Geen stembus voor burgemeester Kladderaar krijgt een beetje gelijk Misschien toch taxipalen bij De Honte Terneuzen Terhole wil leefbaar en veilig worden Brandweerkorps wil nieuwe afspraken met Rijkswaterstaat Herstel voor oude begrafenisbordjes Burgemeestersreferendum wassen neus Zllf 2002 ff Meerderheid politiek Kanaalzone voelt niet voor volksraadpleging zeeuwse almanak Airco ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 6 september 2002 festivalhartAbdij Middelburg JAZZ IMPROVISATIES op kerkorgel, saxofoon, bas en slagwerk vr6sept/20u15/€5,- Nieuwe Kerk zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomertestival.nl door Jean-Lou de Gucht TERHOLE - Terhole wil na de herindeling een leefbaar en vei lig dorp zijn. Dal is de belang rijkste conclusie die getrokken kan worden uit de concept kernbeschrijving van het dorp. De beschrijving maakt deel uit van het project Burgers in de nieuwe gemeente. Het is opge zet door de gemeenten Hulst en Hontenisse en wordt uitgevoerd door Scoop, het Zeeuws insti tuut voor zorg, welzijn en cul tuur. Doel is zowel het in kaart brengen van de huidige situatie als het optekenen van de toe komstwensen van bewoners. Om het dorp voldoende leefbaar Advertentie zeeland nazomer festival vanavond van 17.30 - 19.30 uur onbeperkt Mosselen eten 10,00 Festivalcafé Abdijplein Middelburg verzorgd door Brasserie De Drvkkery en MuZEEumbrasserie De Gecroonde Liefde te houden, moet er volgens de bewoners wel voldoende ge bouwd kunnen worden. Onder meer om jonge gezinnen aan te trekken, die weer bijdragen aan het voortbestaan van basis school Tervliet. De zorgen die de bewoners gehad hebben over de verkeers veiligheid op de Hulsterweg, lij ken met de komst van de rond weg in 2005 en het terugbrengen van de maximumsnelheid op de Hulsterweg verleden tijd. De verkeersveiligheid op de Noten- dijk verdient nog verbetering. Het verkeersveiligheidsbeleid om polderwegen te ontlasten heeft ertoe geleid dat de Noten- dijk een doorgaande dijk is ge worden voor verkeer richting Terneuzen. Er wordt steeds har der gereden en voorrangskrui singen worden genegeerd. Contacten De dorpsraad hoopt dat de con tacten met de gemeente zullen verbeteren. Aan de ene kant krijgt de dorpsraad het gevoel dat de gemeente dorpsraden sti muleert om actief te zijn. Aan de andere kant ervaart de dorps raad het als vervelend dat zij niet in een vroeg stadium bij ontwikkelingen wordt betrok ken. De kleinschaligheid van de hui dige gemeente Hontenisse wordt door de bewoners op prijs gesteld. Ze denken dat de nieu we gemeente Hulst een minder toegankelijke ambtelijke orga nisatie heeft. De vrees bestaat dat je de juiste persoon minder makkelijk te pakken krijgt en dat je te maken hebt met mensen die de situatie in de kernen min der goed kennen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De leiding van de Terneuzense brandweer wil op korte termijn nieuwe afspra ken met Rijkswaterstaat over de hulpverlening op het Kanaal Gent-Terneuzen en de Wester- schelde voor de haven van Ter- neuzen. Aanleiding is de gang van zaken rond het ongeval met de duwboot Liberté op dinsdag 20 augustus bij de kanaalbrug van Sluiskil. Waterstaat bracht de brandweer pas uren nadat de duwboot zware schade opliep bij een aanvaring met de brug, telefonisch op de hoogte. Dat was voor burgemeester R. Barbé reden Rijkswaterstaat direct om opheldering te vra gen. Brandweercommandant J. Meijering, net terug van va kantie: „Dit muisje krijgt zeker nog een staartje. Het kan niet zo zijn dat zo'n ongeval, dwars te gen alle afspraken in, pas uren later bij ons wordt gemeld. Het is nu gelukkig gebleven bij één gewonde, maar zoiets kan ook heel anders uitpakken, zeker gezien het feit dat die duwboot een combinatie vormde met een duwbak met 3600 ton nafta in de tanks. Het had uit kunnen draaien op een ramp. Mensen van waterstaat kunnen dan wel oordelen dat er geen sprake was van een gevaarlijke situatie, maar de vraag is of zij de know how in huis hebben om dat te beoordelen." Waakvlamregeling Burgemeester Barbé liet al snel na het ongeluk weten zich ern stig zorgen te maken over de handelwijze van Rijkswater staat. „Op zowel de Wester- schelde als op het kanaal geldt een waakvlamregeling, die je kunt beschouwen als een waar schuwingssysteem. Als dat niet waterdicht is, moeten we het zo snel mogelijk bijstellen." Vol gens waarnemend brandweer commandant W. van der Peijl zouden zich ook op de Wester- schelde ter hoogte van Terneu zen recentelijk verschillende gevaarlijke situaties hebben voorgedaan. Ook die kwamen de brandweer pas achteraf en in dat geval via-via ter ore. Com mandant Meijering: „Wij willen graag weten waarom water staat afwijkt van de afspraken." Het onderzoek van de waterpo- litie naar de toedracht van het ongeluk bij de brug van Sluiskil is zo goed als afgerond. De duw- combinatie wilde de openstaan de brug passeren in het kielzog van een kustvaarder, maar di rect na die de brug had gepas seerd, draaide de brugwachter de brug weer dicht. Naar ver luidt zou de brugwachter aan de politie hebben verklaard dat hij de duwcombinatie niet had ge zien. Er zou geen 'radiocontact' zijn geweest met de schipper van de duwboot. Het gebrekki ge marifoonverkeer tussen de bruggen en de scheepvaart is de brugwachters al j aren een doorn in het oog. Ze hebben enkel de mogelijkheid 'uit te luisteren', terugpraten kunnen de brug wachters niet. De leiding van de Scheepvaartdienst van Rijks waterstaat huldigt het stand punt dat marifoonverkeer uit sluitend mag plaatsvinden tussen het coördinatiecentrum op de sluizen en de scheepvaart. Rechtstreeks contact tussen de schepen en de brugwachters, zoals overal elders in West-Eu ropa, zou maar tot misverstan den leiden. Advertentie STUNTVERKOOP TUINMEUBELEN Gilde weg 17 Vlissingen (t.o. Mlro parkeerterrein) Geopend op donderdag en vrijdag van 12.00-18.00 uur en op zaterdag van 12.00-17.00 uur. ALLES MOET WEG!! 'Slim'Fast en lekker eten, voor jouw ideale gewicht!" Dat kan met het SlirrvFast- plan.Twee SlirrvFast maaltijden afwisselen met drie lekkere tussendoortjes en 's avonds een nor male maaltijd. Maak nu kans op één jaar lang 2 ons groente en 2 stuks fruit per dag. Kijk op de actie verpakkingen of op www.slimfast.nl De schepen die de begrafenisbordjes tooien, spreken boekdelen over de persoon aan wiens kist ze ooit hebben gehangen: dat moet een schipper zijn geweest. foto Peter Nicolai door Ronald Verstraten AARDENBURG - Ze zijn al tijd al in bezit geweest van de gemeente Sluis, c.q. Sluis- Aardenburg, maar ze zagen er niet meer uit. De twee beschil derde begrafenisbordjes uit de zeventiende eeuw ondergin gen echter een zodanig grondi ge restauratie, dat ze binnen kort weer in volle glorie te zien zijn in het Belfort. „Waarschijnlijk hebben ze heel erg te lijden gehad in de Tweede Wereldoorlog", ver moedt Arco Willeboordse, cul tuurmedewerker van de ge meente. „Ze werden vroeger aan weerszijden van de baar opgehangen, als een schipper overleden was." De bordjes waren eigendom van het plaatselijk schippers gilde. „Een heel oud gilde, dat stamde uit de Middeleeuwen. Aanvankelijk heette het Schippersgilde Sint Christof- fel. Erg katholiek, maar na de reformatie viel dat deel van die naam ervan af." Het Schippersgilde was niet alleen een branche-organisa tie, maar had ook een sociale functie. „Als een schipper ge storven was, had de weduwe meestal geen geld om de be grafenis te betalen. Ze kon dan een beroep doen op de kas van het gilde." Dat gilde stelde ook de lijkwa de beschikbaar en de beschil derde bordjes. Die hoorden er bij, weet Willeboordse uit een catalogus van de Oudheid kundige Kamer Sluis, uit 1887. In die tijd werden de bordjes echter al niet meer ge bruikt, want in de Franse tijd werd het gilde opgeheven. Op beide bordjes zijn smal- schepen te zien. „Ze zijn ge schilderd op eikenhout. Erg dun geschilderd, trouwens, en dat maakte het herstelwerk er niet gemakkeli jker op vertelt Monica Martens. Samen met Joost Teeuwes werkte ze er in haar restauratie atelier in Aar denburg ruim een maand aan. Broos „We konden het niet te diep reinigen. De verf was erg broos. Bovendien kun je er, in tegenstelling tot schilderijen op linnen, natuurlijk niet langs de achterkant bij. Heel typisch was verder, dat voor de zeilen bladgoud is gebruikt." Willeboordse wijst bovendien op een andere eigenaardig heid: „Het wapen van Sluis heeft vier rode banen in plaats van drie." Aan beide 'mini- schilderijtjes' ontbreekt een deel. Bij het gaafst overgeble ven exemplaar een klein stuk je, bij het andere is een deel van de rechterkant afgebroken en niet meer teruggevonden. De voorstellingen hebben te ma ken met de overgang van het leven naar de dood, waarbij vroeger vaker schepen wer den afgebeeld. Op het ene paneel is dan ook een zwar te, mysterieuze gestalte te zien, die wellicht de dood voorstelt. Voor de gemeente is het nu nog een kwestie van een geschikte plek vinden in het Belfort. Wethouder J. Boogaard neemt de bordjes op maandag 9 september om 11.00 uur in ontvangst, in het atelier van Monica Martens in de Tuimel- steenstraat. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Burgemeester R. Barbé van Terneuzen vindt dat de partijen die voorstander zijn van 'een gekozen burge meester' (PvdA en D66) de kie zers een worst voorhouden. Ook verwijt hij de media dat zij de suggestie van die partijen alleen maar versterken. „Een direct gekozen burge meester is in Nederland nog steeds een onmogelijkheid. Het enige wat nu gehouden kan worden, is een raadplegend re ferendum, waarbij de kiezer de voorkeur kan uitspreken voor één van twee burgemeesters kandidaten. Kandidaten die voor zo'n volksraadpleging wel een normale sollicitatieproce dure hebben doorgelopen. Dat betekent dat ze door de voorse lectie van de Commissaris van de Koningin gerold zijn, met de vertrouwenscommissie van de raad hebben gesproken en uit eindelijk op een voordracht van de raad terecht zijn gekomen. Dit heeft niets met een directe verkiezing te maken", stelt Bar bé. De Terneuzense burgemeester is tegenstander van een raadple gend referendum, omdat hij van mening is dat die voorgedragen kandidaten feitelijk niet in staat zijn om een echte verkie zingscampagne te houden. „Ei genlijk zijn die mensen in het huidige stelsel monddood. Sim pelweg, omdat burgemeesters kandidaten geacht worden om boven de partijen te staan. Zij kunnen met het oog op hun functie geen politieke stellingen betrekken. Het gevolg is dat ze voorafgaand aan zo'n volks raadpleging alleen op de zeep kist kunnen gaan staan om te la ten zien dat ze zulke aardige mensen zijn. Dat is ook geble ken bij de burgemeestersrefe renda in Best en Vlaardingen, waar ook overigens wel van be grepen heb dat ze in bestuurlij ke kringen wel in goede aarde zijn gevallen", benadrukt de Terneuzense burgemeester. Barbé vindt dat voorstanders van het referendum, nu duide- li j k gebleken is dat een meerder heid van de politieke partijen in de Kanaalzone er niets voor voelt, het onderwerp nu maar eens moeten laten rusten. door Sheila van Doorsselaer HULST - 'Gekken en dwazen schrijven hun naam op deuren en glazen', zo luidt een bekend gezegde. Toch moet G. Totté, hoofd Stads- en Dorpsontwik keling van de gemeente Hulst, de anonieme kladderaar, die het jaren geleden uitgebrande pand aan de Korte Nieuwstraat on langs 'sierde' met het opschrift 'Hulsters Monument', deze keer gelijk geven. „Het ziet er niet uit. Maar dat duurt niet lang meer." De anonieme auteur kon klaar blijkelijk zijn frustraties niet langer onderdrukken en greep naar een pot verf. Sinds in au gustus 2000 het voormalige Doner Pizza Paleis Efes in de Korte Nieuwstraat uitbrandde ten gevolge van een naar binnen gegooide handgranaat, is er niks aan het pand gebeurd. Niet zonder reden. In die tijd liepen er op het gemeentehuis al on derhandelingen voor de sloop van het wijkje tussen de Piers- sensstraat, Korte Nieuwstraat, het Basiliekstraatje en de Lange Nieuwstraat, kortweg 'Achter de Basiliek'. Projectontwikke laar Planoform uit Eindhoven wil 25 oude panden slopen en er winkelruimte en appartemen ten in historische stijl voor te rugplaatsen. Zwaarste dobber is het tot overeenstemming ko men met de eigenaren over de verkoop van hun panden. Totté: „Als mensen aanstoot ne men aan de tekst op het pand, zullen we het weghalen, maar ik denk dat het wel meevalt." Totté weet te melden dat de gemeente aan het eind van het jaar naar buiten komt met de plannen voor de reconstructie van het wijkje. „Er zit schot in." Het uitgebrande pand van Efes, door een anonieme criticus in middels als 'monument' be stempeld, gaat binnenkort ein delijk tegen de vlakte. foto Camile Schelstraete doorRené Floonhorst TERNEUZEN - Taxicom, de taxivervoerderscombinatie die het collectief vervoer in Zeeuws-Vlaanderen verzorgt, mag blijven hopen op subsidies voor de plaatsing van taxipalen bij ziekenhuis De Honte, het op treden van chauffeurs als me disch begeleider en de aanschaf van betaalterminals voor chip- knips. Het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverband Col lectief Vervoer Zeeuwsch- Vlaanderen wees in eerste in stantie alle drie subsidieverzoe ken af. De meeste leden van het algemeen bestuur vonden dat echter wat al te kort door de bocht. De bestuursleden vonden de verzoeken redelijk. Wel moe ten de directie van Regie BV, het uitvoeringsorgaan van Taxi com, en het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke re geling eerst op een rijtje zetten welke overheden (provincie) en belanghebbenden (ziekenhuis en zorgverzekeraars) ook een bijdrage kunnen leveren. Een gedegen inventarisatie moet duidelijk maken wie welk deel van de kosten van een voorzie ning moet dragenstelden de be stuursleden gisteren tijdens de vergadering in Terneuzen. De leden van het samenwer kingsverband waren op zich overtuigd van het nut van de verzoeken van de taxi-onderne mers. Via de bij het streekzie kenhuis te plaatsen taxipalen kunnen ritten worden besteld door een magneetkaart door een lezer te halen en tevens kan via de paal rechtstreeks contact met de centrale worden opgenomen. Als de palen de wachttijden be korten, de receptie-afdelingen van het ziekenhuis ontlasten en de kans op fouten en misver standen doet afnemen, kunnen de Zeeuws-Vlaamse gemeenten daar best aan meebetalen. Ze ker als door de betere service verlening het collectief vervoer een beter imago krijgt, aldus de bestuursleden van de gemeen schappelijke regeling. Chipknip De algemeen bestuursleden zien ook wel wat in het betalen via de chipknip, omdat het systeem van automatische incasso niet langer up to date is. De bestuur ders waren het wel met voorzit ter L. Wille eens dat Taxicom de kosten die voor de automatische incasso werden gemaakt, in de aanschaf van betaalterminals steekt. Of de Zeeuws-Vlaamse gemeenten dan nog een bijdrage moeten leveren, is afhankelijk van onder meer de hoogte van de te verkrijgen provinciale subisi- die. Datzelfde geldt voor de vergoe ding van chauffeurs die tevens als medisch begeleider van ge handicapten optreden. De be stuurders van het samenwer kingsverband zijn opnieuw niet tegen het verstrekken van een bijdrage, maar willen eerst een precieze inventarisatie van de uitgevoerde werkzaamheden onder ogen krijgen. Voorzitter Wille beloofde dat alle verzoe ken voorzien van de gevraagde gegevens tijdens de vergadering van donderdag 17 oktober op nieuw aan de orde komen. Nog even wachten en de auto van die Goesenaar kan als een klassieker worden aan gemerkt. Nadeel van zo'n au tomobiel is dat het geen air conditioning aan boord heeft. Had hij zo'n voorziening niet gemist op zijn lange rit naar het zonnige zuiden, tijdens de afgelopen vakantieNee hoor, dat viel best mee. Dat kwam omdat hij zijn echtge note kaart had laten lezen. Dat leverde bij menig knoop punt op de autosnelweg een verhit moment op. Daarna was de atmosfeer in de auto kilometers lang ronduit ijzig te noemen. door Peter Oggel SAS VAN GENT - De meerder heid van de politieke partijen in Midden-Zeeuws-Vlaanderen voelt er niets voor om de bevol king te betrekken bij de benoe ming van een burgemeester voor de nieuwe gemeente Ter neuzen. Alleen PvdA en D66 zijn voorstander van een volks raadpleging. De zogeheten klankbordgroep voor de gemeentelijke herinde ling in de Kanaalzone wijst bij voorbaat een referendum voor een gekozen burgemeester met ruime meerderheid van de hand. In deze groep zijn vertegen woordigd de huidige fractie voorzitters van de gemeentera den in Axel, Sas van Gent en Advertentie Terneuzen. De meerderheid van de klankbordgroep vindt dat de procedure voor een gekozen burgemeester kandidaten af schrikt en dat daardoor uitein delijk niet de beste kandidaat de baan krijgt. Het initiatief voor een volks raadpleging is afkomstig van de Sasse PvdA'er R. de Meijer. Die suggereerde eind vorige maand om bij de verkiezingen voor de gemeenteraad op 20 november gelijktijdig de mening van de bevolking te peilen over de be hoefte aan inspraak bij de bur gemeestersbenoeming. Organi satorisch zou dat weinig moeite en kosten vergen: een aparte bus voor het referendumbiljet zou voldoen. De Meijer raadpleegde vervol gens de klankbordgroep ge meentelijke herindeling. Maar deze groep maakte deze week korte metten met het idee. Van de zittende politici kreeg het plan slechts steun van de frac tievoorzitters van PvdA en D66. Deze partijen hebben een geko zen burgemeester overigens ook opgenomen in hun verkiezings programma. Niet verrast „Verbaast me niks", reageert De Meijer, die overigens wegens omstandigheden niet aanwezig was in de vergadering van de klankbordgroep. Zijn Axelse collega M. van Oijen verdedigde daar zijn plan. Die zegt evenmin verrast te zijn door de stem ming. Van Oijen: „Ik zou bijna zeggen: de klassieke reactie. Wat mij in een discussie over dit onderwerp wel telkens opvalt, is dat alle partijen zeggen sympa thie te hebben voor een referen dum en voor een gekozen burge meester. Maar vervolgens gaan ze één voor één dammetjes op werpen om redenen aan te voe ren om het toch maar niet te doen. Dat gaat dan gepaard met veel woorden..." Teleurgesteld is Van Oijen wel in Gemeentebelangen Groot Sas en de Axelse Lijst Snoodijk. Bij de verkiezingen gaan deze frac ties samen verder als Gemeente belangen Kanaalzone. In de klankbordgroep onthielden beide fracties zich van stem ming. Van Oijen: „Zo blijkt maar weer dat de lokaio's wel de mond vol hebben dat de stem van de burger gehoord moet worden, maar uiteindelijk geen mening hebben. Met name van hen had ik meer vuurwerk ver wacht." Kous Voor de PvdA is de kous nog niet afzeggen Van Oi j en en D e Mei j - er. Van Oijen: „Bij de samenstel ling van de nieuwe gemeeteraad zullen wij een nieuwe poging wagenWe zullen het belang van volksraadpleging intussen dui delijk blijven maken." De Meij er bevestigt dit. „Het heeft nu nog weinig zin om het voorstel in de verschillende raden te lan ceren, gezien het standpunt van de zittende fracties. Maar we zijn en blijven sterk voorstan der van het referendum. Wat dat betreft kunnen we alleen maar hopen dat de nieuwe gemeente raad er straks ook zo over denkt." Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41