Fruittelers zetten voet dwars bij Regiovisie PZC PZC Wereldmeid moet droom hebben Christelijke soos dicht wegens geluidsoverlast Eis anderhalf jaar cel voor inrijden op pompbediende 13 Pomona boos over terugtrekken fruitgaardregeling Stadhuis mag slechts 25 gasten binnen laten Taxichauffeur beroofd in Middelburg Bromfietser valt tegen lijnbus Brommobiel vernield Inbreker steelt auto Kruispunt Stationsbrug afgesloten Bestuurder tankt zonder te betalen Botsing op invoegstrook Sloeweg Brommer veroorzaakt aanrijding weekenddiensten Informatie over beleggen vrijdag 6 september 2002 door Famke van Loon SEROOSKERKE (S) - Het be stuur van Pomona wil voorlopig niet meer meewerken aan de uitvoering van de Regiovisie Schouwen-West. De vereniging, die de belangen van de fruitte lers behartigt, wil pas weer in stappen als een nieuwe fruit gaardregeling op de rails staat. Het sneuvelen van de laatste re geling is ook bij een aantal leden van de landinrichtingscommis sie Schouwen-West in het ver keerde keelgat geschoten. On der anderen H. van Oost, die namens de recreatiesector in de commissie zit, vindt dat de pro vincie Zeeland en niet de ge meente Schouwen-Duiveland in eerste instantie aan zet is om met een oplossing te komen. De gemeente Schouwen-Duive land en de fruitgaardcampings zijn weer terug bij af. Na jaren van voorbereiding was met in stemming van de provincie een nieuwe fruitgaardregeling op gesteld. De ondernemers zou den het aantal kampeerplaat sen onder strikte voorwaarden beperkt mogen uitbreiden. Maar de provincie dreigde on verwachts een flinke streep door het plan te zetten. De ge meente heeft daarop de eer aan zichzelf gehouden en begin vo rige week deze fruitgaardrege ling ingetrokken. Tot ontsteltenis en woede van de Schouwen-Duivelandse onder nemers. Temeer omdat de pi*o- vincie zo ongeveer de initiatief nemer van dit plan is geweest. „Schouwen-West is een inte graal plan. Daar hoort de fruit gaardregeling ook bij", stelt M. van der Valk, voorzitter van Po mona. Dat dit onderdeel nu voorlopig is teruggehaald, zit het verenigingsbestuur goed dwars. De voorzitter stelt dat Pomona best nog wil meepraten over de plannen, maar dat de ge- biedscommissie voorlopig niet MIDDELBURG - Een 19-jarige taxichauffeur uit Vlissingen is in de nacht van woensdag op donderdag rond half vier be roofd in de Kruitmolenlaan in Middelburg. De taxichauffeur had kort daar voor een onbekende man opge pikt bij het NS-station in Mid delburg en stopte vervolgens op de kruising Kruitmolenlaan/ Vluchtenburgstraat. Bij het af rekenen dwong de klant de taxi chauffeur zijn portemonnee af te geven. Hij deed dit onder be dreiging van een wapen. Daar na rende de man weg in de rich ting van de Roozenburglaan. De recherche is op zoek naar eventuele getuigen. Zij kunnen contact opnemen met de politie via het telefoonnummer 0900- 8844. De man had een Zuid-Europees uiterlijk, een gezet postuur, was ongeveer twintig jaar, had kort geknipt donker haar en was ge kleed in een rood T-shixl en een blauwe spijkerbroek. Hij sprak accentloos Nederlands. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hoeft te rekening op medewer king van de ondernemers bij de uitvoering van de Regiovisie. ,,Wij zullen onze leden advise ren niet mee te werken aan Schouwen-West totdat de fruit gaardregeling weer op de rails staat." Wethouder G. van de Velde-de Wilde vindt het jammer dat het Pomona-bestuur zich nu zo op stelt. De regiovisie staat of valt met een goede samenwerking van alle partijen. Dat het Pomo na-bestuur nu teleurgesteld zijn kont tegen de krib gooit, snapt Van de Velde best, maar lost het pi'obleem niet op. Hoewel de on dernemers alle kans hebben de regiovisie te traineren, gaat de wethouder er van uit dat het zo'n vaart niet zal lopen. ,,Ik in terpreteer dit als extra dx'uk- middel van Pomona: gemeente en provincie, los dit op." Een snelle oplossing wil ook de landinrichtingscommissie. Om dat de provincie het hele ver haal een 'cruciale wending' heeft gegeven, vindt Van Oost dat Middelburg het voortouw moeten nemen om een nieuwe fx-uitgaardregeling op te zetten. 'Zonder dralen' moet er volgens hem naar een oplossing gezocht woi'den om te voorkomen dat 'hetzelfde gemier' ontstaat als destijds bij camping de Prinsen hoeve. De wethouder verzekert dat gemeente en provincie de nieuwe fruitgaardx*egeling niet in de ijskast zetten. door Miriam van den Broek VEERE - In het stadhuis in Vee- re mogen niet meer dan vijfen twintig personen naar binnen. De inrichting laat, omwille van de brandveiligheid, niet meer mensen toe. Voor de ruim vijftig huwelijken en activiteiten die al besproken zijn, knijpen B en W een oogje toe. De gemeente gaat op zoek naar oplossingen zodat er in de toe komst meer personen naar bin nen mogen. Het aantal van vijf entwintig personen is bepaald aan de hand van de dx*aairich- ting van de toegangsdeur. Die gaat naar binnen open, net als de deur op de eerste verdieping. Daax'door mogen ook boven niet meer dan vijfentwintig mensen tegelijk komen. In het stadhuis worden regel matig rondleidingen, huwe lijksvoltrekkingen, concerten en recepties gehouden. Er werd daarom een gebruiksvergun ning aangevx-aagd waarmee honderdvijftig mensen in het gebouw zijn toegestaan. De gemeente wil nu op de bega ne grond een extra uitgang creë- ren naar de tuin. Dan mogen er meer mensen naar binnen. Ook op de eerste verdieping moet een tweede vluchtweg komen. De houten zoldertrap is niet brandveilig en bovendien te smal en in te slechte staat om be zoekers toe te laten, concludeert de brandweer verder. B en W hebben daarom besloten dat VW-rondleidingen beperkt moeten blijven tot de begane grond en de eerste verdieping. Intercultureel eetcafé Casina in Zierikzee en het project Wereldvi'ouwen bieden geen plaats aan jongeren. Het project 'Wereldmeiden durven dromen' moet daarom een aanvulling worden voor de leeftijdsgroep tussen 13 en 16 jaar. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Wereldmeiden durven dromen' is de titel van het project dat het Centrum voor Internationale Sa menwerking Cos Zeeland de komende weken uitvoert in het MFC in Zierikzee. Het project is bedoeld voor vluchteling- meisjes van dertien tot en met zestien jaar uit asielzoekerscentra en aanvul lende opvangtehuizen in Zeeland en voor hun Nederlandse vriendinnen. Het COS bindt de strijd aan tegen de apathie die in toenemende mate onder de jonge vluchtelingenmeisjes wordt waai'genomen. „Het zijn pubers die volop over hun toekomst zouden moe ten dromen, maar vooral door recente ontwikkelingen komen ze daar niet meer aan toe", zegt projectleidster Marjolein Meier van het COS. Volgens haar zijn de standpunten ten aanzien van vluchtelingen danig verhard sinds de terrox'istische aanslag in New York op 11 september vorig jaar. Het aange scherpte vreemdelingenbeleid van de nieuwe regering brengt verder grote onrust teweeg onder asielzoekers. Ook constateert Meier sinds de politieke omwenteling in Nederland vaak open lijker discriminatie tegen buitenlan ders. Ze verbaast zich er dan ook niet over dat jonge meisjes in de vluchtelingen opvang weinig aanleiding hebben roze dromen over hun toekomst te koeste ren. Toch wil ze voorkomen dat ze volle dig apathisch worden en niet meer voor hun belangen opkomen. Met dit project wil het COS de meiden een hart onder de riem steken. Ze moeten beseffen dat ze binnen de eigen omgeving wel dege lijk invloed kunnen uitoefenen ten be hoeve van een betere wex*eld, met meer besef van medemenselijkheid. De combinatie van buitenlandse en Ne derlandse meisjes acht Meier van be lang. „Die meisjes praten er thuis in de Nederlandse gezinnen hopelijk ook over en brengen daarmee ouders op an dere gedachten." De projectleidster is ervan ovex*tuigd dat uitleg veel voor oordelen kan wegnemen. Vluchtelin- genmeiden worden vaak gepest omdat hun vaders niet werken. „Degenen die dat doen, beseffen niet dat asielzoekers helemaal niet mogen werken", geeft ze als voorbeeld. Meier erkent dat het COS natuurlijk niet alle zorgen en onzekerheden voor vluchtelingen kan wegnemen. Voor sommige meisjes die straks deelnemen, blijft de vrees voor plotselinge uitzet ting onverminderd bestaan. Volgens Meier moet hen dat niet beletten in hun naaste omgeving het vluchtelingenpro bleem aan de orde te stellen en mensen te stimuleren er genuanceerd over na te denken. Theater Het pi'oject bestaat uit drie bijeenkom sten eind september en begin oktober. Tijdens de tweede ontmoeting op vrij dagavond 27 september voert de Thea tergroep Ithaka uit Groningen twee stukken op, die in opdracht van de NO VIB zijn gemaakt. In de eerste gaat het om de vraag 'Wil de echte Wereldburger opstaan?' met een knipoog naar het be kende televisiespelletje 'Wie van de drie?' In het andere stuk wordt een situ atie in een schoolklas geschetst, waarin een leerkracht een ongemotiveerde uit val doet. Tijdens de opvoering wordt actieve deelname van de meisjes ge- vraagd. 'Wei'eldmeiden durven dromen' past in het landelijk project 'Wereldburgers'. Aan dit door het COS geïnitieerde project werken inmiddels tientallen organisaties mee. Dat resulteert in acti viteiten gericht op ontwikkelingssa menwerking en duurzaamheid. De kli maattentoonstelling op Neeltje Jans is daarvan een voorbeeld. Het COS heeft bewust voor Zierikzee gekozen voor de bijeenkomsten omdat ze mooi aansluiten op het reeds be staande pi*oject 'Wex-eldvrouwen' dat onder de paraplu van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei in het MFC in Zie rikzee plaatsvindt. Het is de bedoeling dat de deelnemers uit heel Zeeland ko men. Zij kunnen zich tot vrijdag 13 sep tember aanmelden bij het COS in Goes of bij De Lichtboei in Zierikzee. door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Wegens geluids overlast is de jeugdsoos van de Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Beddeweeg in Zie rikzee tijdelijk gesloten. 'Dit op last van de gemeente' zo ver meldt het bestuur op een aan plakbiljet op de voordeur van liet gebouw. Maar volgens cul tuurwethouder A. van der Wou den klopt dit niet. „Er zijn geen bestuurlijke maatregelen vanuit de gemeen te genomen. Het bestuur van de jeugdsoos heeft zelf gekozen om de deuren tijdelijk te sluiten, nadat er klachten van omwo nenden waren gekomen. In feite had het toestemming om de vol gende dag weer open te gaan", aldus Van der Wouden. Voorzitter van het soosbestuur R. Bin beaamt dat het bestuur op eigen initiatief de soos geslo ten heeft. „Vorige week zater dagavond hebben we de ramen opengezet vanwege het warme weer. Dat doen we wel vaker in de zomermaanden. Daarbij stond de volumeknop op een ho ge stand, waardoor buren gin- ZIERIKZEE - Een 31-jarige inwoner van Burgh-Haamstede is woensdag gewond gei-aakt bij een valpax-tij ter hoogte van Zierikzee. De man x-eed op zijn brommer op de parallelweg langs de N59 in de richting van Nieuwerkerk. Hij kwam in botsing met een grote groep fietsende scholieren, die hem te gemoet reed. Bij de val kwam de man terecht tegen een passe rende lijnbusHij is overgebi-acht naar het ziekenhuis in Goes. Een paar fietsers die bij de valpartij betrokken waren, kwa men er met lichte verwondingen vanaf. OOSTERLAND - Aan de Oude Heiligeweg in Oosterlancl werd donderdagnacht een brommobiel vernield. De achter ruit van het voertuig werd volledig aan gruzelementen gesla gen. Aan de Schuithaven in Zierikzee werd een personenauto door vandalen als doelwit gebruikt. De achterbumper werd gedeukt en over de hele zijkant zitten krassen. BROUWERSHAVEN - Bij een inbraak in een woning aan de Meeuwenstein in Bx-ouwershaven zijn donderdagnacht enke le honderden euro's, bankpassen en een i-ijbewijs gestolen. De dader nam ook de autosleutels mee en ging er vandoor in de twee maanden oude BMW Cabrio (met het Duitse kenteken K-AT1053), die op de oprit van de woning stond geparkeex-d. MIDDELBURG - Het kruispunt voor de Stationsbrug in Middelburg woi'dt van 16 september tot en met 3 oktober af gesloten voor gemotoriseex-d verkeer. Het kruispunt wordt opnieuw bestraat. Tegelijkextijd voert Rijkswaterstaat on derhoudswerkzaamheden uit aan de brug. De Loskade is in dezelfde periode afgesloten omdat het oude busstation wordt herbestraat. Het verkeer wordt omgeleid. De dienstregeling van de bussen wordt aan de gewijzigde route aangepast. VEERE - Bij een tankstation aan de Veex-seweg in Veere is gis- termorgen een automobilist weggei-eden zonder te betalen. De onbekende bestuurder tankte rond half tien voor ruim ze ventig euro. VLISSINGEN - Op de Sloeweg in Vlissingen heeft gistermor gen rond half negen een kop-staartbotsing plaatsgevonden. Een 68-jarige man uit Noord-Beveland wilde vanaf de Nieuwe Vlissingseweg invoegen op de Sloeweg. Doordat hij plotseling moest remmen voor het overige verkeer, botste 29- jarige automobilist uit Middelburg achterop zijn auto. Er was alleen blikschade. MIDDELBURG - Een zestienjarige bromfietser heeft giste ren rond kwart voor acht 's ochtends op de Langevielesingel in Middelburg een aanrijding veroorzaakt. De jongen hield niet genoeg rechts, waardoor hij in botsing kwam met een 61-jari- ge automobilist uit Middelburg die hem tegemoet kwam. Bei de voertuigen zijn beschadigd, niemand raakte gewond. 7 en 8 september 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. (0111) 413965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: M. Leenhoutsen J. J. Roth, Dijkstraat32, Scharendijke, tel. (0111) 691280 zon. 08.00-ma 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel.(0111)651861. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: E.C.M. Moons, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, tel. (0111)413016. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Het pand aan de Beddeweeg (links) is niet ideaal voor de christelijke gereformeerde soos. foto Marijke Folkertsma gen klagen. We hebben al vaker klachten gehad en de nodige maatregelen genomen, maar na een meting door de milieu-in spectie vorige week hebben we zelf het besluit genomen om de deuren enige tijd dicht te hou den voor bezoekers." Op een doorsnee zaterdagavond komen ongeveer veertig jongeren naar de soos. Het is al langer bekend dat het pand aan de Beddeweeg niet ideaal is voor de soos. Voorzitter Bin kijkt uit naar een andere lo catie. Een jaar geleden was al sprake van verhuizing naar de voormalige dansschool Janvier in Zierikzee, maar daar is het niet van gekomen. Wethouder van der Wouden wil een toena deringspoging doen en heeft het bestuur uitgenodigd voor een gesprek. „Het is een eigen cul tuurtje wat de ruimte moet krij gen." Brandveiligheid Omwonenden hebben zo hun ei gen kijk op de sluiting van de soos. Er worden vi'aagtekens gezet bij de brandveiligheid van het pand. Volgens brandweer commandant F. Pijnenborgh van Schouwen-Duiveland is er tot op heden geen aanleiding voor bezorgdheid. Wel worden er volgende week aanvragen voor gebruiksvergunningen verstuurd naar diverse panden, waai'onder de jeugdsoos in Zie rikzee. Over zes weken gaat de brandweer op inspectieronde. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 23- jarige Vlissinger is gisteren bij de Middelburgse rechtbank an derhalf jaar cel geëist wegens poging tot doodslag en afper sing. De man had 27 april geen benzine meer in zijn auto en geen geld op zak, maar er moest getankt worden. De Vlissinger tankte bij het pompstation Sellnisse in Lewe- dorp voor vijftien euro benzine. Hij wilde vei'zekeringspapieren als ondex*pand achterlaten om geld te kunnen halen. De pomp bediende nam daar geen genoe gen mee en vroeg om zijn mo bieltje. De verdachte weigei'de zijn gsm achter te laten en be sloot weg te x-ijden, maar de pompbediende ging voor de au to staan. De Vlissinger reed snel achteruit en probeerde via een andere tankstraat te vluchten. Opnieuw vei-sperde de pompbe diende zijn baan. De man gaf daarop gas en schepte het slachtoffer, dat een aantal me ter verder van de motorkap op de weg viel. Zijn val werd deels gebroken door rubberen tegels, zodat de pompbediende er met schaafwonden en een gekneus de heup vanaf kwam. „Een auto is een dodelijk wapen als men zo op iemand inrijdt. Dit is lomp gedrag. Gelukkig is het slachtoffer niet onder de auto terechtgekomen, maar de risi co's zijn er niet minder om", gaf officier van justitie R. Ramme- loo de ernst van de situatie aan. Drie weken later ging de ver dachte opnieuw in de fout door met fors geweld geld van een junk af te persen. Het slachtof fer zat 19 mei in de woning van de Vlissinger. Toen die flink aangeschoten thuiskwam, som meerde hij de man zijn woning te verlaten. Die voelde er weinig voor. De verdachte griste 25 eu- x*o uit de hand van het slachtof fer en sloeg hem het huis uit. Dat ging bepaald niet zachtzinnig, want de junk liep vier botbreu ken aan de oogkas en een (blij vend) doof gevoel op. „Dit is ge woonweg idioot. Uw handen zitten te los", aldus de officier. Volgens Rammeloo is de toe komst van de Vlissinger vi'ijwel uitzichtloos, omdat hij aan de lopende band strafbare feiten blijft plegen. De officier vond dat drieduizend eux*o smaxlen- geld aan het slachtoffer van de afpersing kon worden toegewe zen. Uitspraak op 18 september. RENESSE -De Rabobank Schouwen-Duiveland heeft voor woensdag 11 september een informatie-avond belegd rond het thema Beurs en econo mie. Aanleiding zijn de tegenvallen de beux-sberichten van de laat ste tijd. Debijeenkomst voorbe leggers, onder leiding van J. van Duijn begint om half acht in ho tel de Zeeuwse Stromen aan het Duinwekken 5 in Renesse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35