Verzet Koegors-plannen groeit «IDE LEEST PZC PZC Provincie trekt vier ton uit voor cultureel erfgoed Doolhof ligt er weer piekfijn bij Extra subsidie voor activiteiten in Hulst 13 Diverse partijen in geweer tegen slibdepot, windmolens en mestfabriek Kermis in Nieuw-Namen Soos voor singles Kermis in Vogelwaarde Asielzoekertjes wachten vergeefs op taxibusje Kampioenschap gehoorzaamheid voor honden Zeilvliegers strijden om wisseltrofee Plan voor buurtbus Lamswaarde Info collectief vervoer in bushokjes Nee tegen verkeersremmers Hontenisse wil jeugdbrandweer Brommobiel vernield Brug Othene lager na bezwaar omwonenden STEUNZOLEN vrijdag 6 september 2002 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De wijziging van de agrarische bestemming van de Koegorspolder in een industriële zal nog heel wat voeten in aarde hebben. In navolging van het comité Koegorspolder hebben diverse particulieren, het waterschap NIEUW-NAMEN -Nieuw-Na men maakt zich op voor de ker mis die wordt gehouden van za terdag 7 tot en met dinsdag 10 september. Als warming up te kent het plaatselijk feestcomité vrijdagavond 6 september voor een familiequiz. De deelnemers krijgen vanaf 19.30 uur in café Du Commerce vragen over aardrijkskunde, sport, geschiedenis en actuali teit voorgeschoteld. Zaterdag middag kan de jeugd terecht bij de kermisattracties op het par keerterrein bij de kerk. Voor de liefhebbers gaat om 13.00 uur vanaf café Sint Cecilia een au torally van start. Hier wordt om 14.30 uur ook de boog gespan nen voor een schieting. In de plaatselijke horeca klinkt vier dagen dansmuziek. Zondagmorgen verzorgen het zangkoor Sint Cecilia en de Scheldezonen de muziek en ge zangen bij de hoogmis van 110 0 uur in de parochiekerk. In lo kaal de Scheldegalm van de fanfare zijn er vanaf 14.00 uur concerten van de verenigingen Nooit Gedacht uit Graauw en Sint Jan uit Sint Jansteen. De leerlingen van de basisschool gaan maandagmiddag op het schoolplein stoeptekenen. Om 14.30 uur begint in St. Cecilia een schieting en in Du Commer ce een kaarting. Dinsdag is er op diezelfde tijd nog een schieting in Sint Cecilia. Die laatste ker misdag wordt om 16.30 uur het startschot gegeven voor een wielerwedstrijd voor vetera nen. SAS VAN GENT - De soos voor alleenstaanden Kanaalzone houdt morgen een dansavond in De Speye in Sas van Gent. Naast dansamusement is er ook een verloting en wordt er bingo ge speeld. De zaal is open vanaf 19.00 uur. VOGELWAARDE - Ter gele genheid van de kermis worden er dit weekend in en om café-fri tuur Ons Vermaak in de Bosse- straat in Vogelwaarde allerlei activiteiten gehouden. Vanavond begint het om 22.00 uur met bierproeven. Zaterdag 7 september is er om 14.30 uur een schieting en om 20.00 urn- een biertapwedstiTijd. Vanaf 21.00 uur treden The 2 Tops op. De jeugd kan zondag 8 septem ber om 14.30 uur meedoen aan een kinderbingo en de kracht patsers komen om 19.00 uur in actie tijdens een trucktrekwed strijd in de Kerkstraat. Vanaf 20.00 uur draait dj Cees in het café. Maandag 9 september is het om 14.30 uur schieting en vanaf 19.00 uur is dj Cees weer present. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen, de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek en de Vereniging Onderzoek Flora en Fauna kanttekeningen geplaatst bij de startnotitie voor de milieuef fectrapportage (mer) bestem mingsplan Koegorspolder. Zoals bekend willen de gemeen te Terneuzen, Rijkswaterstaat en enkele ondernemers het aan gezicht van de polder de komen de jaren drastisch veranderen. Rijkswaterstaat wil een groot slibdepot aanleggen, dat meters boven het maaiveld uit zal ste ken en waarbij een slibvei*wer- kingsfabriek wordt gebouwd. Voorts bestaan er plannen om in de polder 26 megawindmolens te planten en een zone aan te leggen voor recyclingbedrijven. Verder overweegt de Oostburg- se mesthandelaar R. Kunst om in het gebied een mestfabriek te bouwen. Ook wordt er over ge dacht om een deel van de polder te bestemmen voor glastuin bouw. De opmerkingen van de Vereni ging Onderzoek Flora en Fauna en de dienst voor het bodemon derzoek richten zich niet zozeer tegen de plannen. De organisa ties willen alleen dat in de mer nadrukkelijk ook hun belangen worden meegenomen. Zo wenst de VOFF dat in het kader van de mer nader onderzocht wordt of er in de polder beschermde rep tielen, amfibieën en vissen voortkomen. Gevreesd wordt voorts voor een beperking van het leefgebied van dagvlinders en libellen, die in de polder in re delijk grote aantallen voorko men. De bodemdeskundigen wensen dat er nader onderzoek gepleegd wordt naar de aanwe zigheid van oerbossen in de die pere grondlagen. Eerder werden in de regio al fossiele eiken aan getroffen bij werkzaamheden in Hoek en Terneuzen. Vuilnisvat De bezwaren van de bewoners van de polder en die van de om liggende buurtschappen keien zich wel zeer nadrukkelijk te gen de plannen. In zijn alge meenheid wordt gevreesd dat de polder in de toekomst verwor den zal tot het vuilnisvat van Nederland. Het bewonerscomité stelt dat een adequaat pakket aan mi- lieueisen, in combinatie met een passende groene buffer wellicht kan bijdragen tot het realiseren van een evenwicht tussen wer ken en wonen in de polder. Niet temin vindt het comité dat de voorgenomen bouw van de mestfabriek, dichtbij de bebou wing, niet kan. Gepleit wordt verder voor nader onderzoek naar de effecten van de uitbreiding van de activitei ten van Heros Sluiskil, de nieu we eigenaar van de oude Cokes- fabriek. De familie Dees kant zich nadrukkelijk tegen alle plannen en vindt dat de ge meente Terneuzen niet moet denken dat met wat struikjes, bomen en geluidswallen de on dergang van een polder gemas keerd kan worden. Peilbeleid Het waterschap wijst de ge meente erop dat in het kader van de mer-studie ook nadrukkelijk gekeken moet worden naar het toekomstig peilbeleid in de pol der, alsmede de mogelijkheid om regenwater te kunnen ber gen. Dankzij inzet van natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut is er in het Doolhof niets meer te zien van eerdere werkzaamheden. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer HENGSTDIJK - Het wandelbos in Hengstdijk, in de volksmond het dool hof genaamd, ligt er weer piekfijn bij. In april werden wat essen en populieren gerooid omdat ze behoorlijk waren scheefgegroeid en omdat ze bij onweer, of spontaan, op de voormalige pastorie konden vallen. De Hontenisser fractie Groot Hontenisse had nogal wat kritiek op hoe het doolhof na de werkzaam heden was achtergelaten. Het was een rommeltje. Nu is alles weer her steld. Het doolhof is al 125 jaar oud en is van historische waarde voor de gemeente Hontenisse. Vijf jaar geleden werden ook al bomen in het wandelbos gerooid, maar men vergiste zich toen en velde de verkeerde bomen. De specialisten van natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut kwa men er aan te pas om de schade te herstellen. In april dit jaar werden we derom bomen gerooid omdat ze op een gegeven moment zo ver waren scheef gegroeid dat ze een gevaar vormden voor de voormalige pastorie. Hoewel er een kapverbod van kracht was, is er toch een kapvergunning afgegeven. Volgens wethouder B. Pauwels mag dit wanneer gevaar ontstaat voor mensen, dieren of gebouwen. Bij het rooien van de bomen zijn zeer zware machines gebruikt, waardoor de smalle slootjes waren dichtgereden en gedeelten van de beplanting geplet raakte. Ook werden dikke takken na het snoeien achtergelaten in de gracht jes wat stankoverlast veroorzaakte. In middels zijn de takken uit de grachten gehaald, zijn de slootjes zelf opnieuw uitgedregd en zijn de toegangspaden van het bos verhard. Op boomplantdag zullen kinderen extra boompjes plan ten in het doolhof van Hengstdijk. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Hoewel ge meenten en Regie BV steeds minder klachten over het col lectief vervoer binnenkrijgen, begaan de taxi-ondernemers af en toe nog grote blunders. Kinderen van asielzoekers die een basisschool in Breskens be zoeken, hebben onlangs ander half uur op een taxibus ge wacht. Het busje liet zich niet zien, zodat de kinderen door Advertentie Italiaanse zijden dassen leerkrachten en Bressiaanders naar centrum Hedenesse in Ca- dzand moesten worden ge bracht. „Het gaat om kinderen die heg noch steg weten in de omgeving. Behalve dat het klantonvriendelijk is, was de verkeersveiligheid natuurlijk behoorlijk in het geding", zei het Oostburgse raadslid W. Ver- herbrugge kwaad tijdens een vergadering van het Samenwer kingsverband Zeeuwsch- Vlaanderen in Terneuzen. Voorzitter L. Wille van het Sa menwerkingsverband was het roerend met Verherbrugge eens. „Dat kinderen eens vijf minuten moeten wachten omdat er een taxi achter een tractor zit, dat kan. Maar scholen gaan op een vaste tijd uit, dus het kan abso luut niet door de beugel dat kin deren anderhalf uur voor niets moeten wachten." De KLINGE (B) - Hondenschool Sloeber in het Belgische grens dorp De Klinge houdt morgen het Belgisch kampioenschap in de discipline gehoorzaamheid. De honden strijden in diverse categorieën vanaf de beginners tot de ereklasse om de titel. De deelnemers hebben zich in voorronden voor dit kampioen schap geplaatst. De wedstrijden beginnen om 9.00 uur op het ter rein van de hondenschool aan de Sluisstraat. NIEUWVLIET - Deltavliegers en parapenters strijden op za terdag 7 en zondag 8 september in Nieuwvliet om de Jan van Gent Wisseltrofee. De jaarlijkse wedstrijd, waar alle zeilvliegers met een zoge naamde lieraantekening aan mogen meedoen, is georgani seerd door zeilvliegvereniging Jan van Gent. Parallel aan deze wedstrijd wordt een competitie om de Aanmoedigings-Wisseltrofee gehouden, voor piloten die nog onder verantwoordelijkheid van een school vliegen. Er wordt gewerkt met twee lie ren, die de zeilvliegers omhoog trekken. De deelnemers krijgen punten voor het droppen van een zakje zand met een lint, de vluchtduurde langste vlucht en de kortste vlucht en het doellan- den. Elke vlieger krijgt drie starts. De deelnemers worden zaterdag om 8.00 uur verwacht voor in schrijving en om de toestellen op te bouwen. Rond 9.45 uur be gint de eerste wedstrijdvlucht. door Marcel Modde DREISCHOR - De provincie komt nog deze herfst met een concreet voorstel voor uitvoe ring van het tien-puntenplan voor de Zeeuwse cultuurhisto rie. Voor dat doel is volgend jaar 400.000 euro beschikbaar, spe cifiek bestemd voor herstel, be houd en versterking van karak teristieken in het landschap. Gedeputeerde G. de Kok gaat er vanuit dat de betreffende ge meenten en waterschappen meebetalen. Zoniet, dan gaan die specifieke projecten niet door, zo zei hij gisteren tijdens de officiële presentatie van de nota 'Toekomst voor het verle den' in Dreischor. Vorig jaar trok de provincie al anderhalve ton uit ten behoeve van het cultureel erfgoed. Daar bij gaat het met name om waar devolle historische gebouwen. Mede op aandrang van Provin ciale Staten is de beoogde aan pak nader uitgewerkt in een tien-puntenplan. GS willen vol gend jaar aan de slag op vier hoofdterreinen, maakte De Kok gisteren bekend: culturele pla nologie, kleine landschapsele menten (zoals vliedbergen en oude sluisjes), verdedigings werken en de historische infra structuur. Nog dit najaar zullen er binnen dat kader concrete voorstellen worden gedaan. In totaal is er (bovenop de ander halve ton) vierhonderdduizend euro beschikbaar voor de uit voering. Dat bedrag moet, aldus De Kok, worden gezien als een financiële prikkel voor de be treffende gemeenten en instan ties en steunfondsen die bij het onderwerp betrokken zijn. Schepen Eén van de zaken waarmee aan de slag wordt gegaan, is de res tauratie van karakteristieke schepen. De Kok wil daartoe een specifieke subsidieregeling in het leven roepen. Om het kaf op de juiste wijze van het koren te scheiden, wil de gedeputeer de eerst nadrukkelijk bepaald zien welke schepen authentiek KLOOSTERZANDE - De fractie Algemeen Belang van de ge meente Hontenisse hoopt dat Lamswaarde kan meeprofite ren van de mogelijke komst van de buurtbus in Graauw. Raadslid A. Maas van Algemeen Belang opperde gisteravond in de gemeenteraadsvergadering dat de buurtbus wellicht via Lamswaarde en Kruispolderhaven naar Graauw kan rijden, wat het openbaar vervoersprobleem in Lamswaarde meteen oplost. Wethouder F. van Driessche vond het wel een goed idee. Naar zijn weten rijdt er al heel wat jaren geen bus meer door Lams waarde. Hij beloofde het voorstel nader te bekijken en wel licht contact op te nemen met de Graauwse dorpsraad en openbaar vervoersbedrijf Connexxion, die de busjes levert. TERNEUZEN - In bushokjes in de hele provincie moet in de nabije toekomst ook informatie zijn te vinden over de moge lijkheden van het collectief vervoer in een regio. Reizigers zouden zodoende zelf kunnen bepalen of ze afhankelijk wil len zijn van de beperkte dienstregeling van Connexxion en andere streekvervoerders of (mede) gebruik kunnen maken van het collectief vervoer. De lokale vervoerders van Taxicom vragen al langer om het ophangen van een informatiefolder in abri's. Directeur L. Uijl vroeg gisteren tijdens de vergadering van het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuwsch-Vlaanderen nogmaals om actie. Statenlid P. Ha melink, die namens de provincie in het Samenwerkingsver band zit, meldde dat de provincie het initiatief neemt om in formatiepaneeltjes op te laten hangen. KLOOSTERZANDE - Wethouder B. Pauwels zou het liefst alle verkeersremmende maatregelen in de gemeente Honte nisse weghalen. Dat kan niet, dat weet hij, maar hij beloofde de raadsleden plechtig dat drempels er in ieder geval nóóit meer inkomen. Pauwels deed zijn uitspraak naar aanleiding van een vraag van fractievoorzitter G. Kamminga van Progressief Honte nisse. Kamminga woont in Ossenisse en werd gewaar dat hij op een kruising toch wel een eindje omhoog werd gewipt toen hij er met zijn auto passeerde. KLOOSTERZANDE - In de gemeentè Hontenisse leven plan nen voor het opzetten van een jeugdbrandweerkorps. Het is de laatste jaren steeds moeilijker gebleken vrijwillige brand weerlieden te werven. Na de laatste oproep voor vrijwillige spuitgasten was de respons niet hoog. Er worden momenteel wel wat sollicitatiegesprekken gevoerd. Om het voortbestaan van de vrijwillige brandweer in de gemeente te garanderen, heeft burgemeester A. Vogelaar het plan opgevat een jeugd brandweer te beginnen. De hoop is dat de jeugdige spuitgas ten later doorstromen naar het vrijwilligerskorps. OOSTERLAND - Aan de Oude Heiligeweg in Oosterland werd in de nacht van woensdag op donderdag een brommo biel vernield. De achterruit van het voertuig werd volledig aan gruzelementen geslagen. Aan de Schuithaven in Zierik- zee werd een personenauto door vandalen als doelwit ge bruikt. De achterbumper werd gedeukt en over de hele zij kant zitten krassen. door Jean-Lou de Gucht HULST - Het college van B en W wil ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad jaarlijks een bedrag van 25.000 euro ge ven om in overleg met de ge meente extra activiteiten in Hulst te organiseren. „Het product Hulst dient flink verbeterd te worden", zegt wet houder P. Weemaes. „De stad moet levendiger worden, vooral op zondag. We streven ernaar om in de periode april tot okto ber bijna ieder weekeinde een activiteit in Hulst te hebben." Om mensen attent te maken op de activiteiten zal er in de wijde omgeving van Hulst een kalen der verspreid worden, waarop staat aangegeven wat er in Hulst allemaal te doen is. De subsidie, die vanaf volgend jaar verstrekt wordt, is een ver volg op de meeropbrengst van de parkeerbelasting van vorig jaar, een bedrag van 24.000 eu ro. „We hebben besloten om daar een vast bedrag van te ma ken dat we jaarlijks willen uit geven aan extra activiteiten", zegt Weemaes. Interim-voorzitter R. Bosch van Hulst Reynaertstad ziet de bij drage van de gemeente als een ondersteuning van het werk van de ondernemersvereniging. „De afgelopen jaren hebben wij ons bereid getoond in Hulst te in vesteren. Als dan blijkt dat de gemeente daar achter staat, kun je de komende tijd de activitei ten uitbouwen." Hulst heeft op toeristisch ge bied heel wat te bieden. Een be langrijke aanzet is gegeven door de restauratie van de monu menten en het Toeristisch Ont- wikkelings Plan. „Met het geld van de gemeente kun j e dan den ken aan allerlei activiteiten die in het teken staan van Hulst ves tingstad of Hulst als cultuur historische stad." zijn voor de Zeeuwse maritieme historie..Ergens moet een grens worden getrokken. Binnen de regeling zou mogelijk ook ruimte komen voor de aan koop van bijzondere schepen, die thuishoren in de provincie. Dat moet dan gebeuren door de bestaande deskundige organi saties. De maritieme monumen tenlijst die momenteel in de maak is, zou in beide gevallen als leidraad kunnen dienen. De presentatie van het tien puntenplan in streek- en land bouwmuseum Goemanszorg werd door de voorzitter van het museumbestuur L. Nederhoed- Zijlstra, aangrepen om de waar de van de vrijwilligers in deze sector te onderstrepen. Het be lang van hun inbreng voor be houd van het cultureel erfgoed krijgt in het plan speciale aan dacht, benadrukte De Kok. Hij noemde in dat verband onder meer de recente oprichting van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, waar vrijwilligersor ganisaties professionele onder steuning kunnen krijgen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De brug over het uitwateringskanaal bij Othene wordt anders uitge voerd dan de gemeente Terneu zen eerst van plan was. Bewo ners van de Laan van Othene hadden bezwaar gemaakt tegen het oorspronkelijke ontwerp voor de brug. Zij vreesden dat hun uitzicht belemmerd zou worden door een drie meter me ter hoge oprit voor hun huizen. De gemeente heeft naar aanlei ding van de bezwaren het plan aangepast. Gekozen wordt nu voor een lagere variant, waarbij het geplande fietspad niet op maar om de brug wordt geleid. Wethouder K. van der Hoofd (openbare werken): „We hebben de voorbije week met de bewo ners van de Laan van Othene overleg gevoerd. Dat was een constructieve bijeenkomst. De gemeente is aan de wensen van de bewoners tegemoet geko men." Van der Hoofd had er in eerste instantie op gerekend dat dit voorjaar kon worden begonnen met de aanleg van de brug. Het ziet er nu naar uit dat de voorbe reidende werkzaamheden pas in november kunnen worden af gerond. Direct na de jaarwisse ling zal dan begonnen worden met de bouw, die circa negen maanden zal vergen. De wethouder gaat ervan uit dat het verkeer volgend voorjaar via de brug het noordelijke deel van de nieuwbouwwijk kan be reiken. De brug, die zo'n ander half miljoen euro gaat kosten wordt 68 meter lang, krijgt twee rijstroken met aan weerszijden een voetpad. Advertentie) schoen aanpassingen podologie Erkend door ziekenfonds en particulier verzekeraars. Zuidzandsestraat 11Oostburg, tel.: 0117 - 45 46 34

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43