Bibliotheek kan gaan verbouwen 11 Bij overlast wordt altijd naar de jeugd gewezen PvdA wenst snelle reconstructie dijk in 's Heerenhoek Stadhuis mag slechts 25 gasten toelaten Borsele grijpt naar reserves voor tunnel Verdachte van schot met buks op dirigent aangehouden 4 zeeuwse almanak Airco Znf 2002 Gemeente Goes vult ontbrekende 183.000 euro aan Mercedessen gestolen in Goes Een vriendendienst van twee jaar door Mieke van der Jagt 's HEERENHOEK - De PvdA- fractie in de gemeenteraad van Borsele wil dat de reconstructie van de Kuypersdijk in 's Hee renhoek eerder wordt uitge voerd. De inwoners van 's Hee renhoek en Ovezande hebben al te veel overlast ondervonden van de omleidingen voor de werkzaamheden aan de Sloe- weg en Bernhardweg. Over die omleidingen heeft de fractie burgemeester en wet houders vragen gesteld. De PvdA wil weten of het college zich bewust is van de onvrede die er in de dorpen is ontstaan. Veel sluipverkeer, waaronder vrachtwagens met bestemming Sloegebied, slaan op de A58 af SINT-MAARTENSDIJK - De politie heeft een 28-jarige inwo ner van de gemeente Tholen aangehouden. De man wordt ervan verdacht drie weken gele den in Sint-Maartensdijk diri gent Peter de Rooij van muziek vereniging Euterpe met een luchtbuks te hebben bescho ten. Dat gebeurde tijdens een repeti tie in de tuin van de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maar tensdijk. Het muziekgezelschap was vanwege het mooie weer naar buiten uitgeweken. Ver moedelijk heeft de dader zich gestoord aan de muziek. Diri gent De Rooij bleef bij het inci dent, afgezien van een bloeduit storting op zijn arm, ongedeerd. Het onderzoek is volgens de politie nog altijd 'in volle gang'. bij Vierwegen en rijden dan via 's Gravenpolder en Ovezande naar 's Heerenhoek. In Ovezan de, waar op de recent gerecon strueerde Hoofdstraat vrachtwagens elkaar niet of nauwelijks kunnen passeren, ontstaan om de haverklap zeer gevaarlijke situaties. De Hoofd straat loopt door het dorp. Het komt regelmatig voor dat vrachtwagens zelfs de ventweg onderlangs de dijk, bedoeld en gefundeerd als erfontsluiting voor de aanwonenden, nemen, omdat er een tegenliggende col lega aankomt. Doordacht De PvdA-fractie wil van het col lege weten of de omleidingsrou tes voldoende doordacht zijn, of de verkeersintensiteit na het be gin van de omleidingen nog zijn gemeten en of het college van plan is op korte termijn iets te gen de overlast te doen. De fractie stelt vast dat er al onge lukken zijn gebeurd door omlei dingen, die voor een afgenomen verkeersveiligheid hebben ge zorgd. Advertentie zeeland nazomer festival vanavond van 17.30 - 19.30 uur onbeperkt Mosselen eten 10,00 Festivalcafé Abdijplein Middelburg verzorgd door Brasserie De Drvkkery en MuZEEumbrasserie De Gecroonde Liefde door Miriam van den Broek VEERE - In het stadhuis in de kern Veere mogen niet meer dan vijfentwintig personen naar binnen. De inrichting van het stadhuis laat dat niet toe. Dat blijkt uit de brandveiligheids controle. Voor de ruim vijftig huwelijken en activiteiten die al besproken zijn, knijpen B en W een oogje toe. De gemeente gaat op zoek naar oplossingen zodat er in de toekomst meer personen naar binnen mogen. Het aantal van vijfentwintig personen is bepaald aan de hand van de draairichting van de eni ge toegangsdeur. Die gaat naar binnen open. Datzelfde is het geval met de deur op de eerste verdieping. Daardoor mogen ook boven niet meer dan vijfen twintig mensen tegelijk komen. In het stadhuis worden regel matig rondleidingen, huwe lijksvoltrekkingen, concerten en recepties gehouden. Er werd daarom een gebruiksvergun ning aangevraagd waarmee 150 mensen in het gebouw zijn toe gestaan. Die vergunning wordt voorlopig niet verstrekt. De ge meente wil nu op de begane grond een extra uitgang creëren naar de tuin aan de achterkant. Advertentie STUNTVERKOOP TUINMEUBELEN Gilde weg 17 Vlissingen (t.o. Miro parkeerterrein) Geopend op donderdag en vrijdag van 12.00-18.00 uur en op zaterdag van 12.00-17.00 uur. ALLES MOET WEG!! Nog even ivachten en de auto van die Goesenaar kan als een klassieker worden aan gemerkt. Nadeel van zo'n au tomobiel is dat het geen air conditioning aan boord heeft. Had hij zo'n voorziening niet gemist op zijn lange rit naar het zonnige zuiden, tijdens de afgelopen vakantieNee hoor, dat viel best mee. Dat kwam omdat hij zijn echtge note kaart had laten lezen. Dat leverde bij menig loop punt op de autosnelweg een verhit moment op. Daarna ivas de atmosfeer in de auto kilometers lang ronduit ijzig te noemen. door Rolf Bosboom GOES - De openbare biblio theek in Goes kan ingrijpend gaan vernieuwen. Het gemeen tebestuur heeft besloten de ont brekende 183.000 euro, waar over al langer werd gepraat, beschikbaar te stellen. Het stelt wel de nadrukkelijke voor waarde dat ook de entreepartij wordt verbeterd. Het bestuur van de bibliotheek, sinds 1987 gevestigd aan de Oostwal, heeft al geruime tijd plannen om de inrichting te mo- Advertentie festivalhartAbdij Middelburg JAZZ IMPROVISATIES op kerkorgel, saxofoon, bas en slagwerk vr 6 sept 20u15 5,- Nieuwe Kerk derniseren. Dat zou neerkomen op een investering van in totaal bijna 320.000 euro. De bieb kan daarvan zelf slechts een deel voor haar rekening nemen. Voor de overige 183.000 euro was een beroep gedaan op de gemeente. De financiering is de afgelopen tijd herhaaldelijk onderwerp van gesprek geweest tussen be stuur en gemeente. Aanvanke lijk leek de zaak rond, maar in de jongste Voorjaarsnota van de gemeente werd nog een slag om de arm gehouden. Deze week besloot het college toch het gevraagde bedrag vol ledig toe te kennen. Burgemees ter en wethouders stellen wel als eis dat een deel van de bijdrage, 25.000 euro, wordt gebruikt om de ingang te verbeteren. „De uitstraling van de bibliotheek naar buiten kan beter", stelt wethouder C. Linssen. „Het col lege vindt het belangrijk dat er niet alleen binnen maar ook buiten een kwaliteitsverbete ring komt." De bibliotheek kan daarvoor aansluiten bij de plan nen die woningbouwvereniging RWS heeft voor het opknappen van het totale complex. Prioriteiten De verplichte investering in de entreepartij betekent wel dat de bibliotheek minder geld over houdt voor de oorspronkelijke plannen. Linssen: „Het bestuur van de bibliotheek moet dus prioriteiten stellen. Dat vergt wat eigen creativiteit." Het bestuur is ingenomen met de beslissing van het college. „Het is echt heel goed nieuws", zegt secretaris A. Kamphuis. „We hebben er een borreltje op gedronken." Volgende week komt het algemeen bestuur bij een om de situatie te bespreken en te bekijken hoe een en ander binnen het beschikbare bedrag kan worden uitgevoerd. De vernieuwing bestaat onder meer uit een andere presentatie van de collectie. Het is de bedoe ling vooral de nieuwe media na drukkelijker te laten zien, wat betekent dat de jeugdafdeling moet worden verplaatst. De uit leen- en inneemfunctie moet wat meer uit het zicht komen. Verder zijn er ideeën om zaken zoals cd's en video's voortaan in de doosjes te laten zitten en niet meer achter de balie te bewaren. Dat stelt weer specifieke eisen aan de beveiliging. De renovatie wordt waarschijn lijk volgend jaar zomer uitge voerd. Dat gebeurt bewust in de rustige periode, omdat het ge bouw enige tijd dicht zal moe ten. Afgelopen juli is de biblio theek ook bijna twee weken gesloten geweest voor de eerste aanzet tot de vernieuwing. J BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 6 september 2002 door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele doet een graai in de reserve om de rampenbestrij ding in de Westerscheldetunnel bij de opening in maart volgend jaar binnen de grenzen van het haalbare te kunnen garanderen. Burgemeester J. Gelok heeft er alle vertrouwen in dat hij het geld terug kan krijgen van de re gio, de provincie, de tunnelex ploitant en het Rijk. Een motie van de PvdA, die neerkwam op minder geld uit Borsele en meer veiligheid vanaf het begin, haalde het op geen stukken na. Borsele heeft al veel eerder 100.000 euro apart gelegd voor de rampenbestrijding in en om het Sloegebied. Die geste heeft bijna geen enkele andere in stantie ertoe bewogen hetzelfde te doen. De Sloebrandweer kwam daarom niet van de grond. Toen burgemeester Ge- lok verklaarde dat de tunnel, vanwege te geringe middelen direct na de opening zou worden gesloten, kwam er wel wat be weging in de discussie, maar een zak geld kwam niet op tafel. Om nu toch de tunnel zo veilig mogelijk te laten gebruiken, maakt Borsele nog een gebaar. Er wordt, naast het geld dat al structureel beschikbaar is, nog eenmalig twee ton uitgetrokken om de vrijwillige brandweer de speciale training te geven voor hulpverlening in de tunnel. Dat geld moest volgens het voorstel uit de leges komen die Borsele heeft gevangen voor de bouw van de tunnel. Naar de mening van PvdA-raadslid P. Vollaard mag dat niet volgens de leges verordening en het college be loofde te bezien of het ergens anders vandaan kan komen. Niet optimaal Maar ook dan zijn de fracties van PvdA en Groen Links het niet eens met de manier waarop Borsele de boel veilig wil krij gen. Volgens Vollaard is de vei ligheid die bij de opening wordt nagestreefd, niet de optimale veiligheid. Er moet naderhand nog minstens een miljoen wor den geïnvesteerd om de aanbe volen veiligheidsgraad te halen. De PvdA-motie beoogde de vei ligheid al bij de opening volgens de normen te halen, maar niet met een door Borsele voorge schoten bedrag. Vollaard meen de dat de gemeente met het be schikbaar stellen van die ton al voldoende het goede voorbeeld heeft gegeven. Gelok, en met hem het grootste deel van de raad, voelde zich sterker staan met een extra bedrag voor de snelle training. Overigens kon de burgemeester hoopvol uit een brief van de mi nister van Binnenlandse Zaken citeren. Die schrijft dat de regio, provincie en tunnelexploitant moeten bijdragen in de veilig heid. Zelfs schrijft de minister over een bijdrage van het Rijk. PvdA en Groen Links bleven er een hard hoofd in houden, maar ook de Lokale Partij Borsele (LPB), die tegen de motie stem de, stemde tegen het college voorstel. De LPB deed dat om dat raadsvoorzitter J. Zandee het voorstel niet in delen in stemming wilde brengen. LPF- fractievoorzitter P. Boonman wilde garanties dat het geld niet uit de Sloerandreserve komt. doorlnqrid Huibers GOES - Jongerenwerker P. Re- mijn herkent niets van de over last die jongeren zouden veroor zaken in gebouw De Mast in de Goese Polder. De Turkse en Ma rokkaanse stichtingen die één van de lokalen in De Mast met de jongeren delen, deden woensdagavond hun beklag bij wethouder D. van Ewijk (wel zijn). „Het is heel frappant dat er al tijd meteen naar de jeugd wordt gewezen als mensen ergens iets niet zint", zegt Remijn. Ook vindt hij het jammer dat de jon geren woensdagavond niet bij het overleg van het Allochtonen Platform aanwezig waren. Zij behoren formeel niet tot dat platform, maar het gebruik van De Mast gaat hen wel degelijk aan. Toen jeugdhonk The Bronx bij na drie jaar geleden tegen de vlakte ging, raakten de jongeren in één klap hun ontmoetings plek in de wijk kwijt. Het is de bedoeling dat de jongeren uit eindelijk een vaste stek krijgen in de nieuw te bouwen brede school in de buurt, maar er zit tot nog toe weinig vaart in de plannen voor dat com plex. Zoals het er nu naar uit ziet duurt het zeker nog drie jaar voordat het gebouw er staat. In de tussentijd kunnen de jon geren - zij het beperkt - terecht in één van de twee lokalen in De Mast. De oneven weken alleen op donderdagmiddag en - avond; de even weken behalve op donderdag ook op woens dagavond. In het sjofele lokaal heeft het jeugdwerk inmiddels vier com puters met internetaansluiting geïnstalleerd. Ook is er een ta feltennistafel. Mohammed (18) komt er graag om 'te compute ren, muziek te luisteren en zijn vrienden te ontmoeten'. „In de stad hangen is niks", zegt hij. Bovendien vindt Mohammed de computers erg handig om werk stukken of boekverslagen op te maken. Klachten van de Turkse en Ma rokkaanse stichtingen doet hij schouderophalend af. „Ze zeg gen dat ze het hier niet gezellig kunnen aankleden omdat de computers hier staan, maar dat vind ik onzin. Zij kunnen die computers ook gebruiken." Mo hammed kijkt eens om zich heen naar de stapels opgestapelde stoelen en bureau's in het lokaal. „Daar ben ik ook niet blij mee, maar laten we het hier dan sa men inrichten." Hij betwijfelt bovendien sterk of de activiteiten van de Turkse en Marokkaanse stichtingen zullen toenemen als de jongeren het veld ruimen. Ook Remijn ge looft daar niets van. „Het is hier echt niet elke avond vol", zegt hij. Bovendien vindt Remijn dat de Turkse en Marokkaanse stichtingen zich moeten realise ren dat ze straks in bijvoor beeld de brede school ook geen ruimte voor zichzelf kun nen claimen. „Je zal altijd moe ten delen." GOES - Bij een woning aan de Nieuwe Diep in Goes zijn woensdagnacht twee auto's ge stolen. De daders ontvreemdden eerst de autosleutels uit het huis. Daarna reden ze weg in de twee zwarte Mercedessen ML270 CDI, met de kentekens 37-GL- SV en 95-HN-XN. Uit de woning namen de inbre kers verder nog een laptop, een mobiele telefoon en een geldbe drag van enkele honderden eu ro's mee. De jongeren maken vooral veel gebruik van de computers die in gebouw De Mast zijn neergezet. foto Dirk-Jan Gjeltema door Anita Hoekman OUD-SABBINGE - „Het zit in mijn bloed." Dat is de enige verklaring die Bram Koster uit Oud-Sabbinge kan verzin nen. Hij is de tachtig al voor bij, maar kan het niet laten om elke dag zijn overall aan te trekken om in de werkplaats aan oude autootjes te knutse len. Zijn laatste creatie is een T-Fordbusje. Een vrienden dienst die nu al ruim twee jaar duurt. Nu noemt Bram Koster het liefdewerk, maar vroeger moest hij er de kost mee ver dienen. Zijn vader was wa genmaker. Wegens een gebrek aan werk stortte de jonge Bram zich op de carrosserie- bouw. „Ik wilde voor mezelf beginnen. Maar dan moest ik een tekencursus volgen en die moest natuurlij k betaald wor den. Door in mijn vrije tijd meubels te maken en te verko pen kon ik de cursus betalen. Ik ben 1 juli 1947 voor mezelf begonnen en tot 1985, toen ik ziek werd, heb ik geen dag zonder werk gezeten." Koster Carrosserie werd al snel een goedlopend bedrijf. Voor vaste klanten had Bram veel over. Dat betekende on der andere tijdens een sneeuwstorm in de late avonduren nog een chauffeur in nood helpen wiens ruit ge sprongen was en minstens een keer in de week een nacht doorwerken. „Het was elke avond wel twaalf uur hoor. Toen heb ik nooit gedacht, kom laat ik na mijn pensioen gewoon lekker doorgaan met dit werk. Daar kon ik niet eens aan denken. Ik had er ge woonweg geen tijd voor." In zijn garage heeft hij twee oude wagentjes staan. Een Benjamin uit 1922 en een Donnet uit 1928. „Ik heb ook nog een Peugeot 201 van begin j aren dertig. Maar die staat bij mijn schoonzoon in de show room. Hij is mede-directeur van AMZ. Die bussen. Dat is wel leuk, want mijn kleinzoon is dus ook opgegroeid tussen de auto's. Nu is hij 25 en mon teur, maar op zijn tiende kon hij al rijden en op zijn vijftien de lieten we hem stiekem met een oldtimerrit op Walcheren rijden. We zeiden wel tegen hem: 'Als je politie tegenkomt, arm buitenboord en je vinger opsteken'. Het autobloed stroomt dus gewoon verder de familie in." Chassis Sinds twee jaar is Bram bezig met het opknappen van een oude T-Ford. In 1923 was het een brandweerauto in Veen- dam. Van dat oude beestje was alleen het chassis nog origi neel toen hij in handen kwam van zijn huidige eigenaar, een vriend van Bram. Die wilde er een busje van maken. Zomaar om eens met de kleinkinderen een ritje te kunnen maken. „Met wat hulp heb ik er een heel houten skelet opgezet. Via mijn schoonzoon kon ik namelijk aan allerlei foto's van oude T-Fordbusjes ko men. Ik wist precies wat er moest gebeuren. Alleen mist het plaatwerk aan de buiten kant. Dat wilde de eigenaar niet. Hij vond het hout veel mooier. Maar verder is hij zo origineel mogelijk nage maakt." Zwaar jaar Terwijl Bram in de werkplaats druk aan het werk is, inspec teert zijn vrouw Annie of ze al zijn opgeschoten. Terwijl ze rond het busje stapt, zegt ze dat het waarschijnlijk wel de laatste klus van haar man zal zijn. Het echtpaar heeft een zwaar jaar achter de rug. Bram is zijn linkerarm verlo ren en wacht op een prothese. Eenmaal binnen achter een bak koffie blijkt dat Bram nog helemaal niet van ophouden wil weten. „Een kennis van me heeft een oude Bugatti ge kocht. En dat is toch ook wel eens leuk om te maken. Niet dat ik nog wensen over heb hoor. Met dit busje bijna klaar, zijn al mijn wensen ver vuld. Ik heb alles mogen ma ken. Van vrachtwagens tot personenwagens en van lijk wagens tot en met dit busje, behalve een ziekenwagen! j Maar dit busje is mooi. Echt j uniek in Nederland. Nee, ik denk nog niet aan stoppen. Geld levert het niet op. Maar je rekent toch ook geen uren als je gaat vissen?" Bram Koster met echtgenote Annie bij de gerestaureerde T-Fordbus: „Met dit busje bijna klaar zijn al mijn wensen vervuld." foto Dirk-Jan Gjeltema romen in alte regional?- cl,Kinladen van Nlip Dagbladen :or inlon natif:' o-mail; intoiiNRp.nl o v.v. Nieuws gelipt Voor n! Advertentie "Slim-Fast en lekker eten, voor jouw ideale gewicht!' Dat kan met het Slim-Fast- plan.Twee Slim-Fast maaltijden afwisselen met drie lekkere tussendoortjes en 's avonds een nor- fjKÉA male maaltijd. Maak nu kans op één M Jaar 'an9 ons 9roente en 2 stuks verpakkingen of op www.slimfast.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29