD door Pascale Thewissen Het is weer hommeles tus sen Vlamingen en Walen. De aanleiding is dit keer een rapport over de positie van de Franstaligen in de Vlaamse randgemeenten van Brussel. Volgens de Zwitserse advocate Lili Nabholz-Haidegger, die in opdracht van de Raad van Europa onderzoek deed naar de discriminatie van de Waalse inwoners in Vlaanderen, vor men de Franstaligen een re gionale minderheid die recht heeft op bescherming. Onzin, vinden nogal wat Vlamingen. Onder hen de Vlaamse oud premier en christen-demo craat Luc van den Brande. Als het aan hem ligt, komt er snel een eind aan wat in Vlaande ren de Nabholz-folie heet. „Dit rapport is van een zelden geziene zotheid", reageerde voorzitster Els van Weert van de partij Spirit. Zij verwijt Na- bholz wereldvreemdheid. In haar ogen is het van de gekke dat Franstaligen in de Brus selse randgemeenten erkend zouden worden als etnische mindei'heid. Het gaat immers om 'Franse inwijkelingen' die er zelf voor hebben gekozen om in Vlaanderen te gaan wo nen. Ze hebben zich dus maar aan te passen en dus ook de (Nederlandse) taal te leren. Maar Nabholz denkt daar an ders over en dreigt met haar rapport een bom te leggen on der de complexe taalwetge ving die geregeld inzet is van felle strijd tussen Nederlands en Franstaligen en de broze basis vormt voor het even wicht in België. De taalwet regelt onder meer dat de Franstalige inwoners van de zes Brusselse randge meenten (Kraainem, Linke beek, Drogenbos, Sint-Gene- sius-Rode, Wemmei en We- zembeek-Oppem) 'taaifacili teiten' genieten. Hetzelfde geldt voor de Voerstreek, waar vanouds veel Franstaligen wonen en waar Vlamingen en Walen in het verleden vaak met elkaar op de vuist gingen. Andersom kent onder meer de gemeente Komen/Comines - een Franstalige enclave in West-Vlaanderen langs de Franse grens bij Lille - specia Een opstootje in de Voerstreek bij een openbare huizenverkoop. De gemeente Voeren zit zo krap bij kas, dat zij elf huizen, die werden gehuurd door Franstaligen, wilde verkopen. De Franstaligen vormen in de Voerstreek een minderheid. foto Serge Minten/GPD le rechten en voorrechten voor de Vlaamse inwoners. Zo wor den de gemeentelijke medede lingen en belastingbrieven voor hen in het Nederlands vertaald. Als het aan Nabholz ligt, wordt het aantal zogenoemde faciliteitengemeenten uitge breid tot heel Vlaanderen en krijgen andersom ook alle Vla mingen in heel Wallonië meer rechten. Kortom: heel België moet gewoon tweetalig wor den. Met als gevolg, zo is de vrees, dat van Baarle-Nassau tot Maaseik straks Franstalig onderwijs gegeven moet wor den aan de schaarse Franstali ge inwoners. En Nederlands in Charleroi. Het rapport werd deze week besproken door de justitie- commissie van de Raad van Europa. Op 26 september wordt erover gestemd, na de behandeling van een reeks amendementen. De Vlaamse vertegenwoordiger, de libe raal Stef Goris, heeft samen met Van den Brande en de groene politicus Lode Vanoost twaalf voorstellen ingediend om het rapport-Nabholz af te zwakken. Amendement De Vlamingen hebben boven dien hun hoop gevestigd op een Italiaans amendement, dat stelt dat de conclusies van Nabholz alleen geldig zijn als ze niet in strijd zijn met de grondwet van het desbetref fende land. De Italianen zien de bui al hangen: als Nabholz gelijk krijgt moet Italië net zo goed de voorrechten die Duits- taligen in het noorden van het land genieten, uitbreiden tot in Sicilië. Als dat Italiaanse voorstel het haalt, sterft het rapport-Nab holz een stille dood. Net als dat van haar voorganger en land genoot Dumeni Columberg, die enkele jaren geleden ook al onderzoek naar de positie van de Franstaligen in de Brussel se randgemeenten na een klacht van enkele rabiate Franstalige politici, die bewe ren dat ze in België worden ge schoffeerd door de Vlamingen. Opvallend is het uitblijven van een diplomatiek offensief door de Belgische regering. In Vlaanderen hebben ze daar een verklaring voor: minister Louis Michel van Buitenland se Zaken is een Waal en die heeft er geen belang bij Frans taligen tegen zich in het har nas te jagen. Politieke commentatoren wa gen zich intussen af of de Raad van Europa niets beters te doen heeft dan de 'gruwelijke discriminatie' van Franstali gen te onderzoeken, zoals de erbarmelijke positie van de Roma-zigeuners in Slowakije of de Koerden in Turkije. Of, zoals de krant De Standaard het verwoordde: 'passons aux choses sérieuses' (laten we overgaan op serieuzere zaken). KAASHANDELAAR - Kaas handelaar P.L. uit Hulst is gis teren in beroep gegaan tegen de veroordeling van de recht bank in Middelburg. Tegen hem was veertien dagen hech tenis en een jaar plaatsing in een Rijkswerkinrichting ge- eist, omdat de Hulstenaar al menigmaal 'in kennelijke staat van dronkenschap' was aangetroffen. De man meldde dat hij helemaal niet dronken was geweest. „Dat moeten wij haast als een uitspraak van een deskundige beschouwen, want als er één is die op dit ge bied van wanten weet, dan bent u het wel", vond de presi dent van de rechtbank. BALLON - Een paar decennia geleden bliezen wij grote zeep bellen door een Gouds pijpje. De jeugd van tegenwoordig wordt al vroeg vertrouwd ge- maakt met de modernere spel materialen. Op de Jaarbeux'sin - Utrecht presenteert een lijm- fabriek een tube met een plas- tic substantie, waarvan de kinderen zelf ballonnen kun nen maken. VLUCHT - Prins Bernhard I maakt de openingsvlucht van de nieuwe K.L.M.-verbinding naar Mexico-City mee. Ook is hij aanwezig bij de opening van de Nederlandse tentoon- r stelling in Mexico. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A, L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AAVIIssingen Tel (0118)484000 Fax- (0118)470102 E-mail; redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redt.ern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mailredhulst@pzc. nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 lot 18 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,~) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag. ?,-- zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarleven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 or onze Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conoern, D aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestand dat wordt gebruikt vc (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pio- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden, Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Behoort tot UJGQGnsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4