Vier ton voor cultureel erfgoed m I PZC Giro 860 Zorg de dupe van schrappen Melkertbanen Geen steun voor Alert!-hulpplan 14 Provincie spoort gemeenten en instanties aan met geld over de brug te komen m tmmm -m ■m ::z.. w' mmsmm JST k./ Hersenstichting Nederland www. pzc. n l/rece pten vrijdag 6 september 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Alert! krijgt geen steun voor haar voorstel een ge meentelijke actie op te zetten ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Tsjechië en Duitsland. De overige raadsfracties hou den vast aan het beleid dat Schouwen-Duiveland in 1999 heeft vastgesteld. Die criteria zijn in dit specifieke geval niet van toepassing, oordeelde de ruime meerderheid van de com missie algemene en interne za ken gisteravond. Alert! had het dagelijks ge meentebestuur vorige maand schriftelijk gevraagd direct stappen te ondernemen voor steun aan de getroffen inwoners in het stroomgebied van de El be. Het college reageerde afwij zend, omdat een dergelijke actie niet binnen het afgesproken be leid zou passen. Meerderheid De meerderheid van de commis sie onderschrijft die argumen tatie, bleek gisteren na een inge togen pleidooi van Alert !- woordvoerder J. Koopman. „Hoe sympathiek ik het gebaar ook vind, hier kunnen we ge woon niet aan beginnen. Het is een lastige afweging, maar wanneer er volgende maand in een ander land een ramp van soortgelijke omvang" gebeurt, zouden we dan ook verplicht zijn iets te doen", aldus A. Ver- seput (WD). De andere partijen (de SGP was op de vergadering niet vertegenwoordigd) volgden dat standpunt. Ze gaven aan strikt te willen vasthouden aan de drie jaar ou de criteria. Al zou het CDA nog wel bereid zijn tot een financiële tegemoetkoming, indien er een hulpactie vanuit de bevolking zou ontstaan, aldus C. Boogerd. De vergelijking die Alertin haar voorstel maakt met de wa tersnoodramp van 1953 op Schouwen-Duiveland, gaat naar de mening van PvdA'er W. Renden mank. Koopman leek zich bij voorbaat al bij de uitkomst te hebben neergelegd en waagde zich niet aan een inhoudelijke discussie. ,Het is me duidelijk hoe de com missie er over denkt." door Marcel Modde DREISCHOR - De provincie komt nog deze herfst met een concreet voorstel voor uitvoe ring van het tien-puntenplan voor de Zeeuwse cultuurhisto rie. Voor dat doel is volgend jaar vierhonderdduizend euro be schikbaar, specifiek bestemd voor herstel, behoud en verster king van karakteristieken in het landschap. Gedeputeerde G. de Kok gaat er vanuit dat de betreffende ge meenten en waterschappen meebetalen. Zo niet, dan gaan die specifieke projecten niet door, zo zei hij gisteren tijdens de officiële presentatie van de nota 'Toekomst voor het verle den' in Dreischor. Vorig jaar trok de provincie al anderhalve ton uit ten behoeve van het cultureel erfgoed. Daar bij gaat het met name om waar devolle historische gebouwen. Mede op aandrang van Provin ciale Staten is de beoogde aan pak nader uitgewerkt in een tien-puntenplan. Sluisjes zend euro beschikbaar voor de uitvoering. Dat bedrag moet, al dus De Kok, worden gezien als een financiële prikkel voor de betreffende gemeenten en in stanties en steunfondsen die bij het onderwerp betrokken zijn. „Tel je alles bij elkaar op, dan praat je denk ik over miljoenen euro's die nodig zijn." Schepen GS willen volgend jaar aan de slag op vier hoofdterreinen, maakte De Kok gisteren be kend: culturele planologie, klei ne landschapselementen (zoals vliedbergen en oude sluisjes), verdedigingswerken en de his torische infrastructuur. Nog dit najaar zullen er binnen dat ka der concrete voorstellen worden gedaan. In totaal is er (bovenop de an derhalve ton) vierhonderddui- de van de vrijwilligers in deze sector te onderstrepen. Het be lang van hun inbreng voor be houd van het cultureel erfgoed krijgt in het plan speciale aan dacht, benadrukte De Kok. Hij noemde in dat verband onder meer cle recente oprichting van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, waar vrijwilligersor ganisaties professionele onder steuning kunnen krijgen. Eén van de zaken waarmee aan de slag wordt gegaan, is de res tauratie van karakteristieke schepen. De Kok wil daartoe een specifieke subsidieregeling in het leven roepen. Om het kaf op de juiste wijze van het koren te scheiden, wil de gede puteerde eerst nadrukkelijk bepaald zien welke schepen authentiek zijn voor de Zeeuw se maritieme historie. „Je kunt wel alles belangrijk vinden, maar dat werkt niet. Er moet er gens een grens worden getrok ken." Binnen de regeling zou mogelijk ook ruimte komen voor de aan koop van bijzondere schepen, die thuishoren in de provincie. Dat moet dan gebeuren door de bestaande deskundige orga nisaties. De maritieme monu mentenlijst die momenteel in de maak is, zou in beide geval len als leidraad kunnen die nen. Vrijwilligers De presentatie van het tien puntenplan in streek- en land bouwmuseum Goemanszorg werd door de voorzitter van het museumbestuur L. Nederhoed- Zijlstra, aangrepen om de waar- -sKS ,_r. masm% t In streek- en landbouwmuseum Goemanszorg werd gisteren het tien-puntenplan voor behoud en versterking van de Zeeuwse cultuurhis torie gepresenteerd. foto Marijke Folkertsma door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vooral zorg instellingen worden de dupe van de bezuinigingen op gesub sidieerde arbeid. Volgens C. Lodder van integratiebedrijf Lété is bij die instellingen het meeste verloop in personeel. Daardoor worden zij direct met de gevolgen van een vacature stop geconfronteerd. De direc teur van de thuiszorg-organisa tie Zorgstroom waarschuwt voor het ontstaan van wacht lijsten. Staatssecretaris Rutte van So ciale Zaken heeft de gemeenten deze week gevraagd vrijkomen de Melkertbanen niet meer te vervullen. In het regeerakkoord is afgesproken om daar 680 mil joen euro op te bezuinigen. Op Walcheren zijn vierhonderd ge subsidieerde arbeidsplaatsen. Ongeveer tien procent van die banen zijn momenteel niet inge vuld omdat er vacatures voor zijn. Een groot aantal organisaties en instellingen heeft mensen met een Melkertbaan in dienst. Dat varieert van zorginstellin gen, welzijnsorganisaties en scholen tot de Stichting Stadstoezicht en kleinere in stellingen als dierenasiels, speeltuinverenigingen en jon gerencentra. De kleinere instellingen zullen weinig gevolgen ondervinden van de vacaturestop, verwacht Lodder, districtsmanager inte gratie van Lété. „Vaak worden daar vrijwilligersplaatsen om gezet naar gesubsidieerde ba nen. Die mensen blijven daar wel zitten. Het grootste verloop zit in de zorginstellingen. Ik denk dat die met name gepakt worden." Als de regeling helemaal afge schaft wordt, komen ook de kleinere instellingen in de pro blemen. „Als er dan iemand weg gaat, moet er weer met vrij willigers worden gewerkt. De politiek kan zo lekker scoren, maar die mensen zijn het slacht offer." L. Phernambucq, directeur van de Walcherse thuiszorgorgani satie Zorgstroom voorspelt dat er wachtlijsten zullen ontstaan. „Wij hebben 58 mensen in dienst met een Melkertbaan, op 2200 werknemers. Sinds 1995 zijn er 93 mensen uitgestroomd, het merendeel naar een regulie re baan binnen de organisatie." Bij een vacaturestop kunnen de vrijgekomen banen niet langer met subsidie worden opgevuld. De meeste 'Melkertiers' doen huishoudelijk werk. Die vaca tures zijn moeilijk met regulier werk op te vullen. „Als we geen andere mensen kunnen aan trekken, ontstaan er wachtlijs ten. Dat is het ergste wat onze cliënten kan overkomen." Minder geld Bovendien blijft er minder geld over voor zorg. „Ik kan het geld maar één keer uitgeven", zegt Phernambucq. „Er moet straks meer geld naar ondersteuning in plaats van naar zorg." Hij noemt de ontwikkelingen 'verdrietig'. „Ik vraag me af of dit financieel iets opbrengt. Als die banen verdwijnen, blijven mensen in een uitkering han gen. Het treft een heel kwetsba re groep, waarvan bij ons blijkt dat vijftig procent in staat is om aan regulier werk te komen. Nu wordt er gezegd: 'we bieden je geen kans meer'. Dat getuigt niet van een lange termijn vi- Aderlating G. Bommeljé van de Stichting Stadstoezicht Vlissingen Mid delburg noemt de vacaturestop een 'aderlating'. Hij vindt het moeilijk om de gevolgen van de maatregelen voor zijn organisa tie nu al te overzien. De gemeen te kan besluiten om de beschik bare banen opnieuw over de instellingen verdelen. „Het is maar net de vraag wat de ge meente wil. Wordt er meer aan dacht aan zorg of aan veiligheid besteed? Het is ook niet gezegd dat alle plaatsen ineens ver dwijnen, het is toch meer een sterfhuisconstructie Uitgeteld..? Een uiterst besmettelijk virus heeft ons waddengebied bereikt. Het veroorzaakt onder zeehonden een levensbedreigende ziekte. De Zeehondencrèche Pieterburen verwacht de komende maanden dan ook vele zieke en (helaas) nog veel meer dode zeehonden. Uitgeteld? Nee. de Zeehondencrèche is als klinisch opvangcentrum op het meest dramatische scenario voorbereid. Er zijn - in betere tijden - medicijnen ontwikkeld waarmee nog niet besmette en besmette dieren kunnen worden behandeld, om ze straks weer gezond uit te zetten. zeehondencrèche p i eterb u ren 5hondencreche.nl Geef geld, ieder zeehondenleven telt. Met vrijwilligers alleen redden we het niet. We hebben uw financiële bijdrage hard nodig. Geef alstublieft eenmalig iets extra's, ook als u al donateur bent. Naam Adres Postcode Woonplaats Stuur mij een acceptgiro voor een eenmalige (extra) bijdrage aan de Zeehondencrèche Pieterburen. U kunt ook direct een bijdrage leveren dcor een bedrag over te maken op het speciale actierekeningnummer Giro 8028. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Stichting Zeehondencrèche, Antwoordnummer 959, 9950 WL Pieterburen WERU RAMEN EN DEUREN Kreeft 6 A 4401 NZYerseke T. 0113-574173 - F. 0113-574217 Showroom open op afspraak en zaterdags 10.00-12.00 u. Watersportvereniging Zierikzee zoekt per 1 april 2003: een havenmeester (m/v) voor het pachten van onze verenigingshaven en het ontvangen van passanten. een clubhuisbeheerder (m/v) voor het pachten van het clubhuis, in het bezit van ho- recadiploma's. Affiniteit met de watersport en klantvriendelijkheid zijn vereist. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot: de havencommissaris, de heer P. Mater, tel. 0111-412809, de clubhuiscommissaris, de heer H. Scharff, tel. 0111-410808. Schriftelijke reacties kunt u sturen naar: W.V. Zierikzee, Postbus 145, 4300 AC Zierikzee, of via de website van de vereniging: info wvzierikzee.nl De sollicitatie procedure sluit op 30 september 2002. Rust vind je hier nog overal: op het water, langs het strand, in het bos. Nog wel. nr, Help ons de rust te bewaren. Word lid. Bel (0517) 493 600. www.waddenvereniging.nl Woddenvereniging Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Graverihage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36