Scheldecollege krijgt steun raad PZC PZC Toevallig heel veel zin om hier burgemeester te zijn Wereldmeid moet droom hebben Eis anderhalf jaar cel voor inrijden op pompbediende Instelling moet toekomstperspectief aantonen voor verhuizing naar Tholen 13 Man berooft taxichauffeur Kruispunt Stationsbrug afgesloten Botsing op invoegstrook Sloeweg Brommer veroorzaakt aanrijding Bromfietser valt tegen lijnbus Noordzakweg dicht na aanrijding Race wedstrij den Wolphaartsdijk Feestmiddag Snuffelmarkt agenda vrijdag 6 september 2002 Intercultureel eetcafé Casina in Zierikzee en het project Wereldvrouwen bieden geen plaats aan jongeren. Het project 'Wereldmeiden durven dromen' moet daarom een aan vulling worden voor de leeftijdsgroep tussen 13 en 16 jaar. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Een 19-jarige taxichauffeur uit Vlissmgen is in de nacht van woensdag op donderdag rond half vier be roofd in de Kruitmolenlaan in Middelburg. De taxichauffeur had kort daarvoor een onbekende man op gepikt bij het NS-station in Middelburg en stopte vervolgens op de kruising Kruitmolenlaan/Vluchtenbiirgstraat. Bij het afrekenen dwong de klant de taxichauffeur zijn portemonnee af te geven. Hij deed dit onder bedreiging van een wapen. Daarna rende de man weg in de richting van de Roozenburg- laan. De recherche is op zoek naar eventuele getuigen. Zij kunnen contact opnemen met de politie via het telefoonnummer 0900-8844. De overvaller heeft een Zuid-Europees uiterlijk, een gezet postuur, kortgeknipt donker haar en is ongeveer twintig jaar oud. Hij spreekt, accentloos Nederlands. In de nacht van de beroving droeg hij een rood T-shirt en een blau we spijkerbroek. MIDDELBURG - Het kruispunt voor de Stationsbrug op de hoek van de Blauwedijk, de Stationsstraat en de Loskacle in Middelburg wordt van 16 september tot en met 3 oktober af gesloten voor gemotoriseerd verkeer. Het kruispunt wordt opnieuw bestraat. Tegelijkertijd voert Rijkswaterstaat onderhoudswerkzaam heden uit aan de brug. De Loskade is in dezelfde periode afge sloten tot aan de Goese Korenmarkt omdat het oude bussta tion wordt herbestraat. Het verkeer wordt omgeleid via de Koestraat, de Nieuwe Ha ven en de Turfkaai. Deze route is tijdelijk in twee richtingen open. De dienstregeling van de bussen wordt aan de gewijzig de route aangepast. VLISSINGEN - Op de Sloeweg in Vlissingen heeft gistermor gen rond half negen een kop-staartbotsing plaatsgevonden. Een 68-jarige man uit Noord-Beveland wilde vanaf de Nieuwe Vlissingseweg invoegen op de Sloeweg. Doordat hij plotseling moest remmen voor het overige verkeer, botste 29- jarige automobilist uit Middelburg achterop zijn auto. Er was alleen blikschade. MIDDELBURG - Een zestienjarige bromfietser heeft giste ren rond kwart voor acht 's ochtends op de Langevielesingel in Middelburg een aanrijding veroorzaakt. De jongen hield niet genoeg rechts, waardoor hij in botsing kwam met een 61-jari- ge automobilist uit Middelburg die hem tegemoet kwam. Bei de voertuigen zijn bij de botsing beschadigd. Niemand raakte gewond. ZIERIKZEE - Een 31-jarige inwoner van Burgh-Haamstede is woensdag gewond geraakt bij een valpartij ter hoogte van Zierikzee. De man reed op zijn brommer op de parallelweg langs de N59 in de richting van Nieuwerkerk. Hij kwam in botsing met een grote groep fietsende scholieren, die uit de te genovergestelde richting kwam aanrijden. Bij de val kwam de man terecht tegen een passerende lijnbus. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Een paar fietsers die bij de val partij betrokken waren, kwamen er met lichte verwondingen vanaf. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - Het Scheldecollege in Sint-Maar tensdijk is aan zet. Als de open bare school voor voortgezet on derwijs in een uitvoerbaar plan kan aantonen dat de school toe komstperspectief heeft, is de ge meente Tholen bereid zich in te spannen voor verhuizing van de school naar de stad Tholen. Bijna de voltallige commissie welzijn en onderwijs schaarde zich gisteravond achter dat voorstel van burgemeester en wethouders. Onderzoek wees eerder uit dat verhuizing van de school en verbreding van het onderwijsaanbod - een theox-e- tische naast de huidige prak tijkopleidingen - noodzakelijk zijn voor het voortbestaan van het Scheldecollege. De school stevent af op de ondergrens van 240 leerlingen. Steeds meer kin deren kiezen voor voortgezet onderwijs in West-Brabant. Het 'S-HEER ARENDSKERKE - De Noordzakweg in 's-Heer Arendskerke is gistermiddag een uur lang afgesloten voor alle verkeer na een ongeval. Daarbij raakte een vrouw ge wond. Zij is met pijn in haar nek en haar borst naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes ver voerd. Het ongeval, waarbij drie auto's betrokken waren, gebeurde om streeks kwart voor twee. Een auto met caravan stond stil op de weg om linksaf een erf op te rijden. Daarachter was een tweede auto gestopt, maar de bestuurder van de volgende wa gen, een busje met aanhanger, zag dit te laat en reed achterop de tweede auto. Die schoof ver- volgens vooruit tegen de cara van. De brandweer heeft de weg schoon gespoten. WOLPHAARTSDIJK - Het Volksfeest in Wolphaartsdijk, dat morgenmiddag wordt ge houden, staat geheel in het te ken van het racen. Behalve een mai'ktje vanaf 12.30 uur op het Wolfexdsplein, zijn er verschillende wedstrij den waarin om het hardst woi'dt gereden op uiteenlopende voer tuigen. Alle leeftijden komen aan bod. Het eex-st, om 13.00 uur, de jeugd van 6 tot 14 jaar. Zij strijden om de hoogste eer in de dikke-bandenrace, waar voor je met je fiets kunt inschrij ven om 12.30 uur. Om 15.30 be gint de Solex- en minibike-race, waax-voor je ouder dan 16 jaar moet zijn. Voor de kleintjes van 3 tot en met 5 jaar is er een trap- trekkeirace, die om 18.30 uur begint en om 19.00 uur stax-t een skeltexrace in drie categorieën: 6 en 7-jarigen, 8 en 9-jarigen en 10 en 11-jarigen. Om 19.45 uur wox'dt de x-eeks ra ces besloten met een steprace in twee leeftijdgroepen: 12 tot en met 18 jaar en ouder clan 18 jaar. Voor steps zorgt de organisatie, de andere vervoersmiddelen moeten deelnemers zelf mee brengen. Bij het skelteren is een helm verplicht. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl toekomstplan moet daarom ook gericht zijn op verbetering van de uitstraling. Met de verhuizing is zes miljoen euro gemoeid. Als het schoolbe stuur voldoet aan de eis voor een uitvoerbaar bussinesplan, wil de gemeente zich inspannen om een plek in Tholen te vinden en een plan te ontwikkelen om aan het benodigde geld te komen. Verschillende commissieleden en wethouder W. van Kempen van onderwijs benadrukten overigens dat de terugloop vaix het leerlingenaantal niets te door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Wereldnieiden durven dromen' is de titel van het project dat het Centrum voor Internationale Samenwer king Cos Zeeland de komende weken uitvoert in het MFC in Zierikzee. Het project is be doeld voor vluchtelingmeisjes van dertien tot en met zestien jaar uit asielzoekerscentra en aanvullende opvangtehuizen in Zeeland en voor hun Neder landse vriendinnen. Het COS bindt de strijd aan tegen de apathie die in toene mende mate onder de jonge vluchtelingenmeisjes wordt Waargenomen. „Het zijn pubei's die volop over hun toekomst zouden moeten dromen, maar vooral door recente ontwikke lingen komen ze daar niet meer aan toe", zegt projectleidster Max-jolein Meier van het COS. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De nieuwe burge meester van Kapelle, Siebe Kramer, heeft weinig tijd nodig om veel te zeggen. Hij is geen, wat je noemt, bedachtzaam spreker. Dat komt doordat zijn meningen al in de praktijk ge vormd en getoetst zijn. Over het Kapelse bestuur kan hij nog weinig zeggen, daar moet hij nog induiken, maar over de gemeente zelf is hij dui delijk: „Ik kom naar Kapelle voor mijn plezier. Er zijn men sen die denken: die moet zo no dig een baantje, maar dat is on zin. Als gewezen wethouder van de gemeente Moerdijk kan ik ook gewoon in Zevenbergen blijven wonen en doen waar ik zin in heb. Maar ik heb toevallig zin om in Kapelle burgemeester te zijn, heel veel zin zelfs. En dan kun je niet in Zevenbergen blij ven wonen." Ook dat is geen probleem want Kramer heeft al voordat zijn be noeming officieel een feit was, maken heeft met de kwaliteit van het onderwijs op het Scheldecollege. Eensgezind was de commissie ook van me ning dat alles in het werk ge steld moet worden om openbaar voox-tgezet onderwijs op Tholen te behouden. Alles hangt echter af van het plan waarmee het Scheldecollege komt, werd daarbij aangetekend. Manco Alleen E. van der Wal (PvdA) ging niet akkoord met het voor stel, zij hield nog een slag om de Volgens haar zijn de standpun ten ten aanzien van vluchtelin gen danig verhax'd sinds de ter roristische aanslag in New Yox-k op 11 september vorig jaar. Het aangescherpte vreemdelingen beleid van de nieuwe regering brengt verder gi~ote onrust te weeg onder asielzoekers. Ook constateert Meier sinds de poli tieke omwenteling in Neder land vaak openlijker discrimi natie tegen buitenlandex-s. Ze verbaast zich er dan ook niet over dat jonge meisjes in de vluchtelingenopvang weinig aanleiding hebben x-oze dromen over hun toekomst te koesteren. Toch wil ze voorkomen dat ze volledig apathisch worden en niet meer voor hun belangen op komen. Medemenselijkheid Met dit project wil het COS de meiden een hart onder de riem steken. Ze moeten beseffen dat zijn licht laten schijnen over de Kapelse woningmarkt. „Het huis dat ik op het oog heb, is pas begin volgend jaar vrij, maar dat is geen punt. Vanuit Zeven- bergen heb ik in Den Haag ge- werkt en in Brussel. Kapelle is maar 60 kilometer, een en al grote weg. Bovendien ga ik al tijd de goede kant op: 's och tends Zeeland in, 's avonds Zee land uit. En het is maar voor een paar maanden." Roots De aantrekkingskracht van Ka pelle voor Kramer zit 'm in zijn eigen ervaxing en in zijn 'roots'. „Mijn opa had een schildex-sbe- drijf en een handel in comesti bles in Kloetinge. Hij was lid van het schuttersgilde Sint Se- bastiaan. Mijn andere opa, hij heette Godfiriedt, was bedrijfs leider bij Kattenburg, een con fectiewinkel in Goes. Ik ben in Goes geboren maar omdat mijn vader kort daarna in de lucht vaart ging, zijn we verhuisd. Zeeland bleef altijd belang rijk." ax-m. Ze vindt het een manco dat bij het onderzoek naar de toe komstmogelijkheden van het Scheldecollege wel de groepen acht van de basisscholen, maar niet de lagere groepen zijn be trokken. Ook H. van Eenen- naam (SGP) - hij ging overigens wel akkoord met het voorstel - gaf aan liever een dergelijke uit- gebreidex'e onderbouwing te hebben gezien. Onderzoeker W. Sandtke gaf in een reactie aan er zeker van te zijn dat de voor het onderzoek geraadpleegde basisschooldi- ze binnen de eigen omgeving wel degelijk invloed kunnen uitoefenen ten behoeve van een betere wereld, met meer besef van medemenselijkheid. De combinatie van buitenland se en Nedexdandse meisjes acht Meier van belang. „Die meisjes praten er thuis in de Nedexdand- se gezinnen hopelxjk ook over en brengen daarmee ouders op an- dei-e gedachten." De project leidster is ervan overtuigd dat uitleg veel vooroordelen kan wegnemen. Vluchtelingenmei- den worden vaak gepest omdat hun vaders niet werken. „Dege nen die dat doen, beseffen niet dat asielzoekers helemaal niet mogen werken", geeft ze als voorbeeld. Meier erkent dat het COS na tuurlijk niet alle zorgen en on- zekex*heden voor vluchtelingen kan wegnemen. Voor sommige meisjes die straks deelnemen, blijft de vrees voor plotselinge Maar plakkende Zeeuwse klei is niet de enige reden voor zijn sol licitatie geweest. „Kapelle ver toont veel overeenkomsten met de gemeente Moerdijk, waar ik wethouder was. Op een andere schaal maar toch met dezelfde dragers: in Kapelle de fruitteelt en in Moerdijk de akkerbouw, in beide gemeenten groeit de glas tuinbouw, er is watei'sport en je hebt de specifieke structuur van een verzameling niet zo heel grote kernen." Regionale samenwei'king, iets waarvan Kramers voorganger, G. de Groot, erg geporteex-d was, is Kramer niet vreemd. Hij was in West-Brabant voorzitter of dagelijks bestuurslid van ver schillende samenwerkingsver banden. „Je kunt elkaar op zo veel manieren verstei'ken, dat moet je nooit nalaten. Mij lijkt het dat de Bevelanden sa men meer kunnen dan alleen. Over gemeentelijke herinde ling hoeven we ons helemaal niet druk te maken. Het huidige kabinet is daar gewoon niet voor." recteuren een betrouwbaar beeld hebben kunnen geven over de belangstelling voor het openbaar voortgezet onderwijs op Tholen. De extx*a informatie die een aanvullend onderzoek oplevert zal niet opwegen tegen de kosten, hield hij de twee com missieleden voor. Fricties P. vanBelzen (Christen Unie) en Van Eenennaam waarschuw den er verder voor voorzichtig te zijn met samenwerking op ge bied van huisvesting en materi- uitzetting onverminderd be staan. Volgens Meier moet hen dat niet beletten in hun naaste omgeving het vluchtelingen probleem aan de orde te stellen en mensen te stimuleren er ge nuanceerd over na te denken. Theater Het project bestaat uit drie bij eenkomsten eind september en begin oktober. Tijdens de twee de ontmoeting op wij dagavond 27 september voert de Theater groep Ithaka uit Groningen twee stukken op, die in op dracht van de NOVIB zijn ge maakt. In de eerste gaat het om de vraag 'Wil de echte Wereld- burger opstaan?' met een knip oog naar het bekende televisie spelletje 'Wie van de dxie?' In het andei'e stuk wordt een situatie in een schoolklas geschetst, waarin een leerkracht een onge motiveerde uitval doet. Tijdens de opvoering wordt actieve aal tussen een toekomstig Scheldecollege in Tholen en het Calvijn College dat daar al ge huisvest is. Het verleden heeft volgens Van Belzen geleerd dat dat 'tot fricties kan leiden'. M. van Gorsel (WD) hikte vex-der aan tegen de vele 'vermoedens' die in het rapport zijn gebruikt. Ze vroeg zich ook af of opsplit sing in meer studierichtingen de kwaliteit van het onderwijs wel ten goede komt. Van der Wal zou daarentegen het liefst alle leer lingen tot veexdien jaar, ook de VWO-ers, op Tholen houden. deelname van de meisjes ge- vraagd. 'Wereldmeiden durven dromen' past in het landelijk project 'Wereldburgei-s'. Aan dit door het COS geïnitieei'de project werken inmiddels tientallen organisaties mee. Dat resulteert in activiteiten gericht op ont wikkelingssamenwerking en duurzaamheid. De klimaatten toonstelling op Neeltje Jans is daarvan een voorbeeld. Het COS heeft bewust voor Zierikzee gekozen voor de bij eenkomsten omdat ze mooi aan sluiten op het reeds bestaande project 'Wereldvrouwen' dat onder de paraplu van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei in het MFC in Zierikzee plaats vindt. Het is de bedoeling dat de deelnemers uit heel Zeeland ko men. Zij kunnen zich tot vrijdag 13 september aanmelden bij het COS in Goes of bij De Lichtboei in Ziex-ikzee. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 23- jarige Vlissinger is gisteren bij de Middelburgse rechtbank an derhalf jaar cel geëist wegens poging tot doodslag en afper sing. De man had 27 april geen benzine meer in zijn auto en geen geld op zak, maar er moest getankt worden. De Vlissinger tankte bij het pompstation Sellnisse in Lewe- dorp voor vijftien euro benzine. Hij wilde verzekeringspapieren als onderpand achterlaten om geld te kunnen halen. De pomp bediende nam daar geen genoe gen mee en vroeg om zijn mo bieltje. De verdachte weigerde zijn gsm achter te laten en be sloot weg te rijden, maar de pompbediende ging voor de au to staan. De Vlissinger reed snel achtexaxit en pi'obeex*de via een andere tankstraat te vluchten. Opnieuw versperde de pompbe diende zijn baan. De man gaf daax'op gas en schepte het slachtoffer, dat een aantal me ter verder van de motorkap op GOES - De buurthuismedewer kers van verpleeghuis Ter Valc- ke houden zaterdag 14 septem ber weer een feestmiddag in de ontspanningsruimte van Ter Valcke. de weg viel. Zijn val werd deels gebi-oken door rubberen tegels, zodat de pompbediende er met schaafwonden en een gekneus de heup vanaf kwam. „Een auto is een dodelijk wapen als men zo op iemand inrijdt. Dit is lomp gedrag. Gelxxkkig is het slachtoffer niet onder de auto tei'echtgekomen, maar de risi co's zijn er niet minder om", gaf officier van justitie R. Ramme- loo de ernst van de situatie aan. Drie weken later ging de ver dachte opnieuw in de fout door met fors geweld geld van een junk af te persen. Het slachtof fer zat 19 mei in de woning van de Vlissinger: Toen die flink aangeschoten thuiskwam, som meerde hij de man zijn woning te verlaten. Die voelde er weinig voor. De verdachte griste 25 eu ro uit de hand van het slachtof fer en sloeg hem het huis uit. Dat ging bepaald niet zachtzinnig, want de junk liep vier botbreu ken aan de oogkas en een (blij vend) doof gevoel op. „Dit is ge woonweg idioot. Uw handen zitten te los", aldus de officiex\ Volgens Rammeloo is de toe komst van de Vlissinger vrijwel uitzichtloos, omdat hij aan de lopende band strafbax*e feiten blijft plegen. De officier vond dat dx'ieduizend euro smarten geld aan het slachtoffer van de afpersing kon worden toegewe zen. Uitspraak op 18 september. Siebe Kramer, de nieuwe burgemeester van Kapelle: „Mij lijkt het dat de Bevelanden samen meer kunnen dan alleen." foto Dirk-Jan Gjeltema Voor iedereen die komen wil, zijn er hapjes te koop, hobby- materialen, zelfgemaakte pro ducten en bezoekers kunnen een kansje wagen met het Rad van Avontuur of enveloppen-trek ken. Het duo Klomp en Klei zoi'gt voor de muziek. De op brengst van alle activiteiten is voor Vrienden van Ter Valcke: een club die leuke dingen doet voor de bewoners van het ver pleeghuis. De feestelijkheden duren van 13.30 tot 16.30 uur. BORSSELE - De stichting Vij- vei-zicht houdt zaterdag 14 sep tember een snuffelmarkt in het dorpshuis Vij verzicht in Box'sse- le. Particulieren die wat vei'ko- pen willen, kunnen een tafel hu ren om als stand in te richten. Tussen 13.00 en 16.00 wordt de verkoping gehouden. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13- 16 uur: Torenbeklimming; 13-16.30 uur: Bezichtiging monumenten; COC-Café, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24,9- 12 uur: Verkoop kleding en meubelen; HANSWEERT - Lokaal Boomdijk/hoek Kanaalstraat, 19.30 uur: Heropening re petitielokaal Koninklijke Erkende Mu ziekvereniging Scheldegalm; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate. 9.30 uur: Jeu de boules; HEINKENSZAND - De Stenge. 14.00 uur: Show met o.a. Bill van Dijk voor gasten van de Zonnebloem-afdelingen Vlissin gen, Middelburg en Borsele; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; LEWEDORP - Café De Goede verwach ting, 19.15 uur: Avondruilbeurs van munten, oude ansichten, postzegels en andere objecten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00- 13.00 uur: Weekmarkt: Prinses Beatrix- haven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Oos- terschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31